Katholiek Volksgezind öleekblad flan onze Lezers BUITENLAND Oorlog tusschen Italië eo Turkije YPER en ARRONDISSEMENT Kerkelijke Ralender. Landbouwbelangen KONGO YPER eiHlEWTEBMB. kHZl? f Een begin van brand Koninklijke Fanfare. Werkongeval. Nieuwe Onderscheiding WERVICK Onderkruipers, Barons, Laplanders Hazewinden, Kleene Verstanden, Krekels en Gie DERDE 1 AAR N<> 11 Wekelljksche Oplage O O O nummers ZONDAG 10 MAART 1912. TELEFOON N° 137 G. Bras nier-, bedwang hielden. Nu zouden, volgens Italiaansche berichten, de hoogten inge nomen zijn geweest door de Italiaansche troepen die nu meester zouden zijn van geheel de streek. De overwinning heeft hun echter zeer duur gekost, want hon- derden doocjen en gekwetsten werden na het gevecht op het slagveld gevonden. De Turken zijn achteruit getrokken om het gros van hun leger te gaan vervoe gen. Op hunne beurt hebben de Turken de Italiaansche verschansingen rond Derna aangevallen, hebben ze voor eenige uren bezet, maar zijn ten slotte achteruit gedre ven geweest met zware verliezen. De Ita lianen telden 150 man buiten gevecht ge steld. De berichten over een aanstaande vre de doen weer de ronde van de dagbladen zelfs beweert men dat niet min dan 5 mo gendheden ermede bemoeid zijn. Maar dan ook seffens lezen wij dat de 'Turken, alhoewel zij erge verliezen ondergaan in klein Arabie waarover wij v,erleden week spraken, van geen vrede willen hooren zoolang er spraak blijft afstand te moeten ;doen van Tripolitanie. De algemeene vlootoverste M. Aubry is deze week gestorven, en de admiraal Faravelli is in zijn plaats benoemd. China I De toestand voor de nieuwe regeering is alles behalve rooskleurig. Erge onlusten grijpen plaats te Pekin, waar de troepen I in opstand zijn gekomen, en een echte vernieling in sommige wijken hebben te weeggebracht. Ook te Sanghai, te Tien- tsen en in andere mindere steden grepen erge onlusten plaats. De Europeanen wor den erg bedreigd, 't Oaat juist zooals wij voorspeld hadden de roofzuchtige ban- pen niet betalen, en de mogendheden kunnen over een aangevraagde leening maar geen uitspraak doen. Ondertusschen zenden ze versterkingstroepen naar hunne Engeland dieten, die nu dat er vrede zou moeten Bij dit nummer is er een kosteloos heerschen, niets meer te stelen hebben, bijblad. willen de wapens niet nederleggen, en Het Ypersche Volk spaart geene1 moorden en stelen overal waar ze kunnen, moeite om zijne zes duizend lezers te vol- Yan-shi-Kai weet niet van wat hout pijlen doen. Het verhoopt ook immer te mogen maken hij zit zonder geld, kan zijn troe- steunen op de medewerking van al de warmbezielde en edelmoedige katholie ken van het Arrondissement. Met het in zicht allen op te wekken tot toewijding aan de heilige zaak der katholieke Pers, legaties, aan de groote taak van Het Ypersche Volk geven wij in het Bijblad het ar-j tikel j De werkstaking der koolmijnwerkers is ONDERSTEUNT UWE PERS uitgebroken geen bemiddeling heeft het T tot nog toe kunnen baten. M. Asquith Vrienden Lezers, het Bijblad bevat de-heeft zich waarlijk afgeslooft om een toe- ze week allergewichtigste artikels. nadering teweeg te brengen tusschen pa-; We vestigen er uw aandacht op en vra- troons en werklieden, heeft gesmeekt en gen kennis te nemen van den laatsten ver- gedreigd, maar 't heeft niet geholpen. De manenden oproep tot de werkstaking is in vollen gang. En welk een Algemeens Ve^aderintr werkstaking. Meer dan een millioen mijn- werkers loopen zonder werk endoorhun- van den Katholieken Bond van 'tArron- ne werkstaking beletten zij het werk aan dissement, en van het artikel een groot deel der andere werklieden reeds zijn er meer dan 500.000 allerhande SCHOOLPOLITIEK i werklieden hun broodwinning beroofd. De regeering en desehoolkweetie.