Landbouwbelangen Almanak „HET VOLK VAK HIEH EN ELDEBS ONZE LIEVE VROUW van LOURBES ank H1. VOUCH, De wijziging der Pensioenwet BERICHT Hopmarkt Raadselprijskamp Derde Reeks Het Ypersche Volk Raadsel 7 Beursinlichtingen Agentschap van de kas der Eigenaars, oblig. 4 o|o. Droef en droevig Te Oent legden de trambedienden eeni ge grieven hun bestuur voor oogen. In plaats van aan 't werk te blijven en de beslissing der bazen af te wachten, staak ten zij den arbeid. Het bestuur joeg 50 stakers weg 50 huisvaders zonder brood, door dwaze ophitsingen. Een der ongeluk- kigen heeft zich uit wanhoop vethangen. Ziedaar wat er komt van de werklieden tegen hunne bazen op te jagen. Men wil onmogelijkheden, dwaze droom beelden najagen en 't is de werkman die de kaars uitblaast, terwijl de opstokers achter 't g i.rdijntje zitten. 't Is een edel werk den arbeider met zij nen baas te verzoenen, 't is eene boosheid in 't haat van den mindere kiemen van nijd en haat te leggen tegenover den werk gever. Van zulke handelwijze spreekt de schoo- ne wereldbrief van Leo XIII zaliger niet. Wij konden niet peizen dat zoo een met de waarheid strijdend artikel in Yper kon opgesteld zijn. Immers over veertien dagen hebben wij volgens het schrijven van E. P. Rutten zelf aan Le Blen Public den echten toestand laten kennen. Natuurlijk hebben wij opzoekingen ge daan en zijn reeds tot de volgende uitsla gen gekomen Eigenwoordig zelfde artikel vinden wij onder hoofding droevig in de Ga- zette van Iseghem, ook van Zondag 11. met dit verschil dat vooraf gedrukt stond: wij lezen in De Landbouwer van Rousse- laereEn inderdaad de Landbouwer van Rousselaere van Dinsdag 6 Oogst 1912 geeft dit zelfde artikel onder hoof ding droef Heeft De Landbouwer dit uit eigen koker gehaald of ook uitgeknipt? Wij heb ben redens om te peizen dat dit blad het ook ievers elders gevonden heeft. Het is te betreuren dat sommige gazet ten zoo onvoorzichtig of onoplettend met de schaar werken. Dit artikel is immers "droef» en "droe vig» daar het den schijn heeft liberalen oorsprong te hebben en heel en al tegen strijdig is met de waarheid. Onze lezers kennen de waarheid en we ten dat al de trammannen syndikaten van Belgie, vereenigd in een nationaal verbond, vrije syndikaten zijn, afkeerig van so cialistische princiepen en de leiding aan- veerden van het algemeen sekretariaat der christene vakvereenigingen van Belgie, waarvan de volksvriend E. P. Rutten het hoofd is. Wij willen vriendelijk onze confraters vermanen, per naaste, beter te letten op den oorsprong en den inhoud hunner uit geknipte artikelen. het op voorhand moeilijk is te bepalen of zij zullen aanzien zijn als in nood zijnde, op hen niet meer willen nemen en enkel die personen willen aanveerden, voor wie er geen de minste twijfel is en dat tot groot nadeel van eene groote hoeveelheid personen voor wie er twijfel bestaat. En daarenboven die personen die mogelijks zouden verplicht zijn te storten, zonder volle zekerheid van zulk of zulk pensioen te bekomen, zullen met tegenzin en groote mistevredenheid de nieuwe wet aanveer den. Dat men dus eene formuul zoeke, die de verplichting inbrenge, voor hoe meer personen hoe beter, maar die ook uitdruk kelijk bepale en verzekere wie met zulke of zulke storting zulk of zulk pensioen bekomen zal. Al wie zich met het bestuur van pen sioengilden bezig houdt, is van die nood