YPER DE VERLOREN ZOON KeuÉflui Stieren %STSaJ,JSShi£ Arrondissementsbond der RATH. I0NGE WACHTEN Prijskamp voor Veerzen en Koeien. Uitslag. Koninklijk* fiofbouwmaalschappij van hef arrondissement yper. POPERINGHE WERVICK I InTsf in llnthan Alwie naar scho°' £ing>leenle hoe HET MES OP DE KEEL Elverdinghe. Langemarck. Boesinghe. Oostvleteren. Vlamertinghe. Watou. :ii IINff RnilUSmPlir Een koninklijk besluit van 24 j IjUWIIPUUiBIIIcUI. Maart kondigt de benoeming j van Mijnheer Janssens de Bisthoven, advo- kaat-generaal bij het beroepshof van Gent tot gouver neur van de provincie West Vlaanderen. M. baron A Ruzetle, aftredend gouverneur wordt b emachtigd den eere-titel van zijn gewezen ambt te voeren en uit herkenning van bewezen diensten wordt hij bevorderd tot den graad van Officier in de Leopoldsorde. Het Ypersche Volk biedt aan den Heer gouver- verneur Janssens de Bisthoven zijne eerbiedige gelukwenschen en drukt de hoop uit dat hij vele jaren zijn hoog ambt van kommissaris des konings mogevervullen tot meerder welzijn van de provincie Westvlaanderen. Op Maandag 15 April OPVOERING VAN in 't Katholiek Volkshuis door de Tooneelgilde der Katholieke Normaalschool van Thorhout. Voorb. P. 2 f.le P. 1,50 f.2e P. 1 f.3* P. 0,50 f. TEN VOORDEELE DER MISSIËN JUtCI 10 UUUIilU jozef de droomer, Jacob's en Ra chel's geliefkoosde zoon, door zijne jaloersche broe ders verkocht wierd. De geschiedenis van dien verongelijkten, daarna hoog verheven man, gaf Vondel in 1640 het gedacht van een treurspel in 5 bedrijven daarover te schrijven. Hij deed het met zooveel ziel en zin, met zooveel kunst en kennis, dat hij de vlaamsche taal en het tooneel een onvergankelijk meesterstuk, schonk dat door de letterkundigen en het kunstminnend volk vereerd en gegeerd blijft. Het le bedrijf bevat de voorspelling van Jozefs heil en onheilhet 2e verbeeldt den bloedraad die beslistte Jozef van kant te maken het 3e vertoont zijne nederlating in een diepen put, het 4e vermeldt zijne verkooping aan Madianieten, en het 5e laat vrees en wroeging over het bedreven schelmstuk ontstaan. Dat aandoenlijk schouwspel verwerft overal se dert 272 jaren den grootsten bijval. Een tooneelspeler wiens naam en faam de gren zen van zijn land overschreed, Mr Anton Verheyen van Amsterdam, gaat overal de letterkundige weerde en de treffende aandoenlijkheid van Vondel's mees terstuk voor kunstmin.iend volk voordragen. De Ypersche afdeeling van het Davidsfonds heeft gepeisd dat het zijnen leden en kunstminnende vrienden de gelegenheid moest geven onzen onster- felijken Vondel en zijnen voortreffelijken vertolker Verheyden te komen bewonderen in Jozef in Do- than. Maandag aanstaande 1" April 1912 om 5 ure 's avonds is het Katholiek Volkshuis daartoe open en toegankelijk voor iedereen. Er blijft toch altijd iets van over, zei de leugen kramer Voltaire (en die was geen kalote); en zijne volgelingen, de liberalen aan 't hoofd, beginnen in hunne spotbladjes het vnorheeld van hunnen mees ter te volgen. Waarom? Omdat zij in één dingen zeker zijnwanneer zij ieder week in hunne gazetjes en bijgelegenheid i n hunne strooibriefjes altijd maar voort dezelfde leugens zonder schaamte zullen herhaald hebben, dat de gedachten kunnen aan 't wankelen gaanzij steunen op de onwetendheid en lichtgeloovigheid in in zekere menschen. Vrienden past op! Geen meerder volk-exploiteurs dan de liberalen. Niemand die liever de menschen vodden ophangt dan de liberalen. Niemand die liever het volk in ongeleerdheid en onwetendheid behouden wil dan de liberalen. Het Ypersche Volk zal regelmatig de leugens beantwoorden en vernietigen met de oprechte waar heid bekend te maken. Vijf hebben geweigerd geweest. De premiën werden op volgende wijze toegekend Bewaringspiemie (150 fr.) aan M. Henri Verghote, landbouwer, Sint Jan; le premie