Aan de werklieden der bouwnijverheid Hopmarkt Officieële Berichten Nog aangaande de Poll Rechtbank van Yper. MARKTPRIJZEN Elverdinghe. Komen-ten-Brielert. Gheluwe. St-Jan bij Yper. Langemarck. Oostvleteren. Watou. Westvleteren. Woesten Zantvoorde. Sterfgeval VERMAKELIJKHEDEN (hout-en metaalbewerkers, schilders, metsers enz.) BURGERSTANDEN. 17 Febr. 10 Febr. 19 25a 20 25 19 - a 20 25 16 50, 17 50 16 80. 17 50 20 - 21 - 20 50 2125< 22 - 20 - 21 50 7-. 7 50 7 - 7 50 3 60, 4 - 3 - 3 75 2 60. 3 38 2 86 3 12 19 Febr. 12 Febr. 21 50 a 21 - a 9 - 9 - - - 3 80 3 95 3 60 380 2 55 115 J2L#>^275 Om den werkman socialist te krijgen willen ze hem eerst goddeloos maken en zedelooszulk eer. man is immers veil voor vlek en schande en vooi slavernij. Om daar te geraken willen ze ons eene wet opdwingen die den vader van het werkmanskind onbekwaam verklaren zou om vaderwerk te plegen -eene schandalige wet die het werkmanskind aan den goddeloozen staat verpandt om hun naar god delooze scholen te dwingen. Wilt ge dat Heeft een werkman over zijn kind zoovele rechten niet als de rijken Langs alle kanten hoorde men een klinkend ant woord, door verontweerdiging losgewrongen... En toen de E. H. Pastor den redenaar bedankte, alle leden stemden met hunnen verkleefden Herder te zamen in denzelfden vlaamschen strijdzang Neen, z'en zullen ze niet hebben De ziele van het werkmanskind... Proficiat Dickebüsch, zulke vergaderingen strek ken u ter eere Wie wil lid van het syndikaat worden, mag zich aangeven bij den schrijver, Remi Lecluyse. Zondag toekomende, 3n Maart, na de vespers, zal er algemeene vergadering zijn voor de geiten- verzekering en syndikaat. Eene belangrijke prijslo- ling zal plaats hebben, tussc'nen al de tegenwoordige -der', 't is voor iedereen een prijs, wel te verstaan voor d leden bij het syndikaat aangesloten, deze prijs verloting vervangt gedeeltelijk den prijskamp, die vorig jaar niet heeft plaats gehad. -Vrijdag laatst, is er vergadering van den ge meenteraad geweest. Ontwaking.-Er komt leven in. Waarin In ons mansvolk of beter in ons jong volk. Qij zult misschien zeggen. Zit er geen leven genoeg in Drinken en brassen zij reeds niet genoeg Eenigen ja En nog, mag dat wel leven genoemd worden Dat is redelijk kwijnen, ziek zijn, dolen ten gevolge van een hoogen graad van lage driftenkoorts. Eene talrijke schaar jongelingen hebben eenen walg van zulke schreewers en nachtbrasserszij vluchten ze zooveel mogelijk doch daar zij allen verstrooid en alleen, dat is, onvertenigd staan, moe ten zij wel koes blijven en zwijgen, en als zij nog niet al te vast in hunne schoenen staan loopen zij nog wel eens gevaar in den ondeugdelijken stroom stilaan meêgesleept te worden. Ehwel nu is 't beslistIn de H. Familie zal er eene afdeeling gesticht worden, eene vereeniging van jongelingen die onbeschaamd de wacht zal houden over de bewaring van 't katholiek geloof en de kristene zeden, voor hen zeiven en voor ande ren Eene Katholieke Jonge Wacht. Dat is 't, en dat zal het zijn. De inrichtsvergadering zal plaats hebben op Zon dag 3 Maart 's namiddag onmiddelijk na de vespers in 't Gemeentehuis. Tot die vergadering zijn uitge- noodigd al de leden der H. Familie. Zij zal gerekend worden voor de maandelijksche vergadering van Maart, en de tegenwoordigheidskaarte zal er gege ven worden. Daar zal als bijzonderste spreker op treden de welbekende, welsprekende en zoo vierige advokaat M. G. Begerem. Bemerkt wel dat de ingang in de herberg voor de leden der H. Familie volkomen vrij is dat men mag een glas bier bestellen maar dat volstrekt niemand ertoe verplicht is. De 350 leden der H. Familie zijn er allen verwacht. Zij zullen met den avond kunnen te huis zijn. Onlangs stichtte men hier een Vlaamschen Bond waarvan de Heer Burgemeester het eerevoorzitter schap aanveerdde en die nu reeds in de 