Katholiek "Volksgezind Qleekblad De laatste dagen van het Katholiek Gouvernement BINNENLAND YPER en Het is te laat den stal gesloten als 't peerd gestolen is BUITENLAND Oorlog tusschen Italië en Turkije Zonder de socialisten kunnen de liberalen geen weg Hit liim Het geldelijk beheer van het Staatsbestuur KONGO GOUWVERDOHD der K. J.W.van West-Vlaanderao. DERDE JAAR N° 14 Wekelljksche Oplage 6 O O O nummers ZONDAO 31 MAART 1912. TELEFOON N° 137 G. Bras-Tavernier, AAN ONZE VRIENDEN, LANDBOUWERS. Kerkelijke Kalenöer. De Goede Week Nog altijd voort wordt er gesproken van een grooten slag dien Italië binnen kort zal slaan, maar waar en hoe wordt natuur lijk niet opgegeven. In alle geval ligt de Italiaansche vloot gereed, en heeft ver scheidene reizen ondernomen in de Mid- dellandsche en Egeesche zeeën. Naar het schijnt zou Italië van zin zijn binnen wei nige dagen, verscheidene eilanden der E- geesche zee te bezetten die aan Turkije toebehooren, om zoo de Turken tot den vrede te verplichten. Engeland. Nog geen verandering in de mijnstaking Men had gehoopt dat bazen en werklieden nogeens bijeengeroepen door de regeering op een conferentie van Maandag laatst, zouden overeenkomen, maar die hoop werd weeral bedrogen. De voorgestelde wet was in eerste lezing aangenomen geweest door de Lagere Kamer, maar de werklieden had den er geen vrede mee, omdat zij eischen dat het minimum-loon daarin zou vermeld worden 2fr.50 voor jongens en ófr. voor mannen. Op die basis zouden dan de tarieven vastgesteld worden door bijzon dere raden in elk gewest. Nu daarvan wil den de bazen niet hooren. Diep teleurge steld heeft M. Asquith dit nieuws aan de Kamer medegedeeld, en gevraagd dat men toch de wet zou stemmen hetgeen ge daan is geweest—De hoogere Kamer zal die ook stemmen, en de Koning zal ze teekenen. En dan Men hoopt niet veel van die wet niemand is erover tevreden. Wat misschien meer zai helpen zal de hongersnood zijn, dien men begint te ge voelen, en die verscheidene duizenden gesyndikeerden aan 't werk heeft doen gaan, ondanks de besluitsels van het syn- dikaat. Het is wreed om na te gaan hoe de ellende aangroeit kolen en levensmid delen zijn verbazend duur, en de reserve fondsen der mijnwerkers-syndikaten zijn bijna uitgeput. Heel de nijverheid en dc handel lijden er onzeggelijk door. Moet die toestand nog drie weken duren en dat voorziet men dan zal die werkstaking een onbeschrijflijke ramp zijn voor heel het Engelsche volk. Duitschland- door M. Buyl bijzonderlijk aangehaald. Wilt ge doen als M. Buyl zoo slecht en gansch onvrijwillig kan onthouden de getallen en sommen van toelagen door 't Katholiek landsbestuur aan de mu tualiteiten verleend Men mag toch dat niet ten kwade duiden aan een ouden schoolmeester De Keizer is een bezoek gaan brengen aan den Koning van Italië. Natuurlijk zal er daar gesproken worden over den Ita- liaanschen oorlog, alhoewel men officieus verklaard heeft dat de reis met dit doel niet is ondernomen. In het Roergebied is de mijnstaking bijna geëindigd. De christene syndikaten die aan de staking geen deel genomen hadden, komen overwinnend uit den strijd, ondanks al de geweldenarijen en de lage kuiperijen van socialisten hun macht is vergroot, hun invloed gerezen; en aan de christene vakbeweging hebben zij in heel Duitschland een merkelijken stap doen vooruitgaan, KAMERNIEUWS. In de Kamer is men nog steeds bezig met begrootingen te bespreken. O. a. van