Een huis POPERINGHE WERVICK Te koop Davidsfonds Sterfgeval te pachte ZONNEBEKE steen weg, rnet hof en land volgens de herberg De begeerte, palende aan Katotten Bïxschote Kitholielffi Wspht Zondag 8 September 1912 ten MIUUIIBRB WdUll8 ure >s avonds vergadering der ZONDAGRUST Dienstdoende Apo theker te Yper— Zondag 8 September. J. DE HOUCK, Dixmudestraat, n° 16. Komen-Ten-Brielen. Boesinghe. Elverdinghe. Becelare. Oostvleteren. Poelcapelie. Langemarck. Groote bakkers-trog, zoo goed als nieuw, aan halve prijs, bij Ti DEPUYDT te Elverdinghe. Gheluwe. Komen. YPER Woensdag 18 September Hotel des Bras- i gebruik der oude Vlamingen en daarom gaan seurs. GENT Vrijdag 20 September Hotel Ville de Ter- monde ('Zuid). DOORN1JK Zaterdag 21 September Hotel de la Gare (Statie). BRUGGE Zondag 22 September Modern Hotel (StaFe). ROUSSELAERE Woensdag 25 September Hotel de Bourgogne. Op aanvraag zend men allen uitleg gratis. Ziehier het programma van den Kunstavond vau 14 September 1912. le DEEL 1) Ik ken een lied door Hr Paul Lepage W. De Mol 2) Wij streven id. K. Candael 3) Philips van Artevelde, door Hr Will. Taeymans F. A. Gevaert 4) Vertelsel voor klavier dr HrWattelet P. Benoit 5) De Vink dr Hr Paul Lepage Jos. de Klerk 6) Waaktid. H. Willems 7) Kerelslied id. Fl. Van Duipe 8) Voordracht door Dr Aug. Borns over Volk en Taal TWEEDE DEEL 9) Mijn Moederspraak dr Hr W wij naar Gheluwe om ons in dien strijd in te lijven, waar wij een der beste sprekers en schrijvers van Vlaanderen zullen mogen aanhooren. De studenten trekken op met vaandel en trommtri Voor de reis alle gemak, 't zij in rijwiel, 't zij met den tram van ten 2 1/2 om terug te keeren ten 6.10 Dit is voor vrouwen en mannen en 't is vrije ingang. Er zullen ook eenige liederen gezongen worden. Een student. Taeymans P. Benoit Jos. de Klerk id Osc. Roels 10) De Blinde Scheper id 11) De Vlaming heeft geen taal 12) Het Vlaamsche lied dP. Lepage Jef Van Hoof 13) Groeninghe id. id. 14) Ballade Paardenrit door Hr J. Wattelet P. Benoit 15) O Schelde, dr H. Willem Taeymans K. Mestdagh 16) De Vlaamsche Leeuw K. Miry door al de aanwezigen. Begeleiding H. Wattelet. K. Wacht in het Volkshuis te Yper. DAGORDE; Tombola Verslag der vorige ver gaderingen—Voorstelling van nieuwe leden Aan spraak - Gezang. De Schrijver De Voorzitter Jos. Callewaert. H. Sobry. Gendarmerie.-Volgens berichten uit Brussel zou er spraak zijn de luitenancie der gendarmerie van Yper in twee te splitsen: een officier (luitenant) zou verblijven te Yper, en officier (onder-luitenant) zou verblijven te Poperinghe. Deze zou onder zijn beheer hebben de brigaden van Locre, Watou, Po peringhe, Rousbrugge en Oostvleteren. Gevecht.-Sedert eenige maanden bestaat er een veete tusschen verschillige families der Kaas markt en der Casselstraat. Zondag avond Iaat kwa men twee vijandige groepen elkander tegen in de Pottestraat. Camille Malesys, die over zes maanden zelf gesteken werd, bracht verraads een geweldige steek toe aan M. Clabau, die door anderen op den grond geworpen was. De daders namen de vlucht, terwijl de gezellen van Clabau dezen wegleiden en ook de policie verwittigden. Maurice Clabau had eene vreeselijke wonde aan het linker schouderblad. Doktoor Feys, na de gekwetste de eerste zorgen toegediend te hebben, deed hem naar het gasthuis overbrengen. Ongeval.