u; 'ieuwe "ederlandsche Tooneelvereeniging PALJAS ROZE KATE ?Lr.TREURSPEL DER Jan Smeus Wegens ave groot Succes nes 8 vcarsteSlinyei tot fanihg 18 Maart De Kilometer-vreter DE TWEE WEEZEN Groote Liefdadigheids-Tombola i Directeur-Eigenaar Nieuwe Scbouwburg-Loge B. DELMONTE ROGER DE GESCHANDVLEKTE. POPERINGHE STAD YPER-KATTEFESST-GROOTE FOOR. staande met zijn naar de laatste eisschen des tijds ingerichte schouwburg-Loge Van den Peereboomplaatste yper Zaterdag 9 Maart Kluchtspel in 3 bedrijven door KOURT GRAATH Kügelberg den heer B. DELMONTE. Zondag 10 Maart ten 3 ure FABRIEKSBAAS Zondag 10 Maart om 8 ure. drama in 8 TAFEREELEN en een VOORSPEL 0 0 0 0 Maandag 11 Maart 0 fji 4ft fff 0 Drama in 5 bedrijven PALJAS door D'ENERIJ B. Delmonte. MADELEINE Math. Kielh Dinsdag 12 Maart De TANTE van Charleij Kluchtspel in 3 bedrijven uit het engelsch van Miss THOMSON en O. PRINK HIJZEN De Tante van CharleijB. Delmonte Woensdag 13 Maart Drama in 7 Tafereelen, van D'ENERIJ— SCHITTEREND GEMONTEERD Donderdag 14 Maart 0 Zwarte Griet. Oorspronkelijk Hollandsch Tooneelspel ia 6 bedrijven door ROSIER TAASEN. Zwarte OrietMath. Kielh Vrijdag 15 Maart Drama in 4 bedrijven door NESTOR DE PIERRE Roze KateMath. Klehl Zaterdag 16 Maart of de kinderen van "het Fort van Sjako» Drama uit het Amsterdamsch volksleven in 7 tafereelen v. Justus v. Maurik «non fr dat aan den winl,er in vollen van II. cigenjom, zender kosten wordt I -X- Heeren Costumen van het huis Bernard RICHTER uit Keulen Opening bureel, 6 u. Aanvang 8 u. Donderdags, 's Zondags en Zaterdags, Middagvoorstellingen. De DIRECTIE. Dickebusch. Elverdinghe. Hollebeke. St-Jan bij Yper. Langemarck. Oostvleteren. Passchendaele. Poelcapelle. Proven. Nieuwe Pastor OPGERICHT IN 1892 drama in 4 bedrijven naar het Engelsch door A. JONAS De stukken waarin Niets voorkomt wat in strijd is met Godsdienst of Goede Zeden werden door het gezelschap van de Nieuwe Nederlandsche Tooneelvereeniging door geheel Nederland met het grootste succes opgevoerd. igen blad, dat de inhoud van het blad aan de vitrier. uithangt Het doet, het doet, me man, de Mier kan het het 1 goed zwelgen dat ge alles op voorhand uithangt 1 ia gij gaai, zekerlijk zijt ge een hazewind, maai voor heden waait ge nog te onnoozcl of mogelijke t. d m - om te weten.dat gij een hazewind zijl 1 Vervolg Zrndag. De Mier. van den Kring Schild en Vriendte BRUGGE onder bescher ming van H. M. Koningin Elisabeth en Eere-Voor- zitterschap van den Heer Gouverneur Baron Ru- zette. K Prijs Een schoon woonhuis geschonken. •Daarbij een prijs van Z. Al. Koning ALBER'I en talrijke andere prijzen. Prijs per lot 10 centiemen. Voor Wervick en omliggende zijn inlichtingen en loten verkrijgbaar zonder kosten bij M. CAMIL- LE VAN PETEGHEM-PLETS, Vlamingstraat te Wervick. Iets nieuws In het "serieus,, roodblad De Werkman van verleden Zondag heeft Volksvriend zijne lezers veropenbaard dat de klerikalen, de he- vigste revolutionnairs tegen den hollander in het ja.tr 30 waren dat leert ons de belgischegeschie denis voegt hij erbij om zijn gezegde te bevesti gen. Dat is nu wat nieuws zulle Voorzeker heeft j Volksvriend zijne roeping gemist, hij had beter pro fessor van geschiedenis bij de geuzenhoogeschool van Brussel geweest Is dit geene wonderbare ont dekking welke hij in de belgische geschiedenis ge daan heeft I Waarachtig de vrijzinnige Gaaienpartij van Wer vick mag fier zijn over haren leider hij verdient rid der van de orde der gelapte rcöbroeken genoemd te worden. Vraagsteerije - Bloedig gevecht-Zondag avond had er op hi t gehucht Cruys-Eecke een vreeselijk messenge vecht plaats, tusschen een 8 tal jongelingen van de zen wijk. Een der vechters bij name Titeca die nog- m.iar sinds enkele maanden van het leger terug ge komen was bekwam 3 messteken, die zijn leven in gevaar brachten. De gekwetste werd in een nabijge legen huis binnengedragen, waar men hem verzorgde. De dader is voor den oogenbliknog niet gekend. X. Y. Z. RECHTBANK.