zakelijkheid overtuigd. De verplichtende pensioenwet zal wel in het begin hier en daar wat opspraak lijden bij onvoorzienige of verachterde personen, maar die opspraak is niet te vreezen; na korten tijd zal die misnoegd heid verdwijnen, omdat men zal onder vinden, dat het eene goede zaak is te zor gen zelfs door de verplichting, dat iedereen in zijnen ouden dag een bestaan heeft. Een punt alleen kan voortdurende mis noegdheid te wege brengendat men het pensioen niet bekome welk men verwacht had. Kan men die moeilijkheid vermijden, hoe eer de verplichtende pensioenwet be staat, hoe beter voor de werkende klas. Hadde iemand over die zake andere ge dachten, hij zou wel doen ze uiteen te zetten, nu dat die zake van allergrootste be lang ter bespreking zal komen. king houdt op bij eene afkoeling op 3 graden of eene verwarming van 70 gra den. Zij sterven door het koken. Nu de vraag: Wat kwaad doen de bacteriën Zij vallen de melksuiker aan en doen deze veranderen in melkzuuren ziet nu wat er dan gebeurt: Het melkzuur doet de kaasstof te voorschijn komen; deze zinkt ten gronde en sleept in haren val een groot gedeelte der vetbolletjes mede. De kaasstof gaat algauw aan 't gisten, en alles bederft. De melk is gezuurd! Volgens de dagbladen melden, is er sprake eene pensioenwet voor te stellen gesteund op de verplichting. Heel wel die verplichting heeft vele aanhangers. Het is immers bewezen, dat de pensioen wet van 1900, hoewel zij goede uitslagen gegeven heeft, nogthans niet beantwoord heeft aan hetgene men met reden hadde mogen verwachten. Vele werklieden, bij zonderlijk deze voor wie een pensioen het meest noodzakelijk is, hebben van die vrijheid geen goed gebruik gemaakt en zoo heeft de verplichtin g vele partijgangers gewonnen. Hoe meer personen er onder die ver plichting vallen, hoe beterwant hoe meer personen er een pensioen trekken, hoe meer welstand in 't land. Welke de formuul der nieuwe wet zal zijn, weten wij niet, maar wij hebben volle betrouwen in onze volksgezinde wijze regeering. Maar wat de formuul ook zij, ware het wenschelijk, dat de wet duidelijk bepale welk pensioen, deze die onder de verplichting vallen, zullen bekomen. In andere woorden, dat de wet niet meer zij gelijk nu voor de personen van 1843 tot 1848, die mits eene storting van 18 fr., 05 fr. trekken vermits zij in nood zijn, en als zij in nood niet zijn, slechts eene rente ingevolge hunner storting. Die voorwaarde, die nu vele opsprake lijdt, omdat die be paling IN NOOD moeilijk is om uit te leggen, moet kost wat kost vermeden wor den, zoo niet de pensioengilden, die vol gens de verklaring van M. de Broqueville (als de dagbladen goed ingelicht zijn) aan de basis der wet zullen blijven, zullen vele onaangenaamheden tegenkomen, en vele schrijvers van pensioengilden zullen die onaangenaamheden, die zij nu ontmoeten met de personen van 1843-1848, voor wie Hoe het verzuren der melk verhinderen. Versche volle melk is voorzeker eene der voedzaamste en volledigste spijzen, die, alhoewel bijzonder geschikt voor jon ge kinderen, met voordeel gebruikt wordt door personen van allen ouderdom en van alle gesteltenis. Jammer dat ze onderhevig is aan spoedige verzuring, die niet alleen haren lekkeren smaak wegneemt, maar ook hare verteerbaarheid en bijgevolg hare voederwaarde werkelijk vermindert, en haar spoedig bederf veroorzaakt. Het is dus