If II it i WERVIOK POPERINGHE DE MOORS VAK BIXSCBOTE - fcv i IIS* v I Ml burgmeester van Sint Jan verwelkomd op zijn i 2 m vani kleederen ligt. Het huis Da familie en de kleederen van het slachtoffer. Elodie Desodt op haar doodsbed. SSS J/öf bE.1 l M. DOCHY Volksvrienden en Belovers. Man «mant BEKWAME TIMMERMANS- fflenvraayl GASTEN, goeden loon, bij Gustave LECLUYSE-CATTEAU,Koei- straat, N° 21 WERVICK. Bericht aan de^Herbergiers. Her bergiers, voor uwe herbergskermissen, Matin van Parijs, die koopt wafels bij M. Victor Masil-Lan- blad is het volgende, wij noy, bakker, Koeistraat te Wervick. Gheluwe. Elverdinghe. Langemarck. Poelcapelle. l/rOQtlt EMAILLEERDER kunnende Vlcflyi filet maken van le Order. Adres op het bureel .van de gazet. Watou. I vestigd in St Paul is iederen Zondag open van na de hoogmis tot 12 u. De winter is aanstaande met zijne lange avondstonden. Wie een nuttig en aan genaam tijdverdrijf begeert zal zich in de volksbi bliotheek zoo vlaamsch als fransche boeken kunnei aanschaffen i Op Zondag 20 October zal er voor de K. J W eene hoogst belangrijke vergadering plaats hebben. pen waaronder acht wagens, twee muzieken en 17 gilden of groepen. Ten 2 1/4 ure donderde het ka non en het muziek van Zonnebeke hief de Braban- Qonne aan. Mijnheer de Burgemeester kwam aan. Hij werd verwelkomd door M. Blondeel, schepenen, en den Eerw. Heer Pastoor, omringd door al de leden der verschillende besturen der gemeente. Na het antwoord van den Heer Burgmeester stelde de stoet zich in beweging, het was 2 1/2 u. Vier gen- Dat het al door valsche belofte en menschenfop- perij is dat de socialistische bazen hunne aanhan gers trachten te winnen schreven we reeds honderd maal en meer, en we schreven honderd maal en - D? lessen voor het aanleeren der fransche faal zullen plaats hebben in de school 'er Eerw B'. Maris'en de Woensdag om 7 1/2 u. 's avonds de Vrijdag om 7 1/2 ure 's avond', ui de Zondag om 2 ure 's namiddags. Groote KAARTING - Singelen niet 4 blad- j's Op Zondag 13 October 1912 ter herberg Au Nouveau Chat, Speiestraat bewoond door Charles Bousse - 30 Fr. prijzen gewaarborgd 30 Fr.— verdeeld als volgt s le pr. 10 fr.-2e pr. 7 fr. -3ep. 5 fr 4e pr. 3 fr. -Groote KAARTING - Singelen met 4 blad- j s ter herberg mIn den Groenen Hondbewoond door Léon Decroix-Pype Comenstraat. Op Zondag 20 October 1912. 30 fr. prijzen 30 fr. - ge waarborgd en verdeeld als volgt le pr. 10 fr. 2e pr. 7 fr. - 3e pr. 5 fr. - 4e pr. 3 fr. darmen te peerd in groot uniform, een groep velo- meer de waarheid Zie, daar loopt onder 's hemels rijders, met prachtige, kostelijk versierde velo's, kaPPe geen soort van volk dat met meer stoutmoe- waaronder een zelfs in een mooi vliegmachien her- digheid, met meer opgezetten wil en met min schapen was, het was een talrijke en schilderachtige schaamteloosheid onuitvoerbare beloften doet, en de groep; een groep ruiters op hunne zware insgelijks gedar>e beloften meer aan de hielen vaagt, dan 't socialisten volk. 't Is hier alzoo, 't is elders alzoo, 't is in Belgie alzoo, 't is in Frankrijk alzoo, 't is in Portugal alzoo, 't is overal alzoo gelijk waar er socialisten te vinden zijn, al ware het ook in den versierde boerenpeerden gezeten. De pompiers van den post Sint Jan-Yper met hunne met bloemen opgesmukte spuitde wagen van de Potyze het was als een rollende reus, zoo groot en zoo schoon in 't groen opgezet, en waarop versfgelegen hoek van den wereld n 1if 1 11 v lnlnMfro i jnvt/^1 /l n /t/\ k t Im de lustige bolders De ware Vrienden hadden plaats genomen de vloerbollen maatschappij de slang van 't Crispijn met het muziek van Boesin- ghe aan 't hoofd de wagen van de Brijke de Vereenigde Ambachten voorstellende, aan dezen was er ook niets te kortde geitenbond en