-Verleden week heeft de Recht bank van Veurne twee inwoners van Poperinghe gevonnisd. Henri Scherrier, die toen hij stoker was op den stoomtram Veurne-Poperinghe eenige ha ringen gerobberd had uit eene mande, is daarvoor verwezen tot 14 dagen gevang en 26 fr. boete.—A. Techel, bijgenaamd Tivoli, had verleden zomer in de bosschen van West-Vleteren, ten meisj schan delijk mishandeld. Hij wordt tot 2 maanden gevang veroordeeld. VERKIEZINGEN.-Nu of nooit gaan de Po- peringhenaars occasie genoeg hebben om te stemmen. De 14 April is er kiezing voor de benoe ming van werkrechters-bazen, en den Zondag daarna, den 21 April, voor de werkrechters-werk- lieden. Den Zondag 2 Juni, kiezing voor de Kamers van Volksvertegenwoordigers en den Senaat. Den eersten Zondag na den 2 Juni, dus den 9 Juni, kiezing voor een provinciaal raadslid, in vervanging van M. G. Lebbe, uittredend lid. Priimn Hor Plsattpn'' Fauteuils fr. 2,50-Stalles (Klapstoelen) fr. 2-Parquet fr. 1.50- nIjzen tier riaaisen Parterre s Loge fr. I - Galerij fr. 0,50. Plaatsen op voorbehoud te bekomen dagelijks van 10 tot 12 u. en van 2 tot 3 u. aan fr. 0,20 per plaats extra. den wrijven om het vertrek van Croymans, zuilen t wij voor 't oogenblik aan uwe neuze niet knoopen pen, Mr Krekel! Zegt gij ondertusschen liever waar om Croymans tot vertrekken besluit vier maande- kens nadat hij op de lijste stond voor de gemeen- tekiezing en moest en zou gekozen worden Waarom hij weggaat enkele dagen nadat gij schreeft dat Croymans voor stad en bevolking zou zorgen? Zou Croymans soms wel werkelijk den armen Wervickschen rooden boel, die-wij herha len het voor de zooveelste maal op geen duizend parten aan.de andere roode boelen te vergelijken is, moê zijn, dood moê en beft tot walgens toe Lieden die Croymans kenden vooraleer hij den doolweg insloeg zouden daarin niet verwonderd zijnIk, de Mier, zou mogen socialist zijn van kop tot teen, langs binnen en langs buiten, van boven tot beneên, uit princiep en uit but rondom, 'k en zou ik toch met de Wervicksche socialisten geen gemeens willen hebben Nu, wat er ook van zij, de leider heeft toch in alle geval den dijssel van uwen vrijheidswagen (arme wagen die nooit anders deed dan piepen en kraken) laten schieten op het oogenblik dat hij tot over de wielen in het slijk van laster en leugen ver zinkt Ah Ge zegt dat de bekwame (1) stuurmannen die hem opvolgen met den wagen in den dijk niet zul len rijdenNeen zij, vriendschap, wij gelooven het ook, zij zullen er zeker niet meê in de dijken rijden want... hij zit erin II En, man, hij zal er boven dien des te moeilijker uitgeraken omdat hij de kracht van twee paar armen zal verliezen, te weten een paar van den hoofdman die weggaat en een ander paar, doordien een der bekwame stuurmannen, om in den dijk te hebben gerein een tijd lang elders zal mogen koekeloeren Qe besluit gij, groote Burger, dat ge met al uwe krachten en nog nijdiger dan ooit uwe vijanden die u den weg versperren bekampen zult. Dat moogt ge jongen, binst dat ge kampt moet ge niet werken, maar, ge zult ook