BIJ BLAD aan Katholiek Volksgezind (üeekblad Tegen den Godsdienst... ja of neen 1 Onmogelijk! O die dompers RAADSELPRIJSKAMP KIES NIEUWS Het Ypersche Volk EERSTE REEKS (Januari, Februari, Maart 1912] DERDE JAAR N° 15 Wekelljksche Oplage O O O nummers ZONDAG 7 APRIL 1912; i G. Bras-Tavernier, Het spelleke van het liberaal bedrog herbegint bij het naderen der kiezingen van 2 Juni aanstaande. De liberalen weten wel hoe zij buiten kiesstrijd—soms wat te ver spreken en ze vreezen, ieder maal dat het kiestijd wordt, dat de kiezers hunne ongodsdienstige verklaringen indachtig blijven. Weerom worden zij zoete lammetjes, eerbiedig voor eikendeens opinie, veel meer nog: de rechtzinnigste verdedigers van den godsdienst. Alswanneer nu de katholieke dag-en weekbladen de echte woorden van Libe rale hoofdmannen voor den dag brengen, zeggen de blauwe strooiblaadjes dat die woorden verdraaid zijn!!! Gemakkelijk gezeidmaar woorden blijven woorden en en eens gezegd kan men ze niet verande ren... zoo bv. vrijmetselaar Masson zegde, in de Kamer, dat de antiklerikale linker zijden tegen de katholieke zedenleer ten strijde trokken. Zijne woorden mieken diepen indruk in de Kamer en heel het land door. 's Anderendaags misschien na zijne lesse gespeld te zijn door een hoofd man der framassons om zijne onvoorzich tige rechtzinnigheid beweerde hij dat niet gezegd te hebben- Ja hoe dat dingen al gaan Nu een vlaamsch Ypersch blauw prul- lebladje dat als echo dienen moet van franschen blauwen zeever drukte ook—en nog in vette letters dat de liberalen zijn: Antiklerikaal... altijd! Vijandig tegen den Godsdienst... nooit! Niet vijandig aan den Godsdienst? Laten wij eenvoudiglijk eenige vraags- kes stellen. Hoe komt het dat de liberale en socia listische bladen geen gelegenheid laten voorbijgaan om te spotten met de Kerk, met hare geboden, hare zedenleer, hare plechtigheden? Hoe komt het dat woor den en brieven van Paus en Bisschoppen in de antiklerikale bladen door den modder getrokken worden Hoe komt het dat priesters en kloosterlingen uitgeschol den worden en leugenachtig schuldig gemaakt als dwazen en volksverdrukkers Dat is voorzeker uit eerbied en gene genheid voor den godsdienst...voorzeker... niemand twijfelt daaraan. Het is bekend dat Liberalen en Socia listen als ze mogen hun antiklerikalen haat botvieren gezworen kamaraden zijn. Welnu wat zeggen zij van dit uittreksels van het socialistisch dagblad Vooruit van 9 Juli 1904 kerken en kloosters, kapellen en patronagen, als wij aan 't roer zullen zijn, zullen afgebroken worden of veranderd in zalen van algemeen nut of in zalen van ver maak, als theaters, badzalen, schu ren of stapelplaatsen Dat is tegen de Religie niet? De Liberalen en Socialisten staan strijd- veerdig voor het Onzijdig Onderwijs. Wij durven hun zeggen Onzijdig on derwijs is goddeloos onderwijs en godde loosheid leidt tot zedeloosheid. De strijd tegen het godsdienstig onder wijs is een kant van hun algemeenen oor log tegen God en Kerk. Zullen zij nu het kiezing is bij hooge en bij leege zweeren dat zij niet ongods dienstig zijn? dat onzijdig onderwijs geen ongodsdienstig onderwijs is...? welnu dat zij zich de volgende woorden herinneren... woorden die wij niet verdraaien. De onzijdigheid der scholen is een hersenschim, de onzijdigheid van onderwijs is slechts een woord om het volk niet te