Katholiek "Volksgezind QQeekbtad &ne Vergelijking BUITENLAND BINNENLAND YPER en ARRONDISSEMENT Oorlog tusschen Italië en Turkije Nieuwjaarsgiften vaar den Paus Kerkelijke Kalender. KONGO YPER Algemeene Stafvergadering SI. HicHiI's TituMe gff DERDE JAAR N° 5 TELEFOON N137 O. Bras-Tavernier, Wekelljksche Oplage 5 5 00 nummers ZONDAG 28 JANUARI11912. Zoo ging het in Duitschland Zoo zal het in Belgie gaan In de pas geledene rijksverkiezingen gingen de antiklerikalen van alle naam en all* kleur het Duitsche Centrum ten onde ren brengen. Liberalen, radikalen, socialen rukten op met de geweldigste middels, met leugen ook en laster. De hoog* belastingen en dure tijd in Duitschland... alles was de schuld der pa pisten, der zwartrokken, der gehate kleri- kalenPauselijke encyclieken en bevel- brieven werden leugenachtig en verkeerd aan 'tvolk wijs gemaakt. Al wat de haat tegen de Kerk ooit brouwde, werd met volle maat uitgebraakt. En het uitwerksel van dien aanval? Het Centrum tegen hetwelk al dejvijan- delijke krachten stormliepen, wankelde niet eens. Het bleef de oninneembare forteres het behield zijne stellingen zegevierend op de gansche linie. Liberalen en radicalen werden versneu- reld en en de socialen wonnen wat deze twee bondgenooten verloren. Zoo ging het in Duitschiand zoo zal het hier gaan Ook in Belgie is de katholieke partij het mikpunt van de leugens en den laster aller godsdiensthatende partijen libera len, radikalen, socialen. Ook in België zijn die vijanden van verschillende kleur bondgenooten geworden om met veree- nigde krachten, met de laagste middels, storm te loopen tegen de katholieke macht. Van nu af reeds, alhoewel de landsver- kiezingen siechts in Juni plaats hebben roepen de gekartelleerde tegenstrevers dat de val van de katholieke partij nabij is Alles wordt op den rug>geladen der ka tholieken de dure tijd, allerhande mise ries, hopende dat de kaloten bezwijken zullen onder het gewicht van ongegronde verwijtsels en valsche beschuldigingen. Maar, hier zal het gaan gelijk in Duitschland De Katholieke Partij staat in België vast gelijk het Centrum in Duitschland. De ka tholieke partij is en blijft een onroerbare blok, een onafbreekbare muur, een on wrikbare toren. Want de katholieke partij alleen heeft nog princiepen waaraan zij getrouw blijft. De liberale partij ligt aan de voeten van de roode partij der omwen- telaars en bloedvergieters. De katholieke partij alleen komt op met een duidelijk opgesteld programma, de katholieke partij alleen zal dus niet vallen zoo min als het Duitsche Centrum geval- l*n is. Ze kan niet vallen I Wij zullen den 2 Juni aanstaande de overwinnaars van den dag zijn. De liberalen reeds zoo vernederd en verslegen zullen nog meer den diepen in gaan. De gezapige lieden zullen een ka tholiek gouvernement bewaren omdat het de verzekering geeft van ruste en voor spoed. De geweldigaards zullen zich aan sluiten bij het alvernielend socialisme dat reeds den grafkuil heeft gedolven waarin het het Liberalisme begraven zal. Zoo is het in Duitschland gegaan, zoo zal het gaan in België! Deze week is het er toch wat meer ern stig op toegegaan wel geen groote veld slagen die om 't einde van een oorlog be slissen, maar toch gewichtig genoeg om er in een weekblad van te gewagen. Eerst heeft Italië bijna een uil gescho ten met een franschen boot aan te houden onder voorwendsel dat er op dat schip personen waren die naar Turkije gingen om tegen Italië te strijden. Na ingewon nen inlichtingen heeft men den boot laten gaan. Idem met eenen anderen boot op denwelken er een vliegmachien lag, waar schijnlijk bestemd voor 't