justitie. En daar krijgt men libe rale klachten over benamingen van ma gistraten. Moest men M. Giroul (libe raal) gdooven de katholieke ministers van rechtswezen vóór M. Carton hebbengeene andere magistraten genoemd dan katholieken! Welke schande moest het waar zijn!! En als men nu vroeg hoeveel katholieken genoemd wer den onder 't liberaal ministerie van M. Bara, dan antwoo dde M. Giroul dat M. Bara liberalen noemde om het even wicht te herstellenWat dunkt U Voor zeker moest die Heer Giroul ferm buikpijn hebben om zulke schoone dingen te zeg gen over M. Bara en het evenwicht Verder hoorde men M. Daens klagen dat zijne redevoeringen te zeer verkort worden in de dagbladen'k Geloof dat M. Daens een allerbest gedacht moet hebben van zijn eigen zich zeiven, en dat hij zijne redevoe ringen altijd even belangrijk vindt. Dat is misschien verstaanbaar van Heeren volks vertegenwoordigers of andere die denken dat ze onmisbaar zijn en onfaalbaar, en dat zij 't grootste of soms al 't verstand in pacht hebben. Maar nog andere schoone dingen kreeg men te hoorenDe liberale M. Hymans, de boezemvriend (hum van M. Vande- velde, vroeg aan minister Carton dat hij zeker toch ging wachten van nieuwe rechters te benoemen tot na de verkiezin gen En waarom zou hij dat wel vragen tenzij om zijne hoop uit te drukken dat hij allichte zelf minister van justitie zijn zalVoorzeker dat velen dat niet wisten ik ook niet en 'k zal 't eerst moeten zien vooraleer ik dat geloove Ook kwam eene ondervraging te berde over een ongeluk waarin belgische loodsen omkwamen: zij was gericht tot Minister de Brocqueville die nog eens de bezorgdheid van het bestuur jegens zijne bedienden deed uitschijnen, en terecht deed opmerken dat men wel mag beknibbelen als er reden toe bestaat, maar dat men toch niet lan ger stelselmatig 't bestuur door aanval len met onwaarheden zooals men se dert zes maanden doet Onnoodig te zeggen nietwaar dat deze de handelwijze is van rooden en blauwen in de Kamers En dat heeten zij de volksbelangen ver dedigen I Daarna komt het budjet van nijverheid en arbeid: hier is't M. Buyl die zijne bolle (mag men zoo spreken van die eerbiedweerdige man) gewasschen wordt door M. Colfs die eenige terechtwijzigingendoet aan de cijfers van toelagen aan mutualiteiten verleend Al wat opstel, aankondigingen, inschrij vingen, cn/. betreft, moet vrachtvrij naar den Uitgever gezonden worden. Handschriften worden met teruggegeven. Briefwisselaars worden verzocht telkens hun volledig adres op te geven. Alle ingezonden boeken worden bespro ken. AANKONDIGINGEN Gewone aankondigingen 10 c. per >eke: Rechterliike aankondigingen: 1 de reke, Groote en langdurige aankondigingen: volgens overeenkomst DRUKKER-UITGEVER SOTERSTRAAT. 62, YPER. INSCHRIJVING Voor een heel jaar: 2.50 Jr. Prijs per nummer 2 centiemen. De inschrijvers wenden zich tot den Uitgever; of tot onze gazetver- koopers. Alswanneer M. Schollaert het Ministerie verliet en M. Broqueville het landsbestuur in handen nam de linkerzijden schreeuwden het op de daken dat het katholiek gouvernement van alle gezag was beroofd, onmachtig was iels uit te voeren en enkel de toelating had uit te leven tot aan de verlossings dag der verkiezi g van 1012. Let op, zegden de liberale en socialistische bladen let op nochtans voor een puntde welgeminierd- heid, de hoffeliikheiJ van den kabinusovuste de Broqueville zou kunnen de nu opgejogene gemoe