60 leden telt. In dien bond bestaat een Studiekring die den 3« Zondag van ieder maand bijeenkomt in de mu- ziekschole, er een liedje zingt en middels beraamt die zouden kunnen gebruikt worden om de Vla? mingen in Belgie dezelfde rechten te doen genieten als de Walen daar ook bespreekt men andere nut tige zaken en nu en dan zullen er leerrijke boeken verlot worden. Zondag laatst was het vergadering Ze begon met een schoon lied eenige weken geleden gedicht en op muziek gezet door een lid van den studiekring voor de inhaling van den hoofdman en den onderhoofd man der wijkgilde De Vlaamsche Vrienden Het werd daar verkocht als strijdpenning. De schrijver las 't verslag der voorgaande vergadering dat met algemeen handgeklap goedgekeurd werd. De Voor zitter deed dan eene kleine aanspraak waarin hij de leden aanwakkerde zooveel mogelijk de vergaderin gen bij te wonen. Daarna gaf een lid een voor dracht over de Taal elkeen luisterde met aandacht en men zag op de wezens dat ze dien voordracht die vol waarheid zat goed verstonden. Een ander sprak nog over Coecke en Ghoethals. die twee werk lieden welke in 1860 te Charleroi onschuldig ont- hoofdzijn geweest door dat de rechters geen vlaamsch verstonden. Spreker stelde voor een verzoekschrift te zenden aan den Minister van Rechtswezen tot herziening van hun proces, opdat de in eer herstel ling dier twee ongelukkige famllien zcu volgen, hij zegde dat reeds verschillige Vlaamsche Gilden zoo iets gedaan hadden ook werd het voorstel aanveerd De vergaderinge sloot met een lied ter eere van Coecke en Ooethals dat getrokken is uitDe Vlaam sche Blok een halfmaandelijks blad die verschijnt te Gent, Lousberglaan, 86. Het muziek dat bijzon der wel past op de woorden was van een uit den Vlaamschen Bond. In iedere gemeente zou zoo iets moeten ingericht worden, men schaft zich daar een aangenaam ver zet, men leert zijne gedachten uitdrukken, men krijgt er kennis van schoone zaken en daardoor wordt men verstandiger mensch. In den nacht tusschen Woensdag en Donderdag zijn dieven ingebroken in het werkhuis van Gustaf Durnez velomaker alhier. Geene schade hebben zij veroorzaakt noch aan het werkhuis noch aan de deur welke zij uit het slot hebben doen springen, hetgeen bewijst dat het behendige dieven zijn. Doch wat erger is voor den bekwamen werkman, hebben zij hem twee velo's ontnomen die daar in de ver- maakplaatse stonden en die met de andere nieuwe stukken eveneens meegenomen, eene weerde bezit ten van boven de 600 franken. Drie andere velos van min weerde waren ook verdwenen doch in den morgenstond vond men ze terug, de eene tegen Devoghels nieuwgebouwd huis geleund, de andere verder op in de grachten gegooid. Het ware te wenschen dat de dieven weldra zullen gekend zijn en het ontstolen goed weder aan den man werd gebracht. Groenselkweek. Zondag laatst, zooals aange kondigd wierd, had de laatste voordracht plaats over groenselkweek. Zooals in de vorige voordrach ten, bekwam M. H. Van Rafelghem, Staatsleeraar van Hofbouwkunde, eenen welverdienden bijval en, bij het sluiten zijner les, wierd hij door een hon derdtal toehoorders geestdriftig toegejuicht. Jammer dat die zoo nuttige lessen ten einde zijn moge er iedereen die ze bijgewoond heeft nut uittrekken - De tram komt af... en bij eenige dagen zal hij daar staan aan de kommereweg, gelijk uit de lucht gevallen, want ja, hij en kan niet verder, daar ze nog niet en weten, waar, hoe en wanneer hij over den ijzeren weg zal geraken. In afwachting zullen ze hem misschien algelijk bezigen om Lan- gemarck met Rousselare te verbinden, gelijk of dat ze Staden met Rousselare verbonden vooraleer de tramlinie aldaar geëindigd was. Razernij.