Een buis POPERINGHE WERYIOK Kamedieerei! VERBROEDERING. De genaamde Vandenbroucke Karei, (gezegd den Meenenaar) die nog vier maanden kot te doen heeft voor diefte, was Vrijdag 13 dezer, terug naar Yper geko men, met Ossaert Aline. De policie be merkte den Meenenaar en kon hem en zijne gezellin aanhouden, 's Anderendaags gedaan door de gendarmen. Zaterdag laatst ging de veekoopman, Rommel Cyriel, een glas bier drinken in den Sultan op de Markt. Toen hij buitenkwam, bestatigde hij dat een rappe vogel den Noorden was ingeflikt met zijn rijwiel. In den nacht van Dinsdag tot Woens dag zijn dieven binnengedrongen in het huis van M. Hector Liebaert, gelegen op den Brugschen steenweg. M. Liebaert die ziek te bed lag, hoorde gerucht beneden, duwen hij bedankte spreker en feestvierenden om Niet kunnende opstaan, gebruikte hij een den blijk van genegenheid die zij hem zoo milde-1 stoel om de andere bewoners te wekken, lijk jonnen: Ik ben fier, sprak hij, onder geleide j Mevr0uw weduwe Thirion, hare dochter Thirion, hare en meid gingen naar beneden, en besta- tigden dat de dieven niets hadden gesto len, maar dat het venster openstond en dat eene ruit was gebroken. Uit het onderzoek is gebleken dat de Dickebusch. venster te openen en binnen te dringen. I Men heeft sporen van kaarsen op het ta pijt ontdekt. Zij hadden voor doel de brandkas open te breken. Het parket is ter plaats geweest. De politie heeft Woensdag namiddag een oudveroordeelde, den genaamden Jo seph Candaele, uitMersxplas voortvluchtig, aangehouden. Hij zal naar zijn oud logist j teruggestuurd worden. j te pachte ZONNEBEKE steen weg, met hof en land volgens begeerte, palende aan de herberg De Katotten ZONDAGRUST Dienstdoende Apo theker te Yper Zondag 22 September. F.VAN WINDEKENS, Rijselstraat, n°31 C H. S A C R E Wisselagent Antoine Dansaertstraat, 32-34, Brussel' - HUIS GESTICHT //VI 875 - Voordeelige en goede verpande plaat singen aan den on veranderbaren intrest van 4 112, 5 en 6 in fondsen verschij nende op de officieële beurstafel. Wekelijks financieel blad, zending op vraag. Hélé! "Werker,, waar blijft ge? beter Fransch spreken en schrijven dan nu. Wat wij niet willen, 't is dat men de les van rekenen, van geschiedenis, enz. doe dienen om Fransch aan te leeren. Men leert rekenen om te kunnen rekenen, en men leert niet rekenen om Fransch aan te leeren Dat is gesteund op de weienschap, op de echte op voedkunde. Willen de kinders zich ontwikkelen, het onderwijs moet de moedertaal als grondsteen hebben. 4) De gedachte der volksliefdeWij zijn flamin ganten, omdat wij ons volk beminnen, omdat wii het hooger op willen. Fieden ten dage, wordt de Vlaamsche werkman, die doorgaat voor een taaie en vlijtig arbeider, meestal voor zwaar werk gebruikt, werk waar het verstand voor weinig inkomt, en werk, die-ook het minst betaald wordt. Vlaanderen is nog te veel de streek der hongerloonen. Terwijl vreemden de plaat sen der Vlamingen innemen als mecaniciens en electriciens, ziet de Vlaming zich genoodzaakt den oogst te gaan doen in Frankrijk, of te werken in de mijnen van 't Walenland of in de Duitsche steen bakkerijen. Dat spruit hieruit voort, omdat de Vlaamsche werkman meestal geen vak, geene fijne stielkennis bezit, gegeven door bekwame ingenieurs, in nijverheidscholen, en in vakbladen. In Henegou wen telt men 44 nijverheidscholen met 11.000 leer lingen, terwijl Oost-Vlaanderen er slechts 6 bezit met 1600 leerlingen In 't Walenland, is elk inge nieur bekwaam te onderwijzen. In Vlaanderen niet, omdat hij de taal van 't volk niet ken. Willen wij van ons Vlaamsch werkvolk knappe ambachtslieden maken, als de Engelsche en Duit sche, wij hebben eerst en vooral bekwame ingenieurs van doen, die de taal van 't volk machtig zijn en die het kunnen opleiden tot