Uitslag van den Wedstrijd ge^elschapsdamen,mocht geheel fier zijn over zijne mooi ve sierde koets. En nu de Ypersche Reus! Om zijn geschie denis neer te pennen zou wel een afzonderlijk artikel dienen opgesteld. Laat ons hier alleen zeggen dat zijn afbeeldsel geheel prachtig was weergegeven. Van ver reeds werd hij dóór de oude Yperlingen herkend. Omringd van verkleede juffertjes en jongens deed hij zijn plechtige intrede, terwijl zijn gezelschap krachtig, op de welbekende wijze vanhet Yper sche reuzetilied, een omstandigheidsliedje zong welke de gewezen Reus in ons midden terug vraagt. De beweegbare schoe was geheel wel gelukt. Lijders van eksteroogen, neemt er een voor beeld op en ge zult u wel vrijwaren van der gelijke kneuzingen. Het groepje Le Tour du Monde was niet kwalijk. Ze waren voorzien van alles en ge zoudt weldra gedacht hebben dat ze wer kelijk de ronde der wereld deden. Maar welk muziek kwam er daarachter Dat stemde in 't geheel niet meer overeen met het vorig beschrevene Nagebootste instrumenten en die toch muziek maakten. Het waren Les Bigophones des Jardiniers Yprois De Kaartersmaatschappij van de Wegerluis heeft er toch een handje van. De margarine Axa-Merveille, even als de andere reklamen welke wij zullen ontmoeten, had het goed opgevat in deze kostelijke tijden hare waar aan te bevelen. Het muziek van Waasten, dat door onver wachte omstandigheden een weinig te laat kwam, heeft geen moeite gespaard om in den stoet tal van schoone marchen uit zijn reper torium te laten hooren. Door zijne aanwezig heid heeft het tegenover de stad wederliefde betoond. Hartelijk proficiat aan den volks- gezjnden heer Voorzitter. De Zeeschuimers van Kortrijk, maatschappij der St Antoniusvrienden, vormden in den stoet een machtige groep uit. Hunne afwisse lende kleuren in de kleederdracht en hunne op maat uitgevoerde turnmarchoefeningen wist eenieder te bewonderen. De veel te dicht gekomen nieuwsgierigen maakten wel plaats bij het zicht van de groep De Paardenslachterij Lefevre welke omringd van Indianen of Roodhuiden een soort rondzwervende wilde troep verbeeldde. De ware melkgeefsters lieten ons zien dat de melk, welke de verKOopers ons vroeg in den morgen aanbieden, voortkomt van ge zonde, wel gevoederde beesten. Maar wat gebeurt er nu, vragen velen zich af? Is dat de aankondiging van den vasten en minder verkoop van vlees,ch? Welke plak katen worden daar voorafgedregen De Beenhouwers en Beestenkooplieden in rouw! Mtn zoekt naar Beenhouwers en Beesten- kooplieden 1 Zouden er geen meer zijn in de stad Wel, ja, maar 't is omdat ze dees jaar aan. den stoet niet deel nemen Zullen ze den weg, opvolgen van nog achterblij venden Nepn hé, toekomende jaar zullen ze allen eensgezind iets buitengewoons weten op touw te zetten. De drie gebroeders alle vier Hoe kan dat. zijn vraagt men zich wel eens af. Na de groep gezien te hebben zou men toch niet zeggen dat er daar werkelijk, dtie broeders waren- Ze geleken in 't geheel niet op elkaar een hottentot en twee reuzen. Hunne verbeel ding was toch wel gelukt, 't Schijnt-dat het drie muilezels waren door een muilezel voort getrokken Les Campagnards du Tuquet van Moescroen verbeeldden ook een schoone maatschappij van muzikanten met allerlei Pagemaakte instrumenten. Tuf Tuf I Tuf! Een gedenkenis van i8g5. Het. is zeker een der eerste automobielen welke door onze streek bolden. Knappe werk tuigkundigen zijn er toch in gelukt dat soort spook met eigen krachten te doen vooruit- bollen. Het muziek van Voormezeele deed ook zijn best om het feest bij te wonen en verdient den welgemeenden dank. De Blijde Kaarters zagen er geheel ver makelijk uit op hun wagen. Na den noesten arbeid van den dag wordt er rust en vermaak gevergd en het kaartenspel is toch zeker wel een dier aangename verzetten. Een reklaam van Dranken, een wagen waar men het koper bewrocht, vervolgens de maatschappij De dappere Kaarters en we komen aan de Vlaamsche Harmonie. De jong gevormde muziekmaatschappij heeit het goed opgevat dat er op dergelijke feesten van alLs moet afgezien en hand in hand gewrocht worden. De 12 Kabouters, aangesteld door de brouwerij Zannekin maakten een goeden indruk, en vertegenwoordigden het gezonde bier dat door de Yperlingen begint aange prezen te worden. De Hollandsche Boeren en Boerinnen be haalden een grooten bijval Hun liedje en dans ballet werden meesterlijk uitgevoerd. De Ypersche Schotten verbeeldden geheel goed het muziek der Britsche Schotten ge volgd van een compagnie soldaten welke ge durende den oorlog op de vuurlijn een zege praal behaald had en zich nu voor de rust achteruit trok. Hunnen tambour major was flink en had er een handje van om zijn groep te leiden. Die timmerlieden zijn toch daar om iets buitengewoons te verbeelden Een paar reklamen van Koffie, Confiserie, Margarine en Biscuiten, en wij hadden het muziek Poperinghe Vooruit Alhoewel niet talrijk wisten ze toch de kunst van hunne maatschappij De Philharmonie te laten waardeeren. De