Nieuwe Nederlandsche Tooneelvereeniging Zwarte Griet De Kleipe Lord De T\Vee Weezen Roge de Geschandvlekte Een beroemd proces (militair drama). DE BROODDRAAGSTER De Voddenraper vap Parijs. Jan Smees J Directeur-Eigenaar Nieuwe Schouwburg-Loge B. DELMONTE Peereboomplaatste yper M Zondag 17 Maart, tep -3 ure, middagvertooning Zopöag ten 8 ure wegens overweldigend succes en veler aanvraag Maandag 18 Maart verder zal deze week nog worden opgevoerd Prijzen der Plaatsen Koninklijke Fanfare POPERINGHE WERVICK Onderkruipers, Barons, Laplanders, Hazewinden enz... en Cia (Vervolg). STAD YPER -KATTEFEEST-GROOTE FOOR. staande met zijn naar de laatste eisschen des tijds ingerichte Schouwburg-Loge drama in 6 bedrijven van Rosier FAASEN tooneelspel In 3 bedrijven naar het Engelsch van Hodson Burnet 2e Opvoering- van beroemd drama in 9 TAFEREELEN Beroemd drama Met bekende duitsche studentenstuk Oud-Heidelberg een schets uit het Amsterdamsche volksleven Deze stukken waarin niets voorkomt wat in strijd is met godsdienst of goede zeden werden door dit gezelschap door geheel Nederland met 't groot ste succes opgevoerd. Heeren Costumen van het huis Bernard RICHTER uit Keulen Plaatsen op voorbehoud zijn te bekomen dagelijks van 10 tot 12 uren en van 2 tot 3 uren, aan 20 centiemen extra per plaats. Opening Bureau 6 uren Aanvang 8 uren. (ln7P FrantrliniaiK Wiihe,jben het Verslag ont- m.IS ilcllDhillllalla. vangen _(Ticnde jaar 1910-1911) St-Jan bij Yper. Komen-ten-Brielen. Boeslnghe. Elverdinghe. Langemarck. OPGERICHT IN 1892 BEROEMD DRAMA VAN PEHA Fauteuils fr. 2,50- Stalles (Kinpstoelen) fr. 2- Parterre Loge fr. 1 - Galerij fr. 0,50. Parquet fr. 1.50 Het avondfeestje, Zaterdag laatst, door de Kon. Fanfare ge geven, was oprecht gezellig en aangenaam. Gansch de spelwijzer liep uiterst wel van stapel en was voorzeker een talrijk getal toehoorders weer- dig Ernst en luim werden er in bloeiende afwisse ling voorgedragen. De heer Van der Haeghen, gentsche kunstzan ger, bracht eenieder in bewondering door de sier lijke klankenschakeering en kracht zijner gekunstelde stem. In de uitvoering van de moeilijke en lastige Prologue sur Paillasse en de vervoerende Air sur l'opera Henri VIII et Le Roi de Lahore heeft hij bewezen dat zijn zangerstalent de moeilijkste kunstknepen machtig is. 't Is den eersten maal dat wij den heer Van der Haeghen mochten bewonderen, wij verhopen hem nog meer te hooren. De heer Speeckaert. dat is een oude kennis Hij heeft slechts het tooneel te betreden om aller lach spieren te ontspannen. Zijtie reeks kluchtzangen en luimige alleensnraken is onuitputbaar, en wanneer eenieder zich tot tranen, lacht, weet hij nog altijd nieuwere kluchten op te disschen. Ook het muziek onda- de knappe leiding van den bestierder heer L. Arschodt heeft zijne aange kondigde stukken meesterlijk vertolkt, zijn kunst nummer vooral Air et Di vertissement waar de heer J. Desramault, op bazuin, al zijne kunde van muziekant ten toon spreidde, oogstte een donder van toejuichingen. Dank zij de weinige doch uitgelezene toehoor ders, die het avondfeestje door hunne tegenwoor digheid hebben vereerd. Daardoor hebben zij een nieuw bewijs gegeven van genegenheid voor de Koninklijke Katholieke Fanflare, en een blijk van erkentenis aan de Familie vam haren stichter, zali ger Heer H. Iweins d'Eeck houtte, in wiens zoon wij dezes weerdigen opvolg: :r mogen begroeten. D. M. van het Berek tot Beschern ling van de 1 Westvlaam- sche tijdelijke uitwikiielin\ >en naar Frankrijk.