Gemeenteraad van Yper Verslag der Zitting van 11 Juni De vergadering wordt korts na 6 uur geopend. Zijn tegenwoordig de heeren Sobry, burgemeester-voorzitter Declercq, Lema- hieu, schepenen Vandamme,Capoen, Laton, Missiaen, Bonnet, Leuridan, Soete en Dela haye, raadsleden Versailles, secretaris. De heer schepene D'Huvettere en de hee ren raadsleden Van Nieuwenhove en Bossaert komen daarna achtereenvolgens de raadszaal nog binnen. 1. Proces-verbaal der zitting van 14 Mei xg2S. Na lezing, gegeven door den heer secre taris, wordt dit proces-verbaal zonder op merkingen goedgekeurd. M. Vavdamme. Over een tweetal weken heb ik aan het schepenencollege een schrijven gericht, en het spijt mij te bestatigen dat mijne vraag op de dagorde niet werd ge bracht, niettegenstaande ik zulks in mijnen brief uitdrukkelijk .gevraagd had. Ik vind die handelwijze van het schepenencollege niet hoffelijk. M. Sobry. In uwen brief gaat het over personen, die kwestie zou dus in de geheime zitting dienen besproken te worden. Daarbij ben ik van oordeel dat het niet mogelijk is steeds op reeds gestemde zaken terug te keeren. M. Vandamme. - Gij hadt die vraag ten minste toch bij de mededeelingen moeten plaatsen. M. Missiaen. Ik weet niet waarover het gaat, doch ik wil hier alleen doen opmerken <lat elk lid afzonderlijk het recht heeft een punt op de dagorde te doen plaatsen, en het schepenencollege heeft het recht niet te wei geren. En moest zulks nog geen verplichting zijn, dan nog, zooals de heer Vandamme het zegt, z'ou het schepenencollege de gedane vraag moeten aanvaarden alleen uit hoffelijk heid voor de gemeenteraadsleden. M. Sobry. Ik denk dat wij ons moeten voegen naar de beslissing die vroeger reeds door den gemeenteraad in die zaak genomen werd. 2. Wegenis, aankoop van grond. Voor de verbetering der de Haernestraat wordt er voorgesteld een perceel grond van 58 vm. 23 te onteigenen aan 20 fr. den vier kanten meter. Dit voorstel wordt eenparig gestemd. 3. Wegenis, afschaffing van't Drielingstraatje en verkoop van den grond. De heer Maurice Baiileul vraagt aan de stad den grond van het Drielingstraatje, dat 3o m- lengte heeft op 3 m. breedte, te mogen koopen voor den prijs van i5oo fr. Dit straatje is gelegen te midden den eigendom van den heer Baiileul, en is van geen dienst meer, gezien er daar geen huizen gebouwd zijn. Met de Commissie van Openbaren Onderstand, die langs voornoemd straatje uitweg heeft, is M. Baiileul overeengekomen haar ten Noorden van zijnen eigendom een nieuwen uitweg van 3 m. te geven in vollen eigendom, de kosten van het besteenigen van den uitweg, van het bouwen der muren en verplaatsen der poorten ten zijnen koste te nemen en daarenboven aan de Commissie van Openbaren Onderstand een som van 5oo fr. te betalen als vergoeding voor het verplaatsen der wegen in den hof van het hospitaal. Die vraag wordt op die voorwaarden, welke reeds door de Commissie van Open baren Onderstand aanveerd werden, met algemeene stemmen ingewilligd. 4. Stads eigendommen, verkoop van grond. Vanwege den heer Cromheecke Theophile is een vraag toegekomen om den grond van het gewezen waterkasteel te koopen. Voor den grond gelegen langs den Veurnesteenweg wordt 20 fr. den m2 aangeboden tot op een diepte van 5o m. en voor den overigen grond 5 fr. den m2. Het schepener.college, zegt de heer Sobry, is van oordeel die vraag niet toe te staan omdat het gedane aanbod te gering is. Daarbij denk ik dat het voordeelig ware voor de stad op dien grond een boomkweekerij in te richten in plaats van bij Zillebekevijver, waaar de grond der vroegere kweekerij zal dienen om de gebouwen der filtreerstatie op te richten. M. Declercq. Al ware de aangeboden prijs nog redelijk, dan nog zou ik mij tegen den verkoop verzetten, omdat wij dien grond, den eenigsten geschikter, die ons nog over- de magazijn van "van allerhande blijft, noodig hebben als stad, voor het verbergen materialen. M. Missiaen. In dit geval ben ik het me u eens, maar dan zoudt gij ervoor moe zorgen daar een gebouw op te rich en een beter uitzicht zou geven aan de straa M. Declercq. - Ik denk dit toekomende jaar te kunnen doen. De vraag van den heer Cromheecke wor t hierop eenparig verworpen. 