HBT YPERSCMH- LA RÉQION D'YPRES Zondagrust - Repos dominica> Bijvoegsel Supplément $»kelijksch Overzicht Lapins a Fourrures GttOOT BJlL Aux Armes Beiges, Tempelstraat, £8. BERTHA-SOPHIA MOLEIN PROVINCIERAAD t ZIELMISSEN A 3 October 1928 9e \nnée, N° 27 -A3 Octobre 1928 Chin3- - Een onzer vlaamsche dagbladen et veel waarheid: zal er dan nooit geen £g komen aan den lijdensweg van 't chi- dat nu sedert jaren en jaren inde te» ;eesche volk feisterd wordt door de gruwelen van ban- Inbenden, door burgeroorlogen en bloe- Bevotatie. f »t Is inderdaad zoo pas kunnen wij besta an dat er verbetering en meer kalmte Lgekeerd was in China, dat de burger- oriog gestild was, dat er sedert eenigen tijd Ln sprake meer was van zwervende bandie- benden, of al met eens komt weer een Ihrikkelijk nieuws toe uit China. De ontzet- Ljde berichten zijn bijna niet te gelooven en Lijnen al de moorderijen in de geschiedenis Lend te overtreffen. Meer dan 200.000 Loners der provincie Kansu werden door Lsulmansche benden uitgemoord en gansch |t gewest werd te vuur en te zwaard gezet. Deze provincie telt viif millioen inwoners koorende tot eene vreedzame sekte van 't ioudhisme. Echter waren sedert eenige jaren ;erke musulmansche stammen zich aldaar ,men vestigen en daar zij tot zeer woëste kten behoorden trachtten zij de chineesche ivolking te verdringen. Deze bloeddorstige lammen hebben onverhoeds de wapens opge- aten zijn begonnen te moorden, te branden jte plunderen met waanzinnige razernij. Kansu ligt op de russische grens en een ngelsch dagblad verneemt uit betrouwbare ron dat deze verschrikkelijke moorderijen nbrandstichtingen den stempel van Moskou .ragen en uitgelokt werden door de drijve- ijen der Soviets die zich aldus hebben willen deen over hunne ontgoochelingen in China. Duitschland. 1. Het reuzenluchtschip Graaf Zeppelin dat met bijval zijne proef- ocken heeft gedaan, moest Woensdag zijne is naar Amerika aanvangen. Daar de weer- kteltenissen slechte vooruitzichten gaven erd de tocht uitgesteld. Nochtans waren al de reizigers die toege- aten werden om aan de overvaart deel te lemen reeds ter plaats. De Graaf Zeppelin zal geladen zijn met flgeveer 5o.ooo brieven en postpakken voor ie Vereenigde Staten. De voorraad brandstof ie medegenomen wordt is voldoende om eene [lucht van 120 uren uit te houden, maar de [evdhebber Dr Ecl^e.ner hoopt zijn doel te [ereiken na 70 uren reizen. I Elke reiziger mag 20 kilogr. reisgoed mede- 'emen. Met de leden der bemanning inbegre pen zullen er 60 personen aan boord zijn. 2' De duitsche communisti-che leider, die [ei meest uitviel tegen de g hei me bewape- pening van Duitschland en zijne gtheime [oorbereiding tot een ni. uwen oorlog, komt PP het communistisch congres te Moskou de [°gende verklaringen te doen: Men vergete [iet dat Duitschland zijne nijverheid kan ten late stellen van een gebeurhjken oorlog, op ene spoediger manier dan gelijk welk ander 'lnd 28 p. h. der stikgassen worden thans door Duitschland geleverd de regeering van iet Reich verleent 180 millioen mark als steun aan den luchtvaartdienst, autos en vracht- herders zijn onder toezicht gesteld van een 5treng krijgscontroolmeer dan 100.000 oud- °fficieren zijn gehecht aan de krijgsoefening j!C °^5n 1!Meer toelichtingen zijn overbo- [^v°or klaarziende geesten. RIK. hinchillablanc de Vendée, Havane, bleus everen jeunes et adultes A VhNDRE, t,Us'^e depart Van Laer, rue de Lille, "'ttes sine*. Zitting van Dinsdag Aliertiand» iieuws PASSCHENDAELE. - Hulde aan de B{ itschegesneuvelden. Heden Zaterdag- rrï