-De jachtwachter Pol Sedeyn heeft Asschen-Woensdag eenen hond doodgeschoten, in de weide van M. H. Callens-Bossaertdie hond gaf teekens van razernij. Beter op tijd gezorgd dan te late beklaagd -In onzen post was de bode Edmond DeBrau- wer bezig met koordjes op een rolle te -hangen toen al met eens de stoel waarop hij stond wegschoot. De brave postbediende viel zoo ongelukkig dat hij op den lessenaar terecht kwam. Na eenige oogen- blikken stond hij open ging zijn dienst doen met de correspondentie welke de tram meêbracht te gaan afhafen. Toen hij thuis kwam gevoelde hij erge pij nen. Dokter Qrimmelprez werd geroepen en besta- tigde dat twee ribben gebroken waren. De voorbeel dige bediende, de oudste facteur der streek, sinds 35 jaar in dienst, is nu bedlegerig, doch zal met voorzichtig te rusten, stillekens herstellen. Verleden maandag, is de algemeene vergadering der J. Wacht, uiterst talrijk geweest, het bestuur is nu definitief gekozen en er zal nu deugdelijk werk verricht worden. De concertafdeeling loopt gelijk op wieltjes, 't be looft wel te zijn. In 't korte nieuwe vergadering. Na de vergadering der Wacht zondag laatst, gaf M. Muyssen, zijnen 2™ landbouwvoordracht, 't Was uitermate weledoch wat de toehoorders be treft, was dit zoo wel niet, de eerste maal was er ze ker te veel geboft geweest op het groot getal aan wezigen in alle geval, er waren er nu zooveel niet, slechts bij de 20 en toch hoevelen, die daar niet waren en die zulke lessen toch broodnoodig heb ben, 't is toch wonderbaar, wie meest behoeften aan onderwijs heeft, is dikwijls weerspannigst om dit te genieten. Zondag 25 Februari, 3« en laatste les. Na de les, eenige schoone boekwerken als prijzen te verdienen deze laatste les heeft plaats onmiddelijk na de ves persdus om 4 ure. In die les zou de gansche zaal van het Paradijs moeten vol zijn. - Den voorlaatsten zaterdag van Mei geeft het verbond der veesyndikaten van het arrondissement Yper, eenen prijskamp voor rundvee ten bedrage van 2000 fr. Die prijskamp is uitsluitelijk toeganke lijk voor dieren behoorende tot leden van de plaat selijke syndicaten. De leden van ons plaatselijk syn dikaat, hetwelk bij bovengemeld verbond aangeslo- en is, mogen dus te Yper, aan gezegden prijskamp eelnemen. Eenen belangrijken prijskamp, zal te St jan zelve en dit volgens gewoonte met de kermis plaats hebben. Binnen eenige dagen zal er eene vergadering p aa s hebbendan zullen de keurders rondgaan om de ingeschreven dieren te merken. -Zondag laatst wierd in de gewone zaal een schoone vergadering gehouden van den hoppebond. Schoon mag deze bijeenkomst heeten om het groot getal eere- en werkende leden erin tegenwoor dig, benevens de geestelijke en wereldlijke overhe den, Voorzitter en Eerevoorzitters van den bond. Het is waarlijk aanmoedigend dat het getal werken de leden tot 96 is geklommen en met het begin van het jaar het honderdtal zal overtreffen. Prachtig is het daarbij dat volgens het verslag van den heer schrijver, Meester Knudde, de Watou- sche hoppetelers in de tentoonstellingen zulke schit terende uitslagen bekomen, dat zij overal naar de schoonste prijzen dingen, dat hnnne hoppe tot in het vreemde, naam en faam heeft verworven. Er is aan de bezoekers van Duitschland de eer te beurt gevallen, op dezer hoppemarkten de hoppe der streek Poperinghe en in 't bijzonder deze van Watou te hooren ophemelen. Deze uitkomsten hebben wij, vervolgt Meester Knudde, te danken aan de goedwilligheid der hop- pekweekers en der landbouwers, die de belangen van hunnen kweek grondig beginnen te verstaan en daarom de beste zorgen wijden aan de bemesting, de verzorging, den pluk en het drogen van den hommel. De eer van dezen bloeienden toestand komt voor al toe aan den eerw. heer Dejaegher. Met taai ge duld heeft hij over eenige jaren den strijd aange vangen tegen de vooroordeelen, die de opbrengsten onzer streek kleineerden en misachtte. Hij heeft niet opgehouden met onverpoosden iever te werken, te spreken en