H DOOD van l REUUEIT BUITENLAND YPER en ARRONDISSEMENT BREUKEN Katholiek /Volksgezind {Heekblad Oarlogverklaring door Montenegro De Kerk van Rome is de ware Kerk van Christus- YPER. Ons Volk Ons Volk„ BEM ENTERAAD Inhuldiging van M.OQCHY, burgmeester van SintJan DERDE JAAR N° 42 Wekelijksche Oplage O O O nummers ZONDAG 13 OCTOBER 1912. TELEFOON N° 137 G. Bras. Kerkelijke Kalender. Katholieke Vlamingen Staatsminister België komt zijn beroemdste Staatsman te verliezen: M. August Beernaert. M. Beernaert, te Oostende geboren den 26 juli 1829 hij was dus 84 jaar oud- is in Zwitserland, te Lucerne, overleden. Hij was er om deel te nemen aan de werkzaamheden der wederlandsche ver- eeniging van Kamerleden, tot bevordering der vrede onder de volkeren. Als blijk van bewondering waarmede de Staatslie den harer landen hem omringden werd hij tot voorzitter van dit Congres verheven. Over drie weken had M. Beernaert eene verkoudheid gekregen bij het verla ten van een der zittingen van het Congres te Oeneven. Hij moest zich te bed leg gen. Hij vertrok naar Italië, maar keerde welhaast terug. Terug in Zwitserland, werd hij door eene nieuwe verkoudheid aange grepen. Te Lucerne verklaarde zich eene longontsteking. Zijn toestand verergde spoedig. De doorluchtige zieke gaf zich rekening van zijnen toestand. Hij vroeg zelf om de laatste HH. Sakramenten te ontvangen, 't Was met stichtende gods vrucht, en volle overgeving aan Gods wil, dat hij Ons Heere ontving. Aan de bedsponde stonden Madame Beernaert, zijne echtgenoote, en M. Borel, zijn schoon broeder. Zondag, 's namiddags om 4 ure, gaf M. Beernaert, in het gasthof van Lucerne den geest. 't Is geweten dat, sedert lange jaren, M. Beernaert de raadsman was der familie van den graaf van Vlaanderen en bij onzen vorst in het hoogste aanzien stond. Om het leven te beschrijven van M. Beer naert, zou men meer dan een boekdeel noodig hebben. Hij heeft immers eene allergrootste rol gespeeld in België's ge schiedenis. Hij bekleedde er de hoogste ambten. M. Beernaert was advokaat, een der grootste van 't land, - advokaat aan het Verbrekingshof en verschillige malen staf houder, voorzitter ook van den Bond der Belgische advokaten. Den 23 Oktober 1875, werd hij alhoe wel nog geen volksvertegenwoordiger, om zijn uitstekend talent door M. Malou van Yper, alsdan hoofdminister, aangeno men als minister van openbare werken. In 1884, toen het liberaal ministerie Frère-Bara-Van Humbeeck bezweek onder het gewicht eener hatelijke politiek, was M. Beernaert voorzitter van den Bond der katholieke kringen en kiesvereenigingen. In deze hoedanigheid sprak hij te Marche, eene redevoering uit, die den vnl van het ministerie van den schooloorlog voor spelde. Onder het nieuw katholiek ministerie was hij beurtelings minister van landbouw en openbare werken, hoofd van het mini sterie en minister van geldwezen. 