Burgerlijke Oorlogsslachtoffers A S 24 dezer, had de plechtige inhuldi- ,%at's van de vlag der afdeeling Yper upn van het Nationaal Verbond en omstreden r vijd ter gelegenheid van de Zielmis opge dragen In gt- Pieterskerk werd die vlag 's morgens Oneerlijke Oorlogsslachtoffers ,der burë „a i S' •ijd re n ,s jsjamiddags trok een stoet door de bijzon- aan de dierbare nagedachtenis van de .overleden burgerlijke oorlogsslachtoffers. Eerste straten der stad. Benevens de Socia- ;sChe Harmonie», de Harmonie Ypriana» afvaardigingen van plaatselijke maatschap- f" bemerkten wij een groot aantal burger- l'feoorlogsslacbtoffers van Kortrijk en om- ogende, Roeselaere en omgeving, Yper en 0IIn het bijzijn namelijk van den heer Burge meester H. Sobry, van Kolonel Rinquet, van K 3e Linie, en van Volksvertegenwoordiger pr H. Brutsaert, werd de mooie vlag aan de Afdeeling Yper overhandigd. Het feest besloot met een vergadering in Lapiere's Huis en met een puik Concert, Dn de Groote Markt, door de Harmonie r ypriana Discours du Colonel Rinquet, iCommandant le 3' Régiment de Ligne Monsieur le Bourgmestre, Mesdames, Messieurs, Aunom de Sa Majesté le Roi, j'ai l'honneur Jeconfier a l'Union Nationale des Invalides ijvilsde la Guerre, Section d'Ypres, ce dra- ieau, symbole de l'honneur, image de notre :hère Patrie. llvous rappellera, en toutes circonstances, Ie sol sacré du Pays, le village qui vous a vu litre, l'endroit oü reposent vos ancêtres. Au jour du danger nos trois couleurs ont itédressées, face a l'ennemi, affirmant claire- sent que c'est toute la nation beige qui s'en- ;ageait dans la lutte imposée. La section d'Ypres, fondée le 8 aoüt 1926, icmprend déja 160 membres. Le but de l'Union Nationale des Invalides Ms est beau et noble, car elle est vis a vis lesvictimes civiles de la guerre, ce que la ?.N. I. est vis-a-vis de la F. N. C. De plus, son róle est trés méritoire, car loussavons tous les avantages qu'elle a déja )btenus pour ses membres et ce sans esprit de lucre, mais toujours avec le souci constant de faire du bien discrètement, loyalement et lonnêtement. Et qu'il me soit permis ici de rendre un lommage justement mérité au travail persé 'erant de votre sympathique Président Géné |1 M. De Backer qui est l'ame et la cheville >uvrière de votre belle société. Vous groupez dans vos rangs des prison ers politiques, des blessés, des amputés, parents ayant eu leurs enfants tués pen- ant les bombardements. C'est une vraie lr®ee de braves, de gens courageux, et je Hs fier de me trouver au milieu de tous ces latr'otes convaincus. e vous demanderais de servir d'exemple lUx leunes, de former leur coeur et de déve- JPPer leur patriotisme. C'est une grande Ee que je vous demande, mais a des gens CQeuri car vous avez fait tous vos preuves, I Peut tout demander. 1 esdames et Messieurs, saluons notre Pnd et retenons les paroles qu'il pro- au retour de la guerre. io ff °n PeuP^e épuisé par la lutte et les 'ances de plus de quatre ans, il a dit f *aiJaiïl°ns et restons unis U Roi 1 ltVe Belgique h'ent les Invalides Civils I I RpH ^evoering van Kolonel Rinquet Ve hebber van het 3'' Linieregiment Mijnheer de Burgemeester, k3llIaaamameS' Heeren' Van Zijne Majesteit den Koning, heb ik de eer aan de Nationale Vereeniging der Burgerlijke Oorlogsinvaliden, sectie van Yper, dit Vaandel, als een symbool van eer en als een zinnebeeld van ons geliefd Vaderland, toe te vertrouwen. Dit Vaandel zal U in alle omstandigheden doen denken aan den gezegenden grond van Uw dierbaar Land, aan de stad waar gij geboren zijt, en aan de plaats -waar Uwe ouderen rusten. Als de noodklok sloeg werd ons driekleurig Vaandel fier geheven, en hield stand tegen over den vijand, om klaar te bewijzen dat gansch de Belgische Natie den strijd aan vaardde waartoe de vijand haar verplichtte. De sectie van Yper, gesticht den 8 Oogst 1926, telt reeds 160 ledén. Het doel van de Nationale Vereeniging der Burgerlijke Invaliden is schoon en edel, want zij is tegenover de burgerlijke slachtoffers van den oorlog, wat de Nationale Federatie der Invaliden is tegenover de Nationale Federatie van Oud-Strijders. Haar doel is ten andere loffelijk, want ge weet al de voordeelen die zij reeds voor hare leden bekomen heeft en dat, zonder winstbe jag, maar altijd bekommerd om met beschei denheid op eerlijke en treffelijke wijze goed te doen. En dat het mij toegelaten weze een wel verdiende hulde te bieden aan de standvastige werkzaamheid van Uwen zoo geliefden Alge- meenen Voorzitter M. De Backer, die de ziel en de aanvoerder is van Uwe schoone Maat schappij Gij vereenigt in Uwe rangen politieke gevangenen, verwondenen, verminkten en ouders wier kinderen gedood werden binst de beschieting. Het is een waar leger van moedige en held haftige lieden an ik ben fier mij te midden dezer overtuigde vaderlanders te bevinden. Ik bid U als voorbeeld te willen dienen voor de jongeren en hun hart te vormen, om in hen de liefde van het Vaderland te doen aangroeien. Het is een zware taak die ik U vraag, maar aan mannen van hart, die bewijzen van groot hartigheid gegeven hebben, mag men dat vragen. Dames en Heeren, groeten wij onzen groo- ten Koning en bedenken wij de woorden die Hij, bijZijn terugkeer van den oorlog, uitsprak voor zijn volk dat uitgeput was door den stiijd en door vier jaar lijden Laat ons werken en vereenigd blijven Leve de Koning Leve ons België Leve de Burgerlijke Invaliden Redevoering van Mr De Backer, J.