VERJARING YPER en ARRQHDISSEMENT KatboHcb Volksgezind Mcdkblad Uitslag der balotteering op 23 Oct. 1887 Bericbt aan onze Correspondenten BUITENLAND Oorlog tusschen Turkije en de Balkanvolkeren. YPER. 1878 Stemmen 1314. Geldige 1280. Meerderheid 641 Uitslag der verkiezing op 16 October 1887 i Groot Gala-Concert DERDE JAAR N° 44 Wekelijksche Oplage 6 O O O nummers ZONDAG 27 OCTOBER 1912. TELEFOOht N° 137 Gr. Bras-Tavernier, Kerkelijke Kalender. Woensdag 23 October was het vijf en twintig jaar geleden dat de katholieke par tij haar eersten vertegenwoordiger kreeg in den gemeenteraad. Die katholieke ge meenteraadsheer was Advokaat R. Co- laert. Ter gelegenheid van die verjaring wa ren Woensdag 11. de Halle en het Stad huis bevlagd, en van 4 tot 5 ure 's na middags gaf de stadsbeiaardier M. Noël Igodt een beiaardconcert. Op Zaterdag 26 October te 7 ure 's avonds serenade. Op Zaterdag 9 November zullen de gemeen- teraadsheeren aan hun collega en burg meester een intiem feestmaal aanbieden. Deze gelegenheid neemt HetYpersche Volk te bate om aan den hooggeachten jubilaris zijne dankbare hulde te bieden voor dat lange en vruchtbaar verleden, zijne gelukwenschen voor de toekomst. Betere woorden vinden wij niet dan deze welke de weled. Heer F/aeijs de Veubck-, tot M Colaert richtte in 1909 op zijn jubelfeest als kamerheer. Man met sctranderen geest, een op wekkende welsprekendheid, die in moei lijke oogenblikken het volk tot zich kan trekken, gaf M. Colaert blijken van paal looze verkleefdheid aan het openbaar welzijn. Hij leidde ons tot een lastigen strijd die steeds met eene schitterende over winning bekroond werd.,, Deze welke M. Van Merris uitsprak op het feestmaal terzelfde gelegenheid aange boden zijn niet min kenschetsend en wel sprekend Wij zijn allen M. Colaert dankbaar heid verschuldigd en als katholieken en als Yperlingen. Zijne jongelingsjaren voorspelden zijn leven hij was de eerste in Rhetorika in "het vermaard collegie van Poperinghe. waaruit reeds zooveel verdienstelijke man nen gekomen zijn ter Hoogeschool, ge- j trouw aan wat men ervan verwachtte, be haalde hij de hoogste onderscheidingen bij ieder eindonderzoek. Na zijnen proeftijd te Brussel, komt hij in 1877 als advokaat naar Yper in 1878 wordt hij er pleitbezorger bij, en te dier gelegenheid reeds noemt hem de Procu reur van dien tijd, die niet zeer katholiek was, een rechtsgeleerde. Volksvertegenwoordiger zonder strijd gekozen in Februari 1884, wierd hij sedert dien bij iedere kiezing met eene groote meerderheid van stemmen herkozen.,, Na den held van het feest beschreven te hebben als volksvertegenwoordiger sprak Van Merris over M. Colaert als gemeen teraadsheer en burgmeester. De nederlaag nochtans was heerlijk en niet meer v erpletterend zooals vroeger. M. Colaerts naam ontsnapte en kwam zegevie rend bij de herstemming uit de stembus.On- ze vriend was gemeenteraadsheer geworden. Drie jaar later, de opening, die hij ge maakt had, wierd breeder en liet eene ka tholieke meerderheid door. Van in 1888 hoewel alleen van zijn ge dacht wist de nieuwe raadsheer in wel sprekende woorden die wij dikwijls her lezen de zaak der dischgenooten te ver dedigen die versteken en zonder hulp ge laten waren, omdat zij katholiek waren en hunne kinders naar katholieke scholen wilden zenden.» Mijnheer Van Merris wijdt een bijzon der woord aan het burgmeesterschap van M. Colaert. Van het eerste jaar dat hij burgmees ter was zag men stads gewone ontvangsten met meer dan tien duist franken verhoo- gen, dank aan eene strenge bewaking over stad inkomsten en opb-engstendat is en-' kei een zijner werken. Laat mij er een an der bijvoegen. Yper bezit praalgebouwen, eenig in hunne soort, en veel bijzondere kunstgevels die elks bewondering verdie nen. Allen waren met