Wederlandsche flofbouwtentoonstelling POPERINGHE WERVICK Muziekfeest van kermis-Dinsdaa. ingericht door de Koninklijke Hofbouwmaatschappij Ilit de aanspraak van M. Advokaat H. Sobry op de PRIiSUITDEELING der nijverheidschool. STAD YPER. Zondag 29 September 1912 van het Arrondissement YPER. Het wasj een droom ckem en onze katholieke wachten trekken er ook naartoe in zeer groot getal. Verga dering in 7 Vuilvoordeke rond 1 u. nanoen >m 'korts daarna in groep te vertrekken. Kip-Kap A propos van Maandag vieren, 't schijnt dat er nog hoekjes en kantjes van de parochie zijn, waar men in dat beddeken ziek is, en dat er sommige herbergen in dat puntje zeer slecht be faamd staan bij ouders en meesters. De gekleurde vensters versieren won derschoon den nieuwgebouwden choor onzer kerk. Wat zal deze een juweel zijn als zij eens met schildering en meubelee- ring voltooid gerSakt. 't Is altijd geestig eene openbare ver- kooping bij te wonen, bijzonderlijk als er veel volk en veel liefhebberij is lijk Woens dag laatst in de venditie van Jufvrouw Bayart's huisraad. Sommigen hebben een baatje gedaan maar de meesten stonden deerlijk te zien als zij hunnen koop van nabij onderzochten. Oostvleterert. Elverdinghe. Liederavond. Studentenvergadering.—80 studen ten waren opgekomen van ver en naar en gingen fier al zingende van aan Cam. Pillaert's tol aan 't Wethuis, met de vlag in top. Maar wat doen die studenten daar op hunne meeting? De sprekers trachten de jongere studenten te overtuigen dat ze moeten katholieke vlamingen worden van kop tot teeën, dat ze moeten leeren hun volk beminnen dat ze zich nu moeten be reiden door goed gedrag en neerstige studie om later te kunnen groote diensten bewijzen aan hun volk, ze worden er gewaarschuwd tegen de gevaren die ze zouden kunnen ontmoeten binst de ver lofdagen, ze worden er aangespoord om goed hunne kristelijke plichten te kwijten en onderdanig te zijn. Kortom 't is al wat goed is, en onze vergadering is heelewel gelukt Zangfeest te Elverdinghe op 15 OOGST. We zijn hier wederom, lieve Elverding- sche mannen, met onze uitnoodigingEn waartoe? Tot ons zangfeest, op de goeste van verleden jaar. En 't zal nog beter zijn; wij beloven het u. We weten dat Vlamingen geern zingen en liever hooren zingen. Ditmaal hebben wij een jongen kunstzanger gevraagd uit Rousselaere. Hij komt af met een heel voer van de allerprachtigste vlaamsche volksliederen. We hebben er van nu al ons beschot in dat het zoo wel zal zijn, en te naaste winter in de lange avonden rond de warme stoof zal men overal van onze deftige vlaamsche liederen zingen en al die prulle liederen die ze te voren zon gen zullen ze in den grond van de kas laten liggen voor goed. Op 15 Oogst dus om 5 ure stipt, zul len wij te Achiel Vantomme's al de man nen boven de 16 jaar van heel de parochie verwachten. Die dag moet een ware feest dag zijn 's morgens in de kerk zullen al de mannen van de H. Familie feeste vieren met te communie te gaan en's avonds zullen ze mogen hun herte lucht geven door het lied. Ziehier het programma dat zal uitge voerd worden 1. Het Zeeldraaierslied door Opsomer 2. Klein Moederke 3. Hemelhuis 4. Aanspraak door een vreemden spreker van Iseghem 5. Kluchtlied 6. l)e Wiegende Mijnwerker door Hulle- [broeck 7. De Bietebouw 8. De Schelde 9. Hij die geen liedje zingen kan 10. Kluchtlied 11. De Zanger door Mervillie 12. Tineke van Heule door Hullebroeck 13. Lapper Grispijn Hiermee zal 't al gaan wilt ge er nog meer we kunnen. Let wel op! 1) Alles is gratis voor niets, 2) de tekst van de liederen zal gratis