AMITIES FRANCA1SES HET YHE FIS CHE Chronique Financière "s K©nings Naamfeest De Ste-Ceciliafeesten der Harmonie "Ypriana" ,ie van Openbaren Onderstand aan haar Rieden betaald slechts 2 fr 25 per uur Sraagt- Ik heEdit niet kunnen nagaan in 5 stukken van het bundel en gezien de Com- de ievan Openbaren Onderstand geen reke- e houdt met onze bemerkingen, zal ik de "'fanin2 ook niet goedkeuren. Hierop wordt tot de stemming overgegaan, cteninieu Ja de heeren Lemahieu, D'Huvet- e Van Nieuwenhove, Glorie, Delahaye en c0bry;neen:deheeren Vandamme, Missiaen, nonnet en Bossaert onthouden zich de jj.eren Capoen, Laton, Leuridan en Soete. J0i Ylededeelivgen. O Lie heer Gouverneur heeft laten weten ,at er geen gevolg kan gegeven worden aan beraadslagingen door den Gemeenteraad vroeger genomen betrekkelijk de autobus Wensten Yper-Roeselaere, Yper De Panne, Yper-Meenen (Slosse) en Yper-Tourcoing /Veikinderen). Sommigen hebben geen aan vraag ingediend bij het hooger bestuur en daarbij zou er 5 van de bruto ontvangsten nl0eten afgestaan worden aan de Nationale Maatschappij van Spoorwegen voor de con currentie haar aangedaan. Het stadsbestuur heeft dienvolgens aan diepersonen geschreven dat zij zich te voegen hebben naar de bestaande reglementen en voorschriften. 2) Op haar schrijven tot het bekomen van schuilplaatsen in onze statie ontving de stad als antwoord van de Nationale Maatschappij van Spooi wegen dat deze tot haar groot spijt alleen haar brief van ir Januari 1.1 kon bevestigen en in de onmogelijkheid is de schuilplaatsen van Gent Zuid naar Yper over te brengen, daar de kaaien hier te smal zijn. M. Vandamme. - Ik heb persoonlijk een ander brief ontvangen waarbij gezegd wordt dat in 1929 verscheidene groote werken zul len uitgevoerd worden en dat Yper een der eersten zal bediend worden. Zoo gij wilt kan iku dezen brief toonen tijdens de eerstkomen de zitting. 3) De heer Voorzitter geeft lezing van brie ven van bedanking vanwege de familie van den E. H. De Brouwer, vanwege den E. H. Kanunnik Delaere en van den heer Stoffel, die de stad bedanken voor de hen bewezen lulde. 4) De stad heeft zekere moeilijkheden met -een heer voor de onteigening van grond in de Beluikstraat al den kant der Elverdinghe- straat. De eischen van dezen heer zijn veel te groot en de heer Voorzitter stelt voor de straat daar op haar breedte van 4 m. 70 te laten, gezien dezelfde straat al den kant der de Stuersstraat ook maar 4 m. breedte heeft. Daar die heer de beslissing van den gemeen teraad afwacht om te kunnen bouwen vraagt de heer Lemahieu dit punt bij hoogdringend heid af te handelen. Andere raadsleden ver zetten er zich tegen en er wordt besloten dit te bespreken bij de eerstkomende zitting. 5) M. Glorie. Par suite d'une infirmité due j'espère passagère, il ne m'a pas donné d'être présent aux dernières séances, Mtamment a celle oü il a été rendu hommage iM. Ie chanoine Delaere Je me serais volon- tiers associé a eet hommage, car M. Ie chanoine Delaere est un piêtre font L modes 'ie peut être piise comme exemple par beau coup d'amres, et un citoyen qui, en des 'crops douloureux, a rendu d'innombrables services a la pc pulation, et j l'estime d'autant Plus qu'il a eu la franchise de condamner ouvertement les hérésies des nationalistes Hui se disent catholiques remains'.' M. LeuridanAan die korte doch onver dachte gedachte ov.er den verdienstelijken Delaere, meet ik even kort antwoorden dat de E. H. Delaere ons nooit veroordeel ie en Volstrekt niet te veroordeelen heeft. 6) M. Van Nieuwenhove. N'y aurait-il pas Poyen d'éclairer la Boucherie le matin LemahieuDe pacht aldaar is bijna ou einde en daar wij de bestemming van het ueeschhuis nog niet kennen ware het beter itnog te laten zooals het is. '1 M. Bossaert. Een persoon heeft mij gezegd dat hij aan de stad geschreven heeft een stuk grond te koopen en te vergeefs P óen antwoord wacht. Is dit waar Daar niemand hiervan iets weet zal de heer °ssaert den persoon noemen tijdens de ge- e,®e zitting. 