-Verfa-'«d fabriek™ liggen stil, de ringen van hoofdminister de BroguevUe.i scheepvaart hjdt gebeld,g de ,,zerweg- s J v maatschappijen moeten het verkeer zeer Onderzoekt en bewaart de twee tafels beperken, kortom, indien de werkstaking van prijskampen voor geiten en voor n0g eenige dagen duurt zal ze voor En- kweekvee welke wij geven onder opschrift geland eene ware ramp worden. En zal ze blijven duren De bazen voor i het grootste getal, 65 ten honderd, willen Daarbij vindt gij nog nieuws over De Toegeven op het punt van het minimum Kiezing voor den Werkrechtersraad over Vakvereenigingen,... enz. enz. In den loop der week zijn de Turksche troepen tweemaal handgemeen geworden met de Italiaansche, en in beide gevechten zouden de Italianen de overwinning be haald hebben. loon dat de werkstakers eischen. De an dere zouden misschien ook toegeven, maar zij eischen dat de werklieden dan ook zouden een minimum opbrengst verzekeren. En tot nu toe komt men over dat punt niet overeen: de werklieden vinden dat de eischen der bazen over die minimum op brengst te groot zijn. Er zijn nog geen groote onlusten ont staan, maar toch zullen er onvermijdelijk uitbreken indien de toestand blijft duren. De bevolking die eerst met de mijnwerkers was, begint in te zien dat deze wat al te halstarrig alle toegevendheid weigeren, en daarbij zal de nood, veroorzaakt door de De eerste slag is geleverd geweest rond geweldige verhooging van kolen en ook Khoms. Daar zijn de Italiaansche troepen andere waren, wel een oorzaak worden meester reeds sedert het begin van denvan algemeene ontevredenheid, oorlog maar hun toestand was voortdu- j m. Asquith is nochtans vol hoop dat rend gevaarlijk daar de Turken meester hij weldra tot een besliste overeenkomst gebleven waren van de hoogten rond de zaj geraken. Wij hopen en wenschen het stad, en alzoo de Italianen voortdurend in met hem. Oister vertrok-de Léopoldvilleuit Antwerpen naar de Kolonie terug. Onder de reizigers bevond' t zich 6 paters kapu cijnen die hunne medebroeders in Banzij- stad gaan vervoegen. Of zij daar wel zul len gekomen zijn Tijdens de bespreking der begrooting j voor Kongo stelde zijne excellentie minis-1 ter Renkin voor, eene subsidie van 50.000 fr. te stemmen voorde Union Coloniale» Wat is dat Union coloniale De minister zelf heeft daarop geant- woord Een voorloopig komiteit zegde hij is ingesteld om te bestudeeren of het mogelijk was eene groote propaganda te verwezenlijken, die onder de naam van Union Coloniale beige bezield met de ruimste vaderlandsliefde, de studie en be kendmaking van al de vraagstukken betref fende de zedelijke en ekonomische ont- i wikkeling voor onze kolonie zou beharti gen. Dit komiteit bestaat uit den heer Beer- naert, voorzitter en de heeren De Lants- heere, Franck, VanCauwelaert,Vandervelde kolonel Thys en komandant Dubreucq. Verder deed Zijne Excellentie uiteen hoe de Union Coloniale haar doel zou bereiken en onder ander noemde hij volgend mid del Een kongoleesch handelsmuseum in te richten, waarin zouden tentoongesteld worden de verschillende europeesche fabriekvoortbrengselen die in Kongo kun nen verkocht worden, vooral voor de bel- gische handelaars en fabrikanten die ver langen hunne waren in Afrika aan den man te brengen. Een dienst van jhandels- inlichtingen zou aah dit museum, worden toegevoegd. Wij Vlamingen verhopen nu, dat die voordrachten in het vlaamsche land aan vlaamsche handelaars en fabrikanten in het vlaamsch zullen gegeven worden. Daarom zien we met genoegen twee antwerpsche volksvertegenwoordigers MM. L. Franck en Fr. Van Cauwelaert deel uitmaken van het komiteit en op hun steunen we opdat ons en onze taal recht geschiede Veeteelt in Neder - Kon^o Hoe