Christen Vrouwenbond pr°oP%i!lFvbe^aS^t Koninklijke Fanfare De schildersbazen vanYper Geluk met ongeluk. Wit dl drink al dut! tTfe KIS m 'T HOOFD VERLIEST. Smokkel auto.fl POPERINGHE Een kijkje deorheen let land. Hoe onze vers aan schandalen geraken. (Vervolg) WERVICK nonaenoptgiiiny den16 jacht. en luxehonden ZON DAG RUST - Dienstdoende Apo theker te Yper Zondag 4 Februari A. WECKESSER, Dixmudestraat, n° 68. Kath. Jonge Wacht van Yper. Katholieke Jonge Wacht SPELWIJZER nen vermeerderen _t zomoeten Dickebusch. Elverdinghe, St-J an bij Yper. de St. MLciueisschool om 2 ure Slipt. Eene befaamde spreekster, Mevr. De Vreeze, be stuurster der vrije huishoudschool van Gent zal er het woord voeren en spreken over de Hoedanighe den en Plichten cener goede huishoudster. Verslag zai er ook gegeven worden der jaarreke ningen en werkzaamheden van 't jaar 1911. Alle eer- en wc-rkende leden van den bond zijn daar verwacht. Iedereen brenge nog kennissen en vriendinnen mede. Allen op post Bestuur. Zondag 11 Februari te 7 1/2 u. zeer stipt. Groot Muziek- en Zangfeest. Met de welwillende medewerking van Mevrouw L. Arschodt, kunstzangeres van MM. Moeremans, Char- pentier, Lebegge, Vercautere violoncellistenliefheb bers van de Koorzangafdeeling van den diamant- bewerkstersbonden van de leerlingen der Sint Mi ch ielsschool, 200 uitvoerders, onder het bestuur van Mijnheer L. Arschodt. schildersgasten het gedaan hebben. Die vereeniging is opgevat buiten alle politieke denkwijze en heeft voor titel De vereenigete schil dersbazen van Yper.Hun lokaal is in de herberg De getemde leeuwen Het Bestuur gestemd met algemeene stemmen is samengesteld als volgt Voorzitter Emile Beirnaert-Vandaele Greffiei, Schatbewaerder, Ernest Salomé, Jean Talon Commissarissen, Prosper Degroote en Alois Depuydt Leden Cailliez Maur.Dethoor Marc. Pinte Hector Sinaeve Edm. Wenes Gustave. Unnrlnnnntollinn 1104 honden, daarvan 4 hazewin- 1084 gewone honden. Daarbij een zeker getal dat men voorzeker aan het werkzaam oog der optellers weet te verduiken. Een schoon getal, nietwaar doch algelijk een 100 tal min als verleden jaar. Dat komt van den jacht die men op de honden gemaakt heeft in tijd van hondsdolheid. u weg. Zij reden in volle snelheid langs de Bi terstraat het was onmogelijk het nummer van de plaat vast te stellen. Maandag namiddag, rond 3 1/2 ure, is er een pijnlijk ongeluk gebeurd in de St-Pieterskerk, waar men voor 't oo- genblik grootsche herstellingen doet. Een werkman die aan het gewelf werkte, is van eene hoogte van ruim 18 meters gevallen. Gelukkig- lijk werd de val gebroken door het feit dat, hij te recht kwam op den rug van twee andere werklieden, die beneden wrochten, anders zou men voorzeker eene doode te betreuren gehad hebben. De arme man had de bezinning verloren. Toen hij een.ge stonden later het bewustzijn her kreeg, zegde hij hoegenaamd geene pijn te gevoe len. Is hij inwendig gekwetst, men weet het niet. De geneesheeren zullen daarover moeten uitspraak doen. vond rond 8 1/2 ure, heeft er een opstootje plaats gehad in de Pateelstraat De genaamde Cam. Kerrinckx, die in vergevorderden staat van dronken schap verkeerde, heeft de deur van een zijner fami lieleden ingestampt. De politie heeft den woestaard in den amigo opgesloten. Ja als men 't hoofd verliest dan drukt men somtijds kinderachtige ongerijmdheden of dwa ze zottemanspraat. Zoo gebeurde het (schier ieder week) in de Weergalm en o. a. in het nummer 'van Donderdag 18 Januari. 1) Weergalm is overtuigd dat wij een vrijzinnig blad (als hij is) vreezen Onze (zoogezegde) vrees bewijst dat Weergalm recht in zijn schoen loopt dat wij een oneerlijke strijd leveren dat Weergalm het licht is dat de menschen den weg wijst naar eene betere toekomst. 