- Dinsdag klauterden eenige kleine meisjes op de wagen van M. Moncarey, die door de Yperstraat kwam gereden naar de Valkestraat. De zevenjarige Jeanne Steichler, bevreesd voor de ver maningen van den peerdengeleider, sprong er af, doch gleed langs de wielen. De geleider kon haar gelukkiglijk vastgrijpen eer ze door de wielen zou overreden worden. Het kind had talrijke wonden aan 't gelaat, aan de armen en beenenhet werdt seffens naar het gasthuis ter verzorging overgebrach Hoptentoonstellingen. - Het Hopverbond van het Land van Poperinghe heeft besloten de gewt s- telijke tentoonstelling te Poperinghe te houden op Vrijdag 4 October, in plaats van 27 September. De plaatselijke tentoonstellingen zullen gehouden worden te Crombeke, Proven, Vlamertinghe en Westoutre den Zondag 29 Septemberte Watou den Maandag 30 Septemberte Elverdinghe den 30 September of den 1 October. Uitslag van den veeprijskamp, gegeven door het syndikaat De Broederlijke Ver- eeniging van Bixschote, den 28 Augusti 1912. I. Stieren zonder tanden en stierekalvers 1. Ad. Coussens-2. We Coussens 3. H Van Eecke-4 C Doom-5. H. Warlop. II. Veerzekalvers 1. We Coussens-2. H. Van Eecke-3. Al. Vermeersch -4. H. Warlop - 5.1. The- ry- III. Veerzen zonder tanden 1. Al. Lava-2. Ad. Coussens-3. We Coussens-4. J. Crombez-5 Ch. De Coninck. IV. Veerzen met 2 tanden1. L. Aernout-2. We Coussens-3. Ch. Vercaigne. V. Veerzen met 4 en 6 tanden 1. Ad. Coussens —2. Ch. Desmedt-3. Alf. Vandenbroucke-4 R. Vandermeersch 5. id. VI. Koeien: 1. L. Aernoudt 2. We Coussens 3. Ad. Coussens-4. H. Van Eecke-5. Al. Verfaillie 6. Al. Verslraete-7. Al. Vermeersch - 8. I Thery- 9. Ch. Pype-10. H. Van Exem ll. L. Huyghe 12. Is. Thery -13. O. Louwagie 15. R. Vandermeersch - 16. L. Huyghe-17. J. Desmadryl-18. Ch. Vercaigne. pastor op het tooneel. heid uit over de hem toegebrachte hulde en wak kerde de Jongelingen aan om onder vrienden te wcr ken ten einde het ledcngetal der patronagie te doen in eene zaal met en het sterven van dien nog jongen priester, door nog j allen die hem kenden geacht en bemind. Hij drukte zijne tevreden- eene groote menigte bengels staan haast opgebouwd, wak en ongezond en zelfs niet bevloerd, waar hij, niettegenstaande zijne men>-1 Eerweerde Heer Emiel Pauwelyn werd in 1869 te vuldige bezigheden als koster cener groote parochi Poelcapelie geboren in eene diep kristelijke. familie aangroeien en vroeg aati de ouders dat zij zoudm altijd op zijnen post is, werkende, zwoegende, s werken met den E. H. onderpastor Delbove om hunne jongelingen regelmatig naar de patronagie te zenden. Daar zijn de jonge lieden van alle gevaar vrijzij vinden er tot 9 ure des avonds een eerlijk verzet, krijgen er zalige vermaningen om in 't goe de te volherden en bereiden zich om later treffelijke burgers te worden, verkleefd aan godsdienst, koning en vaderland. De aanspraak van den E. H. pastor werd met daverend handgeklap begroet. Wij mogen het verslag over dit prachtig avond feest niet sluiten zonder eenen bijzonderen dank vende zonder vooruitzicht, séhier zonder eerelo,n, in dewelke sche zeden het aartsvaderlijk geloof en de vlaam- :oog in eere stonden. Onder den zali- min dan een om de zielen der kinderen uit de klauwen der gods diensthaters te redden. Wie van ons mag op zulk verleden roemen Eenige jaren later werd ik hoofdonderwijzer be noemd aan de aangenome school van Langemarck en daar vond ik Emile terug nog pal als de rots en even ievervol als vroeger. Nog verscheidene jaren wrochten wij tezamen in de beste verstandhouding aan het heil der kinderen. toe te sturen aan de heeren Hendrik Leleu, Hendrik f d;e ons z00 menigvuldig werden toevertrouwd dan Tytgat en Hendrik Coulie die hunne talentvolle medehulp geschonken hebben tot het welgelukken van dit onvergeetbaar feest. Katholieke Jonge Wacht. - Zondag had onze onlangs gestichte K J. W. de eer en het genoegen eengrooten strijder voor de goede zaak te ontvangen, M. Advokaat Begerem van Yper. Hoe hij hier ge geerd is en "populairemoet ik niet zeggen. Z. E. H. Pastor, eerevoorzitter van de K. J. W. stelde j M. Begerem als spreker voor