uit gedeeld wordeneenige goede lieden van Elverdinghe zullen ons werk ondersteu nen, 3) om werk en kosten te sparen zul len wij geen uitnoodigingskaarten meer zenden. Op uw post dus. De Studenten. K. J. Wacht naar Merckem i Op heden is het de katholieke feeste te Mer De gemeenteraad heeft in zijne zitting van deze week vastgesteld 100 franken te verleenen aan den geitenbefnd om een prijskamp in te richten voor geiten gedu rende de kermis. Daarmee kan de bond zeker vooruit en iets schikken dat zal wel zijn. De wijkmeesters zullen nu aanstonds bijeenkomen en een programtje opmaken dat de moeilijkste menschen zal voldoen, en in de kermisweek iedereen zal aanstaan. De studentenbond heeft in zijne ver gadering van Dinsdag beslist op den Dins dag der kermisweek een prachtig lieder- feest in te richten.'t Zal nog schooner zijn dan verleden jaar en iedereen peisde dat er niets beter en kon gedaan worden. Die de studenten niet kennen denken dikwijls mis. De kundigste zangers onder de ke rende jeugd van Vlaanderen hebben hun ne medewerking toegezegd. Thans is men in onderhandeling met een der beste rede naars om hem tot hier te doen komen het goede zaad der vlaaamsche zaak rondzaai- en. De gemeente geeft eene toelage aan die wakkere knapen en.... maar meer zeg gen ware uit de school klappen. In alle geval moet al wie te Oostvlete- ren geern schoone dingen hoort op die feeste tegenwoordig zijn. Men heeft van de week het straatje verbreed om tot aan 't spuiten magazijn te geraken. De spuitemannen zullen nu meer aan hun gemak zijn om in of uit te rijden met de pompe. De schuur van bakker Le- fevre is een meter of nog meer achteruit geschoven en zoo heeft men nog al plaats gewonnen. 't Is jammer dat 't altijd zulk flauw wêere is't en gaat niet om den oogst in te halen. We zijnnogthans in volle zomer. Nu die 't weere maakt is wijzer dan wij. Passchendaele. Poelcapelle. Vlamertinghe. In den nacht tusschen Woensdag en Donderdag zijn dieven ingebroken in het konijnenstal van Louis Ooeman, wonende op den Brandhoek, en hebben er negen konijnen gestolen. Vervolgens hebben zij ook willen inbre ken bij Edward Louwagie, wonende in de herberg De Steenput De vrouw, die gerucht hoorde, loste een geweerschot waarna de dieven de vlucht namen. Mannen die aldus bij nachte op roof gaan, hebben zich voorzeker bij dage niet moegewerkt in den oogst en hier hebben wij ook ongetwijfeld met geen vreemde- Nogal wat volk Woensdag namid dag te 5 1/2 uren in St Maartenskerk om den doop te zien van... een zwartje. Het heet Maria Johnson, en is het dochtertje van Marcus Johnson en Felicia Thomas, beider: van Freetown (Sierra-Leone, Westkus' van Afrika), die r.u, met de Thuindagen op de markt staan. Het kind heeft reeds een schoon, schx>:i kroezelkopje en prettig plat neusje en 't schreeuwt juist gelijk de kinderen van alhier. Velen waren verwonderd 'tkind zoo wit van vel te zien, doch, wat geduldna enkele dagen zal het zoo zwart van vel zijn als vader en moeder Peter en meter waren M. L. Biebuyck, voorzitter van den rechtbank en Juff. Maria Donck, voorzit ster van het schoon werk der *fotains». Wilt ge 't zwartje eens zien, ge moet maar 10 cen tiemen rischieren en aan 't barakje van die brave ne- gersfamiiie een bezoek brengen. Heer en VrouwMar- cus Johnson zullert u met vriendelijkheid ontvangen SolO-Slim ^/°ensc'aS laatst, weid er tijdens eene kaarting in de Jongelingscongregatie van Sint Maartens, een solo-slim aangegaan en gewon nen door Maurice Andries. De spelers waren de 2 gebroers Smetrijns, Arthur Wolters en Maurice Andries. Hertelijk proficiat het feest begon. Op de eereplaatsen zaten eenige heeren gemeenteraadsleden en de heeren der com missie van de muziekschool, verders vele toehoor ders, waaronder vele vreemdelingen kortom een uitgelezen publiek. Ik herinner mij nog wat het critikeerend publiek van Yper zegde, de eerste maal dat het zulk een concert te hooren kreeg onder leiding van den Heer Vandenabeele, bestuurder; hij heeft vele chance gehad .