2) Betere tijden die worden beloofd door den Weergalm namens het toekomstige antiklerikaal ministerie. Nu zijn het slechte tijden immers de lasten wegen loodzwaar de menschen liggen verpletterd onder ongelijken maatschappelijken toestand, de menschen worden verdrukt door de edele kasteelheeren en overmoedige pastoors. Het klerikaal gouvernement heeft de verotting ge bracht in de magistratuur, het onderwijs, de finan ciën, in al de ministeries. Adel en geestlijkheid houden ons volk dom, ver knecht aan hunne heerschappij, zuigen het Volk uit 3) Weergalm beweert dat de pastoors alle weke van af den stoel der waarheid donderen tegen slechte gazetten... o. a. tegen den Weergalm want hij schrijft het zelf: Wij ook zijn een slecht blad ,- Arme pratelaar in het gesticht van de Thou- routstraat zijn er zulke waanwijzen te vinde i die uit gloriezotternij het hoofd verliezen... Groote woorden Groote woorden Zoudt ge durven antwoorden op de volgende vraagskes! 1) Wanneer waren er meer lasten, onder het laat ste liberaal bestuur of te wel nu 'f) Wat hebben de liberalen gedaan, als zij bestuur den, om de maatschappelijke toestanden te verbete ren. Welke sociale wetten voor boer, werkman en kleinburger Hebben de katholieken niets gedaan 3) Welke verotting brachten de katholieken in de magistratuur. Laat eens weten Weergalm hoe de benoemin gen gedaan werden door uwe vrienden, laat eens weten indien zij nu niet onpartijdig gedaan worden door het katholiek bestuur. 4) De financiën Is er een land in de wereld waar het geldwezen in be ter staat is Hebt gij misschien de te korten vergeten on der het framassonsbestuur uwer vrienden 5) Het onderwijs? Hebt ge den schooloorlog ver geten Weergalm Wat willen de katholieken an ders dan verplichtend onderwijs met de vrije keus van de school 6) De ministeries maar Weergalm, spijts 28 jaar kalote bestuur, zeg eens hoeveel geuzen en fra- massons nog geplakt zitten in de ministeries Ziet Weergalm hebt gij goesting wij bespreken ai die puntjes met feiten en bewijzen aan de hand en Ypersche particulariteiten erbij. Weergalm 1 Weergalmals men 't hoofd verliest Uükrh Relif De onderzoeksrechter van Hazebrouck IdlJUl ncm heeft laten weten dat sedert geruimen rijd in vele koffiehuizen van zijn arrondissement, v ilsche franksukken, belgische en fransche met de beeltenis van Leopold II en de zaaister uitgegeven zijn. De verdachte moet de grens overtrokken zijn en zich in Belgie bevinden. Ziehier de persoonsbe schrijving lm 6< groot niet zwaar van lichaams bouw, kleine zwarte knevels, lang aangezicht 20 tot 25 jaren oud, gekleed met langen gelen regenman- tel, grijze klak met klep. Zaterdag rond 5 ure 's avonds, tele- Noneerden de douanen van de grens gemeente Ploegsteert Le Bizet dat er een auto mobiel, groen geschilderd met neergelaten kap, waarin 4 personen waren en die zij verdachten smok keljaarwaar te bevatten de belgische grens overge komen was, en geweigerd had stil te blijven. De auto had de richting naar Yper ingeslagen. Ten 5 20 kwam gemelde automobiel de Rijsselstraat alhier in dolle vaart afgereden. De politieagent, die post gevat had bij de Groote Markt, gebood hem te staan maar in plaats van te luisteren riep er een van de personen die in den automobiel zaten Trekt Nogmaals dreunde de zaal door de begeesterende tonen eener stapmarsch, en blij en welgezind nam de knappe jongelingschaar afscheid, vast besloten hare beste krachten te wijden aan den volkomen ze- praal der goede zaak. Jonge Wachter. Gezelliger, aantrekkelijker en doelmatiger bijeen komst van jonge Wachters, als de algemeene jaar vergadering der K. J. W. van Yper, zaterdag laatst gehouden in 't Volkshuis, dat beleeft ne jongeling zelden. Nog en was de laatste klokslag