heel zeker ondervinden, dat ge uwe vijanden niet uit den weg zult ruimen 3e Artikel. Wat zegt ge nu geteekend Laplander De mier heeft een wagon gevraagd in de statie om zijne leugens tg vervoeren, schrijft de Laplander en heel de artikel is daarmee uit Jongen, ge komt gij zekerlijk van Lapland, en een Laplander zijt ge ook kwaamt gij niet van daar, en waart gij het niet, ge zoudt heel wel weten, dat al de verstandige menschen van Wervick eenparig zeggen, dat de socialisten in kwestie van liegen stil- lekens mogen zwijgen, daar zij om te liegen reeds veroordeeld zijn geworden, en op het punt zijn ver oordeeld te worden. Bij de socialisten is liegen en lasteren Une affaire de Commerce 4e Artikel. Samenspraak tusschen brave vrouw gebuur en zuster. Dit artikel is niet geteekend, maar niemand kan twijfelen van wien het komt 't riekt immers te veel naar de moere der komeerenen zeker, want alwie eene onse verstand heeft, ziet dadelijk in dat heel de samenspraak eene aaneenschakeling is van echte, platte en gemeene komeererij. Als er komeeren zijn, dan vindt men ze. wel in het kamp der rooden onder de brave vrouwen de Fie's en de Trezen, die, zooals in de samenspraak, potjes koffie moeten gaan drinken, bij de eene of de andere brave vrouw, om daar tusschen vier oogen en zonder getuigen eerlijke lieden waarvan zij jaloersch zijn, in brokken en stukken te trekken. Op de roode komeeren komen wij in 't korte terug, dan zullen de socialisten best ondervinden waér de komeeren huizen 5e Artikel. Het smaakt hem niet, geteekend Hazewind. De Mier kan het niet zwelgen dat de inhoud van het blad de Werkman uithangt aan de vitrien van 't Volkshuis. Dit groot en kluchtig (artikel van twee reken is geteekend Hazewind Van een persoon die zooals men zegt er niet bij was toen het poeder werd uitgevonden, in andere woorden van dwaaskop zegt men't is een hazewind! Of de schrijver van Het smaakt hem niet een hazewind is, moet ge niet vragen want, zonder het zelf te weten komt de zeerlooper, dom gaat weg, be kennen en bevestigen wat wij veertien dagen geleden schreven dat het voortaan niet meer noodig is het blad der socialisten te koopen, daar het bijzonderste en alles wat iets inhoudt, aan de vensters uithangt. Nu, schrijft het de slimoore ook, en dan nog in zijn - In 't Ypersche is 't volk onverschillig aan den godsdienst Zoo hoorden wij meer dan eens, bij onervaren lieden, zoo lazen wij zelf in bekrompen dagbladen. Ja bekrompen klap is dat voorwaar, flauwe en valsche zeever. Integendeel ons volk is door en door godsdien stig gebleven, rotsevast getrouw aan zijne plichten voor God en Kerk. Daarover waren we te Dickebusch overtuigd en diep in de ziele getroffen toen wij, met de Oedurige Aanbidding dezer weke, stern tegen wind en door kletsende maartebuien, honderden en honderden menschen zagen ter Kerke stroomen. Zielroerend was het al die hoofden te zien neder- buigen, al die herten te zien ontvlammen onder het woord zoo machtig, zoo boeiend en teaens zoo zoet van Z. E. P. Hilaire der passionisten van Kortrijk Boven de 700, op een bevolking van wat gewillig 1200 zielen, knielden neder opidenzelfden morgen bij den tafel des Heeren en den dag over, de gan sche bevolking verdeelde zich onderling den tijd om het Hoogweerdige te komen aanbidden. Voorwaar, voorwaar, het geloof ligt er diepe ge ankerd, onwrikbaar vast in 'tvolk. Zulk volk en zal, binst dit jaar, de ziele van 't werkmanskind niet ver koopen aan goddeloozen, want 't is onderwezen, het kent zijne plichten, en 