aan denzelfden 2e premie, M. Stee- landt, landbouwer, Vlamertinghe3e premie We duwe Fremant te Zillebeke4e premie aan MM. Cyrille Lemahieu, gemeenteraadsheer, Yper en Ver ghote, Sint Jan. Om deel te nemen aan die prijskampen is het voldoende de aanvraag te doen, ten laatste vóór Donderdag middag 4" April, in het lokaal der maat schappij Getemde Leeuwen,botermarkt, Yper-Voor nadere inlichtingen, zich te wenden tot den voorzit ter of schrijver der maatschappij. De jury zal de uitstallingen beoordeelen, den Donderdag avond tusschen 7 en 9 uren, en oninid- delijk daarna, de diploma's en eermetalen ten huize bestellen. Namens het bestuur De Schrijver, De Voorzitter. R. Pauwels. V. Vanwinsen. De Hofbouwmaatschappij komt de twee volgende brieven te ontvangen. Kabinet des Konings Paleis van Brussel, den 25" Maart 1912. Mijnheer de Voorzitter, In antwoord op uwe vraag welke gij gericht hebt tot zijne Majesteit den Koning heb ik de eer U te laten weten dat zijne Majesteit de hofbouw maatschappij van het arrondissement Yper toelaat den titel aan te nemen van Koninklijke maatschappij. Gelief te willen aan veerden, Mijnheer, de Voorzit ter, de verzekering mijner volkomene hoogachting. De Minister van 's Konings paleis Baron Beyens. Sekretariaat der Koninklijke bevelen Paleis van Brussel den 15" Maart 1912. Mijnheer de Voorzitter, Ik heb de eer U te melden dat de Koning aan uwe vraag van 15n Januari laatst een voordeelig gevolg gegeven heeft met aan de hofbouwmaatschap pij van het arrondissement Yper een verguld eerme taal te schenken voor hare tentoonstelling van September 1912. De milde gift van zijne Majesteit wordt U ge stuurd terzelfdertijd van dit schrift. Aanvaard, Mijnheer de Voorzitter, de verzekering mijner oprechte hoogachting. De Sekretaris der Koninklijke bevelen V. Godefroid. Zitting van Donderdag 28 Maart te 2 u. namiddag. Bespreking van de begrooting van Nijverheid en Arbeid. M. NOLF vraagt het woord om ook zijn gedacht te zeggen over de toelagen aan de Mutualiteiten. In de katholieke mutualiteiten van mijn arron dissement zegt men het gebed voor de zittingen. De standregels maken er eene verplichting van. M. HOYOIS, Ehwel wat maakt u dat Gij houdt niet op van te verklaren dat gij tegen de religie niet zijtwat kwaad vindt gij in het gebed voor de vergadering Dat is eene pijl in het oog van den Weergalm die beweert dat de liberale politiekers wel antiklerikalen zijn maar toch tegen de religie niet zijn. Palmen-Zondag, 31 Maart ten 4 1/2 ure stipt Plechtige Installatie- Vergadering van de Kath. Jonge Wacht of KATH. VIJVERWACHT van Dickebusch. Al de leden van de K- J- W. van Yper en omlig gende gemeenten die eenigzins weg kunnen wor den uitgenoodigd tot die feestvergadering. Vterzen zonder en met 2 tanden. - 9 mededing sters le premie M. Emile Philippe, Voormezeele en René Deceuninck, Voormezeele2. Kinders De- derek, BrielenM. Alphonse Van Gheluwe, Yper en M. Alphonse Ghesquière, Sint Jan. Veerzen met 4 of 6 tanden. 7 mededingsters le pr. M. H. Van Steelandt, Vlamertinghe; M. Emile Capelle, Voormezeele3e M. H. Verghote, Sint Jan. Koeien. -11 mededingsters 11 mededingsters le premie MM. H. Verghote, Sint Jan 2. Joseph Veys, Vlamertinghe M. H. Verghote 3e MM. Stee- la idt, VlamertingheCharles Devrieze H. Vergho- the en Ch. Gesquiere alle drie van St Jan. De jury was samengesteld als volgt MM. Bra bander, provinciaal raadslid, Heule Arthur Debra- bandere, WaereghemVandamme, veearts, Blan- kenberghe, Van den Hende, kommisaris.' De koninklijke Hofbouwmaatschappij van het Arrondissement Yper met de welwillende medehulp van het Stadsbestuur richt bijzondere prijskampen in op Witten Donderdag 4n April aanstaande voor uitstallingen (étalages) het fraaist versierd voor hofbouwvoortbrengselen, zooals natuurlijke planten en bloemen, fruit en