van belang aan alle huis houdsters die verzuring zooveel mogelijk te verhinderen, en om zulks oordeelkun dig te doen, is er eenige hoofdzakelijke kennis noodig over de samenstelling der melk en over de bijzonderste eigenschap pen harer voornaamste bestanddeelen. Nu zal men gemakkelijk begrijpen wat er dient gedaan te worden om het verzu ren zooveel mogelijk te beletten. Niet an ders dan het ontstaan en het vermenig vuldigen der microben door allerlei middelen tegen werken. Deze middelen zijn 1) De versch gemolken melk zeer zui ver bewaren, zeer haastig en zoo laag mogelijk afkoelendaarom late men ze niet lang verblijven in den stal, in de j warmte, noch in bewoonde plaatsenmen bewaart ze best is reine en frissche kel ders. 2) De melkvaten—teilen, potten, pannen moeten zeer zuiver en net gehouden worden om telkensgewasschen en gespoeld in kokend water; want ieder druppeltje verzuurde melk dat aan de wanden kleeft of in de poriën verblijft in een echt broei nest van microben. 3) De mefk bestemd voor het huiselijk verbruik moet men onmiddelïjk koken, ze dan haastig verkoelen en in eene frissche plaats bewaren. Ten langste alle 24 uren moet men ze herkoken om de nieuw aan gekomene bacteriën te dooden. i j Uit bovenstaande verklaringen kan men gemakkelijk begrijpen hoe schadelijk en tevens hoe moeilijk de boterbereiding is, bij heet weder, daar waar men geenen ireinen frisschen kelder bezit, noch de melk onmiddelijk kan afroomen. HET VROOLIJK HOEKJE Mikado naar de groote zaal van het paleis overgebracht, waar het zal blijven tot den dag der teraardebestelling. Boudhistische en chintoïstische priesters waken op het lijk tijdens den dag. 's Nachts worden zij vervangen door de oude staatsmannen, ministers, dragers der groote orden en andere hooge beambten. VEREENIGDE STATEN.-500 rei zigers In gevaar. Vijf honderd reizi- gers, die zich in den ecxpress der ban- j kiers van Boston bevonden, hebben Dinsdag morgend eenige oogenblikken van angst beleefd, toen deelektrieke loko- motief, 90 ton wegend, onder den tunnel, die naar New-York leidt, ontriggelde. Eene reeks elektrieke ontploffingen hadden p!aats: men zou gezegd hebben achtereen volgende donderslagen. De trein liep voort over de dwarshouten en botste eindelijk tegen pulers, die hem tegenhielden. Langs ladders, die door kleine openingen in het gewelf van den tunnel afgelaten werden, bereikten de reizigers de straat. De reis- goedfoergon is geheel opgebrand. VERMAKELIJKHEDEN Ter gelegenheid van tisch Congres kunt gij drukkerij van "HET YPERSCHE VOLK» (recht over de Tempelstraat), van kristene zinnebeelden in vorm van schild, bloem- kranzen, zijde papier voor het verveerdigen van bloemen. Nemen wij b. v. eenen liter of liever 1000 grammen versch gemolken melk. Verre het grootste deel hiervan is water. Hierin ziet men met behulp van een sterk vergrootglas, een overgroot getal zeer kleine vetbolletjes zweven. Deze zijn de vet- of boterstof, en daar zij lichter wegen dan het water, hebben zij eene aanhou dende streving om naar boven te vlotten, waar zij eene laag room vormen. Room is dus niets anders dan eene verzameling vetbolletjes, waaraan eene zekere hoeveel heid vocht zich heeft vastgekleefd. Wat men doorgans niet even goed weet, is dat de melk twee andere stoffen bevat, welke met het vergrootglas niet heel en al te ontdekken zijn; evenmin als men het zout