te reizen, om de goede kuituur der hop pe te bevorderen. Hij is erin gelukt zijne gedachten overal te doen aannemen. Hier vooral heeft zijn woord echten weerklank gevonden. Wij zijn veel aan dien hoogachtbaren priester verschuldigd. Daarom willen wij hem vandaag een klein geschenk aanbieden als bewijs van onze erkentelijkheid. Wij offeren hem uit oprechte genegenheid zijn levens portret, gemaakt door eenen Watouschen kunst minnaar Ach. Lebbe. Wij juichen op heden dezen onvermoeibaren wer ker E. H. Dejaegher gulhertig toe. Beantwoorden wij verder steeds aan zijne verwachtingen en vra gen wij 's Hemels zegen over zijne edele streving, zoo voor den bloei onzer bonden in 't algemeen, als voor 't welzijn van elkeen van u in 't bijzonder, (toejuichingen). Dank aan de medewerking van het landbestuur heeft onze bond een spaarpotje van 206 fr. 82, hoewel wij niets verzuimd hebben om voor onze leden gelegenheid te geven om de ziek ten der hoppe te bestrijden. Immers twee sulferaars zijn ten dienste der leden hoppetelers. Er is eene bibliotheek gevormd, waar de landbouwers, vooral de boerezonen zich boeken kunnen verschaffen, om zich te onderrichten. Zij maken er een goed gebruik van en zullen den voortgang aanstooten, die steeds verder en verder zal drijven naar de verbetering van de hoppeteelt van den landbouwstand. Het blijft derhalve ook altijd waar Als de boer leeft, leeft elkeen, (toejuichingen). De E. H. Dejaegher bedankt de leden van den hoppebond voor het geschenk, dat zij hem aanbieden, Hij wenscht tevens de hop petelers geluk om hunne schitterende uitslagen. Hij stelt Watou aan het hoofd van de gilden, aan den kantonalen bond aangesloten. Immers onder de prijzen door het Staatsbestuur uitgeloofd voor de verbetering der boppedrogerijen, heeft Watou het leeuwendeel gewonnen, Ruim 6000 franken vallen dezen te beurt die hunne asten votledigden, gezon der en geschikter mieken. Prijzen aan 15 tot 55 fran ken worden gegeven aan deze, die hierin den weg aanwezendie zou dienen gevolgd te worden, al was het maar door het plaatsen van rookgeleiders of astschouwen. Wij moeten voortwerken, om aan on ze hop al de goede hoedanigheden te behouden. Tot hiertoe was alles in 't werk gesteld om onze hopsoorten te verbeteren, hunne natuur te verede len. Wij hebben daar deels in gelukt. Dit jaar zullen dc proeven beginnen om de vreemde hoppen in ons land en onze streken te doen gedijen. Wij moeten in deze zaak zeer omzichtig te werke gaan. Er dient rekening gehouden te worden van grondsoorten, de bemesting, enz. In verscheidene boerderijen van Poperinghe zul len dit jaar reeds proefvelden ingericht worden. Te hopen dat wij onder dit opzicht, met wijs beleid werkende, ook zullen lukken. De onderscheidene soorten van hoppe zullen mogelijks hier van liever lede goede en voldoendé opbrengsten leveren (toe juichingen). De Heer Voorzitter, Georges Vaneecke bedankt met eenige woorden den eerweerden heer Dejaegher over zijnen grooten iever, over zijne diepgrondige onderwijzingen, over zijne heilzame raadgevingen. Hij heeft ook een woord van erkentenis voor den werkzamen schrijver, Meester Knudde Hij maant den aanwezigen aan getrouw te blijven aan een Staatsbestuur, dat zoo welwillend de verbeteringen van den hoppekweek en van den landbouw in 'tal- gemeen bevordert en aanmoedigt (toejuichingen). Heden worden de prijzen uitgedeeld voor de ge dane verbeteringen v.tn de hoppeasten. De onderscheidingen voor de hoppetentoonstel- lingen zullen op Palmenzondag en op beloken Pa- schen uitgereikt worden. Iedereen wordt dan nog eens verwacht. Elk zegt gewistot een gemoedelijk wederziens. De missie is wonderwel gelukt. De paters Re demptoristen Delputte en Andries hebben prachtige sermoenen gepreekt èn in al de onderrichtingen was de kerk vol. Van ver en bij waren de tnenschen af gekomen