Croix Rouge de Belgique feesten zou inrichten, ofwel dan kan het schepenencollege de dagorde niet opstellen. Wij vragen dat van dat voorstel zou afgezien worden voor dit jaar, daar andere maatschap pijen reeds een volledig feestprogramma heb ben op touw gezet. M. Glorie. Dat is niet klaar. M. Leuridan. Dan wanhoop ik. M. Glorie. Maar het schepenencollege kan uwe vraag niet inwilligen. Gij zoudt toch niet willen dat die heeren zich belachelijk zouden maken met iooo fr. te geven voor een politiek feest. Gij wilt niets weten van offi cieele feesten en gij meent dat zij zoo dom zullen zijn toch een toelage te verleenen. M. Leuridan. Er is een verschil tusschen officieele feestdag en ofhcieele feesten. En zoo de toelage van iooo fr. niet gegeven wordt dan is dit eenvoudig de verbreking van een afspraak. M. Missiaen. De officieele feestdag werd verleden jaar reeds gestemd. Wat de toelage betreft is het de feestcommissie die moet be slissen. Dus die voorstellen vervallen. Doch ik wensch dat er een toelage verleend worde, niettegenstaande het is voor een politieke partij. M. D'Huvettere. De feestcommissie heeft nog geen iooo fr. oo toegestaan, om reden -dat die toelage nog niet gevraagd werd, maar zij zal toch gegeven worden. Gedurende nog eenigen tijd wordt zelfde kwestie vaag besproken en meermalen her haald wat vroeger reeds gezegd werd. De heer Missiaen zegt nog dat er eerst dient gestemd te worden over de amende menten ingediend door den heer Leuridan, anders, zoo het voorstel zelf eerst gestemd wordt bestaan er geen amendementen meer en zou er dan niet meer kunnen over gestemd worden. De heer Leuridan bepaalt vervolgens zijn voorstel alleen tot het toekennen der toelage van iooo fr. oo. M. Sobry. Onze bedoeling was alleen op li" Juli stadsfeesten in te richten, hetgeen een eenvoudig gevolg is van wat verleden jaar gestemd werd. Op een officieelen feestdag dienen er immers officieele feesten ingericht te worden. Gezien dit aandringen wordt het voorstel dan toch ter stemming gelegd zooals het op de dagorde vermeld staat. Stemmen ja de heeren Declercq, Lema- hieu, D'Huvettere, Van Nieuwenhove, Van- damme, Delahaye en Sobry; neen: de heeren Glorie, Capoen, Laton, Missiaen, Bonnet, Bossaert, Leuridan en Soete. Dit voorstel wordt dus verworpen met 8 stemmen tegen 7. Dan wordt het voorstel van den heer Leu ridan, voor het toekennen eener toelage van 1000 fr. 00, ter stemming gelegd, niettegen staande M. Glorie opwerpt dat het op de dagorde niet staat en er dus niet te stemmen valt. M. Van Nieuwenhove. C'est le Comité des fêtes qui doit en decider. M. Sobry. De gemeenteraad heeft toch meer recht daarover te beslissen dan de feest commissie. M. Glorie. Proficiat voor de heeren dezer Commissie. Er blijft hun alleen nog over hun ontslag te geven. Stemmen ja: de heeren Declercq, Vandam- me, Capoen, Laton, Missiaen, Bonnet, Bos saert, Leuridan, Soete, Delahaye en Sobry neen: de heeren Van Nieuwenhove en Glorie; onthouden zich de heeren Lemahieu en D'Huvettere. i3- Tuindagfeesten - Programma. De heer Voorzitter geeft lezing van het ont werp van dit programma, dat luidt als volgt Zaterdag 4 Oogst, Klokkengeluid en Con cert door de Harmonie Ypriana. Zondag 5 Oogst, Processie en groot Concert door de Harmonie van Wevelghem. Maandag 6 Oogst, Groote Schieting aan de Peis van Yper-Hoekje en Concert door de Vlaamsche Harmonie. Dinsdag 7 Oogst. Rouwdienst voor de ge sneuvelde Ypersche soldaten, Geitenprijs kamp, Tooneelfeest door Kunst Adelt en Concert door de Harmonie Ypriana. Woensdag 8 Oogst, Engelsche Bedevaart. Donderdag 9 Oogst, Concert door de Socia listische Harmonie. Zondag 12 Oogst, Groote Rallye - Ballon, Opstijging van den luchtbal en Volksbal in de Halle. Woesdag i5 Oogst, (O. L. V. Hemelvaart), Groote Velokoers, Prijskamp in 'tj"1 De