||N„SSPgE*v" z"erd,g 13 J" YPER Singer naaimachien F rangaise-Diamant Maar Liefhebbers Programma Geestelijke Staat van Yper gedurende het jaar 0. H. Bs Koninginnebloem voor 1912 Koninklijke Fanfare Vraagskes aan den doovenWeergalm POPERINGHE WERVICK Waar zal 't zijn, 't Yper of elders van M. EENE VRIENDELIJKE VERMANING Schouwburg der Stad Yper. Recital M ulders der Muziekfeest van 14 Januari 1912, ten 4 1J2 uren 's avonds. EERSTE DEEL. 1. Air d'Aloeste Gluck. 2. La plainte de Ia jeune fille Schubert. 3. Sonate in fa dièze (Ie deel) Schumann. 4. Prière de Ia Tosca Puccini. 5. L'invitation au voyage H. Duparc. 1. Songe et air d'Iphigénie en Tauride Oluck. 2. a) Une larme du Ciel Schumann. b) Clair de lune Schumann. 3. a) Nocturne Liszt. b) Scherzo Mendelssohn. c) Pièce pour clavecin Scharlatti. uitgevoerd door Juffer Preumont. 4. Chanson triste X. LeMaistre. 5. Air d'Aïda Verdi. N. B. Men kan plaatsen verkrijgen bij al de leden van het comiteit en bij Tyber- ghein-Fraeys, Hondstraat17. Syndicale Leven. Katholieke Jonge Wacht, Yper. ZQNDAGRUST Dienstdoende Apo theker te v per—Zondag 14 Januari J. DE HOUCK, Dixmudestraat, n° 16. Boesinghe. Katholieke Jonge Wacht Gheluvelt. St-Jan bij Yper. Elverdinghe. St. Juliaan. Dit jaar Wuiverghem 385 305 563 Wytschaete 1.774 1.747 3.521 Yper 7.908 9.501 17.409 Zantvoorde 523 476 999 Ziilebeke 1.055 1.002 2.057 Zonnebeke 2.103 2.055 4.158 Zuidschote 265 294 559 1. Inhuldiging der gemeenteraadsleden.-2. Kie zing van een schepen. Herinrichting van en Werk rechtersraad.-4. Buurtspoorwegen Ineenvoeging Ploegsteert-Bizet; smelting van kapitalen. - 5. Kerk fabriek St. Pieters Proces verbaal van goederen verhuring 6. Waterverdeeling Herleiding der Di- ckebuschvijver. 7. Stadseigendommen toekenning van een pacht. wéét dat hij van een ijzerdiefstal beticht was. Vol gens Dupreeuw's verklaring zou de diefte geschied zijn ten nadeele van M. Valcke, die in de gestolen voorwerpen niet herkent die hem toebehoorde. Men had den dief in den amigo opgesloten. Woensdagnacht gebaarde hij bloed te spuwen. Een bijgeroepen geneesheer bestatigde datlhet enkel fop perij was Donderdagmorgen verscheen hij voor de echtbank die hem ter beschikking van 't gouverne ment gesteld heeft. Alle liefhebbers kunnen zich nog abonneeren op HET YPERSCHE VOLK bij onze verkoopers, of bij den drukker, of in het postbureel. om te kunnen deel nemen aan de aanstaande kostelooze TOMBOLA moet men zich abonneeren VOOR 15 JANUARI Met 15 Januari worden de tombolalijsten opge steld om tot de groote verloting te kuunen overgaan rond 15 Februari. nog twee dagen om kanse-te hebben ver- schillige merkweerdige prijzen te verkrijgen, WAARONDER EEN EN EEN VELO gezongen door Juffer Mulders. uitgevoerd door Juffer Preumont gezongen door Juffer Mulders TWEEDE DEEL. gezongen door Juffer Mulders gezongen door Juffer Mulders St-Maartens. DoopenKnechten 33, Meisjes 37 70. Begravingen Minderjarige knechten 12, id. meisjes 10, jongmans 18, ^jongedochte s 7, g - trouwde mannen 21, id. vrouwen 6, weduwaais 10, weduwen 4 88. Huwelijken 36. H. Communiën 53.900. St. Pieters, Doopen 126 knechten en meis jes Begraving minderjarige knechten en meisjes. 49, 97 Total. Doopen, 126Begravingen, 97; Doopen meer, 29 Huwelijken gecelebreerd, 30 H. Communiën uit gedeeld 47.000. - 2000 meer dan overjaar. St-Jacobs. Doopen Knechten 52, meisjes 57 109, (in 1910-120). BegravingenMinderjarige knechten 17, id. meisjes 21, jongmans 2, jongedoch- ters 18, getrouwde mannen 6, id. vrouwen 8, wedu- waars 2, weduwen 6=: 80, (in 1910 68). Huwelijken: 26, (in 1910-27). H. Communiën49.500, (in 1910- 46.144. St-Niklaas.