verschrikken. Wie heeft dat gezegd Een Antiklerikaal, Payot, rector der aka- demi, opziener van het lager onderwijs. Waarom nog spreken van onzijdig heid in het onderwijs? Wij weten genoeg dat ons onderwijs goddeloos is en dat een onzijdig onderwijs niet kan bestaan Wie heeft dat gezegd Een Antiklerikaal, Viviani, minister van Arbeid in Frankrijk. Oij hebt Ood verbannen uit de school en daardoor de kinders van alle zedenleer ontroofd Wie heeft dat gezegd? Een Antiklerikaal, Maurits Allard, socia list, in de Fransche Kamer, den 20 Juni 1910. Ja! dat zijn de gevolgen van het godde loos onderwijs. Verleden week werden in Frankrijk twee soldaten onthoofd voor moord, Nolot en Tisseau. Nolot, in een brief aan zijn advokaat, schreef: Ik ben een zoon van eene eerlijke werkmansfamilie. Indien ik zoo diep geval len ben, dan is het ten gevolge van het onderwijs dat ik in mijn jeugd heb ont vangen. In de school leerde men ons dat de ouders slechts een zeer beperkt gezag op hunne kinderen hadden, dat de ouders het recht niet hadden hunne kinderen te straffen, dat de diefstal, ten nadeele zijner ouders gepleegd, geen diefstal was en dat de wet ons niet mocht straffen. j Waaraan is de schuld te wijten van het zedeloos verval in Frankrijk van de uit breiding en de misdadigheid tot in de minderjaren toe? aan het onzijdig... neen aan het goddeloos onderwijs... Inderdaad!... onze antiklerikalen die het onzijdig onderwijs voorstaan zijn tegen den godsdienst niet!...'t is de zuiver waar heid Wat zal het Ypersche klein echotje daarop antwoorden? Niets!... In kwestie van sociale werken is iedereen, katholiek, liberaal of socialist, vrij zich daaraan gelegen te laten, j Dat de katholieken hunne maatschap pijen vereenigen, hunne mutualiteiten, op christen voet inrichten, dat is hun recht, dat doet geen schade aan het werk zelf, daarin hebben andersgezinden hun neus niet te steken. Is het een teeken van eerbied voor an dermans opinie, van eerbied voor den godsdienst, de spottende overdragerij van den Yperschen liberalen Kamerheer die in de kamer weet te zeggen In de Katholieke Mutualiteiten van mijn arrondissement zegt men het gebed voor de zittingen. De standregels maken er eene verplich ting vanu. InderdaadMijnheer is tegen de Religie nietDie woorden bevatten geene spot ternij Mijnheer zou niet durven. Wat er ook van zij... ja, het is een feit en dat het Mijnheer aanstaat of tegengaat dat scheelt ons niet het is een feit dat mag de wereld rond bekend zijn, wij zijn er fier over,... dat wij katholieken onze vergaderingen beginnen met het kruistee- ken en het gebed... omdat wij gelooven en betrouwen; gelooven dat in Gods zegen alles gelegen is betrouwen dat God ons zijn zegen geven zal over onze werken en dat deze met Gods zegen meer vruchten zullen dragen, meer goed zullen doen zelfs op stoffelijk gebied. Stoort dat u Mijnheer? Belet dat u te slapen Gij hebt alleszins eene goede gelegen heid van zwijgen laten voorbijgaan. Uwe woorden zijn uitgesproken... onveranderlijk blijven zij dezelfde... daarmêe hebt gij het bewijs gegeven dat gij... tegen de Religie niet zijt Wat zal onze christene bevolking daarop zeggen Dat hetgeen hooger gedrukt staat de waarheid is. De antiklerikalen zijn eerst en vooral tegen den Godsdienst die zij gezwo ren hebben te verdelgen tot in de ziel der kleinen. De antiklerikalen, liberalen en