Niemand is ten achter gebleven zelfs de ze niet die meer dan van een uur ver moesten ko men. Nog nooit en werd er zoo schoon gepredikt en bij sommige sermoenen meer gekreeschen. De zieke menschen zullen nog lange spreken van het missiebezoek hun door de paters en eerw heer Leo Hellyn gebracht die hen zoowel wisten te troosten en moed in te spreken. De inwoners van Westvleteren mag men hulde brengen om hunne goede gevoelens van rechtzin nig geloof, die als voorbeeld voor 't omliggende mogen aangehaald. Gedurende de missiedagen werden boven de 2600 heilige communiën uitgedeeld. Vandage is er vergadering voor de Fransch- mans in de Sperre bij A. Hoedt om 4 ure. Gedurige Aanbidding.-Dinsdag 20n Febru ari vierde men alhier de groote plechtigheid der gedurige aanbidding. Ter dier gelegenheid was een Pater Recolet gekomen om van op Vrijdag 16" Fe bruari de geloovigen vóór te bereiden, 't Was waar lijk prachtig om zien hoeveel volk die treffende sermoenen bijwoonde, ja aandoenlijk voor dm ijverigen missionnariste beseffen met welke aandacht zijne kostbare woorden aanhoord wierden waardoor iedereen opgewekt en aangemoedigd was tot de veelvuldige communie. Inderdaad zijne woorden hebben weerklank ge vonden. Meer dan 800 communiën zijn uitgedeeld geweest, hetgeen toont dat er vele meermalen gc- communieceêrd hebben. Vrijdag was het dc beurt der minderjarige kinderen. Ja, deze ook nebben den lieven Jesus met veel godsvrucht in hun dankbaar hert ontvangen. 1 Bravo Zantvoordenaars, zulks strekt tot eere. Zij hebben nogmaals getoond dat zij ware Katholieken j zijn, die waarlijk luisteren naar de stem van zijne Hevigheid den Pans, die zich niet schamen om hunne kristelijke plichten te kwijten. BERICHT-Onderlinge bijstand. Het bestuur der nieuw ingerichte maatschappij van Onderlingen 'sBijstand Troost in Nood Iaat weten dat de maatschappij wettig erkend is door koninklijk besluit van 31 December 1911. Deze die nog niet ingeschreven zijn en zouden begeeren deel van te maken, moeten zich onmidde lijk laten inschrijven. Nu worden ze nog aanveerd tot aan 55 jaar zonder inkomgeld, maar na 1 April maar tot 45 jaar, waarbij nog een inkomgeld vol gens ouderdom. Elk zegge het voort. De Schrijver De Voorzitter J. Loridan. B. fgodt. Londen, 19 Februari.-Markt kalm. Men kwo- teert Engelsche hop 300 tot 325 fr., 2e kwaliteit 250 tot 275 fr. Belgische hop ;d.Amerikaansche hop 300 fr. Brussel, 21 Febr. Voor beschikbare waar isersc- Jert eenige dagen afslag, daar men zich aan belang rijke afleveringen van contractenhop verwacht op het inde dezer maand. De markt mag onbestendig heet en. Nieuw Jgewas noteert Poperinghe (Stadslood) 112 1 2 tot 115 fr.Aalst (stadsmerk) 117 1/2-120 fr. Neurenberg (Beieren) 21 Febr Handel kalm Markthop noteert 306 tot 330 fr.Hallertau, 345 tot 369 fr.Spalt 375 fr.eenige balen Belgische hop 262 tot 275 fr. Poperinghë, 23 Febr. Markt kalm. Nieuw gewas (1912), op levering October-November staat op 110 tot 115 fr. - Bij besluit van 7 Febr. is eene toelage van 10 luizend fr. verleend aan het comiteit van toezicht over de Staatsweldadigheidsschool, te Yperen, om hetzelfde toe te laten zijne beschermende zending voort te zetten ten opzichte van de uit die school getreden leerlingen. - Eereteeken de burger-medalie van Eerste klas is toegekend aan M. I. Werrebrouck, bestuurder der stadswerken te Yper. Te Kortrijk is Donderdag schielijk overleden, in den ouderdom van 41 j., M. Georges Claeys, advokaat, bijgevoegd provinciaal-raadslid, voorzit ter van de K. J. W. en van het gouwverbond van W. VI., schatbewaarder van het Natiónaal Verbond, enz. enz. De begraving heeft plaats Maandag te 11 u. Het afsterven van M. G. Claeys is een groot ver lies voor de Jongelingsbeweging. Een onzer beste vrienden uit het Arrondissement, een man van gezag en ondervinding schrijft ons het volgende In het Ypersche Volk van zondag laatst, heb ik met waar genoegen, het artikel Het is tijd ge lezen. 