—We geven te naaste week nutti ge uittreksels eruit aan- Vn»r r arronHip^.migint De commissie der burgerlijke Gods huizen van Yper heeft overgegaan tot de aanbesteding vooor de gedeeltelijke herstellings werken der gebouwen beschadigd door den brand van 3 februari laatst. Hebben aangeboden MM. H. Roose, Yper, 20.000 fr.J. Soete, id., 21.890 fr.; J. Waterbley, id., 22,550 fr. Het bestek beliep 22 duizend 723,23 fr. VREEMD VEE. Sedert het begin van Febru ari is de invoer van Fransche koeien hernomen, bij zonderlijk langs de staties van Momignies en van Abeele-Poperinghe. Langs Momignies komen er meest koeien her komstig van de Nivernais-streeklangs Abeele-Po peringhe zijn het koeien uit het gewest Mayenne genaamd. In het begin van Februari was de invoer zeer zwak maar 62 koppen. Half Februari bedroeg het 120 koeien. Den 1 Maart integendeel waren de ruime stallen proppensvol 475 koeien hebben er de quarantaine doorstaan. Tot nu toe heeft de vee- arts-toezichter, niet een geval van pootplaag bësta- tigd. Met den 15" dezer verwacht men weerom 450 koeien. Verscheidene malen heeft men in de Kamers ge vraagd dat er te Adinkerke ook een statie voor vreemd vee zou ingericht zijn om aan sommige polderboeren meer gemak !e geven. Maar zou 't wel noodig zijn, daar ook, zulke groote stallen voor 't on derzoek van het vee te bouwen, voor 400 tot 600 dieren die langs daar zouden inkomen De stallin gen te Abeele zijn nu ruim genoeg om er gemakke lijk 450 tot 500 dieren te stallen. AVONDFEEST. Met Half-Vasten hebben het Katholiek Muziek en de Koorzangmaatschappij een prachtig avondfeest op touw gezet, dat ze zondag avond te 7 uren zullen spelen. In het eerste deel komen voor de volgende stuk ken 1. Heuvelman's erfenisBlijspel met zang in één bedrijf2. Kobus en Wannus, boertige twee zang 3. Komische Gezelschapscene. In het tweede deel zullen zij opvoeren 1. Droog logist, zangspel in één bedrijf -. JP ..q -2* kluchtige driezang4. De Circus Barnum, kluchti ge samenzang. Tot dit avondfeest zijn uitgenoodigd de huisge zinnen van den Katholieken Kring, van de Koor zangmaatschappij 'en van het Muziek. DtEFSTALLEN.-In het najaar van 1911 wer ven er langs alle kanten hopptzogers of stekken gestolen, te Poperinghe, te Reninghelst en te West- outre. Ni diefstallen die ten nadeele van Deweerdt te Westoutre en Ed. Tamboryn te Poperinghe, ge pleegd waren deed de politie een streng onderzoek en kreeg vermoeden op zekeren Rossey van Wes toutre (Hooge Grave). De voetsporen van tatsen- schoen kwamen overeen met deze van den betichte: de ontleding van de aarde die aan de rogers kleef de, heeft bewezen dat zij niet op Rossy's land kon den gekweekt zijn, maar dat zij van klijtegrond voortkwamen. Het ware wel besteed dat het uitkwame wie de diefstallen aan hommelzogers gepleegd heeft. Don derdag kwam die zaak voor den rechtbank van Yper de uitspraak werd verschoven voor 8 dagen. WEGENIS.-Van den zomer zal het Staatske- stunr de groote baan van Poperinghe naar Proven, doen herladen met ballast. Het wierd tijd van dien grooten gemeenschapsweg te verbeteren verleden winter was 't hier en daar een ware modderpoel voor de voerlieden. Dep. 23 Maart is er aanbeste- j ding van deze veibettringswerken. 