ÏPER en AMEHÏ HP1 Mf Aft Katholiek Volksgezind QktkUad Nationaal Feest Ware dat geene leemte aanvullen? BUITENLAND BINNENLAND Katholieke Betoaging t? Stisuhirt YPER lil .0 Vaderland en Vorst. DERDE JAAR N° 29 TELEFOON N° 137 Wekeüjksche Oplage O O O O nummers ZONDAG 14 JULI 1912. C5-. ÜE5 ras -Ta. V t- n icr, KerHclijKc Kalender. ZONDAG 21 JULI verjaardag van de troonbeklimming van Zijne Majesteit Leopold I. Piechtig Te Deum in al de parochiale kerken Te Yper in St Maartens Te Poperinghe in St Bertinus Alle vaderlands-minnende Belgen, alle ware en trouwe koningsgezinden, alle ka tholieken zullen niet nalaten, op Zondag 21 Juli aanstaande, Ood te danken voorde weldaden waarmede Hij, sedert het onaf hankelijk bestaan en voornamelijk in de ze laatste tijden, Belgenland heeft overla den. Zij zullen ook Oods voortdurenden ze gen afsineeken voor In het Arrondissement Yper bestaan er eene heele reeks landbouwinrichtingen van allen aard. Andere kunnen nog gesticht worden. Laten wij eens opsommen Raiffeisenkassen, syndikaten voor aan koop van mest- en voederstoffen, peerden- vee- zwijns-geitenverzekeringen en her verzekeringen, vee- en geitensyndikaten, verbond van vee- en geitensyndikaten, melkerijen, syndikaat van suikerbeet-plan- ters, hoppebonden, enz... enz... Is dat al geen voordeel voor den land bouwer Zekerlijk; doch nog grooter voordeel zou kunnen verschaft worden. Daarom zou er iri het Arrondissement Yper moeten bestaaneen middenverbond van al de landbouwinrichtingen werkzaam in het arrondissement. Welk is het doel te bereiken? Eenheid van werking tot stand brengen, de leden der verschillige inrichtingen on der elkander beter leeren kennen en on dersteunen en door de vereeniging van krachten de beroeps- en maatschappelijke belangen van den Boerenstand te steunen. Voor een verbond is het geen bezwaar dat vele landbouwinrichtingen aangeslo ten zijn bij den Belgischen Boerenbond waarvan de zetel te Leuven gevestigd is. Zoo een verbond zou de afzonderlijke werking van de bestaande vereenigingen of bonden niet beletten. Maar dit Middenverbond zou, met meer der gezag dan de afzonderlijke inrichtin gen, kunnen aanspraak maken tot uitbrei ding der landbouwwetgeving en ons boe renvolk in nauwere betrekking brengen met onze wetgevers die de boeren reeds zoovele diensten bewezen hebben en die niet beter vragen dan de landbouwbelan gen nog beter te bestudeeren om ze nog beter te verdedigen. Het Middenverbond zou de boeren en bestuurders van landbouwwerken de ge legenheid geven de volksvertegenwoordi gers en senators beter te leeren kennen en hunne belangen voor oogen te leggen, Het Middenverbond zou alle kwestiën van algemeen belang bestudeeren en een bestendig bureel van inlichtingen trachten tot stand te brengen. Ehwel dan, vrienden landbouwers die in zoo groot getal Het Ypersche Volk leest, dit gedacht deel ik u mede door de tusschenkomst van ons Katholiek en Volks gezind Arrondissementsblad. Heb ik teveel gedaan met de aandacht op dit vraagpunt te 'rekken van alle be- stuurders van landbouwinrichtingen Vraag ik te veel met den wensch uit te drukken dat in de verschillige kringen dit punt zou besproken worden, dat er eene vergadering van afgeveerdigden zou bijeen geroepen worden om de ^kwestie van dit Middenstand te bestudeeren en te bekrach tigen. Ja, als men een oogslag werpt overal wat in ons arrondissement van landbouwin richtingen reeds bestaat, mag men zeggen dat zulk Middenverbond duizenden en duizenden— wel 10.000 leden zou ver tegenwoordigen. Vrienden boeren, wat dunkt er u van 'k Peize wei dat Het Ypersche Volk plaats zal geven aan anderen die mijn ge dacht op hunne beurt zouden willen be spreken. Vrienden boeren, zijt gij niet van oor deel dat een Middenverbond van duizende en duizende mannen in ons enkel arron dissement Yper, een leger zal zijn waar mede de boeren bespotters zullen af te re kenen hebben? Laat ze spottenVooruit 1 aan 't werk en leve de Boeren goeds zal teweeg gebracht hebben ten op zichte van den Europeeschen vrede. Ook