-jDocywiKnechten 42, meisjes 47 89. Begravingen Minderjarige knechten 12, id. meisjes 8, jongmans 1, jongedochters 3, getrouwde mannen 5. id. vrouwen 8, weduwaars 2, weduwen 3 42. Huwelijken 22. H. Communiën 42.000 (6000 meer dan overjaar). Donderdag avond was er eene bijeenkomst van eenige bazen met eene afveerdiging van 'tSyndikaat. Veel punten wierden druk besproken. Volle overeenkomst is er nog niet, doch 't staat op goeden weg. De heeren bazen meenden het zoowel dat ze op staanden voet beslisten- eene algemeene vergadering voor bazen bijeen te roepen. Zij is ge steld op zaterdag avond. Mochten zij broederlijk heid onder hen brengen en voldoening aan de werklieden. Wij twijfelen geenszins. Wat zullen de onvereenigden nu zeggen? Of zul len zij nog tegenstand bieden en zoo de edelmoedi ge pogingen van hunne werkbroeders verijdelen. Schande ware het voor die een'ge alleenloopenden moeste de poging mislukken door hunne schuld. Jammer dat ze niet sedert lang deelmaken van de vereeniging. Dien avond ook was er vergadering voor de bouwwerkers,—veel volk en wat het bijzonderste is veel nieuwe inschrijvers. En zeggen dat er nog al tijd twijfelaars zijn. Zij vreezen... wat Oeld te be talen. Oh, kleingeestige mannen, gij klaagt over kleinen loon, over dieren tijd, en 't eenigste recht- veerdig en van iedereen aanveerd middel, wilt gij niet gebruiken. Dat middel is de vereeniging. Oij hebt daartoe recht Kerk en Staat zeggen het u, zij bekrachtigen door hunne wetten de natuur wet. En w at bazen betreft geen een baas of patroon zou het nog over zijn herte krijgen u dat te verbie den, en waarom Omdat ook allen geerne hunne rechten genieten en dat allen redelijk en rechtvei r- dig genoeg zijn om een ander te geven, 'tgeen zij voor hen zeiven wenschen. TOLDIENST. - Met spijt hebben de handelaars en de boeren van Abeele-Poperinghe vernomen dat Jc heer Willem Olaerts, den dienstveerdigen ont vanger der douanen weggaat. Deze ambtenaar, die hier drie jaar dienst deed, is benoemd tot ontvan ger di r r chtstreeksche belasringen, douanen en accijnzen te Li 11 (Antwerpen) -5K- CONOO.-Dertien paters en eenige geneeshee- heeren, die zich voor Congo bestemden, hebben den leergang van geneeskunde voor de heete landen gevolgd te Brussel. Onze stadsgenoot Eerw. Pater Arthur Lefebvre, der Zendelingen van Scheut, heeft woensdag met goeden uitslag zijn examen in ge neeskunde afgelegd. Waarschijnlijk zal hij reeds den 9 Maart naar Belgisch Congo vertrekken, en nog eenigen tijd te Leopoldville den practischen leer gang van geneeskunde volgen. Naar allen schijn zal de Koninginne- b oem van 1912 de blauwe doornbloen der duinen zijn en de opbrengst van den verkoop bestemd tot voeden der arbeidsongevallenkas onzer zeevisschers. Koning Albert bekommert zich veel, naar men weet, om het lot onzer zeevisschersbevolking hij gaf namelijk den wensch te kennen, dat de bijzondere komissie, die de aansluiting van 't visschersgild bij de arbeidsongevallenwet moet bestudeeren, dadelijk zou vergaderen om deze verdienstelijke arbeiders zoodra mogelijk aan de voordeelen der wet deel achtig te maken. op Zaterdag 20 Januari, te 8 1/2 u. zeer stipt in de groote Volkshuiszaal. Muziek, zang en speljaarverslag, aanspraak. Al de K. J. Wachters wezen op hun post. 1912. Groot concert in de Iweins- zaai op Zondag 11 Februari - Dinsdagavond had de policie bij het station een zekere Dupreeuw als landlooper aangehouden. Men onderzocht zijne voorgaanden en kwam te Wij lubben dikwijls Weergalm (alias vlaamsch Progrès ondervraagt. Een antwoord liet zich altijd wachten. Een bewijs dat Weergalm door die vraagskes in de valle gevangen werd en noch weg noch weer kon, noch ja noch neen dorst zeg gen. Die zwijgt is verslagen. Weêrom dan eenige vraagskes. We nemen het nummer van 12 Januari 1912. 