5e Artikel uit den Werkman: Voor hetMierke. Geteekend M- G, ook een' sterre in het roode firma- ment ge moogt het gelooven j Met te zeggen dat het rood blad het lezen niet I weerd is, zou Het Ypersche Volk bewijzen dat het Mieike zijne eigene leugens niet gelooft en zou er geene lange artikels tegen op maken. Besluiten, en gevolgen trekken, gaat bij dien rooden Profeet gemakkelijker dan redeneeren en bewijzen. Wij zijn van een ander gedacht, want, al ware er maar één verblinde die zich door de leugens der socialisten late bedriegen, al ware er maar één verdwaalde die zich door hen late misleiden, er ware nog één te veel, en voor die ééne zouden I wij voort schrijven. Wanneer eene aanstekelijke' ziekte zoo de pest bijvoorbeeld een volk bedreigt, dan wacht men i njet om die af te weeren tot zij zich heeft verspreid en in alle hoeken en kanten heeft vastgezetneen, men gebruikt van den beginne radikale middelen om de aansteking te voorkomen, te bevechten, te beperken, uit te roeien en te doodgn jn hare kiemen. Zoo ook moet het met het socialisme gaan;... met het socialisme, dat als een aanstekelijke kanker de maatschappij bedreigt, ondermijnt, doorknaagt, be derft enverrot;... met het socialisme, des te gevaarlij ker, omdat het bij voorkeur karakterlooze, lamlen- i dige mens,chen aantast, omdat het erfelijk schijnt te zijn aan bekrornpene en half ontwikkeldeverstanden; de leeveiingsziekte van menige zieke geesten maar vooral den uitweg van eenige p'Sijtsjagtrs, eenige liefhebbers van een lui en lekker leven, eenige aan- I ge'asten van grootheidswaanzin, uitweg langs w.ar j zij het middel vinden, in hun eigen belang, eerst- genoemden te bedriegen, te misleiden en uit te buiten Het socialisme, de aartsvijand der maat- i schappij, de vernietiger van het burgerlijk en het i huiselijk leven, moet, daar waar het ontstaat, met al de kracht der zoo talrijk beschikbare middelen wor den bevochten en tegengehouden de oogen der menigte moeten worden geopend, en dezen, die reeds de kiem der besmetting jn het lijf dragen, moeten in de openbare meening worden gestempeld en geteekend Het is dan niet om de belangrijkheid van blad en van getal dat wij hier het socialisme bestrijden, maar om het gevaar dat het oplevertom de wijze waarop het den klassenstrijd voert en verdedigt omdat wij de bevolking willen waarschuwen tegen de valsche listen en loensche middelen der roode bedriegers; omdat wij willen aantoonen dat het socialisme eene gezindheid is, die verdoken onder den mantel der huichelende werkmansliefde en gesteund op valsche, verbloemde beloften, lichtgeloo- vigen poogt te winnen om den laakbaren strijd tegen het geloove en den katholieken godsdienst te volvoeren en meer en meer uit de herten der menigte te bannen. Het is dan ook niet uit liefhebberij, dat onze vrienden lasterbladen voor de rechtbanken sleuren, maar om aan te toonen, het land door, welk belang men mag hechten aan de gezegsels en het geschrijf der roode leugenaars en bedriegersom te bewijzen dat onze tegenstrevers slechts op jacht uit zijn naar schandalen omdat zij er voor hunne pro paganda noodig hebben dat zij op zoek zijn naar slachtoffers, in de hoop de gemoederen te kunnen opwinden, en een vaster standpunt voor den kiesstrijd te vinden, wel wetende dat hun strijd berust op een wankelend gestel van leugens, bedrie gerij, uitvindsels en valsch kiesreklaam, en nu zij bevend en angstig te gemoet zien, dat de gewaande overwinning, de lang verwachte heerschappij, nog verre, o zoo verre is van verwezentlijkt te worden. Ha uwe vrienden hebben zoo dikwijls de gele genheid het Ypersche Volk op het tribunaal te brengen, zegt gij, maar die vrienden zouden zich niet willen vernederen er mede op het tribunaal te komenzij zouden de moeite