socialisten, komen maar in een punt overeen, strijd tegen den Godsdienst! Oorlog tegen de Kerk! Dat zullen wij allen indachtig blijven en nooit zullen wij gedoogen dat deze die willen vervolgen wat ons duurbaarst is christen geloof en zeden, ooit aan het bestuur komen van het land... Dat ware het begin van godsdienstig en zedelijken on dergang van gansch het volk... en dat Nooit! ZONDAGRUST Dienstdoende Apo theker te Yper—Zondag 7 April J. DE HOUCK, Dixmudestraat, no 16. Lijst van 12 goede uitslagen Lijst van 11 goede uitslagen Lijst van 10 goede uitslagen Lijst van 9 goede uitslagen Lijst van 8 goede uitslagen Lijst van 7 goede uitslagen Lijst van 6 goede uitslagen Lijst van 5 goede uitslagen Lijst van 4 goede uitslagen Lijst van 3 goede uitslagen Lijst van 2 goede uitslagen Lijst van 1 goede oplossing Jumet PRIJSVERLOTING. De vijf prijzen voor de winnaars van den Raadselprijskamp werden bij verlo ting toegekend le Pr.-Een prachtboek Werwaarts door F. van de Wattyne aan Synave Jo seph (student) Poperinghe. 2e Pr. Een boek Een wildstrooper door G. Segers aan Fremaut Arseen, Zant voorde. 3e Pr. Eene prachtprent, aan Dewan- kel Joris St jan bij Yper. 4e Pr. Eene prachtprent, aan Herman Germain {student) Poperinghe. i 5e Pr. Een boek Het lotje van Efaden» door P. Cautereels, aan Reynaert Juliaan Sint Jan. AANKONDIGINGEN Gewone aankondigingen 10 c. per reke: Rechterlijke aankondigingen: 1 jr, de reke, Groote en langdurige aankondigingen: volgens overeenkomst DRUKKER-UITGEVER BOTERSTRAAT, 62, YPER. INSCHRIJVING Voor een heel jaar. 2.50 fr. Prijs per nummer 2 centiemen. De inschrijvers wenden zich tot den Uitgever; of tot onze gazetver- koopers. Toen Bismarck, de duitsche kanselier, in 1871, heel Duitschland door, zijn geweldigen strijd begon tegen de katholieke kerk, verscheen er in een duitsch tijdschrift de volgende caricatuur Bismarck maakt zich gereed een kanon te richten tegen eene katholieke kerk. De duivel komt hem achterop, tikt hem vertrouwelijk op den schouder en zegtBismarckje, mijn vriend en dienaar, wat gaat gij beginnenWel, antwoord Bismarck ik ga daar die kerk omver schieten, ze staat mij in den wegDwaze mensch, zegt de duivel, met dat werk ben ik al 19 eeuwen bezig en het is mij nog niet gelukt. Denkt gij dat het u lukken zal Dat het aan den machtigen, ijzeren Bismarck niet gelukt is, weten wij allen... Het is onmogelijk! In de eerste tijden der kerk poogde het keizer Juliaan de Apostaat. Bij zijne nederlaag moest hij het vloekend bekennen. Ter neergeveld en stervend zijn bloed ten hemel werpend riep hij Gij hebt overwonnen Galileër! Te einde de jaren 1870 en in 't begin in de jaren 1880, alswanneer het geuzengespuis meester was in België was er ook een minister die gezworen had de kerk te verslaan en te begraven... Hij is verdwe nen die armzalige vervolger, hij ligt in het graf... de kerke blijft staan... De geschiedenis noemt dien groot spreker Van Humbeek den grafdelver... Hij wilde iets onmogelijk. Dat ze nu maar lasteren, verbannen en vervolgen, in Frankrijk, Portugaal en elders.de kerk zal niet vergaan Onmogelijk Dat ze maar gereedschap maken om in Belgie ook hunne duivels te ontbinnen, de gezwoorne loge-broeders, Vandevelde, Hymans, Buyl, Masson, Sluys, Wangermée en eenthoeveel anderen van in zelfden deeg... arme pruttelmannetjes zijn het, hoogmoedige kaboutertjes die