Katholiek"Volksgezind Sleekblad Het Heilig Sacrament BINNENLAND YPER en ARRORDISSEMENT |f YPER Kerkelijke Kalender. Vlaming en Belg DERDE JAAR N° 39 Wekelijksche Oplage O O O nummers ZONDAG 22 SEPTEMBER 1912. TELEFOON N° 137 M O. Bras-Tavernier, i Zondag 11. sloot het Wederlandsch Eucharistisch Congres van Weenen met een tot nu toe nooit geziene betooging. De dagbladen hebben alle bijzonderheden medegedeeld zoodat wij ons mogen bepa len tot eene algemeene beschouwing. Dit doen wij nog zoo geern daar Yper de eer had het eerste regionaal Eucharistisch Congres van het bisdom Brugge in zijne muren te ontvangen; dit doen wij ook, als Belgen, daar een belgische bisschop Mgr. Heylen van Namen de voorzitter is van het bestendig bureel der Internatio nale Eucharistische Congressen,.., daar de bijzonderste Eucharistische instellingen nl. de Heilig Sacramentsdag, het werk der gedurige aanbidding, het Aartsbroeder schap van het H. Sacrament tot stand kwamen in België t. w. in het bisdom Luik,... daar aan het Congres van Weenen bij de 2000 Belgen deelnamen. Het is een wonderbaar en onloochen baar feit in de geschiedenis der H. Kerk, dat er in elke der beproevingen, der ver volgingen, der scheuringen zelfs, welke zij te lijden had, telkens bijzondere instellin gen zijn ontstaan, door de Voorzienigheid verwekt om het geloof, om de godsvrucht terug aan te wakkeren en weer tot nieuwe bloei te brengen. Zulke instellingen zijn de Wederlandsche Internationale Eucharistische Congressen. Zij zijn ontstaan in Frankrijk, het land waar de Kerk thans meest vervolgd is, waar het ongeloof de meeste slachtoffers zoekt te maken. Het ontwerp was, over een veertigtal jaren, opgevat door Mejufvr. Tamisier van Lyon, om de godsvrucht tot Jesus in het Hoogheilig Sacrament meer en meer aan te wakkeren door gezament- lijke bedevaarten en vergaderingen die zoude uitgangspunten zijn van nieuwe Eucharistische werken. In 1881 werd het eerste Internationaal H. Sacramentscongres gehouden te Rijssel onder voorzitterschap van Mgr Mermiilod. Omtrent 3000 geloovigen tot negen ver schillend nationaliteiten behoorend namen er deel aan. In 1882 te Avignon waren er reeds 6000; in 1883 te Luik 10.000. Sedert dan volgden, bijna van jaar tot jaar, de congressen elkander op te Frei burg (Zwitserland), te Toulouse, te Parijs, te Antwerpen, te Lyon, te Reims, te Jeru zalem, te Brussel, te Lourdes, te Angers te Namen, te Angoulême, te Rome, te Doornik, te Metz, te Londen, te Keulen, te Montréal, te Madrid, steeds met meer en meer luister, steeds met een meer en meer aangroeienden toeloop van volk uit alle landen der wereld. Het Congres dat Zondag laatst te Wee nen gesloten werd was het 23e in de reeds lange reeks der internationale geloofsbe lijdenissen en heeft al de voorgaande in luister overtroffen. De grijze keizer, een der machtigste vorsten van Europa,heeft met gansch zijn' hof en met gansch de katholieke bevol- king, burgers en soldaten, aan de proces sie deelgenomen. De kardinaals zijn er de gasten des keizers geweest, in zijn eigen paleis, de aloude Hofburg, en de plechtig heden van het congres zijn er niet alleen kerkelijke, maar echt nationale volksfees- ten geweest. Nu de vrijmetselarij en de andere heil- j looze sekten dachten het geloof in den Ood der kristenen bijna vernietigd te heb- j ben, nu de Stedehouder van Christus door de vijanden van den godsdienst in het Vatikaan gevangen wordt gehouden, nu de kerkvervolgingen in vele landen weer herbeginnen en het ongeloof verwa ten het hoofd opsteekt, bewijzen die inter nationale H. Sakramentscongressen eens