niet willen doen processen in te spannen, tegen een blad dat geen een verstandig mensch voor serieus aanziet Hier verbeelden onze roode hazewinden het fabel van De vos en de druiven Watertandend, dat de zeever hen langs den baard loopt zien zij naar de gelegenheid uit om het te vangen, maar, vrien djes de druiven zijn te groen I De Leie zal nog vele water scheldewaarts heenvoeren, vooraleer het Ypersche Volk van zijne gewone kalmte zal afwijken en de palen te buiten zal gaan Tot strafbare middelen nemen alléén hun toe vlucht, diegenen welke geen waarheden wetende in te brengen op leugens moeten azen. Wij, integen deel, bestrijden u met de wapens welke gij zelf ons ter hand stelt, en, hebt gij soms wel troef gekre gen, wij bedienden ons daartoe van uwe eigene roede, en ge kont telkens, bij het eerste onderzoek, zien dat de schuld ervan in uwe persoonlijke doenwijze was te vinden. Op ons moet gij dus niet rekenen, roodjes, voor u hangen de Ypersche en Wervicksche druiven veel te hoog, gij zult die niet kunnen vangen, voor u zijn die druiven te groen I boekjes van Simoens gelezen, ge zoudt er schandig' houdingen genoeg hebben kunnen aantreffen om aan de schandpaal te spijkeren. Daar worden ze immers met name en toename genoemd de rood: opperbazen die arme familiën, weduwen en weezen broodroofden omdat ze voor de eene of de andert roode majesteit niet wilden kruipen. Gezien gij zoc een liefhebber zijt misbruiken aan te klagen zullen wij er u ondertusschen eenige uit den rooden wereld onder den neus vrijven doch, 't valt sterk te be twijfelen of gij ze aan de openbare opinie zult prijs geven Kuisch eerst uw eigen stal, kleenen, vooraleer u met andermans zaken te bemoeien, g'hebt er vui ligheid genoeg te ruimen. En, wilt gij uwe neus in boeken sleken, hewel, ga dan naar Houplines, en zoek daar naar de aardige dingen welke den baas socialist er in den duik heeft uitgevoerd. Waar de socialisten bestieren, zegt gij, zijn er dt arme menschen beter, maar ge vergeet er bij te voegen, hoe het met de noodlijdenden gesteld is, daar waar de socialistische besturen de kasse plui men en waar de 20.000 franken der arme sukkels zullen terug gevonden worden waarmede een ka meraad van Houplines eenige dagen geleden is gaan vliegen 7e Artikel Het antwoord aan den Greppe- zoeker. Onderteekend. Hier zijn de socialisten eigentlijk gemist van adres, en schrijven de Mier artikels toe waaraan zij heel en gansch vreemd is. Het Miertje vraagt dus niet sedert wanneer er klerikale revolutionnairs zijn, en het heeft diens volgens ook geene lessen van geschiedenis te ont vangen, en in 't bijzonder niet van U. Het zal de klerikalen eeuwig ter eere strekken de bijzonderste te zijn geweest in de omwenteling van 1830. Het gold er immers, het verdrukte land vrij te vechten en den vreemden verdrukker over de grenzen te jagen.'t Waren die klerikalen vooral die door de Omwenteling de Belgische onafhanke lijkheid bevrochten onafhankelijkheid waarvan zij korte jaren geleden het land door zoo geestdriftig de 75e verjaring vierden. De omwenteling van 1830, welke gij te recht de klerikalen toeschrijft be kleedt eene der schoonste bladzijden in onze ge schiedenis en onder de hoofdmannen die de om- wentelaars opleidden, schitteren klerikale namen waarop het land ten eeuwigen dage zal fier zijn! Doch 't was er een ander paar mouwen tijdens de Parijsche Revolutie in 1871, revolutie door het rood straatschuim ondernomen en geboekt on der den naam van Commune van Parijs. Wat