dat zekere vruchten na genoeg toege- tetente zijn geweest niet weggezien zijn na zekeren tijd ?en jien 'V heer Bossaert komt thans, om 7 u. 10, uvergaderzaal binnen. u Missiaen vervolgt Verders voorziet begrooting de som van 33ooo fr. voor Cnken op een jaar. Klachten zijn ons reeds r3 gkomen dat men er de menschen een t tweede bierke, dat niets waard is, te [tinken geeft. Maar laat ons hiervan nog rekening houden en denken wij dat de gedingen goed bier krijgen. Aan i.fr. de iter vertegenwoordigt dit 33 000 liters bier j|jmonade per jaar. Ik vraag mij af waar al iJien drank, verbruikt wordt.. Vandamme. 't Is van haring te eten. g yiisüaen. Ja, mogelijks wel dat deh arin- gegeven worden opdat de menschen veel dorst zouden hebben. Dit vertegenwoordigt 0oliters per week. Wij zouden nog tal van andere opmerkingen kunnen maken die ons de onmogelijkheid stellen de begrooting ed te keuren. Wij zullen ons dus niet ont wilden, maartegen stemmen, g. Leuridan. Mijn groep zal zich on'- wuden ongeveer voor dezelfde redenen en namelijk om de al te simplistische voordracht ezer begrooting. Wij hebben geen gegevens tegen te stemmen, maar ook geen klaar leid genoeg om er voor te stemmen. Daarbij hebben wij geen trouw genoeg in het con- trool dat op den Openbaren Onderstand uit geoefend wordt door de oude katholieken. M. Delahaye. Ik zie in de begrooting dat niets voorzien is als hulp voor de bestaande mutualiteiten van stad. Ik zou willen vragen eens na te zien of er geen mogelijkheid be staat voor den Openbaren Onderstand de mutualiteiten te steunen. Missiaen. Ik was insgelijks besloten e opmerking, door den heer Delahaye ge maakt, aan te raken. De heer Delahaye ver gist zich als hij zegt dat er niets in de begroo- geschreven is. Er is hiervoor 4000 fr. voorzien. Doch dit is enkel om de oogen te verblinden. Vroeger werd er nooit geen cen tiem gegeven, en nu nog is die som ingeschre ven met het vast gedacht er nooit een centiem van te geven. De Commissie van Openbaren Onderstand, op wie wij geen toezicht hebben, eischt een speciale controol te mogen uit oefenen op de ziekenbonden en eischt name- ijkde lijst met de namen van al de aangesloten eden. Bet verheugt mij dat niet alleen de socialistische maar al de bestaande mutuali teiten van stad geweigerd hebben op dien eisch in te gaan. De Commissie van Open- aren Onderstand beweert dat zij in onder- andeling is, doch ik, als voorzitter der socialistische mutualiteit, weet niet in wat die onderhandelingen bestaan. De Openbare Onderstand geeft noch taal noch teeken, ten- njhaar vraag om de namenlijst. Het is dus tenvoudig menschenbedrog. M. Vandamme. Ik heb vernomen dat sokere wei klieden van den Openbaren On- fetand, ten gevolge hunner jaren dienst, 'echt hebben op een eerett eken'. Ik zou willen het noodige gedaan worde om die men ton voldoening te geven. M. Missiaen. Het ware beter hun 5o cen- per uur meer te geven. M. Glorie. Ik zou wenschen te weten of heer Voorzitter van zin is te antwoorden 1 a' die opmerkingen. M. Sobry. De laatste opmerking is die an den heer Vandamme. Wij zullen ze over- en aan de Commissie van Openbaren eistand en vragen dat er aan voldoening S^ven worde. ^eer Missiaen heeft ook gezegd dat hij Verh°op van 1.400.000 fr. gronden niet goedkeuren. Doch hij weet zeer wel dat e Commissie van Openbaren Onderstand ke niet ^0et> zij ook niet hare gebouwen kan sch°i)r'C'lten' men 'eent> maakt men We Gn' ^etf'een Commissie van Open- en Onderstand niet van gedacht is te doen, Hemen en zij heeft daarin ten volle gelijk. M. Missiaen. En gij sluit uwe begrooting met een tekort van 3oo.ooo