Katholiek Volksgezind Qleekbtad KATHOLIEKE ZEGEPRAAL: 16 in de Kamer. ZEfGE IR'TLAND! LEVE de Hoofdminister de BROQUEVILLE! De bewerkers ven de libersle neerlaag Overzicht der kamerverkiezingen DERDE JAAR N° 24 STEMMEN MEERDERHEID Nieuwe Zetels Wekelijksche Oplage O O O O nummers ZONDAG 9 JUNI 1912. TELEFOON N° 137 Gr. Bras-Tavernier, f Hoe de blauwe profeet|-van iProgrèsen "Weergalm,, deerlijk miste ZONDAGRUST Dienstdoende Apo theker te Yper—Zondag 9 Juni L. AERTSSENS, Boomgaardstraat. 86 katholieken en 80 antiklerikalen. 86 11 -j— 5 1 101 katholieken 80 -f 9 5 1 85 antiklerikalen ^ena-at Kath. 48 5+1=54 16 70 Antikl. 35 5 - 1 =39 J_1 =50 93 27 is 120 70 Kath. 50 Antikl. maakt 20 stem men Katholieke meerderheid. i Al wat|opstel,[aankondigingen, inschrij vingen, enz, betreft, moet vrachtvrij naar den Uitgever gezonden worden Handschriften worden niet teruggegeven. Briefwisselaars worden verzocht telkens hun volledig adres op te geven. Alle ingezonden boeken worden bespro ken. AANKONDIGINGEN Gewone aankondigingen 10 c. per reke: Rechterlvke aankondigingen: 1 fr, de reke, Groote en langdurige aankondigingen: volgens overeenkomst ORUKKER-UITGEVER BOTERSTRAAT. 62, YPER. INSCHRIJVING Voor een heel jaar: 2.50 fr. Prijs per nummer 2 centiemen. De inschrijvers wenden zich tot den Uitgever; of tot onze gazetver- koopers. TRI O M F'~'t VAD ERLAN D Zoo is het op Zondag van 2 Juni 1912 waai lijk geweest voor ons duurbaar België. Onze meerderheid in de Kamer stijgt van 6, die ze was, tot ZESTIEN ZETELS. De vloed van laster en leugen, van gemeene schimp en vuige smaad, van geweldige hatelijkheid en uitzinnig fanatism, die gamch de s ijlwjz; onz r tegenstrevers heeft uitgemaakt, is g-h,e e i gansch tegen hen gekeerd onder de ver ntw er i - ging onzer eerlijke bevolking. Het is de dood van het Kartel, de verplettering van het antiklerikalisme. Het Vaderland is geredNu luidt de zegeklok triomf in 't Vaderland. Ons eerste woord is een dankgebed. Dank aan God, die op zulke zienbare wijze de pogingen zijner dienaars heeft gezegend, gehoor heeft ver leend aan de gebeden, welke hem ten alhn krite in ons land voor den zegepraal der goede zaak werden toegestuurd, en onze kloosterling-n in Bel gië evenals onze zendelingen in Kongo zoo schitte rend, door de stemming van de overgroote meer derheid van het kiezerskorps, gewroken heeft over den hoon en de lasteringen, welke hun door onze tegenstrevers werden toegeslingerd. De zege is aan ons, de toekomst behoort aan de katholieke partij. Onze kreet weerklinkt over stad en dorp Leve Belgie Leve de Koning Ja, hulde en eerbied aan den Koning, die boven en buiten alle politiek, voor 's lands welzijn, de grondslag is van onze onafhankelijkheid, de slot steen van ons nationaal bestaan. Eene partij is er... een alleen in Belgie, die, geh: cht aan de vaderlandsche instel'ingen, het koningdom getr uw blijft, het koningdom steunt: de Katholieke Pa tij. Leve de Koning Hulde ook en welverdiende dank aan het katho liek Ministerie, en eerst en vooral ;aan Ho-fdmini- ster de Broqueville, die met w.lskracht en verstand, met hert en ziel, met gezapigheid en vastbe'aJtn- heid het land bestuurt tot eenieders voldoen ng die het katholjek leger ten strijde en ter victorie lie ft geleid die sterk en kloek, edel en goed, minzaam en djenstyeerdig, alle herten gewonnen heeft Lijkrede van het Liberalisme Oordeel der Pers. Zondag avond reeds, nadat de eerste