van 8 1/2 u. over de stad niet verzwonden, of reeds in de ruime volkshuiszaal waren een 150 tal jonge lieden verga derd dat hoe langer hoe grooter werd... De Eerw. heer proost Dugardyn, de heeren eere-voorzitter A. Biebuyck, voorzitter V. Seys, schrijver I. Tyberghein de andere leden van het Beheer dat voltallig was, en menige priesters, onvermoeibare opleiders der jeugd, wandelden tusschen de vergaderde schaar en wisten door een gezellig koutertje als een walm van innige vriendschap en onbaatzuchtige broederlijk heid in de zaal te verspreiden. Te midden 't gezwets en 't gepraat, weerklinkt opeens een machtig... Een... tweeen de meêsle- pende tonen eener opbeurende marsch, uitgevoerd door de St. Pietersfanfare, altijd welwillend om de i feesten der K. J- Wacht op te luisteren, brachten vreugdige stemming in de Vergadering... De Voor- zi'ter, V. Seys, luidruchtig en langdurig toege juicht, wenschte eenieder welkom en stuurhtot allen een woord van dank om hunne getrouw- en ver kleefdheid. Eene bijzondere en welverdiende dank betuiging weet hij echter voor te behouden aan de ieverige werkers die, in korten tijd de K. J- W. van niet brachten tot iet, zoodat zij op heden omtrent 300 leden teltook aan de wakkere St. Pietersfan fare o*n hare vriendelijke deelneming. - Hij geeft lezing van twee brieven, waar, in de eerste, de heer G. Begerem, aangeduide spreker, zijne verontschul diging aanbiedt, wegens belet, en de tweede eenen oproep bevat, om zoo mogelijk onder de zanglus tige leden der K. J, W. nog meer zangers aan te werven voor den Orphéon Nog weergalmden door de zaal warme toejui chingen, toen donderende het machtige Strijd lied uit volle borsten aangeheven, het jonge bloed bruischend door de aderen deed stroomen Wat is het schoon wat is het krachtig, dat liedHet doet den boezem zwellen van edele fierheid, het verzengt den gloed onzer vlammende jongelingsherten. In eene sierlijke en letterkundige taal, geeft de heer schrijver I. Tyberghein, verslag over het jaar 1911, geboortejaar der K. J. W. van Yper: Hij weet zoo klaar en treffend, de eerste en lastige po gingen, de tegenkantingen, het welgelukken, in een i woord de geheele geschiedenis der maatschappij af te schetsen. Hij weidt uit over de zegetochten naar Gent, Iseghem, Rousselaere, Leuven en Wervick ja, breedvoerig handelt hij over den heugelijken en nooitvergeten jubeldag van 27 September 1911 dag der vaandelwijding. Na een kort overzicht over de samenstelling der K J. W., iri Raad en Afdeelingen en een laatste beschouwing over de uitbreiding die wij, uit plicht, hier en elders moeten betrachten tot j het bekomen eener Omschrijvingsgroep, richt hij tot allen een woord van dank, maar vooral tot den j Eerw. Heer Dugardyn. Proost en zie) der K. J. W. j Na h t ernstige, het luimige De heer E. De- marcy, in zijne boertige rol van Pachter Jan, op j zijne eerste reis met den d vapeur weet aller lachspieren te ontspannenmij dunkt nog zie ik hem, geladen als nen ezel-hij moest immers petje gaan zijn-vóór de gebroken ruite en kaartje vra gen... moeilijkheden op moeilijkheden moet hij be kampen, tot eindelijk de lastigste, het afscheid van zijnen Zul zijnen hond en het wegriiden van den vapeurhem eerst tot tranen bewogen om daarna in eene heilige kolere het hazenpad te doen kiezen en zoo aan proces-verbaalvan we- ge de Sefte ontsnappenBoer Jan heeft genoeg van den a vapeur 't Is den eersten keer... maar den laatsten keerVerscheidene luimige liederen, door de heeren Noorenberghe en Limburg opge voerd, werden gunstig onthaald. Vooral het lied Genoveva van Brabant en 't Spinsterken door den heer Aeh. Lowyck kundig voorgedragen, oogstten aller bijval. Nog eens wist het muziek, voor een oogenblik, war afwisseling