-A. Algemeene Voorzitter van het Nationaal Verbond der Burgerlijke Oorlogsinvaliden. Heer Kolonel, Mijn eerste gedachte op dezen dag, op denwelken ik te Brussel de hulde aan onze Congohelden kom te vieren, is van mijn blik ken te richten naar die Afrikaansche streken waar zooveel onzer officieren, missionnaris- sen en burgers hun bloed vergoten voor een grooter Vaderland, en waar onze dappere Vorst en onze minzame Vorstin sedert twee dagen aangekomen zijn om het toppunt van vooruitgang, in een twintigtal jaren volvoerd, bij te wonen. Zijne Majesteit, vóór zijn vertrek, heeft de goedheid gehad U, heer Kolonel Rinquet, ook een van die Koloniale Hel len, een van die pioniers van Afrika, aan te duiden, om de plechtigheid van dezen dag op te luisteren met een vaandel te overhandigen aan onze sectie Yper van het Nationaal Verbond der Burgerlijke Oorlogsinvaliden. Wij houden er aan, heer Kolonel, U in naam van onzen bond te bedanken deze taak aangenomen te hebben, en U te bidden van de wenschen aan te nemen die wij vormen voor een gelukkigen uitslag der reis van onze doorluchtige Vorsten. Heer Burgemeester, Ik ben ook gelukkig U te bedanken omdat gij, als vader der Yperlingen, hebt willen doen uitschijnen, in een zitting gehouden op het Stadhuis, welken steun gij zeker en vast zult geven aan alle onschuldige burgerlijke slacht offers van den oorlog. Heer Voorzitter, en gij allen, leden van het Komiteit van Yper Dollé Théod., Coutrez Achille, Cornelissen Joseph, Dehaene Arth., Bouckaert Odilon, Wackenier Ivo, Michiel Julien, Biebauw Jules, Gadeyne Henri, De Poorter Camille groote en kleine invaliden en gij, afgevaardigden van de gewestelijke groepen die ons van verre toekomen en gij, afgevaardigden van zooveel andere maatschappijen, ik bedank U voor het werk dat gij aanvangt voor deze die ongelukkiger zijn dan wij, en die door Uwe tegenwoordig heid doet uitschijnen dat, zoo Eendracht macht baart de vriendenbanden die U om helzen, U nog van dag tot dag sterker voor het broederlijk werk maken. In naam van den Beheerraad, aan allen een hartelijken dank Mevrouwen, Mijne Heeren, Het leven van Yper gedurende den oorlog behoort tot de krijgsgeschiedenis Na den val van Antwerpen, was de stad, dus van het begin af, begrepen in deze frontlijn die van onze vlaamsche vlakten, van dit dal van den Yzer, een der bloedigste slagvelden van Europa en het kerkhof van duizenden onzer soldaten en onzer dappere bondgenooten maakte. Daar hebt gij eerst de fransche troepen die ons ter hulp snellen Dan die engelsche soldaten die zich doen te neer schieten. Het grootsch gedenkteeken van de M eenenpoort roept ons dat 56.000 soldaten van Engeland en zijne koloniën, die door die poort vol hoop naar het front gingen, in het orkaan verdwenen zonder hun naam boven een graf te drukken De bevallige stad Yper, met hare Rijschool, die haar roem was, haar Lakenhalle, haar Belfort, Sint-Maartenskathedraal, over de wereld vermaard, zijn de prooi der beschie ting geworden. De bevolking heeft naar de ellende, naar het ballingschap moeten vluchten. Maar of een magnetische steen hun aantrok, reeds in de eerste dagen van 1915, wanneer het bom bardement van 22° November 1914 pas zijn donder deed zwijgen, kwamen meer dan 10,000 inwoners zich weder nestelen in de puinen van hunne huizen en in de kazematten. Zij blijven er tot de nieuwe beschieting van April-Mei, en toch hebben zij allen een hard nekkigheid om terug te keeren naar het land dat zij zoo beminden, en meer en meer bemin nen wijl zij er uitgejaagd wore en. De geschiedenis van Yper, zeg ik, behoort tot de krijgsgeschiedenis. Beter dan ik kan de heer Kolonel Rinquet U de ontknooping ervan beschrijven. Maar de inwoners, zoo innig aan dat mili taire leven gesnoerd, moesten ook ongeluk kiglijk er den droevigen weerschok van ondergaan. Het zijn de dooden en gekwetsten der beschietingen, het zijn de weduwen en weezen, het zijn de door gas getroffenen, het zijn deze die den ondergang van hunnen haard naar de ellende van het ballingschap voerden en er uitgeput van terugkwamen. Zij beminden den grond welken onze soldaten verdedigden Zij hebben geleden voor dat stukje van hun vaderland, zooals de soldaten voor België vielen En zij dragen er in hunne verminkte of zieke ledematen de roemrijke sporen van... De vrede zou misschien de gedachtenis van deze treurige uren weggejaagd hebben, zoo rondom ons die te versche muren der woningen hunne herinnering niet verleven digde 1 De vrede zou misschien de gedachtenis weggejaagd hebben, zoo zij de verminkten p1or[w— - t A

Het Ypersche (1925-1929) | 1928 | | pagina 5