1) Weergalm is 't akkoord dat de katholieken den katholieken Godsdienst verdedigen... doch kan niet aanremen dat zij deze verdediging op politiek willen voeren... Halte la 1 De katholieken moeten den katholieken godsdienst verdedigen op het terrein waarop de an tiklerikalen den strijd tegen den godsdienst stelden,.. Welnu... is het waar ja of neen...? dat de antikle rikalen den godsdienst op politiek terrein brachten om hem daar te bestrijden en te vernietigen? Weergalm wikt wel uw antwoord want we zullen u eenige bekentenissen van antiklerikale po litiekers in 't geheugen brengen. 3) Weergalm is het van uwentwege een leu gen ja of neen dat de schoolwet gemaakt werd om de klooster kassen te vullen We wachten uw antwoord af om u de waarheid aan te leeren. Ziet daar zit u een klooster in de hersenpan en een kloos terling op den neus...gij geraakter u ziende blind, en wetende dom door 3). Weergalm ge preekt geerne de vaderlands liefde. Uwe taal is hertroerend, waarachtig!., maar zegt ge het Vaderland zal u honderdduizenamzaX liever zijn... a) ah lie man zijn ééne stem zal hebben 1 en alle vrouw ook zeker Weergalm ant woord a. u. bi. b) a.s armoede en gebrek tot het minimum zullen gebracht zijn Noi nr eens a. u. bl. de liberale sociale wetten die daartoe meehelpen? Kent gij de katholieke sociale wetter. 4) Weergalm in naam der liberale partij gij be- looft aan den werkman een behoorlijk pensioen tje... hoe komt het dat het liberaal bestier dat vroeger niet gegeven heeft MUILBANDEN. Om reden van "Verschillige gevallen van hondrazernij te Yper en te Kemmel heeft het gemeentebestuur van Poperinghe besloten datde honden alhier,gedurendedriemaanden,alleen lijk met muilbanden aan op straat mogen loopen. BLOEDIGE TWIST. De plaatselijke politie en het parket van Yper zetten hun onderzoek voort over de bloedige twisten die op Nieuwjaaravond en op Nieuwjaardag ontstonden in de Casselstraat. Camiel Malesys, bijgenaamd Polley, die eene lichte messteek kreeg, heeft 's nachts eene verkoud heid opgedaan, die eene keel- en longontsteking verwekte. Deze week is hij berecht geworden doch zijn toestand schijnt niet meer gevaarlijk. -5K- AVONDFEEST. - Zondag toekomende geeft de Katholieke Kring zijn jaarlijksch avondfeest voor de leden. De leden der Jeune Garde Catholique van Kortrijk (zoo zegt men) die zang-en tooneelvertoo- ning komen geven. Volgens het reglement worden daar aanveerd de leden van den Katholieken Kring, van het Muziek en van de Koorzangmaatschappij, evenals de vrou wen, en de kinderen die ten minste 12 jaar oud zijn. -5K- WEGENIS. - Het stadsbestuur doet thans ver beteringen aan de Meessenstraat en Reninghelststr. De keizei der Wulfhillestraat is ook opgevoerd. Zoodra het weder het,toelaat, gaat de werklieden- ploeg over tot het herstellen van de Crombeke- kalsijde en van de Westouterkaisijde, die hier en daar in putten gereden zijn. Met het voorjaar wordt de keiweg der Gapaardstraat opgedaan Al wie Zondag laatst tusschen de reken kon lezen, en moest niet vragen wie er tot Wervick met de poepers zat Verduiveld, 't en was het mierke toch niet, ge meugt het gelooven, maar 't waren wel deze die veertien dagen tevoren beweerden dat't mierke was! Met de poepers ze zitten er meê, en ferm dan nog, alhoewel zij het niet durven gebaren en niet zonder reden, ze weten genoeg waarom Velen onder onze lezers hebben reeds in hun dag bladen kunnen zien, dat de lasteraars die het kle rikaal schandaal van Heimet gefabrikeerd en over gedrukt voor het gerecht zullen moeten verschijnen. - Ja, wij hebben het gezien, hooren wij onze k zers antwoorden, doch er was weinig of geen sprake van De Werkman van Wervick. Inderdaad, vrienden, De Werkman werd wei nig genoemd, omdat de Katholieke dagbladen den j voorrang gaven aan... 