Katholiek Volksgezind OQeekblad Onze Wenschen YPER en AliONDISSEMERT Nieuwjaarsgiften voor den Paus Kerkelijke Kalender. KONGO YPER Singer naaimachien F rangaise-Diamant Velo verdwenen HondsrNZENiij ^ec*er* 'wee iaren zün geinen POPERINGHE WERVICK Het Antwoord van liet Ypersche Vuil DERDE JAAR N° 2 Wekelljksche-Oplage 5 00 0 nummers ZONDAG 7 JANUARI 1912. O. Bras.Tavernier, TELEFOON N° 137 Wat wij u wenschen, Beste Lezers en Lezeressen? Wij zouden willen en wij wen schen dat onze brave lezers, mannen en jon gelingen, en onze lieve lezeressen, moeders vrouwen en jonge dochters, dat allen een weinig belang stelden in al wat het maat schappelijk leven aangaat. Dat zij in hun nen arbeid, in hunnen dagelijkschen han del en wandel, in hunnen omgang met hunne medemenschen zouden kennen hunne plichten en hunne rechtendat zij zouden weten wat en hoe zij zelf moeten doen om hun eenvoudig, stoffelijk leven te verbeteren en aangenamer te maken, opdat in hun leven ook al eens een blijde zonneschijn zou stralen en lachen. Het Ypersche Volk tracht het zijne bij te dragen om u de nuttige kennissen te ge ven, over alles wat uwen staat en stand kan lichter en schooner doen worden. Het Ypersche Volk tracht u te doen gevoe len daar diep in uw braaf en warm hert, alles wat schoon en edelmoedig is, opdat gij met uwe gevoelens en uw karakter zoudt opstijgen boven het zware, bekrom pen doelloos nietsvoelen, 'opdat gij ten volle edele, goede en deugdzame men schen zoudt zijn. Och, daar zijn er zoove- len die zouden kunnen gelukkig zijn maar die wroeten in het modder van een grof, zedeloos, walgelijk leven, die wentelen in ondeugd en grofheid, die nooit in hun hoofd of in hun hart voelden dat zij men schen zijn en leven moeten als echte chris- tene menschen. Oij, Beste Lezers en Lieve lezeressen, gij moet gelukkig zijn door uw verstand, door uw karakter, door uw hart. Door uw verstand, omdat gij weet al wat nuttig en aangenaam is. Door uw karakter, omdat gij sterk zijt om plichten en deugden te schatten en te beoefenen Door uw hart, omdat gij het zuiver houdt en het kloppen doet van liefde voor uwe medemenschen Ja, voor Ood't Is het laatste en het gewichtigste. Christen mensch zijn we, doordrongen van de waarheden van ons dierbaar geloof, vol liefde voor onzen hei ligen Godsdienst, strevende om die waar heden en dien Godsdienst in heel onzen handel en wandel te doen doordringen, voelende in ons hart die kinderlijke, een voudige betrouwende liefde voor den va der van wien wij allen kinders zijn. Daarin ligt het geluk, dat wij verlangen en dat ik u wensch. Breed uwe kennis! Edel uw karakter! Hoog uw harte! Beste lezers en lieve Le zeressen, aan allen wenschen wij het recht zinnig en hartelijk Gister 6e dezer is de Leopoldville naar de kolonie vertrokken. Den 27 dezer zal 't de beurt zijn van den stoomboot Bruxellesville die zal 7 zendelingen der witte Paters meê voeren, en twee kloosterzusters derzelfde orde. De paters die zullen meê gaan zijn Pa ter Gilles de Pelichy uit Iseghem, broeder van het geacht kamerlid Rousselaere-Thielt, Pater Tielemans uit Antwerpen, Pater Vi- aene uit Brugge en Pater Debbaut uit Korl- rijk.T?roeder Stephanus die ook meê gaat is uit Marchovelette. Alle zeven met de 2 kloosterzusters moeten te Boudewijnstad j aankomen in de zendingen van Zijne f Doorluchtige Hoogweerdigheid Mgr