't Was onder zijn ministerie dat de grondwet herzien werd en de maatschap pelijke wetgeving aangevangen werd. Man van overheerschend talent, was M. Beer naert tevens een vooruitstrevende geest, die zich rekening gaf van de noodwendig heden van den tijd waarin hij leefde. Dank aan zijnen invloed, sloeg de katho lieke partij al meer en meer den volksge- zinden weg in, zoo verwijderd van den klassenstrijd der socialisten als van de verkeerde gedachten van het versteend li beralisme. M. Beernaert zegde eensDe katholieke gezindheid is geene politieke partij meer, 't is de natie zelf. Daarmeê wilde hij betee- kenen dat al degenen die onze nationale instellingen genegen zijn, zich meer en meer onder de plooien der katholieke vlag zouden scharen, daar het liberalisme meer en meer met het socialisme op het dwaalspoor zou geraken. De uitslag der kiezing van 2 Juni bekrachtigde nog eens, en op wondere wijze, deze voorzegging. M. Beernaert was een der eerste partij gangers der evenredige vertegenwoordi ging. Zonder die verandering in de kies wet, zou de liberale partij niet meer bestaan, want sedert deze Staatsman het algemeen stemrecht, in 1892, invoerde, was het libe ralisme overal in minderheid. Daardoor toonde M. Beernaert, eens te meer, zijne gematigheid, die de reden is waarom de katholieke partij sedert bijna dertig jaar aan 't hoofd blijft. M. Beernaert was ook geruimen tijd voorzitter der Kamer. Als oudste lid der Kamer, dus als ouderdomsdeken, zat hij den Iaatsten buitengewonen en zoo gewel digen zittijd voor. M. Beernaert vertegenwoordigde Thielt in de Kamer sedert den 4 Augustus 1874. Pas over eenige weken vierde Thielt prachtige feesten ter gelegenheid der ka tholieke zegepraal van 2 Juni en waarin Thielt - Rousselaere bijzonder uitgemunt hadden. In vreemde landen en bij hunne besturen stond M. Beernaert zeer hoog aangetee- kend. Dat kon men best bemerken in de wereldconferentie van den Haag door de mogendheden bij een geroepen om het scheidsgerecht te bespreken. Overigens werd M. Beernaert verschillige malen ge kozen als scheidsrechter in geschillen tusschen vreemde landen. M. Beernaert in Yper. M. Beernaert als echte kunstliefhebber en kunstbeschermer was zeer bekend met onze Vlaamsche steden en niet allerminst met Yper. Alswanneer in 1909, te Yper de 25e ver jaring van het katholiek landsbestuur en het jubelfeest van M. Colaert als kamer heer gevierd werd sprak onze geachte burgmeester in dezer voege over M. Beer naert. «Onder de talrijke en treffende vriend schapsbetuigingen welke ik ontvangen heb, laat mij toe, Mijne Heeren, deze te melden van onzen great old man, M. Beernaert Het spijt mij grootelijks, schrijft de uit stekende staatsminister, aan het feest waar van UEd. de held zult zijn niet te kunnen deelnemen; maar mijn ouderdom waar van ik een weinig misbruik maak ver biedt mij alle onnoodige vermoeinissen. Wees verzekerd dat ik van herte bij uwe vrienden zal zijn en aanveerd mijne beste gelukwenschen. Wil ook, ter gelegenheid van uwe jubelfeest, de schilderij welke ik u zend van Jufvrouw Euphrosina Beernaert, mijne zuster, aan het museum van Yper schenken. Zij was gelijk ik, van oude vlaamsche afkomst en 't is voor mij een genoegen haar onder uwe verzame lingen vertegenwoordigd te zien. Een goed gedacht van onzen beroem den kunstbeschermer! Qij staat mij toe, nietwaar, van den milden gever in ons aller naam te bedanken en een eerbiedige hulde te brengen aan de nagedachtenis van de groote kunstenares, zijne zuster! Pas enkele weken, op 9 September 11. is M. Beernaert met zijne vrouw in auto biel naar Yper gekomen om eens bij der ooge den vooruitgang van onze herstel lingswerken te zien. Een bewijs dat de groote staatsman zich altijd bekommerde met Yper. 