in hunne verblindheid ook eens willen pogen wat sedert ne gentien eeuwen het helsch gespuis altijd betracht heeft en nooit bekomen... Wat zij willen, wat zij bedoelen is onmogelijk De kerk kan niet vergaan Klerikalen zijn dompers priesters en klooster lingen zijn dwazeriksDe katholieke kerk is tegen de Wetenschapdat leest men alle dagen in de an tiklerikale bladen. Een der hoofdpunten van den antiklerikale strjjd is de vijandschap welke wij bij de Roomsche Partij vaststellen tegenover de ontwikkeling van de weten schap en \a<e verspreiding onder de algemeenheid des volks schrijft heel preusch en fier het liberaal Vaderland van Gent... Dompers Ja dat schrijven zij, de haatdragende liberalen, dat schrijven zij in een land, waaraan het hoofd der roomsch-katholieke geestelijkheid staat Kardinaal Merrier, de wereldberoemde geleerde, die voor het jaar 1913 aangewezen is tot algemeen voorzitter der Wetenschappeljke Akademie in België Dompers En ziet wij lezen in het groot Parijsch dagblad Le Journal des débats dat een Belg laureaat uitgeroepen is in den wederlandschen prijskamp van geschiedenis uitgeschreven door de fransche Aka demie. Een Belg ja welk een eer voor het land... Wij zijn er allen met recht fier op Allen ?neen... niet de anliklerikalen want die Belg... ja die Belg... is een arm paterke, een dwaas capucientje met naam Pater Fredigand Callaey van Antwerpen... Foei, die domper En zeggen dat pas eenige maanden geleden die pater, oud hoogstudent, dokter in geschiedkundige en zedelijke wetenschappen, in een anderen wed strijd, de reisbeurs won geschonken door het mini sterie van wetenschappen en kunsten aan de dragers van een wetenschappelijk diploma. Foei, die domper Antiklerikalen, roode en blauwe, zijn overtuigd dat zij alleszins dezen keer het katholiek gouverne ment zullen aftrommelen... De 2 Juni - schrijft een roó voddekoopman zal voor de katholieke partij, die door den ge weldigen stroom der antiklerikale stemmen van het landsbestuur zal gevaagd worden, een historie ken dag zijn. Oef! weêral eene voorzegging ongelukkiglijk zijn het altijd bijziende profeten die voorspellen en tot hiertoe viel het altijd anders uit.-Hoe zal't dezen- keer gaan We zijn over een punt t'akkoord met den roode profeet, te weten dat den 2 Juni 1912 voor de katholieke partij een historieken dag zal zijn. Ja een dag in de historie geboekt als een dag van zegepraal en triomf. Over het punt van - vagen zijn wij niet t'akkoord, want geen anti klerikale stroom zal machtig zijn om de katholieken van het landsbestuur te vagen... wij vreezen dat de antiklerikalen-gekarteleerd ofte niet - eene meester lijke vage krijgen zullen van het verstandig, vrede lievend kiezerskorps. Om zich gemakkelijk van die hatelijke kle rikalen te ontmaken gaat de roö-voddekoopman voort - hebben bijna in alle plaatsen van 't land de liberalen met de socialisten, en omgekeerd, het kartel gesloten. Bijna in alle plaatsen... dus niet in allen... onder andere niet te Yper. Ziet, kartel of geen in het arrondissement Yper daar keeren wij de hand niet om maar, gelijk vroe ger in het socialistisch blad - Le Peuple krijgen te dier gelegenheid in een roö strooibladje de liberalen nen fermen schup in hun... Wij, werklieden van het Ypersche. sedert 10 ja ren, voor de liberale burgerpartij die ons ge durig in den rug schiet, hebben gestemd, zijn