de vee- bond met hun vaandelde Landbouwerswagen van Onlangs vertelde de nochtans geen klerikaal vertalen het artikel ten getrouwste mogelijk over. Luistert Wanneer de heeren Jaures en Calvignac, de eerste volksvertegenwoordiger en de tweede meier van Carmaux werden, dank aan de propaganda het Hemelrijkje getrokken door vier machtige peer- der nedrige staatsbedienden van Carmaux, dan wier- den en op eene meesterlijke wijze, gansch eene Pen dezelfde bedienden elkander een oogsken toe hoeve voorstellende de Katholieke Jonge Wachten, en vezelden elkaar in 't oor Sapristi, 't kot zit «n «en groep schoolkinderen met driekleurige vlag- goed en zij verborgen ook voor niemand dat zij jes; de wagen van 't onderwijs der knechtenschool uiterst tevreden waren. kwam aangereden, daarop, met 't kruis op 't achter- Dit gebeurde in den loop van 't jaar 1892. De vlak, en de beelden onzer vorsten, zaten vijftien octrooibedienden om maar enkel van die alleen te fijn en kostelijk uitgedoschte jongens houdende in spreken, wonnen op dat tijdstip de zeer groote de hand banderollen, de verschillende vakken van 't som van 79,15 fr. per maand. Zij waren daarbij nog onderwijs voorstellende. Op zijden den wagen waren verplicht het bureel aan de gemeente te verschaffen. eveneens banderollen aangevest waarop de namen Eenigen onder hen hadden maar 58 fr. te maande. „aalll 1IC1UUC1C11U uu mu. der verschillende deugden prijkten de kaartersgilde Zij hadden zulkdanig groot vertrouwen in de socia- neelspeTomdat'Ze^gerMaerten'yTava), Etert Lonckê van de Koningin van Hongariën en de boldersgilde hstische beloften, dat zij zonder eene verhooging (J Vandermarliere) en de kolonel (W. Devos) Je Vrije Bolders van den Hert met hunne vlaggen; vragen er al lang eene verwachtten, maar... die ver- „oed hunne rol opvoerden, le wagen van het Wieltje in rood fluweel en groen, hooging wilde maar niet komen, net voorop het zinnebeeldig draaiende Wieltje en Ondertusschen had M. Calvignac zijn eigen per- Ie ambachten van't Wieltje verbeeldende veekoop- soon eene maandelijksche vergoeding van 150 fr. ieden en beenhouwers, allen met blauwen kiel en doen toekennen. IN DEN JONGELINOENKRING. - De bloeiende tooneelafdeeling van den jongelingen kring had ons verleden jaar met een puik avond feest vergast. En toch heeft zij dit jaar nog beter gedaantooneelbestuurder en spelers hebben ievertg gewrocht om de moeilijksten zelf te bevreedigen. Hoe aangrijpend was het drama Zege/ Maerten ten onrechte was Zeger veroordeeld als moordenaar van zijn oom, doch dank aan het gerecht blijkt later de onschuild de plichtige Bert ontvangt de verdiende straf. Waarlijk hertroerend was dtt too- zoo te hebb n p de kermis. Hii erkende ook een revol ver te bezitten die men vond volgens zijne aandui dingen o->der een hoop aardappelen met strooi be ukt. D- rev dver hield nog afgeschoten kogels in. Hij werd naar Yper overgevoerd en moest een nieuw verhoor onderstaan in het kabinet van den onderzoeksrechter. Hij werd vastgehouden en naar he t gevang gevoerd. Dit bloedig drama heeft groote pschudding veroorzaakt in heel de streek De meeste vermoedens wegen op den jongeling van Merckem. De moordenaar al vluchten over de velden is gevallen, men heeft sporen van den val ontdekt dank aan het onderzoek van M. de Com mandant der gendarmerie van Merckem. Het schijnt dat men ook de inprent van den revolver gevonden heeft. Dinsdag is het parket weer ter plaats gekomen en het lijkonderzoek werd gedaan in een bijhuis der school door den heer wetsdoktor Lagrange bijge staan door M. Dokter Dochy. twarten hoed, voorafgegaan door een koeijager met twee vette koeien en gevolgd door den deken der kooplieden in rijtuig, daar was er leute, de koeien werden maar gedurig gekocht, verkocht