Katholiek "Volksgezind Cdeekblad Ot Politieke toestand MR en ARRONDISSEMENT BUITENLAND Oorlog tusschen Italië eo Turkije Nieuwjaarsgiften voor den Fans .-f Kerkelijke Kalenöer. KONGO Provincieraad van Westvlaanderen. DERDE JAAR N° 3 Wekelljksche-Oplage 5 00 0 nummers ZONDAG 14 JANUARI 1912. TELEFOON N° 137 G. Bras.Tavernier, Aardi gweere( groote wind en tempeest. Schrikkelijke vlagen en cjan weere heel §tille, stille voortregenen of een flauw zun- qeke. De politiek slacht van 't weere. fiet eerste dat ik te zeggen heb isdgter geen liberale partij meer bestaat in Belgie 1 Verschiet daarom niet. Er zijn nog vele! Itberalen die in de grond van hun hert dej socialisten naar den drommel wenschen Er zijn nog vele liberalen, die, even als vroeger, spuwen naar het werkvolk even als naar pastoors en nonnen Er zijn nog liberalen, 'k zegge alle liberalen, die tegen .werkliedenbeweging, sociale wetge ving enz. met alle macht gekeerd zijn maar... er|bestaat geene liberale partij meer. Ze zijn met pak en zak naar het socialism overgegaan. Neen, zoo is 't niet juist zij hebben zich ten dienste gesteld van de Socialistische Partij. Citoyen Van der Velde is de leider der oppositie, M. Hymans kan niets an ders meer dan zeer voorzichtig de tweede viool spelen De libero-sociale oppositie is het moe, eeuwig met het katholiek bestuur te doen te hebben. Ze hebben niet alleen grooten appetit, ze hebben razenden hon ger en daar ze toch eerst en vooral Anti klerikalen zijn is het op dit gebied dat ze de partijen samen konden krijgen. Maar, wie zou de baas zijn De socia listen bogen niet, de liberalen wel; de so cialisten werden baas en zullen het blij ven. De Taktiek der Oppositie Eerste plan Tweede plan. Vroeg men, bij de 11. heropening dei- Kamers aan gelijk welk liberaal of socia list Wat denkt ge Ge kreegt tot antwoord Tusschen hier cn veertien dagen is 't ontbinding van dt kamers, we krijgen een kartel-ministerie en dan seffens 't Algemeen Stemrecht. Dat was effenop. Altijd maar 't zelfde deuntje. De kartelmenheers hebben zelfs nooit gezegd dat voor 't Algemeen Stem- recht het bijlange niet genoeg is de meer- j derheid te bezitten. Maar dat van kante gelaten. Bij de her opening der kamers gingen ze 't "ministe rie 14 dagen geven precies lijk aan een huisknecht of domestiek. In die 14 dagen ging men rap-je rap-je de nieuwe kamerzetels aanduidenen dan 't ministerie plat... de katholieken in schee- ve of slechte positie en... de katholieke partij verslagen aan de stembus. Ze kwamen van een kale reize t' huis Ze waren hun slag zeker. Zonder slag of stoot gingen de groote libero-sociale redenaars het ministerie neereslaan... een beetje straatgeweld en 't was gepast. De chef van de oppositie Van der Vel de richtte het vuur—de volle lading—te gen 't ministerie de gemeentskiezlngen hadden de meerderheid gegeven aan t kar tel, de menschen verlangden Algem. Stem recht, ze wilden van geen schoolwetten weten en wilden serieuze landsverdediging» En daar zé... de kanonnen spogen vuur, de bommen vlogen... tegen minister de Broqueville, tegen minister Hellebaut, te gen minister Renkin, tegen minister Van de vijvere, tegen minister Poullet..enz...enz... Interpellatie bij de voer over de poli tiek van 't gouvernement, tegen de oor- logsbereidingen, tegen de schoolwet, t egen de missionnarissen in Kongo enz..enz.. maar 't waren bommen van karton en 't minis terie