Roe lens. In 't laatste nummer van «Onze Kongo» vinden we merkweerdigheden over Vee teelt in Neder-Kongo 't is te lezenwaard om er 't een en ander niet uit te knippen voor 't Ypersche Volk zoo gretig gelezen door onze brave buitenlieden. De Blanken hebben in den beginne veel moeilijkheden gehad om vee in de kolonie te kunnen kweeken. Vooreerst het kleinere vee is bij de in boorlingen heeleinaal aan zich zeiven o- vergelaten daardoor werd het wederom half wild. Om de noodige verbeteringen te brengen welke de Europeanen wilden invoeren moesten ze beginnen het weder om tam te maken. Die al te groote vrij heid was ook oorzaak dat het vee geheel ongeschikt werd voor stelselmatigen aan kweek. De korte opeenvolging van regentijde en droog seizoen met eene ongelijke ver- schillige bedeeling van water en warmte is zeer schadelijk voor de gezondheid van het vee. Daarbij water en warmte, tijdens het regenseizoen doen de planten aldaar sterk groeien, ze leveren op korten tijd overvloed van gezondvoedsel op. Maar zoodra de regen ophoudt staakt ook de groei voor een tijd en't gevolg is gewoon lijk gebrek aan voeder. Daarom zouden er op goed bouwland uitgestrekte en vet te weiden dienen aangelegd, waar het vee 't gansche jaar door malsch en eetbaar gras zou vinden. In de warme landen en niet minst in Kon go bestaat er ook groot verschil tusschen de temperatuur 's daags en 's nachts;'s nachts daalt ze soms zoo laag dat het vee groot gevaar loopt met allerlei aandoeningen der ademingsorganen gekweld te worden. Dit maakt het bouwen noodig van ruime, luchtige stallingen en schuren, voorloopig in stroo en hout, later in steen en zink. Eindelijk heeft het vermengd samenle ven der inlandsche huisdieren van beide geslachten, zonder de minste voorzorgen en dat sinds onheugelijke tijden, noodza kelijkerwijze geen besten invloed gehad op het kleinere vee dat in hoedanigheid veel moest verminderen. Passende afzon dering en zorgvuldiger keus der inland sche fokdieren was hier, althans in den beginne het eenige middel tot verbetering van het ras later zooals we eens in 't Y- persche Volk zullen leeren, zijn nog an dere wijzigingen in het werk gesteld ge worden. Leest en Verspreidt HET YPERSCHE VOLK EENE VRIENDELIJKE VERMANING J^ieineDDerS dagen om kanse te Sint PlPtPK ^et ouc'e Iaar *e e'ncbgen en he fiéveillon Nieuwjaaravond waren, als naar ge ZON DAG RUST Dienstdoende Apo theker te Yper—Zondag 7 Januari J. DECHIÈVRE, Statiestraat, n° 15. 1 Alle ingezonden boeken worden bespro ken. AANKONDIGINGEN Gewone aankondigingen 10 c. per reke: RechterW'ke aankondigingen: 1 ft, de reke, Groote en langdurige aankondigingen: volgens overeenkomst DRUKKER-UITGEVER BOTERSTRAAT, 62, YPER. INSCHRIJVING Voor een heel jaar: 2.50 fr. Prijs per nummer 2 centiemen. De inschrijvers wenden zich tot den Uitgever; of tot onze gazetver- koopers. Al wat opstel,(aankondigingen, inschrij vingen, enz. betreft, moet vrachtvrij naar den Uitgever gezonden worden. Handschriften worden niet teruggegeven. Briefwisselaars worden verzocht telkens hun volledig adres op te geven. Zondag 7 Januari -/e Zondag na Driekoningen Vandaag viert de kerk de Plechtigheid van het driekoningenfeest. Het Driekoningenfeest is een der grootste plechtigheden van den kerkdijken jaarkring, De Wijzen, welke Jesus-Chriitus komen aanbidden, zijn de vertegenwoordigers der