He! Bezoek der Britsche Oorlogsinvaliden De aankomst Maandag morgen kreeg onze stad het bezoek van een veertigtal Britsche Oorlogs invaliden kolonel John Brown C.B.E.D.S. O.T.D.J.F.D.L., Vice - Chairman van het British Legion en hoofd der afvaardiging, Esq. H. Calderwood, Esq. A. H. Shaw, leden van het uitvoerend comiteit van het British Legion A. F. Anderson, dagblad schrijver, Captain Fat. Barrett (id), Luitenant Barsy (icj), John W. Becks (afgezet rechter been), Captain W. R. Biroll (id), B. Blise (id), Captain Breadwood (afgezette rechter arm), H. C. Bullard (id), R. W. Butler (id), Captain S. Byrne (een arm en een been afge zet), F. Chapman (id), Major H. B. Chesse- «nan N. G. (id), B. Clarke (id), W. H. Cotten (linkerbeen afgezet), B. Custance (id), Harry Ellis (rechterbeen afgezet), Captain C. H. Ensor (id), R. J. Erett (id), C. Fardill (beide beenen afgezet), E. Fitshugh (been en arm afgezet), E. C. Carrone (id), Ern. F. Guy (.been afgezet), E. H. Heydt (id), S. G. Johns (id), C. W. Johnson (id), Captain Lyne (id), Major Nelson O. B. E. (id), Rob. H. Newton (id), W. Peters (id), W. Pitcher (id), Colonel F. T. Prince (id), J. Purcell (id), V. E. Salisbury, L' Comdr E. Smith R. H. (rechter arm afgezet), Captain R. W. Smith Steward, M. Taylor, M. W Tilling (rechterarm afgezet). Ze waren vergezeld van de volgende Bel gische oorlogsinvaliden Advokaat Leclercq Henri, federale voor zitter van het Nationaal Verbond der Ver minkte en Invalide Soldaten van den Oorlog De Valckeneer, voorzitter van het Hotel der Invaliden Smet, lid van den federalen raad, Reckelbus, schrijver van het Hotel der Invaliden Duchateau, voorzitter der Brusselsche Afdeeling, Timmerman, federale schrijver, Christiaens en Synaeve, onder-voor zitters der Brusselsche Afdeeling, Matsaert, beheerder van het v Hotel der Invaliden Hauseux, bestuurder van het tijdschrift De Belgische Verminkte», Desseyn, voorzitter der afdeeling West-Vlaanderen, Moerman, lid van den Beheerraad der provincie West-Vlaan deren. Zes soldaten van het Royal Medical Army Corps voeren de wagentjes waarin de grootste oorlogsverminkten hebben plaats genomen Op het Statieplein worden de Britsche Oorlogsinvaliden ontvangen en begroet door het bestuur der atdeelingen Yper, Roeselare en Poperinghe van het Nationaal Verbond der Verminkte en Invalide Soldaten van den Oorlog der afdeeling Yper van den Natio- nalen Strijdersbond van het Nationaal Verbond der Burgerlijke Invaliden en van het British Legion De vlaggen buigen, de Harmonie «Ypriana» speelt het God Save the King en de Bra- banqonne terwijl de Engelsche en Belgische Groot Oorlogsverminkten door de menigte hartelijk worden toegejuicht. Op het Stadhuis Door de mooi bevlagde straten trekt de stoet naar het stadhuis waar de gemeenteraad uitgezonderd de fronters is vergaderd. Bur gemeester heer H. Sobry stuurt een hartelijk woord van welkom aan de oorlogsinvaliden aan wier heldenmoed hij tevens een roerende hulde brengt. Rede van den Heer Burgemeester (vertaling) Lieve Oorlogsverminkten van het British Legion, In den naam dezer geschiedenisstad, plat geschoten binst den oorlog van 1914 tot 1918 door Duitschland, gedeeltelijk herbouwd door Belgie, en vereeremerkt, om haren weerstand en dood, door Frankrijk en Engeland, de burgemeester van Yper groet u eerbiedig, wenscht u hertelijk