de gemeenteraadsleden niet kenbaar brkf aan SobryDaar 1S spraak van pensioen voordeele van de weduwe van een gewe te! getneent ibediende. Verleden jaar reeds ze de gemeenteraad t'akkoord om te beslis *1 dat daaraan geen gevolg kon gegeven lorden. Wij kunnen niet altijd op reeds ge omen beslissingen terugkeeren. g. Missiaen. Dit is misschien uw ge dacht maar de raad kan er anders over oor- leien. De gemeenteraad heeft het recht Innis te ontvangen van de brieven aan het Schepenencollege gericht. g, Bossaert. Daarom alleen trek ik de aandacht hierop omdat er somtijds brieven toekomen waarvan wij nooit kennis krijgen 00 het Schepenencollege oordeelt dat zij ons Djet aangaan. Dat mag niet zijn, er mogen geen brieven zijn die wij niet mogen kennen. IVf. Sobry. Die brief is alleen gericht aan deheeren Burgemeester en Schepenen. IVI. D'Huvettere. Als de brieven die toe tomen ook gericht zijn aan de raadsleden, dan alleen moeten wij ervan kennis geven aan den gemeenteraad. M. Bossaert. Dit is vroeger reeds ge beurd en toch kregen wij er geen kennis van. Gij beweerdet toen dien brief niet ontvangen te hebben. M. Sobry. Ik weet niet waarop gij zin speelt. Ik kan u dus niet antwoorden. M. Lemahieu. Ik meen, M. Bossaert, dat er hier een verwarring is en dat uwe bemer king beter bij de buitengewone uitgaven zal te pas komen. 2. Beluikstraat RooilijnenWijziging. M. Sobry. In een vorige zitting werd er voorgesteld te verzaken aan de onteigening van i a. 65 ca. grond, deel uitmakende van het gewezen poedermagazijn. Deze onteige ning werd vroeger voorgesteld om de Beluik straat, aan den kant der Elverdinghestraat, op een breedte van 8 m. te brengen. Doch dezelfde straat heeft slechts een breedte van m. aan den kant der de Stuersstraat. Waar om zouden wij ze dan aan den anderen kant op8m. brengen Daarbij is de persoon, met wien wij hiervoor in onderhandeling zijn, te veeleischend. Dit z m misschien wel een uit gave van 20 ooo fr. vergen. Om die reden ware het dus beter aan de onteigening te ver zaken en ik stel thans voor het aldaar bestaan- alignement te behouden. M. Bonnet. Gij zult mij altijd gekant vinden tegen smalle straten en wanneer er mogelijkheid bestaat die te verbreeden, ben ik van oordeel dat die gelegenheid moet waargenomen worden. Indien die straat wat breeder moest zijn, dan zou er mogelijks ook wel een meerder verkeer zijn. Het voorstel van den heer Sobry wordt dan ter stemming gelegd en eenparig aangenomen. Alleen de heer Bonnet onthoudt zich. M. Vandamme. In betrek met die besl;s- siag zou ik thans vragen dat de Bclmkstraat too spoedig mogelijk in orde worde gebracht. M. Sobry. Wij zullen uwe vraag aan den beer Schepene van Openbare weiken aanbe velen. Al Vandamme. - Het is waarlijk spijtig dat de heer Schepene, van Openbare werken bier niet is. Ik had graag eenigen uitleg ver nomen over de ai t ik-len i5, 9 .m 49 Ik weet "jet zoo een ander schepene bevoegd is om bien uitleg te gevt n. M. Sobry. De heer Declercq heeft de verhooging dezer kredieten gevraagd omdat b'j vroeger zeker altijd te kort had. ■Al. Vd'idamme. Ik vind dat wij toch ®°g n weten waarom die vermeerdering van nedieten noodig is en dat er ons daarover Watmeer uitleg moet gegeven worden. De heer Bossaert wil hier ook nog zijn w°ordje plaatsen doch zijn collega, heer Bon- jjeb door een klein stootje van zijn arm maant ent aan te zwijgen. Deze stilzwijgende onder ging schijnt den heer Bossaert niet al te Zeer te bevallen. Stadsbegrooting voor 0929 (Vervolg). .Al. Sobry. Wij waren gekomen aan de ^r(be aföteling der verplichtende gewone %ven. De artikelen die geen aanleiding aange t0t °Vine' k>ngen worden aanzien a s Openbare Weldadigheid. rt- 63. Gemeen Fonds (110.000 fr.) Wr[' 64- Onderhoud van landloopers en 7laars (7000 fr. *^5. Nationaal