kan zien dat in het water is gesmol ten. De eerste dezer stoffen is de kaasstof, die zich dan enkel volledig vertoont als de melk verzuurt. De kaasstof is zwaarder dan het water, en komt zij te voorschijn, dan zinkt zij spoedig ten gronde, geraakt algauw in gistingen in bederf. De tweede dezer onzichtbare stoffen is de melksuiker; ja, echte suiker, welke men in sommige apotheken te koop stelt. Herhalen wij nu 1000 grammen melk bevatten gemiddeld 875 grammen water 36 boterstof 32 kaasstof 47 suiker. Thans eenige noodzakelijke verklaringen over de microben of melkbacteriën, die, zooals iedereen weet zeer kleine wezentjes, levelingen, zijnzoo klein, dat zij slechts kunnen waargenomen worden met behulp van den sterksten microscoop. Die melk bacteriën zijn niet aanwezig in het lichaam van de koe, maar zweven overal in de lucht van den stal, kleven aan den uier, aan de emmers, aan de handen en kleede ren der werklieden, en geraken gemakke lijk en onvermijdelijk in de melk, waar zij echt thuis zijn. Hier vermenigvuldigen zij zich met buitengewone snelheid in eunstige omstandigheden, dat is als de melk niet spoedig verkoelt. Die microben werken met meest kracht op eenen warm tegraad van 35 centigraden; hunne wer- i voor het jaar 1913. Einde dezer maand verschijnt de alma- jnak Het Volk voor het jaar O. H. 1913. Deze almanak die onder allen uitmunt door lezingen, mededeelingen,wetensweer- digheden, illustraties, kampstrijden enz. enz. zal gelijk voorgaande jaren de mees ten bijval genieten. De almanak Het Volk voor het i jaar O. H. 1913 zal te Yper verkrijgbaar j zijn TER DRUKKERIJ van Het Ypersche Volk Boterstraat 62 te Yper. Bij den verkooper van het dagblad Het Volk. Bij de verkoopers van Het Nieuws van den dag. UIT DEN LANDE. Kiesbaren voor den Senaat Het Staatsblad van Zondag deelt de lijst mee der kiesbaren voor den Senaat voor het dienstjaar 1912-1913. In de provincie Ant werpen zijn er 207 in Brabant 424 in West-Vlaanderen 185 in Oost-Vlaande- ren 239; in Henegouw 190; in Luik 152; in Limburg 56 in Luxemburg 18, en in Namen 96 Het weer—Terwijl in West-Euro pa de koude zich reeds doet gevoelen, is het te St-Petersburg, de hoofdstad van Rusland, stikkend heet. In het kanton Prades in Frankrijk,' is er zooveel sneeuw gevallen dat bij menschen- geheugen men nooit zoo iets gezien heeft op dezen tijd van 't jaar.In die streek waar het gewoonlijk zoo heet is als in Afrika is het nu zeer koud. De wereldtentoonstelling te Ant werpen—Men weet dat er spraak waste Antwerpen eene wereldtentoonstelling in te richten voor 1917. Indien het ontwerp doorgaat, zal de tentoonstelling eerst in 1920 plaats hebben. Nieuwe postzegel»—De nieuwe post zegels van 2, 20 en 25 centiemen zullen den 1 september aanstaande te koop ge steld worden. UIT DEN VREEMDE Ik! Ik I Ik! Wat gedaan opdat een gekocht lotje van de Tombola van de tentoonstelling van Charleroi zou uitkomen? C H. S A C R E Wisselagent Antoine Dansaerlstraat, 32-34, Brussel - HUIS GESTICHT IN 1 8 7 5 - Voordcelige en goede verpande plaat singen aan den onveranderbaren intrest van 4 1/2, 5 en 6 in fondsen verschij nende op de officieëie beurstafcl. Wekelijks financieel blad, zending op vraag. BEDEVAART UIT VLAANDRENLAND Twaalfde Pelgrimstocht van den 4e tot den 12n September 1912. Beurs van Brussel Koers van 14 OOGST 1912 STAATSFONDSEN 84 50 87 72 50 70 105 133 50 68 25 66 125 66 69 875 middalb. koers van 18 Oogst voorg- middalb koers 84 50 72 50 89 25 72 50 69 875 105 50 133 75 68 72 25 44 65 25 65 50 68 75 JAPAN.