heideneche volkeren. Dit feest roept ons de Qroote weldaad van het geloof in het geheugen en de ster, die ons tot Jesus gevoerd heeft, is de katholieke kerk, op haar moeten wl] altijd de oogen gevestigd houden, evenals de drie Wijzen op de ster, die voor hen uitging. Evangelie van den Zondag, Toen Jesus twaalf jaren ond wat, waren zij, volgens feestge- bruik naar Jerusalem opgegaan, en de dagen voleindigd hebben de, bleef de knaap Jesus, terwijl zij terugkeerden, in Jerusalem achter, en zijne ouders wisten dit niet. Meenende :dat hij onder het gezelschap was, gingen zij eene dagreize ver, en zochten hem onder de bloedverwanten en kennissen. En toen zij hem niet von den, keerden zij naar Jerusalem terug, terwijl zij hem zochten. En het geschiedde, dat zij hem na drie dagen in den tempel von den, te midden der leeraars gezeten, hen hoorende en hen vragen de. En allen, die hem hoorden, waren verbaasd over zijn verstand en zijne antwoorden. En toen zij hem zagen, stonden zij verwon derd. En zijne moeder zeide hem Mijn zoon waarom hebt gij ons dit aangedaan Zie, uw vader en ik zochten u met smart. En hij zeide hun c Waarom zocht gij mij Wist gij niet dat ik in de dingen mijns vaders moet wezen En zij begrepen het woord niet dat hij tot hen sprak. En hij ging met hen af en kwam te|Nazareth, en was hun onderdanig. En zijne moeder bewaarde al deze dingen in haar hert. En Jesus nam toe in wijsheid en ja ren en in welgevallen bij Ood en menschen. Maandag S—H. Gudula, maagd. Dinsdag 9-H. Basiliamaagd. Woensdag 10-H. Willembisschop, Gedurige aanbidding te Haringhe. Donderdag 11 —H. Hyginus, Paus en martelaar. Vrijdag 12-//. Titiana, martelares. Gedurige aanbidding te Doatvleteren. Zaterdag 13- Octaafdag van hei Driekoningenfeest. Men mag de inschrijvingen sturen aan het bureel van Het Ypersche Volk of aan M. Leo Mallié, schrijver, 7, rue de la tête d'or, Doornik. Bedrag der vorige lijst 19.00 Z. E. H. Kanunnik de Brouwer, pastor-deken te Yper 100.00 Mr en Mme Fraeijs de Veubeke, Yper 100.00 Alle liefhebbers kunnen zich nog abonneeren op HET YPERSCHE VOLK bij onze verkoopers, of bij den drukker, of in het postbureel. TWT oor*0111 te kunrien deel nemen aan de aanstaande kostelooze TOMBOLA moet men zich abonneeren VOOR 15 JANUARI. Met 15 Januari worden de tombolalijsten opge steld om tot de groote verloting te kuunen overgaan rond 15 Februari. T i oRRoro n°g een goed veertien hebben verschillige merkweerdige prijzen te verkrij gen, WAARONDER EEN EN EEN VELO liFMEENIERilD °Penbar* zitting op Zaterdag ULHIHIlnmiHU jo December 1911 te 4u. 'savonds Het verslag van voorgaande zitting wordt goedge keurd. In geheime zitting heeft de gemeenteraad de man daten vernieuwd van MM. Vandenberghe, voorzit ter van het WeldadigheidsbureelStruye, lid van de commissie der Burgerlijke Godshuizen R. Bouquet lid van de commissie van het Stadsmuziek; En Oaimant, lid van de commissie der muziekschool. Stadsbegrooting 1912. - De raad stemt de be grooting per artikel eerst de uitgaven en inkomsten. Zekere punten worden besproken. M. D'Huvettere spreekt over het onderhoud van het uurwerk op den halletoren dat niet zeer goed gaat. M. Biebuyck vraagt dat de bloemperken beter zouden bezorgd worden en vraagt de benoeming van eene commissie voor de schikking van den openbaren hof. Men zal de kwestie onderzoeken van de gaz te