fijne vakkennis. En dat kunnen wij alleen bekomen door eene Vlaamsche Hoogeschool. Dit jaar wordt Conscience herdacht, die zijn volk leerde lezen en het zijn stamtrots herinnerde. Toen Duitschland zijne groote dichters, Goethe en Schiller vierde, dan rezen op de openbare plaat sen aller steden standbeelden ter hunner eer op. Nergens zien wij dat in Vlaanderen, omdat de stam bewuste Vlaming iets steviger wil dan een bronzen pronkstuk, omdat hij iets wil waarop Concience met meer welgevallen kan neerstaren, omdat hij wil een Vlaamsche Hoogeschool. Inniger kunnen wij onzen dank niet uitdrukken aan hem, die zooveel gedaan heeft voor zijn geliefd Vlaamsche volk. Werken wij dan onverpoosd, sluiten wij onze rangen dichter en dichter, staren wij steeds op de gloriezon die aan de kimme rijst, strijden wij steeds met onvermoeibare krachten om in 't korte op 't graf van Concience, dien luisterlijken palm de Vlaamsche Hoogeschool te mogen neerleggen, 't Is het machtigste, het sprekendste bewijs onzer dank baarheid aan hem wiens geest ons steeds moet be zielen. Wij Vlamingen zijn diep verknocht aan onze na tionale instellingen, wij zijn Belgen. Wij wenschen niets beter dan eene hartelijke verstandhouding te zien ontstaan, eene voorspoedige en vruchtbare een dracht te zien heerschen, rustend op rechtvaardig heid, wederzijdschen eerbied, en volledige vrijheid. Wij willen onze Waalsche broeders niet onder drukken. Wij willen geene scheiding omdat wij een grooter Belgie wenschen, grooter door den roem der beide rassen. Doch, wat wij ook willen, en wat alle redelijke menschen met ons willen, 't is dat wij gelijke rech ten bezitten. In een huishouden moeten al de kinders gelijk behandeld worden. Geene voorliefde, geene troetel- kinders. Dat is de grondvereischte om eendracht en lief de te zien bloeien. Wat wij ook willen is ons Vlaamsche volk meer te doen ontwikkelen, hooger op te doen klimmen En die wensch is rechtmatig Het vervullen van die wensch, waartoe vlaamsch hooger onderwijs brood- noodig is, kan niet anders dan Belgie het gemeene vaderland meer kracht, meer luister bijzetten. Dat is echte volksliefde, dat is ware vaderlandsliefde. Wij zijn gelukkig te zien dat die gedachten van eendracht, gesteund op wederzijdsche gelijkheid meer en meer veld winnen, zelfs bij de Walen die de zaken zonder vooringenomenheid beschouwen De feesten te Antwerpen ingericht ter eere van de beroemde Luiksche koninlijke zangmaatschappij de Legia zijn er het sprekendste bewijs van. Redevoeringen, tintelend van hoogergenoemde gevoelens, werden daar uitgesproken door Waal sche en Vlaamsche heeren, vereenigd in een broe derbond. Ondanks de engheid der plaats waarover wij be schikken kunnen wij toch niet nalaten eenige dee- len dier redevoeringen hier neer te pennen. De voorzitter der Legia zegde onder andere Zangers van dit nijvere, werkzame wellicht iets hekelend Walenland, doch diep verknocht aan onze nationale instellingen zijn wij gelukkig ons te be vinden op dit stadhuis waar alles spreekt van het roemrijk verleden van het vlaamsche volk. Wij ver geten niet dat wij ons hier bevinden in een groot centrum van kunst wij bewonderen uwe schilders uwe toonkundigen, stichters en voortzetters eener wereldberoemde school en wij voelen ons daarom een beetje thuis. Broederlijk reiken wij u de hand als gij willen wij een eenig Belgie, grooter door den roem zijner kunstenaren, grooter door de eendracht van beide rassen. Wij zullen de faam van ons vaderland we ten hoog te houden en dat kunnen wij enkel zoo wij onze daden steunen op die geliefde vrijheid, die de grondvesting onzer Grondwet is. Ik verzoek u, heeren, een driewerf hoera te roepen ter eere der stad Antwerpen en hare vertegenwoordigers Na de uitvoering der kooren nam M De Bom, voorzitter