N. Schouwburg B, DELMONTE1 2#aMdaart Groote afscheidsvoorstelling EER BEROEMD PROCES ZWARTE GRIET ÉifapMg DE BROODDRAAGSTER SïiEftót Nieuwjaarsgiften voor den Paus Van den Peereboom plaats te YPER Zaterdag 23 Maart Op veelvuldig verzoek De Vodderapers VAN PARIJS. Tegen verminderde PRIJZEN POPERINGHE YPER In St. Maartenscongregatie !S™. v-.o—«4.hij op.SS,„° beroemd drama, in 6 bedrijven, van ROSIER TAASEN. Zwarte O riet MATH. KIEHL. Zondag 24 Maart wegens het overweldigend succes, en om reden dat er velen teruggegaan zijn wegens gebrek een plaatsen ten 8 ure Drama in 9 Tafereelen, naar de beroemde Roman van Ed. Manus. GROOT SUCCES groot Militair drama in 6 bedrijven overal vertoond met het grootste succes. PRIJZEN DER PLAATSENFauteuils 2,50 fr. Stalles (klapstoe- len) 2 fr. Parquet 1,50 fr. Parterre en Loge lfr. Galerie 0,50 fr. Plaatsen op voorbehoud zijn te bekomen dagelijks van 10 tot 12 uren en van 2 tot 3 uren, aan 20 centiemen extra per plaats. Qpg|| bur63U 6 U. AailVang 8 UTBn. Gouwverbond der K.J. Wach ten van West-V!aanderen. Ifflthnlipkp Warht Zondag 24 Maart m2> ten 8 u- Elverdinghe. St-lan bij Yper. Langemarck. Oostvleteren. Gheluvelt. Houthem. Poelcapelle. Watou. Vj wICVjvvjvvLw;T chanteur komiek der Congregatie, terug op de plan ken verschijnen, zijn weigepast kluchtlied bekwam een groot succes, en niet zonder reden, want waar lijk 'twas er naar. - Zonder foute, tot de naaste jare, vriend Jozef Het toonee! De Nieuwe Tram, was een aaneen schakeling van luimige tafereelen die onophoudend deden schaterlachen. Boer Wannes en pachter Tone speelden zeer goed hunne hoofdrol, en de samenspraak met den Yper- schen voyageur over 't plaatselijk nieuws wierd met veel belangstelling aanhoord. Dries, den eiertnarchand zat erg in nesten met dien verdwaalden soldaat die eene natte eiertaarte n iek, en met reden door At gendarmen in 'tdrooge gezet wierd. Boertje Seven die peter moet gaan zijn, vader Ciseen met zijnen lastigen knaap, de twee liediezan- gers en den statigen winketmangenoten ook groo- !<n bijval. De twee blijspelen wier hoofdrollen door de bes te tooneetliefhebbers der congregatie bekleed waren stonden het publiek allerbest aan. De gestrafte Gierigaard wierd meesterlik de les gespeld van zijnen knecht Jan. 't Was ten andere wel verdiend na den Blinden man en zijn zoontje zoo ruw te hebben weggestuurd en zijn verblijf in den geldkoffer verschafte hem een zalig vagevier. De doove Rentenier en zijnen getrouwen knecht Nicodemus mieken met den flinken Jager een uitste kend trio spelers uit, 't was allerbest geen beter veldwachter dan dien Fijnoog die geerne in naam der wet op zijnen poot speelde en door den hove nier Fruitmans nog al gemakkelijk te overhalen was om er te samen... eentje te gaan pakken. Iedereen verliet de zaal blijmoedig en opgeruimd vergetende dat het reeds late was om maar te den ken op dit zoo aangenaam en welgelukt avondfeest. In name van de zevenhonderd aanwezigen, wenschen wij hertelijk proficiat aan de verdienstelijke Jeugd van St Maartenscongregatie. Dit prachtig feest heeft bewezen dat zij met hert en ziel in deugdtn vreugd h.: re schoonste jaren weet te gebruiken om eerlijk en deftig verzet te genieten. Onzen besten dank ook aan E. H. Bestierder on derpastor Callewaert en den heer Prefekt Julien Antony. Mochteonze duurbare St Maartenscongre gatie onder hun