5. Openbare verpachting van den dam der Dickebuschbeek goedkeuring. Het te verpachten gras van den dam der vijverbeek, van aan de Posthoornstraat to aan de Marshofbrug, was in vier loten ver deeld. Tijdens de openbare verpachting werd alleen het 4e lot toegeslegen voor de aanzien lijke som van 5go fr. voor 36 a. 40 ca. De verpachting der drie andere loten, waarvooi^ slechts 10 fr. aangeboden werd voor het 1 en voor het 2e lot en 3o fr. voor het derde, werd niet toegewezen. Naderhand werd voor het derde lot een aanbod gedaan om dit uit ter hand te mogen pachten mits 40 fr. Het schepenencollege vraagt thans de goedkeuring van de verpachting van het vierde lot en ook de noodige toelating om de overige loten uit ter hand te mogen ver pachten. M. Soete. - Ik zou het redelijk vinden het derde lot ook in pacht te geven aan den werk man die het vierde lot gepacht heeft. M. Sobry. 't Is ook mijn gedacht, dit zou eenigszins een vermindering zijn van prijs voor het 4e lot. Zoo de raad het ons toelaat, zullen wij dus onderhandelen om het 3e lot uit ter hand te verpachten. M. D'Huvettere. Kunnen wij nu, van eerst af aan, het 3e en het 4' lot niet te samen toe slaan. Dit is, meen ik, ce bedoeling der vraag van den heer Soete. M. Lemahieu. Misschien zou die zelfde persoon ook geneigd zijn de twee eerste loten in pacht te nemen. Ze zijn niet veel waard, en voor iets meer dan den vroeger aange boden prijs van 10 fr. zou men ze gerust mogen verpachten. Zoo ware alles in eens afgeloopen. M. Soete. Ik geloof dat die persoon reeds meer dan genoeg zal hebben met het derde en het vierde lot. .Hierop wordt de openbare verpachting van het 4e lot en de verpachting uit ter hand van het 3" lot met eenparige stemmen goedge keurd. Voor de toelating de twee overige, nog niet verpachte loten, uit ter hand te verpach ten, wordt zelfde stemming uitgebracht. 6. Dienst van het lijkenvervoer - Aanbesteding Goedkeuring. Voor deze aanbesteding werd er slechts één aanbod gedaan dat dan nog de bepaling van artikel twee van het lastkohier niet naleeft. De aangeboden prijs is, voor sommige dien sten, hooger dan het maximum voorzien in bedoeld artikel van het lastkohier. Die aanbesteding is dus niqt geldig en de heer Voorzitter meent dat het lijkenvervoer ieder jaar zal moeten uitgegeven worden, zooals vroeger, tusschen de verscheidene huurhouders van stad. M. Leuridan. Misschien is het bij on wetendheid of gebrek aan kennis dat dit artikel van het lastkohier niet onderhouden werd. Kan het gedane aanbod niet regelmatig gemaakt worden met aan den aanbesteder te vragen het tarief van het lastkohier te aanvaar den M .Sobry. Wij moeten toch veronderstellen dat de aanbesteder kennis genomen heeft van het lastkohier. M. Missiaen. - Ik steun het gedacht van den heer Leuridan. Doch ik ben ook de mee ning toegedaan dat er een soort akkoord moet bestaan tusschen de verschillende huurhou ders. Onderling zullen zij overeengekomen zijn telken jare ieder op zijn beurt aan te bieden. Dat er slechts een aanbod gedaan werd, komt mij zonderling voor, te meer dat ik weet dat er jaloerschheid bestaat. M. LeuridanEr i$ dus overeenkomst in de jaloerschheid. M. Missiaen. Ik denk dus dat het aanbod in aanmerking mag genomen worden en aan vaard op voorwaarde het lastkohier te volgen Dienvolgens zou er in dezen zin aan den aan bieder mogen geschreven worden. Dit voorstel wordt algemeen aanvaard. 7. Openbare Onderstand - Aankoop van grond. De Commissie van Openbaren Onderstand vraagt de goedkeuring van een aankoop, haar gedaan, van een perceeHand gelegenJ Locre, ter groote van 29 a 65 ca., datgai] ingesloten lag te midden harer eigendoJ en reeds door haar gebruikt was. Dit 1?