viel in 't geheel niet, Ter contrarie het stond pal vast het won eene nooit behaalde zegepraal en al de liberale bluf fers en sociale grootsprekers werden duch tig afgetakkeld door de schrandere katho lieke ministers onder de toejuiching van heel de rechterzijde, van heel het katholie ke land. Hoofdminister Broqueville verschoof van geen duim. Hij pakte de zaak zonder om wegen vast. Zoo ook spraken de andere aangeval lene ministers... zonder omwegen, recht voor de vuist, en hunne woorden, hunne cijfers kletsen gelijk zweepslagen op de rood-blauwe kaken der aanranders... Zij trokken hun steert in, de bluffers en waren te vreden het kamerverlof te zien aanko men. Met Juni 1912 wordt nu de groote slag geslagen. Zullen de antiklerikalen dat aan hun volk wijs maken dat is hunne zaak. Ze kunnen misschien nog eens het vel var den beer verkoopen vooraleer hij gedood is... en victorie schreeuwen voor den slag. Wij katholieken, we zullen onze vrien den, onze lezers, ons volk van de belang rijkheid van de aanstaande algemeene landsverkiezingen overtuigen. Eerst, hebben wij te Leuven niet voor niets gemanifesteerdde schoolwet moet er door, en in alle geval moeten wij aan de menschen leeren kennen de rotte vruch ten van het onzijdig onderwijs.- Staatsminister Schollaert zegde het laatst in de kamer: Gij wilt gelijkheid voor de stembus, wij willen gelijkheid voor den armen als voor den rijken huisvader: zijn kinderen te sturen naar eene school die hij verkiest. Ten tweeden, wij zullen al onze vrijhe den waarborgen, wij willen 's lands ruste, vrede en voorspoed... Staatsminister Woes te toonde het onlangs geleden in de Ka mer hoe de kiesstrijd van 1912 een strijd is om de vrijheid en hoe 't wel degelijk de Katholieken zijn die de vrijheidsvaren ophouden, tegenover de slaven van de Loge. Wij behouden voor vrijheid en vrede, voor bloei en vooruitgang de Katholieken aan 's landsbestuur... ook voor de verdere ontwikkeling der sociale wetgeving voor werklieden en kleine burgers. En nu... in dichte rangen gesloten.oude ren geeft het voorbeeld, jongeren vooruit, in de voorwacht, de eerste op de brespro pagandisten, sprekers en schrijvers te wa pen mqj woord en pen... de tijd is gepast om voordrachten te geven, niemand den- ke aan rust noch aan eigen gemak. De Jan-boel van papenvreters zal dan aardig staan zien en even slechte oogenblikken beleven als in voorgaande 28 jaren. De wind blaast in onze zeilen, hij blijft er in zoolang als wij zelf het willen. De oorlog duurt nog altijd voort, alhoe wel er sedert een maand niets belangrijgs daarover te vermelden is. Turken en Ita lianen staan tegenover malkaar als twee dubbele jongens die willen vechten tegen mekaar, en leelijk in malkaars oogen kij ken en met de vuist gebald staan, maar toch geen vimme verroeren,., omdat ze alle twee benauwd zijn. I Hoelang zulks nog zal duren, kunnen we moeilijk zeggen, Italië kraait victorie, en 't is verstaanbaar, want al de plaatsen langs de kust zijn nu in haar macht; Tur kije beweert dat Italië nu daar zoo preusch niet moet mede zijn, daar de Turken heel weinig gedaan hebben om die plaatsen te be houden, die ze toch niet konden behouden, Italië is immers veel te sterk op zee. Maar voegen ze erbijdie overwinning heeft Italië heel duur betaaldduizenden dooden en gekwetsten zijn er, en de ware oorlog, namelijk die in 't binnenland moet nog beginnenItalië antwoordt