't zal ze onderhouden zonder vrees en zonder blaam. Duurbaar Dickebusch, we zijn fier over u. Katholieke Jonge Wacht. De vergadering der H. Familie voor mannen was Zondag namid dag bijeengeroepen in het gemeentehuis. De zoo gekende volksspreker M. Advokaat Begerem zou er het woord voeren. Om kwart voor 4 u. opende de Eerw. Heer Onderpastor de vergadering met een hertelijke welkomgroet. In eene luimige aanspraak deed hij het doel der bijeenkomst uiteen namelijk eene inleiding tot het stichten eener jongelingsver- eeniging, die samen werken zou tot veredeling in het verzet en tot den strijd tegen goddeloosheid en zedenbederf. Hij steunde vooral hierop, dat er geen spraak was de jongelingen uit de herbergen te hou den maar wel van hen af te keeren van die verga derplaatsen, en die uren die voor een jongeling de eerste stap zijn naar het verderf. Na een vurigen oproep tot algemeene medewer king verleende hij het woord aan Mr Begerem. Bij zijn optreden viel dezen eene luidruchtige ovatie ten deel. In het eerste deel van zijne rede toonde hij wat den mensch, den jongeling vooral edel maakt t. w. het inwendig bewustzijn van ge kweten plicht ten opzichte van Gód, den evennaaste en zijn zeiven. Een dingen, het schrikkelijk din gen dat zooveel jongelingen van hunnen plicht doet afwijken is het menschelijk opzicht, vooral als het godsdienst en zeden geldt. En dat moet over wonnen worden en verdwijnen, Met te spreken van God en Godsdienst kw al11 spreker tot zijn tweede punt den politiekeri tc- s:and en nl. de schoolwet cn het algemeen echt. Nu hekelde hij op eene meesterlijke wijze onze vijanden en toonde hoe zij in al hun s.reve alleen met godsdiensthaat bezield waren en hoe 2j met alle mogelijke middelen, onder ander d°or J,t algenken stemrecht aan 21 jaar, God uit Ker en school wilden verbannen. De socialisten en 1 era ten roepen op alle toonen Van uwe kerken zu ten wij schouwburgen, dans- en meetingzalen ma ken. Maar gij jongelingen vooral, gij zult ant woorden De kerken zijn de onzezij zijn er cere van God gebouwd, wij zullen ze verdedigen en voor dat g'j onze heilige tabernakelen zult aan raken zult gij over onze lijken getreden hebben. Deze vurige rede werd onophoudelijk door bra vo's cn li mdgeklap onderbroken, wat genoegzaam bewees dat de toehoorders ten volle met den hen spreker instemden en dat de Elverdingsche jeugd voor den strijd veerdig is. Een kort doch hertelijk dankwoord aan den gc- vierden spreker sloot deze vergadering. Een aanwezige. N. B. - De j jngelingen die het wel mecnen gelie ven zoohaast mogelijk d. i. binnen de acht dagen hunnen naam op te geven aan een of andei lid der voorloopige commissie Gast. Cappelle, Ach. Cardoen, A tmé Deconinck, Val. Gheeraeri, Clovis Taillieu, Jules Van Eecke of Arth. Vermeersch Geheel in het korte zal de inrichtingsvergadering plaats hebben, ditmaal in eene andere herberg later aan te kondigen. MARCEL THEIRSSEN vraagt seffens een halven kleermakersgast, goed broek en gilet kun nende inaken. Kost en inwoon bij hem. Men is hier bezig te werken aan de vaart van Yper naar Komen. Een bloedig gevecht heeft onder eenige werklieden plaats gegrepen voor eene nietige reden. Louis Blomme woont in bij Jules Deduitsche. Deze laatste had de huur willen verhoogen. Doch dit viel in den smaak van Blomme niet. Daarop twist. De genaamde Van Exem Jules koos partij voor den patroon en sloeg Blomme deerlijk af, terwijl de baas hem forsche stampen toebracht. De broeder van Blomme, die reeds te bed was, werd eruit