„ werd openbaar verkocht, den 24 Mei 11 j toedoen van den Heer notaris Therry overgeslegen mits de principale koopsomv 5000 fr. en 800 fr. voor kosten. Deze, voor de Commissie van Openly Onderstand, zeer voordeelige aankoop, WQr eenparig goedgekeurd. 8. Openbare Onderstand Afstand van De Commissie van Openbaren Onderstan vraagt de toelating een strook grond Va 261 m2 te Langemarck, en waarop een uitWe gelegen is, in der minne te mogen afstaa voor 1066 fr. 00 aan M. Devloo, aanpa]e| die onwetend daar boomen geplant heef Na de uitpaling zijner gronden heeft hij tf statigd dat zijn boomen op zijnen eigendor niet geplant werden en om die reden vraa8 hij thans dezen grond te mogen koopen. M. Missiaen. Ik wil hier enkel een be merking maken over 't princiep van het eigei domsrecht. De aangegeven reden is niet aail nemelijk. Het is niemand toegelaten boomc: te planten op den eigendom van anderen, a in alle geval kan dit geen reden zijn om 'de: grond te verkoopen. M. Capoen. Ik kan heel wel verstaan da dergelijke missing onvrijwillig begaan- werd want na de algeheele verwoesting van d, gronden worden er nog dagelijks uitmetingei van eigendommen noodig bevonden. M. Missiaen. Ik zeg niet dat zulks nie mogelijk is, maar in alle geval is heteengrooti onvoorzichtigheid boomen te planten 0 andere werken uit te voeren alswanneer mei niet met juistheid weet waar den eigendon scheidt. M'. Leuridan. Alle overtredingen van hei eigendomsrecht vallen steeds uit ten nadeele van dezen die ze begaan hebben, en hier zien wij het tegenovergestelde gebeuren. Wal eenigszins ten voordeele van dezen afstand pleit, is den aangeboden prijs van 40.ooofr, per hectaar voor een strook grond van 31 breedte die met een onaangename erfdienst baarheid van doortocht bezwaard is Hierop wordt de vraag om afstand vu grond ter stemming gelegd. Stemmen ja de heeren Declercq, Len hieu, D'Huvettere, Van Nieuwenhove poen, Delahaye en Sobry. Onthouden zie de heeren Vandamme, Laton, Missiaei Bonnet, Bossaert, Leuridan en Soete 9. Openbare Onderstand JachtverpaM% De Commissie van Openbaren Onderstam vraagt de toelating het jachtrecht op zeker harer eigendommen te mogen openbaar vei pachten voor een termijn van vier naeenvo gende jaren en terzelfdertijd vraagt zij ookdf goedkeuring van het lastkohier. Door overlijden van den heer Arthur Rabatr enkele loten in pacht had, komt die pacht vei broken te worden. Daarbij komen nogandei loten die tot heden nog niet verpacht werden M Missiaen. Ik zou willen vragen goedkeuring van het lastkohier te verdage» om ons toe te laten eens nadere inlichting te nemen en sommige andere jach'pac^enI te zien, om zoodoende te kunnen oordeelen alle jachtpachten in denzeltden zin zijnopgf steld. Ik heb immers di; lastkohier eel vluchtig nagezien en het schijnt mij zoodajj opgemaakt opdat niemand zich zou aanbid om die jacht te pachten. Onder meer is er een artikt 1 dat bepaald de Commissie van Openbaren Ondersts1; gelijk welken aanbieder mag aanvaarden het hoogst gedane aanbod wil aannemen- die manier moet er niemand geneigd tijdens de openbare verpachting aanbode" doen, mits hij eenige betrekkingen heeft ff de heeren Bestuurleden en het hoogste aan1 wil aannemen. Een ander artikel zegt da pacht vei broken wordt met den verkoop' grond. Zoo de aanbieder de zekerheid heeft gedurende een bepaald getal jaren recht van jacht te hebben op die grondend! zulks grooten invloed uitoefenen op den j te bieden prijs. Verders gaat de Co»® J van Openbaren Onderstand zoo ver rne 1 premiën te beloven voor de verdelging konijnen, alswanneer de wet op de verdM ^er konijnen nog niet gestemd is. nde| geving. En eindelijk ben ik tegen alk jaj mogelijk dat een openbaar bestuur (i- len neme in overtreding van de bestaari J geving. En eindelijk ben ik tegen allfJ pachten omdat ik meen dat ieder land net recht moet hebben, op de landen - hem gebruikt, alle wild te verdelgen .1 zooveel schade berokkent en dat hijve Ci

Het Ypersche (1925-1929) | 1928 | | pagina 4