bij te brengen door het spelen van den zoetklinkenden wals Doux revoirwaarna de E. H. Proost, den heer Begerem vervangende, tot de Jonge Wachters eenige deugddoende woorden richtteJonge Wachters, zoo sprak hij, het is mii een zoete plicht mijnen dank te voegen bij dezen van uwen voorzitter en u hulde 'e brengen om uwen iever en volherding. Ik dank vooral den heer C. D'Haene, en met hem de S. Pietersfanfare, om dat zij zoo kundig onze uitstapjes en vergaderingen weten op te luisteren... Het jaar 1911 is v< or de K. J. W. van Yper een groot jaar geweest Pas 6 maanden werk, en reeds tellen we 285 leden en wordt ons voorbeeld, bij onze geburen, gretig nagevolgd. Veel is er gedaan geweest, maar, gezien de grootheid van ons werk en de edelheid van ons doel, blijft nog meer, ja, veel meer te verrichten... Daarom weze het jaar 1911 voor ons allen een spoorslag om, in 1912, nog vuriger en met nog meer iever te pogen tot groei en bloei onzer K. J. W. en tot zegepraal der goede zaak. Jonge lieden, blijft gehecht aan uw vaandel, als aan een stuk uwer ziel 't is het zinnebeeld uwer werking... 't is het zinnebeeld van uw machtVer liest nooit uit het oog dat, om trouwe jongewachter te zijn, de deftigheid in handel en wandel, de christe lijkheid in kerk, huis en werkplaats.de werkzaamheid hier en overal, drie onontbeerlijke hoedanigheden zijn.„Daarna geeft de eerw. spreker eenige inlichtin gen over de toekomende vergaderingen, den Om- schrijvingsbond, het Perscomiteit, enz. Hij eindigt met den oproep van wege den Orphéonte steunen en wakkert de zangliefhebbers aan deel te maken van die zuiver katholieke zangmaajgchappij. SMERTELIJK ONGELUK - In de fabriek van M. Colaert had men een nieuwen slijpsteen in smer- gel of emeri geplaatst, voor'het sli jpen van de re- gletten van ressorts. Zaterdag namiddag ten ure wilde René Tyteca den nieuwen slijpsteen beproe ven. Nauwelijks was de slijpmolen in vollen gang (van 200 toeren per minuut) of de zware steen, dl 300 kilos woog vloog in stukken. De werkman die zich juist boog, werd door een zwaar stuk ge ro fen op zijds het hoofd de slag was zoo geweldig dat de herssens uitspatfen en de man dood vie De werklieden liepen den patroon verwittigen als ook den geneesheer Dr Vanderbeyde en E. H. Goe- maere, pastoor van O. L. Vrouw doch het was te laat. René Tyteca was slechts 39 jaar hij laat eene weduwe met vijf kinderen achter. Zaterdag avond is het parket ter plaats geweest om een onderzoek in te stellen waarschijnlijk was er gene fout in den steen. Alhoewel de werklieden dezer fabriek niet verzekerd zijn, zullen weduwe en kinderen van het slachtoffer eene groote vergoeding van wege den patroon trekken. WILLEM TELL-Onze bloeiende maatschap pij heeft Zondag haar jaarlijksch feest ter eere van den h. Sebastiaan, patroon der handboogschutters, gevierd. Vijftig confraters hebben deel genomen aan het gezellig banket in het lokaal West-Vlaanderen. Op 't einde van het feestmaal hebben de bestuurle den zijn kunstig portret aangeboden aan den hoofd man der gilde, M. René Devos, die sedert 33 jaar deelmaakt van de maatschappij. Het was dan een gejuich zonder einde de heer hoofdman Devos is immers de volksvriend, vooral in onze gilde, waar hij samen met den eerevoorzitter, M. Minne, en den greffier, M. Verfaillie, gedurig icvert voor den groei en den bloei der handboogmaatschappij. LIEDERAVOND-Zondag 4 Februari, om 6 ure 's avonds, richt de koorzangmaatschappij een voordracht- en liederavond in. Daartoe heeft zij den grooten toondichter Emiel Hullebroeck, bestuurder van het A capella koor van Gent uitgenoodigd. De heer Hullebroeck zal eerst eene voordracht geven over den vlaamschen meester Peter Benoit, als toonkundige en letterkundige. Daarna