deren tot bedaring brengen... Intusschen in de krochten der vrijmetselaarslogen zette men weerom vol vertrouwen het werk voort van het kartel princiep tegen de toekomende verlos sing. Die blauwe en roode zelfbegoocheling is thans over... liberalen en socialisten s'aan nu vol schrik en verlegenheid voor de klare werkelijkheid... en reeds vreezen ze dat de verlossingsdag niet in 1912 zal aanbreken, maar weer zal te verwachten s'aan in eene onbekende toekomst. En de reden?der blauwe en roode ontgoocheling? De altijddurende verjonging der rechterzijde die na 28 jaar regeering altijd mannen telt die met gezag en meesterschap het roer vati 't landsbestuur in handen houden. Daarbij bemerken de vijanden dat het katholiek landsbestuur spijts hunne voorzegging niet uitlevend is maar springlevend, ten bewijze de eervolle daden uitgewrocht in zoo korten tijd. Ziet. Het Engelsch gouvernement weet niet hoe tot eene oplossing gekomen in de gevaarlijkemijn werkersstaking die den ondergang van land en volk doet vreezen. In België, Minister de Broqueville, heeleenvui- diglijk, heel klaar en mees'erlijk, brengt den vrede tusschen patronen en werklieden tijdens de Lats'e staking in het Henegouwsche kolenland.en wel zulk een orde en eene overeenkomst dat heel cje Kamer, tot liberalen en socialisten, toe toejuichten. Ai mijzij beklagen hunne toejuichingen en ver staan dat ze eene onvrijwillige goedkeuring gaven aan het katholiek gouvernement. Hei oorlogspeerd was de Schoolwet-Schollaert.. roode en blauwe voormannen schreeuwden over heel het land dat het katholiek gouvernement weg moest, anderzins zou liet schoolwetsontwerp Schol laert zegevieren. Op eens een vredesprekende stem stoort de oor logskreten M. de Broqueville spreekt te Turnhout en laat aan heel het land het gouvernements pro gramma kennen op schoolgebied, d. i. vrijheid voor de huisvaders, geen schoolbon meer maar het onaantcvallen -r klassensystema >,de verbetering van den toestand der onderwijzers.. hoorden was het de ver- 't gedacht dat zij plat verwijtingen en scheid- Als de linkerzijden dat slagenheid... en dan-bij lagen-het losbreken in woorden. Nog waren de vijanden aan 't huilen en 't tieren als wanneer al met eens, de kabinetsoverste, zonder geweld maar zonder deinzen dc hoogere organi satie van het leger van top tot teen verinderde door enkele koninklijke besluiten en ministerieele beslis singen... ja, eene verandering zoo nooit het leger eene onderging sedert het jaar 1830. Heel'heHeger juicht toe, de voorlopige minister van oo log de I Broqueville is voor hen de redder. De liberalen en socialisten razen -e wat doet die kalote-minister? Wij hebben hem enkel toelating te geven tot uitleven... en ziet hij brengt het land in rep en roere ten onzen nadeele, heel het land bewondert zijne wijsheid, en keurt zijne maatregelen goed... wij, liberalen en socialisten, zijn van nu reeds verslegen Uitleven ah maar intusschen het ministerie verleend aan de vrije hoogescholen van Leuven en I Brussel de burgerlijke verpe"S">onlijkhg... I I Ui leven ah mair intusschen verandert en ver- betert het ministerie de koloniale wet... Uitleven ah maar intusschen is de groote schel- dekwestie hare oplossing nabij. UitlevenUitleven Neen neen roept heel het land leve Minister de Broqueville, leve lang het katholiek gouverne ment - gevolg van dit alles kondigt gij een te kort aan van 16 MILLIOEN, waarvan gij de vermeerdering, die