's Morgens ging hij de werken nazien aan S* Maartens klooster. Na een ontbijt in de Chatellenie ging hij onder ge leide van M. advokaat Biebuyck het stads huis en de Hallen afzien. Jammer dat zul ke man verdwijnen moet. De decoratienen eet etitels van M. Beer naert, zijn niet te tellen. De begraving is geheel eenvoudig ge weest volgens den uitdrukkelijken wil van den afgestorvene die gebeden vraagt in plaats van praal en prachtvertoon. Balkan-oorlog. Yerleden week hebben onze lezers de ware oorzaak leeren kennen van de moei lijkheden die tusschen de Balkanvolkeren en Turkije bestaan. De vier landen Bulga- garije, Serbië, Montenegro en Griekenland zijn thans onafhankelijk van Turkije, en genieten van eene voortdurende vrede en vooruitgang. Turkije had over 35 jaar moeten belooven dat het de christenen die in zijn staten wonen, vooral in de provin cies Macedonië en Armenië, zou bescher men, en hun haren toestand verbeteren. Welnu tot nog toe heeft Turkije niets ge daan om in dien toestand te voorzien. Integendeel geen week ging voorbij of daar werden geweldenarijen en moorde- rijen gepleegd op de christenen. En de Europeesche staten, die volgens het con gres van Berlijn, moesten tusschenkomen, lieten begaan. De christenen uit die streken werden dien toestand van langsommeer moe ze dreigden met opstand, vroegen verbeterin gen, maar 't baate niets Turkije liet hun ellendigen toestand voortduren. Intusschen hebben de kleine vrije Bal kanvolkeren medelijden gehad met hun verdrukte broeders. Ze zagen wel dat er van Turkije niets te verkrijgen was met zachtheid en diplomatie, dat de mogend heden uit Europa ook maar lieten begaan, en dan hebben ze besloten zelf tusschen te komen ze hebben een verbond ge maakt, en Dinsdag laatst, terwijl men in Europa nog altijd bezig was met naar mid delen uit te zien, om een oorlog te ver mijden, kwam al met eens het nieuws toe der het kleinste landje der Balkanvolkeren. Reeds zijn de vijandelijkheden begon nen de Montenegrijnen zouden in twee gevechten verslagen zijn geweest, maar deze gevechten waren van geen belang. Natuurlijk mag men er zich nu aan ver wachten dat de drie andere bondgenooten nu ook den oorlog zullen verklaren. Alle vier te zamen zijn zij nog maar half zoo machtig als Turkije, maar zeker is het goede rechj voor hen, en aller sympathie zal naar hen gaan. Laten we dan hopen dat ze zullen zegevieren, en voor hun broeders de vrijheid bekomen, die zoolang gevraagd, altijd geweigerd werd, door Turkije, die de lamlendigheid der Euro peesche staten te baat nam om nooit iets toe te gevep, en nu met mes op de keel misschien zal toestaan vooraleer de oor log ten volle woedt. Eerst? Conferentie in de Iweinszaal Kathnlïplfp Warht Zondas 13 °ct-1912 te 71/2 u Genezing zonder operatie Burgemeester Hector DOCHY. M wnt ^pctrl, aankondigingen insrlirii- vii.gen, enz. betreft, moet vrachtvrij naar den Uitgever gezonden worden Handschriften worden niet teruggegeven. Briefwisselaars worden verzocht telkens hun volledig adres op te geven. Alle ingezonden boeken worden bespro ken. AANKONDIGINGEN Oewone aankondigingen 10 c. per reke: Rechterlvke aankondigingen: 1 fr, de reke, Groote en langdurige aankondigingen: volgens overeenkomst DRUKKER-UITGEVER BOTERSTRAAT, 62, YPER. INSCHRIJVING Voor een heel jaar: 2.50 fr. - Prijs per nummer 2 centiemen. De inschrijvers wenden