3.M, Glorie. Je suis assez souvent en a'i°n avec des gendarmes de la ville et is Piment du.manque d'éclairage la oü lis Üf l°gés. Cependant pour une gendarmerie, pouvoir la trouver de nuit. 9) M. Delahaye. Voor den oorlog als er een ongeluk voorviel beschikte de politie over een berrie om de menschen te vervoeren. Ik denk dat het thans tijd wordt al de naoorlog- sche middelen van kant te laten en een modern materiaal ter beschikking te stellen van de politie. 10) M. Vandamme. Ik heb dikwijls kun nen bestatigen dat in de bijzonderste straten van stad de lichten reeds uit zijn 's morgens om 5 Y% u., terwijl het somtijds nog donker is tot 7 u. Als om de woorden van den heer Vandamme te bevestigen, gaan de lichten nog eens uit en voor de zooveelste maal, want dezen avond waren de onderbrekingen van electrischen stroom talrijk, moeten wij ons tevreden stel len met het karig licht eener kaars. M. Bossaert Ik vraag dat de gaslantaarns zouden branden tot 6 Yt u. alswanneer de trein van Kortrijk weg is en dat 's Zaterdags de lantaarns eveneens wat langer zouden bran den op de Groote Maikt M. Lemahieu. De lichten worden thans slechts uitgedaan om 6 u. 's morgens, doch met in December aanstaande moeten ze lan ger branden. Dit geschiedt volgens een be paalden tabel en om dit te wijzigen zou er een nieuwe overeenkomst moeten gesloten worden. II. Stadsbegroóting voor iQ2g. M. Lemahieu. Ik vind dat wij maar wei nig licht hebben om dit te bespreken. Ware het niet mogelijk voortaan ons alle Maanda gen bezig te houden met de begrooting en nu over te gaan tot de geheime zitting. De raadsleden v< rklaren.. zich hiermede t'akkoord cn er wordt besloten alle Maandag avond zitting te houden met de stadsbegroo- ting als eenig punt op de dagorde tenware er een dringende kwestie zou te bespreken zijn. De openbare zitting wordt hierop geheven om 8 u. 3o. Geheime Zittiag 1) Benoeming eener onderwijzeres aan de Stadsmeisjesschool der Rijselstraat Jvr Lam mens, die het meest stemmen bekomt, wordt benoemd. 2) Idem aan de school der St-Janstraat Jvr Claeys is benoemd. 3) Vernieuwing van den Beheerraad der Staats Middelbare school. Ten gevolge der afwezigheid van twee katholieke raadsleden (M. Delahaye had zich teruggetrokken na de openbare zitting) en een akkoord tusschen frontisten en socialisten, de eersten stemmende voor de candidaten der tweeden en omgekeerd, worden de heeren Missiaen, Leuridan, Coutelle en Notebaert gekozen met 7 stemmen op i3. De uitslag dier stemming zal aan de goedkeuring van den heer Minister van kunsten en wetenschappen onderworpen worden. Het mandaat der vorige leden van dit be heer, de heeren Bouquet, Butaye en Gaimant Emile, eindigt op 3i December aanstaande, ten gevolge van deze stemming. Wij bieden aan deze drie uittredende leden onzen innigen dank. Zitting van Maandag 3 December 1928 om 18 ure DAGORDE Proces verbaal der zitting van 26 No vember ig2S. 2. Stadsbegrooiing voor :Q2Q. Nous avons le plaisir d'informer nos mem bres que M. Eraent, professeur a la Faculté des Lettres de rUniverrité de Lille, viendra nous donner Mercrerii prochain 5 Bé tem bre, au Vieil Ypres ane conférence sur le DAN U BE Les invitations par ciiculaires ne pour ront être f xpédiées que Lundi après-midi. Nous espérons que, comme habituellement, le VxeiL'Yp.RES:»' sera conable Mercredi soir. La soirée-se clóturera par une sauterie. Ter gelegenheid van 's Konings naamfeest werd Dinsdag 27° dezer in St-Pieterskerk een plechtig Te Deum gezongen. De Harmonie Ypriana en het brand weerkorps vergezelden de overheden. ""leest VERSPREIDT In Memoriam Zondag laatst werden die feesten ingesteld met een plechtige Mis, in