gij voorziet zelfs niet weet te beletten. Van 1878 tot 1884 onder het hberaal bestuur was een te kort van 58 millioen S967,T8C tr. Het liberale dagblad L'Express van Luik bekent het Socialisten en liberalen mogen nooit het vergeten dat zoo zij zegevieren op 2 Juni aan staande, hun verbond onontbeerlijk zal zijn om ge- gelijk we ik ministerie, samen te stellen. De liberalen moeten het zelf bekennenHet woord van Anseele is waarheid Ge zult de roode vlag volgen of niets zijn. Ze volgen gedwee, gemuilband en geketend De liberale burgmeester van Qent M. Braun de toe komst niet willende inzien, riep uitWij sluiten hei verbond met de socialisten, wat daarmeê zal gebeu ren weten wij niet Wij zullen dat later zien - Wat zou er gebeuren De overheersching der socialisten, de wanorde, de revolutie, de repub'iek Maar daarvan wil de bevolking niet. van eene kiezing afhangt, de liberalen en socialisten zouden geen enkele stem hebben. Boeren, 't is bij zulke soorten van kiezers dat gij propaganda maken moet om !e gewichtigheid der stemming voor oogen te leggen. Doet dat, elk in zijn omgeving, van nu tot aan de kiezing en gij zult den landbouw, de grootste bron der welvaart in 't land, een uitstekenden dienst bewijzen. Dat kunt gij, zoo gemakkelijk, nu eens op herberg waar een domme welweter dwazen klap uitgaatdan eens op markten en fooren waar liberale sleppedra- gers hun venijn rondstrooien ook nog in scheer winkels, waar men den zaterdag avond den baard afdoet en waar somtijds de eene of de andere bosch- advokaat flauwen praat afdopt dat het van de schup- pe loopt. Weldan, vrienden lezers, daar ligt het veld voor uwe werking. Door uw verstand, uwe wilskracht, uwe taaie werking, ondersteund door het Katholiek Staatsbestuur, hebt gij het zoover gebracht dat de vlaamsche boer de rapste boer is van heel de wereld dat de belgische landbouw aan den kop staat van gansch den aardbol. Ware het niet jammer, ware het geen schande moest eene zegepralende geuzen bende onze boeren ten onderen brengen. '«■ii'iiini'ieniin«"iin' iiiiimiiniii'iiiiimi' i Boeren, kent ge dit spreekwoord Ja. niet waar. I dat een of ander tegen de katholieken stemt om Welnu dat spreekwoord zal ook waar zijn voor de eene kluchte Ie spelen!, verkiezing van 2 Juni. j Wat gedacht Wat gedacht Het katholiek Ministerie moet cn zal zegevierend Ah! moesten alle buitenlieden: boeren, land- uit den slag komen. Zoo zullen de boeren belangen bouwwerklieden, wel overtuigd zijn van hetgeen vooit ondersteund worden. De ondervinding leert wat het Katholiek Minis terie, sedert 28 jaar, voor den voorspoed van den landbouw gedaan heeft. Wat oneindig verschil in den toestand der boerderij op onze dagen met dezen onder de liberalen van 1878 tot 1884! Wat oneindi ge verbetering! De landbouw was stokkedood, nu is hij in bloeienden toestand en dat, dank aan de on dersteuning van het katholiek Gouvernement. Veronderstelt nu eens eene onmogelijkheid ver onderstelt dat het Katholiek Gouvernement valle en dat de roode en blauwe hanen meester worden van 't kot, Op wiens kappe zou het regenen Op de kappe van de boeren. Ja geheel de politieke der vijanden bevat maar 2 punten 1). Oorlog tegen godsdienst en katholieke scholen, 2). Oorlog tegen de boeren. Zegt nu ware het geen dwaasheid, geene uitzin nigheid de hand te leenen aan dit vernielend oor- logswerk van de gezworen vijanden van den land bouw Die zijn stem verleent aan den