beu van voor hen te kiezen, en eischen deze maal eene plaats op hunne lijst, hetwelk dan al hunne aangeslotene federaties verworpen is geweest. Daarop heeft onze federatie besloten strijd op haar eigen te voeren. Deze maal zullen wij voor ons zeiven mogen kiezen. Weeren wij ons in den strijd, opdat wii eenen kloeken werkerskandidaat in plaats van renen burgerverdediger naast onzen kameraad De bunne naar de kamer mogen zenden Hoe belachelijkvol menschenfopperij Die het strooibladje opstelde weet wel dat een socialist in het arrondissement Yper-met kartel of geen kar tel—toch niet kan gekozen zijn. Men heeft maar de verleden uitslagen te onderzoeken. De socialiste kandidaten—zij wezen nog zoo kloek zullen gevaagd worden. Maar ja, de tijd van het indienen der lijsten is daar nog niet en van nu tot daar zal nog veel water naar de zee loopen, en wie weet hoe intusschentijd de liberale opperbaas vrijmetselaar Hymans en de socialistisch opperbaas vrijmetselaar Vandervelde zullen spreken. Immers het ordewoord zal komen uit de loge... Eene derde socialitische lijst? Maar alzoo kan misschien de derde katholieke kandidaat gekozen zijn, daar zooveel stemmen van den liberalen kandi daat naar de socialisten zullen overgaan Le P.uple heeft ook de mogelijkheid daarvan aangewezen en de verantwoordelijk op de liberalen gelegd. Het liberaal dagbladje «LefournaldeLiège heeft het ook geschreven en... dat de Ypersche soci alisten dwaaskoppen zijn van alzoo den liberalen zetel in gevaar le brengen. Wat zal er gebeuren Zal de Loge gebieden aan de socialisten koeste mannetjes te zijn en niet op te komen Ai mijwelke nederlaag alzoo zijn steert moeten intrekken Of zal de Loge aan de Ypersche liberale associa tie het kartel opleggen Ai mij !.J. arme liberalen alzoo eigene grond- princiepen moeten verloochenen..alzoo ter kiezing moeten gaan met de overtuiging dat vele stemmen zullen verloren gaan omdat er nog veel onpartijdigen zijn die voor een liberaal alleen zouden stemmen maar toch nooit hunne stem zouden geven aan een liberaal die in compagnie staat met een rustestoorder en een revolutionnair... Ai mij Ai mij Hoe deerlijk zit men gescheu- teld in de liberale doeninge. Nog nooit stonden de zaken zoo overende... Intusschentijd hebben de roó revolutionnairen hunne propaganda begonnen, hunne eerste meeting gegeven. Al de werklieden in Yper waren uitgenoo- digd om de werkjongens-kandidaten te komen aan- hooren... Al de werklieden wel heerehoeveel plaatsen zijn er wel in het lokaal De Visscher Hunne werkjongens?... werkjongen, Gustaaf Croy- mans een apotheker, die zoodanig succes heeft te Wervick dat hij zijne matten oprolt en naar Ant werpen gaat rentieren. Werkjongen August .Debrouwer werkjongen, Emiel Gryson geweest misschien, maar nu niet meer, zij zitten in 't vette kot schijnt het, leven op hun gemak, moeten niet meer werken tot het zweet huns aanschijns.,. als sekretarissen van een oF ander Landelijk Centrale vereeniging?? Farceurs, die met holklinkende woorden en wat blagaai eenige onwetende en lichtgeloovige werk lieden willen opruischen om op hunne schouders te springen, en alzoo een sporte hooger te staan op de ladder der maatschappij Farceurs die niet gezien hebben dat de bezem gereed staat tegen de fameuze borsteling die ze weg vagen zal naar Antwerpen en Brussel op den histo riekendag, de katholiekendag, den 2 Juni Dewanckel Joris Frémaut Arseen Herman Germain (student) Reynaert Juliaan Synave Joseph (student) St Jan (bij Yper) Zantvoorde Poperinghe St Jan fbij Yper) Poperinghe Van Becelaere Philom. 