groenten. Alle uitstallingen, hoe weinig ook met hofbouw voortbrengselen versierd, zullen in aanmerking ge nomen worden en volgens verdiensten belooning ontvangen. Wij kunnen de winkeliers der stad niet genoeg aansporen met de hofbouwmaatschappij mede te werken om die prijskampen goed te doen gelukken en het hunne bij te dragen om de straten der stad te verfraaien, en alzoo veel bezoekers aan te lokken. Dat moet voor de stad een oprecht feest zijn, dat tevens veel zal bijdragen om de hofbouwliefhebbe- ri) meer en meer onder de menigte te verspreiden tot groot voordeel van het algemeen welzijn. VAANDELFEEST.-Het feest van de inhul diging van het vaandel der Oud-Soldaten belooft veel bijval te genieten reeds 34 soldatenbonden zijn iegesch reven alsook verschillende muziekmaat schappijen, onder anderen Watou, Langemarck, Waasten, Wervick, enz. -3K- LIEDERAVOND.-Dezen zondag 31 Maart te 6 1/2 u. 's avonds, houdt de Koorzangmaatschappij den reeds aangekondigden voordracht en lieder avond. Als sprekers zullen optreden de heeren Borms, leeraar aan het Koninklijk Atheneum te Antwerpen, en Claes, schrijver van het Katholiek Vlaamsch Se cretariaat (e Antwerpen. Zij zullen handelen over de Vlaamsche beweging. Daarna geeft de Koorzangmaatschappij, met de welwillende medewerking van Juffr. Duboccagevan Kortrijk een luisterlijken liederavond. Dit deel bevat de volgende zangstukken 1. Ons volk ontwaakt, koor, A. Diericx. 2. a) Meilied Q. Huberti. b) Daar wonen vogelkens vele K Mestdach. te zingen door Mej.J. Duboccage. 3. De Hooiopper, Van Beers. voorgedragen door M. A. Baert. 4. Aria uit Jozef Mehul. door M. F. Van Welden. 5. Ik min mijn Vaderland, Koor A. Diericx. 6. a) Moedertaal Hullebrouck. b) Hemelhuis Hullebronck. door M. A. Leroy. 7. aHet liedje van den Smid Andelhof. b) Jan en Annemie Hullebrouck. door M. ABaert. 8. a) Jonge Liefde Meulemans. b) Klein Moederken J. Opsomer. door Mej. Duboccage. 9. De Vlaamsche Leeuw, koor, K. Miry. —Verleden Dinsdag, werd een wever werkende bij de heeren Vandermersch en Plovier en wonende te Wervick (Belgie) door den genaamden Béaghe van Wervick-Zuid, mishandeld. De woeste kerel werd door de gendarmen aangehouden en naar Rijssel overgebracht. Volgens men zegt zou Béaghe door de Wervicksche gaaien opgemaakt zijn ge weest, om deze wever te mishandelen. Indien dit nieuws waar is, zoo vragen wij aan Volksvriend 1« als hij van het gebeurde kennis had 2. als hij de handelwijze van Béaghe goedkeurt3. als Béaghe treffelijke manieren had in deze omstandigheid 4. als deze kérel geen martelaar is voor de edele zaak der wervicksche vrijzinnige werkliedenpartij. Het is te hopen dat wij eene klare en duidelijke antwoorden zullen ontvangen, zooveel te meer dat Volksvriend ons dikwijls ook vragen heeft gesteld waarop er gehaast werd te antwoorden. Vraagsteertje. Verwoest - In den nacht van Dinsdag tot Woensdag hebben onbekende kerels, de lantaarn verbrijzeld staande bij het Oude Kerkhof, en heb ben vervolgens de opperlucht bij Camille Descamps landbouwer, ingeworpen. Deze laatste, door het ge rucht gewekt, heeft de schurken zien de vlucht ne men zonder dezelve te kunnen herkennen. Een on derzoek is ingesteld. X. Y. Z. De liberalen van het Arrondissement Yper, zoo vel als deze van andere arrondissementen zijn in de periode, waarop zij met het slavenjuk der socia listen moeten kennis maken. Voor hen ook klinkt thans in deooren.de onheilspellende prophetie, wel ke Anseele op een Brusselsch banket tegen de libe ralen uitsprak Gij zult bachten de roó vlagge loopen en haar volgen, of gij zult niets zijn Anseele zelf dacht niet toen hij ze uitsprak zijne voorzegging zoo spoedig te zien verwezentlijken Hetgene hij slechts in eene verre toekomst te ge- moet zag en voorspelde is reeds gebeurd Op 16" October 1911 immers, zagen wij de