-Het mag gezegd worden dat hij elk jaar die chance wedergekregen heeft, zoodanig dat iede reen die muziekkenner is niet meer spreekt van chance maar van oprechte kunstkennis. De verschei dene stukken, gekozen uit de werken van beroemde meesters, zijn meesterlijk bestuurd geweest en zoo kundig mogelijk uitgevoerd. Onnoodig is het, stuk voor stuk te beoordeelen de menige toehoorders zijn eenparig om te bevestigen dat het (volgens Ypersche zegwijze) wel was Gedurende het feest had nog de uitreiking plaats der diplomas, behaald in de wedstrijden van het schooljaar 1911-1912. De Heer Vandenabeele heeft een uitmuntend en lofweerdig gedacht gehad de wedstrijden in voege te brengen. Mocht deze maat regel de muziekschool nog meer doen waardeeren, nog meer leerlingen aanwerven, nog betere muzie kanten maken, 't Ware voorwaar een groot genoe gen voor vele ouders en tevens ook voor den onver- moeibaren Heer Bestuurder, die werkt en nog werken zal ter verheffing der edele muziekkunst. Een toehoorder. bronnen der schoone schilderkunst, te weten de wijze lessen, de kunstschilderijen en Gods-natuur, 'al hij geene vakkennissen, geene manier, geen schoonheidszin en geen kunstgevoel oogedaan heb ben, die hem zullen verheffen en verder brengen, dan stijlgenoten die de nijverheidschool niet bij woonden O zeker, welbeminde leerlingen der bouwkunst, beeldhouwkunst of schilderkunst, het verstandig aanhoudend bijwonen der nijverheidschool zal u uw leven lang te pas komen, en wat gij daar zult geleerd hebben, zal u niemand ontnemen. Het verheugt mij dat die tien duizend franken die jaarlijks door Staat, Provincie en Stad geschon ken worden, jaarlijks aan omtrent 200 werklie den te nutte komenhet zou mij nog meer ver heugen moest geen enkel jonge werkman en bijzon derlijk geen enkel Yperling nalaten zich te bekwa men in zijn ambacht in onze nijverheidschool of vrije beroepschool. Achter 't werk zitten schatten verborgen een landbouwer zei op zijn sterfbed aan zijne kinderen als ge wel het land bewerkt, zult gij er een schat in vinden. Zij bevrochten volmaak- telijk het land, en vonden als schat een dubbelen oogst. Welbeminde leerlingen, laat mij toe bij mijne beste gelukwenschingen voor al uwe pogingen in het verleden, en bijzonderlijk voor uwp prachtige tentoonstelling, alsmede voor de nu bekomene prij zen, die u met zoovele plechtigheid in dit prachtig kunstgebouw, in de tegenwoordigheid uwer ouders, meesters en aantal overheden, onder de blijde tonen van een opheffend muziek, worden toegereikt, u mij ne vurigste aanmoedigingen toe te sturen voor het toekomende volgt regelmatig met ziel en zin de lessen die u in de nijverheidschool gegeven zijn ontwikkelt er al de gaven van uwen geest, al de krachten uwer ziel, verrijkt uw verstand met aller hande kennissen, stelt uwe gedachten op uw werk en op de schoonheden der kunstput gesta dig aan de bronnen van wijze lessen, voortgebracht kunstwerk en Gods oor-en voorbeeldige natuur, en werkt u op tot verlichte en vruchtbare werklieden voor uw en Ypersch welzijn uw roem en uw ge luk vindt g'op dien weg alleen met al de heerlijk heid der dagen