en zegde dat zijne j aanwezigheid te Ten Brielen groote vreugde ver- j oorzaakte voornamelijk onder de edelmoedige en j gebeden indachtig blijven, strijdveerdige jongelingen, leden van de K- J. W. I M. Begerem nam alsdan het woord Hij richtte! liet hij zijne plaats over aan zijnen jongsten zoon en koesterde de zoete hoop eenige welverdiende rust te mogen genieten. Maar de goede God had er anders over beschikt, die aardsche rust was te gering, dit wereldsch ge noegen te klein voor den verdienstelijken man, meer, veel meer moest hij hebben en daarom werd hij uit dit tranendal weggenomen om in den hoogen He mel, naar het woord van den Godmensch, te schit j teren als eene ster aan het uitspansel. Vaarwel, Emile, vaarwelUwe dierbare nagedach tenis zal eeuwig in ons geheugen bewaard blijven. Bid voor ons en wij ook zullen u immer in orze Vaarwel, Emile, vaarwel tot in der eeuwigheid Groote plaatselijke veeprijskamp gegeven door het syndikaat ede vrienden van den vooruit gang, voar al zijne ingeschrevene dieren op Maan dag 9 September 1912 om 1 ure 's namiddags 1 Koeien-1 van 15 fr—2 van 10 fr- 3 van 8 fr. 4 van 6fr-4 van 5 fr-4 van 4 fr. 2. Veerzen met 4 en 6 tanden 1 van 12 fr. - 1 van 9 fr—1 van 7 fr-2 van 6 fr-3 van 5 fr. 3. Veerzen met 2 tanden 1 van 8 fr - 2 van 6 fr 2 aan 5 fr-3 van 3 fr. 4. Veerzen zonder tanden 1 van 8 fr— 2 van 6 fr-2 van 5 fr-3 van 3 fr. 5. Stieren zonder tanden en stierenkalvers1 van 6 fr—2 van"5 fr-3 van 3 fr. 6. Veerzekalvers 1 van 4 fr—1 van 3 fr—2 van 2 fr. 7 Premiën te verloten onder de deelnemers en die geen prijs bekomen hebben. Indien er veel stieren zonder tanden ingeschre ven zijn zal de Jury het recht hebben de stieren zon der tanden en de stierenkalvers in twee klassen te verdeelen en de prijzen te schikken volgens hun goeddunken. Bijzondere schikkingen -1De inschrijvin gen zullen plaats hebben en het nummer gegeven, ten 1 uur in de herberg (de Zwaan). 2. De heeren Jury-leden zullen allen vreemdelin gen zijn. 3. De prijsdeeling zal plaats hebben onmiddelijk na den prijskamp in de herberg ('t groot St Joris). 4. In iedere reeks kan de eigenaar van verschilli ge beesten maar eenen prijs bekomen per drietal of deel van drietal der ingeschrevene dieren (2 pr. op beesten, 3 pr. op 7 beesten). 5. Alle geschillen zullen onwederroepelijk beslist worden door de Heeren Jury-leden. Namens de leden van den Bestuurraad De Schrijver, De Eere-Voorzitter, De Voorzitter, R. Pecceu E. de Thib. de Boes. F. Samyn Katholieke Jonge Wacht. Uitstap naar Wevelghem.- De leden der Katholieke Jonge Wacht worden dringend verzocht deel te nemen aan den uitstap naar Wevelghem, op Zondag toekomende 15 September. Groote feesten worden aldaar door de Plaatselijke J. W ingericht, en elke J. Wachter moet het als een plicht aanzien, daaraan tegenwoordig te zijn. Vergadering in het Katholiek Gildhuis om 2 ure. Namens de Commissie. Heden Zondag 8' September om 4 ure spreekt te Oheluwe in Sint Josephschool den Eerw. Heer Hugo Verriest. 6 Om 3 1/2 ure, wordt een stoet gevormd op de plaats die den spreker naar de zaal zal leiden. De Vlaamsche gilden van 't omliggende zijn daar ook uitgenoodigd. Een strijdroep der Vlamingen is Alles.voor Vlaanderen, Vlaanderen voor Christen. Becelare heeft zich, slechts veertien dagen is het geleden, christen getoond te Yper in het H. Sacra ments Congres. Dit is het gewichtigste punt van dien strijdkreet christen zijn, maar zijn wij nog meer, Boerengilde.-Jammer dat niet al de leden Zondag laatst in de maandelijksche vergadering tegenwoordig waren. Mijnheer Meerseman land bouwkundige van Thourout heeft er nuttige en zeer praktieke wenken voorgedragen over het verle zen en behandelen van zaai- en plantgoed. Nieuws was er te vernemen en te leeren, daar bet zaai-en plantgoed zeer wel ja bijna alles bijbrengt om den opbrengst te verhoogen en te verbeteren. Suikerbeetensyndikaat.