bestier voort groeien en bloeien tot welzijn der Ypersche Jeugd. Zulke handelwijze van onzentwege kan toch geen systeem worden. Eene partij die niet strijdt is eene doode partij en 't is het geval niet voor de socialisti sche. Dus wij zullen strijden te Yper, wij zullen alleen strijden vermits de liberalen het kartel weigeren. De liberalen met de soeialistische stemmen te aan- veerden en toch het kartel te weigeren komen hierop uit dat zij een oninneembare zetel behoudenDat is zeker zeer aangenaam. Doch de socialisten kunnen niet eeuwig die mindere rol vervullenwelke de liberalen hun doen spelen. De liberale partij zal de verantwoordelijkheid dra gen van het verlies van een zetel ten profijte der klerikalen. Ofwel het kartel of de strjjd alleen, daartoe is de Ypersche socialistische partij besloten. Hoe moeten de Ypersche liberale kopstukken nu staan gapen de twee kansen alleen of kartel zijn niet om hun toe te lachen. KartelMaar de Ypersche liberalen begeeren niet opentlijk te toonen hoe ver ze reeds gezet zijn, dat ware schadelijk. Het volk van de streek... (van 't Noorden alleen is niet revolutionnair gezind... het kartel zou alle weldenkende lieden van de libe rale partij afscheuren 't ware de genadeslag voor de liberale partij Ziet gij, de liberale partij moet hier opportunist zijn. Volgt ze elders de roode vlag, hier nog niet... Dat zal natuurlijk wel gebeuren, maar 't is nog te vroeg... de geesten en de gemoederen van het volk alhier zouden zulks niet begrijpen. Alleen Maar ja geen kartel, wat zal het dan zijn de socialistische lijst zal veel stemmen hebben... beroepshof van Oent,'die M. de Baron Ruzette zal opvolgen als gouverneur onzer provincie. M. Janssens de Bisthoven is, zooals men weet, prokureur des koni.igs geweest te Brugge, vooral eer hij te Gent benoemd werd, en hij heeft zijne verblijfplaats behouden in Brugge. vroeger gingen naar den liberalen kandidaat Ware 't niet beter ook te Yper de liberale princie pen te laten varen en-om den kandidaat te redden de socialisten te volgen Zekerlijk zoo iets zou vernederend zijn... maar 't moet elders wel zijn, 't zal hier ook zoo gaan.is 't nu niet, 'tis later... Kom, kom, liever de korte pij - ne dan de lange... nemen wij het kartel aan. Weerde Heer en Vriend, Het ziek zijn van onzen geachten en diepbetreur- den Voorzitter Mijnheer Claeys, was de reden waar om wij sedert maanden niet meer bijeenkwamen. Vrijdag 11. zijn de leden van het Bureel samenge komen en hebben het nuttig geacht eene vergade ring te beleggen voor de afgeveerdigden der aange slotene Maatschappijen op Zondag a. s. 24 Maart te 14 u. in den Hazelt te Rousselare. Iedere afdeeling mag er zich doen vertegenwoor digen door een getal afgeveerdigden in verhouding van 1 op 50 leden. Gelief aan het bestuur uwer Maatschappij kennis te geven van deze uitnoodi- ging en te zorgen dat de afgeveerdigden voor de vergadering zouden aangeduid worden. Zondag a. s. zal te Rousselare. door toedoen van ons Gouwverbond, te 10 ure in St Michielskerkede Mis gezongen worden tot lavenis der ziel van Mijn heer Jooris Claeys. Wij wakkeren de afgeveerdigden aan om zooveel i mogelijk deze Mis bij te wonen. - M. Joseph Valcke, handelsreiziger der fabriek De Lynx broeder van M. Pierre Valcke, die winkel houdt in den Bon Marché hoek der Groote Markt, te Yper, heeft in den trein naar Den- dermonde