leiden van aan het Smisje tot aan de Zillebekestatie. M. Biebuyck vindt dat het onderhouden der gazbekken te wenschen laateen man alleen kan geen 500 bekken bezorgen. Voor buiten de stad zou men moeten een goedkooper model aannemen dat toch zooveel klaarte geeft, zooals te Gheluwe en te Meenen. M. de Voorzitter zegt dat de Maatschappij in hare plichten niet voldoetwij zullen nogmaals onze klachten indienen. M. Biebuyck stelt voor de voorziene boeten toe te passen. M. de Voorzitter Zoo zou 'en wij ten minste een proces per week hebben. M. Baus spreekt over den slechten staat van de wakerskamer op St. Maartenstoren. De machienen voor het waterkasteel zijn veer- digeene speciale commissie zal ze onderzoeken. Wegenis-, nog een man voor de vuilnisdienst zal benoemd worden.-Een nieuw reglement voor den vuilnisdienst zal na nieuwjaar voorgedragen worden, Begravingsdienst, Verhooging van crediet 200 fr. Goedgekeurd. Theater. - Vandaag is Parnassushof aangekocht, de herstellingswerken zullen met de lente kunnen beginnen de nieuwe schouwburg zal met October aanstaande kunnen gebruikt worden. Toelagen aan Mutualiteiten. - De mutualiteiten van de Oud-Leerlingen der stadsschool vraagt verhooging van Toelage. Beiaard - M. Fraeijs de Veubeke zegt dat de Commissie van de Muziekschool den beiaard on derzocht heeft en eenige veranderingen vastgesteld heeft. De beiaard heeft 42.000 fr. gekost. Houten huis. De stad heeft het houten huis aangekocht, de herstelling zal 6000 fr. kosten. De pachtprijs zal gesteld worden op 250 fr. Waterleiding Paddevijverstraat. 't Is een oude kwestie, moeilijk om oplossen daar het provincie werk is en daar het Gouvernement geen goedkeu ring wil geven omdat de plans der provincie ver schillen met die van den staat. M. Fraeijs de Veu beke vraagt een crediet van 5000 fr. om de Padde vijverstraat te kalsijden. Voor een voorland op het Minneplein vraagt M. Fraeijs de Veubeke 3000 fr. en voor de herkal- sijding aan de Hallestraat, 2000 fr. Kunstlantaarn. De verkoop van oudheid brengt 2599 fr. 05 op, men zou een deel van dat geld kunnen gebruiken om een kunstlantaarn te plaatsen aan de Halle onder het O. L. Vrouwbeeld, 't Zou 1165 fr. kosten. Na nog andere besprekingen gaat de raad over tot de algeheele stemming. Gewone inkomsten 389,623 fr. 00 Gewone uitgaven 367.235 fr. 47 Overschot 22,387.99 buitengewone inkomsten 259.975 fr. 01 buitengewone uitgaven 270.412 fr. 02 te kort 19.437 fr. 61 Het gewoon zal het buitengewoon moeten ver helpen. De totale overschot zal zijn van 2.949 fr. 40 ui lil i IGIGID nieuwjaar te herbeginnen had de maatschappij De ware bolders der bloeiende St Pieterscongregatie hare jaarlijksche koningsbolling ingericht. Al de leden waren op hunnen post, en het was te voorzien dat de strijd hevig zou zijn, want verschei- denen waren als favoris uitgeroepen. De eenen zeg den dat het den koning van verleden jaar zou blij ven, anderen verkozen een oud gekroonde, terwijl nog haar bevestigden dat het een nieuw jong koning zou zijn, een machtige kloeke. Ook was men geenszins te leur gesteld. De kamp begon, lastig en hardnekkig wierd hij uren lang vol gehouden. Niemand die een oogenblik de oogen van de strijdende kampioenen afkeerde. Nu eens j was het een angstkreet, dan eens eene daverende toejuiching tot er eindelijk maar twee mannen metr I overbleven H. Verminck