werk voor kinderwe toelage der stad (9000 fr.) Art. 66. Deel der stad in 't Werkloozen fonds (7 5oo fr.) Art. 67. Werkloozenfonds Bestuurs- kosten (3ooo fr.) Art. 68. Aandeel der stad in het Nationaal Crisisfonds (3ooo fr.) M. Delahaye. Ik denk dat het aan de raadsleden nuttig of aangenaam zal zijn een kort overzicht te krijgen over de werking van dit fonds gedurende de 9 eerste maanden van 't jaar. Ongeveer 80.000 fr. werden door de openbare besturen aan de voorzienige werk lieden uitbetaald, die heden ten getale van 1755 zijn aangesloten. Het is mij aangenaam hier een woord van lof te sturen aan de pro pagandisten en aan de vertegenwoordigers der gemeenten. Art. 6g. Betaling der ouderdomspen sioenen (80.000 fr.) e) Eeredienst. Art. 70. Woonstvergoeding aan de be dienaars van den Eeredienst (6.3oo fr.). 1) W eten schappen en Kunsten 1) Onderwijs Art. 71. Toelage der stad aan de Mid delbare School (81 479 fr. 83). 2) Lager Onderwijs Art. 72 tot en met 77. Aandeel der stad in de kosten van het kosteloos lager onderwijs Stadsjongensschool (24.821 fr. 25) Stads meisjesschool der Rijselstraat (20.160 fr.) Stadsmeisjesschool der St Janstr. (2i.ioofr.); Aangenomene St Aloysius' school (3ooo fr.) Aangenomene St. Michielsschool f625 fr.) Aangenome Mariaschool met de eraan ge hechte bewaarschool (7000 fr.) M. Sobry. Art. 74 voor de Stadsmeisjes school der St Jansstraat mag verminderd worden op 20.100 fr. daar er een besparing van 1000 fr. voor kolen zal kunnen gedaan worden. M. Missiaen. Ik wensch een woord uitleg over het verschil der som uitgegeven in 1927, die 40.723 fr. bedroeg, en deze die nu voor zien is. Alswanneer de stortbaden in die school zullen ingericht zijn, zullen er nog meer kolen noodig zijn in plaats van minder. M. Sobry. Dit komt omdat die school nu ondersteund is door den Staat en wij groote hulpgelden verwachten die wij vroeger niet hadden. M. Missiaen. Ik betwist dit niet, maar dit moet eveneens in uitgaven en ontvangsten vermeld worden. M. Lemahieu. Er is hier een verwarring. Vroeger kwam het onderwijs uitsluitend ten laste van de stad, terwijl de stad nu, sedert die school kosteloos werd gemaakt, alleen maar de onderhou !s en algemeene kosten te betalen heeft. De wedden der onderwijzeres sen komen in een afzonderlijk artikel voor. M. Missiaen. Nu zijn er meer onder wijzeressen dan vroeger, gij zoudt dus een grooter krediet moeten voorzien. Het ant woord dat gij mij geeft bevredigt mij niet, gij zijt nevens de waarheid. De heer Bossaert verlaat de raadszaal. De heeren Sobry en Van Nieuwenhove bevestigen den uitleg door den heer Schepene Lemahieu gegeven. Daar de Justiceschool vroeger een betalende school was, werd er een afzonderlijk artikel, waarin de wedden der onderwijzeressen begrepen waren, voor die school in de begrooting voorzien. Nu de wedden ten laste zijn van den Staat, komen die in een volgen i artikel voor. Art. 78 en 79 Tusschenkomst der stad in den aankoop van schoolgerief voor de aangenomene St Aloysius'school (1200 fr.) en voor de aangenomene Mariaschool met de eraan gehechte bewaarschool (2900 fr.) Ait. 80. Voorschot der gemeente in.de jaarwedde van tusschentijdige onderwijzers en onderwijzeressen (t5.ooo tr.) Art. 8t. Stichtingen ten voordeele der lagere scholen, te weten De Looye (i52i lr. 45) Lamotte (it3g fr. 74) Vandenpeere boom (735 fr. 80) Bouckenaere (370 fr. 44) Pype (14 fr. 85) Pauwels (74 fr. 08) en Fieis (26 fr. 46). ^rt_ g2_ Aandeel der gemeente in de kosten van de bewaarschool der Rijsselstraat (4500 fr.) Art. 83. Aandeel der gemeente in de kosten van de bewaarschool der St Janstraat (5200 fr.) M. Sobry. Wegens een besparing mag dit artikel verminderd worden op 4700 fr. Act, 84. Fonds der meestbegaafden (2044 fr. 5o.) Art. 85. Dienst der gemeentehuishoud scholen (32.252 fr.) M. Sobry. De begrooting dier huishoud scholen zal tijdens de aanstaande zitting kun nen voorgelegd worden. Het ware dus beter thans dit artikel voor te behouden Aangeno men. Art. 86. Vergoeding aan de leeraars van Godsdienst en zedeleer in de lagere gemeen tescholen (2.700 fr.) Art. 87. Dienst der Nijverheidsschool (67.330 fr. 16). M. Sobry. Volgens de begrooting die overlaatst gestemd werd moet dit krediet op 7o.5o5 fr. 10 gebracht worden. Art. 88. Licht en vuur in de Nijverheids school Aanvullend krediet (4000 fr.) Art. 89 en 90. Stichtingen ten voordeele der Nijverheidsschool a) Vandenbussche (6 fr. 35) b) Merghelynck (11 fr. 14). M. Sobry. Hier zou moeten een artikel, gobis bijgeschreven worden Stichting Ceriez (25oo fr.) Dit is den interest van een kapitaal dat ons in 't kort voor de Nijverheidsschool beloofd wordt. Art. 91. Dienst der Muziekschool (39.046 fr.) Dit cijfer moet op 40.335 gebracht worden. Art. 92. - Schoolsoep (2000 fr.) Art. g3 en 94. Betaling door den Staat van de jaarwedden der onderwijzers en onder wijzeressen der lagere scholen (773.390 fr.) en der bewaarscholen (127.200 fr.) Art. g5. Kristen Middenstand toelage voor winterleergangen (5oofr.) Art. 96. Geneeskundig schoolopzicht (7000 fr.) Art. 97. Gebruik van het inkomen van 't kapitaal voor 't Chineesch museum (35oo fr.) M. Sobry. Wegens de beslissing door den gemeenteraad genomen moet er hier een artikel 97 bis bijgeschreven worden voor de leergangen der avondschool voor volwasse nen vergoeding aan de leeraars (3ooo fr.) Ik neem deze gelegenheid te baat om te mel den dat, in die avondschool, de engelsche taal aan een groot getal inwoners van stad aange leerd wordt. M. Vandamme. Betrekkelijk artikel 96 zou ik wenschen te vernemen wanneer er zal overgegaan worden tot de benoeming van een geneesheer met het geneeskundig schoolop zicht belast. M. Sobry. Moeten wij een geneesheer benoemen, dan is de voorziene som niet vol doende. M. Missiaen. De vergoeding aan den geneesheer te betalen is vastgesteld door de wet. M. Delahaye. Thans is dit 10 fr. per kind. De voorziene som van 7000 fr. is veel te weinig, er zou minstens een krediet van 20.00D fr. moeten ingeschreven worden. M. Sobry. Dan moet men ook de noodige ontvangsten voorzien. M. Missiaen. Dat is het werk van het schepenencollege. M. Sobry. En als wij voorstellen doen, gij weigert ze. M. Missiaen. Gij hebt slechts m?a- e.n maal een voorstel gedaan, en dan was het om de vuilbakken te belasten, hetgeen de raai met algemeene stemmen, min de uwe, ver worpen heeft. Andere voorstellen die door u zouden gedaan geweest zjn, kunt gij mij niet aanhalen. M. Sobry. Ja wel, maar waarom hierop terugkeeren M. Vandamme. Verleden week Werd er u nog gevraagd de autos te belasten. M. Sobry. Ja, wij wachten tot dat dit voorstel ingediend worde. MBonnet. Volgens mij ware het nut.ig nu reeds de som van 20 000 fr. te voorzien, want hoe langer gij wacht hoe meer gij zult moeten betalen. M. Missiaen. Het is de gemeenteraad niet die voor u de inkomsten moet zoeken noch de voorstellen moet doen. Velleden jaar heb ik u een reeks van 24 belastbare artikels aangeduid, doch 't is gij die geen b dastingen wilt leggen. Gij vreest voor uwe populariteit die gij niet bezit. M. Sobry. In 't geheel niet Het schepe nencollege heeft de begrooting opgesteld zoo danig dat zij in evenwicht sloot. Nu reeds zijn wij 200.000 fr. te boven en als gij zoo voort doet, weet ik niet waar wij zullen eindigen. En dat is het werk van den gemeenteraad. M. Vandamme. Gij moet toch bekenner, heer Voorzitter, dat die 20.000 fr. allernuttigst zullen gebruikt worden. Het is een plaatsing van kapitaal, want het grootste kapitaal dat wij bezitten is wel de gezondheid onzer £e®aalv -n i

Het Ypersche (1925-1929) | 1928 | | pagina 3