Aan ile lezers en lezeressen van Om de zaken klaar te trekken SFoSLris'de wet zeIf is teenemaal klaar'soient données m POPERINGHE WERVICK gevecht. Tentoonstelling-wedstrijd van Tabak; De,a"dbouw- Katholieke Jonge Wacht afdeeling: St Fieters. Met Ypersche Volk Meden verschijnt het nieuwsblad Het Ypersche Volk voor de laatste maal ter drukkerij G. BRAS- TA VERNIER. Daarom acht ik het mij als een plicht LIED. allen uit ter herten te bedanken om de blijken van genegenheid welke gij ten allen tijde gegeven hebt. De oplage der gazet die in drie jaren tot 6000 geklommen is heeft zeker een ge noegzaam bewijs geleverd van wederzijd- sche werking. Daarom bedank ik ook al de koopers en verkoopers, evenals de cor- mij steeds betoond hebt, zult willen behou den. Voorts zal ik alle drukwerk aanveerden en, nog meer dan vroeger trachten uwe bevelen ten spoedigste, met de beste zorgen, en aan de voordeeligste prijzen uit te voeren. G. BRAS-TAVERN IER ber Ne doit-on pas rechercherla cause de ce manque d'empressement d'assister a la /re réunion de l'année, dans ce fait que toutes les conférences annoncées se donneront en langue Flamande? On n'aurait, me sem- ble-t-il, pas dü oublier qu'une société Fran- gaisz, l'Excelsior,,, fait partie de la trilo gie qui a organisé le programme de eet hi- ver. Ne pourrait on pas faire en sorte que deux au moins des conférences prévues, langue Frangaise, de fagon cl contenter tous les membres des différents sociétés CH. SAC RE Wisselagent Antoine Dansaertstraat, 32-34, Brussel - MUIS GESTICHT IN 18 7 5 - Voordeelige en goede verpande plaat singen aan den onveranderbaren intrest van 4 lj2, 5 en 6 in fondsen verschij nende op de officieele beurstafel. Wekelijks financieel blad, zending op .raag. schota:vanmra'fr832"' 660 algemeen over" dari et u serait tres regrettable que nous rj serions désormais privés, je ne sais par Le succes qu'a remporterennotreville la conférence de M. le Ministre Van den Heuvel est encore présent d la mémoirede tous ceux qui ont assisté a cette séance On ne do it jamais oublier le proverbe Qui veut trop, n'a rien. Verkeerd de rollen niet a. u. b. Over algemeene werkstaking c irde (Paganini) M. Raymond Durot. 9. Grand air "d'Obéron» (Weber) M"e Eymaêl - 10 Aux aviateurs» cbceur couronné au concours d'honneur de Paris (Saint-Saëns) le Choral Nadaud. Een omstandig programma wordt verkocht op het feest ten profijte der KINDERVOEDING De leden van het «Choral Nadaud «worden af gehaald ter statie doe de stadsharmonie en op het stadhuis officieel ontvangen door den gemeenteraad. KAARTEN te krijgen op 't STADHUIS (mili tie zaal) van af Donderdag 24 October van 11a 12 u. op Zondag 27 October van 11 a 12 u. en aan den ingang der feestzaal van af 2 u. Eerste plaats 3 fr., tweede, plaats 2 fr., derde plaats 1 fr. Zondag avond rond 6 ure is er een brand uitgebroken op eene achterkamer van het huis bewoond door M. Bryxis in de Mondstraat. Men denkt den brand te moeten toeschrijven aan de vuurgensters die uit eene naburige schouw spron gen, en die met te vallen op de gordijn van een geopend venster zoo brand hebben gesticht. De pompiers, geholpen door de geburen, waren alras den brand meester De schade die nog al be langrijk is, is door verzekering gedekt. Maandag namiddag waren stadswerklie- den bezig een werk uit te voeren in de Mondstraat, toen een van hen de genaamde Guil- laume onverhoeds door een vrouwspersoon werd aangevallen, die hem met een pintglas verscheidene forsche slagen op het hoofd toebracht, Guillaume bloedde overvloedig uit eene gapende wonde aan het hoofd. Eene