A1 w" Katholiek /Volksgezind Sleekhlad GEWESTELIJK Eucharistisch Congres De Triomfdag van bet li. SACRAMENT -H- te Y P E R op en DE GOBSIIEMSTIGE PLECHTIGHEDEN DERDE JAAR N° 36 Wekelijksche Oplage 6 O O O nummers ZONDAG 1 SEPTEMBER 1912. TELEFOON No 137 O. Bras-Tavernier, Nog over den Studiedag ZATERDAG 24 AUGUSTI Verleden week reeds hebben wij de korte samenvatting gegeven der verslagen die in de verschillige afdeelingen bespro ken werden. Nog een woord over den Studiedag. Al de afdeelingen zoo in het College als in de H. Familie werden zoo druk bijgewoond dat, hoe groot de sectie-zalen ook waren, er plaats te kort was. Z. D. H. Mgr. Bermijn, bisschop in China, heeft aan het Congres de eer gedaan een belangstellend bezoek te brengen aan de eerste en tweede afdeeling. De groote volkshuiszaal, rijk versierd met draperijen en vaandels en met een kostelijk opschrift Adoremus in aeter- num Sanctissimum Sacramentum. u boven het verhoog, was proppensvol voor de Algemeene Vergadering voorgezeten door Z. D. H. Mgr Bermijn. De twee aangeduide sprekers M. Advo- kaat Degroeve van Brugge en E. P. Ladis- las Kerckhove, van de Minderbroeders van Mechelen, hebben niet alleen aller aandacht weten te boeien door de gepastheid hun ner welsprekende woorden; maar ook aller herten ontroerd, aller christene overtuiging versterkt om meer en meer O. H. J. C. waarachtiglijk te beminnen in het Sacra ment zijner Liefde. De ouders bijzonderlijk zullen, voor hunne kinders, in de veelvuldige Commu nie de bron vinden van het christelijk leven en het krachtigste hulpmiddel in het opvoedingswerk; zij zullen, om in de herten hunner kleinen eene vurige begeerte te ontsteken tot de veelvuldige Communie, zelf het voorbeeld geven van weerdige beoefenaars ervan. Zoo zal Gods zegen rusten over ouders en kinders, en, in Gods zegen is alles gelegen. Bij de studievergaderingen van den Za terdag moeten wij nog de algemeene vergadering van de Christene Huismoe ders voegen welke gehouden werd des Zondags te 2 1/2 u. in het Volkshuis. Ruim 300 moeders uit alle standen waren opgekomen om te luisteren naar het tref fend woord van E. P. Erutsae/t, Redemp torist. Zij ook zullen gelijk de mannen en wellicht nog beter verstaan hebben wat voor hun zeiven en voor hunne teer geliefde kinders gelegen is in het gebruik der veelvuldige en dagelijksche Communie. Zij zullende eerste zijn om hunne kinders niet te belettenmaar goed te keuren, aan te moedigen en het voorbeeld te geven. ZONDAG 25 AUGUSTI De beschrijving van al de godsdienstige plechtigheden welke op dezen heugelijken Zondag voorvielen valt moeilijk. Woord en pen weigeren de aandoening en den indruk weer te geven welke alle deelne- menden gevoeld hebben in het bijwonen dezer ceremoniën. Laten wij bij de godsdienstige plechtighe den van den Zondag deze voegen waarmee de Studiedag gesloten werd, t. w. de geza menlijke Uur-Aanbidding. Het pro gramma had ze vastgesteld in de Dekens kapel der Hoofdkerk. Deze echter zou veel te klein zijn en men vond het noodig die ceremonie te verplaatsen in het hoog koor en de middenbeuk. Ja, hertroerend was die uur van aanbid ding, dankzegging, eereboet en zegening aan den voet van Jesus, het slachtoffer der liefde, de gevangene des tabernakels, de spijs onzer zielen, de God onzer herten en, diepgeloovend, vasthopend, vurig be minnend weerklonken van kwart tot kwart de slotzangen Adoro te Magnificat Paree Domine Tantum Ergo Des Zondags morgen te 7 u. waren 1200 kinders in St Maartens hoofdkerk om deel te nemen aan de kindercommunie. Grootsch was die plechtigheid en zieltref fend. Menigeen onder de ouders die zijn kind had vergezeld voelde eene traan in het oogop hetoogenblik der communie-uitdee- ling, en bad opdat de Menschgeworden God, waarachtig tegenwoordig in de H. Hostie dat kind zou zegenen en bewaren in christelijkheid en