en Joz. Cottegnie. Wie j van beide zou nu den eindspunt winnen De eerste een klein flink manneken, rap en listig op alle ge bied wist zijn kloek sterkgespierden mededinger een lastigen kamp aan te gaan. Geen bolle die niet viel waar hij wilde, alles naar beliefte, edoch wat ver mocht hij tegen de overmacht. Een schoot, een en kele schote, en daar... gansch het spel lag uiteen. Jos. Cottegnie haalde twee bollen. Reeds juichte men hem toe, reeds riep men hem als koning uit, doch hoe stonden allen verbaasd wanneer de flinke maal- der langs kronkelende wegelkens, zijn bolle op de stake kwam leggen. De einduitslag bleef dus onbe kend, op nieuw gebeurde hetzelfde spel, en beide stonden vier tegen vier. Wie zou den troon beklim men, wien zou de kroon op 't hoofd gezet worden, wien den lauwertak overhandigd Angstig stonden allen nieuwsgieiig te zien doch wat vermocht de listige kleine, hoe flink hij ook was, de zege viel te beurt aan den krachtigen on- vermoeibaren Jozef Cottegnie. een oud bekroonde, die fier opnieuw zijn troon dien hij voor twee jaren aan anderen had moeten afslaan, besteeg. Een daverendhandgeklaken Leve onze koning» brak los. De geestdriftige medebolders namen hun nieuw hoofdman op de schouders en droegen hem zegevierend de congregatiezaal rond. Een bolder. Een jongen van een jaar of vijftien de genaamde Henri Comyn, van Zillebeke was door zijne ouders gelast geweest een boodschap te doen bii M. Carpentier in de boter- straat. Hij was per rijwiel naar stad gekomen, On bedacht zette de jongen zijn velo tegen den gevel Toen hij buiten kwam was hij niet weinig verwon derd te bestatigen dat de velo verdwenen was. Comyn ging aanstonds naar het politiebureel om zijn wedervaren te vertellen Een onderzoek is inge steld om den gestolen velo terug te krijgen, [van hondsdolheid hier talrijk. Verle- dene week bemerkte Theophiel Duprez, bakker wo nende bukkerstraat, dat zijn trekhond ziek was het dier werd onmiddelijk naar het slachthuis gebracht, waar het 's anderdags afgemaakt werd. De kop werd na%r het gesticht Pasteur te Brussel gezonden, waar men er teekens van razernij aan bestatigd heeft. M. de burgemeester heeft strenge maatregelen genomen om te beletten dat er nog honden op den open baren weg loopen, die niet voorzien zijn van een muilband en van de vereischte medalie. Forliilro winilclor Zaterdag namiddag heeft de vrouw LPIIIJIvC VIIIUüIPI pÜWcz in de herbergzaal der Ge temde Leeuwen een geldbeugel gevonden, inhou dende 500 fr. in bankbrieven, die zij naar het poli tiebureel bracht. De eigenaarster "van dit geld heef' zich laten kennen en de vrouw beloond. woonte, de leden van den Katholie ken kring uitgenoodigd op réveillon. Een groot getal had op de uitnoodiging beantwoord. Veel oudere leden waren aanwezig, ook een groot getal jongere. De Symphonie Muziekkring was gelijk voo- oaande jaren gelast met het muzikaal deel van den feestavond. Onder bestuur van M. Lucien Verhae- gen hebben de kunstlic-fhebbeas een puik programa uitgevoerd tot voldoening van de moeilijkste mu ziekkenners Ook werden de Symphonisten en hun nen wakkeren bestuurder vel toegejuicht en hartelijk bedankt. M. Burgmeester Colaert nam het woord om eèn- ieder een gelukkig en zalig nieuwjaar te wenschen. Hij deed uitschijnen dat het nieuwe jaar 1912 van allergroootst belang was gezien de aanstaanden al- gemeene