een geldbeugel gevonden, inhoudende 1083 fr., dien hij aanstonds aan den statieoverste hé ft overhandigd. Denzelfden avond wierd de geldbeugel opgeeischt door M. Maurits Hoffman, die te Aalst woont, in de Nazarethstraat. Deze laatste haastte zich, den eerlijken vinder te bedanken voor zijne schoone daad. RdlllUIHiKC Hnlilll. >s av0nds, vergadering der K. Wacht in het K. Volkshuis. Dagorde: Tombola van 60 fr Verslag van de vorige vergadering; Voorstelling van nieuwe leden; Gelukwenschingen aan de kinderen der leden die hunne plechtige Communie deden, en uitdeeling aan de aanwezige Communicanten van briefjes van 2 fr. voor koekevollaard of brood bij de bakkers der Wacht.-Liederavond. verdienen van geheel Boes'nghe, mocht, hij in herte van de eene of andere goe ziele het gedaC"< steken de parochie, met een ruimer en vee. geri ger lokaal te verrijken, wat zoo dikwij s m i jaar van pas zou komen tot het houden van c eene of de andere vergadering of bijeenkoms <-|L nu dikwijls niet kan, of toch ten minste niet naar behooren kan of mag gehouden worden. Ondertusschen zullen wij maar oo hope leven en ons generen in den staat die wij zijn. Welnu dan, door die rekeningen die door al de aanwezige leden goedgekeurd werden, vernemen wij dat de verzekering evenals het syndikaat, beun. in bloeiende toestand verkeeren en goê zaken doen doch dank uitsluitelijk aan de milde toelagen van het Staatsbestuur en der Provincie, en dank ook aan de goedjonstigheid van eenige liefdadige personen. Onze ieverige en dienstveerdige Voorzitter M. Boudoif ten einde de leden eenige zalige en welver diende vermaningen op het hert te drukken nopens het onderhouden der standregels en om eenige puntjes van inwendig order te regelen en beter te doen verstaan. Vervolgens gaf hij melding van het ontslag van den Eerweer 'en Heer George als eere voorzitter, doch die nochtans eerelid wil blijven en de gilde genegen met naam en daad. Op het voor stel van den heer Voorzitter, werd de Eerw. Heer Berlamont, pastor, met toejuiching en algemeene bijtreding gekozen tot Eere Voorzitter der gilde en de Eerw. Heer Depuidt tot proost in vervanging vati den Eerw. Heer Vandenbroucke overleden. Nauwelijks had de Proost zijne benoeming zien goedkeuren of hij wierd reeds verzocht zijn ambt uit te oefenen en aangezet om eene voordracht te geven en waaraan ook voldaan werdt. Om te sluiten wierd het woord gegeven aan Eerw Heer Berlamont eerevoorzitter die begon met de heeren van het bestier hertelijk te bedanken om hrm wijs bestier en hunnen iever om in alle omstandig heden hunnen evenmenscli ter hulpe te komen, hij had ook voor al de leden een hertelijk en een aan moedigend woord waarover eikendeen tevreden was Die prachtige bijeenkomst wierd gesloten met het verloten van menigvuldige schoone en nuttige voorwerpen waarover eikendeen zeer tevreden en welgezind naar huis trok, reeds verlekkerd en ver langend naar eene aanstaande vergadering, omdat zij de volle overtuiging hebben de soortelijke bij eenkomsten niet alleen vermakelijk, maar ook ten zeerste nuttig en voordeelig zijn. hemnaars zijn te hebben. natuurlijk geen kalotestemmen maar stemmen die uit^W^l,^ Spr£kCr vroecer Pineren naar den lihpralpn kandidaat J Zoo redeneeren thans de liberalen, niet wetende Schrijver waaruit noch waarin... Zij zullen moeten om raad en hulpe en ordewoord gaan naar de