Turksche leger. Italië heeft natuurlijk weer toegegeven aan Frankrijk. Ook nog andere booten werden tegengehouden, een Oostenrijksche o. a maar ook deze heeft Italië licht la ten gletsen het zou immers nogal tame lijk onaangenaam zijn twee legers metee nen keer op zijn nek te krijgen. Want de Turken slapen niet. Zoo hebben ze op een zekeren dag de Italiaansche soldaten rond Tripoli gelegen zoodanig op de hielen gezeten, dat deze na een heldhaftigen tegenstand, zeggen d e Italiaansche bladen, zijn teruggetrokken naar Tripoli van weerskanten waren er een honderdtal dooden. De Italiaansche vloot heeft nu weerom de Roode zee bezet, en beschiet, zonder veel gevolg, nu en dan eens de eene of andere Turksche stêe. Verderop in 't binnenland zijn er weer nieuwe troepen opgestaan die voor de Turken zullen strijden een heele stam, die duizenden telt, is aan 't roeren en gaat geestdriftig den heiligen strijd aan voor den Koran en 't Islamisme tegen de Italianen. De oorlog schijnt verre van gedaan. China. Dat is nu toch 't wonderbaarste volk van de wereld. Verleden week moesten we hopen dat de opstand een einde zou nemen, want de republikeinen hadden vol op overwonnen, en daar! nu komt er weer ander nieuws: de oorlog gaat herbeginnen. Men melde in 't begin der week dat Sun-yat-sen, de voorloopige voorzitter van de voorloopige republikeinsche regeering overeengekomen was met Yan-shi-Kaï en zijn ontslag ging nemen om dan Yan-shi- Kaï tot voorzitter te doen uitroepen der republiek. Al wel, maar nu schijnt het dat die overeenkomst maar van korten duur zou geweest zijn. Zeker is het dat de za ken weer uit den haak zijn: de twee voor zitters liggen in ruzie, en de Keizer, of ten minste het hof, zou er gebruik vanjmaken om den oorlog te hervatten. Wie weet of de Mandchoe's het toch niet zullen win nen... en ze hebben er alleszins niets meer bij te verliezen. Frankrijk. Het nieuwe ministerie heeft ook alreeds op den boord van 't graf gestaan. En dan nog door een kwestie die Belgie aanbe langt. Er was spraak over debetrekkingen tusschen Frankrijk en Belgie, en dezelfde Clemenceau die over veertien dagen M Caillaux deed vallen met zijn ondervra ging, stelde nu heel gewichtig de vraag of er tijdens de Duitsch-Fransche moei lijkheden nopens Marokko er geen protest aangeteekend geweest was door de Bel gische regeering, daar die alsdan met re den vreesde dat die twee mogendheden misschien wel Belgisch Kongo als een hunner bezittingen zouden beschouwen. De voorzitter M. Poincarré zei dat hij van niets wist. Maar Clémenceau was erbij, en hij legde toen vóór de oogen van den voorzitter een bewijs van 't geen hij be weerde. M. Poincarré wist niet wat te zeg gen, en... zweeg als een vermoorde. Al goed en wel, maar dat is toch een bewijs dat onze regeering een oog in 't zeil dient te houden, zooals ze dan gedaan heeft. Een bewijs ook dat ons bestuur steeds goed waakt, en handelen durfl zonder daarom veel beslag te maken. Nu vertelt men alweer dat Kongo zal verkocht worden voor twee miljard. Maar dat is nog maar een vertelsel, en we ho pen wel dat het daar zal bij blijven 1 KAMERNIEUWS. In de kamers zijn Socialisten en Libera len nog altijd even bekommerd om onder vragingen te richten tot de ministers, juist alsof ons Katholiek landsbestuur de oor zaak ware dat er verleden zomer zulke groote droogte geheerscht heeft, en dat de veeziekte gewoed heeft! En daarbij een zekere H. Dejardin, zei in de kamers, dat te Risquonstout en elders waar geweldda den gepleegd werden tegen onze buiten lieden, de boeren zeiven dat deden, t. t. z tegen zichzelven in opstand kwamen 1 Moest men gelooven