der Antwerpsche koninlijke harmonie het in woord deze voege In den laatsten tijd werden er vele woorden ge uit welke, alhoewel uitgaande van de beste inzich ten en van een gevoel van gewestelijke nationali teit nochtans de Waalsche en Vlaamsche bevolking zouden kunnen misleiden waar het geldt de gevoe lens van wederzijdsche verbintenis en de genegen heid welke nooit ophielden en nooit ophouden zul len hen te vereenigen. Eene hartsterkende ontvangst als deze zal meer doen, ik ben er van overtuigd, om in deze alle misverstand te verdrijven, dan de pla tonische betuigingen, gegrondvest op belangrede- neeringen, waarmede het hart niets gemeens heeft 'M* Ik eindig dus, mijnheeren, met wat het begin had moeten zijn-ik vraag u om verontschuldi ging—met de woorden aan te halen door onzen zeer beminden Vorst verleden maand uitgesproken, op het feestmaal hem door het college van burge meester en schepenen aangeboden Antwerpen bewijst aan Belgie dat de oude leus die onze vaderen in de dagen van gevaar tot 's rijks spreuk hebben uitverkoren, niet uit ijdele woorden bestaat, maar dat zij de werkelijkheid is de waarheid zelve voor een land als het onze waar de geschiedenis eeuwenlang twee even dap- pere even begaafde volkstammen vètanengd heeft De kracht door eendracht door rechtschapen en hartelijke eenstemmigheid ziedaar, ik leg er met ontroering den nadruk op, de schuts van ons nationaal bestaan, gemeenschappelijk en lijdzaam werk van vele geslachten en waarvan onze onaf- hankelijkheid te harer ure, de grootheid is ko- men bevestigen door aan de Belgen een glansrijk en gelukkig nieuw tijdperk voor de toekomst te ontsluiten. Dit is de bedoeling welke de Koninklijke Har moniemaatschappij aan de ontvangst van heden wilde geven en in herinnering derweike zij de ko ninklijke maatschappij la Légia verzoekt dezen palm te willen aanveerden. Daverende toejuichingen hadden die echt vader- landsche rede begroet en zij namen toe wanneer M Verheyen namens de Vlaamsche maatschappijen een palm overhandeigde en daarbij zegde Op dit oogenblik, nu de geesten door de taal kwestie worden opgewonden, zult gij ons toelaten u te zeggen, want nooit was de gelegenheid schoo ner, dat de Vlamingen niet zijn zooals men ze af schildert in zekere bladen, namelijk als vijanden der Walen Neen wij zijn uwe vijanden niet maar wij strijden voor onze rechten die ons duurbaar zijn. Het was te midden eener eindelooze ovatie, dat de beroemde zangerschaar de zaal verliet. Nooit, zegden de Luikenaars nergens werden wij zoo warm zoo hartelijk onthaald dan te Antwerpen. Mogen deze gelegenheden tot innige verbroede ring tusschen Vlamingen en Walen zich nog meer herhalen, ook op een ander gebied dan de kunst. Dan zou men beter kennis maken en grondige ver standhouding zien ontstaan die machtig zouden bijdragen om een grooter Belgie te vormen. Willem. te zien lokken, om in eenen luiden schaterlach los te bersten.Gij ouders, die 't gehoord en gezien hebt, wapent u tegen de poetsen uwer piotten Zijn ze zi k of zuchtig, flauw of onderhevig aan fleure- cy", Kobe-Cies kan 't getuigen, weet wel dat het iet altijd hun hoofd is dat een pijnigt, maar meest al hunne platte beurs... Wie der spelers hier uitmuntte ware moeilijk om onpartijdig te verklaren nochtans wilde ik eens hertelijk lachen 'k zou G. Priem in zijne rol var, Kobe-Cies doen optreden Hij ook zal altijd veel bijdragen om de tooneelafdeeling te doen groeien en bloeien. Is het te verwonderen dat eenieder zich zondag avond goed heeft vermaakt, en dat de palmen der handen gloeiden van de herhaalde toejuichingen!... Voeg daarbij de uitgelezene muziekstukjes door de St-Pietersfanfare zoowel uitgevoerd, en gij zult een gedacht hebben van de ondernemingsgeest dier jon gelingen en van de liefde en de