de kwestie van den Italiaanschen-Turkschen oorlog werd er besproken. Portugal De koningsgezinden hebben getracht zich van eenige plaatsen meester te ma ken, maar werden door de Portugeesche iroepen verslagen de overbiij venden zijn over de grenzen gevlucht. «MmwiniasamgraHHnHWMMl Boer Janszone. Engeland. De werkstaking der dokwerkers zou wel dra kunnen een einde nemende armoe de zal de werklieden dwingen het werk te hernemen. Reeds hebben meer dan 1600 dokwerkers het werk hervat. Nog nooit heeft de Londensche haven be volking in zulke ellende verkeerd als nude toestand is erbarmelijk, en kan niet blijven duren. Om maar eén voorbeeld te geven deze week werd in een arbeidersfamilie een kind geboren, en men had niets om het te dekken. Om het naar de kerk te dra gen waar het moest gedoopt worden, heeft men het in wat bruin papier gewik keld! Een grootsche revue der Erigelsche oorlogschepen heeft in 't bijzijn der minis ters en leden der beide Kamers te Spits- head plaats gehad. Nog nooit heeft men iets dergelijks gezien. Hadden al de sche pen nevens elkander gelegen, dan had men een vlootlijn gehad van rond de 50 kilo meters. Het bouwen dier schepen heeft 2.800.000.000 fr, gekost; zc hebben een bemanning van 80.000 koppen. Na eenige oefeningen zijn de schepen naar de Noord zee gevaren, waar de groote mance/ers zullen plaats grijpen. Oorlog tusschen Italië en Turkije. De Italiaansche regeering heeft bericht ontvangen van een nieuwe overwinning door hunne troepen te Misurata behaald. De Aegische eilanden hebben een pro test uitgevaardigd tegen de bewering als zouden zij begeeren bij Italië aangesloten te wordenalles wat zij begeeren is bij Griekenland ingelijfd te worden. Turkije. De Turksche regeering komt heel wat moeilijkheden tegen. De Albaneezen zijn voortdurend in opstandzelfs zijn onlus ten uitgebroken in sommige Turksche be zettingen. Tot nog toe, al duren die moei lijkheden reeds weken lang, heeft de re- 1 geering ze nog niet kunnen bedwingen. Rusland en Duitschland. De Keizer van Duitschland heeft een bijeenkomst gehad met den Czar van Rusland. Alhoewel al de daar geslotene overeenkomsten geheim gebleven zijn, blijkt het toch dat deze bijeenkomst vee Zondag laatst heeft de katholieke partij haren schitterenden zegepraal van 2 juni laatst op eene grootsche wijze gevierd te Rousselaere, de hoofdplaats van het arron dissement waarin de jongste verkiezingen, onze partij den machtigsten triomf heeft behaald. Die betooging is een treffend een ziel roerend volksfeest geweest. Deelneming van Yper en Arrondissement Rond 2 1/2 ure stoomde de bijzonde re trein uit Yper de statie binnen. Onze stad was op eene deftige wijze vertegen woordigd. De Koninklijke fanfare, 500 le den van den katholieken kring, Wacht, Jonge Wacht GilSe van O. L. Vrouw van' Thuyne, S. Michielsturners, en christene spoorwegwerklieden waren opgekomen om dat gansche katholieke feest door hunne te genwoordigheid op te luisteren en een krachtig bewijs te geven van hunne gevoe lens van diepe verknochting en verkleefd heid aan de Heeren ministers en katholieke! gekozenen, Ja, daar zat leven in de Ypersche mani- festanten; zij zijn naar Rousselaere gegaan om weeral het heilig vuur der liefde tot Kerk en Vaderland in laai te zettenom te beslissen dat zij ook in Yper, onder het geleide der hoofdmannen van de Partij, onder het bestuur van M. Senator Fraeijs de Veubeke, voorzitter van de Katholie ke Vereeniging zullen werken voor het goede, voor de' volkomene en voortdu rende zegepraal. Qtheel het arrondissement had het zich als plicht gerekend mannen naar Rousse laere te zenden. ledereen heeft bestatigd dat het Arron dissement Yper, onder al de arrondisse menten van West-Vlaanderen talrijkst ver tegenwoordigd was. Yper. muziek en maatschappijen St Jan, maatschappijen Si-Juliaan, Boeslnghe, muziek en maatschappijen Dickebusch, maatschappijen Eiverdlnghe, Gheiuwe, muziek en maatschappijen Hoathem, maatschappijen Becelaere, Waasten, Werviek, Zonnebeke, muziek en maatschappijen