M. Missiaen. Ja. En wat is het criterium der beleefdheid Wie zal uitmaken wat be leefd is en wat het niet is. Doch ik ben niet ten volle gerust gesteld met den dienst van de politie, zooals die thans gedaan wordt Daarom zou ik vragen dit punt te bespreken tijdens de geheime zitting. M. Glorie. Ik herhaal dat ik niet inzie waarom het noodig is het reglement te veran deren, alswanneer er in bepaald is dat de geleiders moeten beleefd zijn. Het bestaande reglement is voldoende en moesten de straffen er in voorzien slechts eens toegepast worden, zou dit een goede les zijn voor de andere geleiders. M. Leuridan. Het politiehoofd heeft goec den letter gelezen van het reglement, maar niet den geest ervan. M. Missiaen. Het is een rnisopvatting van de politie. M. Sobry Ik denk dat de politie zeer klaar heeft gezien. De rechtbank eischt klare bepalingen en ik geloof niet dat wij bij die instelling gelijk zouden halen- De heer Van Nieuwenhove oppert het ge dacht hier te doen zooals in andere groote steden, namelijk den geleider verineden zijn rijtuig te verlaten. Andere raadsleden zijn van meening dat dit niet zou baten vermits andere personen zouden aangesteld worden om de vreemde bezoekers lastig te vallen. Hierop wordt de bespreking over dit punt tot de geheime zitting verschoven. VI. Politieverordening op de openbare ver makelijkheden Wijziging. Artikel één van het bestaande reglement zegt dat alle bals, dansfeesten en andere openbare vermakelijkheden einde moeten nemen om i uur 's morgens, buiten op de Zondagen der gemeentefeesten, Kerst- en Nieuwjaar avond. Verscheidene klachten, onder meer van de Beroepschool waar de leerlingen in hun lessen gestoord worden door den orgel van het Vic toria Palace, die te passe en ten onpasse aan het spelen gaat, zijn aan hst Stadsbestuur ge- zanden geweest. De aanklagers vinden dat de nachtstoornis, door bals en andere veroor zaakt, te lang duurt. Zelfs werd er geklaagd tegen zekere houders van T. S. F. die 's zo mers met open vensters tot laat in den avond de rust hunner geburen storen. De heer Politiecommissaris heeft, op aan vraag van het schepenencollege, een verslag hierover opgemaakt, waaruit blijkt dat het wenschelijk ware alle muziek te doen eindigen om li uur 's avonds. Het schepenencollege stelt dus voor slechts toe te laten muziek te maken van 's middags tot li uur 's avonds. Bijzondere toelatingen zouden mogen toegestaan worden door den heer Burgemeester, mits deze twee dagen op voorhand aan te vragen. M. Missiaen. Ik ben t'akkoord dat er in sommige danszalen misbruiken bestaan, waar tegen zou moeten opgetreden worden. Doch gezien het hier persoonskwesties betreft vraag ik de verzending van dit puit naar de geheime zitting. Omdat het p luiereglemeit niet wordt ten uitvoer gebracht door de politie zelf, is dit geen reden een nieuw reglement te stemmen waardoor alle menschen getroffen worden, zelfs deze die de bestaande veror dening nooit overtreden. Men moet eerst en vooral het reglement streng toepassen, daar waar het met moedwil over het hoofd wordt gezien, riet is opvallend te bestatigen dat er daar in die zaal, waarop de klacht het bijzon derlijk gemunt heeft, nooit geen politie te zieuis. Ik geef de aanklagers ten volle gelijk. Moest ik mij in hun plaats bevinden, ik zou het ook doen. Het is een gekend feit dat er misbruiken bestaan, zegt men in den brief niet dat er daar soms gerucht gemaakt wordt tot drie, vier uur 's morgens, maar de politie is genoegzaam gewapend om die te beletten. M. Glorie. ;Tot welk uur is het nu, met het bestaande reglement, toegelaten muziek te houden M. Sobiy. Tot i uur 's.morgens. MMissiaen. Hier geldt het een bijzon der geval, en ik weet niet waarom wij hier voor gansch de stad zouden moeten treffen. M. Glorie. Men wordt alle geruchten gewoon. M. Missiaen. Ten andere gij kunt dat niet verbieden. Ik ben liefhebber van muziek en in den tijd, wanneer het mij 's morgens of 's avonds na mijn werk lustte, speelde ik... ja, op een liberale piston. Ik zou eens willen weten wie mij dit-kan verhinderen. - M. Sobry. Maar hier gaat het niet over