Nieuwe Post en Concert door de Vlaa sche Harmonie. t Zondag 19 Oogst, Prijskamp voor ttyn- visschen aan de Rijselpoort en Prijs in 't bollen bij Masure, Dixmudesteenweg. Zondag 26 Oogst, Prijskamp in 't trachter- schieten bij Faes, Groote Markt. M. Leuridan. Ik doe alleen de vaststel ling dat het programma der feesten van e artistieke stad Yper tamelijk wel voorzien is van allerhande volksspelen. Ontbreken nog zakkenloopen en andere kleine volksvermaken Dit programma wordt hierop goedgekeurd. Alleen de heeren Missiaen, Bonnet en Bos saert onthouden zich. 14. Autobusdienst - Yper-Veurne-De Panne. De heeren Slosse Stiévenart hebben de vraag gedaan een autobusdienst te mogen in richten tusschen Yper-Veurne-De Panne, met standplaats aan de statie te Yper. Plet gaat er hier alleen om over deze aanvraag een gun stig advies uit te brengen, die aanvraag zal dan aan de Bestendige afvaardiging overge maakt worden. Al de raadsleden stemmen ja. i5. Mededeelingen. 1) Vanwege de muziekschool der stad is een vraag toegekomen om de lokalen van electrische verlichting te voorzien. De heer Voorzitter vindt het geraadzaam die vraag nader te doen onderzoeken en te wachten tot de aanstaande begrooting, gezien er thans voor dit werk niets voorzien werd. 2) M. Vandamme. Onlangs heb ik een bezoek gebracht aan het Weduwenhof en ik heb kunnen bestatigen dat de electrische ver lichting er tekort is. Voor de ouderlingen bestaat er gevaar met petroollamjren rond te loopen en ik zou begeeren dat er bij de Com missie van Openbaren Onderstand aange drongen worde om de electriciteit in die woningen te doen plaatsen vooraleer wij een ongeluk te betreuren hebben. Onze vestingen maken een der schoonste wandelingen uit die men uitdenken kan. Doch sommige plaatsen zijn nog niet van zitbanken voorzien en hiervoor zou er zoo spoedig mo gelijk moeten gezorgd worden. M. Declercq. Die banken zullen er in 't kort geplaatst worden. 3) M. Missiaen. Ik wil een enkel woord zeggen over den toestand van ons kerkhof dat aan een echte wildernis gelijkt. Vóór den oorlog waren er daar standvastig twee man nen werkzaam die ieder 12 u. werk per dag le verden. Thans is er daar slechts 1 man die 8 uren per dag arbeidt. Het is dus niet te ver wonderen dat het onderhoud van het kerkhof er onder lijdt. Ik vraag dat er hieraan eenigs- zins zou verholpen worden met ten minste een man als helper den tegenwoordigen put- graver toe te voegen. Dit zal nu meer nog dan vroeger noodig blijken, daar het krankzinni gengesticht aan den Vlamertinghesteenweg weerom bevolkt is en wij binnen kort mogen verhopen het Oude mannenhuis in onze muren terug te hebben, en er daar in beide gestichten meer sterfgevallen zullen zijn dan elders. Alzoo zou het werk van dien werkman weldra uitsluitend bestaan in het graven van putten. M. Declercq. Daar het hier over perso nen gaat zal ik tijdens de geheime zitting antwoorden. 4) M. MissiaenTijdens de laatste zitting was ik afwezig. In mijn vei ontschuldigings- brief vroeg ik wat uitleg nopens de avond scholen. In het verslag dier zitting heb ik met verbazing het antwoord gelezen van den heer Sobry die zegt dat het programma der avond lessen aan den bestuurder overgelaten wordt En niemand nog weet wie die bestuurder zal zijn. "1 hans echter ben ik alleen benieuwd te vernemen hoeveel inschrijvingen er toege komen zijn. M. Sobry. In 't geheel hebben wij drie vragen ontvangen. Volgens mij moeten wij verzaken avonolesstn in te richten in den zomer en trachten die te geven in den winter M. Missiaen. - Ik heb me absoluut in miin verwachting met bedrogen. Doch ik zal niet verder aandringen vermits er ons beloofd wordt aanstaanden winter een nieuwe poeine te doen. Maar ik zou willen dat er dan vooraf een leerprogramma vastgesteld worde. 