te meer dat de roomsche Kerk wel de ware Kerk Christi is, en alle machten der hel tegen haar niets vermogen. Door den ont zaglijken toeloop van volk uit alle landen der wereld, (er waren er boven de 200.000 te Weenen) bewijst zij hare eenheid, hare algemeenheid, hare heiligheid en hare apos- toliciteit. Ja, zij is waarlijk de Kerk van Christus, van den Zaligmaker, van denZoon Gods, waarachtiglijk tegenwoordig in het Sakra- mentdes autaars,en dien wij in de H. Hostie, in zijn eigen Vleesch en Bloed, in zijne Godheid en Menschheid aanbidden. Zij is de ware Kerk, ingesteld door den God- Mensch, die er zijne vreugde in vindt zijne tabernakelen op te slaan te midden van de kinderen der menschen en alzoo be stendig in ons midden verblijft Emma nuel God is met ons. Op het oogenblik dat het H. Sakra- mentscongres ,ta Weenen gehouden werd, werd het ook geestelijker wijze gehouden in gansch de wereld, in de herten van alle geloovigen, over geheel den aardbodem verspreid, en die, vereenigd met de meer gelukkigen die aan het congres zelf deel namen, met hen hunne gebeden ten hemel zonden, Jezus ontvingen in de H. Com munie, Jezus aanbaden in het tabernakel zjner liefde. Adoretnus in ceternum san- ctissimum Sacramentum Aanbidden wij in der eeuwigheid het Allerheiligste Sa- krament. BELGISCHE VOLKSBOND De schoolvraag. De derde afdeeling van het Congres van den Belgischen Volksbond, dat den 22 en 23 September te Namen gehouden wordt, zal over de schoolwet beraadslagen. De verslaggever, M. Aug. Mélot, volks vertegenwoordiger van Namen, zal de volgende besluiten voordragen De afdeeling der mutualiteit van het Congres zal voorgezeten wordt door den "Landsbond der christelijke vereenigingen, van onderlingen bijstand van België M. Cormaux van Luik zal verslag geven over de maatschappelijke verzekeringen. Het vraagpunt der woningen staat insgelijks aan de dagorde dier afdeeling, M. Cyriel Van Overbergh zal daarover verslag aanbieden. Verjaardag.—Donderdag laatst was het 10 jaar geleden dat koningin Maria- Hendrika te Spa overleed. Belangrijke verklaring van Minister Levie. De ontvangsten van den IJzerenweg. Een Vlaamsche Kunstavond. Voor Land en Volk. A! wat opstel, aankondigingen, inschrij vingen, enz, betreft, moei vrachtvrij npy den Uitgever gezonden worden Handschriften worden niet teruggegeven. Briefwisselaars worden verzocht telkens hun volledig adres op te geven. Alle ingezonden boeken worden bespro ken. AANKONDIGINGEN Gewone aankondigingen 10 c. per reke: Rechterlvke aankondigingen: 1 fr, de reke, Groote en langdurige aankondigingen: volgens overeenkomst DRU KKER-UITGEVER BOTERSTRAAT. 62, YPER. INSCHRIJVING Voor een heel jaar: 2.50 fr. - Prijs per nummer 2 centiemen. De inschrijvers wenden zich tot den Uitgever; of tot onze gazetver- koopers. Zondag 22 September 17n Zondag na Sinxen.— H. Ma ria de Locos, maagd H. Mauritius en gezellen, martelaars. Evangelie van den Zondag. In dien tijd kwamen de Fa- rizeën tot Jezus en een hunner, een wetgeleerde, vroeg om Hem op de proef te stellen Meester, wat is het grootste gebod in de Wet? Jezus zeirie hem Gij zult den Heer uwen Ood bemin nen met geheel uw hart, met geheel uw ziel en geheel uw ver stand. Dit is het grootste en eerste gebod. En het tweede daar aan gelijk Oij zult uw naaste beminnen als u zei ven Aan deze twee geboden hangt geheel de Wet en de Profeten. Terwijl de Farizeën bij elkander waren, vroeg Jezus hun Wat dunkt u van den Christus Wiens zoon is hij Zij zeiden Van David. Hij zeide hun Hoe noemt dan David in den Geest Hem Heer, waar hij zegt De Heer heeft gf-sproken tot mijn Heer Zit aan mijn rechterhand, totdat Ik uw vijanden U tot voetbank stel Indien David Hem dus Heer noemt, hoe is Hij dan zijn zoon En niemand durfde Hem van dien dag af meer ondervra gen.