'k Was tevreden omdat er toch spraak is eene gelukkige verandering te brengen, in het aanstellen der kandidaten voor de algemeene kiezing van Juni aanstaande.Bij het ter hand nemen van 't Nieuwsblad van Yper, hetzelfde artikel bemerkende, zoo besloot ik daaruit— 'k weet niet of ik mis ben-dat die rege len wel van eenen onzer voormannen kwamen. In mijne verbeelding zag ik reeds den poll aan het werk. De oude manier van voorstelling bij hand geklap, met een beroep op de eendracht, en het ver schuiven tot later van hetgeen wij van onze afge- veerdigden verlangden, dit was de mand in de verkwikkende poll, aan ieder gevende wat hem toe komt, zou in de plaats treden en 'k begon overtuigd te zijn dat er toch iets van komen zou. Doch kort was mijne tevredenheid. Pas had ik Le Patriote in handen genomen, of'k zag daarin dat alles reeds geschikt en afgedaan was, ik had eenen korten droom gehad, mijne zinsbegoocheling was van kor ten duur geweest. Te Brussel is men dus beter ingelicht dan te Yper? hier zegt men men zal den poll hebben, ginder meldt men ons dat alles reeds afgedaan is en dat wij op de algemeene raadsvergadering, de legendaire bra- bangonne zullen mogen fluiten Wel is waar, stond 's anderdaags in de dagbladen te lezen, dat de vast stelling der kandidaten noch niet gedaan was, doch dit was niet in machte den treurig en indruk, die het artikeltje van daags te voren gemaakt had, weg te nemen. Nochtaus, Heeren Voormaunen, hoe noodig is de poll, om het algemeen vertrouwen aan de kandida ten te verzekeren; om iedereen het uitdrukken zijner wenschen mogelijk te maken, om kandidaten aan te stellen die de volksgunst genieten, want zonder volkskunst geen goeden uitslag mogelijk. Doch de poll dient geheel in 't korte, hoe eerder, hoe beter, plaats hebben. Immers, tot het oogenblik dat de poll plaatste gehad heeft, zal er nog een groot deel onzer krachten verspild worden over persoon lijkheden en andere nevengeschikte punten, krachten die aUernoodigst zijn en van nu af aan de werking voor de eigenlijke kiezing zouden moeten besteed worden. Dat men toch eens durvend doorwerke en niet wachte tot het laatste oogenblik, dat men met het eeuwig verschuiven eens ophoude/tmoet er toch eens van komen In hoeveel arrondissementen over het land zijn niet reeds de kandidaten aangeduid en is de kieswerking reeds in gang. Onder opzicht van kieswerking is het in ons Arrondissement, bij ons, katholieken, in vele plaatsen, treurig gesteld. 'k Ben zoo nieuwsgierig geweest, over 2 jaar na de kiezing, eens inlichtingen in te winnen, nopens de kieswerking op eenige gemeenten van ons arrondis sement. Ik was waarlijk verrast geweest, toen ik de ontmoedigden uitslag der laatste kiezing bestatigd had maar toen ik eenige inlichtingen bekomen had, dan was mijne verwondering geweken buiten eenige zeldzame uitzonderingen was de plaatselijke werking ZERO geweest. Ja wel de gebruikelijke meetingen en schriften, dat was er wel geweest, maar hier is het als in de nijverheidde methoden van werking moeten met den vooruitgang overeenstemmen of men wordt' achteruitgedreven. Nuttige lessen zouden wij hierop bij onze tegenstrevers kunnen bekomen. '1 Is te hc- dat hierin verandering komen zal. Wat nog den poll betreft deze moet eerlijk, en rechtveerdig plaats hebben, ieder moet in de mogelijkheid gesteld zijn, zijn gedacht te uiten, daarom ware het misschien ook wenschelijk, dat den poll, plaatse grijpe niet in Yper, irrar in de hoofd plaats van ieder kanton, zoo zouden de landelijke bondsleden, de mogelijkheid hebben, degelijk on- aan dezes werking deel te nemen, want 't is toch verstaanbaar dat, de afgeveerdigden van Rousbnig- ge en andere verafgelegen gemeenten, niet in zoo volle getal opkomen kunnen, als deze van de nabij Yper gelegen gemeenten. Ook zou er zeker wel een oogje mogen in 't zeil gehouden worden nopens de afgeveerdigden zelf, want daar zijn toch eenige gekende liberalen tus schen dit hout, toch wel door de gebrekkige in richting, want voorzeker vragen zulke personen ni t om als leden der katholieke vereeniging opgenomen te worden. 