vijand smeedt zelf de ketens waarmede liberalen en socialisten hem binden zullen. Natuurlijk, nu de kiezing aan de deur staat, zul len roode en blauwe afkomen met valsche beloften. Weest er wel van overtuigd 'tzijn al lagen en listen om u in de netten te vangen, en eens in 't net, hor raakt gij eruit Dan zoudt ge mogen zeggen wij zijn den uil van 'tspel, maar'tis onze schuld. Ja, ze komen om u te paaien en het peerd te stelen uit het open stal terwijl ze u zand in de oogen wer penlet op het zou te laat zijn het stal te slui ten als het peerd gestolen is. Wij weten 't wel, er zijn weinig boeren die tegen de katholieken stem men - omdat de boeren verstan dig zijn— maar al ware er maar een op honderd, 't ware nog te veel. Ziet, wij vragen van u verstandige boeren, niet uwe stem, deze zijn wij zekermaar, in 't voordeel uwer eigene belangen, van nu tot aan de verkiezing ieverige propagandisten te zijn voor de katholieke partij. Propaganda kan niet enkel en alleen gemaakt worden door de Drukpers en door sprekers, de bes te propaganda moet gemaakt worden door mannen van't vak, van persoon tot persoon, bij gebuurs, vrienden en kennissen. Met een goed woord, met eens den toestand waar en klaar uiteen te doen, met eens voor oogen te leggen wat al voordeden de katholieken aan de landbouwbevolking gedaan hebben, doet men veel meer goed dan alle dagbladen en sprekers kunnen doen. Vindt men onder de landbouwbevolking hier en daar een die tegen de katholieken stemt dat is niet omdat hij liberaal of socialist ismaar omdat hij den waren toestand niet kent, omdat hij niet weet en verstaat hoe hij met blauw of rood te stemmen tegen zijne eigene belangen werkt. Het kan gebeu ren dat iemand tegen de katholieken stemt uit het dwaas gedacht van wrake te nemen tegen dezen of geenen persoon dien hij ten rechte of ten onrechte aanziet hem iets misdaan te hebben... Ja, het gebeurt Luider en luider tieren zij 20 millioen aan de kloosters. Dat is de grofste leugen, de schiamteloeste fopperij. Het nieuw schoolontwerp is heel en al ten voor- deele der wereldlijke scholen. De kloosterlingen, die even bekwaam zijn en even goed klas geven, als wereldlijken, krijgen voor hetzelfde werk als de wereldlijken, slechts 800 fr., zonder verhooging, terwijl de wereldlijken van 1200 tot 3500 fr. 's jaars kunnen krijgen. De haat tegen de kloosterlingen kan alleen laster en leugen verwekken bij de goddeloozen 1 I Maakt goede politiek en ge zult een goeden gel- delijken toestand hebben zoo schrijft een groote fransche Staatsman. De liberalen maakten slechte politiek en brachten de Staatskas ten ondere. Ze stonden aan het hoofd van 1878 tot 1884. In 1879 reeds, na een jaar bestuur, hadden zij een te kort van 3.115.168 fr. Zoo slecht gingen de zaken dat een liberaal volks vertegenwoordiger, M. Robert, in 1883 in de Kamer uitriep Waar toch heeft uw bestuur ons gebracht? De landbouw klaagt, de nijverheid vervalt, de koophandel kwijnt de grondeigendom heeft 30 PER HON- DERD zijner waarde verloren onze nij- verheidsgestichten vallen stilons volk verdient de kleinste daghuren van Europa gij zegt dat ons volk het domste is, en als Zondag 31 Maart Palmzondag. Voor de heilige Mis geschiedt de plechtige wijding der Palmen De palmwijding herinnert ons aan het goddelijk Koningsschap van Christus. De heilige Kerk wil ons hierop wijzen, voordat zij pns den Zaligmaker zal toonen te midden van zijn vreeselijk