St-Pieterskerk, ter dierbare gedachtenis van de overleden Yper- sche muzikanten. Die Kerkelijke Dienst werd door een tal rijke, ingetogen menigte bijgewoond. Het Banket Te i3 u. had, in het Hotel Continental het jaarlijksch banket plaats voor het hoofd bestuur en de leden der afdeelingen Harmonie en Symphonie. Dat het er heel gezellig en hartelijk toeging moeten we zeker wel niet zeggen ook niet dat er smakelijk geèten en gedronken werd. Het nagerecht werd aangevangen met een heildronk aan Z. M. den Koning. Vervolgens werd aan den heer Armand Donck-Ver- meulen, Onder-Voorzitter der Harmonie, een schoon portret geschonken. Het feest sloot met een prachtige tombola waaraan al de werkende leden deelachtig waren. Het Groot Bal Een verrukkelijk schouwspel Een gewemel van lustige koppeltjes door een medesleepende, opwekkende muziek vier uren lang onverpoosd ten dans uitgenoodigd. Wat een genot voor jong en oud En hoe jammer dat 't zoo spoedig middernacht was En geen oogenblik vermoeidheid, hoe lan ger het duurde, hoe meer dansers in de ronde kwamen. Wat een leven en wat een beweging! En de tombola dan. Wat een pracht van geschenken, meer dan honderd 1 en bij de vier honderd dames en juffers namen aan de trekking deel- De Harmonie Ypriana haalt veel eere van haar bal, een deftig en treffelijk feest dat iedereen ten zeerste heeft bevredigd. Dat bewezen de luidruchtige toejuichingen waarmede de sympathieke voorzitter, heer Aimé Gruwez, door allen werd begroet. En nu, tot wanneer Hoe eerder hoe liever! On me faisait ces jours derniers une comparai- son assez exacte, a propos de la bourse, avec un encombrement de la circulation Elle vaut la peine de vous être exposée car elle donne une idéé exacte par l'image de ce qui se passé sur le mar ché des valeurs. Imaginez un encombrement de voitures et supposez que le public soit représenté par un autobus bien complet. Ce public a acheté du titre pour sa capaciié d'achat. Devant ce lourd véhicule, il en existe de nombreux qui provoquent un véri- table embouteillementce sont toutes les augmen tations de capital et émissions publiques. Derrière l'autobus, il y a encore toute une autre série de voitures arrêtées ce sont les augmentations de capital a venir. Pour que la circulation parvienne a se rétablir il iaut que l'espace soit libre et que tout le papier se case. Mais s'il y a une avarie a l'un de ces véhicules qui se trouve devant l'autobus et que le sens est unique, l'embouteillement ne dure t il pas plus longtemps que la normale C'est ce qui se passé. Quand tout cela pourra circuler, l'autobus malgré son chargement complet se remettra en marche et la bourse, fidèlement, fera la même chose. Et lorrqu'on est pressé, les impatients descen dent de la voiture et préfèrent aller a pied plutöt que d'attendre. Ce sont ceux qui ont jeté leur papier de qualité par dessus bord et ceux qui sont restés dans l'autobus. ne sont-ils pas principale- ment les invalides, ceux qui ont du papier de mauvaise qualité et qui sont incapabies'de descen- dre Et les rart-s p.rsonnes de sangfroid, con- scientes de ce qui se passé, attendent stoïquement la remise en marche du véhicule sachaqt bien que toute panne a une fin. Et nous assistons actuellement a l'essai de mise en marche de ce flot dë véhicules ils se rappro- chent les uns des autres ils avancent par a coups, et arrêtent Dés que l'on essaie ces manoeuvres, c'est que Theure approche oü enfin, on póurra espérer que l'arrêt ne sera plus de longue durée. Je ne pouvais mieux faire que de rapporter cette image qui concrétise a merveille l'actuelle situation de ia bourse Restez dans votre voimre, s; celle-ci a un moteur en bon état un peu de carburant suffira pour qu'elle remarche n.ais si une des parties vives est atteinte, il ne vous reste qu'a. i j

Het Ypersche (1925-1929) | 1928 | | pagina 5