zich tot den Uitgever; of tot onze gazetver- koopers. Zondag 13 October- 20e Zondag na Sinxcn - Moeder schap van Maria. Evangelie van den Zondag-In dien tijd was er een hof beambte wiens zoon te Capharnaüm ziek lag. Deze vernam Jesus aankomst uit Judea in Qalilea, en kwam naar Hem toe, en ver zocht Hem af te komen en zijn zoon te genezen, want hij lag op sterven. Jezus dan zeide tot Hem Indien ge geene teekenen en wonderen ziet gelooft ge niet. De hofbeambte zegde tot Hem Heer kom af eer mijn kind sterft. Jezus zegt hem Ga. uw zoon leeft. De man geloofde het woord dat Jezus zeide, en ging. Maar reeds op den weg ontmoetten hem de dienaren met de boodschap dat zijn zoon levend was. Hij ondervroeg hen dan, naar het uur waarop de beterschap was ingetreden. En ze zeidden hem Gis teren ten zeven uur, heeft de koorts hem verlaten. De vader be greep dan dat dit juist het uur was, waarop Jezus hem gezegd had Uw zoon leeft—en hij geloofde, hij en geheel zijn gezin. Maandag 14—H. Donatïanus-bisschop, Patroon van de hoofdkerk van Brugge en van Bisdom. Feest met octaaf Dinsdag 15-//. Theresia, maagd. Woensdag 16-//. Callistus, Paus en martelaar. Donderdag 17-//. Margareta-Maria, maagd. Vrijdag 18-//. Lucas, Evangelist. Zaterdag 19-//. Petrus fan Alcantarabelijder. Neemt een abonnement of koopt wekelijks een Nr van Abonnement 5,75 f 'sjaars- Prijs per Nr 0,12 fr. is het katholiek geillustreerd ■"•weekblad van alle Vlamingen. Het katholiek Pers en Propaganda Comrteit van het Arrondissement Yperf~\ "V/'z-jtlf °P al'e vraagt verkooper van*-''*'-»'" "-IJS. gemeen ten 3000 reklaarn nummers zijn te beschikking der propaganda. Men kan inlichtingen nemen ten bureele van Het Ypersche Volk. Als inleiding zal er een Vorl overzicht gegeven worden over de noodzakelijkheid der Katholieke Kerk, voortvloeiende uit de worden van Christus zelfZiethier dat ik met u ben tot de voleinding der eeuwen. Maar dat alleen zou niet voldoende zijn. Andere Kerken zouden ook kunnen beweren dat diezelfde woorden voor haar eveneens zijn uiige sproken. Daarom moet de ware Kerk van Christus aan verscheidene vereischten kunnen beantwoorden. Zij moet dan kunnen zijn 1) één 2) heilig-3) ka tholiek-4) apostolijk. 1) Hare eenheid-Wie staat er niet stom bij a! den eerbied waarmede de Paus van Rome is om ringd Zie hoe elkeen luistert, als naar een orakel, naar een stem die van Petrus' stoel over de aarde gaatNooit is er een gezag geweest dat zoozeer werd erkend, en naar wiens voorschriften alle han delingen zich regelen. Indien die eenheid nu niet ware, hoe zou het dan kunnen bestaan, dat een arme en verlaten grijsaard uit het Vatikaan, eene nooit geëvenaarde heerschappij zou kunnen voeren 2) Hare heiligheid Waarlijk hoe verheven, schoon, zielsverheffend is alles toch wat in de Kerk het leven vindtSacramenten, genade, wetgeving, eeredienst, alles werkt mede om het volk te verede len, te heiligen. Nieis wordt er in de Kerk gespaard om den mensch te brengen tot de hoogste vol maaktheid. 3) Hare katholiciteit Dat de Kerk zich over de gansche aarde en over al de volkeren uitstrekt, wie kan het loochenen Niet één land waar zij niet doordringt. Niet één rijk waar zij het Kruis riet plant. Daarbij, om tot dat doel te geraken, welke gansch hare goddelijke zending veropenbaart, le vert zij martelaren en apostelen in de vijf wereld- deelen. 