verval of verdwijning bedreigd M. Colaert van zoo hij Burg- j meester wierd, trachtte de eene en de an- derete herstellen. De oost en westvleugel der Halle,waaron-1 der wij nu schuilen, komt hersteld te zijn; de zuidbeuk der prachtige hoofdkerk zal het welhaast zijn. Halle en Hoofdkerk, met het stadhuis en het wonder St Maartens klooster, zijn bestudeerd geweest, de her stellingsplannen ervan zijn gemaakt, de uitgaven ervoor zijn gestemd, de toelagen /an Staat en Provincie zijn reeds toege staan. De onderneming der werken zijn wij aan onzen Burgemeester verschuldigd Het zal hem eenen eeretitel zijn bij het nageslacht van Yper's aloude kunstpracht weder gebracht te hebben, dank aan gron dige studie en onvermoeibare pogingen. Yper zag enkel met spijt in 't hert op /ijne verledene grootheid. Nu begint het te herleven, zijne bevolking groeit aan, zij ne gemeenschapswegen verbeteren, 'nieu we straten worden aangeleid, en meer en meer vreemdelingen komen onze lieflijke vlaamsche stad bewonderen. Eenvoudige aanschouwer, verzot op het schoone ik zie met voldoening op de her- borene schoonheid, voorbode van groot heid en voorspoed het zal het werk zijn van M. Colaert. Mocht het Qod believen nog lange ja ren den Burgemeester te laten ter hulpe komen. i Ad muitos annos Gedachtenis uit het verleden Lesse voor het heden Waarborg voor de toekomst In 1881 en 1884 streden zooals voor gaande keeren de katholieken om op het stadhuis te geraken, en daar beter bestuur te verdedigen. De uitslag was niet eene zegepraal, maar een stap vooruit. In 1878 hadden de liberalen eene meer derheid van 300 stemmen; in 1881 slechts van 120 stemmen in 1884 maar 60 stem men meer. Hier de uitslagen Liberalen Katholieken Liberalen Katholieken den en den aanvoerder blijven, nog lang als burgmeester met zijne katholieke col legas de stad besturen tot welzijn van alle ingezetenen zonder onderscheid van opiniê voor de verfraaing, den roem en de ver maardheid van Yper. Liberalen Katholieken 7 Het was het jaar der randeringen, dank aan het aanhoudend strijden zouden de katholieken eindigen met de zegepraal te behalen eene zegepraal die nog niet zou volledig zijn, ver van daar, maar groot genoeg om de beste hoop te koesteren voor de toekomst; daar de zege behaald werd door M. Colaert den alsdan gevierde advokaat en volksvertegenwoor diger. De liberale lijst gaat er door bij uitzon derheid van M. Parsy die in balotteering komt met M. Colaert. Katholieke zegepraal M. Colaert 749 M. Parsy 696 De zegepraal was schitterend sedert eene halve eeuw van het stadhuis verban nen kwamen de katholieken erop met een man van talent en toewijding. M. Colaert die ging de verkwistingen van het geld der lastenbetalers controleeren, die de abusen ging kenbaar maken, tegen de on- rechtveerdigheden protest aanteekenen, die de grieven ging voordragen, die de stem ging verheffen ter verdediging der belan gen van deze welke eene coterie altoos als verstootelingen had behandelddie •■in lelijk door de bres in de liberale forteres gemaakt al zijne vrienden ging doen door gaan. Mocht M. Colaert nog lang den lei- Daar het Vrijdag aanstaande Aller heiligen is, worden de Correspondenten verzocht hunne bijdragen in te zenden vóór Woensdag middag. Op het laatste der verledene week heb ben Bulgarije, Griekenland en Servië zich bij Montenegro aangesloten, en den oor log aan Turkije verklaard. De vier lande- tjes samen hebben een machtig leger op voet gebracht, maar dat in getal bij verre na niet kan opwegen tegen dat van Tur kije ze beschikken over 500,000 man en Turkije over meer dan 720,000. Maar ze strijden voor de vrijheid van hunne broeders, de vervolgde christenen (Ooster- sche schismatieken en ook eenige duizendc katholieken) die in Turkije een onverdra- gelijk leven hadden te