Federatie der Geteisterden van het Arrondissement Yper Fédération des Sinistrés de l'Arrondissement d'Ypres Vergadering van 11 Maart 192 3 BEKNOPT VERSLAG De vergadering wordt te 14 u. 3o geopend. Aan het bureel de heeren Arthur Butaye, Advokaat en Voorzitter der Federatie Dr Henri Brutsaert, Volksvertegenwoordiger en Louis Geuten, Bestuurder der S. V voor oorlogsschade Het Leiedal te Wervik. DAGORDE 1) Verslag over de betalingen De heer Voorzitter meldt dat het maande- lijksch verslag, door het Ministerie van Financiën opgemaakt, niet toegekomen is. Het blijkt nochtans uit een mededeeling, door den heer Voorzitter in gezegd ministerie ont vangen, dat die betalingen steeds aanzienlijker worden en dat gansch den achterstel tegen het einde van dit jaar zal vereffend zijn. 2) Mededeelingen De heer Benoni Vermeulen, burgemeester van St Jan, op 't onverwachts belet, vraagt zijn afwezigheid te verontschuldigen. 3) Overzicht van den toestand Zie 1) hierboven. 4) De kwestie der draineeringen De heer Volksvertegenwoordiger Dr Brut- •saert heeft zich, ter Kamerzitting van 22-2-28, volgenderwijze uitgedrukt Een woord thans over het draineeren. Dit werk is volstrekt noodig wil men aan den grond zijn grootste waarde geven. Men vraagt, anderzijds, dat de voortbrenging zou vergroot worden, om de levensduurte te bestrijden. Het bestuur van financiën schijnt dut niet te begrijpen. Hij haast zich niet om de draineercontracten te regelen. Het komt er op aan dat hij wat meer waakzaamheid en spoed aan den dag legt Daar de heer Brutsaert van den bevoegden minister geen afdoende antwoord bekwam heeft hij opnieuw aangedrongen tot hij ten slotte volgend zeer bevredigend schrijven ontving Kabinet van den Minister van Financiën Brussel, den 8 Maart 1928. Mijn Waarde Volksvertegenwoordiger, Door Uw brief van 3 dezer maand hebt gij mij gevraagd de oorlogsschadevergoe- dingen, betreffende de draineeringscontrac- ten,' in baargeld uit te betalen. Tegenwoordig worden die vergoedingen vereffend de eene helft in baargeld en de andere helft in titels de eerste helft is be stemd voor den aankoop der draineerbuizen voor wat de tweede betreft is de betaling in titels verrechtvaardigd door het feit dat dit gedeelte het werk vertegenwoordigt, ge- woonli;k door het personeel der hofstede geleverd, op het tijdstip waarop de land- bouwwerkzaamheden niet gansch zijn be drijvigheid vergen. Ik hoop nochtans in 't toekomende het bedrag van al de toegekende vergoedingen voor draineeringen volledig in baargeld te kunnen vereffenen. Ik voeg erbij dat de vereffening van het meerendeel der contracten voor landbouw- herstel geëindigd is en dat de Dienst voor vereffening der oorlogsschade de goedkeu- ring der laatste bundels krachtdadig voortzet. Geloof, Waarde Volksvertegenwoordiger, aan mijn zeer verkleefde gevoelens. De Minister, (get.) HOUTART Over de kwestie der draineeringen heeft de heer Dr Brutsaert volgend zeer lezenswaardig verslag opgemaakt Er zijn 2406 draineeringscontracten goed- gekeurd waarvan er 734 in geldspecie reeds uitbetaald zijn, daarenboven zijn er 207 uitbetaald in geld en gedeeltelijk bij requisitiebevel. 941 698 zijn voorgesteld om uitbetaald te worden, ook bij requisitiebe- vel en op de 767 overige, daarvoor is nog niets uitbetaald of in uitbetaling ge- 1465 steld, Er zijn nog 480 ontwerpen van contracten die op goedkeuring wach ten en 3oo aanvragen moeten nog geschat worden. 780 Voor deze laatste 780 contracten (ontwer pen en aanvragen) werd de dienst van grond herstel te Yper in de laatste tijden onbe- voegd verklaard, t.t.z. dat voor deze 780 contracten de Rechtbank van Oorlogsschade heel waarschijnlijk zal te beslissen hebben. De eerste 2406 contracten bestrijken een oppervlakte van ongeveer 41.800 hectaren In deze oppervlakte zijn nochtans gedeelten van perceelen die niet totaal moeten gedrai neerd worden. Nemen wij dus de totale oppervlakte op 38.000 hectaren of iets min misschien. De 767 contracten, waarop nog niets is uitbetaald, bedragen voorzeker een opper- vlakte van 10 a 12.000 hectaren. Voegt daarbij de 698 (698 plus 767 is ge- lijk aan 1465) die ook nog geheel of gedeel- telijk wachten en wij komen tot ongeveer 20.000 hectaren. De 780 ontwerpen en aanvragen brengen die oppervlakte tot voorzeker 25.000 hecta- ren, op het minst gerekend. Rekent dan maar per jaar, ter oorzaak van gebrek aan draineering, een gemis van op brengst ter waarde van minstens 5oo frank per hectare, dat vertegenwoordigt een ver- lies van 12 5oo.ooo frank en dat cijfer zou gerust mogen verdubbeld worden. Op niet gedraineerde grond moet de landbouwer 1) meer werken 2) meer meststoffen gebruiken 3) meer onderhoudszorgen toepassen en, als gevolg daarvan, om wille van 't niet ge draineerd zijn, een minderwaardige opbrengst. 