komt de liederavond met medewerking van de koorzang maatschappij Lhet zal een keus zijn uit Hullebroecks liederen die reeds geheel Vlaanderen door zooveel ophef gemaakt/hebben maar die te Poperinghe nog zoo weinig gekend zijn. •SK- PEERDENVERZEKERING-Zondag 4 Fe bruari te 3 1/2 ure houdt de kantonale maatschap pij van onderlinge peerdenverzekering hare jaarlijk- sche vergadering, in de groote zaal van den Boeren bond. De heer Alleman, landbouwleeraar te Cler- cken zal eene belangwekkende voordracht geven o- ver de voedering en de verzorging der peerden. Het bestuur der maatschappij houdt eraan dat al de leden zouden opkomen om den toestand der gilde te kennen, en ook om de noodige maatregels te nemen voor den vooruitgang van den bond. -5K- PENSIOENGILDE. - Voor de inwoners van den Lijssenthóek, van den Jagershoek en den Bra- band is dezen Zondag 4 Februari ten 3 ure in de school van den Braband. De heer Em. Dekeirsgie- ter zal er eene voordracht geven over de Lijfrentkas en de pensioenen. Al de landlieden van dat gewest rrtannen en vrouwen zijn er verwacht. BOERENGILDE.- Donderdag toekomende, den 8 Februari, viert de Boerengilde haren jaarhjk- schen feestdag. Gelijk het christene gilden behoort, is er te 9 ure feestdagmisse in St Bertinuskerk. Daarna algemeene vergadering in de gildezaal voordracht over landbouw en voorlezing van het jaarverslag van de boerengilde en van de Raiffeis- senkas. Na het noenmaal is er prijsbolling. Ten 5 1/2 voordracht met lichtbeelden door Eerw. Pater Van den Bosch, missionaris der Afrikaansche zendin gen hij zal spreken over het planten- en dierenrijk in Congoland, en over het beschavingswerk. Tot deze voordracht worden niet alleen de boeren zelf, maar ook hunne familieleden, die met hen inwonen, uitgenoodigd. -5K- GEMEENTERAAD In de vergadering van den gemeenteraad, zaterdag laatst hebben de her kozen leden den eed afgelegd, namelijk de heeren Emiel Boucquey, L. Dequeker.Em. Desmyter, R. De vos, H. Vandenberghe en St. Vandenberghe. De heeren Stanislas Vandenberghe en René Devos werden herkozen als schepenen. De heer Frangois Van Welden werd benoemd tot toeziener voor de gebouwen in stad. De gemeenteraad bracht ook een gunstig advies uit over het pensioen te verleenen aan de We van Theoph'iel Beddeleem, in leven secretaris van den Disch en bureeloverste van het Stadhuis. 5. Erwinn, fantaisie pour clarinette O. Meister. solist Camiel Pector. 6. Derde bedrijf van Bandiet en Pelgrim 7. L'invocation, andante pour baryton H. Reuland. solist Alph. Derudder. Vierde/bedrijf van Bandiet en Pelgrim Rustpoos Tweede Deel 1. Marche Flamande. 2. Le Tourbillon, air varié pr clarinette P. BouUon. door A. Lacouronne van Comen-Fransch 3. De Grommelpot en zijn Knecht, kluchtige twee spraak door O. Denis en G. Pector. 4. Islamey, fantaisie oriëntale en ré b. majeur, voor Piano door Abel Six. BalakirowMi 5. Anna Bolena, concerto v. clarinette Donmzeti door A. Lacouronne van Comen-rranscn. 6. Eerste bedrijf van Hoe een piot in nesten geraakt Blijspel in twee bedrijven. 7 Poupée de Nurenberg, ouverture de l'opéra Adam Fr. Ligner 8. Tw. bedrijf v. Hoe een piot in nesten geraakt. Orkestmeesier, D Cornette-, pianist, Abel Six. Prijzen der plaatsen Eerste, 2 fr.Tweede, 1 fr. De leden der K. J. W. worden vriendelijk ver zocht Zondag as. 11" Februari te willen tegenwoor- 'olemneele mis van 8 1/2 u. ged afgestorven lid, Leo dig zijn, in de Solemneele mis van 8 1/2 u. gedaan tot lafenis der ziel van ons Vannacker Billiet. De Schrijver Albert Delva De Voorzitter Dr. D'Hondt Het uitwerksel van den toegebrachtensmaad te genover de missionarissen was heel anders dan Vandervelde en C'e hadden verwacht. Zij hadden gehoopt dat de zendelingen met verachting zouden