wat een Anseele uitkraamt in de kamers, de Socialisten hebben sedert jaren gewerkt, hunne beste krachten en hun geld gegeven om den landbouw en de landbouwers op te helpen en te bevoordeeligen 1 En dat durft inen nog beweren nadat over een jaar of twee, door een zekeren Heer, die toch geen Ka tholiek was, onze vlaamsche boeren uitgescholden werden als ezeldomme en stomme werkploegen. Dat omdeswille dat zij te verstandig zijn om zich door een Liberaal of door een Socialist te laten bij den neus leiden, en te verstandig zijn om niet dankbaar te zijn jegens het Ka tholiek landsbestuur. Dat durft men bewe ren na dat verleden week M. du Bus de Warnaffe, een Katholiek kamerlid, steunend op 't schrijven van Socialist Louis De Brouckere, mocht bevestigen dat de Socia listen aan de landbouwers geld uit leenen aan den woekerinterest van 10 t. h. Daarop sprong gezel Anseele te peerd, en wilde bewijzen dat M. du Bus gelogen had, en dat de Socialisten niet hunne persoonlijke belangen betrachten, maar hun leven en hun goed veil hebben voor den arme en den werkman en den landbouwer! Maar hij kreeg een ander snuif van M. Helle- putte die ook de gelegenheid waarnam om M. Buyl op zijn plaats te zetten. M. Buyl heeft, volgens hij zelf beweert, alle de groote kwestien reeds opgelost voor aleer iemand anders daaraan kan ge: dacht hebben 1 Die mensch heeft zeker al 't verstand in pachte 1 Hij wil zich alleszins doen opmerken en doorgaan als de weldoener van het men- schelijk geslacht, en de redder der maat schappij 1 Ook M. Woeste verijdelde de gezegden der tegenstrevers, en duidde een doelmatig middel dat toelaten zal gemakkelijker aan de gevolgen van de duurte der levens middelen het hoofd te bieden, te weten eenvoudiger leven en minder genot zoe ken maar die woorden verwekten geroep en rumoer bij de mannen der linkerzijde, die daar zeker niet voor zijn. Zoudt gij het ook niet peizen Dan eindelijk was de spreekbeurt aan M. Vandevyvere, onze wakkere minister van landbouw; hij wist al de beweringen der vijanden in den wind te slaan, hij deed hunne onwetendheid en oppervlakkigheid uitschijnen, hij wist de wijze maatregelen van 's landsbestuur goed te doen gel den Ook zullen 't de tegenstrevers niet gemakkelijk hebben met zulk een minister; want de Liberalen en Socialisten van Gent, moesten zelf getuigen van M. Vandevyvere, hun oud-schepen, dat Onze Lieve Heer hem nog al wel verstand medegedeeld heeft, en dat 't [spraakvermogen bij hem tamelijk wel ontwikkeld is! En dat zij voorzeker twee groote gaven voor een minister. Op den "Bruxellesville,, die verledene week ingekomen is waren onder de passa giers verscheidene zendelingen der Wttte Paters waaronder Pater Verstraete van Brugge zich bevond. Zaterdag is uit Southampton in England doctor Oeorges Vïncke naar Zuld-Afrika vertrokken. Hij was vroeger geneesheer te Brugge. Hij is getrouwd te Brighton in England met eene Juffer Attley. Na de tropikale geneeskunde te Brus sel gevolgd te hebben is hij met zijn diploma naar Katanga vertrokken. De re geering heeft hem geneesheer benoemd te Bellefontaine en Nieuwdorp waarvan we onlangs gesproken hebben in Het Yper- sche Volk. Gister is de boot Bruxellesville terug ver trokken uit Antwerpen met talrijke reizigers. Nog over handel In de Kolonie Katholiek® Jonge Wacht, Yper. Al wat opstel, aankondigingen, inschrij- ;ng'-\ en?, betreft, moet vrachtvrij naar Uitgever gezonden worden. Handschriften worden niet teruggegeven. Briefwisselaars worden verzocht telkens hun volledig adres op te geven. Alle ingezonden boeken worden bespro ken. AANKONDIGINGEN Qewone aankondigingen 10 c. per reke: Rechterlvke aankondigingen: 1 fr, de reke, Qroote en langdurige aankondigingen: volgens overeenkomst DRUKKER-UITGEVER BOTERSTRAAT. 