klacht werd bij de politie ingediend. Als iemand nu moet beschuldigd worden van chauvinisme exagéré dan weet ik wel wie. Vier ja ren lang waren er geen vlaamsche conférenties en die heeren zegden dan niet dat er ook Vlaamsche moesten gegeven worden. En toen er ook Vlaamsche v. aren gingen die hceren niet naar de Vlaamsche. Chauvinisme Wii waren blijde in de zaal veel heeren, dames en ook juffers te zien, die met een GROOTE op- I' ttendheid die voordracht volgden, een bewijs dat die hun aanstond. Op de volgende voordrachten zullen er nog meer zijn denken wij, want de onder werpen zijn meer aantrekkelijk. 'l maar is om goed te doen, altijd gereed staan, er c i moest het zijn niet zullen weigeren kaarten aan te bieder voor den herlevenden Cccle de Conféren ces... want wij zullen het nog eens zeggen, wij moc- 'cn dat niet zwijgen, 't is bij zekere al te verfijnde jeugd riet in,Yper dat men edelmoedigheid vinden val en dat men kaarlenv rkoopers zou vinden. Het Ypersche Volk. acomiceKemnn Yper richt een tentoonstelling-wedstrijd voor tabak in met 1000 fr. prijzen van Zondag 22 tot Zaterdag 28 December aanstaande op de Hallen te Yper (Del- bekezaal) Al de tabakplanters van gezegd cornice en van het bestuurlijk arrondissement Yper, die ten minsten 5 aren tabak kweeken mogen deelnemen. De deelneming is kosteloos Enkel de tabak opge daan in 1912 voor de tentoonstelling zelf zal kun nen deelnemen aan den wedstrijd. De stelen zullen bevatten een losse struis en een bondel van 3 Kgr. met drie banden strooi omringd en zullen moeten aangeboden worden op Zaterdag 21 December van 9 tot 4 u. en teruggehaald op Maandag 30 December van 10 tot 4 u. De tabak zal in 6 klassen verdeeld worden, in elk i der 5 eerste klassen zijn er drie verschillige prijs- kampen voor de groote, de middelmatige en de Het Ypersche Volk dat vreemd is en blijft aan de onderneming der vlaamsche voordrachten, moet toch zijne lezers op de hoogte houden van alle voorvallen en bijzonderlijk de waarheid voorstaan. Het \persche Volk dat zekerlijk vlaamschgezind is (en i a' enkel en alleen uit overtuigde vaderlands- lief Je) heeft ook niet tegen het fransch dat heeft het r eds genoeg gezeg 1 en bewezen - hierin ver- schi t het van sommige lieden die niets kunnen verdragen van al wat vlaamsch is. In 't bijzonder heeft het niets tegen fransche voordrachten te Yper en moesten deze er ook zijn, dan zou het ze met aankondiging en verslag ondersteunen gelijk de vlaamsche. Dus meent de redactie te mogen en te moeten schrijven over die kwestie om die zaken klaar te trekken. Daarom heeft de redactie gedacht niets beter te kunnen doen dan bij gewezen inrichters om inlichtingen gaan want dat is de waarheid onder de klagers en aanvallers hebben wij geen enkel me dewerker aan conferentiën gevonden. Hier geven wij dus wat onze interviews heb ben klaar getrokken, zoo zullen de puntjes op de i's staan. respondenten die het hunne bijgebracht kleine kweek. De plautogiën van 3 Ha. zijn groote hebben om den bloei van het blad te ver- i kweek dan 50 a tot 3 Ha. middelbare kweek min zekeren. dan 50 a. kleine kweek. Ik verhoop dat het vertrouwen welke crii Inlandsche tabak 1 kl>roode tabak groote bladeren na gebloeid en gekrasseld te hebben is gevallen daar rz -xr_ L.xi 2e kl.: savonettes eenige inrichters de stad verlaten hadden en de an- 1) Over vele jaren van hier bestond in Yper het werk der fransche conferentiën afhangend van L'Extension Universitaire van Leuven. Dit werk 3e kl.: zware tabak, roltabak Vreemde tabak 4e kl.roode tabak, groote bladeren 5ekl.: kleine