overladen worden, doch zij bezorgden hen integen deel een schittrende zegepraal. De Anti-klerikale haat, de dringende noodwendigheid een standpunt voor den kiesstrijd te vinden, had de anders zoo sluwe vos het hoofd doen verliezen, en hij, Van- dervelde, beging in zijne verblindheid de grootste politieke fout zijns levens, eene fout, welke op zijnen naam eene smet zal "nalaten, waarvan noch hij, noch de tijd de sporen zullen" kunnen uitwisschenj De Bestierraad der Katholieke Jonge Wacht heeft de eer u vriendelijk uit te noodigen tot de Luister- lijke Avondfeeste ten haren voordeele gegeven op Zondag 11 Februari om 5 ure stipt, alsook op Maandag 12 dezer om 7 u. stipt, telkens inde prachtige zaal van het katholiek Gildhuis. Men kan kaarten bekomen bij de heeren Leon en Albert Delva. Namens den Bestuurraad De Schrijver De Proost De Voorzitter Albert Delva. L. Ketele. Dr D'Hondt. le Deel. 1Les vaillants, pas redoublé P. Frangois. 2. Eerste bedrijf van Bandiet en Pelgrim, Drama in vier bedrijven. 3. Pitchounette, mazurka de concert Ch. Graffeuil uitgevoerd door vijf clarinetten. /L Tweede bedrijf van Bandiet en Pelgrim Maar ziet, fen schandaal is gepleegd Een echt schandaal, een zedenschandaalIn den omtrek der hoofdstad, te Schaerbeek is een kind afschuwelijk mishandeld geworden! Hoezee! de rood-blauwe kliek is gered, hare vorige misslagen vergeten Een klerikaal schandaalHet is er een, het moet er een zijn 't en kan niet anders en... en avant la grosse caisse, de fabi ikatie is aan den gang Niet zoohaast is de aanslag gekend, of een ver maard heethoofd een Socialist zonder bevoegdheid noch titels, een eenvoudig bediende in het gemeen tehuis van Schaerbeek, verklaart uit eigene beweging, en zonder bewijzen een eerw. Broeder Marist van Heimet plichtig De slimmerik loopt tot bij de ouders van het slachtofferondervraagt het kind, neemt al de ko- menrerijen van het gehucht op, en daar zie's an derdaags reeds, dank aan het groot verstand van den bekamen rooden burger, dank aan den on- gemeenen ijver welke hij aan den dag h.id gelegd om uit eigene beweging onderzoeksrechter/te spelen, liet de plichtigheid van den Broeder geen twijfel meer over1 De Peuple de gazette van Vandervelde neemt de hatelijke betichting over, kondigt die zonder omwegen aan en vult er meê hare kolommen 't Schandaal is gekend, andere lasteraars moeten het nu maar verder en verder verspreiden. De Werkman van Wervick, en eenige andere roode en blauwe leugenaars, zullen er zich meê gelasten en in enkele dagen heeft het nieuws de ronde gedaan Wij hebben in voorgaande artikels genoeg uiteen gedaan hoe het met het schandaal stond en hoe het verder zal afloopen. Wij hoeven er voor het oogen blik niet op terug te keeren. Ons doel was alleenlijk aan te toonen, hoe onze tegenstrevers aan schanda len geraken Wij vragen enkel aan onze lezers, over de han delwijze der Socialisten en der Liberalen te wijlen oordeelen Wij vragen aan elk rechtschapen Kiezer of hij in dergelijke omstandigheden lang moet overwegen wat hij met zijne stemmen tegenover zulke politie- ken doen zal Wij richten ons vooral tot de lauwen, tot de on verschilligen, tot degenen welke er tot nu toe geen erg in zagen voor de liberalen te stemmen. Tot die genen, die, verre van socialist, verre van liberaal, er aanhouden voor katholieken door te gaan die, als katholieken hunne godsdienstige plichten kwijten, maar die om eene misplaatste misnoegdheid te vol doen, degroote misdaad begaan, onze tegenstre vers met hunne stemmen te ondersteunen en van dan af de naam van katholiek niet meer verdienen. Tot dezulken doen wij een warmen oproep, zon der dralen zich wederom in het leger der katholie ke kiezers in te lijven en voor de katholieken te stemmen