ongunstige berichten voor het kartel in de Liberale Vereeniging te Brussel waren toegekomen, heeft de blauwe volksvertegenwoordiger, M. Paul Hymans, de lijk rede van het liberalism uitgesproken. De toestand, zooals wij hem bestatigen, zegde hij, is oprecht betreurensweerdig wel te verstaan voor de liberalen en hunne bondgenooten, de socia listen). De beweging links, die zich sedert tien jaren in het land had voorgedaan en die niet opgehouden had van kiezing tot kiezing aan te groeien, is plot selings gestremd. Wat meer is wij hebben een mer- kelijken achteruitgang te betreuren Wij koesterden de schoonste verwachtingen. Nooit had dergelijke politieke koorts het land aan gegrepen. Wij rekenden vast op den zegepraal, of ten minste op eene vermindering der katholieke meerderheid. IJdele begoochelingen Het land is overgeleverd aan de klerikale reactie (Het schiint dat het land daar zeer wel mee gediend is, aange zien het de zoogezegde klerikale reactie in Kamer en Senaat heeft versterkt.) De dagbladen onzer tegenstrevers hebben luide jammerklachten te laten hooren. Eilaasroept de Chronique van 10 ure 's avonds reeds was er geene begoocheling meer mogelijk. De uit slagen kwamen aan, zoo wel uit Brussel als uit de provincie, veel slechter dan de vooruitzichten der minst hopenden. Teleurstellingen te Brussel, te Brugge, te Thielt. Versterking der klerikale meer derheid. Het ware kinderachtig, schrijft de liberale Ga zette de diepe teleurstelling, welke de dag van Zondag ons gebracht heeft, te willen verbloemen. De uitslagen der kiezing slaan al de verwachtingen der oppositie omverzij overtreffen voorzeker de genen, welke de klerikalen konden koesteren. 1 De dag van 2 Juni 1912 is een noodlottige dag voegt zij er bij(zij bedoelt zulks voor het land, doch hij is eigenlijk slechts noodlottig voor de roodeen blauwe kartelbroeders.) La Dernière Heure wier titel goed gekozen is om het laatste uur van het liberalism aan te kon digen, maakt de kiezers uit voor al wat leelijk is dooven, blinden, omgekochten, domooren, onnoo- zelaarsDe zegepralen der klerikalen, zegt zij in hare woede, is de zegepraal der domheid Al de kiezers, die tegen de liberalen stemmen, zijn na tuurlijk domkoppen, maar de liberalen en de socia listen, dat zijn groote verstanden, 't Zal noodig ?ijn de Dernière Heure een stortbad toe te die nen, of zij zal nog in hare machtelooze razernij stikken. Voor de liberale Petit Bleu is de kiezing van Zondag eene nationale schande, 't Is ook alzoo voor de Ypersche Weergalm Zulk gezegde zal slechts een algemeenen schaterlach verwekken. Vooruit klaagt de steenen uit den grond, zooals blijkt door de volgende aanhalingen uit zijn bijzonder hoofdartikel De uitslagen der kiezingen van Zondag zijn slecht, 't Is eene liberale verplettering, een socialis tische stilstand, een klerikale zegepraal. Na de gemaakte propaganda, den blakenden geestdrift, de algemeene hoop en zekerheid in een anti-klerikalen en democratischen triomf, is de uit slag van Zondag voor den grooten hoop eene te leurstelling. De meest donkerzienden hadden hem zoo erg, zoo brutaal, zos afdoende niet verwacht. Na de liberale betooging te Yper zegde de liberale baas - onze partij is, in een dag, twintig jaar achter uit geslegen. Neen, Mijnheer nog veel meer Hit Ypersche Volk schreef hetGij maakt een put voor de kaloten, gij voelt niet dat de grond waggelt onder uwe voeten, dat ge zelf in den put vallen