en gewis seld, kurieus om zien, een gebabbel, heel eigen en natuurlijk aan veekooplieden de rookersgilde van de Korenbloem en de gilde De ware Bolders van den Hert alle twee met vaandelde wagen van den suikerijhandel, gansch in 't groen en met rozen opgesmukt, een suikerijhast met rookende schouwen voorstellende de leden der Pensioen- en Ziekengil- den eindelijk de triomfwagen der meisjesschool, die de bewondering van iedereen opwekte, een ze ventiental maagdekens hadden erop plaats genomen en zongen er het wonderschoon gelegenheidslied Leve Leve leve leve lange jaren Burgmeester van utii waS aand°enlijk' Pe ri)tuige" met de beweging te komen. Zij wendden zich overheden der gemeente en den gevierden Heer Burgemeester met zijne twee schepenen en den Eerw. Heer Pastoor omringd van vier eerewachten. Zoo toog deze prachtige stoet door de dorp plaats naar het wieltje op. Was de stoet heerlijk en prachtig, de versiering der straat en der huizen was het niet minder. De bevlagging was algemeen geen dan niet verder meer aarl| maar de enkel huis van aan den inkom der gemeente tot Na tien jaar vruchteloos wachten zegden de oc trooibedienden 't Kan niet anders zijn of gezel Calvignac heeft ons vast en zeker vergeten. Het zal voldoende zijn hem een briefje te schrijven. M. Calvignac liet hun langs bestuurlijken weg een antwoord geworden, natuurlijk al schoone be loften. De overste der octrooibedienden zegde alle stappen aan zijne ondergeschikten Een beetje ge duld M. de burgmeester houdt zich met uwe zaak bezig En inderdaad'M. de burgmeester bemoeide er zich mede, want... hij deed nog eens voor zijn eigen op 't einde van 't jaar een jaarlijks supple- mentje van 365 fr. stemmen, dat te zamen met de 1800 fr. die hij reeds trok, het rond sommeke van 2165 fr. per jaar uitmaakte! De octrooibedienden begonnen dan in gisting en rech tstreeks tot M. Jaures. Deze kwam naar Carmaux in de maand Augusti 1909 en zegde aan M. Calvignac: Hassa M. de burgemeester ge zoudt toch moe toen iets doen voc r die menschen daar, 't is nu al lang genoeg dat ze wachten. M. Calvignac ant woordde dat hij geen geld had M. Jaures drong belanghebben den kwamen nu op en toonden hunne tanden. Zij In het tweede deel was 't als blijspel Het geluk vliegt.Hier ook waren de spelers zoo natuurlijk in 't opvoeren en hebben ze de toeschouwers wel vergeestigd. Als tusschenspel hebben twee veelbelo vende tooneelliefhebbers W Devos en J. Vander marliere een gepast komisch duo het Riekorgaan voorgedragenen zij hebben veel bijval genoten Des zondags avond waren veel voorname ingeze tenen aanwezig benevens de geestelijkheid van stad waren de heer Burgmeester, M. Debaene gemeente raadslid en menig andere katholieken opgekomen om het edelmoedig werk van den Jongelingenkring aan te moedigen. Den maandag avond, bij de tweede uitvoering, was er evenveel volk aanwezig. EXAMEN.-M. Robert Sansen, van Contich, j beeft te Leuven zijn 1« examen van kandidaat nota ris afgelegd. M. Gerard Hespel van Lauwe, heeft ook te Leu ven zijn 3« examen in geneeskunde afgelegd. Beiden zijn oud-leerlingen van het aangenomen Collegie onzer stad. Herstelling der kerk.-Men slaat de laatste hand aan de berstellingwerken der kerk en aan het bouwen van den nieuwen toren. Onze kerk is eene der oudste in de streek gebouwd in de XIV* eeuw in kruisvorm, uit bergsteen en met een prachtigen toren versierd. In 1578 werd de naald door een brand vernield en nooit hersteld. Opvolgende vergrootingen geschiedden in 1555, 1717, 1740 en 1754. De kerk is nu weeral voor eene gemeente van 5000 inwoners te klein zij wordt dan weer vergroot, en in kruisvorm hersteld. De toren stond eerst in 't midden van het kruis der kerk, later afgebroken werd zij herbouwd boven de zijbeuk