Wij richten ons insgelijks tot de liberalen van Wervick, tot dezen die zich tijdens den gemeente kiesstrijd liberaal noemden uit loutere liefde voor het liberalisme, en wij vragen hen, vóór de kiezing van Juni 1912, zonder omwegen, aan de bevolking te laten weten of zij ja of neen de rood-blauwe schandaaljagers goedkeuren of ongelijk geven of zij ja of neen met de schandaaljagers meê span nen of zij ja of neen de liberale kandidaten in ons arrondissement zullen ondersteunen met voor hen onze stemmen te vragen Onze grootste belangen, onze heiligste rechten, onze vrijheid en al wat wij lief hebben staat op het spel. Wij mogen dan wel onze vrienden en onze vijanden kennen Mogelijks zullen wij op een antwoord mogen wachten, en zullen onze liberalen tijdens den kiesstrijd komen uitgekropen om zooals altijd, ne vens de kwestie te antwoorden en de kiezers met leugens en beloften te paaien. Maar we zullen er bij zijn en onze partij en belangen voet voor voet weten te verdedigen Mogelijks zullen onze liberalen en deze van 't arrondissement den fraaiaard uithangen en zich pogen te verhelpen met de oude afgezaagde deun tjes uit te halen die de liberale partij kenmerken met eeuwig en erfelijk de schuld van al wat er gebeurd op den hals van het Katholiek Ministerie te willen schuiven. Komt bijvoorbeeld, tengevolge eener langdurige droogte den prijs der eetwaren op te slaan, dan is het de schuld van het ministerie (zie de jongste on dervraging in de Kamers)komt tengevolge van de S ontoereikendheid van den veekweek den vleeschprijs op te slaan, dan is het de schuld van het klerikaal bestuur dat de grenzen voor den invoer van het vreemd vee gesloten houdt, maar komt daarente gen de plagede stallen der landbouwers teiste ren, dan is het weerom de schuld van den minister die'maar de grenzen niet moest openen Vermeerden de dagloonen, roepen van den an deren kant de socialisten, (roepen is immers gemak kelijk) verbetert den stand der werklieden (iets wat de katholieken bij voorkeur ter hertc nemen) en vermindert de lasten Kortom het Katholiek Gouvernement zou moeten tooveren'tZou moeten de uitgaven van millioe- van de' rekening millioenen moeten overhouden 't Is nogthans- wat het Katholiek Ministerie dank aan zij" wijs beleg, dank aan zijn goed vooruitzicht nabijkomt! Jaarlijks vergroot het overvloedig ^zijne uitgaven, duizenden en duizenden Staatsbedienden mijn werkers, enz., komen er van te genten het'veir- mindert in de mate/van het mogelijke de lasten, en telken jare sluit zijne rekeningen met millioenen overschot! Bij onze tegenstrevers. Piet VanhumbeekeGraux en C'e onzaliger gedachtenis, ging het er anders ioeToen zij in 1879 aan 't bewind kwamen, von den zij eene welgevulde schatkist, zij vermeerderden naderhand de.lasten met millioenen en millioenen, zij verrichten niets nuttigs, en toen zij daarom in 1884 door het kiezerskorps werden buitengekegeld waren al de;schoone: millioentjes.gaan,vliegen er waren er nog.vele te kort want de heerschappen trokken er van onder met eene slepende buize... maar ook met hun gat vol schulden De Mier. A HET VOLK VOOR WEST VLAANDE REN.» Sinds lang werd/het verlangen uitgedrukt voor West Vlaanderen een"; katholiek volksdagblad te hebben die zich in het algemeen zou toeleggen om de maatschappelijke belangen te verdedigen en in het bijzonder zich zou bezighouden, met de be langen betreffende den werkersstand. Het Volk voor West-Vlaanderen is deze leemte komen aanvullen. Slechts sedert eenige we ken verschenen, heeft men met voldoening kunnen bestatigen dat dit dagblad aan bovengemeld ver langen onder alle punten voldoet. Door het behandelen der arbeidsbewegingen, vin den de katholieke vakvereenigingen in dit blad een machtige steun in het