ddag, i3° October, zullen in de kerk te Passcbendaele de kunstramen ingehuldigd worden, geschonken door de officieren der 66' Britsche Legerafdeeling, ter dierbare na gedachtenis hunner gesneuvelde wapen broeders. Zullen de plechtigheid met hunne tegen woordigheid vereeren de Britsche gezant, te Brussel, verscheidene Londensche katho lieke hoogwaardigheidsbekleders, de Bel gische Minister van Landsverdediging, Z. D. H. de Bisschop van Brugge, de Gou verneur der Provincie West-Vlaanderen, de Z. Z. E. E. H. H. Dekens van Yper en Oostende, -de Arrondissementscommissaris van Yper, de gemeenteraad van Passchen- daele, de burgemeester van Yper, de luite nant- bevelhebber der Rijkswacht van het Arrondissement Yper. Na de plechtigheid zal een lunch een ruim honderdtal genoodigden te i3 u. 3o in het Skindies Hotel te Yper vereenigen. ZILLEBEKE. Met genoegen zien wij macadam aanbrengen om de baan langs de Cöte 60 naar Zantvoorde te herstellen. Na langdurig geduld zullen wij ook bij den Keerselaarhoek, dien kuil zien aanvullen. Waarlijk 't wordt tijd Volgens zekere geruchten zal in de ge meente een nachtdienst voor autos ingericht worden. Een proefneming had plaats op 26° September en gaf de grootste voldoening. Naar verlangens werden de personen ten huize zachtjes afgezet en anderen naar de stad weder gevoerd met Jaz Band op Zondag 14 October. Om 10 uur Kostelooze Tombola. Verscheidene schoone prijzen. ABEL YAIBESILAEai Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 14 October, om 8 1/2 u., in St- Pieterskerk, tot zielelafenis van Vrouw Arthur TAHONf, geboren Christine SOUBRY. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die. zal gezongen worden op Zondag 14 October, om 8 1/2 u., in St Niklaaskerk, tot zielelafenis van Vrouw Emma LAHOUSSE, wede van A. LEGON. De Apotheek van j La Pharmacie de Mr S W O E K Groote Mar 1st -o— Grand'Place is ALLEEN OPEN op Zondag 14 Oct. reste seule ouverte le Di manche 14 Oct. Onder de bij het bureel ingekomene stukken, was er eene vraag tot interpellatie der Bestendige Afvaardiging, vanwege M. Lommez, nopens de oplossing van het vraagstuk der eiec- trificatie der bergstreek. M. H. Debrabandere gaf daarna verslag over een voorstel tot wijziging der provinciale verordening ter verbetering van het paardenras, en M. Desmedt deed het zelfde over een voorstel tot wijziging der verordening ter verbetering van het runderras beide veranderingen werden aangenomen. Daar na werden volgens verslag gegeven door M. Desmedt de gewone toelagen, ten gunste van de middelbare landbouwbe- roeps- en landbouw-huishoudscholen vermeerderd. M. L Gillon bracht alsdan verslag uit over de rekening van het Gemeen Fonds voor 1927. De verslagen opgemaakt door M. Lommez, strekkende I) tot het toekennen der achter- stellige toelagen van de provincie voor de werken van kinder welzijn te Moeskroen 2) tot het weigeren eener toelage aan de Onderlinge borgtochtkas der Gemeente-ontvangers van België 3) tot het toekennen eener som van 10.000 fr. aan de Vlaamsche Wetenschappelijke Stichting door den raad aangenomen. Aan het komiteit Karei De Flou hulde», werd er eene som van 2.000fr. toegekend; en eene som van 1.000 fr. aan het komiteit Van Veideke-Viering M. Bekaert gaf alsdan verslag over een ontwerp tot verandering der standregels der West-Vlaamsche electriciteitsmaatschappij, veranderingen aanvaard na bespreking tusschen de Heeren Jean, Bernolet, Verbrugge en David. Door den Heer Durnez werd alsdan verslag uitgebracht over de vraag tot tusschenkomst der Pro vincie in de vorming van