't mierke en 't Ypersche Vuil! - 't Was er toch voor beide altijd dat aan verdient 1 j Artikel I. Wij laten dus aan onze talrijke lezers 'van Wervick, van Yper en elders (I!) weten dat i ceonschuldig belasterde Broeder Marie-Quinlellien, v n Heimet, een proces heeft ingespannen legen De Werkman Tegen dezelfden Werkman - die in zijne laatste uiigaven er zoo zeer op bofte iedereen de waar heid 11 te durven zeggen Tegen den Werkmandie waarheden drukt met gaten in, om de dwazen die ze gelooven er hunne ooren te kunnen deure steken Artikel II. De lasteraar heeft te verantwoorden voor eererooverij cn de gedaagde zal Woensdag aanstaande zijnde 17" Januari, een verkenningsreis je naar Yper gaan doen ten einde de verantwoorde lijkheid vast te stellen. Artikel III Wij wenschen hem goede reis, en den wind langs achter1 Wij hopen niet dat hij zal verdolen, De Werkman kent immers goed den weg naar Yper, hij is er trouwens nog geweest, en, als wij ons niet bedriegen, was 't ook ofn de waar heid (1!) te hebben durven zeggen 11 In hoeverre de lasteraar er van dezen keer van zijne pluimen zal bij laten, zullen wij afwachten, doch we mogen gerust zeggen, dat hij daar niet onverdiend zal verschijnen de slimmerik speelde immers in 't lasterconcert eene N rol 1 In andere bladen was den vuilen laster nog niet vuil en vet genoegde leugenaar moest, zooals altijd, van zijn vlaamsch, van zijnen stijl, van zijne termen gebruiken en vele dieper nog dan zijne weerde Col lega's in de vuilnis ploerten 11... Waarlijk, de veer- tiendaagsche uitgave brengt den rooden Profeet geen geluk bijEene maandelijksche uitgave was volgens hem niet meer genoeg om al de waarhe den op te nemen om al de feiten aan te halen die hij op rekening van de Kaloten, aan het volk van Wervick nog moest kenbaar maken Neen, ééne uitgave was niet genoeg, er moesten er meer zijn, het volk moest meer weten, en zie Van den eersten keer dat de nieuwe uitgave aan 't braken gaat, stroppen haar de brokken in 't keelgat, bij zoo verre dat ze naar Yper moet om er de stukken te doen uithalen 1 Een klinkend proces op den hals; en 't land deure voor leugenaar en eereroover moeten deure gaan, is niet al te pluis, op het oogeu- blik dat het blad, om voort te kunnen blijven be staan propaganda zocht te maken, voor zijn eigen zeiven en... voor zijne deftige schrijvers 1 Arme uitgave 11 Wij nogthans, Katholieken, keuren de handel wijze van den eerweerden Broeder, zonder omwe- gens, zonder voorwaarden, hoog en luide goed, zeer goed, UITNEMENDE GOED 11 't En zou immers maar ddt meer missen, dat de eerste leugenaar de beste, en dan nog uit politiek belang, eerlijke lieden hunne eer en faam kome stelen zonder er te moeten om verantwoorden 1 't En zou maar dat meer missen, dat de eerweer- de Broeder in kwestie, op de klaarste wijze niet zou doen uitschijnen dat de Wervicksche Socialisten, die gedurig op hunne verkeerde waarheden boffen, enkel nen hoop leugenaars zijn, altijd gereed om eerlijke lieden aan te vallen en te beliegen 't En zou maar ddt meer missen, dat er van de gelegenheid geen gebruik worde gemaakt, om den leugenaar, die anders altijd, onder duim, loensch, laf en bedekt beschuldigd, eens goed bij de