£j.0in66nt6r9/&d van Ypsr Verslag der zitting van 9 Juli 1923 n vergadering wordt geopend enkele ■outen na 6 uur. "Viin tegenwoordig de heeren Sobry, burge ier, voorzitter Declercq, Lemahieu en nïuvettere, schepenen Van Nieuwenhove, Vandamme, Missiaen, Bonnet, Bossaert, t nridan, Soete en Delahaye, raadsleden Versailles, secretaris. j Proces verbaal der zitting van n Juni ^De heer secretaris geeft hiervan de gebrui gelijke lezing. g. Missiaen. Tijdens de laatste zitting deed M. Vandamme een bemerking betrekke- I- k het niet vermelden op de dagorde van een mint door hem aangevraagd. Uit de kleine bespreking die erop volgde heb ik gehoord dat de heer Burgemeester beloofde in 't ver volg daarmede 'rekening te zullen houden. Het proces verbaal vermeldt echter het tegen overgestelde en is dus niet juist. Op aanvraag van den heer Burgemeester, geeft de heer Secretaris opnieuw lezing van dit deel van het proces verbaal. M Sobry. De gemeentewet zegt dat 5 leden het recht hebben M. Missiaen. Neen, een lid heeft het volle recht gelijk welk punt op de dagorde te doen plaatsen, en een derde der leden hebben het recht een zitting regelmatig te doen bij eenroepen. M. Sobry. Mij dunkt dat wij niet gestadig moeten terugkeeren op reeds gestemde zaken. Daarom was het schepenencollege van oor deel dat het niet mogelijk was de vraag van M. Vandamme te aanvaarden. Nochtans zoo de raad begeert in iedere zitting op de vroeger afgehandelde punten terug te keeren, zullen wij ons in 't vervolg aan den wil van den raad onderwerpen. M. Missiaen. Voor mij is het niet zoozeer de vraag, door M. Vandamme gedaan, die mij aanbelangt, maar 't is een princieps kwestie. Ik moet doen opmerken dat elk lid afzonderlijk het recht heeft gelijk welk punt aan te vragen, al ware dit punt dan ook reeds honderdmaal besproken geweest. Het sche penencollege is verplicht dit recht te ei ken nen en het gevraagde pu t op de dagorde te plaatsen. De raa i echter heett het recht dan te zeggen wij bespreken dit punt niet en de zaak is daarmee dan afgeloopen. M. Sobry. In 't vervolg zullen wij dus alzoo handelen. Hierop wordt dan het proces-Verbaal een parig goedgekeurd. II Wegenis Aankoop van grond. De onteigeningscommissie stelt voor 90 ca. 43 grond, den hoek uitmakende der Boter straat en der Lange Meerschstraat, te ont eigenen mits de som van 5.ooo fr. Het gaat hierover den grond van het huis van M. Fraeys de Veubeke, tegenwoordig toebehoo- rende aan de Bank voor Handel en Nijver heid, die gedeeltelijk ingenomen werd tot verbreeding der straat. M. Vandamme. Welk bedrag werd er vroeger betaald aan andere eigenaars M. Lemahieu. De onteigening is gebeurd °p den hoek «lus ten deelo langs de Boter straat, een straat van groot belang. M. Van Nieuwenhove is van oordeel dat de bank uit de verhreeding der straat veel voor- heel heelt getrokken, gezien zij aldus haren ingang op den hoek heeft kunnen plaatsen en he galanten zoo langs twee kanten kunnen binnenkomen. H. Sobry. De voorgestelde som werd ang betwist door de Bank eer wij tot een Overeenkomst konden geraken. Ook werd die "westie grondig onderzocht door de Com- "ijssie van onteigeningen. Ik meen dus dat 'J de voorge telde som in alle vertrouwen Vlogen aanvaarden. M. Missiaen. Misschien heeft de Commis- 0 van onteigeningen gelijk met ons dien prijs n-°rstellendoch in het dossier heb ik versk^nen vinden dat dezen hoogen prijs hovre<t erdigt Hetgeen M- Van Nieuwen- Weiu °-mt te zeSgen is gegrond. Misschien ver! Ge't ^ar:k voordeel getrokken uit die rijks*eei^ng" Daarbij is die Bank een dtr mi, rbestaan, en om die redenen zal ik 1 onthoulen. is niF>ec^ercq. De prijs van den grond zelf Stuer.0ver^reven. Verleden jaar werd in de lang Sstraat- dus een straat van minder be- g'ond verkocht aan 80 fr. den m2. In geval wij de grondvesten hadden moeten betalen zooals voor alle andere onteigeningen, dan had dit ons meer dan 5ooo fr. 00 gekost. Bij de