leiden. Ze strijden voor het christen geloof, zooals de vier koningen in hun manifesten zoo duidelijk hebben verklaard, tegen het verdrukkende Islamische bestuur. En daarin vinden zij moed en opbeuring. Tot nog toe heeft Qod hun wapens gezegend overal waar zij handgemeen zijn geweest met de Turken, zijn zij over winnaars gebleven zij zijn reeds allen op Turksch gebied, en het Turksche leger dwingen zij voortdurend achteruit te trek ken. De Montenegtijnen hebben nog niets anders dan overwinningen behaald. Deze hebben zij echter duur moeten betalen meer dan 2000 man zouden zij reeds verloren hebben. Maar de Turken verloren er nog meer, en 6000 Turksche soldaten werden reeds krijgsgevangenen gemaakt. De koning en zijne zonen en dochters zijn bij het leger, en besturen den oorlog. Reeds zijn zij meester van de sterke stel ling te Podgoritza, Plava en Qoussinje en sedert vier dagen zijn zij aan 't beschieten van Tarabosch. Weldra zullen zij te Scu tari zijn, en zich voegen bij de Serbische troepen. De Grieken hebben ook prachtige overwinningen behaald te Elassona en te Diskata. De Turken vluchten, en de Grie ken zitten hen op de hielen. Zoo rukken zij vooruit in Thessalie en Epirus. Hun vloot heeft het eiland Lemnos be- meesterd. Men kan er zich aan verwachten dat er weldra een zeeslag zal plaats heb ben tusschen de Qrieksche en Turksche vloot. Deze heeft tegen alle internationale overeenkomst in de handelsstad Varna ge- bombardeerd, maar zonder veel schade i aan te brengen. De Bulgaren zijn niet minder gelukkig geweest. Na verscheidene kleine overwin- ningen en een belangrijke te Mustapha behaald te hebben, hebben zij de Turken achteruit gedreven, de bergpassen bezet, en tot bij de sterk verschanste plaats Kirk- Kilissé genaderd. Volgens sommige geruchten zouden zij deze versterking reeds ingenomen hebben en zoo meester zijn van den weg naar An- drinopel. Het Turksche leger trekt achter- j uit overal brand en vernieling brengend, j Waarschijnlijk zal men weldra hoorenvan het beleg van Andrinopel, een stad van i 80.000 inwoners, zeer versterkt, een der i sterkste plaatsen van het Oosten reeds is het bevel gegeven aan de inwoners dc stad te verlaten. Ten ware de Bulgarenen Serviërs enkel een legertje voor Andrino pel zouden brengen om daar het garni- zoen in bedwang te houden, en ondertus- schen met het gros van het leger opruk- ken naar Constantinopel de hoofdstad van j Turkije. Viel deze hun in de handen, dan zou de oorlog wel kunnen gedaan zijn. De Serviërs van hunnen kant hebben ook op den vijand belangrijke overwin ningen behaald zoo zijn zij reeds mees ter te Tsarevo-Selo, en Sultantepe, en Pu- dojevo. Al deze overwinningen hebben zij echter zoowel als de andere Balkanvolke ren de hunne duur gekocht. Nu rukt hun eerste leger op naar Usbuk zij zijn reeds genaderd tot op 35 Km. Dezer dagen zou daar een belangrijk gevecht kunnen gele verd worden. Zooals men ziet werden de Turken overal verslagen. Hun troepen hebben dan ook den noodigen geestdrift niet meer die zooveel doet om de soldaten met moed te doen vechten. Daarbij zouden de levensmiddelen heel schaarsch zijn in sommige hunner plaatsen. Men is over 't algemeen van oordeel dat de Turken wachten een beslissenden slag te leveren totdat zij hun troepen heb ben vereenigd. Indien dit waar is,zalmen in de hedendaagsche geschiedenis nog van zulk een vreeselijken veldslag niet ge hoord hebben. Gouwvcrbond der K J. W. van West-Vlaanderen Kindervoeding1 LE CHORAL NADAUD 200 uitvoerders Bestuurder M. Joseph DUYSBURG Voorzitter M. Jean SELLE IVIjr Eymaêl IV1 ir Rachel Eïlanquer M. Raymond Durot Stadsharmonie van Yper. PROGRAMMA Al wat or> -V n. vingi i t den Uitge\er gezonden worden Handschriften worden niet teruggeget en. Briefwisselaars worden verzocht telkens hun volledig adres op te geven. Alle ingezonden boeken worden bespro ken. AAN tfi^NGEN Oewone aank gingin 10 c. per reke: Rechterliike ac .ondfgingen: 1 fr, de reke, Oroote en langdurige aetrfmndigingen: volgens overeenkomst DRUKKER-UITGEVER BOTERSTRAAT. 