van voorheen. De Tuindagfeesten zijn niet kunnen voorbij gaan, zonder vechtpartijen. Bedronken kerels van Vlamertinghe zijn met Yperlingen Zondag avond handgemeen geworden op de Neermarkt. De mes sen waren zelfs getrokken Gelukkiglijk was de po litie spoedig ter plaats en kon weldra een einde stellen aan het gevecht. Een onderzoek is ingesteld. Welbeminde leerlingen der nijverheidschool, I 't Is aan mannen en meesters gelijk Mijnheer Coomans en zijne verdienstelijke medehulpen dat uwe goede ouders de ontwikkeling van uw verstand en van uw kunstgevoel in de nijverheidschool toe vertrouwen nadat gij de banken der lagere school verlaten hebt om een ambacht aan te leeren, zenden uwe ouders u naar de nijverheidschool, niet alleen lijk, opdat gij de winteravonden niet zoudt over brengen in ledigheid, of om u af te houden van de herbergen en gevaarlijke gezelschappen, mair opdat gij de algemeene kennissen, die gij in het lager onderwijs opgedaan hebt, in de twee voorbereidende klassen der nijverheidschool, binst twee jaar zoudt versterken en volledigen, opdat uw verstand daarna genoeg ontwikkeld zou zijn, om drie jaren met vrucht en vooruitgang de lessen van bon kunst, beeldhouwkunst of schilderkunst te volger, en op dat gij, na vijf jaren de klassen der nijverheidsch 10I gevolgd te hebben, verstandige, verlichte werklieden kunstambachtsmannen, of misschien kunstenaars zoudt worden. De nijverheidschool bestaat om onze welbeminde werklieden de noodige wapens te bezorgen voor den strijd op het arbeidsveld van het leven, of lie ver om hun hand en verstand te vormen 'voor de broederlijke samenwerking waartoe zij geroepen zijn. In de bouwnijverheid, wie zal beter werken en plans uitvoeren deze die de teekening van al de deelen van een huis en de plans der bouwmeesters klaar voor zijne oogen ziet. verstaat en kan verwe zenlijken, of deze die nooit geene teekenles gevolgd heeft en het geteekend gedacht van den bouwmees ter weinig of niet kan begrijpen Wie zal er bekwa mer bouwwerker zijn, deze die in staat is al wat hij gevraagd wordt, zelve klaar en duidelijk te teekenen en er den prijs op voorhand van uit te steken, of deze die niet kan teekenen en geen gedacht heeft van de weerde van brijken en moortel, hout en toe- behoorten Zal de eerste, door zijne bekwaamheid en betere uitvoering van allerhande werken, niet verre boven den tweeden staan, en bijgevolg in alle werken door alle meesters voren getrokken en beter betaald worden Zal hij misschien zelf geen aanne mer van werken worden en bouwmeester bedijgen Zal er uit hem geen kunstambachtsman, of zelfs geen kunstenaar groeien, bekwaam het scboone volmaaktelijk na te bootsen, of het onbekende vol aantrekkelijkheid te scheppen Als men drie jaren met hert en geest de leergan gen van beeldhouwkunst gevolgd heeft, de klijtaar- de naar alle teekeningen heeft leeren kneden en wringen, allerhande figuren en meubels in hout of steen onder het waakzaam oog en de wijze lessen van eenen ervaren beeldhouwer, gelijk Mijnheer A Flamand, heeft doen tot stand komen, als men daarbij de schoonheden in het bestaande kunstwerk der wereld, het sieraad der eeuwen, heeft leeren zoeken, zien, bewonderen en namaken, wie zal be twisten dat de oogen opengegaan zijn, het kunstge voel ontwekt is, en dat een jongeling, die met vrucht drie jaren de boetseer- en beeldbouwkunst, zoowel in lessen als in boeken en beelden, geleerd heeft, veeleer tot kunstambachtsman, ja zelfs tot kunstenaar zal opgroeien, dan iemand die zijne jeugd in zorgelooze ledigheid of onverschilligheid heeft