framassons- loge waar de hoogere kopstukken der liberale en der socialistische partij verbroederen... waar framas- son Vandervelde de eerste rol speelt. Ja, ze zitten in nestenhoe geraakt dat ai los? Het is dus voor vast beslist dat de heer baron Alb. Ruzette, als gouverneur van West-Vlaanderen zal aftreden. Binnen kort zal het ontslag van den heer vertegenwoordiger des Konings in het Staatsblad verschijnen. Gedurende de vijf jaren welke hij aan het hoofd der provincie heeft doorgebracht kon de heer Baron Ruzette door zijne minzame en kiesche handelwijze de achting en genegenheid van eenieder in hoogemate verdie nen. Hij was altoos aangenaam, voorkomen en dienstveerdig voor wie het ook was en tot welke denkwijze men behooren mocht. Bij het verlaten van zijn ambt vergezellen hem dan ook de beste wenschen voor zijn welzijn en het heil van zijn duur baar gezin. Ziehier de lijst der gouverneurs sedert 1830. 31 December 1830 Heer De Meulenaere. 7 Mei 1849 Heer Baron de Vrière. 26 November 1857 Heer Vrambout doet den dienst van gouverneur op 25 December 1859 wordt hij tot dit ambt benoemd en blijft aan het hoofd der provincie tot 1877. 7 September 1877 Baron Leon Ruzette, vader van den heer Baron Albert Ruzette wordt als gou verneur aangesteld. In 1878 wort hij vervangen door den heer Th. Heyvaert alsdan prokureur des Konings te Brussel. 16 Maart 1883 benoeming van den heer Willem De Brouwer van Oostende. 19 Juni 1884 Heer baron Leon Ruzette wordt terug tot het ambt van gouverneur geroepen. 7 Februari 1901 Heer graaf d'Ursel wordt gou verneur 3 Juli 1903Heer baron de Bethune volgt hem op. 10 April 1907 wordt heer baron Albert Ruzette benoemd, die alsdan volksvertegenwoordiger was. Indien onze inlichtingen juist zijn,-en wij heb ben reden om te gelooven dat zij het zijn-is het M. Janssens de Bisthoven, advokaat generaal bij het Wij verhopen dat al de afdeelingen zullen verte- genwoordigd zijn en dat die vergadering de beste j vruchten zal dragen. Wij groeten U, Weerde Heer en Vriend, eerbiedig j en gansch toegenegen. NAMENS HET BUREEL Achiel Denys Ridd. St van Outryve d'Ydewalle Albert Biebuyck d. d. Voorzitter Schatbewaarder llanlr Het bestuur van de Schouwburg-Loge B Udlllt- DELMONTE heeft de eer het Ypersch publiek dank te zeggen om de ontvangene bewijzen van goedkeuring. Het Tooneel heeft zijn best gedaan voor wat keus van stukken als uitvoering derzelfde betreft; de Yperüngen hebben de pogingen van het Neder- landsch Tooneel naar weerde geschat en dit heeft voor de artisten de beste aanwakkering en beloo ning geweest. Daarom echter acht de bestuurder, M. B. Del- monte het een plicht de ingezetenen te bedan- den en ter zelfder tijde wil hij de hoop uitdrukken in volgende jaren nog welgekomen te zijn. ROUSSELARE ST ANDRIES BRUGOE Rousselare den 19 Maart 1912. YPER. De geestelijkheid en de parochianen van Oostvleteren om Gods zegen af te smeeken over ons Vaderland 50,00 Reninghelst naamloos 25,00 Onbekend 10,00 HOPBOND.