lijden. Het Evangelie van Palmenzondag is Het Lijden van O. H. JC. volgens Mattheus (26 en 27 hoofdstuk) Maandag 1 April-//. Hugo bisschop. Gedurige aanbidding te Poperinghe fBenedictinen) Dinsdag 2 - H. Franciscus de Paula, belijder Woensdag 3-// Rijkaard, bisschop. Donderdag 4-WITTE-DONDERDAQ Vandaag viert de H. Kerk eenen dag rij kaan de schoonste herin neringen de instelling van het H. Sacrament des Altaars, de voetwassching, de eerste Communie der Apostelen, enz. Zij roept ons ai deze gebeurtenissen voor den geest in de plechtigheden van hareneeredienst. Laten wij ons mei haar vereenigen en deelen in de gevoelens, waarmede zij dezelve voltrekt, dat wil zeggen met liefde en dankbaarheid jegens den goeden Jezus, die ons zoo veel bemind heeft. Vrijdag 5- GOEDE VRIJDAG Ziedaar den heiligsten dag van den kerkelijken jaarkring. Het zoenoffer gaat wel op den Calvarieberg geplengd worden tot del ging der zonden het goddelijk Lam wordt reeds ter slachtbank gevoerd. De Heilige Kerk is vandaag in de diepste droefheid gedompeld en volgt stap voor stap den Bruidegom op Zijnen lijdensweg. Hare plechtigheden zijn zoo treffend, dat zelfs de ongevoeligste harten week worden. Ook wij, als goede kinderen onzer Moeder de H. Kerk, moeten op dezen dag dikwijls het lij den van onzen goddelijken Verlosser overwegen. Nergens kunnen wij dit beter doen, dan in onze kerken door het bijwonen der hei lige plechtigheden van dezen dag. Zaterdag 6 - PAASCH-ZATERDAG. De Paasch-Zaterdag is de H. Sabbathdag, de dag der rust. Jezus is in het graf en onze Moeder de H. Kerk toeft nog als een treurende Bruid bij de plaats waar haar Goddelijke Bruidegom rust. Vroeger geschiedden de plechtigheden, die nu des morgens gevierd worden, eerst tegen den avond. Om 3 uur, wanneer men de nonen bidt, ving men aan met de wijding van het vuur en de verdere plechtigheden, en bleef daarmede bezig tot middernacht. Op Paasch-Zaterdag werd geen heilige mis opge dragen maar eerst des Zondags morgens tegen het uur der verrij zenis. Deze bijzonderheden zullen er veel toe bijdragen den zin van sommige gebeden en' plechtigheden van dezen morgen le doen verstaan. Van de 5Ue eeuw af heeft men langzamerhand dit uur vervroegd, totdat men het eindelijk des Zaterdags morgens geplaatst heeft. De Paasch-Zaterdag was ook.bijzonder bestemd voorde heili* ging der Catechumenen, die op dezen dag herboren werden in de wateren des Doopsels, zoodat het voor hen een heilig* dag was, l Kippen in de Kolonie-In Kongo was bij de j Zwaden een klein inlandsch ras bekend, het eischte 1 verbeteringen. Om tot daar te geraken hebben de J Paters missionnarissen in hunne streken de portu- I geeseh- kip ingevoerd die zich aan dit klimaat ui- termate goed heeft kunnen gewennen. Gekruist met dit nieuwe ras heeft het inlandsche er vrij veel bij gewonnen en legt nu groote eieren. Hetzelfde beproefden de zendelingen met de mechelsche kip- pensoort maar dit ras was tegen het inlandsche niet opgewassen, het verbasterde van lieverlede en de voordeden die zij er uit trokken waren nul en van geener weerde vele dieren stierven ook aan de leverontsteking of moesten afgemaakt worden. De kip geniet in de missie hare volle vrijheid maar het aantal werd beperkt een kippenhok mag ten hóogsten van honderd tot honderd vijftig kip pen tellen, komen er meer dan zenden de zendelin gen ze naar een anderen post. Te groot in getal leggen de kippen geen eieren genoeg