overgebracht En zal een schildersgast, die drie jaar hout en marmer of allerhande sieraadschilderingen heeft trachten na te tootsen onder het geleide van mees ters gelijk Mijnheeren Degroote en Briilon, die drie jaar met ziel en zin geput heeft aan de drie levende Dinsdag hebben de gendarmen van Oosfvlete- ren den genaamden Decrop Theophiel, 65 jaren oud, afkomstig van Reninghe, voor landlooperij aangehouden. Woensdag verscheen hij voor Mijn heer den Prokureur des Konings, die hem ter be schikking van het gouvernement heeft gesteld, om in een bedelaarswerkhuis te worden opgesloten. Een droevig voorval, aan de onvoorzichtigheid te wijten, is Woensdag in de Iweinszaal gebeurd. De genaamde Van Eenaeme, leeraar aan de S Jo sef sberoepschool, wilde den guidon van een geweer recht plaatsen. Niet wetende dat het wapen geladen was, hield hij den loop naar zich gekeerd, en sloeg met een hamer op den guidon. Door den schok sprong den haan over en de ongelukkige kreeg het schot bij den neus. Donderdag was men er nog niet in gelukt den kogel uit te halen. -Woensdag avond heeft de heer Politiekommis- j saris proces-verbaal opgesteld tegen de genaamden i Denaegel Oscar, Vermeersch Jules, Vermeerscb Edmond en zijne vrouw Tanghe Helena, voor het zingen van zedenkwetsende liederen. Die schaamte- looze zangers zullen rechterlijk vervolgd worden. i Langs de baan van Poperinghe op Yper is men volop aan 't aanbrengen van steenklompen en gruis ten einde de kalsijde te vervangen door een keizel- weg. Zulk werk vermoedelijk door den staat beslo ten ten gevolge van den invloed van eenige bij zonderen draagt geenszins de goedkeuring weg van 1 de landbouwers, om meer dan een reden, noch van van de voerlieden Gemakkelijk is het zeker voor dezen die den weg afleggen in auto of in licht rij tuig, 't is te zeggen voor het klein getallastig in tegendeel vooral na regenvlagen, bijna onbruikbaar in den winter, voor zwaar geladen wagens 't is te zeggen voor dezen die de baan gebruiken niet uit liefhebberij maar uit noodzakelijkheid, dat is voor het groot getal. Daarmede zijn de belangen van landbouwer, handelaar en voerman bitter weinig vooruit geholpen Nogtans voor hen is 't dat men eerst behoorde te zorgen, daar de rijke eigenaars genoegzaam andere middelen van verplaatsing heb ben. Verhopen wij dat men dien verkeerden weg niet verder zal inslaan. Zondag avond laat was de Boeschepestraat in stoornis gezet door nachtslempers die eerst aan 't kijven en welhaast aan 't vechten zijn gevallen. Zoo gaat het maar al te dikwijls onder beschonken Ba- chusvrienden. - In de vergadering van den boerenbond De vooruitgang verleden Zondag, handelde de E. H. DeJaegher proost, over veesyndikaten. Reeds is een dergelijk syndikaattot stand gekomen voor een ge west van Poperinghe, den Zuidwesthoek. Ware 't niet wenschelijk er nog een nieuw te zien inrichten voor den Noordoosthoek Onze landbouwers, die langs om beter de voordeelen der vereeniging in zien, zullen denkelijk, na de bespreking van Zon dag, tot dit besluit overslaan. -De hoppeteelt belooft eene goede opbrengst, ofschoon sommige velden door de regen- en wind- zwepen dezer laatste weken deerlijk beschadigd zijn geweest. - Beste lezers, 'k heb gedroomd - Daar is niets raars aan, hoor ik u zeggen, dat gebeurt immers aan iedereen - 't Is waar, maar, de mijne was een politieke droom en dat is geene alledaagsche gebeurtenis. 