-Het bestuur van den Hopbond noodigt vriendelijk al de hopplanters uit tot de algemeene vergadering van onzen bond, die Zondag aanstaande, 24 Maart, ten 4 uren stipt gehouden wordt in de zaal van den Boerenbond (bij H. Ca- toekomende 31 Maart hare eerste vergadering hou- trycke). I den, de leden zullen persoonlijk verwittigd worden Op last van het Landbouwministerie zal E. H n0Pens uur en plaats en dagorde. Als gij treffelijke DE JAEGHER, eene openbare voordracht geven jonkheid zijt geeft zeere uwe naam op. Franschmansgilde. Al de franschmans die t'huis waren zijn Zondag laatst naar de vergadering gekomen. Uit het verslag hoorde men dat het batig slot der rekening voor 1911 beliep tot 1,49 fr en dat er op 31 Dec. 278,07 fr. in kas was. Er werd ook een klaren uitleg gegeven van eenige artikels van 't reglement die iedereen dient goed te weten en stipt te onderhouden. In vervanging van een verhuisd bestuurlid werd P. Bouckenhove in 't be stuur gekozen, en na eene ure en half met malkaar verbroederd te hebben sloot de vergadering met eene prijsloting waarvan de gelukkige winnaars waren A. Bi liet, G. Billiet, Hon. Debreuck, L. Herman, Is. Louwyck, H. Vandaele, J. Soenen, A- Verlinde, G. Verplancke en C. Louwijck van Brie- len. De Oud-Soldatengilde hield Zondag laatst hare driemaandelijksche vergadering bij H. Be- naudt. Na de betaling der bijdragen werden de noodige schikkingen genomen om aan de aanstaan de feesten van Poperinghe deel te nemen. De prijs- bolling die bij ia altijd in hunne vergadering plaats i heeft, had dit maal den volgenden uitslag: 1 pr. Blomme Th. 2. Lacante H. 3. Noyez D. 4 Hoornaert Am. 5. Beckaert Ch. 6. Louwyck Fr. 7. Dufloucq Ch. 8. Indevuyst Hon. 9. Gruwier Cam. 10. Verlinde Aug 11. Lacante H. 12. Debreuck N. In den bijzonderen prijskamp door den baas ge geven behaalden Hon. Indevuyst en Henri Petyt de twee prijzen. Eere-Communie. Heden Zondag doen er 44 kinders, 27 knechten en 17 meisjes hunne plech tige eere-communie. Zij zelf zullen de mis en het lof zingen. Allerhande. - Cyr. Lava die zoo ongelukkig geslagen wierd is iets beter. - De drie snotneuzen die Zondag met bedekt aangezicht rondliepen ten spotte van groot en klein zijn nu alle drie gekend, 't Was niet moeilijk daar zij van gewoone manieren niet veranderen en dat zij hunne grootte niet konden verkleinderen. Nu, 't is eene goede noot voor hen.- De kinderhoest is wat gestild op de gemeente. - Verhuizen gaat hier nog altijd mee en 't bouwen, dat vroeger hier gansch onbekend was, komt er ook al in.-De Katholieke Jonge Wacht zal Zondag Verleden Vrijdag om 4 namiddag begon het ge weid te regenen, 't was iets als eene dondervlaag ookhoorde men 4-5 donderratehngen waarvan een nogal hard. Nadat het weder wat over was zag men van op hetwStje al den kant van Pilckhem, vlammen hoog, ten hemel opstijgengeen twijfel of t brand de ievers, seffens werd den kommandant der pom piers verwittigd, deze kwam z.en of het ongeluk wei op St Jan voorkwam, de eenen meenden dat he op Langemarck's anderen dat het op Boesinges grondgebied moest zijn, doch allen waren het eens om te getuigen dat het een groot vuur was, daar men op 2 verschillige plaatsen eenige nieters van elkaar groote vlammen zag en iedereen zag ook dat het zeer ver was. Ware de brand nochtans slechts aan t Moortel- tje of aan het Hemelrijkje geweest, men zou er toch niet bijgerecht zijn. De straat er naartoe leidende en op Boesitighe gelegen is door en door slecht, en 2 peerden zouden voorzeker onze spuit daar niet door kunnen slepen hebben. Zoo slecht is het. 't Is toch spijtig dat de S.