Langemarck, maatschappijen Passchendaele Poelcapelfe, Voormezeele Rousbrugge Eere en dank aan al die mannen en jongelingen, die ondanks alles, hebben durven openbaar toonen wat zij zijn. Nu dat het feest geeïndigd ij, en dat allen die er waren, terug zijn gekeerd in hunne steden en dorpen, nu dat de vaandels en wimpels weer zijn weggeborgen, nu dat de opschriften, die men in den stoet ge dragen heeft, weer zijn opgerold, blijft er dan niets meer over dan de blijde geheu- genis En hebben de katholieken alleen igefeest om te feesten? Neen! Wel is w.iir j was dit feest eerst en vooral een triomf- j feest, maar benevens dat, was het ook een feest, ingericht om nieuwe krachten te j putten, om met meer moed dan ooit te iwerk te gaan om onze bloeiende instelün- ;gen te versterken en te verbeteren, j Gij allen dus die daar ooggetuigen waart, gij allen die uw hert hebt voelen laaien van trots en fierheid, omdat gij katholieken waart, gij allen die zoo recht zinnig ons programma hebt toegejuicht, j verstaalt uwen wil, ontplooit uwe krach - 1 ten, en weest steeds, hier in Yper, katho- j liek in zoo groote mate, ais gij het waart j te Rousseiare. En gij ten eerste, christene werklieden, jdie daar uit den mond der ministers, uit i den mond van Pater Rutten, vernomen j hebt hoe allen te zarnen willen werken om uw lot te verbeteren, dwaarsboomt gij zelf niet langer meer dat dringend werk. Met een woord, wordt lid van christene syndikaten, en ondersteunt door uw vcrec- nigde forsche schouders die mannen die I alles veil hebben om uw geestelijk en I stoffelijk welzijn te verzekeren. Gij katholieke huisvaders, die in Rous seiare, met volle keel gezongen hebt Zij zullen haar niet hebben de schoone ziel van 't kind kwijt steeds gansch uw plicht op schoolgebied en ziet wel toe dat de ziel uwer kinders niet verloren ga, na dat zij de school verlaten hebben. Daarom lijft ze in, in Congregatiën en Patronaten waar zij benevens een treffelijk verzet, de deugd en de eerbaarheid zullen leeren beminnen en hoogschatten. Gij jongelingen, de hoop der toekomst, blijf het heilig vuur bewaren dat Zondag in u gloeide. Weest christen door en door, zonder vaar of vrees, en handelt zoo dat christen en katholiek nooit geen woorden voor u zijn met verschillige be- teekenissen. Behoudt uw geloof uwe ze den. 't Is het eenigste middel om anders denkenden en verdwaalden tot God en hunne plichten weer te brengen. En gij ten laatste, de voormannen, gij die studiën gedaan hebt, weest de leiders van uw volk, gaat er naartoe, helpt het in zijne betrachtingen, ondersteunt het in zijne syndikaten, en werkt opdat het volk, dat nog zoo diep godsdienstig en katho liek is, christen zou blijven.'t Is de schoon ste parel die gij aan uwe kroon kunt vestigen. Zoo handelende, en elk zijn plicht ver vullende, zal dit overheerlijk feest blijven- den indruk voortteelen en prachtige uit slagen opleveren, voor 't grootste heil van Kerk en Vaderland. God gave het! M. ZON DAG RUST Dienstdoende Apo theker te Yper—Zondag 14 Juli A. WECKESSER, Dixmudestraat, n° 68. Nationaal feest op 21 Juli Al wat opstel, aankondigingen, inschrij vingen, enz, betreft, moet vrachtvrij naai den Uitgever gezonden worden Handschriften worden niet teruggegeven Briefwisselaars worden verzocht telkens hun volledig adres op te geven. n iL F Alle ingezonden boeken worden bespro ken. AANKONDIGINGEN Gewone aankondigingen 10 c. per reke: Rechterli'ke aankondigingen: 1 fr, de reke, Groote en langdurige aankondigingen: volgens overeenkomst DRUKKER-UITGEVER SOTERSTRAAT. 62, YPER. INSCHRIJVING Voor een heel jaar: 2.50 Jr. - Prijs per nummer 2 centiemen. De inschrijvers wenden zich tot den Uitgever; of tot onze gazetve: keepers. Zondag 14 Jul!. 7e Zondag na Sinxen.