daarop dat Tripolitanie reeds als een Italiaansche be zitting beschouwd wordt overal, en dat Turkije uitgeput is door de zware verlie zen die het ondergaan heeft: daar zouden niet min dan 40,000 man buiten gevecht gesteld zijn sedert't begin van den oorlog. Ondertusschen begint men alhier en aldaar reeds een woord van vrede te hoo- ren vermonden. Zeker is 't dat Italië er naar verlangt, en kon Turkije zich wat eerlijk uit den slag trekken 't zou niet lang meer duren of de oorlog name een einde. Marokko. De inboorlingen maken het de Spaan- sche troepen in den Riff voortdurend las-, tig. Frankrijk, dat nu meester is in Ma rokko, zal mef dat volk nog geen gemak kelijk leven hebben, en om de zaken met Spanje te regelen zal alles ook niet van een leien dakje loopen, We hebben er reeds een staaltje van gekregen deze week, ten gevolge van het Ontslag van 't ministerie in Frankrijk. Daar was men in 't Senaat bezig met de fransch-duitsche overeenkomst nopens Ma rokko te bespreken, toen Clemenceau, de vroeger kabinetsoverste, de minister van buitenlandsche zaken, M. de Selves in 'tnauw bracht, zoodanig dat deze zijn ont slag nam. Maar de tegenwoordige minis ter-voorzitter, Caillaux die er ten deele de schuld van droeg door zijn dubbelzinnige handelwijze is er niet in gelukt een nieuw ministerie samen te faselen (wat nochtans altijd gemakkelijk was in Frankrijk) en is wel verplicht geweest er van door te trekken. De ministeries volgen malkaar op in Fran krijk dat het een plezier is. Welken gods diensthater zullen we daar nu aan 't be stuur zien komen, en voor hoelang China Wel worden nog pogingen aangewend door Yan-shi-Kaï om de monarchie te red den maar 't zal waarschijnlijk te vergeefs zijn dat hij zich in 't zweet stelt de chi nees doet gaarne mee met wie de boven hand krijgt. Wat erger is voor ons Europeanen 't is dat de opstandelingen nu wel hun wapens zouden kunnen keeren tegen de blinken. Want in de legerbenden der opstandelingen zijn natuurlijk al de bandieten en roovers die in China te vinden zijn. En er zijn er daar veel. Er viel immers veel te rooven voor hen tijdens den oorlog Maar nu dat de oorlog een einde zou nemen, zouden zij wel hun bandieterij kunnen voortzetten te gen den eeuwenouden vijandde Europe anen. Reeds zijn protestantsche missiona rissen vermoord. De Belgische zendelingen beginnen zich te wapenen ze vreezen dat er een opstand zou kunnen uitbersten zoo als ten tijde der Boksers. De Europeesche consulaten zijn ook reeds fel versterkt. Rusland begint zich er mee te moeien het wil Mongolië onafhankelijk verklaren, wat beteekent dat Rusland daar wil mees ter zijn. Perzië De toestand is wat verbeterd. Maar ze ker is het reeds van nu dat de macht van Rusland en van Engeland door de laatste moeilijkheden nog zal versterkt worden. Hoe diep is dat Perzisch volk gevallen dat eens aan de wereld gebood moet bedenken dat de plaats voor weiland bestemd doorgaans weinig geschikt is voor het aanleggen van planterijen wei land ligt daarbij gewoonlijk te laag of te hoog. Te laag dat wil zeggen het bevat te zwaren kleigrond of is aan overstroo mingen blootgesteld; te hoog dikwijls, want het wordt ook aang.legd op de hel lingen van sommige heuvelen, waar de grond veelal steenachtig is. Dit aangekochte land moet dan aller hande bewerkingen ondergaan om in wei land veranderd te worden; het slechte gras moet gemaaid, het hooge, dat