-Jannaars van het Hemel- rijkie naar hun dorp niet komen kunnen en dit ten gevolge van een gemeentegeschil tusschen Boesighe u Luriutnirck. E en spreekwoord zegt Wanneer 2 zich'strijden loopt een derde met den buit weg, doch hier is het geheel omgekeerd twee strijden hier en de St-J mnaars krijgen slechts de muilperen. Om nu op den brand terug te komen, zoo zegt men dikwijls men maakt van een sch..een don derslag en dat is veeltijds waar, hier was het ook liet geval. Henri Degrijse van aan het Hemelrijkje, had 10 bundels vlas die hij geroot had en waarvan hij te- wege was koorden te draaien, doch 't vlas had wat lange buiten gelegen en in plaatse van geroot was het ten deele gerot, daar hij nu niets meer met dit vlas niets meer kon aanvangen besloot hij het te verbranden, 't Was toch 't eenige wat ermeê te doen stond, hij stak dus zijne bondels in brand op zijn land en daar hij nu juist op het hoogste van S-Jan woont-'t Is daar dat onzen Kemmelberg ligt -had men dit van 't Wielje gezien en van daar al dit ru moer. Ook mag men wel zeggen, dat sedert er eene spuit op het Wielje is, het nievers straf mag rooken of men zit al ojo den kijkuit. Zoo moet het zijn en zoo zal het op ons moedig Wieltje blijven, -Wegens plaatsgebrek verschuiven wij tot de naaste week het vervolg van den brief v<m E. ff. Pater Bouche. Bravojeugdige vrien den Congreganisten uw avondfeest van Zondag en Maandag laatst was prachtig en opperbest gelukt. De groote menigte volks in uwen kring toegestroomd moet U aanspo ren naar middelen te zoeken om uwe feestzaal te vergrooten, anders zult gij gedwongen zijn in 'tver- volg er nog twee feestavonden bij te voegen om het steeds aangroeiend getal liefhebbers te kunnen voldoen. Benevens Ouders, Vrienden en weldoeners, be merkten wij met genoegen op de eerste rangen den Heer Burgmeester-Volksvertegenwoordiger Colaert, den heer Schepen Fraeijs de Veubeke, den heer Iweins d'Eeckhoutte, provinciaal raadslid, Mijnheer en Mevrouw Struye de Bieberstein, E. H. Delaere, pastor van St. Pieters, alsook veel heeren geestelij ken en gemeenteraadsleden onder voorzitterschap van Z. E. H. Kanonik-Deken De Brouwer. De feest wijzer, zeer goed geregeld, bevatte een muzikaal en een tooneelkundig deel. Twee Vierstemmige gemengde Koorzangen Buitenmarsch en een merkweerdig Kerstlied der XIII* eeuw wierden met kunstvolle smaak door de zangafdeeling uitgevoerd. Eere en dank aan bestier der A. L. en begeleider G. D. De Kunstmelodiën door den gevierden tenor der Congregatie, heer A. L. met talent gezongen, wierden hertelijk toege juicht. De kluchtige tweezang van den gefopten veld wachter E. D. met den doorslepen Wildstrooper L. D. miek een welgelukt tafereeltje uit met veel ziel kunde gespeeld. Met genoegen zag men heer D. den gezelligen over de verbetering der hopsoorten. Er zullen ook landbouwschriften uitgedeeld worden, en 8 thermo meters uitgelot worden. De prijsuitreiking zal den 14 April plaats hebben in het lokaal Westvlaanderen. AVONDFEEST.- Nieuws was het op Half vasten een zoo prachtig en zoo verzettig avondfeest te zien geven gelijk zondag laatst in den Katholie ken Kring. De heeren tooneelbestuurder en spelers halen er evenveel eere van. Omtrent al de nummers En nu Henri Petyt, de baas van den Wyngaard heeft eene wedding aangegaan tegen zekeren Jules Derycke van Poperingheop velo den toer van den Wyngaard langs Elverdinghe, Woesten en de Wuppe. Henri, gij kent hem, moet twee maal den toer doen en Derycke drie maal en hij heeft nog eindeke