fr. is dat geen schulden maken M. Sobry. De heer Missiaen houdt staande dat de Commissie van Openbaren Onderstand bedrogen werd. Dit is niet waar. De Staat wachtte en bleef wachten de ver schuldigde oorlogsschadevergoedingen uit te betalen. Gelukkiglijk is er een akkoord ge sloten geweest, en het is dank aan dat ak koord dat nu reeds een gesticht is herbouwd en dat de andere binnen kort zullen volgen. De Commissie van Openbaren Onderstand is gemachtigd zekere landerijen te verkoopen die hier en daar rond verspreid liggen, die voor haar van geringe opbrengst zijn en die tegen woordig zoo gevraagd zijn. En zij is slim genoeg die goederen aan de huidige hooge prijzen te verkoopen, en haar inst hrijving van 12 millioen, die regelmatig alle jaar 600.000 fr. intrest zal opbrengen te behouden. Zij zal dan misschien wat min onroerend goed bezit ten maar een meerderen intrest hebben. De toekomst zal bewijzen wie er gelijk heeft. De heer Missiaen zegt nog dat de land- bouwuitbatingen in regie werken met verlies Maar hij vergeet te zeggen dat die uitbatingen de som van i3o.ooo fr. opbrachten. M .Missiaen. Maar dat is van denver koop van dieren. M. Sobry. - Dat is nu gelijk. Het is genoeg dat er daar profijt is in plaats van schuld. De begrooting bewijst genoeg dat de leden van de Commissie een wakker oog. hebben op het beheer der goederen van den Openbaren On derstand, en ik acht mij gelukkig dat het bestuur in dergelijke goede handen is toever trouwd. M. Glorie. Reeds vroeger werd de reden gezegd waarom de Commissie van Openbaren Onderstand geen voldoening schenkt aan onzen collega, M. Missiaen. Maar mij geeft ze voldoening omdat er daar van mijn vrien den zetelen, en dat de andere heeren, de oude katholieken die er zetelen, niettegen staande zij niet meer verstaan zijn door de jonge katholieken, die verklaren geen ver trouwen meer te hebben in de oude katholie ken, nog mijn volle vertrouwen hebben.Doch het is zeer moeilijk voor den heer Voorzitter te antwoorden op al de opmerkingen die gedaan werden. Hij is geen lid van het be stuur, en ik ben van het gedacht van den heer D'Huvettere dat vooraleer een beslissing te nemen de begrooting eerst zou moeten onder zocht worden door een Commissie. Met de tegenwoordige manier is het ons onmogelijk alles te onderzoeken en met kennis van zaak te oordeelen. Zoo ik daar straks den heer Voorzitter vroeg ons te ontslaan van de lezing van al de cijfers van zijn verslag nopens de begrooting, was het niet omdat het ons niet aangenaam was maar alleen om den heer Voorzitter een nutteloos werk te besparen. Het is gemakkelijk het een »f het ander punt. te weerleggen en namelijk te antwoorden1 aan M. Vandamme wie weet of er niet gevraagd werd door de ouderlingen om op Driekonin gendag een haring te mogen eten doch voor de groote punten is dit onmogelijk. Wij moeten dus vertrouwen hebben >n de ieden van het bestuur. M. Leuridan. Maar de heer Glorie wil niet meer naar de Commissie komen. M. Glorie. Het is niet omdat ik er niet ben dat die Commissie niet kan werken. Doch ik ben tevreden te hooren dat mijn groep nog zoo uitgestorven niet is, dat men er toch nog beroep op doet. Ik wil echter op dien toon niet verder gaan, opdat men niet zou kunnen zeggen dat ik spreek uit politiek belang. M. Missiaen. De heer voorzitter heeft gepoogd te antwoorden. Hij vindt dat de Commissie van Openbaren Onderstand goed gedaan heeft met gronden te verkoopen en alzoo de armen te berooven van 100.000 fr. Maar hij heeft niet geantwoord op het gedacht door den Openbaren Onderstand een leening te zien aangaan. Laat ons veronderstellen