ging men te werk om in de kolonie gei ten aan te kweeken Het inlandsch ras werd verbeterd door het invoeren van bokken uit Las Palmas, een eiland uit den groep der Kanarische eilanden. Deze bok ken staan bekend als uitstekende fokdieren Ze zijn groot van gestalte, sterk zwaar van leden, hebben een langen baard en groote horens. Het kruisen der bokken met de schoonste onzer geiten heeft het inlandsche ras veel verbetering aangebracht j In Kongo houdt men veeleer geiten voor het vleesch dan voor de melk. De dieren immers zijn nog te wild en het melken levert nog veel te veel moeilijkheden op. Tot dit werk zijn niet min dan drie man nen noodig, een die het beest bij den kop vasthoudt, een die schrijlings over het dier staat en de achterpooten ophoudt en een die melkt, en nog gebeurt het al te dikwijls dat het al verloren moeite is, omdat de geit haar melk terughoudt. De geitenkudden vertrekken 's morgens om 7 of 8 uur naar de afgesloten perken Zondag hier beschreven, onder de bewa king van een paar jongens, die elk een 50 dieren te leiden hebben. Zij komen terug naar hun stal omtrent 11 uur, wanneer dc zon te hevig wordt. In de bijzonderste posten zijn die stallen meestal in steen opgebouwd, met een zinken dak. Verbeeld u een muur van een meter hoog, waarop op gelijke afstanden, kolommen tot tegen het dak zijn aangebracht De open ruimte tusschen muur en dak wordt aangevuld met traliewerk of met latten die een tien tal centimeter van elkaar staan. Deze ope ningen brengen onophoudend frissche lucht en helder licht binnen. Het tralie werk moet er zijn om de geiten tegen den aanval van den luipaard te be vrijden. Op stal krijgen de geiten bla deren en. loovers van zoete patatten. Ze zijn zeer verlekkerd op maniocwortels en maïs. Men slacht de dieren lijk in Europa maar het vel en de ingewanden blijven aan deslachters, de kop is voor den kok der post, en het vleesch wordt in kleine stuk ken verdeeld. Kerkmuziek Al wat opstel, aankondigingen, inschrij vingen, enz. betreft, moet vrachtvrij naar den Uitgever gezonden worden. Handschriften worden niet teruggegeven. Briefwisselaars worden verzocht telkens hun volledig adres op te geven. Alle ingezonden boeken worden bespro ken. AANKONDIGINGEN Gewone aankondigingen 10 c. per reiie: Rechterlvke aankondigingen1 fr, de reke, Groote en langdurige aankondigingen: volgens overeenkomst DRUKKER-UITGEVER BOTERSTRAAT. 62, YPER. INSCHRIJVING Voor een heel jaar: 2.50 fr. - Prijs per nummer 2 centiemen. De inschrijvers wenden zich tot den Uitgever; of tot onze gazetver- koopers. Zondag 10 Maart. -3en Zondag van den Vasten Mis van dezen zondag gedachtenis der veertig Martelaars. In den eeredienat van dezen zondag wordt er nog meer op den plicht van strijden aangedrongen. De Heilige Kerk toont ons deh christen in strijd met zijnen vijand, den duivel, dezelfde, die ook den Zaligmaker in de woestijn bekoorde. Het is goed van tijd tot tijd aan het bestaan der booze geesten te denken. Het Evangelie beschrijft de macht van den vorst der duisternis maar stelt ons tevens gerust, door er ons aan te herinneren, datjezus Christus, onze Verlosser den duivel overwonnen heeft. Evangelie van den Zondag. In dien tijd wierp Jezus eenen duivel uit en deze was stom. En toen hij hem had uitgedreven, sprak de stomme, en de scharen waren verwonderd. Sommigen echter van hen zeiden: In Beelze bub, den vorst des duivels drrjft hij de duivelen uit. En anderen, om hem te beproeven, vroegen hem om een teeken uit den hemel. Als hij echter hunne gedachten zag, zeide hij tot hen: Alle rijk, dat tegen zich zelf verdeeld is, zal verwoest worden, en het eene huls zal op het andere vallen. Zoo echter Satan in zich zelf ver deeld is, hoe zal dan zijn rijk bestaan