getrokken en miek ook kennis met de vuisten van Van Exem en Deduitsche. Louis Blomme kon ontsnappen en kwam naar Yper, waar hij in het hospitaal werd opgenomen om verzorgd te worden. Eene klacht is ingediend. Zondag laatst, was er veel, zeer veel volk, in de vergadering der geitenbonden. Ieder aanwezige bekwam in c'e prijsloterij eenen prijs, 't waren schoone prijzen, ook was iedereen tevreden. Daar door het afsterven van M. Dochij, de plaats van voorzitter opgevallen was, zoo werd voor het ambt gekozen B. Vermeulen, thans ondervoorzit ter, welk als opvolger heeftH. Dochij. Ook Zondag laatstleden, hield het veesyndikaat, eene algemeene vergadering. De rekeningen van 1911 en de bcgrootingen voor 1912 werden goed gekeurd, deze week is er rondgegaan geweest om de ingeschreven dieren te merken. Verleden Dinsdag was er zitting voor den gemeenteraad. De aanvallende kiezing, om te voor zien in de plaats, opengevallen door het afsterven van Burg Dochij, is vastgesteld op 14 April. In grondbi gin, is vastgesteld voortaan geen ma cadam meer te geven, tot het leggen van duikers, onder de overgangen (voorden) tusschen macadam- wegen en de landerijen. Wie zulke overgangen wil aanleggen moet er zelf1 uizen insteken, groot genoeg opdat het water in zijnen loop niet belet worde. Brief van Eerw. Pater Bouche Tielen St. Jaak, 25 December 1911. Beste H... Gij vraagt mij of ik mijne pen verloren heb, he- wel neen maar dat ze bestoven is en verroest, is waar, en dat is gemakkelijk om begrijpen Sedert de laatste tijden heb ik nog al veel uit geweest naar de dorpen, en soms vele dagen niet 't huis geweest, zoo dat het te verstaan is. dat de pen rustig ligt te droomen van vervlogen dagen, maar altijd gereed en tevreden wanneer er te schrijven of te denken valt op oude kennissen. Uwe kaarte verzonden den 12 October is mij goed aangekomen, ik ontvang regelmatig alles, en ook zijn er weinig dagbladen achtergebleven. Reeds heb ik mijne benoeming gekregen en 'k ben nu in de schoone missië van Tielen St. Jaak, dat ligt 7 dagen van Hemptinne, toen wij op de baan waren om naar hier te komen, hebben wij meer dan eens moeten uitspelen om over beken en moe rassen te kunnen. Vergeet niet dat wij in Congo zitten, en niet in Boma of Leopoldville de negers en kennen dat niet van bruggen of wegen te maken, 'tis voor hen te gemakkelijk van over 't water te zwemmen, ze zouden nog geen stap verzetten om over eenen boom te gaanWij hebben ook drie volle dagen in de brousse gezeten, zoo gezegd het hooggras, waar men het hoofd niet boven steekt, 1 n daar het wegelke zoo smal is, als men er uit komt, is men nat, van kop tot teen, en de negers hebben pleizier, dat de blanke soms ligt te stenen om er door te geraken. De streek van Tielen St jaak is gansch verschillend van Hemptinne St. Be- nedictus, daar waren het al groote en uitgestrekte heuvels, hier integendeel is de grond effen als bij ons, maar doornaaid van steen en rotsen, soms ziet men geheele vlakten waarvan de bovenlaag niets an ders is dan harde schorren, men ontwaart ook rij ke gesteenten, en volgens de geleerden, zou er ook goud in den grond zitten. Rond de missië hebben wij veel groote bosschen, van daar veel wild voor al het luipaard en de menige soorten van antilop- pen, op 2uurkens van hier heeft het luipaard men sdom verscheurd verleden jaar. de bosschen zijn doorkruist van apen en groot en schoon pluimge dierte, de wilde buffel is ook nog al veel te zien, en de olifanten doorloopen ook het hooge gns, reeds heb ik van hunne