deugdzaamheid. Wij mogen erbij voegen dat in al de parochie kerken van stad de communiën dezen dag uitnemend talrijk waren. Te 10 u. had in St Maartens de plech tige hoogmis plaats met pontificale assis tentie van Z. D. H. Mgr Waffelaert, bisschop van Brugge. Onder de mis ser moen door E. H. Doom, den gevierden predikant, onderpastor op St Gillis te Brugge. Nog nooit heeft de groote Sint Maartens kerk zoovol geloovigen geweest. Stoelen te kort bij honderden, geen plaats meer omroeren ofkeeren.Te midden de eerbie dige deelneming droeg Z. E. Kanunnik Vanden Berghe, vikaris-generaal het Mis offer op terwijl het koor met een wonder van christelijke en kerkelijke kunstsmaak het Propium der Mis en het Kyriale zong. Te midden de stilste en ingetogenste aan dacht sprak de godgewijde spreker over Jesus' liefde tot de onschuldige en reine kinders, die in deugd opgroeiend, dank aan de gratie van het H. Sacrament, voor hunne ouders de vreugde zijn het tegen woordige, en de belofte der toekomst. 's Namiddags te 3 u. hadden de Ves pers plaats en het Pontificaal Lof door Z. D. H. Mgr Waffelaert. Daarna de sluitings processie. De Versiering Oc Stoet Op de Leef De Benedictie De processie geraakt op de ieet. De gendarmen komen aan en vatten post spelende trekt de Katholieke Fanfare de plaats binnen, tot bij het verhoogde Sint Michiels turners volgen, en dan... vaan dels, mannen,... nog vaandels, nog man nen, altijd, altijd aan, en de Leet die open en vrij was, wordt allengerhand als eene zee, een rustige golvende menschenzee. Links scharen zich de parochiën van bui ten de drie dekenijen en de dekenij Mee nen, rechts de dekenij Poperinghe, in het midden tot bij het altaar de pries ters, verder de stad en de dekenij Yper, en dat alles in de volmaakste orde, rustig kalm, ingetogen. Intusschen heffen de Fanfaren het lied aan Wij willen God en machtig weer galmd en dreunt het, en het stijgt ten he mel als een vurige wensch en een krach tige belijdenis Wij willen God, 'tis onze Vader Wij willen God, 'tis onze Vorst! Op de trappen van het altaar is het on derwijl als een bonte wemeling geworden van vaandels en bannieren, die rond het verhoog geschaard rijzen boven die ontel bare menschenmassa... Het duurt reeds drie kwart dat onop houdelijk de baren dier menschenzee op de Leet komen aangerolddoch het plech tige oogenblik nadert. De stoet der gees telijken komt op... de zangers zijn daar.... de wierook stijgt in blauwe walmen samen met het gebed, met het gezang van die duizenden... Een aanzienlijke rei rijkge- mantelde Pastors, Dekens, Kannuniken treden voorbij, dan hunne Hoogweerdig- heden de Abten en Bisschoppen, met mij ter en staf, en onder het baldekijn Z. D. H Mgr. Maes, bisschop van Covington het Allerheiligste dragende... en alle knieën buigen, en alle herten verheffen zich tot God en in menig oog perelt een traan Het «Tantum ergo» wordt aangeheven en allen zingen mede en het weerklinkt machtig galmende uit die duizenden Al wat opstel, aankondigingen, inschrij vingen, enz, betreft, moet vrachtvrij naar den Uitgever gezonden worden Handschriften worden niet teruggegeven. Briefwisselaars worden verzocht telkens hun volledig adres op te geven. Alle ingezonden boeken worden bespro ken. kt AANKONDIGINGEN Qewone aankondigingen 10 c. per reke: Rechterlvke aankondigingen: 1 fr, de reke, Qroote en langdurige aankondigingen: volgens overeenkomst DRUKKER-UITGEVER BOTER STRAAT, 62, YPER. INSCHRIJVING Voor een heel jaar: 2.50 fr. Prijs per nummer 2 centiemen. De inschrijvers wenden zich tot den Uitgever; of tot onze gazetver- koopers. De versiering der straten en der huisgevels, langs heen den processieweg, was prachtig, ja allerprach tigst, en heeft de stoutste verwachtingen overtroffen, zoo door haren rijkdom en hare kunst als door hare algemeenheid. Rijken, burgers, werklieden, allen wedijverden