langs de ge meenteplaats. De toren is gansch opgemaakt uit oud fransch steen en ijzer-bergsteen. Bovenaan eene fijn gewrochte gaanderij en een flinke naald. Zoo wordt de toren in vroegere staat hersteld. Zaterdag over acht dagen heeft de ondernemer M. Edward Verhaeghe van Lophem bij Brugge de plaatsing van het kruis begonnen te 11 u. Dit kruis weegt 225 kilos en is het werk van M. Constant Pattyn van Gheluwe. Dit gevaarlijk werk werd in min dan eene uur opgemaakt. De haan zal geplaatst worden op 14 October, zijnde den maandag der kermis. Het is M. Maurice Verhaeghe, zpon van den ondernemer die den haan zal plaatsen terwijl het gemeentemuziek een concert geven zal. Volksspeien zullen plaats hebben en 's avonds zal er een prach tig vuurwerk afgeschoten worden. van het en nul aan het uiteinde van t Wieltje, dat niet prachtig brachten de zaak te berde voor het bureel versier was en van een jaarschrift of gedicht voor- socialistich kieskomiteit. GevolgNul zie"- u bleef nul I an et Wieltje gekomen miek de stoet rechts- Moê van alzoo op flesschen getrokken te worden om eer om terug te komen naar de plaats alwaar schreven de bedienden in de maand October 1910 ij oor en heer Burgemeeester die met de over- een brief aan de plaatselijke drukpers en ook aan heden voren gekomen was in oogenschouw moest deze der heele omstreek. Er was maar één blad genomen worden. Tegen dat de stoet aankwam had dat den brief niet opnam en 't was juist de de Heer Burgemeester omringd van den eerweerde Heer Pastoor en de leden der verschillige besturen, alsook van de Heeren Fraeijs de Veubeke. Struye, senators, Colaert, volksvertegenwoordiger, D'Hu- vettere en Biebuyck provinciale raadsleden, De Heeren Burgemeesters der omliggende gemeenten en vele andere overheden en familieteden plaats genomen op het kiosk. Te midden van een onge hoord gedrang van volk en eenen onbeschrijflijken geestdrift, had de optocht plaats. Maar wat eigen aardig was, dat was dat alle groep of wagen zijn eigen gelegenheidslied bezat en zong. Menig toe schouwer hoorde men zeggen Men zou niet zeg gen dat men zich op het klein Sint-Jan bevindt. Nooit heeft men dat gezien en nooit meer-zal men dat op Sint Jan nog te zien krijgen. Na den optocht van den stoet werd er den Heer Burgemeester een keurig feestmaal opgediend door den Heer C. Vermeulen van Yper die zich bijzon der wel van zijne taak gekweten heeft. Onder het feestmaal, waaraan 109 inschrijvers deelnamen heerschte de meeste gulhertigheid. Heildronken werden ingesteld door den Heer schepene Gesqui- •re, den E. Heer Pastoor, den heer Colaert, volks vertegenwoordiger, en den heer Nevejan Burge meester van Poelcaoelle, die allen evenveel werden toegejuicht De heer Burgemeester bedankte op eene welsprekende manier, allen die het woord gevoerd hadden als ook al zijne vrienden die aan het feest maal deelnamen, en ook de feestcommissie en de Sint Jannaars voor de blijken van genegenheid die hem betuigd werden. Na het feestmaal was de dorpplaats bijzonder choon verlichtgeen enkel huis dat uitzondering naakte. Ook had men er aangehouden ter dezer jelegenheid, de gasverlichting te installeeren. Ten negen ure werd een prachtig vuurwerk, dat rpgeluisterd werd door het muziek van Zonnebeke loor mijnheer Hebben van Langemarck afgescho- en. Zoo liep het feest ten einde in den meesten geestdrift, die geen oogenblik gestoord werd en tot esre der Sint Jansche bevolking, die op zoo eene meesterlijke wijze hunnen burgemeester, M. Hector Dochy heeft willen vieren, er er ten volle ingelukl is, mocht Sint J an M. Dochy lange jaren aan het Iio fd der gemeente bewaren. Zondag laatst keerde terug naar Bixschote van de kermis komend van Merckem, Elodie Desodt oud 19 jaar. met hare jongere zuster oud 15 