'k Droomde dat we den avond van 2n Juni 1912 waren, en dat wij, katholieken uit den slag kwamen met eene buize, zoo lang en zoo dikke als Cissen j Lampets grootsten brouwketel 1 Natuurlijk was 't kermesse en algemeene vreugde bij de liberalen en de socialisten. Den zelfden avond <og, stormde 't blauwe muziek naar buiten de groote harmonie van 't Volkshuis gaf serenade op serenade en door straten en wegen klonk het: Van 't ongedierte der papen dat de huizen er van dreunden. In Ons Huis teuderde men de cham pagne dat de menschen er den buikdans van kre gen in 't Volkshuis tapte men bier met het pom piers materiaal en overal werden redevoeringen uit gegalmd, ophemelende de groote triomfe van den dag! De socialiste hoofdman was van aandoening in onmacht gevallen, doch men wreef hem wat kalefon onder den neus en kort daarna was hij ook vol op in de leute. Onmiddelijk werd in Brussel het ministerie sa mengesteld en om 1 ure van den nacht was alles kant en klaar. Wie zou 't kunnen geloovetiWer- vick, 't klein Wervick zou in 't ministerie weerdig vertegenwoordigd zijn Er werden 24 ministers ge noemd met nén trek, onder het hooge bestuur van... g'en zoudt het nooit raden., van, hewel ja, van nen apotheker. Hij had het ambt van hoofd van 't ka binet waargenomen met het ministerie van gezond heidsdienst en 't hoog toezicht over de nationale zalven, purgeermiddelen, poeiers, trekplaasters enz. enz De eerste wet die hij uitveerdigde was de wet op de vaste pensioenen en de rijke toelagen. Bene vens een pensioen van 5 fr. daags kregen al de burgers die aan ongemakken h ên eene dagelijksche toelage van 3 fr. Waarbij twee dozijnen flesschen van alle ure ne lepel en eene roö vriezen mutse tegen de kouden en de kwaadaardige vallingen. In de straten zag men niets anders meer dan menschen die al hoesten en bassen, al kreunen en stenen, al hinken en manken rondliepen, om bewijs te geven, van hun recht 1) op de toelage 21 op de flesschen van alle uur ne lepel 3) op de roö vriezen mutse. Daarmeê mochten de kalotedocteurs de wereld bedanken en in 't onderste schot van hun nen lavabo kruipen Als minister van arbeid, van de drukpers en het makaronpapier werd de afgewrochte wever en werkman, de bekwame dagbladschrijver Mr Krekel aangewezen. Onmiddelijk werd hij naar Brussel ge- rorpen om van ons land een aardsch paradijs te maken, alwaar de menschen niets meer moeten doen om door de wereld te geraken maar waar het gebraden gevogelte en de versch gébakkene pasfeiën van zelf in den mond der gelukkige bewoners vliegen j Nauwelijks in het ministerieel bureel aangekomen deed hij aankondigen, dat de socialistische gazetten alléén 't verstand in pacht hebben en geene taksen moeten betalen, maar dat de katholieke bladen, ter oorzake van al de stommeteiten die ze gedurig uit. kraamden, een taks te betalen hadden van 1 fr. per exemplaar of 150 fr. per honderd gazetten. Hij werd ook aangesteld als minister van open bare betoogingen en van den brandbluschdienst. Er werd onmiddeliik uitgeveerdigd, van den eenen kant dat de pompiers vooraleer dienst te mogen doen, een brevet van bekwaamheid moesten bezitten vaststellende dat ze op de daken konden blijven, zonder er van te tuimelen van den anderen kant, dat de kaloten die nog hun aangezicht op straat vertoönden moesten weggeborsteld worden en in 't drooge gestoken dat er maar eene soort van betoogers meer toegelaten werd op den brigi- schen bodem, te weten, deze van de bende Bonnot en Cie en van de oproermakers, brandstichters, moordenaars der partij van moeder Marianne Op het oogrnblik, da' ik den grooten minister van openbare werkzaamheden, van de mislukte werkstakingen en van de Maandagvierders nieuwe wetten zag uitveerdigen, hoorde ik