landsverkiezingen. Maar, zegde hij, wij mogen de toekomst met gerustheid aanzien, omdat heel het land .door de katholieken meer dan ooit eendrachtig aan 't werk zijn gevallen, omdat hier in Yper en arrondissement de werking niet slaapt, in tegendeel, dat zij nu mag rekenen op den steun van de ijverige rjongere krachten van o'e K. J. Wacht, dat zij mag rekenen op de medewerking van ouden leden, van leiders, van kandidaten. M. Fraeijs de Veubeke, voorzitter van Katholieke! Kring en Katholieke Associatie bekrachtigde de woor den van denHeerBurgmeester-volksvertegenwoordi- ger en had insgelijks een woord van dank voor de Katholieke Jonge Wacht van Yper, die reeds zooveel had gedaan in 1911, die er in gelukt was den ar- rondissementsbond te stichten, en die zooveel ging helpen in 1912. Namens de jonkheid nam M. Advokaat Biebuyck eere-voorzitter van de Kath Jonge Wacht het woord om de sprekers te bedanken. Hij zegde dat de Kath. Jonkheid, dat de leden \an de K. J. W. altijd getrouw gingen zijn aan het Katholieke Vaandel, altijd ge- ieed de partij te steunen en te verdedigen. Hij bracht in 't bijzonder hulde aan den ijverigen voor zitter van dc K J. W. M. V. Seys, gemeenteraads lid, de ziel van heel de beweging onder de Ypersche jonkheid. Me ging alsdan over tot de verloting van de prij zen gespeeld en gewonnen binst het jaar, en de vergadering ging voort en eindigde in de beste stemming en de meeste geestdrift. ZIEKENGILDE. - In de vergadering van Maandag laatst heeft het bestuur van den onder- lingen bijstang beslist nauw toezicht te houden over de stortingen der werkende leden, en ook over de gevallen van werkonbekwaamheid. Eenparig hebben de bestierleden voordeelig ge vonden dat al de leden bij de herverzekeringskas van het arrondissement Yper zouden aangesloten zijn. Te dien einde zal er Zondag en acht dagen eene algemeene vergadering bijeengeroepen worden in den Katholieken Kringde werkende leden zullen dan kunnen hun besluit kenbaar maken of zij aan de Herverzekeripgskas willen aangesloten zijn, door de kleine bijdrage van tien centiemen te maande. j BEVOLKING.-Gedurende het jaar 1911 wa ren er te Poperlnghe 315 overlijdens, 300 geboor ten, en 74 huwelijken. De kiezing nadert, en meer dan ooit azen onze tegenstrevers met verdubbeld geweld op klerikale schandalen Hunne bladen hebben voedsel noodig; ze mis lukten immers zoo zeer in het schandaal het vxelk Socialistische hoofdmannen, door de parlemen taire onschendbaarheid gedekt, tegenover de kloosterlingen in Congo gevestigd, gepoogd hebben te verwekken. Hunne kolommen moeten worden gevuld ge- wetenlooze aanhangers moeten worden verzadigd en voldaan, er hoeft stoffe voor hun eerlijk poli tiek Schandalenonze tegenstrevers hebben er noodig Hoe kunnen zij anders vooruit Hoe kun nen zij anders de Katholieken in de oogen der me nigte vuil en hatelijk inaken Schandalen! Hun bestaan hangt er vanaf; hun vooruitgang is er op gesteund, hunne redding in gelegen Schandalen Waar er geene ontstaan, zullen eerloozen er pogen te verwekken, en daar waar er ontstonden, daar, zullen zij geen oogenblik aarze len, dezelve wetens en willens te verdraaien en op de eerlooste wijze uit te batenZij zullen jniet ach teruitgaan, onschuldige slachtoffers te kiezen, met modder en hoon te bevuilen, en de Katholieke Partij met hen Weede kloosterbroeders, zoo