^ Maandag 23,-H. Linus, paus en martelaar. Dinsdag 24.-0. L. V. ter Slaven, Woensdag 25.-//. Thomas van Villenova (feest verzet van 22 dezer) bisschop en belijder. Donderdag 26. - Gedachtenis van het Allerh. Sacra ment. HH. Cyprianus en Justina, martelaars. Gedurige Aanbidding te Komen. Vrijdag 27.—-HH, Cosmas en Damianus, martelaars. Zaterdag 28.-//. Wenceslaus, martelaar. België heeft de prachtige openbare betoogingen, de heerlijke en indrukwekkende processies niet ver geten, waarmee de congressen gepaard gingen, voor namelijk te Luik, te Antwerpen te Brussel, te Namen en te Doornik. Onvergeeflijk blijft ook in het geheu gen der congresleden, de herinnering aan dit van Je rusalem, waar de pauzelijke legaat, kardinaal Langé- nieux, met vorstelijke eer ontvangen, zijne intrede deed, naar het voorbeeld van den Zaligmaker, op eene witte ezellin gezeten, terwijl kostbare tapijten op den weg waren uitgespreid, met palmtakken be strooid aan het congres van Lourdes, dat eene onvergelijkbare huldebetooging was aan den verbor gen God in het Tabernakel en aan zijne allerheilig ste Moeder, aan dat van R me, waar bij de processie in de Vatikaansche Basiliek, de Paus, op de sedia gestatoria het H Sakramcnt ter aanbidding voor de geloovigen droeg dat van Montreal, waar de pauselijke legaat, kardinaal Vannutelli, den breeden St Laurentiusstroom opvarende, gansch de bevolking op de beide oevers neergeknield zag en waar, op den processiedag meer dan 400 000 personen het Hoogweerdig in triomf vergezelden het congres van Londen, waar, door den tegenstand van eenigedweep- zuchtige protestanten, het H Sikrament niet in de straten mocht rondgedragen worden, doch waar de vergaderingen en de stoet, en voornamelijk de zege ning van op de gaanderij boven het kerkportaal, zelfs de ongUoovigen met eprbipdige bewondering ver vulden het congres vin Madrid, waarde jonge ko ning, omgeven van zijn hof, van zijn leger, van gansch het volk. zijne kman voor den God der heirscharen l eerkgfë en hem zijn land opdroeg. lntusschen, om de Eucharistische werken en voor namelijk om de verspreiding van de veelvuldige en dagelijksche Communie te bevoordeeligen, wer den kleinere Congressen gehouden op verschillige plaatsen bv. het Nederlandsch Congres ter eere van het Allerh, Sacrament, voor Noord- en Zuidnéder- land, te Hasselt gehouden van 17 tot 21 Augusti 1904 congressen per bisdom zoo dit voor het bis dom Brugge te Rousselaere gehouden van 11 tot 14 Augusti 1910; gewestelijke congressen voor eene of meer dekenijen zoo dit te Yper dit jaar nog op 24 en 25 Augusti. :f: I. a) Het programma van het lager onderwi s dient volledigd te worden door de bijvoeging der eerste begrippen van de handwerktuigkunde b) Die begrippen maken het programma uit van een vierden graad van onderwijs, behelzende Voor de jongens, de eerste begrippen der hand werktuigkunde, de teekenkunde, de begrippen der natuurkundige nijverheid en der toegepaste schei kunde, met handwerk vereenigd. Voor de meisjes, huishoudelijke klassen. II. a) De heerlijke ontwikkeling, die in ons land het lager onderwijs heeft bereikt, belet niet dat er, als 't mogelijk is, neg meerdere uitbreiding op dat gebied wordt betracht b) Pogingen kunnen in dien zin beproefd worden met in de wet op te nemen de verplichting voor de ouders hunne kinderen te onderwijzen c) Indien die verplichting :eene bestraffing mee brengt, dan