op eens twee op een volgende verschrikkelijke poufs en 'k zag twee formdiable nummer 2 en 3 in't water storten 'k Schoot wakker'k vreet me de oogen af en wer1 gewaar dat ik gedroomd had, immers 'k bezat seffens de overtuiging dat de katholieken aan 't bewind waren gebleven, en liberalen en socialisten met al hunne kandidaten-ministers in den siropepot voortstrimpelden dat Peetje bereidwillig genade schenkt en de kleu ters met een kruisje en een dozijn vermaningen naar bed stuurt... Lief en aantrekkelijk stukje, wel opgevat, getoon zet en geschreven, is het ook lieflijk en kuns''g ge speeld geworden. Dat die frissche pleuten, knapp gastjes zijn, is heel zeker; miar, dat er onder her zijn die 't huis, met zusjes en broêrs aan vader er moeder dezelfde poets hebben gespeeld, is wel zoo zeker 3« deel. Wereldlijke gezangen uit de XVP en d( XVIIe eeuwen. Onder al die schoone oude gezangen bekomi Het Looze Visscbertje een gansch bijzonderen bijval en wanneer de knappe zanger het lied eent tweede maal herhalen moet, zingen oud en jong. klein en groot, mannevolk en vrouwvolk meê dat de'zale er van galmt. Eene bijzondere melding voor de vierstemmig! kooren welke allen meesterlijk werden uitgevoerd. Hulde aan den bekwamen leermeester diei knappe zangers Hulde aan den E;rw Heer Du- mez leeraar aan 't Klein Seminarie van Rousselaere en kind van WervickDe eerweerde leeraar geef ontegensprekelijke bewijzen van oprechte en gron dige muziekkennissen én van kundige opleiding en zang bestier. Eere aan de jonge Seminaristen Hebben zi| eenen goeden meester, zij ook zijn goede leerlingen 'Wij hebben hen gezien, wij hebben hen gehoord dat zij maar dikwijls wederkeeren Dank aan onzen gevierden en ieverigen onder pastor Mijnheer Lefere door wiens toedoen wij den schoonen liedcravond verkregen Eerweerde onder pastoor, gij weet uwe jpngelingen te winnen, gij weet hen tot het goede aan te lokken, gij weet zoo wel het nuttige met het aangename te paren, doe zoo voort uwe goede inzichten zullen vruchten dra gen, uwe moeite zal niet verloren gaan. De jonge lingen, uwe congreganisien, uwe jonge wachters zullen opgroeien in den zin dien gij beoogtals brave deftige lieden ais nuttige leden der maat schappij als werkers en verdedigers van den katho lieken godsdienst en steunpilaar der katholieke partij De Mier. Zondag aanstaande, iets voor de duivenliefheb- bers Hoe De witte penne van mijn gebuur den le prijs op Limoges mistte. Zondag laafst vergastten de Semiaristen van Rousselaere, in de groote zale van ons katholiek Gildhuis, de Kath. Jonge Wachters en hunne fami lieleden op eenen overheerlijken liederavond De levendige geestdrift welke gedurig onder de bomvolle zaal toehoorders heerschte en de uitbun dige toejuichingen welke de verdienstelijke zangers telkens te beurt vielen, gaven getuigenis van hei welgelukken der feeste en van de innige voldoening van den hoogst verzettelijken avond. Beurtelings hoorden we in overschoone gezangen zoetluidende soprano'sheldere ténors en zware ronde bassen elkander beurtelings afwisselen. D liederavond bestond uit 3 deelen. Ie deel, eene reeks kerst- en geestelijke liederen in de schoone oude vlaamsche tale voelig gedicht en geschreven en op passend zieleroerend muziek ge toonzet en gezongen. 