eertijds zoo fiere liberalen, op 't achterplan geschoven, druip- neuzend en bedeesd de roö vodde naloopen en doen al wat hunne roö meesters deên. En wat zien wij nu?,.. Daar waar het verdrukte en verdrongen libe ralisme in de kiezing geen verpletterende nederlaag wil oploopen, steekt het heden wanhopig de han den naar zijne meesters uit en doet afstand van alles wat hem eertijds lief was en sterk miek. Zelfs de toelating de roode vlag te mogen naloo pen heeft de liberale slaven veel aan vernederingen en schaamte gekost. Zij hebben aan al hunne eis- schen moeten verzaken, hunne vroegere princiepen den zak moeten insteken, hunne vrijheid moeten verkoopen, om heel het rood programma met het Algemeen Stemrecht erbij-dat hen nogthans van het politiek toonle^zal' doen verdwijnen in te slikken en door te zwelgen. Om de waarheid te zeggen, is die verschrikkelijke pil bij vele liberale heeren loodzwaar op de maag blijven liggen, velen immers vreezen hunne welge vulde geldkoffer in de handen hunner roode vrien den te zien vallen, en daaraan, gelooft ons vrij, houden zij nietDoch van een anderen kant, spreekt bij velen den godsdiensthaat te luid opdat zij zich laten vervallen in de onvermijdelijke on macht, waartoe zij zonder de hulp der socialisten veroordeeld zijn. Liever Turksch dan Paapsch roepen de dwaasten onder hen uiten ze reiken onder dien kreet de polsen uit om zich gedwee en onvoorwaardelijk door hunne roode meesters te laten binden en knoeien. Anderen,— en onder deze bevinden zich het grootste gedeelte der liberalen van het Arrondisse ment Yper kunnen het niet verkroppen van te moeten als weerlooze schoolhondjes aan den leid- band der socialisten loopen. Het walgt de oude fie re liberalen, het strookt tegen den hoogmoed van menigeen onder hen, de nederige knechten, de ge- dwongene sleppedragers van eenige domme, ver waande, onbekwame socialisten te moeten zijn het strijdt tegen de waardigheid van menig blauwe heer te moeten verbroêderen met lieden waarop hij altijd met minachting heeft neêrgezien en de gedachte alleen onder den wil van eenige roode dwaashoof den te moeten buigen, heeft de meerderheid afge- veerdigden tot het verwerpen van het kartel doen besluiten. Ze weten zeer wel, de liberalen van het arrondis sement Yper, en deze van Wervick weten het heel in 't bijzonder, dat, bij het sluiten van een verbond met de socialisten - hier zoowel gekend en zoo zwart geboekt-de doodsklok over 't afsterven der liberale partij onverwijld aan 't luiden zou gaan. Zij weten, dat hunne bijna totale macht berust in tal van kie zers die er tot nu toe geen kwaad inzagen van voor de liberalen te stemmen, immers ze vinden dezelfde heeren, die tijdens den'kiesstrijd de stemmen voor de liberalen komen vragen, wekelijks ter kerke en ze zien hen ook jaarlijks hunne paaschplichten kwijten. Dat dezelfde heeren zich eens op eene gezament- lijke lijst met de socialisten laten voordragen, en zich aan het oog der kiezers vertoonen zooals ze zijn, liberaal uit louter liefde voor het liberalisme en verkocht aan den rooden boel, ge zult dadelijk zien wat er van hunne macht zal overblijven, en tot hoever zij het met hunne roode bondgenooten zullen brengen. In ons arrondissement, heeft men, God zij gedankt, bij enkele uitzonderingen na, het socialisme terecht in afkeer. Het socialisme is er gekend zooals het werkelijk is, de roode sekte immers heeft er geene bekwame mannen aan het hoofd, die met een hui chelaars masker gedekt, de lieden op behendige wij ze weten te bedriegen. Hier laat de roode ezel altijd den top zijner ooren zien, te dom als hij is om met goeden uitval de rol van Judas te spelen... Fï'T ot zooverre staande zaken De liberalen wilden van het kartel niet weten. Maar.daarmêe zijn zij er niet van af, nu zetten de socialisten de blauwe hee ren het mes