jaar. j Onderwege bemerkten zij een manspersoon die al tijd volgde doch verkenden hem niet. Doch Elodie dacht in hem te herkennen een jongeling van Mer ckem, wat ver familie met haar, en die om haar hand vroeg. In Februari 11. had die jongeling aan was juist de Cri Elodie een brief geschreven om zijne misnoegdheid desTravailleurs de Carmaux wiens hoofdopsteller uit te drukken over de manier waarmee zij haar ge- look juist Calvignac is! droeg te zijnen opzichte. Dit schrijven had aan alle De brief had niettemin zijn uitwerksel al de ge- j betrekkingen een einde gesteld, meentebedienden, deze van den octrooi medebegre-1 De twee gezusters waren rond 6,40 u. slechts 200 pen kregen verleden jaar onder vorm van premie, meters van hunne woning gelegen op het gehucht de som van 50 fr. en te beginnen met leu januari Pilckem (Boesinghe) aan het uiteinde der gemeente 1912 wierden zij verhoogd met 100 fr. per jaar 'tzij Bixschote al met eens gaan verschillige revolver- Brand.-Deze week heeft ons jeugdig pompiers korps haar eersten brand gebluscht en door de be hendigheid zijner mannen heeft het de algemeene bewondering verwekt. Oordeelt: In den nacht tus- schen Dinsdag en Woensdag brak er brand los in de schuur van Mare. Vandermarliere, smid op de plaats, 't Was 2 u toen den gebeur het bemerkte en in vliegende vaandel eerst een smid opklopte en te vierklauw den clairon der pompiers liep verwittigen. In een duivelslag weergalmde de lucht van het al- armgeschal, en korts daarna de brandklokGeheel de plaats was verlicht als op klaren dag en men zag allicht waar het te doen was. De vlammen die het dak deden kraken stegen reeds tot verscheidene meters boven de hoogste huizen en grijnsden drei- gend over gansch de dorpplaats. Maar ziet daar ko men onze dappere pompiers in volle draf aangere- den, en elk op zijnen post. Na eenige minuten spoog I de machtige spuit geweldig het water op het vier. De strijd tusschen beiden was hevig. De overwin- i ning evenveel bleef aan de pompiers die na een koen werken en de medehulp van eenige anderen op drie uren tijd de aanpalende huizen die groot gevaar liepen vrijwaarden en de vlammen dwongen hun vernielend werk ten halven te laten. De smis, de stallingen en de schuur hielden aan één. Deze laat- sten ligt gansch plat de stallen bijna gansch en van de smis is het dak alleen beschadigd. De keuken en het woonhuis die aanpaalden zijn ongeschonde, dank aan de pompiers. Al de groote dieren zooals koeien en zwijns zijn kunnen gered worden. De i hennen zijn er in gebrandt en men heeft hunne ver- j kooide lijken weder gevonden van de konijnen is er geen de minste spoor te vinden, en dat doet som migen vermoeden dat konijnedieven vrijwillig of onvrijwillig de brandstichters zijn. Andere oorza ken kan men niet uitdenken en nog is bovenge- Photo ANTONY er niet meer op peist. Meester Deziere van wien het gedacht uitgaat verdient opentlijk bedankt om zijne dienstvaardigheid en zelfsopoffering. - De voorzitter onzer muziekmaatschappij Ccecilia heer Jules Wyffels, is naar Yper gaan wonen. De muziekanten hebben, naar men zegt, onze burgemeester tot hoofdman hunner fanfaren uitgeroepen. Naar men nog zegt zouden verschei dene nieuwe leden in de muziekale commissie zijn gekozen. -Zondag waren 19 jongelingen aan de eerste les der nieuw ingerichte Zondagschool tegenwoor dig Vandaag zullen er nog meer zijn. In 't vervolg zal de les zoolang niet meer duren. Nog klikken.