zult, en dat die put voor u een graf zijn zal. Ja, dood zijt ge, morsdood steen dood stokke dood De liberale partij is van het politiek tooneel in België weggevaagd Aan twee mannen, vooral, is de liberale partij hare smadelijke neerlaag van gisteren verschuldigd: het zijn de heeren Franck en Masson, de groo'e bewerkers van het Kartel, die, tegen den zin van M. Paul Hymans, zich in de doeken hebben laten leggen door de socialisten en hunne partij naar drn afgrond voeren. Zij wilden kost wat kost het bewind veroveren zij moesten en zij zouden minister wordenzij wil den niet langer wachten ze zouden hunne bewind- zucht bevredigen. MM. Franck en Masson zijn dus de verantwoor delijke bewerkers van de liberale verplettering. Al wat redeneert en overweegt in de liberale par tij, al wie orde en vaderland in het hart draagt, heeft meegewerkt om MM. Franck en Masson vo( r eeuwig als onbetrouwbare leiders te brandmerken. En van den anderen kant hebben de hatelijke, lage, gemeene aanvallen van het Kartel tegen de missionarissen, de kloosters en den godsdienst den walg van de deftige bevolking van België opgewekt. Die walg heeft zich uitgedrukt in een reusachti ge aanwinst van katholieke stemmener is geen enkel arrondissement of die aanwinst is te tellen bij duizenden. De veldtocht door de Loge ondernomen, is, naast de kortzichtigheid van MM. Franck en Masson, de hoofdoorzaak van het liberale Waterloo van 2 Juni. Ja, 't is de schuld van het kartel. Hoor de Éto!le: «Zeker, de klerikalen zijn hunne zegepraal verschul digd aan de voordeelen hun door sommige schik kingen der kieswet verschaftzeker zijn omkooperij en bedrog, waarin zij virtuosen zijn niet vreemd aan hun succeszeker hebben de oneerlijke midde len, waartoe zij hun toevlucht namen, niet weinig bijgedragen om hun triomf te verzekeren; maar zoo de d3g van 2JJuni eene liberale neerlaag is, dan is het vooral omdat onze vrienden zich illusies ge maakt hebben over de gevoelens der burgerij. Onze politieke vrienden hebben zich bedrogen. Indien de burgerij niet meer tegenover het socia lism de openlijke vijandschap van over 10 je ar koestert, toch-is het waar dat zij de wapens niet heeft neergelegd en niet wil dat hare zaak iets ge meens hebbe met die der socialisten. Die gevoelens der burgerij zijn de ware oorzaak onzer nederlaag. De gematigde en vlottende elementen van het kiezerskorps houden niet van godsdienstig fanatismemaar zij houden nog veel min van socialistisch fanatisme. Zieda ïr de zedeleer der stembus De Etoile bekent nu, dat zij geen woord ge meend heeft van al de artikels die zij ten voordeele van 't Kartel geschreven heeft j Wat ons betreft, wij hebben nooit de illusies onzer vrienden gedeeld. Maar daar wij in de pers nagenoeg alleen van ons gedacht waren hebben wij den anti-klerikalen stormloop niet willen stuiten en uit tucht hebben wij ons aangesloten bij eene tac tiek, wier doelmatigheid ons niet bewezen was. Nu de werkelijkheid ons, in strijd met onze wen- schen, gelijk gegeven heeft, hernemen wij onze gansche vrijheid van handelen. De antiklerikalen zijn ten strijde getrokken onder den kreet Weg met de kloosters Het volk heeft geantwoord Weg met de geuzen Liberale profetie Hoe de profe tie uitviel I Kath Oppos Kath. Oppos ff. Vlaanderen 1 Oos'ende 0 1 0 1 1 Rousselaere 0 1 1 0 0. Vlaanderen 1 Gent 1 0 1 0 1 Dendermonde 1 0 1 0 Limburg 1 Tonger -Maaseyk 1 0 1 0 Luik 1 Luik 1 0 1 0 Antwerpen 2 Antwerpen 0 2 1 1 1 Mechelen 0 1 0 1 1 Turnhout 0 1 1 0 Luxemburg 1 Virton-Neufchat. 