62, YPER. INSCHRIJVING Voor een heel jaar: 2.50 fr. - Prijs per nummer 2 centiemen. De inschrijvers wenden zich tot den Uitgever; of tot onze gazetver- koopers. Zondag 27 Oktober.-22e Zondag na Sinxen.- Feest der HH. Relikwiën. Evangelie van den Zondag. - In dien tijd gingen de Farizeën heen en beraadslaagden, hoe zij Jezus in zijne woorden zouden vangen. En zij zonden hunne leerlingen met de aanhan gers van Herodus tot Hem en zij zeiden Meester, wij weten dat Oij oprecht zijt en den weg Qods naar waarheid leert, en U aan niemand stoort, want öij kent geen aanzien des persoons. Zeg ons dus wat dunkt u, is het geoorlooft den keizer schatting te beta len of niet Doch Jezus, die hunne boosheid kende, sprak Wat stelt gij Mij op d-> proef, huichelaars Toont Mij den cijnspen ning. En zij hielden Hem een tianling voor. En Jezus zeide hun Wiens beeld en opschrift is dit Zij zeiden Van den keizer. Toen sprak Hij tot hen Geeft dan aan d n keizer wat den keizer toekomt, en aan God wat God toekomt. Maandag 28. - HH. Simon en Judas, apostels. Dinsdag 29.-/7. Maximilianas, martelaar. Woensdag 30.-/7 Alphonsus Rodigez, belijder. Donderdag 31.-/7. Quiniinmartelaar. Gedurige aanbidding te Yper (Theresianen) Vrijdag 1 November-FEESTVAN ALLERHEILIGEN Gedurende het liturgisch jaar heeft de Kerk de geheimen van het verlossingswerk gevierd en het leven harer Heiligen overwogen thans wil zij onzen moed opbeuren door het verrukkelijk schouwspel van het eeuwig geluk der zaligen in den hemel De oorsprong hunner zaligheid is Christus, het Goddelijk Lam, het voorwerp van hunne liefdevolle aanschouwing en hunne jubelende lofzangen. In zijne goedheid heeft God ook ons tot hetzelf de geluk geroepen Hij schonk ons hiertoe zijne talrijke genademiddelen, en het voorbeeld en de voorspraak der Heiligen. Waardeeren wij deze wel daden en maken wij ze ons ten nutte, opdat ook wij eenmaal het doel van ons christelijk leven mogen bereiden. Evangelie van Allerheiligen. In dien tijd besteeg Jezus bij het zien der scharen den berg, en als Hij gezeten was, nader den zijne leerlingen. En Hij opende den mond om hen te onder richten en «prak Zalig de armen van geest, want hun behoort het rijk der hemelen. Zalig de zachtmoedigen, want zij zullen het Land bezitten. Zalig die weenen, want zij zullen getroost worden. Zalig die hongeren en dorsten naar de rechtveerdigheid, want zij zullen verzadigd worden, Zalig de barmhertigen, want zij zullen barmhartigheid ondervinden. Zalig de zuiveren van hart, want zij zullen Qod zien, Zalig de vreedz imen, want zij zullen kinde ren Gods genoemd worden. Zalig die vervolging lijden om de rechtvaardigheid want hun behoort het rijk der hemelen. Zalig zijt gij, als men u om mijnentwil beschuldigt van allerlei kwaad. Verheugt en verblijdt u, omdat uw loon in den hemel [overvloe dig is. Zaterdag 2 November.- ALLERZTELEN. Het gebruik, daags na Allerheiligen de gedach tenis van alle overledenen te houden, heeft zijnen oorsprong te danken aan den Heiligen Bmedictijner- abt Odile, die het omstreeks het jaar 1000 in zijn klooster te Cluny invoerde, vanwaar het zich weldra over de geheele Kerk verspreidde. De H. Mis is niet alleen een lof- en dnnk ffer, zij is ook een zoenoffer; zij wordt ook op:e Irajen tot kwijtschelding der straffen, door de zonden ver diend, tot verlossing van de zielen d^s vagevuu s Dit karakter der H. Mis doet de Kerk van <a»g op eene bijzondere wij e u tko n-n innig smeekt zij God, het H. Sacrificie aan te nemen tot verlossing der geloovige zielen, smeekt zij Hem, de zielen te bevrijden uit hare smarten, haar alle straffen kwijt te schelden, en haar de eeuwige rust te schenken. Denken wij dat er geen ander gebed, geen ander offer bestaat, waardoor de zielen spoediger uit het vagevuur verlost worden dan de H Mis; volgen wij daarom den priester met aandacht en vertrouwen. 