62, YPER. INSCHRIJVING Voor een heel jaar: 2.50 fr. - Prijs per nummer 2 centiemen. De inschrijvers wenden zich tot den Uitgever; of tot onze gazetver- koopers. Ml—1 I Ill WilliMIMI—Wil II lil lllillllll M IHlIlllBilMMlTllfflTTTT Z«ndag28 Januari-4c Zondag na Driekoningen. Miavan dextn Zondag. - Julianus biaachop. Qcdurigê aanbidding t« Noordachote, Zonnebeke enNe- darwaaatan. Evangelie van den Zondag. In dien tijd, toen Jezus in het scheepje steeg, volgden Hem zij ne leerlingen. En zie, een hevige storm verhief zich op het meer zoodat de golven over het scheepje sloegen. Hij echter sliep. En zijne leerlingen kvamen tot Hem en|wekten Hem zeggendHeer, red ons, wij vergaan. En Jezus zeide hun Wat zijt gij bevreesd, kleingelooYigen Toen stond Hij op, gebood de vinden en het meer, en er ontstond eene groote kalmte. De menschen nu waren verwonderd en zeiden Wie Is deze, dat de winden en het meer He» gehoorzamen Maandag 29—H. Francitcus dt Sales bisschop en Kerklee raar. Dinsdag 30Martina, maagd en martelares. Woansdag 21—//. Petrus Nolatcus, belijder. Donderdag 1 Fabruari-//. Ignatius, bisschop en Kerk leeraar. Vrijdag2-O. L. Vrouw Lichtmis. Gedurige aanbidding te Ypar (S. Elisabeth'sgesticht) Zaterdag 3—//. Joannes Chrysostomus, bisschop en Kerk leeraar Blasius, bisschop en martelaar. a Het algemeen handelscijfer heeft de som van 139.577 339,31 fr. bereikt, verdeeld als volgt uit voerhandel 95,598,697,56 fr., invoerhandel 43,979,141.75 fr. Ais we nu nagaan voor welke lan den de uitgevoerde produkten bestemd warert dan leeren wij dat voor fr. 69,747,149.79 van het alge meen handelscijfer naar Belgie ging; fr. 3,692,234,50 naar de Portugeesche bezittingen en verder van daar uit naar alle landen; fr. 18,259,900 van den algemeenen handel naar Frankrijk, doch slech's fr. 1,725,939.59 van den bijzonderen handel, zoodat de eerste som grootendeels artikelen in doorvoer verte genwoordigd. Nederland bekleedt eene waardige plaatst met fr. 1,769,838,21 van den algemeenen handel en frank 726,455.79 van den bijzonderen handel. Eerst daarna komt Engeland met frank 593,745 56 van den algemeenen en fr. 560,768 25 van den bijzonderen handel. Volgen Egypte, de Duitsche bezittingen, Portugal, Rhodesia, Duitsch land, enz. Eene vergelijking met de voorgaande jaren, te be ginnen van 1887, toont in alle geval eene verba zende stijging van het handelscijfer aan. In het ge noemde jaar bedroeg dit slechts fr. 1,980,441,45 bijzonderen handel en 7,667,969.41 fr. algemeenen handel. Tien jaar later, 1897, na eene voortdurende stijging was men reeds geklommen tot 15,146.976.32 fr. bijzonderen handel en fr, 17,457,090.85 algemee nen handel. Nog tien jaar later 1907, teekende men in dezelfde volgorde aan fr. 58,894,778.26 en fr. 77,540,251.06 In 1908 daalde dit cyfer voorde eerste maal, en wel tot fr. 43,371,794,64 en fr. 56,867,275.69, doch de achteruitgang werd spoedig ingehaald in 1909 stond men weer op fr. 56,167,223,90 en fr. 78 mil- loen 014,360.18 en eindelijk in 1910 bereikte men 66,602,295.23 en fr: 95,598,697.56. Dit alles gold voor den uitvoer uit Belg. Congo. Beschouwen wij nu den invoer. België deed daar in ook weer voor een reuzenaandeel meê, zooals wij boogcr zegden voor 74 o/o. In het algemeen zakencijfer komt Belgie voor met fr. 29,230,755.07 en met fr. 27,260,377.76 in dit van den specialen handel. Verder volgen onmiddelijk na België En geland met slechts fr. 4,586,515.04 in het algemeen getal, dan Frankrijk met 4,106,608 