- H. Bonaventura bisschop en kerkleeraar. Evangelie van den Zondag. - In dien tijd izeide Jezus tot zijne leerlingen Wacht u voor de valsche profeten, die tot u, komen in schaapsklecderen, maar inwendig roofzuchtige wolven zijn Aan hunne vruchten zult gij ze kennen Plukt men wel druiven van doornen of van distcis vijgen fZoo draagt iedere goede boom goede vruchteneen slechte boom echter draagt slechte vruchten. Een goedelboom kan geen slechtejvruchten dra gen en een slechte boom geen goede vruchten drage i. Iedete boom, die geen goede vrucht Voortbrengt, zal omgehouwti eri in het vuur geworpen worden. Aan hunne vruchten zult gij ze dus kennen Niet ieder, die tot Mij zegtHeer, Heer, zal binnengaan in het rijk der hemelen, maar wie den wil mijns Vaders volbrengt, die in de hemelen is, hij zal binnengaan iu het rijk der hemelen. Gedurige aanbidding te Ploegsteert. Maandag 15Et. Henricus, belijder. Dinsdag 16.-O. L. V. van den Berg Carmelus. Woensdag 17. -A. Alexius belijder. Gedurige aanbidding te Komcn-tcn-Briclen Donderdag 18.-H. Camillus belijder. Gedurige aanbidding te Wacistsn. Vrijdag 19. H. Vincentius a Paulobelijder. Gedurige aanbidding te Yper (S. Vincents college), ie Poperinghe (S. Vincents gesticht en de Paulinen buiten stad) Zaterdag 20.- H. Hieronymus A'Emilianus belijder. H. Margareta, maagd. Gedurige aanbidding te Werviek (Zuster9 van Liefde). Daar in die nijverige stad, het ware bolwerk der katholieke partij, heeft ons Belgische volk op eene nooit overtroffen wijze getoond hoe diep het ver knocht is aan het katholieke ministerie, dat in alle opzichten waarlijk en metterdaad de volksbelangen behartigt, en vrijwaring van 's volks welbegrepen vrijheid verpersoonlijkt. Beschrijven wat er daar gebeurd is. weergeven den blakenden geestdrift die jong en oud, aim en rijk, burger en werkman daar vervoerde, schetsen de fierheid, het geluk dat op ieders gelaat blonk, is onmogelijk men moet die heerljjke stonden beleefd hebben, men moet in dien prachtiger stoet meege- stapt hebben, men moet voor de ministers en de katholieke gekozenen gedefileerd hebben om te be grijpen wat ai edels wat al schoons wat al betee- kenis er besloten lag in die uitbundige vivats, in die feestliederen, in dat wuiven meVhoeden en zak doeken in die nieuwsgierige blikken gericht op de tribuun, waar het puik der katholieke partii ge schaard stond. -Men moet zijn eigen hart hebben voelen kloppen van innige fierheid omdat men ka tholiek is om ie vers'aan die luidruchtige uitingen van diepgevoelde vreugde van a! dat volk ten alle kanten toegestroomd. Dat zijn oogenblikken wier aandenken nooit uit het gehugen gewischt kunnen worden, omdat het hert daarin meeleefde en trilde. Heerlijk was het schouwspel dat die grootsere betooging opleverde In die lange en hreede straten der Mardelstad, omwaaide men omzeggens gecne huizen meer, niets dan eene bonte schakeering van loover en bloemen, niets dan wapperende wimpels en vaandels, niets dan taüooze venitiaansche lan taarns, en daarboven de glinsterende stralen eener schitterende Julizon. 's Morgens ten 11,50 stoomde de ministerieele trein de spoorhaile binnen, waarop zich bevonden de heeren ministers,JVan de Vyvere, Poullei, Carton de Wiart en Renkin benevens talrijke senators en volksvertegenwoordigers. Na onthaald te zijn op eene dreunende Braban- gonne, werden de heeren ministers verwelkomd door den Heer Burgemeester Mahieu. In goede orde en te midden der blijde toejuichin gen trok de stoet naar St Michielshoofdkerk waar het Te Deum gezongen werd. Na deze plechtigheid wierd een lunch ten stad- huize aangeboden, Gedurende dezen tijd waren de vreemde maatschappijen in aantocht en werden de hatste toebereidsels gemaakt voor den bloemen- s'oet. Rond 3 ure zetie de machtige stoet zich in be weging door de mooi versierde straten der Mandel- stad tusschen eene dichte haag van nieuwsgierigen, uit alle geWesfen toegestroomd. Den stoet beschrij ven is onmogelijk. 