zal deze gematigd moeten zijn, daar nu reeds de onweerdige ouders ter beschikking der Regeering worden gesteld dj Het verplichtend schoolgaan zal slechts tot het twaalfde jaar strekken bij wettelijke schikking zou den de gemeenten het recht hebben die verplichting tot het veertiende jaar te verlengen e) In de gemeenten, waar van dit recht geen ge bruik wordt gemaakt, zou de oprichting van sche len voor volwassenen dienen aangemoedigd. III. a) De Staat moet de aanneembare school benevens de gemeente- en aangenomen school aan moedigen b) Wenschelijk is het, dat de openbare besturen den last op zich nemen der bezoldiging van 't on derwijzend personeel van het gemeente- en het vrij onderwijs, wanneer de klassen beantwoorden aan de wettelijke vereischten c) ln de meest mogelijke mate dient rekening te worden gehouden der wenschen uitgedrukt door de Onderwijzersfederatiën voor wat aangaat de vast stelling van den loonrooster d) Daarbij dienen ook de persoonlijke en de fa- milielasten van den onderwijzer in acht genomen te worden. IV. Vereenigingen van familievaders, ingericht met het doel lagere scholen te stichten en te on derhouden, zouden dienen begunstigd te worden door toekenning der rechtpersoonlijkheid. V. De Belgische Volksbond vermeent dat het aanstootelijk ware het verplichtend onderwijs uit te veerdigen zonder tevens aan den huisvader de mid dels te verzekeren voor zijn kinderen de school te verkiezen, beantwoordende aan de eischen van zijn geweten Zondag had te Fleurus de algemeene vergadering plaats van de Samenwerking De Vereenigde Werklieden en de overhandiging der pensioenen M. Levie minister, heild er eene zeer belangrijke rede. Hij herinnerde wat de katholieken deden voo het onderwijs en verklaarde dat de regeering nog verder wilde gaan. Er moet een vierde graad ko men, opdat de kinderen der volksklas zich nog meer zouden ontwikkelen. De vrije keus der school dient gew iarborgd, want gansch de schoolkwestie is niet anders dan eene gewetenskwestie. Wij willen ook de goedkoope werkmanswoniu gen verdubbelen en aldus maken dat eenieder zij: igen huis hebbe of minstens aan genaakbare prfj zen hure Een wetsvoorstel zal in dien zin neerge legd worden, in den loop van den toekomenden zittijd, benevens een wetsvoorstel voor de ouder domspensioenen aan alle werklieden. Zulks zijn geene belofen maar bepaalde zaken, welke wij zullen oplossen. Ziedaar wat de heer minister verklaarde. De statistieken voor de 8 eerste maanden van hei jaar 1912, vergeleken met dezelfde maanden van 1911 komen te verschijnen. Daaruit blijkt dat Voor de reizigers zijn de ontvangsten 66.026 000 frank in 1911 en 69.676.000 fr in 1912 hetzij eene vermeerdering van drie millioen 650.000 frank. Voor de koopwaren is het cijfer van 134.932.000 gestegen tot 144.102 000 fr. of eene vermeerdering van 9.170.000 fr. De algeheele meer ontvangst op de acht eerste maanden van het jaar bedraagt dus 12.820.000 fr. Zaterdag avond heeft de Ypersche Afdeeling van het Davidfonds de reeks winterfeesten geopend in het Volkshuis met het Ypersch kunst- en Vlaamsch - minnend publiek op een smaakvol avondpartij te vergasten. Drie kundige en uitgelezen zangers van het Ant- werpech Conservatorium hebben, op eene sierlijke echt meesterlijke wijze, tal van Vlaamsche liederen voorgedragen, die erg in den schik vallende van de puike keurbende toehoorders, metdiverend applaus wer.len begroet. Beter kon men er niet slagen om te gelijkertijd zoovele en zoo verschillende gevoe lens in het herte te doen trillen. Geschikter zangen kon men niet voordragen, om al die