Jonge Rookers van Kortrijk, vermomd in Pierrots en Pierretten, lieten ons enkele welgelukte marchoefeningen zien. Een reklaamauto der margarine Le Dra- peau en wij hadden de groep Les Moules a Surprise van Jong Poperinghe, die zeer prachtig was en een overgroot succes be haalde. Les Fils de Charleston, van Wervicq-sud, vormden een tamelijk groote muziekmaat schappij welke niets spaarde om het publiek aangenaam te zijn. Volgden een reklaamwagen der margarine Era en Bleu Band en het muziek van Meessen dat ook nooit ten achter blijft om de karnaval, feesten op te luisteren. Meessen houdt immers veel van karnaval en weet met Halfvasten een eigenaardige stoet ineen te schakelen. De Vrije Bolders van Falies mieken ook een zeer machtige groep uit. Waar er plezier is zijn ze niet te kort. Voor hun kundig spel zijn zij van velen gevreesd, want talrijke prij zen hebben ze op de prijskampen bemeesterd. Toch, Zondag, na den stoet wisten de hoofd mannen niet wie de partij gewonnen had. De Schuttersmaatschappij yan Yper Hoekje laat ook nooit na het hare bij te brengen en zou alles in werking stellen om de neringen der stad te bevoordeeligen. De Lustige Morynen,, ruim vijftig deelne mers tellende, waren ook een der prachtige groepen van den stoet. De Morynen waren eender volkeren welke Julius César meer maals moest bevechten. Zij waren moedig, recht voor de vuist, maar toch een weinig oorlogszuchtig. Zij waren bekend als de dap- persten onder de Gallen. In vredestijd waren de jacht, het visschen en b.iepdrinken hunne, geliefkoosde bezigheden. Hier ook verbeeld den ze de terugkomst van een dezer groote jachten, voorafgegaan van hoornbLzers. Het groepje der Brouwerij Les Trois Rois welke erop volgde mag uit het oog niet ver loren worden en men moet bekennen dat Emile er een handje van heeft om groepen te vormen. Het Rozenkasteel was geheel sierlijk en velen wisten er eer en lof over te spreken. De reklaam der Chicorei Wypelier Taffin, thans te Yper vervaardigd, was geheel zon derling voorgesteld door een soort voortrol lende tafel. Jan de Houtkapper, reus van Steenvoord omringd van zijne Farfadets bekwam grooten bijval. Een bijzonder woordje dank aan onze Fransche Noorderbroeders die aarzelden onze feesten bij te wonen. De aloude gekende Sicambers van R0es laere kwamen geheel zonderling voor hunnen blauwen kiel en met hun klein bol hoedje. In liefdadigheidsmaatschappij her schapen deden zij een omhaling ten voordeele der teringlijders. Bij het eindigen van den stoet was de uit- slag van den wedstrijd en de verdeding der premiën tot eenieders voldoening gekend Aan de Juryleden, die de lastige taak op zich hebben willen nemen, mag een welverdiend proficiat gericht worden. Ook mogen wij, vooraleer dit korthondig overzicht van het zoo prachtig geslaagd kar- navalfeest te sluiten, de verdienstelijke en ieverige leden van het inrichtingscomiteit niet vergeten. Het is dank aan hunne onverpoosde en onbaatzuchtige werking dat wij het ge noegen hadden hier Zondag laatstleden een feest te zien plaats hebben dat nog heel lang in het geheugen der dankbare Yperlingen zal blijven en waarover iedereen met lof en eere sprak. Tal van vreemde bezoekers, zelfs van grootere steden, konden hunne verbazing en bewondering niet verbergen. Eens te meer hebben de leden van het inrichtingscomiteit bewezen wat het privaat initiatief in staat is op touw te zetten, wanneer het op eensge zinde medewerking mag rekenen. Voorwaar het heeft een goede dag geweest voor Yper. Handelaars en Neringdoeners, zoo groote als kleine, allen hebben er profijt uit getrokken. Hulde en dank dus aan de Heeren inrich ters Zij hebben wel verdiend van de stad Yper. Hartelijk dank en tot toekomend jaar Maandag 20n dezer werd er een karnaval- stoet gevormd te Hazebrouck. De lustige Morynen, onder leiding van den sympathieken vriend Laheye Emile, Onder-Voorzitter van het karnavalcomiteit, namen deel aan den wedstrijd. Zij behaalden een onbeschrijvelijk succes en den in prijs met gelukwenschen van de Jur3'. Hartelijk Proficiat Dit nieuws zal voor alle Yperlingen welkom wezen. le Reeks (Groepen van meer dan 20) ic Prijs De Ypersche Reus Fr. 35o 2e De Ypersche Schotten 25o De Zeeschuimers van Kortrijk 25o 4e De Lustige Morynen 200 5e Les Bigophones des jardiniers Yprois I4° 6' Les Campagnards du Tuquet (Mouscron) 120 7C Les fils de Charleston (Wervicq Sud) 100 De Vrije Bolders van Falies i°° 9e De Jonge Rookers van Kortrijk io° De Vlaamsche Harmonie 100 Poperinghe Vooruit 2e Reeks (Groepen van 10 tot 20) ie Prijs Les Moules a Surprises (Jong Poperinghe) ioo i5ó De Hollandsche Boeren en Boe rinnen De Ï2 Kabouters 4C De Beenhouwers en Beesten kooplieden in rouw 3e Reeks (Groepen van 5 tot 10) ie Prijs Het Rozenkasteel 2e De Ware Melkgeefsters 4' Reeks Afzonderlijken en Kleine gtoepen ie Prijs De Beweegbare Schoe ioo 75 5o 75 5o Groep der Brouwerij 1 Trois Rois De Drie Gebroeders alle Vier 60 T es

Het Ypersche (1925-1929) | 1928 | | pagina 2