— Het laatste vaarwel. De' plechtigheid van het laatste vaarwel ten- gevolge van de dood van den keizer, werd 1 den nacht van den 12 Augusti door de keizerlijke familie vervuld. Plechtige lijk diensten hadden dinsdag plaats, daarna werd het stoffelijk overblijfsel van den BURGERSTANDEN. Inlichtingen gegeven door den de Haemestraat n°8 YPER. v ■BbXai ons met dankbaar betrouwen. Daarom zullen wij op goode hope leven en verder uitwe'ding over der droevigen toestand voor 't oogenblik van kant later Wij, gazettiers doen best met te zwijgen op het uur dat onze christene sociale leiders aan 't werk zijn. Het Yptrsche Volk. In het Nieuwsblad van Zaterdag 11. hebben we onder hoofding droef volgend artikel gelezen: Hij LIKT ZE PASSEEREN. Het is elf ure des avonds. Jef Lampet komt al waggelend uit de herberg en loop vlak tegen een lantaarnpaal. Eks.... ku... seer, mijnheer, brabbelt hij. Hij zwaddert naar den overkant der straat tegen een tweede lantaarnpaal. Par,... par.... don, juffrouw Twintig stappen verder derde lantaarnpaal. Maar ..wat... is... is... dat... met al dat volk? Allo, ik zal wach ten tot dat de processie voorbij is.., en Jef ging tegen den muur van een huis zitten. Alphonse aa-dew. en Depoorter Hor tense kantw. te Yper. Sterfgevallen Mirselon Gustavo 1 m. Brug- gesteenw - Ghyselen Louis 6S j zb. wr Beleyn Vir- ïinie en D.smet Brunon Rijsels'r-C >l!et Hermime 87 j, zb. echt. Flamand Edoui-d Beiuikstr.-Vin ken Gé'3rd 3 m. Rousselaerestr-Dumo-tier Cyrüle 36 j. bakker echt. Heughebaert Emma Dickebusche sLenw. - Pinet Isidore 57 j. metser wr Deberdt Eme- rcnce echtg. Reynaert J ulianaGevangenisstr-Lacont Florimond Rijselstr. - Bervoet Nathalie 86 j. zb. ongeh. Slachthuisstr. Beloften Germain Berghman advokaat te Yper met Hedwige Philippaert te Doornijk-Jean Leu- ridor. landb. te Ploegstee*t en Maria Tahon zb. te Yper-Valère Talon loodgietersgast te Oostende en Elisa Sambaere kleerm. te Yper. Poperinghe.-Geboorten Gouwy Godeüeve w. E-Devynck Suzanna Casselstr- Deleger Gilbert Rekh f Cossry Augusta w D-Lebbe Marie w. G Demeire Louis Yperstr- Caeneu Joseph Gasthuis- si raat- Bruneel Marie Watoustr. Huwelijken Remi Logie en Magdalena Gad^y- re-Alfons Goudènhooft en Feliciias Derycke. Sterfgevallen Mnlesys Aimé 1 j. w. L-Cou- vet Bertha 5 j. Westoutnstr—Lazoore Leonie wed. Aloïs Decoker 64 j. St Michielstraat. Elverdinghe. - Geboorte Georges Hauspie zv. Leontine. Langemarck - Beloften :CijrillionDepraetere I jnv van Wacsten en Adrienne Assezjd. v. Langem. j - Adolf Debruijne jm v. Langem. en Josim.i Jacques j j 1. v. Merckem. Poelcapelle.-Geboorten: Martha Samyn dv. Cyriel en Eugenia Deschamps- Maria Steyaert dv. R natus en Emma Breyne - Maria Mouton dv. Re- natus en Silvie Tacceen. i Watou. - Geboorten Roger Paresys-Maria Vandenbruwaene. Sterfgevallen: Roger Paresys 1 d.