1 0 1 0 Henegouwen 1 Bergen 0 1 0 1 2 Charleroi 0 2 0 2 Brabant 5 Brussel 2 3 3 2 1 Leuven 1 0 0 1 20 7 13 11 9 Volgens de liberale profeet 13 oppositie 7 katholieke 6 gewin voor an- tiklei ikalen Dat maakte met de katholieke meerderheid van 6 stemmen het evenwicht der partijen Daarbij rekende de profeet op gewin van 2 t u V zetels t, w. 1 te Doornik 1 te Zinik Dat zou gemaakt hebben 2 stemmen af van de katholieken ten voordeele der antiklerikalen of 4 stemmen antiklerikale meerderheid In der waarheid is het heel anders uitgevallen. De katholieken behalen 11 zetels van de nieuw e de antiklerikalen 9 zetels Daarbij winnen de katholieken 5 oude zetels p de minderheid t. w. te Kortrijk, te Hasselt Sint-Trui den, te Tongeren-Maaseyck, te Hoei-Borgworm, ie Nijvel, en verliezen slechts 1 zetel te Zinik. Er waren in de kamer Dat maakt eene kath. meerd v. 16 stemmen Onze lezers wezen zoo goed wijzigingen te brengen aan den Senaattafel, gegeven in het bijblad, naar de hiervolgende aandui dingen. Van de 10 nieuwe Senaatzetels winnen de katho lieken er VIJF. Daarbij in het arrondissement Oostende-Dixmu- de-Veurne verliezen de liberalen hun Senator M. Verbeke die moet plaats maken voor M. Struye. Dat maakt Provinciale Voorheen nu erbij senators I. BRABANT-BRUSSEL-In 1910 waren ge kozen 9 katholieken, 7 liberalen, 5 socialisten. In 1912 de katholieken behouden niet alleen wat zij hebben maar vermeerderen op verbazende wijze hun stemmental 18 000 stemmen meer en winnen 3 zetels op de 5 nieuwe. LEUVEN - Zelfde toestand buiten ditde katho lieken winnen omtrent 5500 stemmen bij, de kartel listen slechts 1000. De wind zit goed. NIJVEL - Katholieke zegepraal - De aartsmil- lionaire jood, vrijmetselaar Jeroboam, Eleazar, Abraham, David May, over twee jaar gekozen dank aan geldverbrassing, is verslagen. De katholieken ontnemen hem zijn zetel, en de katholieke Belg M Pastur neemt de plaats in van den Frankforter jood II. ANTWERPEN-ANTWERPEN-Neder laag van het kartel 1 De katholieken winnen een nieuwen kamerzetel, en 10.372 stemmen er bij De kartellisten gaan 915 stemmen achteruit. MECHELEN In 1910 gekozen 3 kath. 1 kar'. in 1912 is de nieuwe zetel voor de kartellisten.'t Was voorzien. Doch de katholieken winnen een 4000 stemmen, de kartelbroeders geen enkelezij ver liezen er omtrent 20. TURNHOUT-In 1910 waren er 3 katholieken gekozen, geen enkel antiklerikaal. Met 1912 was er nog een nieuwe zetel. Het arrondissement van hoofd minister de Broqueville heeft zijn best .gedaan. De 4 zetels zijn in de handen der katholiektn. Ill W ESTVL A AND EREN-BRUGGE—li 1910 gekozen 3 katholieken en 1 liberaal. Hier volgt de uitslag van den kartelhutsepot aldaar van 1912. Kartel tusschen Lib. Ass. kand. vriim Thooris uitt. lid Ch. Dem priester Fonfeyne dienaar v.n Marquet Lib. Feder. vrijm. Dumon, dienaar van Marquet Socialisten citoyen Motaert. Spijts kartel hevigen strijd in 't kartelkot. De katholieken behouden hunne drie zetels, het kartel wint de vierde zetelmaar Thooris valt, 't is de tweede kandidaat, de afgevalhn priester, die se dert meer dan 12 jaar in den ban is, die gekozen wordt Oei mijn hoofd de liberalen zijn zoo plat als een zesje zij zullen vertegenwoordigd zijn door een afvallige KORTRIJK-Katholieke zegepraal I Weerdi- dige bekrooning en belconing van een eendrachti- gen, langdurigen, volksgezinden