4) Hare apostoliciteit Wie kan er, na rijp over leg en grondige studie, betwisten dat de Kerk wilt zin zijn ontstaan met de Apostelen die eens me' Christus leefden Zelfs is het feit zóó weinig be twistbaar dat in 1876 de protestant Harnack zelf zou verklaren dat het allerzekerst en zonder den minsten twijfel is Immers niet alleen zijn de geschriften daar der HH. Vaders en de Apostelen, tot d" steenen toe zouden spreker, en de klaarste bewijzen aanbrengen. Onomstootbaar staat het dus vast dat de Kerk van Rome de eenige en ware Kerk van Christus is, waarvan eens de groote dichter Lodewyk De Ko- ninck zoo heerlijk zong O Moederkerk van Rome, Zoo edel en zoo groot, Van alle kanten stroomen De volkren in uw schoot Familiekaarten voor de reeks der zes conferentiën zijn voor 3 fr. te verkrijgen bij het inkomen in de zaal. Zullen volgen E. P. Van Triel2 De Vrijmetselarij en de be schuldigingen door haar ingebracht tegen de Kerk. E. P Rutten 3 Het socialisme. 4. De leering der Kerk bevat en de pauzelijke encyc ieken Rerum novarum en graves de communi. Hr. J. Desmedt5. Het opzoeken van het schoone in natuur en kunst. Hr. J. Coomans6. Onze kunstgebouwen te Yper (met lichtbeelden). Maandag toekomende zal, zooals wij het Zondag laatst hebben aangekondigd, de welgekende P jozel Van Triel, om 8 u. stipt, in de Iweinszaal, eer voordracht houden over geloofsverdediging Als onderwerp zal hij behandelenDe Kerk vah Rome is de ware Kerk van Christus. Hier laten wij den korten inhoud dezer conferentie volgen, opdat men met meer gemak en voordeel den spreker zou kunnen volgen. uitgaven 223756,73 fr.overschot 1.701, 28. fr— Goedgekeurd. 10. VervoerdienstDe vervoerdienst tusschen Proven en Yper wordt afgeschaft. De Raad stemt in die afschaffing toe. 11. Stadsfinanciën De lekeningvan 1911 sluit als volgt Gewone ontvangsten: 397.841,89 fr.gewone uitgaven 357 360,80 fr.overschot in 't gewone 40 481,09 fr. Buitengewone ontvangsten: 210 483,11 fr. en buitengewone uitgaven 228.110,90 fr. Te kort in het buitengewone: 17 627,77 fr. Het algemeen overschot is 22.853,32 fr M de Voorzitter stelt vast Zaterdag om 5 ure te vergaderen om de rekening na te zien. M. Lemahieu vraagt hoe het gesteld is met de onderhandelingen aangeknoopt om dc Kortrijk- straat in macadam te leggen. Da Paddevijverstraat is nu in goeden staat, maar men heeft niets gedaan aan de waterleiding in die straat. M. de Voorzitter zegt dat men den 18 Mei geschre ven heeft aan den Provincialen Ingenieur. Men zal dien brief herinneren. De openbare zitting wordt om 5 h. 40 geheven. nalllUtlcRB fldlilll 's avonds in het Volkshuis te Yper, vergadering van den Raad der K- Wacht om schikkingen te nemen wegens het jaarlijkschpatroon feest en avondmaal, en ten 8 u. 's avonds alge- meene vergadering voor al de leden. DAGORDE Tombola-Vrrslag der vorige vergadering-Voor stelling van nieuwe leden-Gelukwenschingen aan de echtgenoten Emile Dehaerne, ter gelegenheid van hun gcuden bruiloft—Aanspraak van E. H. Dassonville, Proost der K. Wacht. Pt Pipfarc Maandag laa'st vierden de (chtpenoo- Ul. rlulClO. tpn Fmiel Dehaernp pn Marie Hosten ten Emiel Dehaerne en Marie Hosten hunnen plechtigen gouden bruiloft. Na eene plech tige misse trokken de jubeleumvierende w elgezind naar 't stadhuis waar zij een glas eerewijn nuttig