Ipn goedkeuren zoo de gegeven inlichtingen piet volledig zijn. g, Leuridan. Misschien kan men zich v00r dezen keer tevreden stellen een waar schuwing te zenden naar de Commissie van Openbaren Onderstand waarbij wij niet meer t'akkoord zullen zijn met onvolledige ver slagen. g, Glorie. De gemeenteraad is alleen geroepen een gunstig advies uit te brengen over de gedane verpachting. In alle openbare verkoopingen of verpachtingen bestaat het gebruik een voorwarde in het lastenkohier te voorzien waarbij men niet verplicht is den hoogsten aanbieder aan te nemen, dit is voor het geval deze aan zekere vereischte voor- waarden niet zou beantwoorden. Voor wat be treft de opwerping dat de huizen reeds be woond zijnvind ik er evenmin geen bezwaar in. Zoo de verpachting niet goedge keurd wordt, hebben de bewoners geen gel dige pacht en moeten zij de huizen verlaten. M. Missiaen. Dit zou nog zoo gemakke lijk niet gaan. Zij zijn in de huizen gegaan met de toestemming van de Commissie van Openbaren Onderstand en zij zouden de huis huurwet ten hunnen voordeel kunnen inroe- pen. M. Sobry. 't Is een verpachting die gedaan werd door een notaris en 't is hij alleen die zegt deze of gene is de hoogste aanbieder. Ik denk dat wij dus alle betrouwen mogen hebben. M. Missian. Gij bedriegt U. In dit geval zou dit artikel van het lastenkohier niet de minste reden van bestaan hebben. M. Sobry. Wij gaan over tot de stemming. Stemmen ja de heeren Declercq, Lema- hieu, Glorie, Delahaye en Sobry onthouden zich de heeren Vandamme, Capoen, Laton, Missiaen, Bonnet, Bossaert, Leuridan en Soete. M. Sobry Nu stel ik voor de hoogdrin gendheid te stemmen voor de verpachting van landgoederen en van 7 huizen. M. Leuridan. - Zoo dit punt op de dag orde niet vermeld werd uitsluitend door de schuld van onze bureelen, dan zie ik er geen bezwaar in de gevraagde hoogdringendheid toe te staan. Op bevestigend antwoord van den heer Voorzitter wordt tot de stemming overgegaan. Stemmen ja de heeren Declercq, Lema- hieu, Glorie, Capoen, Laton, Leuridan, De lahaye en Sobry onthouden zich de heeren Vandamme, Missiaen, Bonnet, Bossaert en Soete. Voor de verpachting van 7 huizen in de Rijselstraat onthouden zich de her-ren Van damme, Capoen en Soete. De overige raais leden stemmen ja Vervolgens wordt de goedkeuring voorge steld der verpachting van verschillige land goederen. M. Lcmahi-'U. Ik was tegenwoordig op die verpach ing. Voor een perceel land t Oudecapt-lle waren er daar twee geburen die mair "ge in: ien een den anderen hebben opgehoogd, zoo dat dit land ve 1 boven zijn waarde is verpacht. Die menschen kunnen nut zulke pacht'hun bestaan niet vinden op Oat land. 't Is '1: minste voor hen, zij moeten maar zoo dom. niet zijn. Maar 't ergste is dat dergelijke opgejaagde som aanleiding heeft gegeven om (L pacht der aanpalen !e landen, die aan de Commissie va 1 t)p-nba<en Onder stand niet toebehooren, ook op te slaan, póonmigen lie op die verpachting tegenwoor dig waren, vroegen mij zooe geen middel was °m paaien peikte stellen aan zulke o verdre vene pachtprijzen. Ongelukkiglijk is de pacht JVet nog niet gestemd, anders zouden derge- Ijijke feiten zich niet meer voordoen. Ik spreek pier niet tegen de Commissie van Openbaren Onderstand, die zich in alles gedregen heefc naar de wet, maar alleen tegen de manier van verpachting. Om die reden zal ik mij onthou den. M. Glorie - In tegenstelling met den Heer mnahieu, denk ik dat het heel nuttig is open de verpachtingen te houden. Want in den uuik worden de landen ook verpacht aan de- Mie het meest geven en dan weet men nog le wat er anderszins gegeven wordt in han en van een tusschenpersoon om den een den Verk en.te 0n(ierkruipen. Voor wat betreft de den °a°gUïS ^er pachtprijzen van andere lan- ver' U,U ,VOOrtvloeit uit dergelijke openbare ofwni 'ngen> 's dit niet mogelijk. Immers, ervan p de Pacht noS in ganS en de ?nJ1 is a an 0nmogelijk herzien worden, ofwel Pachtp^ lCdt .ten einde en in dit geval zijn atider ,r en eigenaar nog bijeen om met elk- - erte spreken. Er zijn reeds onderkruipers genoeg