- Al de leden hebben hoop ik allen hunnen tafel van levering ontvangen. Dat zij die prachtige studie eens goed overzien en Zondag toekomende zullen zij dan eens bijéén komen en hem nader te bespreken. Spel werksters.-Om het afsterven van de We Foulon, laat Louise Louwyck, bij hare ouders ge huisvest, het geëerd publiek weten dat zij zich van nu af stelt als kantenkoopster. Zij zal haar ten dienste stellen van eenieder, en door hare nauw keurigheid en hooge prijzen voldoening verschaf fen aan allen die zich tot baar zullen wenden. eerst zijne gelukwenschen tot de K. J W. omdat deze, in zoo korten tijd zoo hoog gestegen was in werkzaamheid en ledental, ja zoodanig dat, gezien de groote van de gemeente, op geen ander gemeente van het arrondissement zulke wonderen verricht wierden. Dan begon de gevierde spreker in zijne toespraak uiteen te zetten welke de katholieke actie zijn moet in eene J. W., welke hinderpalen moeten over wonnen worden en welk doel moet bereikt, welke uitslagen moeten bekomen worden. Onder meer hebben de K. J. W. als plicht eerst en vooral op te treden tegen de vijanden die er op uit zijn om den katholieken godsdienst te vernieti gen en van langs om meer als krachtvolle hulpen ter zijde staan van onze geestelijkheid zoo be- wohderensweerdig in zijne zelfsopoffering en toe wijding. De ideale levensweg voor de katholieke Jeugd bestaat in zedelijk, verstandig en sociaal werk. Jon gelingen die zulk werk weigeren zijn nietdoeners, zijn voor niets goed. De krachten van een mensch zijn maar al te dikwijls verijdeld door de hoogveerdigheid van het verstand, door de zedeloosheid van de levenswijze. Niemand mag zich zelf wetten maken, niemand mag alleen loopen. Wezen wij den eene voor den anderen op godsdienstig en zedelijk, op politiek en sociaal gebied, wezen wij de behoeders van onze broeders. In 't werk dan geen menschelijk opzicht, fier moe ten wij ziin den naam van katholiek te dragen, on verschrokken moeten wij zijn öm God en Kerk en Vaderland te verdedigen. Niet durven als men godsdienst en vaderland hoort aanvallen, is lafaard zijn, is toestemmen en deelnemen in den aanval. Gij Jonkheid ge behoudt in u de toekomst van Kerk en Belgenland. Als Jongelingen moogt gij u vergenoegen met dit alles Neen Getrouw de geloofsleer naleven, onderworpen zijn aan wettelijk gezag, hand in hand gaan dat alles is nog niet genoeggij moet de voorvechters zijn, de geweldige sterkte die alleen overwinnen. Let wel hoe de leden der K. J. W. die zouden flauw vallen in princiepen en actie op te helpen en te ondersteunen. Om te eindigen steunt M. Begerem op de nood zakelijkheid alle katholieke actie te vestigen op door en door christelijk en godvruchtig leven, op de godsvrucht en liefde tot Jezus in het H. Sacra ment, welke zich bewijst en verklaard in het veel vuldig gebruik der H Communie. Alswanneer de K- J. Wachters gezamentlijk ter H. Tafel zullen gaan knielen, wie zal hun kunnen overwinnen. Z. E. H. Pastor in naam van alle aanwezigen be dankt den redenaar om de opwekkende en verster kende woorden welke hij richte tot de K J W. en wenscht M. Begerém nog dikwijls te Ten Brielen te mogen ontvangen. - Het Comiteit van de K J. W. heeft beslist dat de K. J. W. deel zal nemen aan de feesten te Wevelghem op 15 September aanstaande. Geheel de week vensters, deuren, ..'t staat nl te bliti- beenhouwers zijn al schoone vette Vandaag begint onze kermis was 't een wasschen en plassen, muren, vloeren, stoelen en tafels ken van krakende netheid. De vermeerderd in getal en sloegen beesten