den 's avonds was de buurt prachtig verlicht. Wij bieden de geluklige gouden echtelingen een innige proficiatsgroefs en veel jaren welstand met elkander. Zaterdag 5 October. Zijn aanwezig MM R Colaert, Burgemeester, Fraijes de Veubeke en Vandenboogaerde, schepenen, Fiers, Vanderghote, Bouquet, Sobry, Iweins d'Eeck- houtie, Lemahieu, Biebuyck, Seys, Raadsheeren Boudry, dd secretaris. De heeren D'Huvettere, Begerem, Baus en Struye hebben zich laten verontschuldigen. M. de Voorzitter brengt hulde aan het inrichtings- komiteit der bloemententoonstelling, wiens pogin gen met den besten uitslag werden bekroond. 1. Openbaar onderwijs: Gebruik der talen in de stadsschool der St Janstraat. Gezien de belangrijkheid van dit punt, zegt dc heer Voorzitter, kan men onmogelijk overgaan tot de stemming, daar vier raadsleden afwezig zijn. Die kwestie wordt dus tot eene volgende zitting ver schoven 2. Stadseigendommen De verkoop der noten heeft dees jaar 1 090 fr. opgebracht. Goedgekeurd 3. Stadseigendommen De Raad keurt eene verkooping goed van 350 ni2 grond, gelegen op dc Statielaan. De prijs is 15 fr. per vierkante meter. 4. Stadseigendommen M. Angloo ziet zich af van zijne vraag tot aankoop van grond. De Raad vraagt hem als schadeloosstelling eene som bedra gende 10 o/° der weerde, t. i. t. z. 228,25 fr. 5. Weldadigheidsbureel Verscheidene pach ters vragen om hunne pachten aan andere te mogen j overzetten. Al deze overzetingen, met verhooging j van den huurpacht, worden door den Raad goedge-1 keurd 6. Weldadigheidsbureel De Raad keurt eene j reeks giften goed den armen gedaan, ter gelegen -j heid van grondvergunningen op het kerkhof. 7. Burgerlijke Oodshuizen De Raad laai aan de Burgerlijke Godshuizen toe eene strook i aronds van 41 aren 50 centiaren voor den prijs var. i 2500 fr. te verkoopen. 8. Eeredienst De Raad keurt de gifte van 2000 fr. goed door een naamlooze aan St Pietcis i kerkfabriek gedaan. 9. Eeredienst Het budjet van St Pieterskerk 1 fabriek bedraagt als ontvangsten 225857 fr. en als van alle soort van breuk, gezwel, zakking, of ver plaatsing door de nieuwe SPECIALE REGELBARE toestellen van den specialist gediplomeerd breuk meester DUMONCEAU 21 KOOLENSTAAT BRUSSEL (NOORD). Deze nieuwe uitvinding BREVET Nr 242644 van 24 MAART 1912 wordt door alle geneesheeren en proffessors als het eenigste nuttig middel aan schouwt die door alle breuklijders dient weden aangenomen dees toestel zonder veeren regelt zich volgens den wil voor de werken de sporten de rust en den nacht, alsook volgens de strafte der breuken, schenkt dadelijke verzacgting, verminde ring en men bekomt op korten tijd de volkomene verdwijning, de heer Dumonceau geeft een geschrift van WAARBORG geeft kosteloos allen uitleg van 9 tot 2 uren te GENT-den derde Vrijdag der maand Hotel Vtlle de Termonde (statie) YPER-den derde Zaterdag der maand Hotel des Brasseurs (statie) BRUGGE-den vierden Zondag der maand Modern Hotel (statie) KORTRIJK-den vierden Maandag der maand Hotel de Flandre (statie) Zondag laatst was Sint Jan in volle feest ter ge legenheid der inhaling van zijnen volksgeliefden Om 1 1/2 ure werd een prachtigen stoet gevormd aan de herberg De Vette Koei op den inkom der gemeente. Hij bevatte niet minder dan 27 groe-

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1912 | | pagina 1