al onschuldige slachtoffers werden er in het bloed bad niet om den hals gebrachtuitgelezene verde digers van 't vaderland werden door het oproe rig gespuis gevonnisd en doodgeschoten en, wonder genoeg, de hedendaagsche socialisten die nu protesteeren tegen de ter dood veroordeeling en de strafuitvoering van den anarchist Ferrer, de op- stoker der bloedige omwenteling van Barcelona, zijn schaamteloos genoeg de wreede moorden van 1871 goed te keuren, en voor te stellen als eene wettige uitoefening van... het volksgerecht!! De Mier. Verwoest-Zondag avond werd de herberg, au petit coq hooge kruise, door de gebroeders Vervaeke, letterlijk belegerd. Toog, stoelen, pinten, meubels, vensterruiten, tot de vensterluiken toe, al les werd verbrijzeld. Een klacht werd tegen de woes- taards ingediend. X. Y. Z. Onderscheiding.-Verleden Zondag werd in het Stadhuis door de heeren Burgmeester en sche penen, de volgende onderscheidingen toegereikt aan de nagencemden, leden van ons pompierskorps A) het buigerskruis van 2" klas aan Luitenant Ferrant, Sergent major Pector, le sergent. B) de Burgersmedalie van le klas, aan sergeant Vandewoestyne. Aan allen hertelijk proficiat, X. V. Z. Yper, en in eene minuut dat zij haar hand uit haren zak trok om haar meisje uit den droom van 't volk te trekken heeft een deugniet uit dien zak 21 fr. 'ntvreemd en is gaan loopen. Moeten zij gereed zijn n rap in hun boos vak, die gauwdieven? Wekelijksch den vrijdag is het hier te St Jan, eene kleine beestenmarkt, als kalfdieren, koeien en veer- zen. Onze 4 kooplieden Em. Lecluyse, Ch. Soenen,C. Lecluyse en C. Cool, die ter plaatse wonen, en Al. Dochij die op het Wielje thuis is, hebben iedere week den vrijdag eenen grooten voorraad in puik melkvee, ook komen dan kooplieden van heinde en verre, meest uit het kortrijksche, om onze goede die ren te koopen. Tot herinnering.-Op heden Zondag, is het verplichtende vergadering voor al de werkende leden van den geitenbond, onmiddelijk na de ver gadering van de mannen der h. Familie. De volgende punten staan op het dagorde en zullen besproken worden. 1) hoe het stond met de kas van den bond en der verzekering op 31 December laatsleden. 2) het vervullen der plaatsen opengevallen in den raad gedurende het jaar 1911. 3) toespraak aan de leden door den heer Voor zitter van den bond en door de eerweerde heeren pastor en proost. 4) eindelijk het bijzonderste, zoo niet te minste het aangenaamste punt voor de leden zal zijn eene merkweerdige prijsverloting van allerhande land bouwwerktuigen en alaam onder andere verschil- lige houten boterkeernen, greepen, rakels enz. Het bestuur verhoopt dat eikendeen Zondag ach ternoen om 4 ure op zijn post zal zijn in de oude gemeenteschool. De Franschmansgilde houdt hare jaarlijksche vergadering op heden Zondag 17n Maart om 4 u. namiddag bij Aimé Ooghe. Een droevig ongeval heeft deze week alhier plaats gehad :-De kleine Marg. Lelieur achtjarig meisje van Arthur was met hare kleine matjes aan I het jutekokeren in de schuur, toen op eens het kind in vollen zwaai wilde afspringen en zoo geweldig tegen de rokketdeur geslingerd werd, dat het gansch bebloed, het voorhoofd gescheurd en aangezicht heel geschonden bewustloos ten gronde plonsde. De geneesheer heeft de wonden zorgvuldig toege- naaid en gebonden en hoopt het klein slachtoffer nog te kunnen redden. Kwalijke slag. - Als de koolmijndersoverkomen pakken ze gewoonlijk een goê busse. Zij peizen dat, het alzoo moet zijn en dat zij' met te drinken en misse te verzuimen toonen dat zij vrije ontvoogde mannen zijnen dat is jammer en beklagenswaar dig Dit maal zelfs is het bij den drank niet geble ven.