omdat het ze voldoende eten niet vinden. In sommige missies geeft men ze van tijd tot tijd wat rijst, maïs en ma- niokbrood maar dan alleen wanneer er op het land werkelijk voedsel tc kort is Eene der beste wijzigin gen om verbetering te bekomen, is het opbouwen van luchtige kippenhokken geweest, irt plaats van de armzalige hokken der inboorlingen. Die hokken ziiti opgeslagen in stille en weinig verlichte plaat sen, en een meter boven den grond verheven om de dieren tegen de aanvallen van slangen, knaagdie ren en reizende mieren te beschermen Daari i wer den er hoendenrekken opgetimmerd waarvan het afgeronde latwerk trapsgewijze oploopt. In het hok moeten er altijd mandjes of kistjes aanwezig zijn, met hooi of kort stroo gevuld, en geplaatst in in een der minst verlichte plaatsen. Men moet ook goed letten dat de kippen cn hare kuikens altijd zuiveren v.rsch water te drinkm hebben. Alzoo verzorgd kan het niet anders of het neerhof moet gedijen tenzij een kwaal van buiten de kippen komt overvallen. -De Kongoboot die gister moest vertrekken en is nog niet vermaakt, daarom en zal hij maar den den 30" Maart uit Antwerpen varenom den verlo ren tijd in te winnen zooveel of dat 't migtlijk is besloot de kapitein geen aanleghaven binnen te varen. Ter gelegenheid van de aan- staande verkiezingen is een ern stig en luimig kiesspel verschenen De Kartel komedie opgesteld door den schrijver van de kieskluchte Van den oever in den dijk „.- Prijs per ex (64 bl.) 1 fr. Het stuk mag overal opgevoerd worden mits-voor iedere gemeente- vijf exempla ren te bestellen tegen 4 fr .-Jules Demeester, druk- kcr-uilgever, Rousselaere. Zondig II. was er te Rousselaere vergadering van het C miteit van 't Gouwverbond. 's Morgens werd eene Mis gelezen voor de zieleruste van M. Georges Claeys de te vroeg afgestorvene voorzitter van het G uwverbond Ridder Stanislas van Outryve d'Ydewalle, onder voorzitter zat de vergadering voor. Hij bracht eene 'elverdiende hulde aan de nagedachtenis van Claeys den stichter van het verbond. Al de K. J. W. van West-Vlaanderen waren ver- egenwoordigdbij de 150 afgeveerdigden waren pgekomen. Een twintigtal nieuw-gestichte K. J. W. werden aangesloten. De schrijver van het verbond M. Achille Denys van Rousselaere gaf verslag over de werking van het verbond, hij liet ook de werking kennen van Rousselaere dewelke als een na te volgen voor beeld toegejuicht wierd. Gelijk te Rousselaere werd te Yper deu arrondisse- nenstbond gesticht. Dit is eene noodzakelijkheid villen de K- J. W. voordeelig werkzaam zijn op po- itiek gebied. Dan worden de arrodissemeutsbenden 1 een Gouwverbond vereenigd, en de 9 Gouw- verbo iden van Belgie in eene nationale federatie. M. Lod. Beyaert van Brugge trad op als spreker, lij had het vooral op de plichten van de K. J. W. linst den kiesstrijd. De algemeene jaarvergadering van het Gouwverbond zal plaats hebben te Veurne op 5 Mei aanstaande. Ziehier de tabel der ontvang- sten op onze verschiilige buurtspoorlijnen binst het jaar 1911 in vergelijking met deze van 1910 1910 1911 Veurne-Yper 210,939,48 211,637,10 Yper-Waasten-Steenwerck 125,124.06 140,157 89 Dixmude-Pope inghe-Yper 99,158 68 109,081.23 Poperinghe-Veurne 172,425.29 180.968 44 Yper-Gheluwe (groep Kortrijk) 49,366 77 51,785,36 Oostende-Dixmude 102,504,16 108,599 71 Rousselaere-Dixmude, 00,00 20,416.44

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1912 | | pagina 1