5) M. Glorie. - Ik zou de aandacht van het schepenencollege wenschen te vestigen on de hoogdringendheid een zeker punt op de da* orde te plaatsen. Wanneer het u zou gebeuren een aperitif te verbruiken in den RégLa» dan zult gij u kunnen overtuigen van het groot gevaar dat het verkeer oplevert daar aan den hoek der Rijselstraat en der Neermarkt van de noodzakelijkheid onmiddellijk regelen te treffen. Het verkeer zou vergeRl kelijkt worden moest men, bij voorbeeelj autos, die uit de Meenenstraat komen, plichten van den rechterkant der Markt volgen, langs de reeks huizen van het st huis en de Halle zoo zouden zij de B0, straat kunnen inrijden zonder gevaar 0D leveren aan deze die uit de Rijselstraat kott En deze die naar de Meenenstraat gaan z, den ook hun rechterkant moeten volgen) ja] de reeks gebouwen van de Regina j zou niet meer toegelaten worden van Markt zelf te doorkruisen en zoo de voetg gers in gevaar te stellen. In het naidden 1 Neermarkt zelf, zou ik een paal zetten, t aanwijzingen voor het vervoer. Ieder auto leider, van waar hij ook kome, zou rechterkant moeten houden. De agent van dienst, zou op een klein v hoog kunnen staan, om zoo het gevaar 1 omgereden te worden te ontkomen want kan het gebeuren dat, in plaats van in 'ttt den der Neermarkt te staan, hij zich ach den Vijfhoek verschuilt en zijn dienst! hij dan niet nauwkeurig vooitzetten. Een tweede gevaarlijke plaats is den h< der Boter en Tempelstraat, waar een poli agent standvastig zou mogen plaats nem, Het verkeer wordt van langs om meer di en voor de dagen van groot verkeer ware] niet slecht de politie wat te versterken. Vervolgens geeft de heer Glorie lezing een artikel geknipt^ uit een fransch dagb] van Brugge, waarbij aangedrongen wordti den stadsschouwburg van Yper te zien h bouwen. De heer Gloiie vraagt nog dat het voorla der Maloulaan voor het huis van dokter E liau zou hersteld worden, daar er bij minste regenvlaag zich op die plaats seffe een grooten plas vormt. M. Sobry. Ik ben t'akkoord met] Glorie om de kwestie van het vervoer regelen, dat hij een schriftelijk voorstel do M. Glorie. Ik maak geen deel uit van li schepenencollege en heb dienvolgens s; werk niet te .doen het is genoeg, mij dual: dat ik de aandacht er op gevestigd heb. j M. Declercq. Het ontwerp voor heropbouw van het stadstheater werd bij het Koninklijk Hoog Commissariaat diend, doch het werd door het Comiteit Schatkist geweigerd. Hiervoor is thans vonnis aangevraagd. M. Leuridan. Het ware wenschelij die Ypersche Bruggelingen naar Yper keerden. Zoo zouden zij mogelijks in zijn ons in onze pogingen wat te helpen, M. Van Nieuwenhove. Uit Brugge men nooit meer terug. (Gelach) 6) De heer Laton vraagt dat er voorzorg zouden genomen worden met den aansta; den rallye ballon die zal gegeven wi met Tuyndag voor autos, motos en v Want zooals met de koers gegeven op Sin* bestond er een echt gevaar voor de voet: gers. Hij vraagt dat er dus afdoende ml regelen zouden genomen worden. M. Van Nieuwenhove. Ja, zooveel te» wij nu maar een puimaker hebben. 7) Op een gestelde vraag antwoordt de Sobry dat d<- werken der zwemkom broken zijn daar de Staat in gebreke van betaling 't Fs steeds de stad tlie het moet verschieten en hiervoor moet er leend worden. De openbare zitting woidt hierop te 2' geheven. der Les ambul incières de la seconde annee subi comme suit, mardi dernier, leur examen. Avec la mention trés bien M1"' Planqueel, Elise Wullus, Paula Merleve' la R. Soeur Thérèse. Avec la mention bien M';!! p Rachel^ Caron, Jeanne Merlevede, R- Soeuf Louise, M,lks Liane Petit et Marie D°° A toutes nos sincères felicitations. Les cours de la première anr <e dront en francais et en flamand 311 d'octobre prochain. I rière de se faire insciite c^e - Marie BOSSAERT, 3o, rue de la Ypres. non st ord OO Jdll C

Het Ypersche (1925-1929) | 1928 | | pagina 6