-Zaterdag avond immers heeft zekere H. B., door den drank verdierlijkt en razend aan zijnen maat C. L., zonder recht of reden een zoo gewel digen slag aan het hoofd toegebracht, dat deze plotseling buiten zijn zeiven viel. Uitwendig kon men noch buil noch wonde bemerken, maar hij was van binnen in het hoofd zoo getroffen dat hij des anderen daags de gerechten heeft entvangen en nog buiten gevaar niet is. Eene klacht werd ingediend en de gendarmen en het parket hebben gansch den Maandag onderzocht en onderhoord en eindelijk den dader tijdelijk vrij gelaten. De gendarmen hebben nog ander werk gehad naar het schijnt maar voor het gerecht gesproken Voorbereidende vergadering tot het stich ten eener Katholieke Jonge Wacht.- Zondag laatst om 11 ure in het lokaal der Jongelingskring heeft M. de Advokaat Biebuyck van Yper een zeer belangrijke voordracht gegeven om de jongelin gen alsook de ouderen aan te moedigen tot het stichten eener K. J. W. De vergadering wierd vorengezeten door den E. H. Messiaen, pastoor onzer parochie, die, na een woord van bedanking toegestuurd te hebben om de talrijke aanwezigheid der toehoorders, in luimige spraak ze aanzette allen meê te werken om de een heid van zien- en denkwijze te staven en te bekrach tigen, alsook de gelederen dicht bijeen te sluiten door het stichten eener K. J. W. om stormenderhand den vijand ten lijve te vallen tot verdediging van onze heilige rechten. Daverend handgeklap begroette deze rede, na dewelke E. H. Pastoor het woord verleende aan den gekenden en ijverigen redenaar M. Biebuyck, advokaat van Yper. Op gepaste wijze wijze wiste M. Biebuyck een woord van dank aan den E. H. Voorzitter toe te sturen om de lofrede hem toegekend en voor zijne aanwakkering om met taaien wil en kloeken moed te werken hand in hand tot behoudenis van ons ge loof en ons Katholiek Vaderland. Na zijn geschiedkundig verhaal nopens het in richten der K. J. W. van België in 't algemeen en van ons arrondissement in 't bijzender uitgedrukt te hebben in boeiende taal en gloedvolle woorden deed de spreker uitéén 1. Wat At K. J. W. is; 2. Welk doel zij beoogt en 3. Welke middelen zij in 't werk moet stellen om haar doel te bereiken. Ziehier in korte woorden wat de spreker uiteen gezet heeft De Katholieke Jonge Wacht is eene bijeenkomst van mannen bijzonderlijk jonge lieden die zich slui ten in eenen bond, in eene wacht, om daar het noodige te kunnen opdoen, en, na hun eigen zeiven gevormd te hebben, anderen te vormen en te leiden volgens eene en dezelfde denk- als werk wijze tot het behouden van alles wat den christen va lerlander dierbaar is. Wat beoogt zij-Den godsdiënst, het geloof en de vrijheid op godsdienstig gebied te bewaren, te behouden en te verdedigen tegen den vijand.-Ook iiog den eigendom, de familiekring, het koningdom en de nationale instellingen te behertigen, te behou den en vrijwaren tegen de aanvallen van het socia- lismus.