5*, 200 fr. en 8 d. gev. en allen uog 100 fr. boet v. hunne wapens niet te hebben afget.— DésiréDeque- cker, Waasten, verv. v. zedenaanslag wordt vrijgespr. - Opsomer Jeroom, Wervick, verv. v. jachtm. wordt vrijgespr. - Thery Camiel Wervick, krijgt 100 tr. boet v. jachtm. en 100 fr. v. niet aflev. van zij.i wapen Depoorter Emiel, Zantv. krijgt dezelve straf als de vo rige -Swaenepoel Odile, Oostn. verv. v. messteken, wordt vw. verwezen tot 5 m. en 50 fr. boet. Hij moet daarenboven 300 fr. aan de burg. partij bet. - Swyn- gedouw Hilaire, Wytsch. krijgt 5 m. gev. v. binnen te dringen in andermans huis en er 50 fr.gest. te heb ben. Hij krijgt nog 15 d. en 26 fr. boet v. smaad- Dumoulin Jer. Kemmel krijt vw. 2 m. en 50 fr. boet v.Jmesst. - Verkuidere Leon en Camiel, Gheluwe, krijgen 1 m. gev. v. kiekendiefstal. Na zijne straf uit gedaan te hebben, zal Verkuidere L. ter beschikking v. den S'aat gesteld worden-SabbenMarg. en Gis- quière Georges, Yper, krijgen elk vw, 26 fr. boet v. 't zingen v. ontuchtige liederen - Lodigeois Arthur Orchies, uit België verbannen, werd te Waasten aan- gch. Dat kost hem 2 m. gev. - Van Eenooghe Th Pop. krijgt 6 m. v. zehenaanslag en 1 m. en 26 fr. b. v. smaad aan de zeden. Hij moet seffens wordeu aang. - Busschaert Achiel Langem. krijgt 50 fr. boet v smaad aan den politiekommissaris. Yper. (Verloren hoek) Zondag 3 Maart prijskaarting 15 fr. pr. bij Vic tor Carissen HerbergDen Hast- Elverdinghe Heden Zondag herbergkermis en Maandag kan deel In den Astby Arthur David. Langemark Zondag 25 Febr. is er groote prijskaarting f er herberg De goude schaar* bij Jules Sedeyn-Masse- lus 10 fr. Vooruit en het inleggeld erbij-, daarachter souper van saucissen'. Loo. Zondag aanstaande gewone jaarlijksche combat- kaarting en kermis *In de Zwaan» bij I.Thoma-Wy douw Mac kt. Zonnebeke Heden Zondag herbergkermis en Maandag kand. •In de Schaarbij Cyrile Callens. Het moet niet meer gezegd worden Het leven is zeer duur. Alles slaat op, ja alles, uitgenomen.het loon. Hetgene ook zoo zal blijven, zoolang als de werkman, er niet aan denkt het te deen verheogen En nochtans moet er opslag van loon komen, an ders wordt ons bestaan. Het behoorlijk en mensh- waardig bestaan onmogelijk. Doch niet, een of twee mannen kunnen die ver betering bewerken het eenige middel hiervoor, bestaat in de macht eener vakvereeniging. Daarom moeten allen hunnen plicht beseffen, en eensgezind eraan meewerken om die macht te vormen. Slechts dan wanneer allen, onder een en 't zelfde vaandel der vakvereeniging zullen geschaard zijn, zullen wij waarborg hebben voor onze toekomst. Ten dien einde wordt er zondag 25 Februari om 3 1 2 ure namiddag, op het stadhuis in de militie zaal, eene groote algemeene vergadering gehouden waarop als sprekers zullen optreden onze vrien den René Debruyne en Felix Stockman van Gent. Iedereen weze dus op zijn post Niemand kome te laat De wettig erkende vakvereenigingen van Yper. WFRVICK broeder Quintillien tegen De lUlHIuH Werkman - Op laatste uur vernemen wij dat de Prokureur des Konings vraagt dat het oordeel tegen De Werkman welke Woensdag aanst. het tribunaal uitspreken zal, uitvoerbaar zijn zou bij voorraad niet tegenstaande alle beroep. Yper. - Geboorten Vaneygen Roger Mondstr. - Adenot André Waterkasteelstr. - Muylle Alphonse Zonnebekesteenweg. Huwelijken Deleu Alphonse stoke wed. Bertier Hélène en Declercq Louise breister te Yper-Ver- meersch Adhémar timmerman en Willemet Ida kant