tong te stekken, nu hij zoo deerlijk buiten de schreve liep 11 't En zou maar ddt meer missen, dat er nu niet eens voor goed en altijd uitspraak worde gedaan, n ie er eerlijker treffelijker en deftiger is, ofwel.de priesters en kloosterlingen welke de schaamtelooze bij voorkeur aanvalt, ofwel hij zelfNeen, 't zeker, 't en zou maar ddt meer missen Katholieken 1 Deftige Wervickanen in het alge geen 1 wij waarschuwden U, wij deden er sedei t lang de roode twiststokers kennen hadden wij geen gelijk De Mier. onbewoond. De schade door verzekering gedekt is gering. Winkeliers opgepast. - Sedert eenige weken loopt er in onze stad eene bende kleine deugnieten rond, die de winkels bezoeken, het een of het ander koopen, en zeer behendig in het stelen zijn. Reeds in verschillige winkels, heeft men, na het vertrek van deze kwajongens, bcstatigd dat er voorwerpen verdwenen waren Winkeliers, weest dus op uwe hoede. In het jaar 1911 waren er 51 geboorten; 38over- lijdens waaronder 16 beneden de eerste communie en 22 boven de eerste communie ook waren er 22 huwelijken ingezegend. - Het Staatsbestuur toont te allen tijde zijne be zorgdheid vo"r alle standen. De landbouwers heb ben voorzeker hun deel' in deze welwillende tus- schenkomst. Mochten alle kiezers dat in Juni aan staande gedenken. De heer Minister van Landbouw heeft tot voordeelen onderricht der landslieden eenen leergang van veekweek ingericht ta St. Jan- tei-Biezen. De heer Jandbouwleeraar Meester Knud de zal over deze stof vier lessen geven bij Cyriel d'Uaart op 14 en 20 Januari, op 11 en 25 Februari, telkens om 4 ure namiddag. De 7 Januari, eerste Zondag van het jaar is voor de gemeente Boesinghe een merkwaardige dag ge weest'twas immers de dag, dat M. Becelaere, de zoo gunstig gekende volksspreker van Thourout hier verwacht was, ten einde meê te helpen tot het stich ten eener Katholieke Jonge Wacht. Toen hij rond 3 ure, binnengeleid werd in de vrije katholieke school van Mr Boudolf, door den weledelen heer Thibault de Boesinghe, zijnen zoon Mr Roger, en de geestelijkheid, bevond hij zich voor een talrijk en uitgelezen publiek, van ruim 300 personen. Mr de Burgemeester Thibault de Boesinghe open de de vergadering zijn eerste woord was een woord van dank oni.lat men zoowel den oproep van het comiteit beantwoord had, vervolgens wenscht hij al die daar tegenwoordig waren een gelukkigen v- r- spo d-g jaar na hm ie doen /ien hebben v u ek belang de aanstaande strijd is. gaf hij h t wo d aan den spreker, M. Becelaere. Of hij bijvat had of niet, daar kan niemand aan twijfelen die ooit eens het genoegen gehad href' dii-n gevierden volksspreker te mogen aanhooren gedurende een geslegene uur en half, voerde hij daar het woord, met een stemme zoo machtig en zoo dreunende, dat er iedereen voor letterlijk in verwondering stond en zoo boeiend en zoo aan trekkelijk was zijne aanspraak dat er niet een was van zijne toehoorders die het minste teeken gaf van vermoeinis en zelfs niet bemerkte dat het stillekens avond en donker geworden was, toen hij kwam te eindigen. Beurtelings onderwees hij de aanhoorders over de plichten welke zij hebben van christene katho lieke kiezers hij bewees hun hoe zeer zij zorgen moeten om het katholiek Staatsbestuur te behou den die zoo bezorgd en bekommerd is met de stof felijke belangen en van landbouwer en van werk man, hoe zij met eene verwisseling van Staatsbe stuur te willen of toe te laten, verre van iets bij de verruiling te winnen, er alles zouden bij verliezen en wat hunne stoffelijke belangen aangaat, en wat voornamelijk hunne kristelijke en godsdienstige