Bakkers hebben de fijnste volaards uit den oven gehaald, 't Riekt naar krenten, suiker en goe dingen. Naaisters en kleermakers strijkers en wa- scheressen hebben zonder opzien genaaid gesneên,ge- treken en gewreven. Overal werd een nieuwe japon, een nieuwe frak, broek, onderveste of hoed of ni< uue schoenen binnengedregen. Oostvleteren staat op zijn pierlaflinksche Het feestprogramma is beladen met alle slach van vermakelijkheden en speeltjes. Of 't zal geestig zijn. De gouden zonne schijnt niet mee te willen. Ze kijkt van tijd tot tijd eens ach ter de wolkgordijn, maar de tranen staan haar in de oogen. Het jonge studentenvolk staat te trillen van ongeduld, hun liederenfeest moet 't schoonste nummer v.?n heel de kermis zijn 't Zal waar zijn ook. De zaal is prachtig versierd, de zangers en spelers zijn eerste mannen, jeugd en vreugd straalt uit hun leven en doen. Keurig gezang moet ons volk veredelen en stil aan Hooger op voeren en daaraan werken en wroeten onze jongens tot heil van Vlaanderen die zij aan Christus wiilen. Ad vokaat De Groeve is ook een man uit een stuk en met blijheid zien wij hem hier als spreker optreder Wellicht zal nog nooit zóó gesproken zijn gewor- i den op ons dorp en wanneer alles komt uit de overtuiging van een die niet alleen zegt maar ook doet zal en inoet zijn woord hier deugd doen aan I alle vlaamsche welmeenende burgers. Mochten 't deze hooren dip nog overtuigd zijn i dat om®leu!e en plaisir te hebben moet gedanst en gesprongen worden tot laat in den nacht; en alle I goede vlaraingen helpen ons volk er anders over peinzen. Donderdag 11 had onder eenen grooten toeloop van volk de plechtige lijkdienst plaats van Mijnheer Emile Bossaert, koster van Langemarck, godvruchtig overleden in den ouderdom van 64 jaren en half I Hij was sedert 41 jaren koster van Langemarck en onderwijzer gedurende 28 jaren. De afgestorvene j vee' 80ed gesticht op de parochie en laat cr j vele vrienden. Ziehief de lijkrede uitgesproken bij Pijnlijk tooneel. - Zaterdag avond werd hetzijn graf door Mijnheer C Muyssen, hoofdonder- Iijk van den voerman Jules Kroch, die op het ge- wjjzer der katholieke scholen hucht St-Pieter, te Ledeghem verongelukte, van het j c gasthuis van Ledeghem, alwaar het overgebracht Vo°ra!efr dd kille graf voor goed te zien slu. en was, naar zijne woning Wervickstraat alhier ge- ka" ,k n,et ee"e welgemeende laatste hulde voerd. Het tooneel beschrijven dat alsdan tusschen ite bren2en aan hem dle eens mi'n 'evervolle mees- de moeder en kinderen bij het aanschouwen van het lijk van hunnen ongelukkigen vader plaats had, is onmogelijk het geroep en geween was bertver- scheurend, en al de aanwezigen waren zeer aange daan en weenden mede. Maandag morgend, ten 8 ure, had, onder een grooten toeloop van volk, de begravenis plaats. Naamfeest. Zondag avond werd in de Patro nagie der jongelingen het naamfeest gevierd van den E. H. Pastoor Lodewijk De Cock. De eereleden van den Jongelingskring, alsook de ouders der kinders die deelmaken van de patrona gie, werden dit jaar uitgenoodigd. Een groot getal ter was aan hem, die mij later jonge en onervarrn i hoofdonderwijzer met raad en daad krachtig ter. zijde stond aan hem, die zoo pijnlijk als onve - wachts, aan de innige liefde der zijnen en aan de oprechte genegenheid van zijne oud-leerlingén cn vrienden als door eenen stormwind werd ontrukt. Ik wil hier de gansche loopbaan van den dierbi- ren overledene niet afschetsen als deugdzaam, on derdanig vader en moeder minnend kind, als voor beeldige student als ievervolle hulponderwijzer te Vlamertinghe, als trouwe echtgenoot en voortreffe lijke huisvader en puike koster te Langemarck, ik zal enkel twee woorden zeggen over hetgeen ik met eigen oogen gezien heb en ondervonden. 