genegenheid die zij hunnen beminden Bestierder toedragen. Maandag avond werden de tooneelstukken her opgevoerd voor de moeders en zusters der deelne mende jongelingen, en dat zoo mogelijks met nog meer bijval want Eenieder vierde om ter meest Van zijn Bestierder 't blijde feest M. D. - De gazetten - de eene het uitschrij vend van eene ander geven de namen j der oudste volksvertegenwoordigers die meer dan j i 28 jaar in de Kamer zetelen. Zij noemen MM A.Alfons Debusschere. Visart de Bocarmé sedert 1868 Beernaert, Woeste sedert 1874; Begerem en Van Cleemputte sedert 1886 Thienpont sedert 1887. Maar allen vergeten M Colaert burgmeester van Yper die sedert 20 Febtuari 1884 naar de Kamer gezonden werd. - In de prijskampen der nationale tentoonstelling i van bieenteelt te Rousselaere, hebben vijf leden der maatschappij Vereenigde hofbouwliefhebbers en bieenteelers onzer stad schitterende uitslagen beko- men, op de 62 Belgische tentoonstellers Victor Van Sint Pieter's Jongelingskring. Beselaere van Yper 8 eerste priizen en den eerepriis 2 tweede priizen en 5 derde prijzen en een vierde prijs Alois Beils van Gheluvelt 2 eerste prijzen en 1 derde prijs. In de wederlandsche tentoonstelling van hofbouw te Rousselaere behaalden Jan Soete van Ledeghem (fabriek van opgelegde groenten La Jubelt, o jubelt gij jongelingenschaar En viert zijn patroonfeest gij allen te gaar. De jongelingen der St Pieter's Congregatie vier den Zondag laatst met vroolijken luister, het patroon feest van hunnen beminden Bestierder, den Eerw. Heer René Leys. Op straat Blij en welgezind trok de St Pieter's fanfare, onder geleide van haren kranigen bestierder den heer C. D'Haene, om 6 ure naar het huis van den gevierden... Na hem met eene machtige Bra- bamjonne en een daverend handgeklap begroet te hebben, leidden zij hem stoetsgewijze en onder 't spelen van opwekkende stapmarchen naar de feest- vergadering. Wat was zij treffend schoon die talrijke jonge lingenschaar fier en onverschrokken geleidde zij haren geestelijken vader door de straten der paro chie... Neen, die jongelieden vreezen den spotlach der spotters nietzij zijn fier te toonen dat zij ge lukkig zijn te mogen genieten van de onverpoosde zorgen en vaderlijke vermaningen eens priesters. In de kapel In de kapel, waar autaar en heilig- beelden in den helderen glans van kaarslicht praal den, werd den Eerw. Heer Bestierder door eene prachtige feestrede verwelkomd Daar deed de jonge redenaar R. Verhaeghe, zoo juist als letter kundig, al het moeilijke en lastige uitschijnen van het ambt van den opleider der jeugd hij toonde hoe hunnen geachten Bestierder daar voorbeeldig aan beantwoordde, bijzonderlijk door het inrichten eener studie- muziek- en tooneelafdeeling voor het werkmanskind,,en eindigde met hem door het aan bieden eener prachtige bloemengerf, in hun aller naam te bedanken voor zijn grootsch edel en ver- moeiënd streven.... Diep ontroerd trachtte de feesteling de toege zwaaide en toch zoo wel verdiende hulde, met den sluier der nederige vergetelheid te doen overscha- Merveille den eersten prijs; Oustaaf Librecht van Gheluvelt den 2 prijs met Dalias, den eersten prijs met poreij en ajuin Arthur Legein van Becelare den 2e prijs voor zijne plans van hovingen. Poperinghe een buitengewoon schitterenden zege praal behaald. Rhetorica. Latijnsche taal (157 mededingers)- Derde prijs, Jozef Pieteis van Poperinghe.—Vierde prijs Alfons Debusschere van Ardeye. - Eerete sc- cessiet Felix Delanote van Proven (75 p)-Bekc- men eene melding Nestor Coene (60 p.), Felix Rom mens (60 p.) en Alb. Crousel (50 p.) Tweedeklas of Poësis. Latijnsche taal (181 mede dingers)-Zesde prijs, M Jozef Denys van Crom beke-Vierde accessiet, M Jeroom Suffys van Pope ringhe —Bekomen eene melding: Marcel Delanote (62 pJozef Dondeyne (55 p.), Hendrik Hasse- broucq (50 p Rhetorica Grieksche taal Tweede prijs, Felix Rommens van Poperinghe.