12346789 10 11 12 Elverdinghe E. H. Vanhoutte 12346789 10 11 12 Gheluvelt Vandermarliere Amandine 12345678 10 11 12 Elverdinghe Snick Walter Boesinghe 2346789 10 11 12 Ververken Hector Thour. 12346791011 12 Deconinck Julia Elv. 12346781011 12 Bostyn Madeleine Elverd. 123468 10 11 12 Lecluyse Maria id. 1 2 3 4 6 7 8 11 12 Tamboryn Paula id. 1 2 3 4 6 9 10 11 12 Marico Flavie id. 1 2 3 4 6 7 8 10 12 Capelle Gaston Elverdinghe 1 3 4 6 7 8 11 12 Deconinck Valeer id. 1 3 4 6 7 8 11 12 De!fosse Abeline Wulveringh. 345678 10 12 Geeraerts Richard Yper 2 3 4 6 8 10 11 12 Ghilgemyn Emiel Zillebeke 2 4 6 7 8 10 11 12 Haghebaert Emiel Bixschote 2 3 4 6 8 10 11 12 Laurens Bertha. Elverdinghe 12345678 Laurens Lama Elverdinghe 12345678 Vanhoorne Jul. en Em. Passch. 1 2 3 4 6 7 9 10 Van Ooshove Frans Wervick 1 2 3 4 6 7 10 11 Zusters Annuntiaten Bixsch. 1 3 4 7 8 10 11 12 Masselus Michiel Elverd. 1 2 3 4 6 7 11 12 Cecat Cyriel Zillebeke 1 3 4 6 7 10 12 Devos Alfons Bixschote 6 7 8 9 10 11 12 Marico Adronie Elverdinghe 1 2 3 4 6 7 8 Ollivier Désiré W. Nieuwk. 1 3 4 6 7 8 12 Taillieu Gheluvelt 1 3 4 6 7 10 12 Vandenabeele Joris Passch. 2 3 4 6 8 10 12 Vanlede Daniel Elverdinghe 1 2 3 4 6 7 8 Depuydt Marcel Elverdinghe 1 2 4 6 7 8 Goemaere Isidoor Zantvoorde 1 3 4 6 7 8 Lelieur Elisa Elverdinghe 1 3 4 7 8 10 Masquelier Tryphon Kom. (Kruyseecke) 3 4 7 9 10 12 Masselus Juliaan Elverdinghe 1 2 3 4 6 7 Willems Madeleine Zonnebeke 2 3 4 6 7 8 Liefooghe M. Passchendaele 1 2 3 4 6 Gruwier Madeleine Elverdinghe 1 2 3 4 7 Tytgat Joris Elverdinghe 1 3 4 6 12 Baelde Camiel Elverdinghe 1 2 3 4 Baelde Marie id. 1 2 3 4 Brabant Jerome Passchendaele 1 2 3 4 Debaere-Ameel Oscar Langemarck 1 2 3 4 Gruwier Bertha Elverdinghe 1 2 3 4 Gruwier Irma id. •1 2 3 4 Herman Juliaan id. 1 2 3 4 Lahousse Gaston Yper 1 2 3 4 Lemahieu Marcel Wytschaete 3 4 6 8 Louwyck Louise Elverdinghe 1 2 3 4 Moerman Blondina id. 1 3 4 7 Wyffels Omer id. 1 2 3 4 Accou Omer Elverdinghe 1 2 4 Boussemaere Aug Oostvleteren 13 4 De kinders Camel Hendrik W. Nieuwk. 10 11 12 Delva Flora Langemarck 1 3 4 Depovere Maria Poelcapelle 1 3 4 Demoen A. Eessen 7 8 9 Derycke Charles Vlamertinghe 3 4 12 Descamps Marguerite Hollebeke 5 6 8 Flamant Hubertine Yper 1 2 4 Ghesquiere Hector Halluin (Noord) 1 3 4 Ghesquiere Pieter Gheluvelt (Kruyseecke) 1 3 4 Huyghe Irma Zuydschote 1 3 4 Magry Omer Elverdinghe 1 3 4 Mahieu Cyriel Langhemarck 6 7 8 Marico Madeleine Elverdinghe 1 3 4 Menu Jerome Boesinghe 1 3 4 Notebaert Germaine Elverdinghe 1 2 3 Planckeel Leo Sint Juliaan 8 10 12 Room Arthur Poperinghe 1 2 4 Spillebout Rosa Wulverghem 1 2 8 Becuwe Pieter Catteeuw Albrecht Cherchye Maurits Donche-Pincket J. Dubois R. Jacob Pieter Loosbergh Antoinetta Van Eecke Emelie Verstraete Camiel Dranouter 2 3 Elverdinghe 3 4 8 9 Zonnebeke 3 4 Wytschaete 2 4 Langemarck 10 11 Yper 1 3 Bixschote 3 4 id. 2 4 Catry Alfons Wervick 6 Decoene Karei Langemarck 11 Dedier Marguerite Poelcapelle 4 Dehaene Joris id. 3 Dufloucp Madeleine Elverdinghe 3 Simoen Germaine Yper 6 Van Eecke-Bouwet A Watou 11 Verhaeghe Juliaan Gheluwe 2

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1912 | | pagina 3