werkster te Yper-Pottel Alphonse steenkapper en Glissoux Julie kantw. te Yper-Declercq Henri polierder en Vansevenant Madeleine naaister te Yper. Delahaye Eugène daglooner wed. Theuninck Marie en Deleu Elodie kantwerkster wed. Vandendriessche Henri te Yper - Devos Auguste timmerman en Doo- laeghe Julie naaister te Yper Dehaerne Jéröme hoef- smid echtgescheiden met Dewachter Gabrielle en I Sinave Celine kantw. te Yper. Sterfoevallen: Eeckhout Virginie 86 j. zb. wed. j Kestelyn Charles Poperinghe steenw. - Volcke Eva- j riste 17 j. landbouwwerkm. Meenestr. - Nys Lucie 85 j. zv. ongehuwd Bollingstr.-Notre lame Siépha- nie78j. zb, wed. Verhulle Franz en Vandemarliere Henri Poperinghe steenw. - Wanseele Henri 69 j. zb. ongehuwd Lange Thouroutstr. Poperinghe-Geboorten Ferla Robert Cas- selstr - Ltfever Jeanne Casselstr. Demyter André wijk L.-Laheye Albert Pottestr- Vannieuwenhuy- ze Ivonne Casselstr-Timperman Aimé Casselstr Delaplace Silvain wijk C. Sterfgevallen Ballijn Maur. 4 m. Tromme- laarstr. - Artois Felix 87 j. zb. Boescheepstr.Car- pentier Petrus 82 j. zb. wijk H. - Emiel Seys 56 land bouwer Y,.erstr. - Vanderbeke Emile 46 j. herbergier Doorn estr. j Boesinghe-Huwelijken Marcel Lucas met Hermine Pauwels. Ch. Demeyere met Agnes Ga- j deyne. Sterfgevallen Louise Vanuxem- Evarist Vol cke 18. Dranoutre - Geboorten Vanuxem Jeanne- Boudein Hilaire-Sieuw Julia-Lahousse Omer Maria Dury - Verhaeghe André. HuWELljK Marrecau Camiel en Emma Kouckuyt Sterfgevallen Magdalena Laplace 13 m. - Julie Philippe 74 1/2 j. Elverdinghe. Geboorten André Rosseel Cyriel Bertier. Langemarck. - Geboorte Oscar Carrein. Belofte Alois Descamps jm. v. Langem. en Ju lia Wildermeersch jd. v. Poelcapelle. Sterfgeval Achiel Demeij 6 m. Oostvleteren.-Geboorten Romain Vande- wynckel - Nelly Behaeghel. Passchendaele.-Geboorten Viaene Cyriel -De e Agnes-Milleville Margarita Sterfgevallen Breyne Achiei, 12 dagen Mas- schelein Lodwijk, 64 j. - Devogel Theophiel 54 j. Meesen.-Geboorten Hector Odent Steenstr. Olga Seghers Groote Markt. Watou. - Sterfgeval Petrus Vanhove 47 jaar, II maanden. Wervick- Geboorten Maurice en Ivonne Ve- nant tweelingkinders van VictorenMariaBruggeman - Gabrielle Vandenbregge dv. Maur. en Pharailde Yansteenkiste - Rachel Grymonprez dv. Cyrille en Bertha Six -Joseph Schotte zv. Henri en Pharailde Penet—Maurice Imbo zv. Arthur en Emma Verraes - Gerard Samyn zv. Hector en Irma Bucket - Beatri ce Verfaillie dv. August en Emma Buyse - Michel Bo ier zv. Leon en Angele Vanheule - Robert Descamps zv. Camille en Ma'gareta Luville. Sterfgevallen: Frangois Emaer, oud. 64 jaar «ed. v. Eugenie Verhaeghe Jules Gobert oud 41 j. echt. v. Helena Salomez. Huwelijk Petrus Plets v. Dadizeele met Magda lena Corselis v. Wervick. Zonnebeke. - Geboorten Irma Dewulf— lustaaf Cremers. HuWELljKGustaaf Matthys met Romanie Ver- ncersch. Cauliez Florent Ploegsteert krijgt 25 fr. b. v. sla gen-Cauliez Va'ère, Ploegsteert, krijgt 2 maal 50 fr. b. en Cauliez Ida, 52 fr. b. v. hun vader te slaan -met uitstel.—Cauliez René, Ploegsteert krijgt 8 d, en 26 fr. boet v. bedreig, en 26 fr. boet v. vernie ling van afsluit.-Godderis J., Wytschaete, krijgt 8 d. en 26 fr. b. v. 't inslaan van ruiten - Sohier Henii j Zonnebeke krijgt 7 m gev. v. aanslag op de zeden, met onm. aanhouding - Regelbrugge Henri Zillebe- i ke, Everaet Gaston Voorm., Desmarez Henri Hout- j hem, Grimonprez Camiel, Zilleb., Mels PHolleb. worden verv. v. jachtm. Zij krijgen de le, 200 fr. b. en 15 d.de 2e, 100 fr. b. en 1 m. gev.de 3e, 400. tit 1 m. gdmJsÉr-' "200 fr. b. en 18 d. p«v_i_d£, Yper Tarwe, per 100 kilos Rogge taver Boonen rwten \jrdappelen toter, [>er kilo ieren de 25 Dixmude, Tarwe, jaer hectoliter Rogge, Aardappelen Boter, per kilo FiorPii .'10' "inks g

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1912 | | pagina 3