-Vijfde prijs Jozef Pre fers van Poperinghe.-Tweede accessiet, Alb. Crou sel van Poperinghe - Eervolle melding Nestoi Coene van Crombeke en Alfons Debusschere van Ardoye. Tweede klas. Grieksche taal. Vijfde prijs, Jeroom Suffys. - Vierde accessiet, Hendrik Hassebroucq van Wytschate.Vijfde accessiet, Jozef Dondeyne van Loo.—Vijfde eervolle melding, Jozef Denys van Crombeke. Bekomen elk eene melding Alfons Cu- velier van Locre (60 p.), Marcel Delanote en Valère Muyssen van Proven (55 p Rhetoiica. Natuurlijke wetenschappen. Bekomen eene melding Jozef Pieters (55 pen Nestor Coene (50 p.) Rhetorica. Nederlandsch opstel. - Derde accessiet Vierde eerv. melding, Felix Rommens. - Bekomen nog eene meldingJozef Pieters (60 p.) en Albert Crousel (50 p.) Rhetorica Fransch opstel -Derde prijs Felix Rom mens-Bekomt eene melding Albert Crousel (59 p) Tweedeklas Nederlandsch opstel.-Tweede prijs Jozef Denys van Crombeke. - Bekomen nog eene melding Jozef Cornelis van Stavele, Joz. Dondeyne van Loo en Alf. Cuvelier van Locre (60 p.)Vaière Muyssen van Proven (57 p.), Jeroom Suffys (56 p.) en Hendrik Hassebroucq (54 p.) Tweede klas. Fransch opstel. Bekomen eene melding Jozef Denys (60 p.) en Jozef Dondeyne (50 p) Aan den wedstrijd der middelbare scholen hebben twee leerlingen van de aangenomen middelbare af- deeling ook deelgenomen Voor het letterkundig gedeelte (opstel in het fransch en in het nederlandsch is Vandenbroucke naar het gevang over gebracht. Aline Ossaert is naar de grenzen den op Vrijdag 4 October, in het Volkshuis Yper- geschiedenis en aardrijkskunde) bekomen de 5e eer volle melding Felix Bartier van Poperinghe en Jozef De Corte van Wervick. Het is eene ware triomf voor ons bloeiende colle ge dat alzoo aan de spits van de middelbare gestich ten van het gansche land komt. Onze hertelijkste gelukwenschen aan de wakkere en werkzame leerlingen en aan de eerweerde heeren bestuurder en leeraars. HOPTENTOONSTELLING.— Zondag 22« September zal de schrijver van den hopbond de inschrijving doen voor de tentoonstelling van hop. j Daartoe zal hij zitdag houden van 8 ure tot den j middag in het lokaal Westvlaanderen Noordstraat. De plaatselijke tentoonstelling zal gehouden wor- der Fanfare, welke ik in 't bijzonder bedanke, en vergezeld mijner talrijke jongelingen, door de stra ten onzer parochie gestapt te zijn, niet voor de eer die mij geschiedde, neen, maar omdat gij allen zoo hebt bewezen niet bevreesd te zijn, ondanks beknib beling en spotternij, eenen priester Gods feestelijk rond te Liden..Het menschelijk opzicht, dat is de straat nr 29 te Poperinghe De toogzaal is open voor iedereen van 9 ure 's morgens tot 4 ure na- middag. Het is een gunstige gelegenheid voor alle hop- planters om eens den vooruitgang van de hopteelt na te gaan. Vooral de boeren die nog geen lid zijn van den hopbond, zullen er deugd van hebben die tentoonstelling te gaan bezichtigen. Ten 10 1/2 zal er eene openbare voordracht zijn over de handelsweerde der Poperingsche hopsoor ten. HOMMELPLUK—Het seizoen van de hom- melpluk is al verre gevorderd op sommige hof steden is het reeds voleindigd op het meestendei 1 zal het duren tot den halven der naaste week op eenige zal men nog plukken te Baafmesse. Deze week zijn er al wel 600 vreemde plukkers huis waarts gekeerd. j Op eenige hofsteden te Boeschepe en te Pope ringhe is er wat woeling ontstaan wegens loon kwes tie de vreemde plukkers hebben meest overal den kost en vijf centiemen per kilo geplukte hop de plukkers van de plaats krijgen zelfs 6 tot 7 cent. Zondag ontstond er twist in eene herberg busct - kot genaamd, op de grenzen van Poperinghe en Reninghelst. Vreemde gasten