M. Bonnet. Naar ik vernomen heb werd de familietoeslag niet toegekend aan de werk lieden die voor dit werk gebezigd werden. MDeclercq. Ik zal dit onderzoeken en desgevallend een hooger krediet aanvragen om den achterstal te kunnén bètalen. M. Bonnet. Voor alle aanbestedingen uitgeschreven 't zij door den Staat, 't zij door de Provincie of Stad verplicht men de aan nemers den familietoeslag aan hun werklie den te verleenen. Het is dan ook maar redelijk- dat voornoemde diensten hierin 't voorbeeld geven voor de werken die in regie uitgevoerd zijn. Hierop wordt dit punt der dagorde eenparig goedgekeurd. 6. Mobilisatie van titels en inschrijving op het Grootboek in regeling van oorlogsschadever goedingen Herziening. Vroeger werd er aan den gemeenteraad voorgesteld een leening van gg.3oo fr. aan te gaan bij het Gemeentekrediet van België mits neerlegging bij deze inrichting van titels voor oorlogsschade voor een gelijk bedrag. Sedertdien echter zijn verscheidene titels ten beloop van 61.000 fr. rechtstreeks aan de stad in geld uitbetaald geweest Het Gemeen tekrediet vraagt nu dat de stad hem een nieuwe beraadslaging van den gemeenteraad zou laten geworden ten bedrage van 38.000 fr., 't zij het verschil tusschen de reeds be taalde titels en de vroeger aangevraagde leening. De Heer voorzitter meldt echter dat een titel, namelijk deze van 13.400 fr. voor den gevel van het huis Spilliaert, die aangegeven is als uitbetaald zijnde in speciën, volgens de aanteekeningen in de boeken van den Heer gemeente ontvanger nog niet zou betaald zijn. Hij stelt dus voor dit eerst te onder zoeken en deze zaak te verdagen tot de vol gende zitting. Al de raadsleden stemmen hiermede in. 7. Oorlogsschade Overeenkomst. De Staat stelt voor een overeenkomst te sluiten waarbij een oorlogsschadevergoeding van I.3i2 000 fr. toegestaan wordt voor de gedeeltelijke herstelling van het Belfort. Ge zien dit juist dezelfde som is als deze uitge stoken door M. Vandekerckhove, laagste aanbieder, is de Heer voorzitter van oordeel dat dit een zeer voordeelige overeenkomst is, vermits de stad alzoo het herstel van haar Belfort volledig zal betaald worden als oorlogsschade. M. Bonnet. - In die overeenkomst is het wel verstaan dat het hier slechts de gedeelte lijke herstelling geldt M. Sobry. Ja. Stemmen ja de Heeren Declercq, Lema- hieu, Glorie, Capoen, Missiaen, Bonnet, Bossaert, Delahaye en Sobry. Onthouden zich de Heeren Vandamme, Laton, Leuri- dan en Soete. 8. Financiën Aanvraag van kredieten. 1) De heer Ingenieur van de stad vraagt een krediet van 10.000 fr. voor dringende werken. De dammuren van den Dickebusch vijver zijn gebroken door wortels die opko men en moeten dringend hersteld zijn. Hier voor voorziet de heer Ingenieur een uitgave van 85oo fr. Aan Zillebekevijver moet zelfde werk verricht worden voor een bedrag van i5oo fr. M. Delahaye. Ik vraag zoo het niet mogelijk ware inet de Commissie van Open bare Wei ken eens ter plaats te gaan zien, want ik heb hooren zeggtn dat er aan beide vijvers nog vele werken te doep,zijn. MBonnet. Ik steun de gezegden van den heer Delahaye, te meer dat de vijvers om zeggens toegroeien en er daar heel zeker bag ger werken zullen moeten gedaan worden Het ware beter al die werken samen te doen uitvoeren. M. Lemahieu. Zeker zijn er daar nog groote werken uit te voeren. Maar nu vraagt men ons een klein werk dat hoogst dringend is. De winter is nakend en de groote werken, die nog moeten onderzocht worden en waar voor het bestek nog niet gemaakt is, kun nen nu onmogelijk gedaan worden. M. Bonnet. Zoo dit werk noodzakelijk is mag het niet uitgesteld worden, te meer zoo er volgens u gevaar bestaat dat, bij hoog water, de dammuren zouden doorbreken en de stad onder water zou komen. MSobry. - Ik stel dus voor het gevraagde krediet van 10.000 fr. te stemmen voor het uitvoeren van dringende werken en vraag dat de Commissie van Openbare Werken zou onderzoeken welke andere werken er in den loop van het jaar ig2g zouden kunnen uitge voerd worden. Dit voorstel wordt eenparig aangenomen. 