met mekaar om 't schoonstzij die niet versierden noch bevlagden, waren de uitzondering, zoo bitter weinig in getal dat zij niet eens opge merkt werden. Hoe liefelijk schoon was de aanblik onzer kunst stad, en hoe heerlijk het uitzicht der straten Lange, met vlaggen opgesmukte raastentoppen, lieten hoog hunne wapperende wimpels waaien, wijl daartus- schen, rijkbewerkte vaandels prijkten, welke zinne beelden van het heilig Sacrament voorstelden. Dui- zende jonge sparreboomtjes, met hun frissche groen, waartusschen allerlei loover- en bloemenkranzen slingerden, omzoomden den processieweg, en deden onwillekeurig denken aan prachtige wandeldreven. Langs beide zijden der straten, prijkten daarach ter de kunstig gepinte huisgevelsdeze was mooi opgesmukt met groene loovers met bloemen door werkt, gene was behangen met rijke draperijen, wimpels of vlaggetrossen, andere nog waren koste lijk versierd met allerhande zinnebeelden van het Allerheiligste Sacrament, met opschriften, vermel dende spreuïcen en lofzangen, Jesus ter eere; maar allen om zoo te spreken, zonder onderscheid, lieten ten minste onze nationale driekleur wapperen. Bekoorlijk schoon was de aanblik welken de straten opleverden, zoó in feestgewaad uitgedoscht. Nooit te voren was Yper zoo prachtig gepint en opgesmukt Ook hebben zij eere gehaald van hun werk, de bijzonderen die hunne huizen versierden, en de leden der vier parochiale comiteiten en het Plaat selijk Algemeen Comiteit gelast met de straatver siering. Aan al dezen zonder onderscheid, ging een deel van den lof gemaakt door die duizende toe schouwers, die hun werk met een 't is prachtig 't is onverwachts, 't is onovertrefbaar schoon beoordeelden. Nergens of nooit werd eene stad gepint gelijk Yper Zondag laatstleden. De Yperlingen hebben zich waardig getoond van het voorrecht dat hun geschiedde, van het eerste Gewestelijk Eucharistisch Congres binnen hunne muren te mogen houden. Eere en dank zij de versierders Grootscher en indrukwekkender stoet heeft Yper nooit zien ontplooien binnen hare muren Nooit ook hier ter stede, werd Jezus in zijn H. Sacrament zooveel eer, zooveel glorie bewezen als Zondag laatst. Yper, wier naam geboekt staat in de eeuwige geschiedenis van het Allerheiligste door zijn beruch- ten bisschop Jansenius, wiens leering zooveel inen- schen van den communiebank heeft verwijderd, Yper, die toch zoo vaak voor onvetschillig door gaat op godsdienstig gebied heeft getoond, op eene nooit genoeg te roemen wijze, hoe diep het steeds gehecht is aan het geloof en aan Christus kerk. Ten allen kante, bazuinen de vijanden van het geloof het uit, dat het gedaan is met de kerk en hare leer. En wat heeft men gezien Een stoet heeft de stad doortrokken, gelijk men over twintig jaren zelf het gedacht ervan niet had durven opvatten. Twaalf duizend man hebben openlijk beleden dat zij gelooven, juist aan datgene, dat het meest door de vrijmetselaars werd geloochend, begekt en in flarden getrokken Jesus'wezenlijke tegenwoordig heid in het H. Sacrament des Altaars. En dat -is een eerste punt Wat meer is, de stoet van Zondag was eens te meer eene heerlijke overwinning op het spook van het menschelijk opzicht. Twaalf duizend man heb ben in het openbaar hun geloof beleden zonder vrees voor spotlach en hoon. En dat is een tweede punt, dat hoogst beteekenisvol is op een tijd, dat de kerk meer en meer durvers en manhaftigen van noode heeft. En niet alleen, waren het armen, boeren, geringe werklieden, die in den feeststoet gingen. Neen, grooten en kleinen, rijken en armen, allen waren op hunnen post. Hoogst verblijdend was het aan het hoofd der parochiegroepen, de burgerlijke overhe den te zien aanstappen, hoogst verkwikkend was het in de rangen, mannen van aanzien, mannen van fortuin en geleerdheid nevens den minsten hunner onderdanen te zien gaan, den fakkel of