't Gemis aan draineering is des te schade lijker doordien de afwateringsgrachten, be- ken en vaarten, slecht onderhouden zijn. Het kuisehen en delven der onbevaarbare waterloopen wordt overal verwaarloosd. Andere maatregelen dan deze die tot nu toe in voege zijn dringen zich op. Daarom is het dringend de ontwerpen dien aangaande in de Kamers neergelegd te stemmen. De heer Voorzitter dankt den heer Brutsaert om zijn voortdurende toewijding aan de zaak der geteisterden en stelt voor den heer minis ter Houtart om zijn goede voornemens insge lijks te bedanken. (Algemeene instemming). 5) De Onderstanden Nopens die kwestie ontving de heer Volks vertegenwoordiger Er H. Brutsaert volgend schrijven MINISTERIE VAN FINANCIËN der Registratie en Domeinen Afbraak der Onderstanden in Vlaanderen 1 Bijlage Brussel, den 10 Maart 1928 Mijnheer de Volksvertegenwoordiger Ingevolge Uw brief van 3 dezer, heb ik de eer U een afschrift over te maken van de akte verleden tusschen den Staat en den heer Villain voor de afbraak der onde - standen. Door den drang der omstandigheden zagen wij ons genoodzaakt zekere toegevin- gen te verleenen, namelijk voor wat den vol- tooiïngsfermijn der werken betreft. Een volledige omwerking der aanneming is thans ter studie. Zonder twijfel zal ik binnen kort in de gelegenheid zijn LT de nieuwe maatregelen te laten kennen die genomen werden en die van aard zullen zijn de geteisterden voldoe- ning te schenken. Gelieve, Mijnheer de Volksvertegenwoor- diger, aan mijn zeer onderscheiden gevoe- lens te gelooven. In Naam van den Minister Voor den Algemeenen Opziener met de Algemeene Bestuurders gelijk gesteld, De Bestuurder, (get.) Onleesbaar Na een korte bespreking wordt er vo steld aan den heer minister van Financiën^" ontwerp van volledige omwerking der 6 neming in mededeeling te vragen ten einT die zaak grondig in te studeeren. (Algemeëne instemming). 6) De vergoedingen in natura Kwestie tot de aanstaande vergaderi uitgesteld. ln^ 7) Wenschen In de Kamerzitting van 22-2 28 heeft de heer Brutsaert onder meer het volgende verklaard- Ik dring ook aan opdat men ruimer wezen zou, wat de vergoedingen voor werken van wederopbouw betreft. De geteisterden zfin niet altijd aansprakelijk voor de vertragingen die deze herbouw ondergaan heeft. Welnu' de bouwwerken kosten thans duur en rede- lijker wijze zou de vergoeding in verhouding tot de nieuwe prijzen moeten bepaald -) worden Enkele kenschetsende gevallen worden aangehaald waarna de heer Gt uten de belofte herinnert, door bevoegde ambtenaren van het Ministerie aan de afvaardiging der Federatie gedaan, nopens het vermeerderen der weerbe- leggingscoëfficienten voor deze die, door overmacht, in de onmogelijkheid verkeerden ten gepasten tijde den herbouw hunner ge teisterde goederen aan te vangen, (nieuwe hjnrichtingen, verhoogen of verlagen van het peil der banen, enz.) Bij zijn aanstaande bezoek in het ministerie zal de heer Geuten nogmaals ten zeerste aan dringen opdat de betrokken geteisterden in deze geheele voldoening zouden bekomen. (Algemeene goedkeuring). Dan wordt de kwestie opgeworpen van het geding, door zekere gemeente van het Arron dissement tegen een twintigtal geteisterden ingespannen, om de terugbetaling te bekomen, ten voordeele van den Staat, van de eereloo- nen der bouwkundigen. De heer Geuten zal trachten ook die kwestie in der minne te regelen. Daarop wordt de vergadering te i5 u. 45 geheven. Réponse aun"7142/117-1YPres> le '3 Mars 1928- Administration de l'Enregis- A Monsieur le Baron trement et des Domaines. Houtart, Ministre des 2e Direction Domaines. Finances, le Section. d BRUXELLES. Monsieur le Ministre, Nous avons l'honneur de vous faire connai- tre qu'au cours de notre réunion du n c'. M. le Député Dr HL Brutsaert a donné lecture de votre lettre rappelée ci contre par laquelle vous avez bien voulu lui faire part de ce qu'un remanienient complet de l'entreprise rela tive a la démolition des abris est actuellement d l'étud Permettez nous, Monsieur le Ministre, de vous demander de vouloir bien nous comtnu- niquer le projet en question afin que notre Fédération puisse en faire une étude appro- fondie et vous suggérer, le cas échéant, les modifications qu'elle jugera.t utiles. Veuillez agréer, entretemps, avec nos remerciments anticipés, l'expression de nos sentiments trés dévoués. Monsieur le Ministre, Nous avons l'honneur de vous faire oonnai tre qu'au corns de notre réunion du U c le Député Dr H. Brutsaert a donné lecture votre honorée du 8 courant par laquelle avez bien voulu lui faire part de ce que v° espérez pour l'avenir, pouvoir liquider n'te^(S lement en éspèces, le montant de toutes indemnités allouées pour drainages. Nous vous remercions bien vivement, - sieur le Ministre,pour les excellences d^PdeS tions dont vous faites preuve a 1 e£Jr s. sinistrés et nous vous prions d'agreer e sion de nos sentiments trés dévoués- Pour la Fédération des Sinistrés e l'Arrondissement d'Ypres, Le Prlsiie't, R (Signé) Arthur Avocat, a Ypres- 2406 BEHEER 2' BESTUUR DOMEINEN ie Afdeeling Nr 7142/117 1. ONDERWERP,

Het Ypersche (1925-1929) | 1928 | | pagina 2