hebben ruiten en her- berggerief verbrijzeld. In andere kroegen ontstond er ook twist en gevecht. De gendarmen wisten niet ls er misschien gebrek aan licht in de socia listische bovenkamer 't Is ook mogelijk. Immers sedert de goedingerichte roode nieuwsberichters op hunne kromme kn ukels kregen om «kadé» te h bben verkocht S -dert zij levers, longen en borst- kasse op den rug hunner tegenstrevers hebben schor en droog gespogen, Sedert dien, is 't om zoo te zeggen uit en amen met de kluts, en zijn de kre kels, de Barons, de Laplanders, de puiten, de pad den, de speurhonden, de hazewinden enz. enz. die eertijds in 't poeltje nesteldenaan 't loopen ge gaan Is er misschien gebrek aan lezers Hierop kan een klein kind antwoorden, want, se dert de blindste blinde heeft moeten zien dat 't al kontekeerhaafs afloopt en uitvalt wat nien er in de menschen wijsmaken wil Sedert dien is t alhier een spreekwoord geworden dat de socialisten scheeren zonder zeepe, en was 't dan ook sedert dien aan den inhoud van den ransel te zien dat de rondventer op 't lest al de te verkoopen nummers heel gema k- kelijk bachten de voering van zijn weekklakke kon bergen Héla Werker waar blijft ge De Mier. GROOTE KAARTING (singelen met 4 blad- jes) ter herberg In den Pauw bewoond door M.Jules Laevens Lesaffre, Ouyseeckestraat op Zondag 22 September 1912 (vandaag), 30 fr. prij zen gewaarborgd. De inleg is 60 centiemen voor 2 en 1 frank voor 4 inschrijvingen. De inschrijving heeft plaats van 6 tot 7 ure 's avonds om daarna seffens te beginnen kaarten. STUDIEKRING.- Woensdag aanstaande, 25 Sepiember om 8 1/4 ure 's avonds vergadering van den studiekring. Er zal gesproken worden over de noodzakelijkheid van het kristelijk onderwijs en overde vervlaamsching derGentsche hoogeschool» De leden van den kring wezen dus allen op post. vijand dien gij, jongelingen moet overwinnen dieveu, na de ijzeren baar te hebben weg- Hij stuurde nog een woord van dank tot de Eerw.genomen die de luik sluit, eene ruit met i waar eerst derwaarts. Heeren Deken, Pastoor van St Pieters en anderemodder hebben bestreken. Na die opening -Dinsdag ontstond erin het hopveld van R n^opbeurendiTkffenwoorXvheh^Nie^feé^ hebben gemaakt, zijn zij erin gelukt het Q^ghebeur, langs de Boeschepekalsijde, een twis. ne opbeurende tegenwoordigheid, het feest kwamen vereeren en opluisteren, waarna eenieder plaats ging nemen in de feestzaal. In de feestzaalOverheerlijk was de aanblik der feestzaalEen prachtig tooneel, weerdig van eene ruimere plaats, was op het uiteinden der beneden zaal opgetimmerd vaandels, draperijen, bloemen en festoenen, overvloedig en verscheiden, wisselden elkander in blijde toonschakeering af. En volk I... Een man is weinig maar—die kon er toch niet meer binnen. Twee tooneelstukken De Pauzelijke Zouaaf treurspel en De piotten van 't 3e Ligne blijspel werden oprecht meesterlijk vertolkt. Wat was zij edel, de kalme en nederige heldhaf tigheid der zouavtn tegenover de wilde barbaarsch- heid der Garibaldisten wat was zij treffend de christene volherding van den zoon zouaaf tegenover de woeste bedreigingen en verderfelijke beloften van den vader Garibaldistwat waren zij hertroe- rend de laatste bede en heldendood van den zouaaf en de bekeering van zijnen verdwaalden vader, hoofdman der Statenroovers 't Was droevig, ja, maar 't was schoon en leerrijk..,. Ja, gij jongelingen tot hiertoe nog onbekende spelers, ditmaal hebt gij u zeiven overtroffen en getoond dat er in u een 1 ziele steekt, vatbaar voor de edelste en verscheiden- ste gevoelens... Proficiat I gij allen proficiat gij vooral J. Bertier, A. Logie, J. Bostyn, K. Ronse en Fl. Duflou, gij zijt de kern der St Pieterstooneel- gilde, aan' u de plicht er ook den roem van voort te doen bewerken onder de wijze