zaken betreft, en boven alles in zake van school. Om te eindigen richtte hij zich tot de talrijke jon gelingen daar tegenwoordig, stelde hun in bondige en klare woorden voor oogen wat eene Katholieke Jonge Wacht is, het goed welke zij op zekere ge meente verwezentlijken kan en de geschikte midde len daartoe zie er hier slechts twee onder de me nigvuldige welke hij ter loops opsomde dit is van altijd en overal slechts uitsluitelijke katholieke dag- en weekbladen te lezen en te verspreiden, en ten 2e, overal en ten allen tijde zich gedragen als christen dweeschdoor, in 't spreken en in 't hande len en bij gelegenheid den mond durven stoppen aan grootsprekers en herbergpredikanten. En zulken indruk had hij weten met zijn begee sterend woord op zijne toehoorders te maken, zoo had hij hen weten te overtuigen, dat boven de 100 jongelingen zich als lid der nieuw gestichte jonge wacht lieten inschrijven. Na die voortreffelijke voordracht kon onze eer- biedweerdige herder niet nalaten de toehoorders voornamelijk den spreker te bedanken in korte maar aandoenlijke woorden en tot iedereens voldoening zei hij den spreker geen vaarwel maar tot weder- ziens en tot in het korte. Tot slot wierd Mr Roger zoon van onzen achtba ren burgmeester door den E. H. Pastor voorgesteld tot voorzitter der ingerichte Jonge Wacht en door luidruchtighandgeklapen toejuichingen toonde de menigte dat zij dien keus goed vond en bekrach tigde. En iedereen verliet tevreden en welgezind de ver gadering, reeds gretig verlangende naar eene toe komende bijeenkomst. hij hun over de noodzakelijkheid van een goed werkcontract, over de voorzorgen die zij moeteti nemen bij het aankomen in Frankrijk, over den plicht en de mogelijkheid van mis te hooren, over de zondagrust, over het gevaar van den drank, den l'eau de vie of loden zoo ze zeggen en meer andere wilde beesten. Eindelijk toonde hij hoe ze elk op hunne ge meente gemakkelijk konden en moeten deelmaken van de sociale inrichtingen zooals de pensioengilde, den ziekentroost, den geitenbond, enz. en sloot zijne rede met zijn volk een goede aanstaande cam pagne te wenschen. Na deze aanspraak gaf hij lezing van de lijst der leden die gedurende het jaar 1911 geholpen en ver dedigd geweest waren door het comiteit en voorna melijk door Mr Biebuyck vad Yper, die in gesehil- len en 't misverstaan met hunne fransche patrons. Sedert t.en jaar is er door tusschenkomst van die katholieke heeren (en dat zonder eenige onkosten) meer dan 50 000 fr. (zegge vijftig duizend) in^jde handen onzer vlaamsche werklieden gekomen die anders zouden verloren gebleven zijn. Bemerkt wel Dat is niet voor ziekten of ongevallen, maar alleenlijk daghuren die de fransche boeren weiger den te betalen. Zeg nu werklieden wie uwe ware vrienden zijn die u niet paaien met onmogelijk te volbrengen beloften of die bedriegelijk onder welke werking ook naar uwe zuurgewonnen centen drin gen en zich nog voor uwe vrienden uitgeven Woorden zijn geen oorden. 'tjaarl911.- In 'tjaar 1911 werden hier 51 kinders geboren 30 knechtjes en 21 meisjes-Er waren 29 sterfgevallen 21 meerderjarige en 8 min derjarige-De huwelijken waren ten getalle van 12. Er wierden 27 800 heilige communiën uitgedeeld dat is in middelmaat 25 per communicant voor eene bevolking van 1636 zielen zoo als hier. Raffeisenkas.-De standregen in den Moniteur verschenen zijnde, is onze raiifeisenkas reeds in vol le werking. Men mag in de gestelde voorwaarden sparen en leenen. In 't jaar 1911 waren er 62 geboorten en 37 over- lijdens, dat is 25 geboorten meer dan afgestorvenen onder de overledenen zijn 16 meerderjarigen en 21 minderjarigen. Concert der Koorzangmaatschappij La Renaissance Bij gebrek aan plaats zal Zondig aanstaande het verslag van het prachtig concert der Koorzangmaatschappij opgenomen worden. - Bevolking.