stemming onthouden zich de heeren Van Nieuwenhove, Vandamme, Missiaen, Bonnet en Bossaert. De overige tegenwoor dige raadsheeren stemmen ja. De heer Glorie komt de raadszaal binnen. III. Stads eigendommen Verkoop van grond. M. Deconinck van Voormezeele vraagt aan de stad een perceel grond te mogen koopen ter grootte van 340 mz en gelegen tusschen het magazijn van den Boerenbond en de goederenstatie. Tijdens den verkoop van grond aan den Boerenbond werd er voorzien daar een hof te maken Het schepenéncol- lege vindt het dus geraadzaam niet te v^r- koopen. Daar niemand opmerkingen te maken heeft, vraagt de heer Burgemeester de verwerping der gedane vraag van aankoop. Die de aan vraag willen verwerpen, stemmen ja en die de vraag niet willen verwerpen stemmen neen. Alleen de heer schepene D'Huvettere stemt neen de andere raadsleden stemmen allen de verwerping der vraag. IV. Wegenis A fschaffing van een deel der Arsenaalstraat en verkoop van den grond. Bij haren brief van 21 Juni 11. vraagt de maatschappij Alpaga dat de stad haar een driehoekigen grond van 80 m2 zou willen verkoopen aan den prijs van 7 fr. den m2. Voornoemde maatschappij kocht vroeger reeds Staatsgrond aan denzelfden prijs voor het oprichten eener fabriek, waarvan Ie wer ken reeds begonnen zijn. De maatschappij heeft den thans gevraagden grond volstrekt noodig voor het bouwen van een huis voor den concierge der fabriek, en zij dringt aan om een spoedig en gunstig gevolg aan haar vraag te ontvangen. De maatschappij kocht reeds de.i grond der gewezen brou verij Rabau. Het schepe nencollege stelt nu voor benevens den ge- vraagden driehoek nog een deel der Arsenaal straat te doodigen tot aan de Pompstraat die behouden blijft en dit deel dat van gering belang is te verkoopen aan genoemde maat schappij. M. Bonnet. - Het verwondert mij den gestel len prijs van 7 fr. te zien bijtreden door het sch^penencollege. Door het feit dat er daar een fabriek zal opgericht worden, zullen de eigendommen daarbij gelegen in waarde stijgen. De houding van het schepenencollege laat ons toe alle soort van veronderstellingen te doen. Onder meer zouden wij geneigd zijn te gt-looven dat sommigen er belang bij hebben. M. Sobry.— Weest maar gerus", M. Bonnet, dat het zoo niet is. M. Missiaen. De heer Bonnet heeft gelijk. Voor ons is het een princiepskwesiie. Er is spraak een deel der Arsenaalstraat te verkoopen, doch langs dat deel staan er hui zen, en wat doet gij dan met de rechten dier eigenaars M. Declercq. Daar staan geen huizen. Nochtans zou er in alle geval een onderzoek van commodo en incommodo gedaan worden. Enkele raadsleden bezichtigen het plan hun door den heer schepene. van openbare werken voorgelegd, doch de heeren Delahaye en MissLen vragen de zaak uit te stellen om nader onderzocht te worden. Het plan duidt de aanpalende eigenaars niet aan en is, naar hunne meening, niet klaar genoeg om zich een juist oordeel over het belang van het betrokken deel der Arsenaalstraat te vormen. M. Sobry. Wat den voorgestelden prijs betreft moet ik doen opmerken dat het straat- grond is en geen bouwgrond zooals dezen door den Staat verkocht. De toegang tusschen de Arsenaalstraat en de Esplanade blijft be houden, en de eenige eigenaar aldaar, name lijk de familie Dethier-Vandevivere, wordt door den voorgestelden verkoop niet bena- deeligd, gezien zijn huis nog uitgang heeft langs de Mondstraat Ik denk dus dat wij mogen overgaan tot de verkooping. M. Van Nieuwenhove. II vous restera la alors une ruelle de 1 m. de largeur entre l'Esplanade et la rue de la. Bouche. Le reste de la rue de l'Arsenal a 4 m. II faudrait done auparavant élargir la rue de la Pompe et conclure un accord avec le Ministère de la Défense Nationale pour ce qui concerne le terrain situé le long de la caserne. M. Leuridan. Ik zou het betreuren moest een uitstel der zaak den opbouw der fabriek vertragen Doch de gevraagde grond moet enkel dienen