2) Een tweede krediet wordt geviaagd wegens werken gedaan aan het centraal ver- warmingsstelselin de Staatsmiddelbareschoo Tijdens de herstellingswerken werd er bevon den dat sommige ketels en andere stukken erg door de roest, veroorzaakt door het water dat zich in de kelders bevond, zijn beschadigd. Deze schade is enkel kunnen bestatigd worden na het losmaken der ketels. Ook is er voor de noodige vervanging der beschadigde stukken niets voorzien geweest in het bestek. M. Bonnet. Zijn de noodige werken gedaan geweest om te beletten dat de kelders nog onder water komen M. Declercq. - Ja, dit is in orde. Het gevraagde krediet van 3440 fr. wordt hierop gestemd. 3) De heer Schepene van Openbare Werken heeft een krediet van 20.000 fr. aangevraagd voor de reinigingswerken van waterloopen, grachten en kleine beken. Het voorziene kre diet is ontoereikend om "al die werken behoor lijk uit te voeren. De helft van het bijkomend krediet zal door de Provincie terugbetaald worden. M. Declercq. Ik vraag nog 2000 fr. erbij voor het betalen der familievergoeding. Dit krediet van 22.000 fr. wordt dan een parig toegestaan. 4) Een ander bijkomend krediet van 3ooo fr. wordt gevraagd voor licht en vuur door de Bestuurster der Stadsmeisjesschool der Rijsel- straat. Algemeen goedgekeurd. 5) De heer Schepene Declercq vraagt een krediet van i5.ooo fr. voor het leggen van een pavement in de Hallen. Door het herstel len van een deel der Hallen waar thans de botermarkt gehouden wordt, zal deze markt binnen kort langs den anderen kant moeten gehouden worden. Daar de bevloering er niet in orde is stelt de heer Schepene voor dit werk te doen verrichten en hiervoor cementen tegels te gebruiken. Deze zouden los in het zand gelegd worden om ze later, bij de geheele herstelling der Hallen, gemak kelijk te kunnen wegnemen en elders te ge bruiken. MLemahieu. 't Is heel noodig dit werk in 't kort te doen, want eens men met het herstel der Hallen zal beginnen is het vol strekt onmogelijk de botermarkt daar nog te houden. M. Sobry. Het is nog zoo zeker niet dat die vleugel der Hallen zal hersteld worden. Volgens den heer Ingenieur zijn er moeilijk heden opgerezen. M. Declercq. Officieus weet ik dat de gedane aanbesteding is goedgekeurd. De aannemer werd reeds verwittigd dat hij het werk mag aanvangen. M. Vandamme. Kan de botermarkt niet gehouden worden inde Vleeschhallen M. Lemahieu. Tegenwoordig reeds is de plaats waarover men beschikt te klein. M. Delahaye. Kan men niet vragen dat de Staat dit herstel op hem zou nemen MSobry. Ja, dit is ook mijn gedacht. M. Lemahieu. Als gij moet wachten achter den Staat, zult gij voor lang "een botermarkt meer moeten houden M. Vandamme. - Als men daar in de onmiddellijke omgeving groote werken zal uitvoeren, zullen de menschen die naar de botermarkt komen er niet aan houden daar gevaar te loopen steenbrokken op hun hoofd te krijgen. M. Glorie. En al het stof dat in de boter zal vallen M Vandamme. - Houdt de botermarkt rechtover het Justitiepaleis. M. Lemahieu. - 's Zaterdags is die plaats daar bezet met wagens. De botermaikt van plaats veranderen ware nadeelig en men mag niet vergeten dat zij een bron van inkomsten is met alleen voor de stad maar ook voor alle neringdoeners. Schaft de botermarkt af en Yper is dood den Zaterdag. M. Sobry. Zoo wij beginnen op cmen kosten de oorlogsschade te herstellen zou he .wel kunnen gebeuren dat de Staat-ons gevaaf groote werken'?en va„ ,3g M. Bonnet - Als doctor in de rechten moet gij, M. de Voorzitter, weten dat de aannemer verplicht is op voldoenden afstand afsluitingen te plaatsen om alle ongelukken te voorkomen, en het zal u voorzeker genaam zijn hierin les te ontvangen"16'311, gewezen metserdiender. Vao ee„ M. Sobry. - Het is maar een VOn1 werk en ik denk dat wij wel zullen a h ons van dit werk af te houden. Üodi°6nito heer Schepene Declercq aan zijn houdt, leg ik het ter stemming. M. Bonnet. Ik vrees dat de i5.ooo fr. niet voldoende zal 2°o de som werk uit te voeren. Ik zou verkiezen T iets wat over kwaamt dan ons later voegend krediet te moeten vragen Gn M. Declercq. - Ik denk wel dat wi' toekomen, doch zoo gij wilt kunnen krediet van 17.000 fr. stemmen. 