tot voeder, ongeschikt is, vertrappeld of uitgehakt en verbrander moet gezorgd voor afsluitin gen en dit alles vergt veel arbeid en veel tijd. Het weiland in Kongo lijkt heelemaal niet op dat der Europeesche landen. Er groeit daar gras dat eene afwisselende hoogte bereikt van vijftig centimeter tot drie of vier meter, volgens de streken en de natuur van den grond. Dit gras behoort doorgaans tot de familie der eigenlijke grassoorten of tot de cypergrassoorten het spreidt zich uit over groote strooken lands die al golvend door het land zich uitbrei den en zich uitstrekken over verscheidene honderden hectaren aan een stuk, hier en daar onderbroken door eenigea'leenstaan- de boomen, soms ook door een groepje boomen. De grond overdekt door deze grassoortige planten, loopt gewoonlijk in zachte glooiingen op en neer of is door betrekkelijk vochtige valleien doorsneden waarin een kleine waterloop of een rivier hun weg banen. De begrooting der ontvangsten en ge wone uitgaven van Belgisch Kongo voor het dienstjaar 1912, wordt geraamd op 45.357.639 fr. De begrooting der buiten gewone uitgaven is vastgesteld op 18 mil joen 618,660 fr. Daaronder zijn onder an der 3.750.000 voor de studiezendingen, betreffende de visscherijnijverheid en 1 miljoen 890,300 fr. voor 't stichten van middelpunten voör landbouw en veeteelt. De telegraaf en telefoonlijn in Katanga bekomen, 5.00 is voor het publiek geopend geworden, openbare kantoren zijn daartoe te Elisa- bethstad, Baya en Sakania opengesteld. Eene dépêche van 15 woorden tusschen de drie steden kost 2 fr. of 2,50 fr. naar gelang van de stad; een telefoongesprek van 5 minuten kost denzelfden prijs. Deze drie telegraafkantoren zijn ook aangeslo ten bij den internationalen telegraafdienst. lentie, de Minister van buitenlandsche za-ge' 2 M' Verbek^ is^us gek°zet1- r-x - v. j f Na de zitting heeft de raad een banket aangebo- ken, Heer Davignon, verwelkomde er de den aau zijne„ voorzitter, M.Van Hee, tergelegen- vreemde gevolgmachtigden. 't Is Duitsch- heid zijner benoeming van kommandeur in deLeo- land en Engeland die de konferentie bij-poldsorde. een hebben geroepen om nieuwe hinder- palen op te werpen aan de uitbreiding van j het alcoholisme in Afrika. Het dubbel mid del dat om zulks te bereiken wordt voor gesteld is het uitbreiden der verbodszi en eene aanzienlijke verhooging van de* BEVOLKING toegestaan blijft. is de Wat sedert lang te voorzien was, is ein delijk gebeurd de Keizer is uit Peking gevlucht, en de republiek is uitgeroepen. Zaterdag, zoo we gemeld hebben Kongoboot vertrokken. Hij nam 126 pas sagiers meê en had eene lading van 3600 ton in. Veeteelt. Het inlandsch vee bestaat uit half wilde dieren die gewoon zijn den geheelen dag te loopen waar het hu lustte. Daarom hoeft een Europeesche landbouwer eerst en vooral te zorgen dat het vee tot grootere bedaardheid kome, dat het al te onbeteugelde vrij loopen be let of zooveel mogelijk beperkt worde. Daarom is het noodig gesloten weiden aan te leggen. Maar de grond? De Zwarten in Kongo hebben een zeer duidelijk en scherp be grip van grondeigendom; hij is eigenaar en met groote nauwkeurigheid kan hij de bosschen en landerijen aanwijzen die hem toebehooren. Deze grond moet dus eerst aangekocht. De inboorling staat gemakke lijk grond af tegen twee frank de hectaar. Een zeer lage prijs, voorwaar maar men A' W t vingen, cii/, üi.'reit, moet htvi ij naar den Uitgever gezonden worden Handschriften worden niet teruggegeven. Briefwisseiaars worden verzocht telkens hun volledig adres op te geven. Alle ingezonden boeken worden bespro ken. AANKONDIGINGEN Oewone aankondigingen 10 c. per reke: RechterWke aankondigingen: 1 ft, de reke, Groote en langdurige aankondigingen: volgens overeenkomst DRÜKKER-UITGEVER BOTERSTRAAT. 