-En hier deed de spreker bijzonderlijk uit komen wat men nooit uit het oog mag verliezen te weten dat er met een helsche woede gewrocht is om uit ons aller herten de godsdienstige opvatting en den eerbied voor het gezag te verbannen. Welke zijn nu de middelen of in wat - bestaat de werking Men moet malkander leeren kennen, de gezellig- hied doen heerschen onder elkander, malkander goed verstaan, ondersteunen en aanmoedigen tot het goedin een woord de christene liefde de broedermin moet onder elkander de levensgeest uitmaken om dan een werkideaal met vurige liefde aan te kleven te betrachten en te behouden. Alzoo gevormd en gebeiteld dan zie men uit wat er te verrichten isnooit mag er ruste bestaan in het bevechten der slechte drukpers en tot het verspreiden der goede gazetten. Ondertusschen zijn er uitstapjes beraamd om volgens de omstandigheden met andere bonden te verbroederen en te zamen eene onover winbare macht te vormen om mannen van gezag en zelfopoffering naar de Kamers te sturen die onze gevoelens behertigen en onze heilzaamste rechten zullen verdedigen en doen eerbiedigen tot groei en bloei van ons dierbaar Geloof, Kerk en Vaderland. De Spreker eindigde met eene welverdiende lof rede toe te sturen aan ons huidig landbestier onder de wijze geleide van den nooitvolprezen en koenen strijder Mijnheer de Baron de Brocqueville hoofdminister. Daverend handgeklap begroette deze slotrede en na eenige woorden van gelukwenschingen in ons aller naam toegestuurd door den E. H. Pastoor aan den redenaar, ging men over tot het opnemen der leden die, zonder schroomen en onverpoosden ijver het katholieke vaandel, de standaard van rust en vrede zullen verdedigen, in stand houden en zege vierend zijne ontvoude plooien open houden tot voortdurend geluk en welvaren van het Katholieke Belgenland. Reeds zijn er rond de 80 leden ingeschreven het getal moet aangroeien, daarom gelieve men zijnen naam op te geven aan vriend of kennisse die het overzetten zal aan Mauritz Dujardin. 6e Artikel. Nog over 't artnbureel. Geteekend: De Kleenen. Kleenen, gij die schijnt Collectie te willen houden in misbruiken, moet u wat meer op de heeft is het ook beter te zwijgen. Automaat, hoogte houden over het gene in uwe partij omgaat, i Piek Pocket.-De huisvrouw van L. D. was ^^^ffi^^j^g^@^^L^^g^J^^^fe|7|tej-daglaatstmeUiaai^neisjeo|^^ig^^i Eerlijk verzetGezonde leute IZondag half vasten, ten 4 ure in 't lokaal, geeft onze St. Jans- gilde eene prachtige tooneelfeeste ten voordeele der goede werken der gemeente. Het is onnoodig hier met onze spelers te boffen want hunne kunst is verre en bij gekend. Mee speelt vooreerst een groot drama in 4 bedrijven en een voorspel Ridder of beul, en vervolgens een fijn blijspel, in twee bedrij ven Eene Jodenstreek. De Gemeente-Fanfaren en onze beste zangers zullen dit feest opluisteren. Opdat de toehoorders, die meestal lezers zijn van Het Ypersche Volk het ingewikkeld drama beter zouden versjaan, wil ik hier eenige ophelderingen neerschrijven. Het drama naamt Ridder of beul of de halsrechting van foris Douglas, hertog van Hamilton. - Karei I, koning van England en Schotland, was van den troon ge worpen en onthoofd door Cromwell in 1648. Crom well. die van dan af Engeland bestuurde als een echte dwingeland, ging voor geen schelmstukken achteruit de aanhangers der oude Koningen, der Stuarts, waren vooral het voorwerp van zijnen haat. -Zoo werd op zijn bevel, Joris Douglas, graaf van Hamilton, in de gevangenis geworpen. Zijn vriend, graaf j ohn Murray, is naar Londen gekomen in de hoop van hem te verlossen. Om te gelukken, heeft hij onder den valschen naam van John Wal ker, de plaats van beul gevraagd en bekomen van Cromwell, daar de beul schielijk verdwenen was. Zijn trouwe dienaar. Tobij staat hem ter hulpe om Douglas aan het schavot te onttrekken. Walker

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1912 | | pagina 2