diepe voetstappen gezien, want wanneer zulk een beest voorbij trekt, is hel wegelke gansch te niet ,t zijn waarlijk putten daar waar hij zijne pooten zet, en slaat hij dan hetbosch in, dan baant hij met alle gemak zijnen weg, de boomen kraakt hij af, alles moet buigen dat in de weg staat, zoo is het gemakkelijk om hem te ver volgen. De luchtgesteltenis is beter dan in Hemptinne, daar was het ten allen tijde warme, dewijl hier wij s ms een gematig koelwindje ontvangen zelfs binst het droog getij is het 's morgens koud wij liggen ook 825 meters boven den zeespiegel, Hemptinne rond 600, de grond is nogal bevruchtbaar, met Ketstdag hebben wij kunnen vaderlandsche aardap pelen eten, 't geen wij in de andere missië niet kon den opdoen ook is de oogst altijd dubbelgraan gewas wil niet grijpen, groenten nog al wel en de koebeesten die wij beziite» staan wel te pas, 't geen wij in Hemptinne niet hadden dat liegt misschien dat er nog al veel zout in den grond zit. Er staan ook een macht van fruitboomen, maar niets van ons land zoo hebben wij veel oranjen en citroenen, papeyen en mangen en nog wat kleine vrucht... ('t vervolgt Pensioengiide-Zondag laatst hadden wij de algemeene vergadering dier Maatschappij. Naar het schijnt begint er wat meer leven in de Gilde te ko men, het ólijkt immers uit het verslag-dat er in 1911 niet min dan 57 nieuwe leden ingeschreven wierden. In 1910 hadden de leden 2209 fr. gestort en daar voor hebben zij in 1911 eene som van 2791 fr. ontvangen van premiën en toelagen, alzoo 582 fr. méér dan hetgeen zij zelf gestort hadden. Sedert het bestaan der Gilde (in 12 jaren) zijn er door itaar toedoen reeds 44669, 90 fr. 111 de Ltjfrent- tras gestortde leden gaven zelf 20,306 fr. de toela gen bedroegen 24,263. 90 fr. In 1911 zijn er weerom 6 leden die beginnen nun pensioentje te trekken. Dc oude leden van de Gilde ontvangen alzoo reeds alle jare meer dan 750 fr. en wat hebben zij daarvoor gestort? 111 'tgeneele nog geen 1800 fr. en daarvan zijn er nog meer dan 500 fr. voorbe houden, die na hunnen dood aan de erfgenamen zullen teruggegeven worden Zijn dat geene cijfers die luide spreken In de vergadering gaf men nog wat uitleg over de nieuwe pensioenwet, later keeren wij daarop wel eens terug. -De gemeenteraad heeft verbetering gebracht aan het spuiten magazijn, en een deure doen steken in plaats van den eersten venster links als men voor 'tgeüouw staat in de kasteelstraat. Jammer dat, het straatje om in de kasteelstraat te geraken toch zulk een nauw pad is. De schure die erop vooruit springt zal men een eindeken binnenwaarts zetten zeker, maar 'ten zai nog niet breed genoeg zijn. Immers, pompiers hebben veel plaatse noodig bijzonderlijk in 't aanzetten, 't moet altijd zoo zeere en zoo rap gaan en 't gebeurt ook dat er veel kurieuze neuzen in den weg staan. Boven dit spuitenmagazijn is men zinnens eene zaal te schikken voor 't muziek !-Ze gaan ten minste adem hebben zeggen ze... maar 't en is niemand die klaagde geen lucht te hebben in 't ander lokaal. Oude menschen die goed de ge- schiedenisse van het gebouw onthouden en geweten hebben dat het moest dienen voor 't klooster doch door de liberalen gestolen werd, zeggen stillekens dat er geen geluk en zal inwonen. God gave dat zij geen waarheid en zeiden en God beware ons van brand Want 't is altijd slecht als de pompiers moe ten werken. - In zijne zitting van Donderdag avond heeft de gemeenteraad een nieuwen gemeentesekretaris be noemd, in vervanging van heer J. Simpelaere die zijn ontslag nam daar hij de gemeente verlaat! 