uiteenloopanJe gevoelens opgedrongen door de verscheidenheid der gezangen, in één band, om zeggens, samen te snoeren, en daaruit te doen opwellen, eene leven dige uiting van Vlaamsche geestdrift en rotsvaste overtuiging. Hoe aangrijpend, hoe vervoerend, hoe forsch klonk Fhilips van Artevelde De Vlaming heeft geen taal Het waren liederen, prachtig en over tuigend gezongen, die de aanhoorders vastgrepen, ?e omknelden, en hun slapend Vlaamsch wezen wederom wakker schudden. Liederen, die in de smeulende assche der onverschilligheid den stam trots uitblaasden, de herten deden laaien van innige liefde voor Vlaanderen's verleden. Daarna klonk onvergeeflijk schoon en diép wee moedig het melodieus lied De Blinde Scheper Wat doet het deugd, tranen aan 't harte te kunnen doen ontspringen, tranen, die aan onzen leeftijd, tot de oogen niet meer op kunnen wellen, omdat onze fijngevoeligheid door onverschilligheid is geknakt En dan dat liefdeliedje De Vink wiens darte lend muziek zoo wonderschoon instemt met de tin telende poëzij* der woorden, met den levenslust die gloeit in die verzen. Wie heeft zijn hart niet hevi ger voelen kloppen, wie heeft geene rilling in zich bespeurt, toen men onze Schelde bezong Wie was er niet medegevoerd, niet medegesleept, niet fier, toen het oude Kerelslied dreunde Eere aan die kunstvolle zangers, die door hu i lied, ons hebben begeesterd, de onverschilligsten zelf door hun onvertuigend en geestdriftig voor dragen, hebben genoopt om met welgevallen te luisteren naar de prachtige rede, die'Doctor Borms, j heeft uitgesproken. Jammer dat er niet meer volk was opgekomen Of is ons volk niet meer vatbaar voor de ware kunst, voor het heerlijke woord Houdt het mis schien zijn geest en hert gesloten voor ernstige zaken, en vindt het misschien maar smaak meer in overdreven sportverrnaak en lichtzinnige cinema- j vertooningen Het valt te betreuren dat de hoogeie klassen niet dapperder waren opgekomen. Vele onder hen, behept met dwaze vooroordeelen tegen al wat Vlaamsch is, hadden daar eens kunnen ken nis nemen van de eischen van het Vlaamsche volk en de zaal verlaten, overtuigd van de rechtmatig heid en de billijkheid dier eischen Ja, diegenen die nog melktandjes hebben, op Vlaamsch gtbied hadden daar het middel gevonden om stevige tanden van wijsheid te laten doorschie ten. God betere het. Gaan wij steeds vooruit, over tuigd der rechtveerdigheid onzer zaak en vergeten wij niet wat Cirlyle, een groot Engelsch schrijv r zegt Indien eene zaak rechtveerdig is, zal zij, eensdaags ondanks alle tegenkantingen zegevieren, in de volle maat harer biilijkhetd Redevoering van Dr Borms. Maken wij eerst wat nader kennis met dien on- vermoeibaren voorvechter der Vlaamsche zaak, dier kapioen voor de vervlaamsching der Gentsche Hoo- geschool. D' Borms deed zijne studiën te Leuven en bekwam er den graad van Doctor in Germaansche Philolo gie. Na eenigen tijd huisleeraar te zijn geweest bij oud-minister Descamps, werd hij naar Peru gezon den, om er het middelbaar onderwijs te gaan herin- richten In 1906 keerde hij naar Vlaanderen terug, waar hij leer aar werd benoemd eerst aan het Athe- neeum te Mechelendaarna te Antwerpen, waar hij thans nog is. Een man, een jonge man van pas vier en dertig iaar, en die voorzeker een der grootste werkers is om 't Vlaamsche Volk wakker te schudden. 