en de bewoners der hofsteden, die vroeger gebruikt waren van vader tot zoon, weten genoeg dat zij er tegenwoordig zijn gelijk een vogel op een haag. M. Leuridan. Niettegenstaande de op merking van den heer Glorie, ben ik het eens met het gedacht van den heer Lemahieu. Er zou moeten een middel gezocht worden* om een meer rationeele openbare verpachting te hebben. M. Missiaen. Aan den heer Glorie moet ik antwoorden dat volgens de nieuwe wet op de verpachtingen alle onderkruiperij onmoge lijk zou zijn, vermits de aanboden moeten geschieden onder gesloten omslag. M. Sobry. Dit is de zaak van 't Parle ment. Wij hebben hier alleen-een verpachting goed te keuren die regelmatig gedaan werd. Stemmen ja de heeren Declercq, Glorie, Vandamme, Missiaen, Bonnet, Bossaert, Delahaye en Sobry onthouden zich de heeren Lemahieu, Capoen, Laton, Leuridan en Soete 11. Wijkkermis St-Niklaaswijk en de Stuersstraat Aanvraag om toelage. Het feestcomiteit der de Stuersstraat vraagt in een brief, die ditmaal niet vergeten werd te onderteekenen, een toelage van 25o fr. 00 voor het inrichten eener wijkkermis op Zon dag 3o September. In de laatste zitting werd deze vraag verworpen om reden dat de brief niet geteekend was. De heer voorzitter ver hoopt dat de raad thans bij zijn gedacht zal blijven om geen nieuwe kermissen in te rich ten op de kosten der stad. M. Delahaye. Ik denk niet dat de ge vraagde som overdreven is, te meer dat er zulke prachtige feesten zullen gegeven worden. M. Vandamme. Het is nog maar een halve aalmoes Immers vroeger hebt gij, M. de Voorzitter, eens gezegd dat 5oo fr. maar een aalmoes was. M. Bossaert. Werd er vroeger niet be sloten dat alle vragen om toelagen voor het inrichten van feescen en wijkkermissen moes ten gericht worden naar de feestcommissie Tegen de aanstaande zitting zou ik ook een toelage kunnen aanvragen voor de Boom gaardstraat. Wij hebben daar nooit iets. M. Bonnet Ik ben hier de eerste ge weest om voor te stellen dat alle wijkfeesten zouden gecentraliseerd worden. Doch dit jaar werd dit niet gevolgd en ik zie geen bezwaar hier, gelijk voor andeie wijken, de gevraagde toelage toe te staan, te meer dat dit hun on rechtstreeks reeds beloofd werd Stemmen ja: de heeren Declercq, Vandam m Laton, Leuridan, Soete en Delahaye neen de heer Sobry onthouden zich de heeren Lemahieu, Glorie, Capoen, M.iss'aen, Bonnet en Bossaert. 12. Avondscholen Leerprngrammi Op aanvraag van de stad h»jeft de heer Tordeur, toeziener van het onderwijs, een Lerprogramm opgesteld voor de avondles sen die zouden gegeven worden van October tot Juli ieder Dinsdagen Donderdag avond om 18 uur in de Looye. Die avondleergangen zouden ongeveer 100 uren les bedragen. Den Dinsdag avond zou er les gegeven worden in 't vlaamsch, fransch, rekenen, enz Voor dezen leergang zou e n inschriivingsrecht van 5 fr. geëischt worden. Den Donderdag avond les in hancielsrekénen, boekhouden, enz. Hier voOT zou ten de leerlingen de noodige boeken moeten betalen Volgens den biival dezer avondschool en volgens de vraag der leerlin gen zou het later mogelijk ziin de cursussen uit te breiden met het geven van lessen in machie'nschrift, snelschrift, enz. De Schepenraad vraagt dat dit leerpro gramma zou goedgekeurd worden, doch is van oordeel dat die lessen zoud n moeten voorbehouden zijn voor de knechtjes alleen, daar er mogelijks gevaar bestaat die lessen te doen geven voor knechtjes en meisjes samen. VI. Leuridan. Zoo er voldoende vragen zouden zijn van meisjes die hegeeren de les sen te volgen, vraag ik zoo het niet mogelijk ware een afzonderlijke school in te richten voor meisjes, opdat zij ook van dit prichtig leerprogramma zouden kunnen genieten. De lessen zouden zelfs kunnen gegeven worden op andere dagen dan die voor de knechtjes. M. Missiaen. Tk dring aan opdat het pro gramma ook het grondig aanleeren der fran- sche en engelsche talen zou behelzen. Onze stad wordt dagelijks bezocht door fransche en engelsche toeristen, waarmede onze be volking in aanraking komt, en de kennis dezer talen is voor haar dus volstrekt onmisbaar. M