welkom en bedankt u voor de eer van uw bezoek. Gelijk gij gelukkig zijt naar Yper te komen, zoo zijn wij gelukkig u te ontvangen in de stad, waar, van 1914 *ot *9l8> °plU,Sche samenstroomden al de legers van te Keizerrijk in den voorpost, waar Be gie overrompelaar, door den moed der rits strijders, tot stilstaan gedwongen wiei van waar hij na vier jaar, uitgeput, 't vluchten ging in het mik- en middenpunt van beroemde slagvelden strekkende oor Oost en Zuid, van Yper tot Boesinghe, Lan gemarek, Poelcapelle, Passchendaele, Bece- laere, Gheluvelt, Zantvoorde, Houthem, Wytschaete, Meessen en Kemmel op en gewijden grond die het bloed dronk en e lijken ontving van 200.000 Britsche Helden op het eerbiedweerdig kerkhof waar menig gesneuvelden en begravenen de gebeden,tranen en bloemen verwachten van menige weduwen en weezen, vaders en moeders, broeders en zusters, bloedverwanten en vrienden, en op de zegeplaats waar het zegepralend Groot Brittanje een prachtige oorlogsgedenkpoort oprichtte ter eere van al dezen die bij de ver dediging van Yper hun leven gaven voor Vorst en Vaderland, Vrede en Rechtveerdig- heid. Nu dat gij in Yper zijt, vraagt gij u zei ven natuurlijk af waarom gij hier kwaamt van 1914 tot 1918. Was het niet omdat Vorst en Vaderland u noodig hadden, u vroegen en opjoegen tegen Duitschland Duitschland viel op Frankrijk, schond Belgie's grondge bied, en bedreigde Engeland. Het moest Frankrijk niet aanvallen, daar oorlogvoeren afschuwelijk is, onwettig ver moorden verboden is door de Goddelijke en menschelijke wetten, en er, desnoods, andere dwangmiddels bestaan het mocht België niet schenden, daar het beloofd had zijne onschendbare onafhankelijkheid te bescher men tegen allen, en het rechtstreeks Frank rijk kon invallen van Metz tot aan Belfort evenals Duitschland, in geval van oorlog tegen Engeland, over Frankrijk of Holland niet zou mogen heenstappen, zoo mocht het door België niet trekken als het Frankrijk wilde aanvallen; Duitschland moest Engeland niet bedreigen, daar het er niet door bedreigd wierd. Aangevallen, geschonden, bedreigd, Frankrijk, België en Engeland hadden het recht zich te verdedigen en den aanvaller te bestrijden wenschelijk was 't dat de bond- genooten wonnen en dat Duitschland verloos daarom hebt gij, en na alle andere, vier jaar vol moed, vol ijver en vol aanhoudendheid gevochten daarom gaven menige Britsche helden hun leven voor Yper, Engelands schild; daarom Het Yper zich beschieten, verbrijzelen en verbranden, en daarom wierd gij gekwetst en verminkt voor uw leven. Wij bewonderen uwe Vaderlandsliefde en heldhaftigheid wij treuren met u over uwe wonden en verminktheid wij bieden u de hulde van onzen eerbied aan, en wij wenschen u hujp en genezing, geluk en voorspoed. Ziende hoezeer oorlogen landen uitput, steden en dorpen verdelgt, helden doodigt, en verminkten en ongelukkigen maakt, wen schen wij met Briand, Kellogen alle volkeren, dat de oorlog uitgebannen en de vrede altijd behouden zij geen enkel volk heeft iets te vreezen van ons klein België dat vrede en vriendschap begeert met allen. België was steeds bevriend met Engeland en wil het blijven Yper en België kunnen de edelmoe dige tegemoetkomingen en opofferingen van Groot Brittanje binst den grooten oorlog nimmer vergeten Yper wenscht meer meer brave bezoekers van den gewijden grond