't Is die hooggeachte Vlaming, wiens kernach tig woord en bezielende taal wij Zaterdag laatst aanhooren mochten. Het zal niet misplaatst zijn kortbondig die puike rede samen te vatten en u die op te disschen. c Aller, gij hier tegenwoordig, zijt Vlamingen G;j voelt dat, gij zijt er diep van bewust. Wat meer is, gij zijt overtuigde Vlamingen. Wel is waar, kan die overtuiging somtijds verzwakken, kan zij som tijds geweldige aanstootingen verkrijgen, die ze doet schudden en beven. Om die te versterken, is er materiaal van noode. En dat materiaal moet gij vinden in 4 volgende gedachten. Met een woord, in uwen strijd voor de Vlaamsche zaak, moet gij u die vier hoofdzakelijke gedachten steeds voor oogen houden. 1) De gedachte der gelijkheid Hier in Belgie, zijn er twee rassen. De Vlamingen, ten getalle van 4 millioen, de Walen, 3 millioen. In die familie mogen er geen lievekinders, geen troetelkinders zijn. Wij moeten beide op gelijke wijze behandeld worden, en het mag niet gezegd worden dat de talrijkste dier stammen min bevoor- deeligd is dan de minst talrijke. Wij willen de Wa- len niet beheerschen. Dat ligt in den aard der I Vlamingen niet. Onze geschiedenis is daar om te bewijzen dat de Vlamingen nooit geene veroverings politiek gevoerd hebben. Wij zijn bezield door een gevoel van rechtveerdigheid en nooit zullen wij in breuk maken op de rechten onzer Waalsche broe ders. Wat wij willen en wat wij zuilen bekomen is de schreeuwende ongelijkheid te doen ophouden die heden bestaat. Men mag niet opleggen aan een een- voudigen douanier tweetalen te kennen, als er maar eene vereischt wordt om minister, generaal en an dere vetbetaalde posten te vervullen. Men mag de tweetalligheid niet opleggen aan den minderen, en er maar eene vergen aan den hoogeren man. Die ongelijkheid gaat nog verder. Wannejr de Vlaming zijne twee talen machtig is, dan nog wordt hij stiefmoederlijk behandeld. In het groot stapel- huis te Brussel, bestaan er wel 40 bezoldigde plaatsen, die verleend worden aan tolbeambten, die door hunne bezorgheid en vlijt uitmunten. Ehw.-l, eene voorwaarde wordt er vereischtmen mag geen Vlaamsch kennen. Er bestaan in België 20 Athenaea. Van de 20 pre- fekten, die er aan 't hoofd staan, zijn er 15 Walen en enkel 5 Vlamingen. In het middenbestuur van 't ministerie van spoor wegen, worden er jaarlijks 1.100.000 fr. jaarwedden betaald aan Waalsche ambtenaars, en enkel 800 000 fr aan Vlaamsche. De provincie Namen, die eene veel geringer be volking heeft dan de provincie Antwerpen, bezit 20 postbureelen meer. Luxemburg, min bevolkt dan Limburg, bezit 21 postbureelen meer dan laatstge noemde provincie. Het arrondissement Aalst dat 100.000 inwoners meer telt dan het arrondissement Dinant, bezit 15 postbureelen min. Voor de pleziertreinen, die rijden tusschen Antwerpen en Oostende (113 kilometers) betaalt de Vlaming 5 fr.voor de pleziertreinen tusschen Namen en Oostende (180 kilometers) be taalt de Waal maar 4 fr. En dat spruit hieruit voort dat de dienst die de pleziertreinen moet regelen uitsluitend samengesteld is uit Walen. Minister Helleputte, die het zoo wel meende voor de Vlaamsche zaak, heeft zelf den tweetalligen Reis gids moeten opstellen, zoo ver ging de kalsstarig- heid zijner Waalsche ambtenaren. Toen volksverte genwoordiger Van Cauwelaert die misbruiken in de Kamers aanklaagde, dan schreeuwde de Waalsche socialist Destrée hem toe dat de Vlamingen te dom waren Ehwel, die domheid zal een einde nemen. Het zal niet meer gezegd worden, dat het talrijkste, het vreedzaamste, het vredenlievendste deel van Belgie, dat deel waarop de troon het meest steun heeft, achteruit zal gedrongen worden. Elk zal gelijk recht in Belgie bezitten. 