leiding van uwen gewaardeerden tooneel meester den heer G Flamey. Ook de prachtvertogen Het slagveld en de verheerlijking die het treurspel voltrokken, waren schoon en grootsch en de glans van 't bingaalsch vuur die de roerlooze en stramme gestalten en we zenstrekken omstraalde had het tooneel in een beeld rijke schilderij herschapen. Doch na regen zonneschijn Heeft de opvoering van het treurspel menige traan uit de oogen ge perst, zeker was het blijspel wel geschikt om die tranen te drogen of door vreugdetranen te vervan gen. De piotten van 't 3e Ligne hebben aller lachspie ren ontspannen Waarlijk 't was genoeg Kobe-Cies in houding en manieren gade te slaan, Jan-Pieter te hooren jammeren over zijn Trientje, Jan-Nonkel te zien exerceeren of de oude Docus met zijn hoo- (TP 7iiHpt1 mitte emnLaliilf aam „j. tusschen een plukker van Meulebake, zekeren Van- denbossche, en eene plukster, eene zes-en-twintig jarige vrouw van Thielt. In zijne woede greep dr plukker een draaipistool uit zijn zak en vuurdt tweemaal op de vrouw zonder haar te treffen. Deze vluchtte weg, terwijl al de andere plukkers vol schrik de vlucht namen. De dader liep weg, wierp zijn re volver in het naburige veld. De gendarmen konden hen aanhouden bij de hofstede van Th. Derycke. Vandenbussche werd ter beschikking van het par ket gesteld. Intusschen was de vrouw, langs de sta tie van Abeele naar Thielt vertrokken. j BUURTSPOORWEG -Volgens de schikkin jgen, welke het beetensyndikaat nam met denstaats- poorweg en met den buurtspoorweg moeten er van 1 Octoker tot 25 November 27 wagons beeten ge- t laden worden te Crombeke, 30 te Westvleteren, 53 t te Proven, 41 teSt Jan ter Biezen, 55teWatou, 105 te Poperinghe en 24 te Abeele. Om alle belemm ring van de trams te vermijden, heeft de maatschap pij van den buurtspoorweg eene derde tramlijn ge legd tusschen de Crombekekalsijde en Het Doorntje te Poperinghe. Daar zullen de koopwarentrams kunnen gegareerd worden om de reizigerstrams door te laten. MIDDELBAAR ONDERWIJS. In den wed strijd tusschen de aihenea en de aangencm n colle ge zijden muts smakelijk aan zijn steenen pijpkenges van het land heeft het aangenomen college van Wat mag er met het herbakken Werviksch rocd klakpotterke wel schelen?... In den loop der vijf f zes laatst verschenen half-maanden, heeft het arm ding slechts drie maal het daglicht gezien, en is het bijgevolg op de vijf of de zes, twee of drie maal in de patatten blijven liggen I Wat mag de oorzaak daarvan zijn Heeft het misschien gebrek aan redacteurs ofte j opstellers 't Kan wel zijn, want, sedert de gemiste minister van de drukpers en het macaronpapier om des wil- i Ie zijner mislukte hotelierskandidatuur, wapens en h gage, ritme en ran„el in eene fransche kolere 't volkshuis ingooide en riep dat zij zelf nu kon den hunne papieren verkoopen Sedert dien loopt de roode drukpers van Wetvick mank en kreupel, en blijft 't voddeken al meer en meer ten achteren I Liederenfeest- Op dezen zondag 22 in Sep tember geeft onze Jonge Vjverwacht haar eerste vijverfeest. Dat is nieuws in Dickebusch, en jawel 't is nieuws dat welgekomen heet. Immers onze prille wacht staat hooge bij ons volk. Eikendeen zal opkomen om zijne lachspieren te ontspannen, en de jonge wachters toe te juichen met een paar uurkes vlaamsche leute. Met de medewerking der vlaamsche vrienden van Poperinghe geeft de Wacht een liederavond,en 't zal wel zijn, en 't zal vreugdig zijn De vlaamsche chorale van Poperinghe staat wijdgekend en welge- prezen, en de schoonste nummers van haren zang wijzer heeft zij gespaard voor Dickebusch. Allo, haast u maar om kaarten te vragen, want de schoolzaal, recht over de kerk, zal te klein zijn om 3 ure voor 't vrouwvolk en om 6 ure voor 't mannenvolk. Voor alle achterblijvers zullen