't Was in 't jaar 1879. Emile, de te vroeg wegge maaide overledene, was stil en rustig werkzaam op had aan den oproep beantwoord en de groote zaalde volkrijke parochie van Langemarck, waarhii om was proppens vol. Men kwam alzoo het schoone zijne gedienstigheid en om zijn minnend en altijd werk aanmoedigen van zulke vergaderingen voor vroolijk karakter, gevierd werd en hooggeachttoen jongelingen en terzelvertijd de jeudige spelers toe- de vijanden van kerk en huisgezin, de woeste kreet juichen, die waarlijk met talent hunne rol in de aan ons de ziel der kinderen tot in de verste twee kluchtspelen Un gendarme en détresse en dorpen deden weergalmen toen de ongelukswet, Un artiste dans le pétrin vervuld hebben. die beken tranen deed vloeien, die zooveel mensch n Dank aan de spelers voor hunne dienstveerdig- ten onderen bracht en de kerkhoven met lijken be- heid dank aan hunne pogingen die het feest met zaaide, gestemd werd en uitgevoerd, zulken goeden uitslag bekroond hebben j Wat zien wij Emile springt een der eerste p Nadat een der jongelingen in welgepaste woor- de bres en met zijne machtige stem, die den gr d den den E H. pastor geluk gewenscht had ter gelegenheid van zijnen naamdag en hem bedankt over de krachtige aanmoedigingen welke hij weke- zijn wij benevens christen ook vlaamsch naar het lijks aan de jongelingen komt geven, klom de E. H. deed dreunen roept hij Zij zullen haar niet htbcen de schoone ziel van 't kind, zoolang t nog een druppel bloed in mijn aderen vLeun z 1 j., Eenige maanden later zien wij hem te midden van boern; werkman winnen kan, alle n gen invloed van zijne deftige ouders, van oudere broeders en zusters, toonde hij welhaast het karak ter vol goedheid, vastberadenheid en naastenliefde, welke wij later in hem mochten bewonderen. Eeni- gen tijd na zijne eerste communie ging hij zijne middelbare studiën aanvangen op het klein Semi narie te Rousselaere. Vriend van het werk, gedwee en voegzaam was hij zijnen medematen een'voor beeld van neersfigheid en godvruchtigheid, en zij nen meester een troostvolle leerling. Ook verwonderde 't niemand, als hij op het einde van zijne humaniora, aan ouders, meesters en stu- diematen zijn voornemen veropenbaarde als priester te willen werken aan de zaligheid der zielen. Den roep des Heeren volgde hij met blijde dankbaarheid en hij bad met ware overtuiging Heer, ik ben uw dienaar, ik stel mij gansch en geheel als een werktuig ter beschikking van uwe alwijze Voorzie nigheid In de klas van wijsbegeerte kwamen jongelingen van andere onderwijsgestichten de leerlingen van 't klein Seminarie vervoegen. Eenvoudig maar welge meend reikte hij hun zijn hand en zijn goed hart. Zijn voorbeeld stichttezijn opgeruimd karakter zaaide blijden lach rond hem, en als 't paste, vond hij een woord van opbeuring en troost waar het nood deed. Op het groot Sernipa-ie te Brugge legde hij zich j met ijver toe op de bereiding tot het verheven prie sterambt. Hij studeerde er met ernst en verrijkte zijn geest met wetenschappen. Hij bad er in 't stille, ingetogen, voorbeeldig. Ik zie hem nog, in 't begin van den uitspanningstijd, verdoken achter 't voetstuk van het Onze Vrouwbeeld dat staat aan den ingang van den koor, ofwel voor 't Mariabeeld van 't Ka- pelleke in de wandelgangen Zijn rein hert sprak hij daar kinderlijk uit aan den grooten Vriend van het H. Tabernakel, aan zijne goede Moeder Mariaen met den lach op de lippen kwam hij bij zijne vrienden. Hij sprak zoo geerne van allen die hem duurbaar waren. Zij die meest met hem in betrekking kwa men kunnen het getuigen. Ze kenden met naam en toenaam zijne broeders en zusters, hun lief en leed, zijne vrienden studiematen