150 maatschappijen van West- Vlaanderen en afgeveerdigden van andere Jgouwtn defileerden gedurende een uur voorbij de tribuun waarop ministers senators en volksvertegenwoordi gers plaats genomen hadden, op de markt. De geestdrift en toejuichingen die ten allen kan te losberstten waren zonder einde en diep gemeend. Het volk van te. lande, het volk uit de steden, de voormannen en de burgerij, jubelden met de be volking van 't Vlaamsch Manchester, cm het heil, dat de kiezingen van 2 Juni aan ons land verzekerd hebben. De aanblik dien die stoel opleverde was over heerlijk. Zoover hei oog dragen kon, oniwaardde men niets anders dan dichte drommen, waarboven rijk- gekleurde gildev.men wapperden, muzieken die op wekkende marchen speelden, tallooze opschriften. En boven dit alles, dreunende en machtige strijd liederen aangeheven door duizenden monden. En wat gezegd over den weergaloozen bloemen- stoet Overprachtig, was het woord dat van ieders tong viel. Een bloemenstoet, weerdig van groote steden. Wat een lange reeks van keurig opgesmukte rijtui gen en paarden Wat een rijkdom van lief gekleur de bloemen Wat een schouwspel voor het kunst minnend oog der toeschouwers De stoet werd gesloten door een praalwagen voorstellende de grondwet met hare vier vrijheden. Nadat die onvergeetbare stoet was uiteengegaan, begaven de heeren ministers en gekozenen zich naar de drie groote zalen, waar de volksvergaderin gen belegd waren. In de zaal van S. Jozefskring spraken de heeren minister Renkin, volksvertegenwoordiger Brifaui en Alfons Degroevc. In de feestzaal van 't Klein Seminarie minister Carton de Wiart en volksvertegenwoordiger Burg graaf de Jonghe d'Ardoye. En in de Gildezaa! ministers Poullet en Vande vyvere en E. P. Rutten. Deze laatste met zijne gewone welsprekendheid bracht de toehoorders in eene ongekende geestdrift In eene sierlijke laai, bedankte hij God die die overheerlijke zege op 2 Juni geschonken heeft verders, deed hij geheel het katholiek programma op werkersgebied uiteen, hij somde de wetten op die alle katholieken verwachten van het ministerie In eene kunstige en aangrijpende slotrede, deed hii een beroep op alien, om mede te werken tot verbe tering van den werkmansstand. Na P. Ruiten nam minister Poullet het woord. In eene kernachtige rede, zette hij het programma uiteen der katholieken op schoolgebied en beloof de de nieuwe wet de Brocqueville door te voeren Nu was het de beurt aan minister Vandevyvere het troetelkind van Rousselare-Thielt. Hij deed ui: schijnen in eene keurige taal, de liefde voor de vrij heid van allen, ja zelfs van andersdenkenden die- steeds onze partij bezield heeft. Alle rechten zullen geeerbledigd werden, maar alle ruststoornis zullen wij met kracht weten te onderdrukken en niet toe geven dat onze wetgevende werken in iets belem merd worden. Die redevoering wierd met donderende toejuichin gen begroet. Na de vergadering wierd een keurig banket aan 500 dischgenooten opgediend. Om dezen prachtigen dag te sluiten, was er eene algemeene verlichting der stad en werd een heerlijk vuurwerk afgeschoten op de Groote Markt. Ook zal dit feest, in de geheugenis blijven va; al diegenen die het bijgewoond hebben. Naar wij vernemen za! Yper niet achterwege blijven om op heerlijke wijze de verjaring onzer onafhankelijkheid te vieren. De Gemeenteraad heeft -ireeds eene ioelaag van 350 fr. geschonken. Ziehier het programma 's Morgens zal er in S. Maartenskerk, een plech- j ig Te Deum gezongen worden. 's Avonds om 7 1/2 ure, beiaardconcert door M. Noël IGODT. Om 8 1/2 ure, groot concert op de I Groote Markt, door de Stadsharmonie. Om 9 ure verlichting der Kalle en der huizen op de Groote j Markt. Vuurwerk om te eindigen. De plaats rond den kiosk zal gelijk voorgaande jaren versierd worden. Cpit|agiii«r33ii Zitting van den Gemeenteraad op neniBEmiiiadU, Zaterdag, 13 Juli te 5 ure na middag. Dagorde s 1. Bureel van Weldadigheid: proces verbaal eener verpachting van landelijke goederen. 2. Bureel van Weldadigheid giften gedaan ter ge legenheid van vergunningen op het kerkhof. 3. Bur gerlijke godshuizen Aankoop van een .onroerend goed te Yper. 4. Stadsharmonie toelaag om deel ie nemen aan een muziekfeest. 5. Waterleiding achterstallige rekening van 1911 krediet. 6. Open baar onderwijs vraag om eene handelsafdeeling in

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1912 | | pagina 1