er nog kaarten te krijgen zijn bij de ingangspoorte van 't klooster- Tot van d'achternoene en niemand te kort Leve de vijverwacht van Dickebusch. Bedevaart naar Dadizeele- Op maandag 16e dezer, ging de cong egatie der jonge dochters in bedevaart daar Dadizeele. Schoon was het en stichtend vooral. Zij waren rond de zeventig om blij te moede in rijtuigen op te reizen. De bedevaart be gon ter kerke met bedevaartmisse en algemeene Communie. Na deze treffende plecht, na een vrolijk ontbijt namen wij allen blijmoedig plaats in sierlijke koet- sewagens en heerlijken wijtewagen, en overal klonk aldra zingende vreugde Maria ter eere om hare ro- zekransgebeden te bestralen. Vreugdig trekt de wijtewagen Door de blijde straten toen En 't is bidden en 't is zingen Dat ze bin' de wijte doen... Ge moet weten, onder die wijte zaten vreugdig en zoo godvruchtig, deftige jonkvrouwen, voorbeel dige huismoeders, met al de blijgeestigheid onzer zoo beminde Neerplaatse. Of het er aangenaam was Daar was nu niets te kort, noch zilveren stemmen, noch zilveren snuifdozekes, noch traktaten op trak- aten.. De koetsier zelve was ervan gepakt zooda nig dat hij opeens de leidsnoeren der peerden ver loos... en 't en scheelde al niet veel of de wijtewa gen draaide met zijne pekkels in de grachten... Och Heere dat en mocht niet gebeuren I Maar met al dat kwamen we wat te late aan te Dadizeele Dg geestlijkheid had ons vruchteloos eeregeleide bereid., en wij kwamen toe binst het schoen en leerzaam sermoen der Hoogmisse. De hoogmisse wierd gezongen door den E. H, A. Devaere Pastor te Gheluwe, en ter processie wierd het Hoogw. gedragen door E. H. Declerck broeder van den Herder te Dadizeele - Dickebusch volgde het Hoogweerdig ingetogen door geloof en opgetogen door betrouwen. Rcnd den noene zaten we opgeruimd rond onzen Eerw. Pastor bij een welopgesmukte en traag be- liende tafel in 't Gemeentehuis, 't Was een echte fimilietafel die smaakte naar den trog, om nog ïog dikwijls zoo en beter. Op het slag van 3 uren waren onze bedevaarders, in alles voldaan zijnde ter kerke vergaderd. Onder Je gewelven van vlaanderens praalkerke helmden nogeens onze Marialiederen, onze laatste gebeden voor Dickebusch... en nu vooruit I Vooruit sloeg de zwepe, vooruit door de Yper- che kisteeldreven naar onzen vijver. B i onze blijde intrede—en nog te voren luid- ten de klokken den welkomgroet.en lof en dank wierd gezongen door onze bloeiende schola. Te Deum laudamus, zoo klonk in zachte melodij onze tot wederziens aan Dadizeele. Ja wel, op zulke uitstapjes zal de jonge vijver- wacht ook verlekkerd zijn, en verlangt alreeds tot 't naaste jare... en ze hebben gelijk. -Gazlicht-Wanneer wij- bedevaarders - op maandag avond alhier aankwamen meenden wij op het eerst dat onze schuimende peerden gemist wa ren van bane. Eikendeen vroeg angstig weg, of we wel in ons landsdorp waten, bij onze duurbare vij verbanken van Dickebusch -'t Was immers donker geworden, en als het, in vorige jaren, donker was bij ons, 't was er pekdonker, daar onze twee gehee- le petrollanteerns wel gelijkend waren aan blek- worms. En nu O nu gaan we mede met den tijd, der modernen.... Eene geheele reke gazeluchters verdreven vóór ons de duisternissen in helder stra lend daglicht der stad. Ja zeker, zei men in den wytewagen, 't is eene krans van s'ralen om de bedevaarders te verwelko men... Dickebusch wordt een fauboer van Yper, moderne luchters voor ma terne- wijtewagens I... en onder die|hertel'ike en luimige woorden waren we ter kerke, o daar was het klaar als in het huizeke der zonne I Hei gazelicht, uit zijn kundig toestel, speelde er zoo lief in onze p-achtige brandvensters onder de schoonste der streke te roemen ver-

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1912 | | pagina 2