't Was in 1887. De liberale partij was op het punt de 50e verjaring van hun meesterschap op het stadhuis te vieren Onze katholieke vrienden trokke i moe dig ten strijde, maar kregen als naar ge woonte de nederlaag. i 1878 stemmers 1016, Geldige 1002, Meerderh. 502. M. de Codt 649 M. Iwelns 355 Vanheule 649 Biebuyck 355 Verschaeve 646 Breyne 353 Bossaert 644 Strnye 352 Soeneti 644 Begerem 351 C rnette 639 Colaert 349 Creton 637 Meersseman 347 Beaucourt 633 Petit 344 IQQI Stemmers 1024, Geldige 1007, Meerderh. 504 M. Brunfaut 566 M. Colaert 442 Leleup 566 Iweins 436 Hanssens 565 Breyne 434 de Siuers 563 Biebuyck 432 Gaimant 563 Struye 432 Van Grave 563 Seys 430 Vermeulen 563 Fraeys 429 Gravet 562 Meersseman 429 Merghelynck 561 Angloo 428 M. Bossaert 672 M. Colaert 603 Verschaeve 671 Iweins 599 Poupart 670 Surmont 595 Vanheule 668 Boone 595 Cornette 666 Struye 594 Beaucourt 663 Biebuyck 593 Gaimant 663 Fraeijs 593 Vandaele 662 Meersseman 593 Soenen 660 Breyne 590 Van Alleynes 657 Seys 586 Stemmers 1462, geldige 1412, meerderheid 707 Liberalen Katholieken M. Poupart 730 M. Colaert 680 Gravet 717 Iweins -670 Brunfaut 715 Breyne 664 de Siuers 714 Biiebuyk 663 Van Eeckhout 711 Fraeijs 660 Vermeulen P. 711 Surmont 657 Parcy 704 Seys 652 Stemmen 1472, geldige 1445, meerderheid 723 Katholiek Liberaal j Op Zondag wierd het bureel vernieuwd. Al de voorwachten van West-Vlaanderen waren vertegen woordigd op deze belangrijke vergadering. Met eenparigheid van stemmen werd M Achiel Denys van Rousselare als Voorzitter gekozen. MM. Biebuyck en Vercruysse zijn beide als ondervoor zitters aangesteld. Vijf kommissarissen voor de niet vertegenwoor digde arrondissementen werden nog gekozen. Belangrijke ontwerpen werden besproken, en 't stichten van arrondissementsbonden door geheel de provincie vastgesteld. Mochfe onder 't voorzitterschap van M. Achiel Denys 't Verbond een nieuw tijdstip van werkda dig strijdleven binnentreden Eensgezindheid en gulhertigheid heerschten op deze vergadering, bewijs leverend dat bij de jonge katholieken niet de personen maar enkel de grond beginsels tellen. Goed zoo en moedig vooruit naar nieuwe zegepralen ten prof ij te van het werk der op Zondag 27 October 1912 te 3 u. 's namiddags op de Halle (Pauwelszaa!) met de medewerking van de SOCIÉTÉ NATIONALE de ROUBAIX laureaat van den grooten eereprijs van M. de Voor zitter der fransche Republiek op den wederland- sch ïi wedstrijd te Parijs (27 Mei 1912) Uitvoering der chooren opgelegd of van vrijen keus bekroond te Parijs. van PARIJS zangster-dramatisch soprano. Pianiste laureaat aan het Nationaal Muziekconser vatorium van Parijs in 1912, Eerste prijs aan het nationaal Muziekconservatorium 'e Parijs. Violon-solo in de «Concert Colonnes en in het orchest van Monte Carlo. Onder bestuur van M. J. Wittebroodt. 1. Transcription de l'opéra le Cid (Massenet) i' Harmonie Communal— «La Chanson des Vagues» cboeur couronné au concours de Paris (Riga) le cho ral Nadaud 3. «Méphisto Walzer» (Lizst) MUe Ra chel Blanquer 4. Grand air de Lohengrin (R. Wagner) Ml'e Eymaël5, a) «Aria» b) Septuor de Lucie Lammermoor» pour violon seul (Paganini) M. Raymond Durot 6. Trio de «Jérusalem» (Ver di) Ml'e Eymaël, M. Dutrieu, ténor, M. Eggemont baryton-7. Le chant du Fer» choeur (Xavier Le- roux) Le choral Nadaud 8. a) Nocturne en mi bé- mol» (Chopin) b) "Moïse, variation sur une seule

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1912 | | pagina 1