voor het bouwen van een huis en niets verzet zich dus tegen de verzending van dit punt naar de Commissie van Openbare Werken. M. Sobry. In den brief staat er wel dat die driehoek onmisbaar is voor het bouwen der conciergerie, dat ze zullen moeten staan van bouwen zoo er niet spoedig een beslis sing genomen wordt. Ik denk dat het dus in '1: nadeel der stad ware dien grond niet te ver koopen. M. Missiaen. Ik vind het een zonderlinge manier van discuteeren. Er is spraak een deel van een straat te verkoopen. Volgens u zou de raad eerst moeten beslissen over den verkoop en dan zult gij gaan vragen aan wie er belang bij heeft zoo zij met dezen verkoop t'akkoord zijn. Het is juist het tegenover gestelde dat moet gedaan worden. Eerst moet er onderzocht worden zoo er geen opwerpin gen zijn en dan kan de raad uitspraak doen. Tal van eigenaars hebben langs daar een uitgang, waaraan zij mogelijks houden, en ik ben t'akkoord met de heeren Leuridan en Delahaye om dit punt uit te stellen. M. Sobry. De eenige eigenaar aldaar behoudt zijne rechten van uitgang langs de Mondstraat. M. Missiaen. Dat is uwe meening. M. Vandamme. Wij moeten niet haastig verkoopen, maar eerst grondig de zaak onder zoeken. ML Sobry.--Wij moeten toch eerst weten cf wij den grond gaan verkoopen eer wij eren enkwest kunnen doen. M. Leuridan. Verandert dan bij hoog dringendheid het punt der dagorde en stelt voor een enkwest te doen. M.Missiaen. Dat is niet noodig Er be staat geen enkel artikel in de gemeentewet dat aan het schepenencollege belet een onderzoek te doen. M. Glorie. Ver van te beletten, zou het schepenencollege ons moeten voorop gaan en het onderzoek reeds gedaan hebben. M. Vandamme. Ik vraag dat er in 't vervolg een klaarder plan bij het dossier ge voegd worde. Het is alsof wij niet zouden mogen weten waarover wij geroepen zijfï te stemmen. M. Sobry. De gemeenteraad is dus ge roepen om een enkwest te bevelen. M. Mi ssiaen. Neen, de gemeenteraad is geroepen om te beslissen over de afschaffing van een deel der Arsenaalstraat, en wij vragen alleen die zaak uit te stellen. M. Sobry. 't Is hetzelfde. Zoo de zaak uitgesteld wordt om een onderzoek te doen, zal dit laatste gedaan worden. MMissiaen. Wanneer gij het zoo opvat, dan zijn wij het met u eens. Dit punt wordt dus voor nader onderzoek uitgestcl 1. V. Taksverordening op de huurrijtuigen en autos Aan- lillende bepalingen. Het artikel 8 van het politiereglement op de huuriijtuigen en autos vermeldt dat de gelei ders behoorlijk gekleed, deftig en beleefd moeten zijn. Een verslag van den heer Politie commissaris wijst er op dat er menigmaal geklaagd werd dat er geleiders hunne diensten opdringen, de vreemdelingen lastig vallen en zelfs achtervolgen. Verscheidene feiten wor den aangehaald. De Heer Politiecommissaris zegt dat hijmet het bestaande reglement, onmachtig is zich daartegen te verzetten. De Heer Laton, doet op dit oogenblik zijn intrede in de raadszaal. De heer Burgemeester oordeelt dat het dienvolgens geraadzaam ware het bestaande reglement aan te vullen als volgt Art. 1 de huurrijtuigen zullen op den voorkant voorzien zijn van een metalen plaat het wapen der stad en een volgnummer dragende Art. 8 de ge leiders mogen hunne diensten niet opdringen noch de vreemdelingen volgen of begeleiden. De overtreders zullen gestraft worden. M. Leuridan. Over't algemeen zijn lang dradige reglementen slecht. Hoe bondiger een reglement is, hoe beter. De strafbepalingen zijn reeds voorzien bij artikel x3, en ik stel voor de laatste paragraaf der voorgestelde wijziging af te schaffen. De heer Burgemeester verklaart zich hier mede t'akkoord. M. Glorie. Ik begrijp niet waarom het reglement moet gewijzigd worden. Wanneer de geleiders herhaalde malen en te hevig hunne diensten opdringen, dan is dit niet meer beleefd zijn. M. Leuridan. Maar men kan dit toch doen op een zeer beleefde manier.

Het Ypersche (1925-1929) | 1928 | | pagina 3