2) De gedachte van stamtrots In onzen strijd moeten wij steeds voor oogen houden, dat wij de telgen zijn van een addelljk geslacht, dat in den loop der eeuwen, steeds aan de spitsjder beschaving stond. Niet één volk kan roemen op schilders, als Van Eyck, Memh'nc, Rubens, Jordaens, Teniers, Van Dyck niet één volk heeft dichters als Vlaanderen. Wie kent niet die wereldgeniën, Maerlant, Vondel en Guido Gezelle. Wie kan boogen op eene rei ge leerden der gehaltevan een Mercator, een Palfyn een Simon Steven een Lipsius. Vergeten wij niet dat het de Vlaamsche gemeen ten zijn die de glorievolle vrijheidszon het eerst hebben laten glooren over Westelijk Europa. Doordrongen van die edele geschiedenis, staren wij vooruit, werken wij mede om die glorievolle dagen weder te doen opdoemen. Ja, ons volk was diep gevallen, en toch heeft het getoond dat hef nog leeft, dat er nog geestesvuur in smeult. Herden ken wij dat wij in die verbasterde tijden nog man nen geteeld hebben als een Conscience, een Gezelle een Streuvels, een Peter Benoit, en zooveel anderen. Wat wij noodig hebben, om die heerlijke zon aan Vlaandrens'kimme weer te doen prijken, is de Vlaamsche Hoogeschool (Daverende toejuichingen). 3) De gedachte der wetenschap bijzonderlijk op gebied van pedagogie of opvoedkunde. Doordringen wij ons goed van die grondgedachte dat, alle onderwijs, om degelijke te zijn, op de moe dertaal moet gesteund zijn. Wat gebeurt er hier in Vlaanderen De moeder leert het kind de eerste begrippen in het Vlaamsch, zij is de eerste onderwijzeres. Het kind gaat ter school. In bijna alle lagere scholen van het Vlaamsche land gebruikt men het Vlaamsch als voertaal. Tot nu toe is alles wel. Doch, de jonge scholier wil zijne kennissen voltooien. Hij gaat ter middelbare school. Daar gebeurt iets zonderling, om ni t te zeggen, iets onzinnigs, iets onred ljks. In plaats van het Vlaamsch als voertaal voorts te ge bruiken, iets dat strookt met de grondbeginselen der opvoedkunde, breekt men ermede af en de jonge knaap moet leeren denken en schrijven in het Fransch. Zoo te werk gaan, kan niets anders dan naieel me debrengen. Bijvoorbeeld, moet het kind algebra- leeren, een vak dat uit zich zelf reeds moeilijk is dan staat het voor twee moeilijkheden. Ten eerste, het heeft moeite met het vak zelf, en te tweede het heeft moeite met de taal, die het maar onvoldoende kent. De wedstrijden die ieder jaar plaa's grijpen tus- schende leerlingen der athenaea en die der aangeno men collegies leveren er ons een slaande bewijs van. In de vakken die de Vlamingen in het Vlaamsch studeeren, behalen zij 14 prijzen en de Walen 13 prijzen. In de vakken die de Vlamingen in het Fransch moeten aanleeren, behalen zij er enkel 3 en de Walen 13. Dus, wanneer de Vlamingen mogen kampen met gelijke wapens, d. w. z. wanneer ze mogen kampen in hunne taal, dan staan zij op ge lijken voet met de Walen. Zij moeten het onderspit delven wanneer zij strijden met ongelijke wapens. En dat kan niet anders. Wij moeten denken en spreken als Vlamingen, wij moeten zingen zooals wij gebekt zijn. Dus in Vlaanderen moet alle on derwijs van laag tot hoog vervlaamscht zijn. Wat zal er dan met het Fransch gebeuren hoo- ren wij opmerken. Het Fransch zullen wij voorts aanleeren, omdat wij het noodig hebben. De Vla mingen hebben daar niets tegen. Wij zullen het voorts leeren, omdat wij, indien wij het niet deden, de minderen zouden zijn. Tot bewijs van dien is dat het meerendeel der ontwikkelde Vlamingen benevens Vlaamsch ook Fransch en ook nog Duitsch en Engelsch kennen. Maar wat wij willen is dat men het Fransch aan- leere als eene vreemde taal. En zoo doende, zal men

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1912 | | pagina 1