dat de Commissie van Openbaren Onderstand een leening aangaat van xo millioen, wat een zeer hoog cijfer is, dan zou in dit geval de intrest die zij jaarlijks van den Staat ontvangt volstaan om in 40 jaar het geleend kapitaal af te korten en de intresten der leening te betalen. En dit zonder eenigen grond te moeten verkoopen. Zooals de Commissie tegenwoordig handelt, is dit dus een zeer slechte politiek. Hierop vraagt de heer voorzitter of er nog andere opmerkingen te maken zijn en legt de begrooting in stemming. Stemmenjaide heeren Declercq, Lema hieu, Van Nieuwenhove, Glorie, Delahaye en Sobry neen de heeren Missiaen, Bonnet en Bossaert onthouden zich de heeren D'Hu vettere, Vandamme, Capoen, Laton, Leuridan en Soete. VII. Openbare Onderstand Openbare verkooping van verscheidene perceelen -grond. De Commissie van Openbaren Onderstand, gemachtigd geweest zijnde door de betrokken ministeries 92 loten land te verkoopen en om de redenen hierboven reeds aangehaald, vraagt de toelating om tot de openbare ver kooping dezer gronden te mogen overgaan. M. Missiaen. Ik wensch dit punt te zien uitstellen om eerst aan de Commissie van Openbaren Onderstand te vragen of zij het niet geradiger vindt een leening aan te gaan. Met haar gronden te verkoopen zal zij dan anders niet meer hebben dan haar gebouwen en haar inschrijving van 12 millioen frank op het grootboek der openbare schuld. M. Van Nieuwenhove. La Commission de l'Assistance publique a été accusée de beaucoup de choses, paree que nous n'avons pas les moyens de contröler son action. Si nous invitions ces Messieurs a venir ici stex- pliquer avec nous, dans une séance a huis clos, il est certain que' beaucoup de ces accu sations tomberaient, pour la raison qu'ils sont beaucoup plus a mème de répondre que nous. M Leuridan. Ik gevoel veel voor het voorstel van den heer Van Nieuwenhove, omdat veel verdere kritiek alzoo zou bespaard worden. M. Missiaen. En ik gevoel niets voor dit voorstel. Wij zullen tcch moeten aanvaarden wat zij ons zeggen. Niettegenstaande zij reeds menigmaal werden afgekeurd blijven zij aan hun zetels vastgeklampt, zooals het schepe nencollege dat ook door de bevolking werd afgekeurd, 't Is dat zij iets vreezen als zij ons de middelen niet geven meer controol uit te oefenen. Ik zal mij zelfs de moeite niet ge troosten te komen naar die vergadering, om dat ik niet het minste vertrouwen heb. M. Glorie. Dan moogt gij ook niemand aanvallen die hier niet is. M. Van Nieuwenhove. Wanneer men een ander niet vertrouwt, is het omdat men zelf met te vertrouwen is. M. Missiaen. Ik vertrouw mij zelf maar niet mijn tegenstrevers. Ook val ik hier geen personen aan maar alleen het organism. Voor de leden van het Bestuur, elk afzonderlijk ge nomen, heb ik den grootsten eefbied. Doch de Openbare Onderstand bestaat voor de armen, en als men hoort dat arme blinden 3o fr; per maand ontvangen moet men toch wél bekennen dat zij die dit geven wel zoo compe tent niet zijn en niet de' minste notie hebben van wat armoede beteekent. M. Sobry. - Ik zie dat de heer Missiaen niet zal voldaan zijn zoolang hij geen lid is dier Commissie. Die heeren werden nochtans regelmatig gekozen en wij kunnen van hen niet vragen dat zij zouden plaats maken voor M. M ssiaen. M. Missiaen. Neen, ik wil er geen lid van zijn, maar ik zal geen vrede hebben zoolang mijne partij er niet vertegenwoordigd is. Er werd een politieke aanslag tegen ons gepleegd en gij zult wel zien dat er in 't jaar ig3o daar geen liberalen meer zullen zetelen. M. Glorie. Of misschien nog meer. Want

Het Ypersche (1925-1929) | 1928 | | pagina 3