Want gij zegt dat ik in Beelzebub de duivelen uitdrijf. Maar zoo ik in Beelzebub de dui velen uitdrijf, door wien drijven uwe zonen ze dan uit. Zij zullen daarom uwe rechters zijn. Doch indien ik door Gods vinger de duivelen uitdrijf, dan is voorwaar het rijk Gods tot u gekomen. Wanneer een sterk gewapende zijne woning bewaart, dan is al wat hij bezit in zekerheid. Wanneer echter een sterkere dan hij hem overvalt en overwint, dan ontneemt hij hem al zijne wape nen, waarop hij zijn vertrouwen stelde, en verdeelt Zijnen buit. Die niet met mij is, is tegen mij, en die met mij niet verzamelt, verstrooit. Wanneer de onreine geest van den mensch is uitge gaan, zwerft hij door waterlooze plaatsen om rust te zoeken en haar niet vindend, zegt hijIk zal terugkeeren naar mijne woning vanwaar ik ben uitgegaan. En daar gekomen vindt hij haar geveegd en versierd. Dan gaat hij heen en neemt zeven andere geesten met zich nog slechter dan hij zelf en zij gaan binnen en wonen daar en de laatste toestand van dien mensch wordt nog erger dan de eerste. Het geschiedde echter, terwijl hij dit zeide, dat eene vrouw uit de menigte hare stem verhief en hem zeide Zalig de schoot, die u gedragen heeft, en de borsten die gij gezogen hebt J Doch hij zeide: Zaligzij, die het woord Gods hooren en hetzelve bewaren Gedurige aanbidding te Kemmel. Maandag 11.— Perpetua en Felicitas, martelaressen (Feest verzet van 6" dezerj. Gedurige aanbidding te Langemarck. Dinsdag 12Gregorius, paus en kerkleeraar. Woensdag 13.-//. Euphrasiamartelares. Gedurige aanbidding te S. Juliaan Langemarck Donderdag 14.-//. Mathilde. Vrijdag 15.-Feest der Vijf Wonden van O. H.J.-C. H. Longinus, martelaar. Gedurige aanbidding te Watou Klooster der Zusters van S.Joseph Zaterdag 16.-//. Meribertusbisschop. Stadsverordeningen, politiebevel nopens karnaval.— 2 Stadsbestuur, wensch tot het stichten van eene algemeene pensioenkas voor stadsbedienden. - 3 Stadsbibliotheek, rekening 1911.-4. Stadsharmonie, id.-5. Pompierskorps, id.-6 Hulpkas der pom piers, id. - 7. Openbaar onderwijs, rekening 1911 der bewaarscholen -8. Kookschool, id.-9 Bureel van Weldadigheid, rekening 1910, begrooting 1911 - 10. Burgerlijke Godshuizen, id., id.11. Stads- geldwezen, begrooting 1912, wijzigingen. 12 Wegenis, heropbouwing van een muur Doorgang straat, credit. 13. Cercle Equestre vraag op toelaag. 14. Eeredienst, erfgift aan S Maartenskerk. - 15 Id., pacht van S. Maartensklooster.16. Bureel van Weldadigheid, verpachting van eigendommen, lastkohier. 17. Burgerlijke Godshuizen, jacht verpachting. 18. Waterdienst, verandering aai- 'Dickebuschvijver. - 19. Stadseigendommen verkoop van gronden.-20 Landbouw, veeprijskamp, toelaag 21. Id., geitenprijskamp, toelaag. devaarten enz. ten einde het door de moedige stre- vers beoogde doel weldra te bereiken Gansch een volk, hetwelk zijnen God en Koning in zegetocht door de straten vergezeld, doen zingen zooals in Oostenrijk, Duitschland, Hongarie, Polen en elders, j en alzoo opentlijk getuigen dat Christus heerscht, Christus regnat Hoe verrukkend schoon Mochten \e ij dit jaar deze zangen in onze proces- sien hooren uitvoeren tot verheerlijking van onzen j godsdienst en tot stichting onzer Ypeische bevolking 't ware de vurigste wensch van alle liefhebbers van godsdienstig muziek. njnjlpit VrouwVermeersch, geboren Louise Dumelie, UIbUbII.herbergierster, Capronstraat, ging haar gel tellen weggesloten in eene kleine dooze gedoken in eene voddenmand. Zij bestatigde het verdwijnc: van 70 fr. op 500. Een onderzoek is ingesteld. - Onbékende dieven zijn Woensdag binnenge trokken in den hof van den bakker Vasseur. Pie hof is gelegen tusschen de Meenepoort en de Zwemschool Zij hebben er eenige kiekens bui: gemaakt. Eene klacht is ingediend. ontslo d Woensdag avond bij M. Jotóine Vbn 'enberghe kleermaker, Dixmudestraat. Op het oogenblik het gazlicht in den winkel aan te steken, viel een haif uitgedoofde sulfer bij opgevalle in een papierpal op den disch. Dit nam vuur nogal veel rook ver oorzakende. Dit begin van brand kon spoedig ge blust worden. Unnrlcrlnlhpirl '^en dacht dat de razernij die hiere nUllUoUUlllCIU. jn het omliggende dees zomer zoe leelijk huis ha l gehou 'en, voor goed verdwenen was. Dinsdag nu, heeft men een nieuw verdach geval ontmoet. De hond van M Rabau, uit de Rijsselstraat, was sedert eenigen tijd in zijn schik niet meer. M,en deed het beest naar het slachthu's om er afgemaakt te worden. De heer veearts, denkende met een nieuw geval van razernij te doen te hebben, heeft den kop van liet dier naar het gesticht Pasteur gezonden. llawiflefnnHc Wij k°men ',e> Jaarboek van het Da- UdYlUDlUllUO. vidsfonds voor 1912 te ontvangen. BI. 312 vinden wij het beknop' verslag over den toestand in de werkzaamheden van de Afdeelingen (t Oktoberl910-30 September 1911) BI. 378 staat het verslag van de Ypersche Afdeeling ingericht in 1886. Dit verslag is heel kort Hier is 'tHet bestuur hield 4 vergaderingen. Op de algemeene vergadering en de zittingen van den gouwbond waren afgevaardigden tegenwoordig. Een zielmis werd opgedragen. Albert Vogel droeg «Coriolanus» voor en KareLVan Rijn gaf eene greoie Gala- Vertooning De heer Em. Hullebroek richtte een liederavond in. De 11 Ju'i werd door een volks concert en verlichting plechtig herdacht. Daarmêe uit- Ons gedacht daarover Het wa en zekerlijk drie luislerlijke feestavonden drie op een jaar dat schijnt ons zekerlijk g-roegmaar het Davidsfonds wochtte beter indien het bij feesten- die uitzonderingen blijven-wat meer zorgdroeg voor vlaamsch geesteslevens - hoogeronderwijs, enz.enz... Dan zouden velen van de 110 leden wat overtuigder Vlamingen zijn... immers velen zijn ingeschreven voor de mode en blijven onver schillig aan Davidsfonds en Vlaamsche beweging Ern pijnlijkwerkor.gev.il isWocnsda morgen voorgevallen rond 11 u. aan de werken van S. Jacobstoren. Steenzagers hadden op het steenwerk een groot steenklomp doorgezaagd. Een der werklieden, Fran cois Baert, geboren te Brugge in 1881 had juist een nieuwe potlood teekenitig erop gemaakt om an^e - maal aan't zagin te gaan, als sch elijk een der gezaagde deelen, steenklomp van 6C0 kilos omkan telde. Baert kon ongelukkiglijk niet heel en gansch uit den weg springen. De steen viel hem op den linkervoet die op drie plaatsen gebroken werd. De rechtervoet werd ook gewond. Baert werd naar 't gasthuis gedregen. Daags te voren was ook een ongeval doch van minder aangelegenheid gebeurd. De stormwind had eene plank van het staketsel losgerukt. Deze viel op het hoofd van Petrus Mel- sens, woonende S. Jacobsnieuweg 15 Hij werd thuis bezorgd door doktoer Van Robaeys. In den Wederlandscher, wedstrijd voor toonkundi ge gewrochten Parijs-B ussel waarvan wij in vorig nummer spraken wordt onze stadsgenoot, de heer A. Van Egroo, door eene nieuwe onderschei- ing vereerd namelijk den 4" prijs in de VR Reeks t- t. z. Werken voor klavier en orkest. Wij hernieu wen onze innige gelukwenschen, en koesteren zoe te hoop voor zijne kunstenaarstoekomst Mochten wij eensdaags die verscheidene bekroon de werken van onzen stadsgenoot hier in onze mo<- derstad, te bewonderen krijgen en dat met de kun dige en berri dwillige medehulp van den heer Louis Vanhoutte en de snaarmaatschappij Cercle sym phonique Yprois 't ware de vurigste wensch va: alle onpartijdige Yperlingen. Het huis Slootmaeckers-Boeckx, te Niel bij Boom komt vier processie marchen met zang uit te geve- aan zeer genadigden prijs. De Eerw. Heer Wuyts, pastoor te Merxem en de lieer Duflou, toonkundige te Borgerhout, hebbin tit werk op zich genomen. Bekennen wij het vo' mondig de ieverige en bekwame deskundige werkeis hebben degelijk schoon gewrocht in den hande 1 gebracht. Inderdaad, die processie-marche zijn vlaamsche godsdienstige gezangen, in vrijen rylhmus, tweestem mig en uiterst gemakkelijk om, bij 't eerste gehooi l ior al de deelnemers uitgevoerd te worden.