2« deel. Een tusschenspel Naar Bedde (kinder spel geheel in zang) Inhoud Bij 't optrekken van 't gordijn, verschij nen op 't tooneel, in slaapgewaad in tabbaard en op bloote voeten, houdende in de hand elk eene j keersepan met eene brandende keers, een tiental levenlustige kapoenen. Ze gaan naar bed en wen- schen ons goeden nacht 1 Peetje, grootvader der jonge kleuters, insgelijks slapensveerdig in tabbaard en de ouderwetsche slaapmuts op 't hoofd, komt zien of de guitige ben gels naar 't bed zijn. Peetje, met zijne schoone bastem, zingt van zijnr lieve kleinen Hij ziet ze zoo geerne, ze zijn toch zoo braaf, zoo stille, ze liggen nu zoo rustig en zacht als engeltjes te slapen. Hij trekt gerust naar bed. Ja maar 1 Peetje heeft pas zijne hielen gekeerd en is ter nauwernood langs de zijdeur van 't tooneel verdwenen of de brave engeltjes, die Peetje hebben afgeloerd, zijn daar wê r Nu zijn zij buiten scheute, en kunnen eens goed hunne duivelkens ontbinden Eerst gaat 't nogal stil, Peetje immers mag 't niet weten. Maar de genomene voorzorgen zijn gauw vergeten en vooraleer vijf minuten verloopen, zin gen ze, schuifelen ze, dansen en springen ze dat 't kotje davert. Ze schijnen zich noch om gerucht noch om Peetje te bekreunen en schijnen nog min van uitscheen te weten Verduiveld, op 't oogenblik dat ze het meest in hun element zijn, daar komt Peetje, die van 't he.sch gedruis is wakker geschoten, met donderen de stem en dreigend gebaar onverwacht tusschen d- bende kapoenen te voorschijn!Janverdorie Konden zij nu maar in een moilegat kruipen Ze schrikken, ze beven, ze verdringen elkaar in een j heek der kamer, ze zitten met de dood op het lijfI Peetje is kwaad en dreigt hun duchtig te zullen straffen, m,tar de lieve kieute s weten zoj ee.i be- diukt, zoo een lief, zoo een beronwneboetid gezich tje te zetten en zoo gemeend vergiffenis te vragen, Brand-Maandag namiddag om 4 uren klepte opeens de brandklok. Het was de chicorei-hast toe- behoorende aan Cyr. Vancoillie-Courtens die in brand stond. Men was er bezig met tabak te droo- gen, toen opeens, men weet niet hoe, het dak be gon te branden. Gelukkiglijk waren onze wakkere pompiers gauw ter plaats om den brand te blusschen Een deel van het dak is vernieldde schade is door de verzekering gedekt. Gedecoreerd-Men hoort nu zoo wat ten alle kant spreken van décoraties. Passchendaele heeft ook zijn deel gekregen. Arseen Vandenweghe gemeentesecretaris kreeg .een kruis van eerste klas. Karei' Everaerdt kreeg een eereteeken van eerste klas omdat hij 25 jaren in dienst is bij dezelfde fa milie Versavel. Cyr. Vanpeteghem kreeg een eereteeken van twee de klas omdat hij 25 jaren grafmaker is. Aan alle drij een hertelijke proficiat. Kindersterfte.-Mijnheer de geneesheer Brut- saert, afgeveerdigde van 't gouvernement, heeft hier een voordracht komen geven voor de vrouwen over kindersterfte. Het schijnt dat deze heer niet zeer tevreden was, over het gering getal vrou wen die tegenwoordig waren, in evenredigheid van het getal die er konden zijn. Nu, 't was te verge ven, om reden van 't weêre, en ook omdat de vrouwtjes niet juist wisten, waarover er zou gehan deld worden, en hadden ze het geweten... ze zou den ook gekomen hebben, (achterna, versta je't wel') Waarlijk, mijnheer de Geneesheer heeft eere ge haald, van zijne klare en nuttige lessen en raadge vingen die hij aan de moeders uiteendeed. En in derdaad, 't is te Poelcapelle zeer noodig zulke dingen te weten, want de menschen weten niet dat onze gemeente op het toppunt staat der kindersterf- ten van geheel het arrondissement Yper. Er sterven te Poelcapelle 28 per honderd kinders van 0 tot 1 jaar oud,en nog hebben ze geen klein advieske noodig! 't Is jammer en betreuren!, met de zoete hoop, dat het te naaste keer zal beter gaan.

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1912 | | pagina 2