van eertijds, die in de wereld gebleven waren, ofwel zich bereidden voor het zendelingslevensleven, zijn verlangen naar het priesterschap om te mogen werken ter meerdere eer en glorie Gods en voor de zaligheid der zielen. Met welken ijver hij het werk der Zondagscholen aannam kunnen zij getuigen die, aangemoedigd door zijn voorbeeld, onder zijne leiding mochten werken aan het godsdienstig onderricht der arme kinderen in de toen-nog-bestaande school ter Potterie. Den 8 Juni 1893 zag hij zijn levenswensch ver vuld Hij werd priester gewijd, en in die boven- aardsche goddelijke macht vond hij sterkte om met mannenmoed zich toe te wijden aan het onderwijs dier ongelukkige blinden, doofstommen en weezen in 't gesticht Spermaillie te Brugge. Hij wrocht er op dien ondankbaren grond uit plichtbesef, met liefde en zelfsopoffering. Zekeren dag dat wij te zamen gelijk dikwijls van het een Kollege naar het ander gingen, sprak hij mij met de meeste kalmte over zijne ziekte en zon der schromen voorspelde hij mij wat er inderdaad is voorgevallen Niets mocht baten, noch de we tenschap der geneesheeren, noch de verandering van werk naar Clemskerke, noch de taaie wilskrach- ten van onzen diepbetreurden Vriend Welhaast moest hij zijne onderpastorij verlaten en bestuurde eene uitgedrevene fransche kloostergemeente te Bisseghem. De kwaal verergerde en eindelijk kwam hij naar zijne geboorteplaats rusten. Lidmaat na lidmaat werd hem om zeggens ontstolen door de onverbiddelijke ziekte. Zijn hoogste troost, het H. Sacrificie der Mis mogen opdragen en daar sterkte en gratie te vinden werd hem eindelijk onmogelijk geworden 1... En toch, ik beroep mij hier op allen die hem ge naderd hebben binst dien langen tijd van beproe ving, nooit, maar nooit ontviel één klacht zijne lippen en blijgemoed wist hij den vriend te ont vangen die om zijne ontroering te bergen moest weg gaan en van den zieken zelf meer troost ont ving dan hij er wel geven kon- Indien iemand menschelijk gesproken zoo een priesterleven te beoordeelen had, zou hij misschien de schouders ophalen en zeggen dat zulk een leven weinig baatte aan de samenleving. Maar wij Bemin de Broeders, wij oordeelen volgens den geest van het geloof en wij durven zeggen dat zulke heldhaf tigheid in het lijden, zu'ke opgeruimdheid niette genstaande lijf-en zielefolteringen (oh laat mij toe hier het woord uit te spreken) zulke heilige onder werping aan Gods ondoorgrondelijke raadsbesluiten veel meer bijbrengen aan Gods eer en glorie dan een leven vol werkzaamheid en bedrijvigheid voor de zaligheid der zielen. Ten anderen, toen onze Eerw. Vriend reeds het gebruik van zijne ledematen verloren had, bleef zijn geest gericht naar het goede en het goed-doen. Herinnert gij U niet hoe hij pas eenige jaren ge leden door de hand van haar die als een Engel van bermhertigheid en goedheid op hem heeft gewaakt en alzoo de erkentelijkheid en de dankbaarheid van allen die hem duurbaar waren heeft verriend, bene vens de oprechte belooning welke God alleen haar geven kanhoe hij, zeg ik, door haar ons aan spoorde om het werk der verspreiding van het Kristen Geloof te ondersteunen? Weet gij dat toen het geldt de ziel der kinderen te verzekeren tegen ongeloof en onzijdig onderwijs, Eerw. Heer Pauwelyn niet tegenstaande zijn krank lichaam ter stembus wilde gevoerd worden en mis schien daardoor zijnen dood verhaastte. Korte uren voor zijn afsterven riep hij zijnen achtbaren broeder bij hem en smeekte hem te wil len zijne plaats innemen op het Eucharistisch Con gres te Yper en daar uit zijnen naam hulde te bren gen aan het Hoogweerdig Sacrament des "Autaars Oh Eerweerde Broeders en Beminde Christenen, zulk een leven, zulk een lijden, zulk