particulieren, doch over openbare plaatsen waar het publiek toegang heeft. en om bijzondere redenen kunnen er oe a verleend worden. M. Glorie. - Wij zijn er wel mede met den burgemeester dien wij nu hebben as toelatingen moet verleenen. M. Sobry. - Ik zou verkiezen die macht niette hebben. Wilt gij dat het sc epenen college hiervoor beslisse M. Glorie. Geef dan uw ontslag. M. Sobry. Ik vraag dat de nachtrust van iedereen zou geeerbiedigd worden, en ga us over tot de stemming. Stemmen ja de heeren Declercq, Lema- hieu, D'Huvettere, Vandamme, Delahaye en Sobry neen de heeren Van Nieuwenhove, Glorie, Laton, Missiaen, Bonnet, Bossaert, Leuridan en Soete. M. Missiaen. Het doet me genoegen te zien dat dit voorstel verworpen is, doch ik druk den wenschuit dat het politiehoold zou maatregelen nemen om de bestaande mis bruiken te beletten en zoo aan de gedane klachten voldoening zou geven. VII. Mariaschool Vraag tot aanneming Het bestuurscomiteit der vrije katholieke scholen vraagt noodgedwongen de aanneming der Lamotten school. Deze school telt negen lagere klassen en vijf klassen in de bewaar school. Volgens het voorstel van aanneming zou dit gelden voor een termijn van 10 jaar te beginnen van af i October aanstaande. M. UHuvettere. Welke uitgaaf zou dit veroorzaken aan de stad M. Sobry. Een toelage van 5oo fr. aan de negen klassen der lagere school, 't zij 45oo fr. insgelijks 5oo fr. aan de vijf klassen der bewaarschool of 25oo fr. dan een toelage voor schoolbehoeften van 12 fr. per leerling voor de 182 leerlingen der lagere school, 't zij 2184 fr. en 4 fr. per leerling voor de 164 leerlingen der bewaarschool, 't zij 656 fr. Dit alles samen maakt een toelage uit van 9840 fr. 's jaars. M. Leuridan. Ik meen dat de zeer onpartijdige raad van Yper zich niet zal ver zetten tegen het toestaan dezer vraag van aanneming. M. Missiaen. Zonder de tusschenkomst van den heer Leuridan had ik mij in de be spreking onthouden en ik zou alleen neen gestemd hebben. Nu echter de heer Leuridan vraagt dat de raad eensgezind zou zijn om dit voorstel te stemmen, ben ik verplicht mijn gedacht te zeggen. Ben ik heel en al vijandig aan het aannemen der vrije scholen? Neen. Ik ben van gedacht dat alle scholen volle recht hebben op de toelagen van den Staat. Doch hier staan wij voor een bijzonderen toestand. De schoolkwestie is een politieke kwestie. Zij is ten andere voor een groot deel de reden van 't bestaan der liberale partij. Wij willen het officieel onderwijs waar alle denkwijze geëerbiedigd wordt, 't Is misdadig de hersens van kleine kinderen te vergiftigen met opvattingen die in het practisch leven van geen nut zijn. Een derde der bevolking is niet gediend met de comedie die gemaakt wordt omtrent den godsdienst Wij weigeren categorick de katholieke scholen te ondersteunen om er de kinderen den haat tegen andersdenkenden te laten inprenten. Fe Roeselaere werden al de kinderen der vrije scholen niet eer.ige uren, maar een gansche week gebruikt voor de versiering en voorbereiding der H. Harte feesten. Wij hebben vervolgens 't zelfde zien gebeuren in alle andere gemeenten waar deze politieke comedie geschiedde. Dat de centen van iedereen gebiuikt worden om haat te zaaien, neen, dat nemen wij niet aan. Sedert de socialisten, samen met de liberalen, voor het onderwijs ijveren heeft het onderwijs be ginnen te bloeien. Gaat maar een- na wat het onderwijs was vroeger. Wij zijn vrienden van het onderwijs. Een bewijs hiervan is dat ik zelf hier heb voorgesteld de avondschool weer in te richten, voorstel dat door het schepenen college werd tegengewerkt Ik vraag dus dat de vraag van., aanneming zou geweigerd worden. M. Lmridau. —Ik wil alleen verschooning vragen aan den raad omdat iK de oorzaak ben der programmarede die M. 