-Gedurende het jaar 1911 waren er te Wervick: 324 doopen; 212 begravingen, waar onder 101 meerderjarigeen 111 minderjarigen; en 77 huwelijken. Het getal doopen overtreft dus van 112 het getal begravingen, 't is een prachtige uitslag voor een stadje van 10.000 zielen. - Brand Verleden Boerengilde en landbouwles. Heden Zon dag 14n Januari om vijf ure zeer stipt maande lijksche vergadering voor de leden der boerengilde (aankoop-afdeeling) in 't gewoon lokaal. Dagorde Betaling der geleverde waren en nieuwe bestellin gen. Onmiddelijk daarna, ten zes ure stipt, in het zelfde lokaal, eerste les door §M. Muyssen, land- bouwieeraar. Bemerkt wel dat alle landbouwers en landbouwerszonen van de gemeente en 't omliggen de vrijen toegang hebben dat zij er vriendelijk en dringend uitgenoodigd worden, en verwacht zijn. 't Zal nuttig en leerzaam zijn zelfs voor de verstan digste boeren, want er is altijd iets te leeren. Op dan weetgierige en leerzuchtige koeren 1 1 Franschmans.-Het woord is misschien slecht gekozen, want onze christene werklieden die eenigen tijd van 't jaar naar Frankrijk gaan werken blijven Belgen met hert en ziel, godsdienst en vaderland genegen en ware het niet van de roste koppen, ge lijk ze zeggen, ze zouden wel hunne botten aan dat geuzeland vagen.-Nu die werklieden van Elverdin ghe en omliggende waren hier Zondag laatst ver ga lerd met hunnen met hunnen paster, Eerw. Heer Denys. i Woesten spande de kroon voor 't meeste getal. Fier Maandag rond 8 1/2 ure waren zij erover met hunnen voorzitter en proost s avonds ontstond er brand in de herberg A la en allen gestrekt in volledig getal ot daaromtrent V iT ^Ivh' toebeKhooren" tegenwoordig te zijn. Elverdinghe zelf op hunne de aan M Arthur Vanderheyde-D Honat, brouwer eigene parochie moest onder doen. 't n.Vt alhier. Het vuur was begonnen in de schouw weldra stond de herbergzaal in vlam doch dank ghe was"ermët'acht mannen, moedige tusschenkomst van twee voorbij- St. Jan komt onverwacht, gevoelig getroffen te wor den, door het afsterven van zijnen geliefden Bur gemeester. De St. Jannaars waren hunnen Burge meester zoo gewoon dat ze maar niet zouden ver staan hebben, dat hij hun hoofd niet zoo geweest zijnoo.k toen op 1 Januari laatst, zijn mandaat door Z. M. den Koning vernieuwd wierd, toonde de algemeene bevlagging van het dorp en de ontel bare gelukwenschen welke hij ontving, hoe hoog hij bij het volk in achting stond, de algemeene belang stelling, nopens zijne ziekte en de deelneming in zijn lijden, toonden, hoe genegen zijne onderdanen hem waren en zijn hem een troost geweest tijdens zijne kortstondige en onverbiddelijke ziekte. Kristen in gansch zijne levenswijze, zoo kan iede reen hem als toonbeeld nemen, 't is bij hem niet dat men zelfs een spier van het hatelijk menschelijk opzicht zou gevonden hebbendie voor zoovele kristenen, een ingebeeld beletsel is tot vervulling hunner godsdienstige plichten. Overtuigd katholiek, zou hij voor niemand zijne grondregels vertreden hebben toen het voorzitter schap onzer Katholieke Jonge Wacht hem aange boden wierd, gaf hij onmiddelijk zijne inwilliging vast besloten al zijne krachten, de edele groote zaak te wijden. Toen wij op 31 December laatstleden onze J. W. feestelijk inhuldigden, wilde hij op de vergadering niet ontbreken, alhoewel hij zich reeds door de doodende kwaal, die hem ten grave sleepte, aange tast