vooren, zegt men. Dat gaat gebeuren op Zondag aanstaande 31 Maart ten 4 u. namiddag ter gelegenheid van zijn herbergkermisse. van den spelwijzer hebben een buitengewonen bij- val verworven, alleenlijk hierom' omdat de toehoor- Een nieuwe orgel, uit de fabriek van den heer ders al de pittigheid en de fijngeestigheid der blij- J. Anneessens, te Meenen, is, op 18 Maart, alhier spelen en der zangen begrepen ditmaal was 'tal gewijd geworden door Z. E. H. Deken van' Yper. vlaamsch dat de klokke sloeg. Na de geestelijke plechtigheid heeft de heer Louis LIEDERAVOND. Over eenige maanden heeft de gevierde Vlaamsche spreker, Dr Boms, van Mer- xem-Antwerpen, een liederavond en voordracht over de Vlaamsche beweging gehouden te Watou zijn bijval was buitengewoon, dank aan de mede werking van de taalminnende maatschappij De Vlaamsche Herten. Zondag den 31" Maart gaat diezelfde voordracht Vanhoutte, orgelist van St Maartens te Yper, de voortreffelijke hoedanigheden van het stuk doen uitkomen, door zijne .kundige bespeling, tot genoe gen van de talrijke aanwezigen. -Donderdag vierde de parochie de installatie van haren nieuwen pastor |E. H. Cardoen. Waarlijk- gever te Poperinghe, in den Katholieken Kring, een het was eene manifestatie van genegenheid die ech- liederavond inrichten. Aangezien de Koorzangmaat-ter n°g prachtiger geweest ware had het weder gun- schappij van Poperinghe en De Vlamingen van stiSer geweest. Toch waren de versieringen en de Watou hunne medewerking verzekerd hebben, zal I stoet n°g buiten alle verwachting welgelukt. In het de liederavond ongetwijfeld veel bijdragen om hetinkomen van het dorp sprak M. burgmeester J. Le- vlaamsch leven in het Westland te verwekken. i te™e omringd van gemeenteraad en kerkraad eeni- ige woorden van welkom tot den nieuwen Herder j welke de [stoet nu kerkewaarts leidde. Ter kerke i werden de plechtigheden gedaan door Z. E. H Du- Boesinghe. pan, deken van MeenenE. H. Cardoen had als getuigen, Z. E. H. Kanunnik De Brouwer, deken Zondag laatst om 4 ure stipt had in de oude ge- j van Yper en E. H. Vandenberghe, deken van Thielt meenteschool de jaarhjksche verplichtende vergade-j Onder de aanwezigen hebben wij bemerkt m' ring plaats voor de leden van den geitenbond, ten Van Merris. volksvertegenwoordiger en burïmees einde de rekeningen te bespreken en goed te keuren ter van Poperinghe, M Verhaeghe, lid der besten en ook om de opengevallen plaatsen en het bestuur te vervullen. dige Afveerdiging. 't Groote nieuws uit onze gemeente is de inhaling van den nieuwen burgmeester heer A. Garmyn. Men spreekt hier van niets anders. De gemeenteraad heeft besloten er een prachtig feest van te maken dat op Paschenmisdag zon plaats hebben. Een feest commissie werd ingesteld waarin al de mannen ze telen die iets willen kennen van versieren, pareeren en arrangeeren. 't Kurieuste van algeen een gebo ren Oostvleterenaar en zetelt in dit Comiteit! Weet ge wat er al gaat te doen en tg zien zijn te Oostvle teren op dien dag Nog niet en werd bepaald maar de voorzitters van bijna al de maatschappijen werd te zamen geroepen om daarover te spreken. Er zal een stoet de burgmeester afhalen van den tram, dan wordt hem een fijn banket aangeboden en 'savonds een luisterlijke fakkeltocht. Men schrijft in aan 5 fr. op het banket. Men zou de katholieke volksvertegen woordigers Colaert en Van Merris