62, YPER. INSCHRIJVING Voor een heel jaar: 2.50 fr. Prijs per nummer 2 centiemen. De inschrijvers wenden zich tot den Uitgever; of tot onze gazetver- koopers. Zondag 14 Januari.-2e Zondag na Driekoningen.— Feest van de Zoete Naam Je»us.-//. Félix, priester-martelaar. Op den dag der Besnijdenis heeft men reeds herdacht, dat aan den pasgeboren Verlosser den naam ran Jesus gegeven werd, daarom is het Evangelie in beide missen hetzelfde. Maar gehoor- gevend aan het verlangen der geloovigen, heeft de Kerk sedert het jaar 1721 op meer bijzondere wijze den luister van dezen aanbiddelijken naam willen vieren. Daarom heeft zij eenen be paalden dag vastgesteld, en wel den tweeden Zondag na Drieko ningen, in den tijd gewijd aan het verborgen leven, waarop ook dit geheim betrekking heeft. Deze is de heiligste naam, voor wien alle knie zich moet buigen in den hemel, op aarde en in de heldeze Naam is ook de zoetste, omdat hij de, naam van onzen Verlosser is; hij is eindelijk de machtigste, omdat hij toebehoort aan eenen menschgeworden God. IVfoge hij altijd ons schild zijn in de aanvallen van den duivel. Evangelie van den Zondag.-In dien tijd werd er te Ca- na, in Galilea, eene bruiloft gehouden en de moeder van Jesus was daar tegenwoordig. Ook Jesus en zijne leerlingen waren ter bruiloft uitgenoodigd. En toen de wijn ontbrak, zeide de moeder van Jesus tot hemZij hebben geen wijn meer. En Jesus zeide haar: «Vrouw wat gaat dit mij en u aan Mijn uur is nog niet gekomen. Zijne moeder zeide tot de dienaarsdoet al wat hij u zeggen zal.Daar stonden nu zes steenen kruiken, voor de j reiniging bij de Joden gebruikelijk, welke ieder twee of drie met- reten inhielden. Jesus zeide hun: "Vult deze kruiken met water.,, En zij vulden ze tot boven toe. En Jesus zeide hun Schept nu en brengt het den hofmeester. En zij brachten het. Toen nu de hofmeester het water, dat wijn geworden was, proefde-en hij wist niet vanwaar dit kwam, maar de dienaars, die het water schepten, wisten het-roept de hofmeester den bruidegom en zegt hemIeder zet eerst den goeden wijn vooren als zij goed ge dronken hebben, dian, welke minder goed is. Gij hebt echter den goeden wijn tot nu toe bewaard.Hiermede deed Jesus het eerste zijner wonderen te Cana, in Galilea: en hij openbaarde zijne heerlijkheid en zijne leerlingen geloofden in Hem. Maandag 15.-//. Paulus, eerste eremijt; H. Maurus, abt. Dinsdag 16. Marcellus, paus-martelaar. Woensdag 17.—//. Antonius, abt. Donderdag 18.-5. Petrus' stoel te Rome Prisca, maagd-martelares. Vrijdag 19.-//. Canutus, martelaar Zaterdag 2.0.