een ontaarde schurk een schamel kind komt mishandelen en on- teeren Wee hem want, gewetenloos, lafhertig, verwoed, en zonder bewijzen, zullen de schaamtelooze lasteraars, een onschuldig slachtoffer uitkiezen, be lasteren, beschuldigen en beliegen Reeds meer dan eens ge.ukten hunne helsche plannen en meer dan eens kwamen zij er toe, on- schuldigen, in het gevang te doen zuchten en weenen Doch, God zij dank, dezen keer, hebben de ge- wetenlooze eereroovers, met angst en vrees hunne pogingen zien mislukken 1 Sedert een drietal we ken immers, maakten eenige liberale en socialisten bladen groot beslag met eene erge zaak, die te Helmet-Schaerbeek is voorgevallen, doch waarvan zij ten onrechte een klerikaal schandaal hebben willen maken Een 7 jarige knaap, leerling aan de school der eerweerde Broeders Maristen van Helmet, is het slachtoffer geworden van een afschuwelijken aanslag. Liberalen en Socialisten vonden de kans toch zoo cchoon Zij konden maar niet zwijgen en voor aleer het gerecht zijn eerste onderzoek had geëin digd, vielen zij er bovenarms cp, om er een kleri kaal schandaal van te maken Een Broeder werd beschuldigdDocli spijtig voor de leugenaars Buiten hunne verwachting mislukt dit schandaal evenals het andere de voikomene onschuld van den aangeklaagden Broeder, die geen oogenblik zijne vrijheid had verloren werd aanstonds erkend; en meer dan één onder de lasteraars, nu door geene parlementaire onschendbaarheid gedekt, m aet th ins me; bevreesd gemoed om zijne eerlooshei J, in af wachting, zitten dubben en droomen En hitr in Wervick, beste lezers, hier in Wervick! Nadat de onschuld van den weerden kloosterling ten volle was erkend Nadat de onschuld, door ie katholieke dagbladen, aan de vier hoeken van iet land, en tot verre over de grenzen was uitgeba zuind, en de eerweerde Broeder, langs dien kant in zijne eer was hersteld Nadat de schaamtelooze lasteraars van Le Peuple hunne lastertaal, uit vrees voor het gerecht, hadden ingetrokken en be kend Nadat de Katholieken in hunne 'dagbladen de volle overtuiging hadden opgedaan, dat het schandaal wederom ten nadeele der rood-blauwe eereroovers was uitgevallen Nadat de Katholieken ie zekerheid hadden bekomen dat de zaak daar bij niet blijven zou NADIEN, is De Werk man» het Wervicksch Socialisten blad, de onschul- digerkende Broeder nog komen beschuldigen en belasteren, en dat op eene manier, in eene taal, welke al de andere lasteraars, verre in de schaduw stelt Voor het oogenblik, zullen wij om gegronde re dens, over den buitengewoon eereroovenden tekst van het beschuldigend artikel niet uitwijden. Wij zullen ons nu vergenoegen onze lezers eens te meer aan te toonen, dat de aantrekkelijkheid van hun blad, waarop zij drie weken geleden nog roemden, verre moet gezocht worden en wij zullen er bij voegen, dat, zoo de Socialisten, zooals zij het in hun bladjvan einde December laatst beweeren, ieder een de waarheid durven zeggen, en aan het volk van Wervick nog vele hebben kenbaar te maken zij het maar zonder uitstel zouden doen. Waar heden zooals zij er Zondag laatst komen af te kon digen, evenals deze die nog in hun' dossier zit ten, gaan lange meê, en bewijzen ons goede diensten zij brengen er verders vele bij, den leu genaar, door verderen en verderen laster in de

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1912 | | pagina 1