fr., waarvan in den bijzonderen handel slechts 1,247,997 fr, over blijven; volgt Duitschland met fr. 1,686,308 en Ne derland met fr. 1,023,493,42 waarna nog vermel ding verdienen in volgorde der belangrijkheid de Pcnugetscbe Bezittingen, Rhodesia, Portugal, Dc- marken, Oostenrijk-Hongarië, de Engelsche kolc- n ën, de Vereenigde Staten, Transvaal, Egypte, Zwitserland enz. Hoezeer de invoer in onze kolonie o jk vermeer derd is, bewijst de lijst van het invoercijfer voor den bijzonderen en algemeenen handel gedurc-nde de gansche reeks jaren waarop invoerrechten wer den geïnd, dat is van het jaar 1892. In 1893 bedroeg dit invoercijfer fr. 9,175,103.34 (bijzonderen handel) fr. 10,148,418,26 (ilgemeenen handelin 1900 vol gens dezelfde volgorde fr. 24,724.108,91 ne fr. 31,803,213,96, en in 1910 fr. 36 846,508.18 en fr. 43,979,141. 75. Mag men die cijfers niet prachtig noemen en wat zeggen de Kongo-verguizers daar wel van Men mag de inschrijvingen sturen aan het bureel van Het Ypersche Volk of aan M. Leo Mallié, schrijver, 7, rue de la tête d'or, Doornik. Naamloos Yper 10.00 Naamloos Yper 4.00 Mijnheeren en Mejufvrouwen 100.00 Op Zaterdag 27 Januari, te 8 1/2 u. zeer stipt in de Volkshuiszaal. Muziek, zang en speljaarverslag, aanspraak. Al de K J. Wachters wezen op hun post. RFMFFNTFRlAfl - °Penbare vergadering op UEIÏÏttHltnUnU.^afl^flg. 22 Januari om 6 lj2 ure Zijn aanwezig MM. Colaert, burgmeester, voorzit ter Fraeijs de Veubeke en Vandenboogaerde, sche- pens Fiers. Vanderghote, D'Huvettere. Bouquei Sobry, Iweins d'Eeckhoutte, Lemahieu, Biebuyck. Begerem, Baus, Seys, gemeenteraadsleden Boudry dd. secretaris. M. Struye wettelijk belet, laat zich ver ontschuldigen. Het verslag van voorgaande zitting wordt goed gekeurd. Stadseigendommen - Verkooping van g onden M. de Voorzitter laat weten dat een notaris 15 fr d< v.m. aanbied voor 180 v.m. langs de Maloulaan. De raad stemt erin toe dat het schepencollege in onder handelingen trede. Doorgangstraatrechtlijning, wisseling van grond M. de Voorzitter geeft lezing van den tekst van een verdrag voor te stellen aan M. Proot, brouwer. De stad zou aan M. Proot twee striepen grond overla ten van 3,02 v. m. en 5,64 v. m. In wisseling laat M Proot een grond over van 2,92 a. m. deelmakend van nr 5736 sectie F. van het kadastre. De stad zou eene som van 1600 fr. geven en M. Proot zich ver binden de muren te herbouwen op de nieuwe recht- lijning. Hij zal niet moeten tusschenkomen in de mogelijke plaatsing van een voorland Dit verdrag is een goed uitslag van de onderhan delingen aangeknoopt door M. Schepen Vandenboo gaerde. Goedgekeurd Stadsgeldwezen- Verheffing op voorloopige lee ning - De toegestane geldverheffingen op de som van 496.963 fr. beloopen tot heden op 300.000 frs. Het is noodig andermaal aan de bestendige afveer- diging de toelating te vragen eene nieuwe verhef fing te doen om de begonnen werken voort te zet ten. Goedgekeurd. Brandweerpost van Stjan-M. de voorzitter steld voor bij hoogdringendheid die kwestie te be spreken. Er is spraak eene voorgaande beslissing in regel tc maken aangaande de aanwerving, samen met de gemeente van Sint Jan, tegenover Cyrille Vincke, smid aldaar, van een gebouw gelegen op St Jan langs de Brugsche steenweg, om te dienen tot verbergplaats van den brandweerpost van St Jan Af. Lemahieu (vlaamsch) vraagt tot op welken af stand van dien post de pompiers van Yper zullen moeten gaan. Af. Baus De begrenzing heeft ter plaats vast gesteld geweest. Af. de Voorzitter - Hei staat vastgesteld in de be slissing vroeger genomen. Af. Bouquet vestigt de aandacht op den slechten toestand van