—////. Fabianus en Sebastianus, martelaars. Met het begin van 't jaar 12, een groot, een ge wichtig jaar, zal het niet ten onpasse zijn een over zicht te wenken van den Politieke Toestand. Daarom moeten wij achteruitzien tot aan de 11. gemeentever kiezingen. M De loge had een oorlogsplan opgemaakt. De ge meenteverkiezingen zouden het ministerie neerschie ten. Wat gebeuren moest, gebeurde. In de grooti steden gooide 't kartel de katholieke minderheid aar. de deur van 't stadhuis. Dat werd opgeblazen maar te sterk opgeblazen, 't Luchtballonneke... klakte. Korts achter de gemeente-verkiezing, een paar dagen, ging het geweldig. De verkiezingen hadden bewezen dat de regeering in de minderheid was De regeering moest aftreden, ze kon niet zeere ge noeg de koning moest er tusschen komen. En ci toyen senator Lekeu schreef het aizoo plat als 't maar zijn kon Albert steek die ministers maar buiten. Maar dat lukte niet. Na de groote waanzinnig heid der victorie werden de heeren weere nuchter en ze gevoelden dat de verkiezingen een winste wa ren voor de Katholieken Moest het ontbinding zijr, ze waren hun buize zeker. Ze lieten dus hun eerste pian varen. Moet ik rechtuit de kamers ontbinden vroeg M. de Broqueville. - Er kwam geen antwoord. Dan zullen we wachten, zei de minister, tot het ons past; want het is immer mijn bedoeling ge weest toekomend jaar met Juni algemeene- verkie zingen te houden. We zijn nog de meerderheid, en past het Mr Van der Velde te boffen met den uit- slag der verkiezingen, we mogen dat evenzeer doen. Met Januari 1912 zult gij weten hoe liet gelegen is met de bevolkingslijsten en daarop de nieuwe kamerzetels kunnen toekennen. Dat zal met Maart aanst. geschieden. Eerder nietDat was gesproken en al de lieve socio-liberale broerkens mochten zich tevreden stellen metniemendal. Men mag de inschrijvingen sturen aan het bureel van Het Ypersche Volk of aan M. Leo Mallié, schrijver, 7, rue de la tête d'or, Doornik. Bedrag der vorige lijst 219.00 I Uit Kemmel, om den zegen van den H. Vader te De raad is Dinsdag in buitengewone zitting bijeen gekomen, onder het voorzitterschap van M. Van Hee. MM. Laga, onderzoeksrechter te Kortrijk, en Soudan rechter bij den rechtban k van eersten aanleg te Kor trijk, zijn wederzijds aangewezen met 61 en 65 stem men tot le en 2e kandidaten voor de plaats van on dervoorzitter der rechtbank van eersten aanleg te Kortrijk. De plaats van provincialen bouwmeester werd zeer betwist op 69 stemmen was er een wit b icfje de volstrekte meerderheid was dus 35 stem Op donderdag 11. vergaderde te Brussel1Uen.lebben bekomen MM. Verbeke, ingenieur- de konferentie tot regeling van den handel bouwmeester, te Kortrijk, 35 stemmen; Mullie, in sterhen drank in Afrika, Zijne Excel- j bouwmeester te Harelbeke, 31 Buyck, id., te Brug- Mannen Vrouwen Totaal Bas-Warnêton [Mser-Waasten] 383 373 756 Becelaere 1.665 1.570 3.235 Bixschote 451 438 889 Boesinghe 1.105 1.119 2.224 Krielen 398 385 783 Komen 3.348 3.293 6.641 Crombeke 571 547 1.118 i Dickebusch 654 691 1.345 Dranoutre 550 569 1.119 Elverdinghe 845 819 1.664 Gheluvelt 882 819 1.701 Gheluwe 2.540 2.404 4:944 Hollebeke 518 488 1.006 Houthem 769 779 1.548 Kemmel 822 790 1.612 Langemarck 2.731 2.691 5.422 Locre 415 431 864 Meessen 661 743 1.404 Nieuwkerke 1.221 1.240 2.461 Oostvleteren 857 892 1.749 Passchendaele 1.984 1.980 3.964 Ploegsteert 2.656 2.546 5.202 Poelcapelle 1.120 1.125 2.245 Poperinghe 5.401 5.906 11.307 Proven 881 866 1.747 Reninghelst 1.217 1.182 2.399 Rousbrugge-Haringhe 984 1.018 2.002 Si-Jan 437 392 829 Vlamertinghe 1.760 1.774 3.534 Voormezee'.e 709 668 1.377 Waasten 2.047 2.038 4.085 Watou 1.823 1.730 3.553 Wervick 5.014 4.969 9.983 Westoutre 793 794 1.587 Westvleteren 986 928 1.914 Woesten 707 682 1.389

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1912 | | pagina 1