op de keel Gij zult, zeggen zij, met ons kartel sluiten of anders stellen wij ons afzonderlijk voor. Gij hebt al tijd met onze stemmen gepronkt, nu zult gij die missen, en we brengen uwen liberalen zetel in ge vaar Mogelijks, - als de vrijmetselaarsloge de li beralen niet dwingt kartel te sluiten, - zal de groot spraak de liberalen onverschillig laten, en zullen die met een minachtig schokschoudren beantwoorden de roode blaai is toch maar een degenstuk in 't wa ter Doch, 't is gelijk, de liberalen staan met het mes op de keel, en dreigen voor de eerste maal te zullen bloeden Ondertusschen zullen wij, Katholieken, dapper doorwerken kalm en onvervaard den rood-blauwen strijd nazien, en onze lezers over verdere gebeurte nissen op de hoogte houden. Wijzen wij enkel voor J vandaag op twee puntjes Vooreerst op de onge- l hoorde pretentie van de socialisten die hier in ons arrondissement slechts een handvol afval uit- maken en toch bij de liberalen het hooge woord j willen voeren, en wetten willen stellen en vervol gens op het beteuterd gezicht en de vernederende positie der blauwe heeren liberalen, die niet meer vrii zijn, sedert hunne bazen van Brussel hunne li- I berale vrijheid verkochten zich het strop om den hals lieten werpen en beloofden gehoorzaam en ge- j dwee de röo vodde na te loopen Binst dat de roode slachter dreigt het blauwe zwijntje te znllen kelen, moeten wij, Katholieken, er duchtig op los gaan. In de steden, in de gemeenten in dorpen en gehuchten, in al de hoeken en kanten van het arrondissement moeten wij onverpoosd werken en strijden. De verblinden moeten de oogen worden geopend de twijfelaars moeten worden overtuigd, de lauwen, de onverschilligen moeten vurig en veerdig worden gemaakt tot den strijd. On ze werking berust op de waarheid onze zaak is de goede. Den vijand moeten wij niet vreezen en met of zonder kartel moeten onze tegenstrevers den 2" Juni eens te meer van een kale reis te huis komen. De Mier. voorengevalenhunne kleine Marcel, juist drie jaar oud, is gedurende een oogenbük onoplettendheid, der nogthans zeer zorgvuldige moeder, in cenen ketel kokende water gevalle i, en zoo erg verbrand, dat hij 's anderendaags onder de smertelijkste pij nen bezweken is: kostelijke les, voor andere veel min oppassende moeders. Dinsdag aanstaande 2de dezer is er te Boesin- ghe, om 10 ure stitrkeuring gevolgd van eenen prachtigen prijskamp voor hoornvee stieren, koeien en veerzen; men is vele liefhebbers verwachtende van hier en 't omliggende. - 't Ypersche volk wordt hier gedurig meer en meer geprezen en gelezen; wekelijks worden er nu van 180 tot 200 nummers verkocht. Leest en herleest.-Heden Zondag 31" Maart om 6 1 2 u. eerste gewone vergadering van de Ka tholieke Jonge Wacht bij de W« Ooghe. Vee! ja zeer veel is er hier sedert drie vier weken van de K J. W. gebabeld geweest. Ver standige menschen die er voor 't oogenbük geen nut inzagen zwegen ervan. Maar eenige onwetende blagaaimakers, vleiers in 't aanzicht, valschaards, leugenaars, spotters,dweersdrijvers, verdokene tegen strevers, heiligen in den schijn als die waarvan raadsel no 12 Zondag laatst wilde spreken, persoon tjes ook al van iets of wat verdenkelijk gedrag, en andere rfórgelijke, hebben al hunne krachten samen gespannen om door spotternij, laster en leugental de jonge inrichting in duigen te doen vallen. Maar men begint hier aan zulke praatjes en kromme toertjes gewoon te geraken. Vroeger ja ging dat beter, men was lichtgeloovig en benauwd. Maar nu is men tegen zulke boosheid verhard geworden; het menschelijk opzicht heeft hier zoo goed of gedaan men laat ze babbelen en orakelen en, voor het goed, zoowel op godsdienstig en zedelijk als op politiek en maatschappelijk gebied, gaat men onver saagd vooruit ja snel vooruit En nu nog eens is het hier het geval