het kapitaal voor het inrichten der autobusdiensten in het Kortrijksche. Hierop ontspon eene heele bespreking om te weten wat er beter was, het persoon lijk initiatief te laten werken als wel de tusschenkomst aan nemen der Natiunale Maatschappij van buurtspoorwegen. De bespreking zou des anderendaags voortgezet worden. Zitting van Woensdag: Heel de zitting werd ingenomen door het bespreken van voorgaande punt tot eindelijk met overgroote meerderheid het princiep van deelneming in het kapitaal aanvaard werd, en er eene som van 415.000 fr. betaalbaar in twee jaar te' dien einde gestemd werd. Zitting van Donderdag De zitting werd aangevangen met een algemeen verslag over de begrooting gegeven door M. Staes. De bespreking ervan werd uitgesteld. Daarna werd er 1) op verslag van M. Lambrecht 10 000 fr. gestemd tot aanstelling eener com missie voor de studie en bevordering der havens onzer kust, jnzonderlijk van Brugge-zeehaven 2) op verslag van M. Bekaert, eene som van 2.239.000 fr. gestemd betaalbaar op verschillende jaren als toelage aan de stad Kortrijk voor het inrichten eener drinkwater-bedeeling. Verschillende andere toelagen, werden dan nog gestemd voor werken uit te voeren in De Panne, Coxyde, Proven, Rousbrugge, Marcke en Zantvoorde. Intusschen gaf M. Labens verslag over den wensch uitte drukken aangaande het herstel van de vaart Yper naar den Yzer. M. Lommez, indiener van het voorstel, zette dit uiteen, deed het beiang uitschijnen welke de vaart heeft voor de streek, voor de herleving van handel en nijverheid, steunde erop dat het hier gold een recht op herstelling van een oor- logschade, en dat de gang der werken hoegenaamd niet voldeed aan den wensch der bewoners van het Ypersche. Hij bedankte den Heer Gouverneur voor zijne welwillende tusschenkomst en deed een oproep tot den Provincieraad om door het stemmen van dezen wensch de werking der Yper- lingen, reeds geholpen door den Heer Gouverneur, te steunen. M. J. Verhaeghe sloot zich hierbij aan en de Heer Gouver neur verklaarde dat hij dezen wensch bij de Regeering ten zeerste zou steunen en verklaarde zich verheugd te mogen mededeelen dat de regeering hem nog deze week stellig ver zekerd had dat alle noodige werken tot bevaarbaarmaking van de vaart zouden zoo rap mogelijk uitgevoerd worden. Hierop werd die wensch gestemd met algemeenheid van stemmen. De raad besliste alsdan nog toekomende week te zetelen en ging uiteen tot dinsdag aanstaande. Heer Abel Vanbeselaere Juffrouw Marie-Madeleine Vanbeselaere Heeren André en Roger Vanbeselaere j Heer en Vrouw Floris Molein-Deknudt Heer en Vrouw Cyriel Vanbeselaere-Heddebauw Heer en Vrouw Remi Molein-Vandevivere en kinders Heer en Vrouw Oscar Molein-Gillioen en kinders Juffrouw Julia Moiein Heer Georges Molein De familiën Molein, Deknudt, Vanbeselaere en Heddebauw, melden met diepe droefheid het afsterven van hunne teerbe minde vrouw, moeder, dochter, schoondochter, zuster, schoonzuster, tante en bloedverwante VROUW ECHTGENOOTE VAN HEER geboren te Voormezeele, den 10 November 1897 en godvruchtig overleden te Yper, den II October 1928 gesterkt door de Gerechten onzer Moeder de Heilige Kerk. De lijkdienst, gevolgd door de teraardbestelling, zal plaats hebben in de parochiale kerk van St-Maartens, den Maan dag 15 October 1928. te 9 1/2 uur. Vergadering ten sterfhuize, Groote Markt, 41, te 8 3/4 uur. De vrienden en kennissen die, bij vergetelheid, geen rouw brief zouden ontvangen hebben, worden verzocht dit bericht als dusdanig te aanzien.

Het Ypersche (1925-1929) | 1928 | | pagina 9