-Het artikeltje over klikken in het laatste Ypersche Volk verdienen, heeft in 't al gemeen wel onthaald geweest, uitgenomen natuur lijk bij de bazinnen, wier neuzen besnot waren. Ware de schrijver echter op de hoogte geweest der bestaande wetten hij zou nog een derde middel aangehaald hebben, die doelmatigst van al zou zijn, om het verkoopen van klikken te bestrijden, name lijk de art. 4 en 5 der wet 29 Januari 1894 op den handel in bier die luiden als volgt Art. 4. - Het is verboden te verkoopen, te koop te stellen, te bewaren of voor den verkoop te ver voeren, stortbier (of klikken) dat in de drankhuizen opgenomen wordt in den grond der glazen, op de tafels en op den toog,tenzij deze vloeistoffen der wijze ontaard worden, dat men ze niet meer als bier kunne benuttigenmen mag ze ook niet gebruiken om het bier te versnijden of om ermede azijn te maken. Art. 5. De overtredingen van voormelde bepa lingen worden gestraft overeenkomstig de wetten van 4. Augustus 1890, onverminderd de toepassing der straffen door het strafwetboek uitgeschreven. Ik ben overtuigd dat, met de welwillende tus- schenkomst onzer policie en de rechtzinnige mede werking der verbruikers, het verkoopen van klikken in geheel Langemarck zal gedaan zijn tot meerder welzijn van al de bierdrinkers. Brand. En verschiet niet menschen, 't en was maar den afval der afbraak van den Koekuit die; men weet niet hoe, zaterdag avond in brand ge raakt was. Onze pompiers waren spoedig ter plaats en heb ben er de wacht gehouden tot dat er geen gevaar meer was voor de geburige gebouwen. dus 8,33Jfr. per maand Uitzondering werd gemaakt voor twee ontvangers van le klas die 58 fr. winnen deze zijn verhoogd met 50 fr. Zij werken daarbij twaalf en veertien uren per dag zonder wekelijk- schen rustdagmaar men heeft hun sedert de een schoten af en Elodie Desodt die de schoten in vol- meld vermoeden tot hiertoe op mets anders ge le rug gekregen had, viel bewusteloos neder aan steu"d' Nu het parket is Donderdag morgend de voeten van hare zuster. Deze begon luid op te ter Plaatse geweest en onderzoekt de zaak. De schade schreeuwen en eenige personen die de 4 k 5 scho ten gehoord hadden kwamen toegesneld en hielpen Debaudt rust- j het slachtoffer huiswaarts dragen. Doctor maand januari laatst alle twee maanden dag beloofd Wij zijn nu zoo verre in 't jaar zijvan Langemarck seffens bijgeroepen kon enkel de verwachten nog den beloofden rustdag Voegt dood bestatigen. De dood heeft moeten schielijk daarbij dat het middenbureel van het octrooi te zijn want het hert was getroffen. Carmaux een der ongezondste is van heel Fran krijk. 't Is eene armtierige houten barak met eene oppervlakte van vier vierkante meters waarin dejbe- dienden opgetast zitten als haringen in eene ton, Zij hebben noch pensioen noch hulpkas. Ziedaar wat ik gezien en gehoord heb te Car maux. Moet men uit dat alles besluiten dat in deze socialistische stad alle geesten met goede meenin gen en gedachten bezield zijn, juist als de verdoem den in de hel Ofwel moet men eruit afleiden, dat M. Jamis die de le fluit sjjeelt in de Kamers, en die er hoegenaamd niet mede inzit de ministers te on- dervragen, zoo zacht wordt als een lam wanneer hij j zich tegenover zijnen grooten kiesdraver gezel Cal- vignac bevindt Wat mij aangaat ik heb geene opinie, maar ik wil hier toch wel eens herinneren dat er te Elbeuf in Normandie, een volksvertegenwoordiger Mtiès was, die vol geloof in zijne theoriën deze onbevreesd toepaste. Maar 't is ook waar, dat hij er van «sprong» en stierf... Ziedaar het artikel zooals de Matin van Pa rijs hem geeft. Hewel, lezers, wat denkt u van die groote volksvrienden Zouden de onze een scha mel haarken beter zijn Allons done De Mier N. B. De vetgedrukte woorden die in 't arikel van de Matin voorkomen hebben wij alzoo doen drukken om de aandacht onzer lezers in 't bijzon der er op te vestigen. Mededeelingen - De voiKsbibnoiheek thans ge- De moordenaar is moeten wegvluchten door de velden zoo werd hij door niemand ontmoet. Men heeft voetstappen op een stuk land