een dood zijn meer dan menschelijk. Gods vinger is daartusschen, en in plaats van te kermen en te weenen, dienden wij hulde te brengen aan onzen duprbaren afgestor vene en aan God, den Heer en Meester van leven en dood, dje in hem aan ons allen een voorbeeld heeft verstrekt yan onwankelbaar geloof, van rots vaste hoop, van brandende liefde. Oh Duurbare Vriend, nu hebt gij de sterfelijke banden des lichaams gebroken nu juicht uwe schoone ziel in 't bezit van Hem dien ge van kindsbeen af bemindet, voor Wien gij wildet wer ken en Die u het erfdeel der uitverkorenen, het lij den heeft beschoren. Wij blijven hier beneden, elk in het werk dat de Heer ons beschiktwij rekenen op U; verkrijg ons van God dien taaien wil, die vrome godvruchtigheid, die onveranderlijke blij heid in den dienst van Hem, die gij zoo bemind Vandaag op Kermiszondag, om 4 uren namid dag, zullen er twee schoone draven-peerden- loopstrijde n plaats Hebben, waarin de liefhebbers gemakkelijk drinkgeld zullen kunnen winnen. Morgen kermismaandag, zijn het velokoersën - 100 fr. prijs 't Schijnt dat er wel 50 rijders zul len zijn, want ge moet weten dat de eerste prijs 30 fr. is 't Is algelijk schoon geld voor wat te stampen en te steenen op die zeerlooper. Vanhouwaert en Defraye hebben (zegt men) ge vraagd geweest, en men verwacht alle ure d'ant- woorde. 't Zal voorzeker veel volk zijn Overmorgen, Kermisdinsdag is er ook iets te doen en namelijk groote peerdenprijskamp voor de ruins, de merriën en de kachtels. Gelijk alle jare geeft de gemeente 110 fr. prijzen, waarbij gou den en zilveren medaliën of in 't vlaamsch eereme- talen. Hier zullen de schoonste en de volmaakste rassen te zien zijn, en stukken van peerden die men in Brabant niet vindt. Eene jury samengesteld uit onpartijdige en deft:- heeren zullen de prijzen toekennen. En wij allenPoelcapellenaars, zullen ons gedu rende deze zotte dagen wel gedragen, zonder over daad te doenen niets verrichten dat strijdt tegen godddijke en burgerlijke wet, alzoo dienende tot voorbeeld onzer medeparochianen en vreemdelingen. Een goed brokske zal weggedraaid worden en meni ge lekkere glazen zullen voor de laatste maal de wereld zien Dat maakt dat na de kermisieder zal tevreden zijn, en met nieuwen moed het werk zal hernemen. Bern Franschmans, allen wel gekomen, maar om de liefde God's, houdt u wat in jongens, ker mist goed en zeer goed, maar gebruikt toch men- scheverstand Geen zotte geldverkwistingen, want de winter zou kunnen duur zijn. Maandag over acht dagen had te Poelcapelie de begraving plaats van den Eerw. Heer Emiel Pauwelyn. Zijne studiematen benevens eene over- groote menigte andere vrienden en kennissen hadden het als eenen zoeten plicht aanzien eene laatste hul de te komen brengen aan de stoffelijke overblijfsels van hunnen eerweerden en betreurden Vriend en voor de zaligheid zijner ziel te bidden. De gewone schrijver van Poelcapelie heeft verleden week met zijne gekende behendigheid een genoegzaam verslag ingezonden der lijkplechtigheiden het we ze dus genoeg dit te volledigen met de welgedachte lijkrede te laten volgen welke de Eerw. Heer Piepers principaal van het Kollege van Moskroen zoo helder en met zoo yeel gevoelen van op de predikstoel heeft uitgesproken Eerweerde Heeren, Achtbare Familie, Beminde Christenen, Mij werd de pijnlijke taak opgelegd hier een laatste vaarwel te zeggen (uit naam mijner studie makkers) aan onzen diep betreurden vriend, Eer weerden Heer Emiel Pauwelyn, een woord van troost en christene deelneming toe te sturen aan zijne diepbedroefde familie, eene klaar blij kende lei te trekken voor ons allen uit het leven,-het lijden

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1912 | | pagina 2