spijts dc spotternij en den laster, hebben een en zestig jongelingen uit eigen beweging en zonder persoon lijk gevraagd te zijn zich doen inschrijven in de K. J. W. en gezeid Wij doen meè Die hunne naam opgegeven hebben zijn deze week persoonlijk per kaart tot de vergadering uit genoodigd geweest. Wil dat nu zeggen dat de anderen die hunne naam bij vergetendheid of na latigheid nog niet gegeven hebben niet mogen komen en versteken zijn In het geheel nietMaar dit wil het alleenlijk zeggen Dat deze die geene kaart hebben ontvangen, het niet kwalijk mogen nemen. Hunne vergetendheid is herstelbaar met vandaag naar de vergadering te komen en zich daar te laten inschrijven. Dit schrijven hier diene hun als vriendelijke ïrtnoodiging. Alle jongelingen van goeden wil zijn er verwacht Ziehier nu het dagorde der vergadering 1) De Vlaamsche Leeuw 2) Ontslag van het voorloopig bestuur 3) Aanveerding van nieuwe leden 4) Kiezing van een nieuw bestuur 5) Liederen enz. Allerlei. Zondag verleden met een weer dat veel verdreigd heeft en veel geleden hebben, hebben 46 kinders hunne plechtige eerecommunie gedaan 21 knechten en 25 meisjes; daarbij kwamen dan nog 38 kinders die 't jaar 1911 hunne eerecommu- die reeds gedaan hadden waaronder 20 knechten en 18 meisjes. -.Dinsdag verleden is er in het huisgezm August Vandamme-Hoorelbeke een allerpijnlijkst ongeluk Brief van Eerw. Pater Bouche (Vervolg). Nog een wo -rd over het volk en de taal. Vroeger dus zaten wij tusschen de Babulas en de Bena Luluas, met één dialekt kon men voort, daar zij ook veel in omgang zijn met elkaar. In de missie van Tielen hebben drie stammen met dewelke wij in omgang zijn den eenen kant de Babulas van den anderen kant de Bakêten en dan de Kanisks, een schoon ras van volk, en fier op hun lichaam 't zijn deze die over 4 jaar onze missie hebben aangevallen, deze drie stammen spre ken elk één vcrichillend dialekt. De Kanisks vluchten de blanken, zelfs op een half uurken van de missië, wanneer men de stroom oversteekt komt men bij hunne dorpen wilt gij hun bezoeken, tegen dat gij erbij komt is gansch het dorp geruimd, en 't volk zit verscholen in de bosschen.-Tegenwoordig is de straat met zijne zwarte soldaten aan 't oorlogen bij de Bakêten, een weerspannig volk en talrijk, 'tis ook de eerste maal niet, dat men daar aan 't vechten is, of men ze nu zal overmeesteren weet ik niet, zij hebben reeds honderd dooden, maar die mannen hebben overal kleine wegelkens, waar niemand den weg weet tenzij zij alleen, ook hunne dorpkens zijn ware doolhoven. Wij liggen hier ook maar eenen dag van de Ka- tanga en 22 dagen van onze Paters die dadr wonen; de vervoerdienst is hier ook geheel moeilijk daar alles moet door de negers gedragen worden. Wij hebben wel is waar veel rivieren en groote waters, maar niets is bevaarbaar, daar alles doorkruist is van rotsen die schoone en groote watervallen ver oorzaken; gaat men op reis en wordt men vermoeid, 't is nogmaals den sterk gespierden neger die den blanken zal dragen, dan is hij fier als hij met hem mag loopen, zoo met 6 mannen kunnen zij u beurt- lings uren en uren dragen, en loopen met u door 1 beken en soms diepe moerassen, i Een laatste woord over mijn hedendaagsch werk in Tielen Mijn meeste werk bestaat van naar de dorpen te gaan, om daar den Schepper van Hemel en Aarde te gaan verkondigen, daar jongens trach- j ten mede te krijgen naar onze missie en zoo stille- i kens aan komen wij in verband met die menschen, die diep ja diep in 't modder gezonken zijn, 't is maar als men die streken doorloopt, dat men het rijk van Satan leert kennen, hoe verblind die men schen hunne afgoden aanbidden en hunne huizen en hunne lichamen vol zijn van alle soorten van toovermiddelen hunne vrouwen zijn in den laag- sten staat gezonken en erger behandeld dan de last dieren