gevonden. Het parket van Yper bestaande uit MM. Verscha- ve prokureur des konings, Van Daele onderzoeks rechter, Wylleman, greffier en Poupart wetsdokter, kwamen eerst Maandag morgen ter plaats. De ver dachte jongeling werd onderhoord. Hij loochende is door verzekering gedekt. Oostvleteren. Heer Gaston Grimmelprez heeft zijn derde examen van doctor in geneeskunde met bijval afge legd voor de professors der hoogeschool te Gent— Onze hartelijke wenschen aan hem en geheel zijne familie - De gemeenteraad heeft in de zitting dezer week het voorstel gestemd hier op de gemeente een avondschool in te richten. Met 15 October zou den de leergangen beginnen en Meester Deziere zou die lessen geven. Aan 't gemeentehuis hangt aangeplakt dat wie de lessen volgen wil zijn naam doch bekende dat hij den Zondag avond, op dezelf- moet doen op teekenen in 't secretariaat, 't Is te de uur, een vierde deel van denzelfden weg had afge- hopen dat veel jonge lieden die gelegenheid te baat leid, en binnen gegaan was in twee herbergen, die zullen nemen om nog wat bij te leeren of eens te hij gewoonlijk niet bezoekt,en zijne makkers verlaten herzien wat zij vroeger leerden, 't Vervliegt als men Voor den eersten keer verschijnt alhier 'Ons Volk». Wat is dat ?„Dat is een katholiek vlaamsch bespeurt weekblad, en kost 1 2 centiemen per nummer. Hierin staan vele schoone wetensweerdige en ook kluchtige dingen Vandaag, krijgt men Ons Volk voor niets, maar natuurlijk, dit kan voor niets, niet blijven duren daarom is iedereen vriendelijk ver zocht, als zij dit blad begeeren voort te ontvangen te zeggen aan onzen verkooper Jules Bosch. Meer dan 3000 nummers zullen in het arrondisse- met Yper als proefnummers uitgedeeld worden. Wij verhopen dat al de lezers van Het Ypersche Volk er aan zullen houden Ons Volk te lezen en verzekeren het hun dat zij het niet zullen bekla gen/ Vooruit, leest Ons Volk .III Proven. Een deftige burger van deze gemeente werd Za terdag middag op zijnen terugkeer van Yper zonder recht of reden duchtig geslagen door 6 of 7 balda- digaards. Een landbouwer die te zijner hulp snelde onderging hetzelfde lot, hoewel hij door die scha vuiten, van zijne buurt Den Brandhoek gekend was en daardoor iedereen wordt geëerbiedigd. De namen van eenige dier aanvallers zijn aan het ge recht opgegeven. Te hopen dat allen hunne welver diende straf zullen krijgen. Mannen, die de samen leving onveilig maken behooren uit de maatschappij gebannen te worden. Onlangs had eene hofbuwtentoonstelling plaats te Yper. De-gemeenteschool van Watou en de on derwijzers namen er deel aan. Hun viel de 2« prijs te beurt en zilveren eeremetaal voor het beste mate rieel van landbouwonderwijs en een bijzondere prijs voor bereide modellessen over biekweek. Proficiat, achtbare onderwijzers. Onze gemeente vertoonde ook in de kantonale hoptentoonstelling 47 baaltjes hop. Viif eereprijzen werden toegekend aan Vanecke Georges, voorzitter van den bond, Drquidt Aug. Vandenameele F. Brutsaert Ed. en Kinget Benoit. 37 eerste prijzen aan H. Degryse, Om Verbcuwe, Ed. Brutsaert, Ach. Deheegher, Aimé Coubronné, EE. Paters Trappisten, Al. Lazeure, We Demaeght, H Hautekeur, Pet. Vancaeyseele, Huys, Merlevede, H. Degryse, Ach. Faes, T. Bellynck, O. Verhouwe, G. Dejonghe, E. Igodt, Cam. Quaghebeur, Hon. Onttier, H Sohier, R Vandroemme, H. Cordenier, G. Vaneecke, P. Vey.r, Ach, Cam -lynck, Em. Plancqueel, J. Demolier, L. Persoone, Ch. Vande- velde, Ach Outtier, Hon Outtier, Edm. Duverlie, R. Rous ié, Th. Vandenbruwaene, Ach. Demolder, Jnles Leuwers, Cnn Parret. Buiten den prijskamp bekwam Georges Vanecke eene 2 premie voor El- zasser hop en eene 2e premie voor Engelsche God- dings.

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1912 | | pagina 2