't Is Heer Desmedt, sinds meer dan 30 jaar in onze gemeente als onderwijzer die benoemd werd. De nieuwe sekretaris is algemeen gekend en geacht, en zal op voorbeeldige wijze zijne nieuwe taak volbren gen. Proficiat. - Met het onstuimig weder tusschen maandag en dinsdag nacht is het dak van de schuur van Julius Goeminne wonende op het Martinegat, Passchen daele omverre gewaaid. -Dinsdag avond hoorden de kinders Crespel, landbouwers alhier, een gejank komende van achter hunne hofplaats. Zij gingen zien, en zagen een ou den man, leurder in regenschermen in de straat ver zonken. Men hielp den armen dompelaar uit zijnen nete- ligen toestand, en bracht hem binnen, waar hij den nacht overbracht. 'S anderdaags morgens, werd den ouderling aan de gemeenteoverheid besteld, die inlichtingen nam. Het was zekere Louis Dufour, 75 jaren, leurder en wonende te Rousselare. Met de toelating van Mr. Martin, aannemer, heeft den tram den braven Louis terug naar Rousselare gevoerd. En alzoo heeft den tram zijn eerste werk van bermhertigheid verricht. Wij bedanken de kinders Crespel voor hunne herbergzaamheid, alsook Mr. Martin voor zijne goedhertigheid. Eerweerde Pater Pauwelijn.- Donderdag morgen om 10 ure heeft hier de plechtige lijkdienst plaats gehad van den Eerweerden Pater Leo Pauwe lijn, overleden op 29 december 11. in Mongolien. De pontificale mis werd gecelebreerd door Monsei gneur Bermijn, bisschop van den overledene. Benevens de talrijke en deftige familieleden, be merkte men de apostolische vicaris Debrabandere uit Noord-Amerika menige priesters, en vele vrien den en kennissen, die een vurig gebed kwamen opdra 7 gen tot zielelavenis van den betreurden missionna- ris. Na de mis beklom Monseigneur het preekgestoeL te, en sprak er eene hertroerende lijkrede uit, over het zendelingsleven, en voornamelijk overhet leven van zijnen kloekmoedigen en voorbeeldigen pater Pauwelijn, die sedert acht jaren zooveel goed onder de heidenen stichtte, en nog kon stichten. De eer- weerde Bisschop kon zijne tranen niet weerhouden en met hem van vele toehoorders brak hun herte. Wij deelen grootelijks in den pijnlijken slag, wel ke de familie Pauwelijn komt te treffen. Eerweerde Pater Leo Pauwelijn, wij zullen voor u bidden, dat uwe schoone ziel in vrede ruste Z. D. H. Mgr. de bisschop van Brugge heeft tot pistor benoemd van Proven, E. H. Karei Lowagle, onderpastor op St. Maartens te Y per. Het is een verlies voor stad Yper waar E. H. Lowagie sedert zoolang werkzaam was, zoo gunstig gekend en geacht van iedereen. Het is eene winst voor de Provenaars die zich zullen beloven van -enen nieuwen herder, zoo ijverig werkzaam, zoo hertelijk goed als E. H. Lowagie. E. H. Lowagie werd geboren te Vlamertinghe op 24 Oktober 1860. Hij deed zijne studiën in 't Col lege te Yper en eindigde dezelve aldaar met de eerste plaats in uitmuntendheid en het gouden eeremetaal in 1880. Na zijne hoogere studiën te R iusselaere en te Brugge in het Seminarie, na zijne priesterwijding en na eenigen tijd overgebracht te hebben in het onderwijs aan 't College te Kortrijk, kwam E. H. Lowagie r.aar zijne streek terug, eerst als hulppriester en onderpastor op S. Jacobs te Yper en daarna van af Juli 1890 als onderpaster op S. Maai tens in dezelfde stad. Te Yper was de E. H. Pastor van Proven van eenieder gekend om zijne echte vriendelijkheid, zijne vlaamsche rondborstigheid. Het goede doör

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1912 | | pagina 2