den rozenkrans in de hand. Zoo moet het zijn. Het geloof is niet voor den armen alleen. En heeft Jesus eene vrwliefde voor, den armen getoond, Hij had toch ook liefde voor den rijken. Het past dus dat beide klassen zich vereenigen om Hem hulde te brengen. En nu een woord over dien zegetocht, die dank aan de voorbeeldige inrichtingen en aan den on- vermoeibaren iever der heeren kommissarissen, de straten van Yper doorkruist heeft in de volkomenste orde. Om 3 1/2 ure, zette de machtige stoet zich in beweging. Gendarmen te peerd, gevolgd door de Konink lijke Katholieke Fanfare en de S. Michiels Turners openden den stoet. Op de eerste rijen ontwaren wij de maatschap pijen der vreemde dekenijen Passchendaele met zijn 100 man, Moorslede 60 man, Kortrijk met zijne afveerdiging van 30 man, Tieghem met 30 man, Mouskroen met 30 man, de Hoogstudenten van Veurne met hnnne sierlijke vlag en Rousselaere met 20 man. Statig en ingetogen, met hunne wapperen de vaandels in top, stappen die mannen vooruit, aanstonds gevolgd door de talrijke scharen der Dekenij Meenen. Het muziek van Houthem opent die afdeeling, samengesteld uit de deelnemenden van Hersseeuw 25 man, Luigne 80 man, Komen-ten-Brielen 50 man, Komen 100 man, Aelbeke 60 man. Becelaere 100 man, Gheluwe 75 man, Lauwe 25 man, Ledeghem 50 man, Moorsiede 50 man, Reckem 75 man, Rolle- ghem Capelle 30 man, Wervick 200 man, Wevel- ghem 50 man, Zantvoorde 75 man. Daarna komen flink aangestapt de 200 man uit Meenen. Overtui gend en forsch dreunen in machtige akkoorden de gelegenheidsliederen, uit die mannenborsten. Statig galmt in de rijkversierde straten het heerlijk lied Wij willen God afgewisseld door het Nous voulons Dieu gezongen door onze Waalsche broeders van Zuid-Vlaanderen. De dekenij Meenen is voorbij en daar verschijnen reeds in dichte drommen, de puike gelederen der Dekenij Poperinghe. Beveren met zijn 50 man stapt aan 't hoofd, aanstonds gevolgd door Crom- beke 100 man, Dranoutre 150 man, Elverdinghe 350 man met muziek vorenop, Rousbrugge 30 man, Locre 50 man, Noordschote 25 man, Oost- vleleren 350 man, Proven 150 man, Reninghe 200 man, Reninghelst 270 manHaringhc 30 man, lVa- Jou 75 man, Westoulre 100 man, Westvleteren 150 mari, Woesten 150 man en Zuydschote 25 man. Na dit heerlijk keurkorps, komt de stad Poperin ghe. Maehtiger groep heeft niet eene deelnemende stad of parochie geleverd: 1200 man. Het puik der bloeiende katholieke bonden en gilden werden op geroepen om Jesus hulde te brengen in de straten van Yper. Zij zijn opgekomen onder het geleide hunner priesters en met hunnen Weledelen en Hooggeachten Heer Burgemeester van Merrir, aan 't hoofd. Zij hebben den oproep gretig beant woord en hebben aan allen getoond hun onbreek bare gehechtheid aan 't geloof, hun noesten ijver wanneer het geldt het Allerheiligste te vereeren. Pas is de indrukwekkende groep voorbij, of de Dekenij Yper komt aangetogen. Het muziek van Boesinghe stapt aan 't hoofd zijner 150 man, Brielen volgt met 250 man. Dicke- busch, met 250 man, Gheluvelt, met 75 man, Holle- beke en Kemmel, met 180 man, Langemarck, met 400 man, Meessen, met 30 man, Neerwaasten, 50 man, Ploegsteert, 30 man, Poelcapelle, 200 man St Jan75 man, St Juliaan, 100 man, VI amertinghe, 350 man, Voormezeele 350 man met muziek, Waas ten, 120 man, West-Nieuwkerke, 50 man, Wytschae- te, 250 man, Zillebeke, 450 man en Zonnebeke, 350 man. Al die talrijke scharen trekken voorbij in volkc- mene orde, bewust van hun rotsvastig geloof, over tuigd van de edelheid der zaak waarvoor zij aanstap pen, fier in hunnen eenvoud, en blijde in hunn< liefde voor Hem, die, ondanks alles, het doel huns levens is. 