Capoen.Vroeger -werd *er gevraagd landbouwlessen in te richten. Ik zou willen vernemen hoe ver het met die zaak staat. M. Lemahieu. Nu met den'2n October begint een landbouwleergang ingericht door de Provincie. De le-sen worden gegeven alle dagen van 9 u. tot 3 u. gedurende drie maan den. De leerlingen blijven 's middags in de school en leeren er koken. Thans zijn er reeds een zeventiental leerlingen ingeschreven. M. Capoen. Ik wensch dat er zoo moge lijk 's avonds andere lessen gegeven worden over meststoffen en alles wat den landbouw aanbelangt. Onze landbouwerszonen moeten kunnen op de hoogte gebracht worden van alle nieuwigheden die hun vak betreffen. M. Lemahieu. Nu beginnen wij met het inrichten eener tijdelijke huishoud en melke- rijschool voor jonge dochters. Wij zullen zien welken uitslag die school zal opleveren en later kunnen wij mogelijks twee scholen hou den. Doch om van de Staats- en Provincie toelagen te kum -en genieten moeten de lessen regelmatig gevolgd worden door ten minste twintig leerlingen. M. Sobry. Thans is de raad geroepen het voorgesteld leerprogramma goed te keuren. De heer Missiaen vraagt nu dat de engelsche taal er zou aangeleerd worden gelijk de fran sche. Ik zie hier geen bezwaar tegen. M. Lemahieu Wanneer zal die avond school beginnen M. Sobry. Wij zouden een dag moeten bepalen. Ik denk ook dat om die lessen te kunnen geven dat er ten minste twintig leer lingen moeten ingeschreven zijn. M. Delahaye. Vijftien leerlingen ware zeker reeds voldoende M. Sobry. Voor vijftien leerlingen zouden wij een toelage van 25o fr. ontvangen. Wat doet men daarmede M. Glorie. Hoe min leerlingen hoe beter ze leeren, en deze die het nut der avondles sen begrijpen moeten het niet bezeuren voor de andere. M. Sobry. - Thans reeds zijn er lessen ge geven in de fransche taal door een maatschap pij genaamd Société pour la vulgarisation de la langue franqaise en de inrichters kla gen dat zij niet voldoende gevolgd worden. M. Missiaen. Ik ben heel verwonderd te vernemen dat er fransche lessen gegeven worden. Dit is niet gekend, hoe wilt ge dan dat ze gevolgd worden. M. Sobry. Gij moet dit zeggen aan de inrichters. Al wat de stad gedaan heeft 't is de lokalen der Looye ter beschikking te stel len dezer maatschappij. Hierop wordt het voorgestelde leerptogramma eenparig goed gekeurd. 13. Autobusdienst Roeseiaere Yper. De heer Gunst van Beveren vraagt de toelating een autobusdienst te mogen inlich ten tusschen Roeseiaere en Yper over Oost- Nieuwkerke, West Roosebeke, Larsgemarck en St Jan. M. LemahieiL. Er zou aan den eigenaar van den autobus moeten gevraagd wordt n een stilstand te houden aan het Wielqe en de vertrek- en aankomst uren te regelen derwijze dat zij passen tusschen de uren van den reeds bestaanden autobus die een andere baan volgt. Zoodoende zouden de reizigers twee occasiën hebben. De gevraagde toelating wordt verleend. Alleen de heer Vandamme onthou It zich. 14. M ededeelingen 1) Op een vraag om inlichtingen, door den heer Missiaen tijdens de laatste zitting ge daan antwoordt de Commissie van Openbaren Onderstand dat het de voorwaarden van het algemeen lastenkohier van den Staat niet overgenomen heeft in het lasterk .hier voor de herstellingswerken van sommige hofste den, om reden dat deze voorwaarden veel te lang zijn om over te schrijven. Daarbij is hét algemeen lastenkohier van den Staat te ver krijgen in meest al de boekhandels en zou het eveneens in 't bezit moeten zijn van de gemeenten. 1 M. Missiaen. Ik heb deze inlichtingen niet gevraagd voor den gemeenteraad maar Voor de inschrijvers, opdat zij zouden weten waaraan zich te houden. Ik ben ovenuigd dat dit lastenkohier in geen enkelen boek handel te vinden is, om reden dat het te ve.: 1 verandert. De Commissie van Openbaren Onderstand zou zelf een boekje moeten koö- pen en bij het kohier van lasten voegëïi. Daarbij in tegenstelling met wat de Gommis' sie van Openbaren'Onderstand beweert, be paalt de Staat wel het minimumloon. M. Sobry. De inschrijvers nemen zelf

Het Ypersche (1925-1929) | 1928 | | pagina 3