-Maria Prum echtg. Theophile Cherouter 49 j. het Eucharis- Elverdinghe —Heden Zon iag is *U voorzien ter ^mis en morgen Maandag kandeel in bii P D'Ooghe en in H. Masselus er herberg- Rosmdael Den Hommelzakker bij van Het Ypersche Volk JULI - OOGST SEPTEMBER Wie zal het raden ?str?omenmeto?!.ngalS len willen om ter best de oplossingen vinden van de raad sels van Te zelfder tijd ver meerderd het getal medewerkers en pro pagandiste n. Zoo wordt Het Yper sche Volk itijd meer uitverkocht en gelezen. Raadselprijskamp- _pers en prijskamp "sters ge telt onder de beste medewer kers. Doet voort AALST, 10 Aug. Markt standhoudend. Men kwoteert Aalst (Stadsmerk), beschikbare waar, 175 fr nieuw ge^as 90 frank. De late soorten bloeien overvloedig zoodat we een ruim bschot mogen verwach'ten althans is er geen spoor van ziekte meer te ontwaren. LONDON, 12 Aug. -Ter oorzaak der lage prijzen is de handel wat levendiger in hop van 1911 Het weder is waarlijk ongunstig voor de nieuwe groeite koud weder, geweldige regen, hevige windvlagen werken de ontwikkeling van bloesems en bellen te gen. Althans voorziet men een kleiner beschot dan verleden jaar. BRUSSEL, 14 Aug -Markt prijshoudend. Men kwoteert Poperinghe (Stadslood) 85-90 fr. Aalst (Stadsmerk) 87 1/2-90 frank. SAAZ, (Oostenrijk) 13 Aug.-Sedert eenige dagen 'aal het weder te wenschen voor de verdere ontwik keling der hopbellen. Sedert gisteren is menb-gon- -eo met het plukken der vroege hop Nieuwe hop geldt slechts 160 tot 190fnnk den centenaar. NEURENBERG, (Beie en) 14 Aug. - Handel vast gestemd. In verschillende hopkwartieren klaagt men dat de hop zoo traag hare bellen vormt, omdat het weder zoo tegenvalt. POPERINGHE, 16 Aug.-Handel vast. Men be taalt Poperinghe (Stad) 90 fr. Poperinghe (dorp) 85 fr. Waarschijnlijk zal de pluktijd algemeen be ginnen Maandag 26 Augustus, en dat alleenlijk voor de vroege hop Indien het weder niet betert zal de opbreng t zoo groot niet zijn of men wel schatte Op het gebied der s'al zijn er dit jaar ongeveer 1300 gemeten hop, die minstens rooze jaar is, en ook 140 gemeten inleghop. naar (zes volle dagen verblijf in Lourdes, waar wij den eersten Vrijdag vieren en MARIA'S GEBOORTEFEEST. onder het Eerevoorzitterschap van Z, D. H. Mg; Waffelaert, bisschop van Brugge en onder geestelij ke leiding van Eerw. Heer Pastor Bruloot te Kor- trijk. Men rijdt in reiswagens met S.C. en zijgangen van den Belgischen Staat Prijzen der plaatsen (heen en teruguit Kortriik Eerste kl. 148 f.—Tweede kl, 100 f.— Derde kl. 65 f. Voor inschrijving zich wenden tot Eerw. H, Pastoor Bruloot veldstr. 62, Kortrijk E. H. Neuville, best. van 't gest. v. 't H. Hert Yper E. H. Delaere, Pastor op St Pieters Yper. Voor naderen uitleg, (zie plakbrieven in de kerken Belg. Schuld leen. U reeks, 2e reeks, 3e Bel?. Congo-leen 1896-1898 1901 uitk. 1909 uitk. 1906 1904 1897 Congo Primes. Annuiteiten (trekk. in Oct.) Gemeentecrediet l» Buurtspoorweg in Juni in Dec, in April 3 o/o 3 - 3 - 4 o/o 4 - 4 - 4 - 3 - 2 1/2 4 1/2 4 3 21/2 4 1/2 3 3 3 STADSLOTEN Antwerpen 2 1/2 1887 2o/o 1903 Brussel 2 1/2 1902 2 o/o 1905 Brussel-zeehaven 2 o/o 1897 Luik 2 1/2 (primes) 1853 3o/o I860 2 o/o 1897 2o/o 1905 Oostende (uitb. 30 fr.) 1858 2 o/o 1898 Schaerbeek (primes 2 o/o 1897 I Gent 2 o/o 1896 t 80 25 80 60 80 50 80 75 95 60 95 95 96 50 96 50 95 075 95 97 94 94 73 475 68 50 78 77 25 105 104 100 625 82 10 81 85 75 106 50 80 30 79 25 79 79 20 78 75 Yper. - Geboorten Olluyn Walther Statiestr. - Kerrinckx Henri Beiuikstr-Maerten Julia Buk- kerstr - Biebuyck Christiania L. ThouroutstrSiroux Marie Minneplein. Huwelijken Pauwels A''dore metser te Vlamer- linghe en Defever Bertha zb. i. Yj.er-Doolaeghe Telefoon n° 141.

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1912 | | pagina 3