gevoelde, aldus alle stof aan misbedoelingen willende ontnemen Ik weet dat het mijne plaats is, aan het hoofd onzer jongelingen te staan, zoo zegde hij, 'k hadde liever 'thuis gebleven, doch 'k weet dat ik hier moet zijn. Deze woorden, zou onze Wacht moeten doen in ramen om ze op eene eereplaats, in ons lokaal te stellen. Gij hebt ons, diep betreurden heer Eere- voorzitter, door dezen karaktertrek betoond, hoe wij werken moeten uwe bekommernissen vergetende, uw persoonlijk lijden voor het hooger doel offeren de, ziit gij ons een voorbeeld geweest, dat ons zal sterken en dat wij zullen trachten na te levenuw aandenken zullen wij in eere bewaren, wij willen dit bewijzen, met moediger dan ooit te streven naar de verwezentlijking van ons doel, een streven waar- uw hart tot den laatsten s'ag geklopt heeft. Dat de Heer de ziel van onzen Eerevoorzitter in genade ontvange 1 Sedert 27 jaren burgemeester onzer gemeente, miek hij sinds 50 jaar deel van het weldadigheidsbureel en sedert lange jaren was onze afgestorvene lid van den kerkraad, toonde hij zich in al deze bedieningen verdraagzaam en inschrikke- lijk maar kon ook krachtdadig zijn. Altijd waar het geld, de verdediging van de belangen der St-Jan, naars waar te nemen, vondt men hem bereid, die verdediging op zich te nemen. Geen een vereeniging wierd gesticht tot nut zijner ingezetenen of zij was zeker op zijne medewerking te kunnen reken. Voor uit voor het goede dat was zijn doel. Onder zijn bestuur wierd ons dorp om zeggens vervormd De kalsijde naar de Potijze gelegd, de straten in keiwegen naderhand in macadam gelegd, een pom- pierskorps op het wieltje ingericht, de overeenkomst nopens de verlichting van het dorp met gas, de droogmaking van het kerkhof, de ommuring van hetzelve en het reglement op de begravingen, dit zijn eenige van de gelukkige veranderingen, die in het dorp door zijn toedoen plaats gehad hebben, voeg daarbij den bloeienden financieelen toestand der gemeentekas en men moet bekennen dat onzen betreurden Burgemeester, zijn ambt waarlijk nuttig uigeoefend heeft. Ook wierd hij om zijne verdien sten, door Z. M, den Koning in 1903 met het bur- gerskruis van eerste klas vereerd. Op onze erkentelijkheid heeft onze achtbare af gestorvene echt, zijn aandenken zullen wij in eere houden. i-. -Woensdag 17n dezer, begint alhier de negen- eb >tfen, mannen onzer Maatjesgilde. Vlameriin- daagsche plechtigheid ter eere van den H. Anto- oor den keizei van den Grooten Ons Heer naar aan de moedige tusschenkomst van twee voorbii- r i t mannen njUSi abt. Dagelijks wordt de plechtige mis gezor- en Abeele, zijn de Cadastrale plannen reeds opge- gangers, werden de vlammen spoedig uitgedoofd e ang vo racht van E. H. Denys in gen ten 9 uredagelijks ook komen vele vreemde- maakt. Op hare beurt zal de Gemeenestraat ook Intusschen werd het noodsein gegeven en toen dé '"f j", !fe weer te geven> maar dit hoeft ingen om den H. Abt te vereeren, en zijne bescher- besteemgd worden. De gemeente Boeschepe zal er pompiers ter plaats toegesneld kwamen viel er niet gezeg '11J blnst vlïf kwartiers de aandacht zij- ming in Ie roepen tegen de zwijnenplaag. Demees- wamen, viei er met ner toehoorders gespannen hield. In eene luimige te toevloed heeft echter plaats op den maandag on- maakt. Op hare beurt zal de Gemeenestraat ook Intusschen werd het pompiers ter plaats t( veel meer te blusschen. Het huis was sedert 14 dagen ^STe red? volwijze raadgevingen 8pIïk der de octaaf, zijnde ditjaar 22 Januari. voor 1000 frank tusschenkomen. Mi Mk

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1912 | | pagina 2