strijd. Over twee jaar in 't kartel tusschen liberalen en socialisten mocht citoyen De Bunne op de tweede plaats staan maar dank zijn overgroot getal voorkeurstem men werd hij de eerste gekozen. Van de jaar mec'it libe:aal Van Leynseele op de tweede plaats staan..., dank aan zijn overgroot te kort stemmen is hij door de mand gevallen. Immers de katholieken ontnemen hem zijn zetel die weerdig zal vervuld zijn door den volksgeliefden werkman Frans Goethals Dus 4 katholiekfn en 1 karteliist gekozen. Profi ciat! De liberalen \an het arrondissement Kortrijk hebben als vertegenwoordiger van hunne belangen... den rooden revolutionnairWaar is der oud'ren fierheid nu gevaren De Bunne ook heeft cmtrent5000 voorkeurslem- men verloren! ROUSSELAERE-THIELT- Het arrondissement van Minister Vandevyvere... De grootste triomf van 't land. Over 2 jaar waren de 4 katholieken gekozen- zelfs hadden zij nog 35 stemmen over om een vijf den te doen kiezen. Dit jaar verschrikkelijk kartel met framasson De- laere aan 't hoofd en framasson Hoste van Het laatste Nieuws Uitslag De vijf katholieken zijn gekozen... met zooveel stemmen dat zelf een zesde kandidaat ware gekozen geweest He:ilijk 1 Het voorbeeld van 't land, waar anderen om les moeten gaan... OOSTENDE-DIXMUDE-VEURNE-De nieuwe 1 kamerzetel is aan het kartel, 't Was voorzien. Doch de katholieken wrochten als leeuwen... zij wonnen 1877 stemmen, het kartel verloor er 668een 150 stemmen meer en de derde zetel was aan de katho lieken. Op het laatste uur vernemen wij dat men al de bulletyns moet hertellen... misschien winnen de katholieken den nieuwen zetel. Eere toch aan dit arrondissementhebben zij de kamerzetel niet gewonnen, zij hebben den liberalen Senator weggeborsteld om M. Struye te kiezen. 1 IV.OOSTVLAANDEREN -GENT-EEKLOO Nieuw en jong katholiek leven, reeds bewezen in de laatste verkiezingen van den werkrechtersraad. i De katholieken veroveren den nieuwen zetel, winnen 9800 stemmen bij, zoodanig dat de zetel van citoyen 4 cent bijna in hunne handen was Liberalen en socialisten boeren achteruit. DENDERMONDE—Voor de katholieken gewin van nieuwen zetel en 3500 stemmen. De tegenstre vers gaan achteruit AALST-Prachtige vooruitgang der katholieken. 6000 stemmen winst. Het scheelde weinig of Pieter Daens was zijn zetel kwijt ten voordeele der katho lieken. ST-NIKLAA1S-Katholieke winst 4000 stemmen, 't kartel verliest 600 stemmen. AUDENAERDE-katholieke winst omtrent 2000 stemmen, 't kartel verliest omtrent 1500 stemmen. V. LIMBURG-Tweeverkiezings arrondissemen ten 1) HASSELT-SINT-TRUIDEN en 2) TONGE- REN-MAESEYCK die elk een liberalen kamerheer telden t. w. de achtbare HH. Peter en Neven. Daar bij een nieuwen zetel te verkiezen te Tongeren-Mae- seyek. Uitslag de HH. Peter en Neven vliegen aan de deur, worden vervangen door katholieken... en ka tholieke winst van den nieuwen zetel. Heel Limburg is katholiek zoo voor Kamer als Senaat. Leve Limburg Leve de katholieke paitij 1 VI. HENEGOUWEN - De gouwe der socialis ten en liberalen. BERGEN De nieuwe zetel is aan de socialisten de liberalen hadden verhoopt hem te winnen. De katholieken die wilskrachtige werkers zijn winnen 3000 stemmen. ZINIK- Hier hebben wij het verlies aan te stippen van een katholieke zetel. De schuld ervan Wij weten 't nog niet juist... Eens te wete gekomen zullen wij het mededeelen.

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1912 | | pagina 1