streven tot hun ideaal, dat is het verbeteren onder stoffelijk en zedelijk gebied van den toestand der werklieden. Met het medewer ken van talrijke briefwisselaars gevestigd in een groot getal gemeenten van ons land is het in staat spoedig zijne lezers in te lichten over alle nieuws tijdingen, bijzonder voor wat West-Vlaanderen be treft. Zonder vrees strijd het tegen de vijanden van God en Vaderland en weert hunne laffe aanvallen if. Regelmatig geeft het een breedvoerig verslag over de werkzaamheid dgr Kamers, en houdt het zich bezig met de binnen- en buitenlandsche poli tiek. - Ook zouden alle katholieke werklieden van het Ypersche het als een plicht moeten aanzien voor noemd dagblad te lezen en voor zooveel het moge lijk is, te verspreiden. In de arbeidsgeschillen zult gij, werklieden, in hem een raadgever vinden, die ten allen tijde zal bereid zijn u te ondersteunen en onverpoosd zal het met U hand in hand werken tot het welgelukken van uwe eischen en tot het beko men van uwe rechten. Rust roest. Eösa M. DE UlTOEVER, Mogen wij gebruik maken van uw welbekend or gaan om onder de gemeente-naam Dickebusch de volgende vraag te stellen aan onze jonge vrienden aldaar Met ongeduld verwachten wij nieuws over de- Katholieke Jonge Wacht van^Dickebusch, de zoo eigenaardig genoemde Katholieke vijver- wacht. Het vermaarde Dickebusch moet van die gemeenten zijn die den toon en de leiding helpen ge ven. De Dickebusche Jonkheid moet aan 't hoofd staan van de Katholieke Jonge Wachterswerking. Mocht ons door bemiddeling van Het Ypersche Volk een goed antwoord geworden. J, Het Bestuur van den arrondissementsbond van Ki.J. W. -Woensdag in het wegrijden van Yper vond de voerman Louis Ghys van Dickebusch eene beurs bevattende 22 fr. twee" brieven 1 zakdoeken eene reiskaart voor Rijssel. Na de brieven geopend te hébben bemerkte hij dat zulks toebehoorde aan ze kere R. Deraadt van Yper. De eerlijke vinder heeft alles teruggegeven. De Boerengilde vergadert heden 4» Februari om 5 u. zeer stipt. _Dagorde 1) Verslag der vorige vergadering, 2). Jaarverslag der werkzaamheden van de Boerengilde en in 't bijzonder van de aa/iAoo/oafdeeling gedu rende het jaar 1911. 3). Goedkeuring der rekenin gen van het verloopen dienstjaar. 4) Stemming van een reglement van inwendige orde. 5). Daarna tweede voordracht door M. Muyssen, waartoe vrijen ingang voor allé boeren en vooral boerenzonen. 6). Betaling van katoen en lijnrpeel 7). Nieuwe bestellingen. Deze vergadering is verplichtend voor al de leden. Een syndicaat van suikerbeetenkweekers is hier Maandag laatst gesticht met het doel de sui- kerbeeten gezamentlijk per graad en niet per ge wicht te verkoopen, en met de vaste hoop in al de gemeenten van het Arrondissement spoedig nage volgd te worden, om allen te samen maar een arron dissementsbond met een algemeen hoofdbestuur uit te maken. De samenwerkende melkerij zal dus op Dins dag aanstaande hare jaarlijksche feestvergadering houden Dagorde Ten 9 u. solemneele mis, ten 10 u. al gemeene vergadering in Het gouden Hoofd bij Cam. Pillaert. Ten 12 u. feestmaal in De Kroon bij H. Derycke. Bemerkt wel Ruim 140 leden, mannen en vrouwen, hebben voor het feestmaal ingeschreven. Maar al de leden worden dringend uitgenoodigd in de H. Mis en in de algemeene vergadering tegen woordig te zijn. Verslag met uitleg van de werk zaamheden in 1912 zal gegeven worden en daarbij eene voordracht allernuttigst bijzonder ivoor de boerin. Ylelkerijboeren en boerinnen tot Dinsdag Openbare zitting van den Gemeenteraad op 26 Januari 1912 1) 't Verslag der vorige zitting wordt na lezing na lezing goedgekeurd. 2) De plans vöor de ommuring van 't kerkhof,

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1912 | | pagina 2