en den voorzitter van den katholieken arrondissementsbond, heer Fraeijs de Veubeke op het feest yan onzen katholie ken burgmeester uitnoodigd. Den zaterdag na het feest zal Het Ypersche Volk volledig verslag geven van al wat op dien dag ge daan en gezeid werd in de feesten. Wie dus een blijvend gedenkenis ervan wil, abonneere zich op ons blad. Dikwijls heeft men al de vraag gehoord 'k zou ne keer willen weten hoeveel peerden, hoeveel koei beesten er wel te Capelle zijn Hewelnu zult gij het allemaal weten, en zelf nog meer weten. Op 1 Januari 1912 waren er hier 179 peerden,'t zij 7 meer dan in 1911-1190 koeien 't zij 20 min dan in 1911 - 14 muletten 't zij 3 min dan in 1911-1 ezel-1 schaap-154 honden. Gelijk dat men ziet 't zit er hier goed voor de peerden- en koeifacteurs en bijzonderlijk voor de boeren. De boeren kweeken vette beesten en de fac teurs vette beurzen. Wij wenschen hun veel geluk- Te naaste week zal de lijkrede medegedeeld wor den uitgesproken door Mgr. Bermijn, bij het af sterven van E. H. Pater Leo Pauwelijn, missionna- ris in China. E. H. Cardoen is geboortig van Rousselaere na komen en de zaal was bomvol bij zooverre dat ver- scheidenelaatkomende bij gebrek aan plaats of te wel buiten te blijven hadden of te wel er van onder gaan. O wat zou de groote heilige St Jozef dank lijk Ieeraar aan St. Lodewijkscollege te Brugge, on derpastor te Meenen, Westkerke, Oost-Roosebeke, Oedelem, aldaar verbleef hij 12 jaren, daaana pas tor te Wulverghem en nu eindelijk te Houthem. Ondoelmatige mededinging tegen de Spaar- Lijfrent- en verzekeringskas van den Staat (Vervolg) Op Asschen-Woensdag 21 februari wierd eene algemeene vergadering gehouden van de pensioen- gilden van het Arrondissement Yper. De talrijke af geveerdigden dezer gilden hoorden met genoegen welken rassen voortgang de pensioenkwestie in het arrondissement heeft gedaan. Het getal deelnemen de leden en de gestorte sommen nemen gedurig toe Dit bewijst hoezeer de bestuurleden der gilden en de aanvoarders van den arrondissementsbond met het milde katholiek landsbestuur wedieveren, om de werklieden te doen verstaan, dat zij met kleine opofferingen hunnen ouden dag tegen gebrek kun nen behoeden. In deze vergadering wierden ook eenige gedach ten geuit over verzekering of assurance. Reeds ge- ruimen tijd heeft het Staatsbestuur zijne volkomene waarborg gegeven aan de verzekeringskas gevoegd en vereenigd bij de Spaar en Lijfrentkas. Het moe digt daarbij de maatschappijen van verzekering aan die onder zijne hoede en vast en zeker voor het wel zijn der werklieden arbeiden. Zonder achterdocht mag iedereen zich in dergelijke maatschappijen la ten inlijven. Zulke sociëteiten zijn heden nog niet talrijkmaar zij dienen vermenigvuldigd te worden. Daarom heeft de landsbond die in zijnen schoot al de maat schappijen van onderlingen bijstand hetzij zieken troost of pensioengilde vereenigt en te Brussel ge vestigd is, een heerlijk besluit genomen. Geleid door innige gevoelens van menschenliefde ziet de lands bond met spijt zekere pseudoverzekeringen, nevens de pseudomutualiteiten oprijzen. Deze volksverzeke ringen zijn op geene stevige gronden gevestigd ge ven geene voldoende waarborg, en brengen de kan sen van winst of verlies, zooals het echter behoort niet in evenwicht:

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1912 | | pagina 2