want zii ook worden verkocht en nog slech ter dan de dieren. Dan als ik 't huis ben, is mijn werk van school te houden in veel catechismusles, aan groot en klein, want van eenen heiden christen maken en vooral Christus doen volgen, is geen ge makkelijk werk. Soms dus ben ik op reis voor ver- schilüge weken, en zoo is het wel uit te leggen dat mijne pen wat bestoven ligt wanneer ik moet ant woorden Laat mij nog zeggen, dat de streek van Tielen tot aan Hemptinne doornaaid is van de slaapziekte, de schoone missie van Merode St Sal- vator die wij op den weg ontmoeten bezit maar enkele menschen meer, alles is weggemaaid door de slaapziekte en ten tijde van Pater Garmijn, stond zij aan 't hoofd van al de andere schrikkelijke straf die den Heere overzendt aan het zwarte ras spijtig dat wij hierbij de slapers niet geraken, want zij zijn nog bang van ze ons te toonen, en zij verschuilen ze in de bosschen. Ik vraag dus Beste H.... aan U en goede vrien den die ik op mijn geboortedorp achtergelaten heb dagelijks een goed gebed, voor deze die mij zijn toevertrouwd en ook voor hunnen zendeling ik bid ook veel voor U allen God alleen kan het gewor pen zaad doen vruchten dragen. Vele groeten aan alle oude kennissen. Kent gij geene goede zielen die mij wat scapu- lieren, paternosters, medaüën kunnen bezorgen, on- j ze jongens zijn er zot achter, zij hebben niets liever dan een paternoster of scapulier aan den hals. Naschrift Wie aan Pater Bouche scapulieren, paternosters of medalieti wil bezorgen mag ze bren gen bij Mr Hector Bossaert, onderwijzer of bij Eerw. Heer Tanghe, onderpaster, die ze alsdan naar Tielen St Jaak, in Kongo zullen zenden, met den naam der gevers erbij. -Vandaag, Palmenzondag, seffens na de vespers 't zij om 3 1/2 ure stipt, is er in het lokaal jaarlijk- sche algemeene vergadering voor de leden van den uitwijkeüngsbond de moedige werkers Onze bond is de talrijkste van Vlaanderen en moet aan het hoofd blijven. Hij helpt u in ziekte en moei lijkheden Ja, wij wenschen dat het niet gebeure Maar wie is er zeker nooit ziek te vallen in Fran krijk of er nooit moeilijkheden tegen te komen in betaling en overeenkomst Komt, luistert allen naar ons verslag en sluit u aan bij dien broederbond der moedige werkers - De bereidingen tot de plechtige installatie van onzen burgemeester gaan goed vooruit; Al wie dichten of tellen kan is aan 't werk gevallen, poezij en jaarschriften zullen niet te kort zijn. De Heeren volksvertegenwoordigers Colaert en Van Merris alsook de voorzitter van den arrondisse mentsbond voor de Katholieken, heer Fraeijs de Veubeke zullen op het banket tegenwoordig zijn. - Zondag deden 47 kinderen, 19 meisjes en 28 knechten hunne plechtige Communie in de paro chiekerk. 't Slecht weêre belette de gelukkige kinders in te halen, 's morgens vóór de eerste mis. De eerste der knechten was Remi Meersseman en de tweede Engel Godderis, van de meisjes was 't Rachel Bos saert en de tweede Blanche Steckelorum. - Onze postmeester Heer Vandenberghe is be noemd als postmeester te Avelghem. Onze harte lijkste wenschen. - Op Maandag 25" dezer had het veesyndikaat een schoonen prijskamp uitgeschreven voor Rund vee Er waren nog al wel beesten maar weinig volk. Vele menschen waren aan 't kermistafelke ter gele genheid der plechtige kommunie van daags te vo ren. 