-Af wisselend door voor of tusschenspel, begeleiden en kcle speeltuigen den zang derwijze dat daardoor ei ne goede aangename rust gegund worde, en ieder- maal zoo voor dees als voor geen, hebben de be werkers zorgvuldig alle speeltuig vermeden, verbo den door het Motu proprio Dichter en toonkundige zullen dan ook overal eer halen van hun werk. Wij bevelen die processie- marchen aan kerkraden, congregatiën, kringen, be- Soirée-Tabagie gegeven op Zaterdag 9 Maart om 8 3/4 u. aan de leden der Kotiininklijke Fanf ire, met de welwillende medewerkingvan de Heeren Aitné Van der Haeghen baryton, 1" prijs concert van Gent en Paul Speeckaert, kluchtzanger. PROGRAMA I. a) Roi-Albert, marche Eilenberg. b) Caprice Espagnol H Weyts. door de Koninklijke Fanfare II. M. Speeckaert III Prologe du drame Lyrique Paillasse door M. Van der Haeghen Leoncavallo. IV M. Speeckaert V. Neiges-Pritauières J. Blangenois. door M. Van der Haeghen VI. Air et divertissement soliste M. J. Desamault VII. a) Air de l'opéra Henri VIII C. Saint-Saëns. b) Air de l'opéra Le Roi de Lahore door M. Van der Haegen J. Mastenet. Zooals naar gewoonte was er verleden week aan de vensters van 't Volkshuis, groote tentoonstelling der klinkende en ronkende titels der artikels van den Werkman. Het ware niet kwalijk, dunkt ons, die meester stukken eens één voor één onder handen te nemen om de menschen te doen inzien dat er in den stal der roode schapen wel veel geblaat is maar heel weinig wol Ie Ariikel. Zijne Majesteit den onderkruiper. geteekend Baron. Volgens den schrijver van dit artikel, die, om wel te doen zien dat hij zelf een onderkruiper is, met den naam van eenen kruiper teekent (Baron is im mers de hond die onder de broodkarre kruipt) zijn al de werklieden die geen socialist zijn onder kruipers Al wie, 't zij hier, 't zij elders, op commande van den eenen of den anderen nietsdoener zijn werk niet laat staan, in een onderkruiper Al wie niet geneigd is zijn huisgezin blindelings in armoê en ellende te dompelen, is een onderkrui per En, al wie de eene of de andere twiststoker, vis- scher in troebel water-die zich wil doen opmerken en kost wat kost man van aanzien worden durft dweeisboomen en den kop biên, is ook al een on derkruiper Het zijn de Coöperatieven en volkshuizen niet die den monopool van verkoop pogen in handen te krijgen en den schamelen neeringdoener eene doo- dende concurrentie aandoen, die onderkruipers. O neen, 't zijn zij niet 't Zijn de roode bakkerijen niet die onderkruipen zij die het brood mogen leveren, van eene partij, hoe klein ook, en aldus den prijs kunnen vermin deren, terwijl de gewone bakker om een s uk van een bestaan te vinden, 5 centiemen duurder ver- koopen moet. O neen, de roode Cooperateurs zijn geene onderkruipers. 't En zijn de roode Coöperatieven niet die met verbloemde winstaandeelen de lieden naar hunne winkels aanlokken en alzoo den neeringdoener plat leggen. O, neen, de socialisten onderkruipen niet Onderkruipen Zwijgt zeere daarvan, socialis ten, de menschen weten zeerwel, wie den stempel het brandmerk der onderkruiperij op het voorhoofd draagt 2de Artikel.-Het vertrek van onzen vriend Croymans. geteekend E. V. Of de tegenstrevers van uw rood kraam de han-

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1912 | | pagina 1