't ls voor Onzen Lieven Heer was het woord dat uit den mond van menig ouderling ont glipte, wiens stramme beenen met moeite toelieten dien langen processietocht te doen. Eenvoudige, maar toch zoo diepgrondige woorden, en die zoo wel den christen landman schetsen. Daar is Yper klinkt het uit den mond der duizenden toeschouwers, die in alle straten de gaan paden bezetten en met een welgevallen oog die grootsche betooging aanstaren. De Stadsharmonie, met het Pompierskorps stapt vooraan. Daarop volgen in eene bonte wemeling, de kleurige en rijkgeborduurde gildevanen, die lustig en blij hunne zijden vouwen ontplooien. Wappert dartel en levenslustig, dierbare vaandels, gij zinne beelden der bezielde Ypersche Jonkheid, gij vlag gen in wier plooien geheel het programma der Ypersche Katholieken is geschreven nog nooit hebt gij boven zulk een zegetocht mogen glooren En gij, prachtvolle standaarden der verschillige broederschappen en kerken van stad, gij, duurbare herinneringen aan het eeuwen oud geloof die onze voorvaders doordrong, gij zinnebeelden der dank bare Yperlingen jegens hunne beschermheiligen, legt getuigenis af aan de verbaasde vreemdelingen, wat innig en christelijk zieleleven er nog in de Yperlingen gloeit. Troont aan 't hoofd der geloovige parochianen, die met de fakkel in de hand, biddend, het Allerheiligste een eerewacht schenken. Daar is zij die schaar van fiere christenen, die het menschelijk opzicht onder de voeten treedt en aan al hunne stadsgenooten preusch en manhaftig betoon maakt van de innerlijke gevoelens van geloof, die hen allen bezielen. Hoe moet Jesus met vreugde staren op die lange rijen jongelingen, mannen en ouderlingen, op die gelederen waar rijk en arm, geleerd en ongeleerd te samen stappen, vereenigd door éénen band, gedre ven door één oorbeeldgetuigenis afleveren van hun onwankelbaar geloof in het Allerheiligste Sa crament. Nooit heeft men zooveel Yperlingen Jesus in processiën zien vergezellen, nooit heeft men meer ingetogenheid meer godsvrucht ontwaart En nu komt het middenpunt, het ware hert var, den heerlijken stoet aan. Ginder te midden va geurige wierookwalmen, omgeven door eene tal rijke schaar priesters, voorafgegaan door de twee gemijterde abten van S. Sixte (Westvleteren) en Steenbrugge en de twee bisschoppen Mgr Roelens van Kongo en Mgr. Walfelaert van Brugge komt het Allerheiligste aan gedragen door Z. D. H. Mgr. Maes, bisschop van Covington V. S. Amerika Daar is Jesus omsloten in de gulden remo istrans schui lend onder de nederige gedaante van een stukje brood. Daar is Hij, voorwien al die pracht al die luister wordt ten toon gespreid, daar is Hij voor wien twaalf duizend mannen hunne heerdsteden hebben verlaten om Hem te begeleiden en om te ge tuigen dat zij gelooven, daar is Hij voor wien de omstaanders als door eene rilling bewegen, den knie buigen, en groeten zooniet met den mond dan toch met het hart. Daar is Hij ter wiens eer en glorie dat Congres wierd opgevat en die nooit ge ziene stoet in gang gezet. Na het Allerheiligste volgen de heeren Burge meester, Schepen en Gemeenteraadsleden van Yper die eraan gehouden hadden door hunne tegenwoor digheid die heerlijke betooging op te luisteren. Daarachter komen de vrouwenmaatechappijen aangestapt, 600 deelneemsters telt men die uit stad en dekenijen zijn opgekomen om mede met het mannenvolk hunne eenvoudige maar welgemeende hulde aan het H. Sacrament te brengen. Overbodig is het te gewagen van de eerbiedige houding die de toeschouwers hebben aangenomen op gansch den doortocht van den stoet. Allen wa ren verrukt en verbaasd znlk eene statige betooging zich te zien ontplooien in de straten van Yper die men bij den vreemde zoo dikwerf onder sombere kleuren afschildert, als het den godsdienst betreft. Na dien zegetocht, na dien triomf van Jesus, valt er maar een dingen te zeggen 't is dat Yper zich heeft overtroffen, en dat op eene wijze die den onverschilligsten zelf heeft geslagen en ontroerd.

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1912 | | pagina 1