's Namiddags gaf het Syndikaat zijn jaarüjksch feestmaal Geheel den uitslag van al de prijskam pen meê deelen ware vele te lang. Wij geven enkel eenige eigenaars op wier beeslen prijs wonnen. Veerzen met kalvertanden 1" pr., de veerze van H. Deblock en de veerze van A. Garmyn den 2n, Veerzen met 2 tanden le pr., de veerze van Jules Decroos, voor veerzen met 4 of 6 tanden :1e pr. de veerze van C. Godderis. Prijskamp voor Koeien le pr. een koebeeste aan Dequecker, 2e pr. eene koe aan Van Eecke. In den 6" prijskamp voor stieren met 2 tanden en meer bekwam de stier van Jules Decroos den ln prijs. - Zondag laatst gaf de tooneelgilde van het Christen Vlaamsch Verbond een avondfeest voor de vrouwen. Nog nooit had men op die feesten zulken toeloop van volk gezien, ook zal iedereen zich over dien genoeglijken avond beloven. Het drama Vergeten en Vergeven weid zeer wel uitgevoerdalle aanwezigen waren er innig door ontroerd. Doch was het moeilijk hier niet te weenen van aandoening, 't was gansch onmogelijk niet te proesten van lachen onder het zoo levensvol kluchtspel Dieven in huis Ook de zanger van Philothé bekwam ongemeenen bijval. Na de uitvoering van het drama stuurde de E. H. Blondelle, proost van het Verbond, eenige korte doch gloedvolle woorden tót de aanwezigen. De tijden, die wij beleven, zoo sprak hij, zijn vol geva ren in deze angstvolle oogenblikken berust de hoop der samenleving op de vrouw als moeder heeft zij het hert harer kinders te vormen, als echtgenoote, dochter of zuster is haar woord machtig op den man, den vader, den broeder. Eerw. Spreker deed vervolgens uitschijnen, welke de voornaamste vijanden zijn der vrouw het socia lisms, dat den huiselijken heerd vernietigt en net liberalismus, dat met den haat van God en Kerk aan te preêken den weg baant tot het socialismus. Hoewel onderlinge vijanden hebben die twee thans onder den invloed der vrijmetselarij, een verbond gesloten om al wat goed, edel, zuiver, schoon is, te bevechten en te verdelgen. Hunne eerste slachtof fers zijn de vrouw en het kind. Doch het gevaar begrijpende dat hen en hunne geliefden bedreigt, zullen de christene vrouwen tegen die aartsvijanden ten strijde trekken en door hun overtuigend woord den man overhalen om met hen tot en hetzelfde doel te strijden. Christene vrouwen, gij zijt de hoop van 't Vaderland kwijt uwe plichten met genegen heid en liefde en dan... o dan hoeven wij niet te vreezen, neen, dan zullen zij haar nooit hebben, de schoone ziel van 't kind. Ondoelmatige mededinging tegen de Spaar- Lijfrent- en Verzekeringskas van den Staat. (Vervolg) Mistrouwt al van die zoogezegde Eerste commu nie verzekeringen. De persoon, die zijn kind verze kert aan 25 cent. per week ontvangt eene som van 100 franken op de 12 jaar. Had hij die 25 cent. in eenen steenen spaarpot gestoken, hij zou en zonder den interest 96,72 fr. in vinden. Met op het einde van ieder jaar het weggelegde geld 12 fr. of 13 fr. op den post te dragen, zal hij en alles hebben 106,98 fr. Stort hij 3 of 4 maal die opgehoopte centiemen dan heeft hij reeds 107,85 fr. Hij verliest dus 7,85 fr. met aanden rondloopenden agent te betalen. Indien hij ieder maal dat het 1 fr. bedraagt op den post kwam of aan den onderwijzer overhandig de, dan zou hij nog merkelijk meer hebben. Die kwakzalvers stellen u in gevaar van uw gestorte geld te verliezen, bij sterfgeval 35 ten o/o, anders- 1 zins bij niet betalen, alles te verbeuren en op den hoop nog veel min winst dan de spaarkas op de post of in school te verleenen. Ontziet gij misschien de moeite, om u eenige keeren naar den post te begeven, zij is nogtans wel vergeld: gij moogt volle betrouwen hebben, gij zijt gevrijwaard tegen verlies welkdanig ook. Print altijd goed in 't geheugen dat de Staat en de spaar- en lijfrentkas wedieveren om u dienst te bewijzen, aan u werklieden, kleine neringdoeners en landgebruikers. Eerlang ook zal het voorstel Moyersoen bespro ken worden, dat een kosteloos pensioen verzekert, van 65 fr. aan deze geboren vóór 1 Januari 1850 60 fr. - - - - 1854 55 fr. - - - - 1858 50 fr. - - - - 1862 45 fr. - - 1866 40 fr. - - - - 1868 35 fr. - 1871 Door medelijdende volksvrienden is voorgesteld 1° het kosteloospensioen van 30 fr. voortdurend te

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1912 | | pagina 2