het rijwielpad naar Zillebeke gelegen op het gr ndgebied Yper. Het is de beste tijd om verbeteringen er aan te brengen. Af. Fr. eijs de Veubeke doet opmerken dat de voer dienst op de zijkanten gedaan wordt en zoo schade brengt aan het rijwielpad. Af. Lemahieu vraagt verbetering aan het voetpad over het gehucht De Potijze Bij gemis aan zin- derlage zijn er reeds plasschen water. De kinders om die te vermijden loopen op het rijwielpad. Verschil- lige kinders werden reeds omvergeworpen door de velomannen. Af. de schepen van openbare werken doet opmer ken dat dit eene provinciale baan is, maar dat al het noodige zal gedaan worden. Af. Biebuyck herinnert dat het beslist werd met Zillebeke overeen te komen voor de verbetering van de Kortrijkstraat Af. Fraeijs de Veubeke-Wij zijn reeds in onder handeling. Af. Biebuyck herinnert nog de verlichting van de Meenensche steenweg. Af. de Voorzitter - Wij moeten tijd hebben om dat te onderzoeken. Af. Fraeijs de Veubeke belooft zich met die kwes tie bezig te houden, De openbare zitting is geheven te 7 u. Pflpiliomic Zondag laatst heeft de Koorzangmaat- UClillldlillo schappij LiOrphe'on binst de helf en half ure misse, in St. Maartens, drie prachtige zangen met grooten bijval uitgevoerd. Het Ave Verum van Frans Koenen, het jesu Co rona Virginum van O. Van Durme en het Ave Ma ria van J. Beltjens, allen in echt godsdienstigen stijl geschreven, zijn met veel smaak en gevoel door de leden der maatschappij vertolkt geweest onder de leiding van haren nieuwen en talentvollen bestierder, den heer Albert Van Egroo. Wij wenschen L'Or phean proficiat en hopen in 't vervolg meermaals van hem te hooren spreken. 'Proficiat M.J.Antony, gij ievervolle voorzitter der zanggilde, proficiat, M.A. Van Egroo, gij kundige be stierder, proficiat, gij allen, werkzame leden. in 't katholiek Volkshuis groote vergadering van al de leden van St. Michielsturngilde Allen op uw postNiemand weze afwezig. Cnn narpUn pion 'n het voorgaande nummer van ten BBfblBIl oUI|l Ypersche Volk hebben wij m het verslag van den gemeenteraad doen opmer ken dat al de nieuwgekozene raadsleden - allen wnder onderscheid - den eed aflegden in het VLAAMSCH. Daarover lezen wij het volgende in Het Nieuwsblad van Yper. «Dank zeggen wij hun. Immers mannen, die, hun ner grootsche zending bewüst, bij het afleggen van dien heiligen eed, de eere gunnen aan de vlaamsche taal, kunnen onmogelijk van onverschilligheid aan de vlaamsche belangen beschuldigd worden, 't Is den eersten stap... 't was den moeilijksten We durven verhopen dat wij weldra ook de be- 'angen onzer moederstad, eens Vlaanderens herte, :n eigen taal zullen hooren bepleiten in de zittin gen van den gemeenteraad niet zooveel omdat zij in de fransche taal niet afdoende verhandeld worden, ntegendeel maar, om door het voorbeeld der hoo gere overheid, de Ypersche bevolking eerbied in te boezemen voor hunne moedertaal, en om aan 't ge- heele land te toonen dat, indien al de steden en ge meenten uit Waalsch-Belgie, zonder onderscheid hunne belangen in 't fransch bespreken, wij Vlamin gen, uit hoofde der taaigelijkheid, het recht hebben onze belangen in onze taal te hooren bepleiten. Gelijkheid op taalgebied, en dat zonder baatzuch tige overdrijving, dat vragen wij... dat eischen wij. 't Is ons recht 't Is onze heilige plicht Vlaming. |n rln* ftJnnitanr verschenen Zondag laatst de benoe- 10 Dell PnunlIBUr mjngen van Mr Colaert als burg meester van Yper en van M. Vandermeersch als burgmeester van Komen. Aan beiden proficiat en ad muitos annos.

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1912 | | pagina 1