en het eerbiedweerdig kerkhof, van 200.000 gesneuvelde en begravene Britsche helden Yper vraagt, zoo 't mogelijk is, verrijkende handelszaken met Engeland, gelijk, ten tijde der middeleeuwen, waarin Engeland hier allerbeste schapenwol verkocht en alle schoonst laken kocht. Lieve oorlogsverminkten van het Britsch Legioen, als gij zult weer in Engeland zijn, zegt, a. u. b. aan uw dierbaar volk dat Yper vol bewondering en erkentelijkheid staat tegenover het machtig Britsch de redding bracht aan uwen e,zerrï e^lu °nZe, H' Koning en Groot Brittanje, aan ren Koning en Belgenland, en aan der vrede en van 't recht in de wer^ Colonel Brown dankt, diep be de talrijke blijken van innige gene* °f3' zijn makkers en hij zelf gansch B 'i ontvangen hebben en bijzonderlijk f1 de martelaarsstad, waar duizenden duizenden Britten hun jeugdig lev 36 geofferd opdat het nooit meer oorlo zou. Heldenhulde Daarna trekt de stille stoet naar het G teeken der Ypersche Gesneuvelden de Praalboog der Meenenpoort. Op l plaatsen worden bloemen neergelegd lijke woorden van hulde en dank uitges'J Aandoenlijk is 't tooneel van die A jongens die uit de verre landen van ove', zijn overgekomen, al hun eigen lijden en vergetend, om een traan en een gebei storten ter dierbare nagedachtenis van gesneuvelde wapenbroeders.... Een groot en edel Volk dat zoo zijn Do( vereert 1... Het Concert der Harmonie Ypria Een puik programma, op meesterlijke, uitgevoerd, dat de goede faam van «Ypri eens te meer heinde en ver zal verkondig Door de talrijke aanwezigen en niei minst door de invaliden worden de Albert Van Egroo en zijn knappe muzik; herhaaldelijk op uitbundig applaus begrt Het ontbijt In 't Hotel Ypriana zijn de invalid, hun uitgenoodigden voor de lunch »opi bijeen. Dat er lekker geëten en gedronken moeten we zeker wel niet zeggen. Ooi dat het er zeer hartelijk en leutig toeging Er werd een weinig getoast maar ver zongen een aantal oorlogliederen dreu door de zaal, waarbij La Madeion It 's a long way to Tipperary natm een oorverdoovenden bijval behaalden was weer tien jaren jonger en, na lijden verblijden... Het bezoek naar de voormalige slagve Maar er is een tijd van komen ene van... te vertrekken. In autocar wordt naar Oostende voortgezet. De voormalige slagvelden en de kerkl worden bezocht en, o. m. het prachtig" Cot Cemetery In 't voorbij gaan wort huldegroet gebracht aan het gedenk» Guynemer te Poelcapelle. Vervolgens 1 het beruchte Bosch van Houthulst doo,. en de herworden stad Dixmude bewon f Ten slotte wordt Oostende bereikt,® kort oponthoud aan het duitsch monstert van de Leugenboom, nabij Couckelaere HET REUZENBAL Het voorloopig Reuzencomiteit is 6' onder de Leden van C. S. Y. D'1 Dinsdag 16 October aanstaande, i» Oud Yper een buitengewoon ka met prachtige tombola. Velen hebben reeds hun mede iff prijzen beloofd, anderen zullen ong dit voorbeeld volgen ten einde doen gelukken en alzoo mede te de bewaring van de traditiën onzer v want de opbrengst der tombola eerste inschrijving ten goede »aD van den Reus die moet uitgebrei en worden. Binnen kort komt een Besten^ tot stand dat eene inschrijvingslys ten einde een deel der koste» Nieuwen Reus te dekken. De sa reste doen Prijzen voor het bal van u, met dank aanvaard worden, leem, Janseniusstraat. ■i* "0t| lig ral af

Het Ypersche (1925-1929) | 1928 | | pagina 4