'J eei Hierop wordt dit laatste voorstel to ming gelegd. r ste®' Stemmen ja de heeren Declercq r hieu, Capoen, Missiaen, Bonnet Bo en Delahaye neen de heeren Vanrif^ en Sobry onthouden zich de heeren gT^' Laton, Leuridan en Soete. 9. - upenoare understand - Openbaren kooping van een perceel bouwgrond. De Commissie van Openbaren Ondersta vraagt de toelating een perceel bouwgrol van 8 a. 67 ca. gelegen aan de Potyze t mogen verkoopen. De opbrengst der ver kooping geplaatst in Staatsrenten zal mee dan het dubbel van den tegenwoordigen huur prijs opbrengen. M. Missiaen. - Ik heb hier reeds meer malen herhaald dat wij in princiep tegen elk verkooping van onroerend goed zijn gekant Dit alleen is reeds een reden om ce verkoo ping niette stemmen. Doch ik ben uiterstver wonderd te vernemen dat de vraag van d Commissie van Openbaren Onderstand meld dat die grond verpacht is aan iooofr. per ha MSobry. Het geldt hier een percee bouwgrond met eene straatzijde van 10 m waarop reeds een huis gebouwd staat, en he is om den eigenaar van het huis toe te later ook eigenaar te kunnen worden van dengronc dat de Commissie van Openbaren Onderstam ons de toelating tot verkooping vraagt. De drie socialisten stemmen neen, al dt andere raadsleden ja. 10. - Openbare Onderstand Openkti verpachting van 2 huizen Proces verbaal. De Commissie van Openbaren Onderstand vraagt een gunstig advies over de openbare verpachting die gedaan werd van twee huizei gelegen te Yper, in de Bukkerstraat. Terzeli dertijd wordt ook de goedkeuring gevraagi eener verpachting van huizen in de Rijse straat en van verschillige landgoederen. M. Soete. De dagorde vermeldt allee: de verpachting van twee huizen. M. Sobry. De beide bundels werden samen ingediend en het is eene vergetelheij begaan tijdens het opstellen der dagorde.I denk dat men er dus geen bezwaar zal tege» hebben ook die andere verpachting goed keuren. M. Lemahieu. Wij kunnen eerst stem®' over de verpachting der twee huizen en dai over de hoogdringendheid om de tweede mi- pachting eveneens op de dagorde te M. Missiaen. Ik heb gezien in het lastec kohier dat het de Commissie van Openbare"- Onderstand toegelaten is den hoogsten bieder niet aan te nemen. Ik zou willen«e wat de andere aanboden waren en door^ z- gedaan werden, andeis kunnen wij onderstellen dat er daar lieve kin ijes "l- Ik vind het eveneens zonderling dat nog onze goedkeuring komt vragen w311 de huizen reeds bewoond zijn. M. Declercq. Ik gelool niet dat de missie van Openbaren Onderstand de aanbieders kent. J| M. Lemahieu. Ik denk dat het de hoo^ aanbieder is die als huurder ;ian^e;| werd. De drie laatste aanbieders moeten bekend zijn, daar de e openbaar gedaan werd door het am" notaris, en in dit geval de drie hoog^j bieders telkens verplicht zijn te te®"esiae„ tweede bemerking van den heer M1 heel gegrond. De huizen zijn allen u(« oond en de Commissie vatl pl'1 Onderstand vraagt onze goedkeurde laat. M. Missiaen. Ik kan niet aann men ons onze goedkeuring komt dergelijke onvolledige inlichtingen- nen niet oo-rdeelen zoo de verpaC' e; matig geschied is en zoo de be ^JJ armen niet verwaarloosd werdem aan de gevraagde inlichtingen te 1 r verklaar tevens in 't vervolg niets Vin Tie

Het Ypersche (1925-1929) | 1928 | | pagina 2