'Missiaen daar komt te houden Maar toch zou ik graag begeeren een énkel*voord erbij te volgen Ik zeg aan M. Missiaen kijk naar Nederland waar uwe stnjdgenooten evengoed het vrij als het officieel onderwijs voorstaan. MMissiaen. - Alleen deze die er niets van afweten beweren dit. M. Leuridan. Het is zoodanig waar dat deze bewijsvoering telkens tegen U wordt ingevoerd. Wij zijn veel vrijheids! dan gij wanneer wij de gelijkheid vra S M. Glorie. Avant de prendre l^' j'aurais voulu connaitre l'avis du coll N vinal, mais l'empressement du mettre la proposition aux voix av3 explication m'indique que le sièJ" Sans doute ma faible voix ne poUrriest: changer la majorité gouverne po 'l{! mais il faut que la population sache l's de parti que vous allez commettre V s'agissait pas d'une école catholiqW seiiez le premier, M. le Bourgmestre 5 ressortir combien la demande estinopn et que vous ne pouvez y consentir san"1' rendre ridicule. II n'y a pas bien l0nj:' au lendemain de la distribution des prj/® suPpreS! avez proposé et fait voter la d'une école officielle, l'école Justice raisons d'économies. Le forfait n'kyant' réussi, faute d'approbation ministérielle raison d'économies encore nous avons l'école gratuite de payante qu'elle était maintenant vous voudriez passer ces écf mies dans la caisie d'une école concurrt Chefs de la ville, de mauvais gré si pas boa gré, vous avez a soutenir avant to® écoles officitlles de la ville, oü les institut et les institutrices que vous avez non donnent toute garantie au point de v® leurs sentiments religieux. Y-a-til Urg( pour faire l'adoption demandée Non IV- des Lamottes existe depuis de nombre années, et elle continuera a exister aussi rissante que par le passé, si même nous l'adoptons pas immédiatement. Je c d'ailleurs que pour l'enseignement jee pouvoir proposer une meilleure utilisatioi nos économies. A la demande de tont population, sans distinction d'opinionsj tiques, j'aurai a demander, au conseillor- la prochaine séance, de voter la créi d'une section moyenne pour jeunes j| Et il ne faudrait pas que, sous prétexte nous aurions décrété le sacrifice de l'adop! de l'école des Lamottes, qu'il ne puissei fait droit au voeu unanime de la populal pour ce qui concerne l'école moyenne p jeunes filles. Je proposerai done de remettre a question de l'adoption de l'école des Lam» a la prochaine séance. Pour terminer, les distributions des Je aux écoles étant proches, laissez moi 11 demander, M. le Bourgmestre, de ne présider celle de l'école Justice. Votre sence ne pourrait étre qu'un trouble fête, les parents des enfants, connaissant com! grande est votre sympathie pour cette éc pourraient eraindre, que comme l'année nière, vous n'y venez que pour pronoi des paroles officielies tout en ruminant i) que manoeuvre pour obtenir la suppress de l'école. Croyez-moi votre présence n'y guère souhaitable. M. Leuridan. Er is niets gegrond, Missiaen, in uwe kritiek op het vrij onder® Gij behoort tot een partij die controle on het vrij onderwijs. Zoo het waar is dal Roeselaere e;i elders dergelijke misbrui gebeurden, dan moet ik u zeggen dat gij onbehendig zij' geen gebruik te maken uwe macht. Alhoewel de nationalisten godsdienstig gebied samen komen niet katholieke partij, weet dat fronter Leun gekant is tegen elk klerikaal misbruik. M. Missiaen. Ik wil M. Leuridan b® ken om zijn verklaring en 'k geloof rechtzinnig is. Maar 't spijt mij hem te moe herhalen dat hij te veel in de wolken en de werkelijkheid niet genoeg inziet. M. Missiaen spreekt lang, zeer lang- zegt dat de nationalisten door de bisschop! en den Paus ve.oordeeld werden,^1'0'', Leuridan de schouders ophaalt en ztgt meer te zullen antwoorden. Hij herinnen, der aan een openbaar debat waarop nationalisten 'uitdaagde, maar nooit iets kwam aan al de vragen die was"' nationalisten stelde en herhaalde en v hij nooit een antwoord kreeg. B'j ^aa,jt| een feit aan van Roeselaere, waar de ieke gemeenteraad weigert eenJibera'eS aan te nemen. Derede van M. Missiaen schijntem| zoodanig dat op 't laatst om zeggenSl" meer luistert. Eindelijk kondigt hij aan dat hij een voorstel zal indienen tot uitbreid' iet middelbaar onderwijs voor Ilie!6-'ejjtps schien ware het wenschelijk, zegt bib te verdagen om nevens de aannelïl Mariaschool ook over de stichting middelbaar onderwijs te kunnen stern Nu de heer Missiaen uitscheidt me ictiJ „de!®1 1#

Het Ypersche (1925-1929) | 1928 | | pagina 4