bladeren Proefnemingen 6ekl.: proeven van verscheidenhe den van mesting van droogen... enz De 1000 fr. prijzen zullen verdeeld worden vol gens de belangrijkheid der klassen. Een jury van fabrikanten handelaars en andere vakmannen tn Van herten dank engenegene groeten kenners zal oordeelen. De prijzen zullen op de ex- positie toegereikend worden op Zaterdag 28 Decem- fiEMEWFRUII fitting van Zaterdag 19 October BMHl-niUlHHU Zyn aanwezig de heeren Colaert, burgemeester, Vandenboogaerde, schepen, Fiers, drachten. Onnoodig over te drukken wat er al he vigs is gezegd geweest het is,genoeg te wijzen op hetgeen gedrukt wierd in twee gazetten. Het Journal de Roubaix van Woensdag 16 Oktober drukken A li orientation nouvelle donnée aux conférences d'hiver qui seront toutes en flamand correspond également une orientation différente du placement des chaises (dat is eene klucht. RLe public lui-même n'était plus en grande partie celui de ian dernier Het Journal d'Ypres van Zaterdag 19 Okto- Struye, raadsleden, M. Boudry, dd. secretaris. M. Fraeijs de Veubeke heeft zich laten veront schuldigen. 1. Taalgebruik in de Gemeenteschool der St Jansstraat. M. de Voorzitter geeft lezing van een brief, in date van 15 December 1911, waarbij de Vlaamsche Arrondissementsbond, voorgezeten door M. Sobry, vr eg opdat de vlaamsche taal de voertaal zou worden van het onderwijs in hoogergenoemde school, dan van een brief door 88 vaders van fami lie onderteekend, waarbij zij protesteeren tegen de ber sprak nog duidelijker, vraag van den Bond M. de Voorzitter leest zijn verslag af. In alle om standigheden eerbiedigen wij den wil der vaders van familie. Hier in dit geval moeten wij eens te meer rekenschap houden met dien wil, omdat de ouders om zeggens gansch het onderwijs zelf be kostigen. Men mag zeggen dat het grootste deel der ouders hoegenaamd niet instemmen met het voorste! van de «Bond Zij willen dat hunne kinders twee talen spreken en schrijven. De kinders in 't algemeen spreken Vlaamsch tehuis en leeren Fransch ter school 't Is een stap op den weg die ons leiden moet tot het tweetalig onderwijs. Hier in ons arrondissement is het van groot nut Fransch te kennen. Wij moeten, in alle geval, den wil der oudets eerbiedigen. De dag zal voorzeker al vroeg aan breken, waarop onze twee rassen evengoed de twee •.alen zullen spreken. Mr Sobry verdedigt zijn voorstel Wanneer men vraagt hoe het onderwijs moet gegeven worden, zal men antwoordenIn 't Vlaamsch voor de Vlamingen, in 't Fransch voor de Walen, in 't Duitsch voor de Duitschers Dat is het grondbegin aller ware opvoedkunde. Men begrijpt niet om welke reden men van dezen regel kan af- De wet van 15 September 1895 zegt dat men eene taal moet leeren de wet voegt erbij de vlaamsche, de fransche of de duitsche taal volgens de streken. Dus in Vlaanderen, moet men het on derwijs in 't Vlaamsch geven. eenige inrichters de stad verlaten hadden en de an dere alleen staande, niet ondersteund werden en moede waren van voor half ledige zalen een spre- ker te doen verschijnen en de te kosten te vereffenen Die fransche voordrachten zijn dan opgehouden niet door de schuld der inrichters, maar 2) In 1906 werd heel eenvoudig en kalm in den schoot der vlaamsche Thuynegilde een vlaamsche studiekring gesticht t. w. Excelsior Wij zeggen een vlaamsche studiekring daar van hebben wij de getuigenissen gezien standre- gels, verslagen. Enkel dit de sprekers hebben vrij en keus van taal, doch er was eene vrije fransche spreekbeurt tegen wel twtntig vrije vlaamsche, om iedereen te voldoen bestond er zeker tijd een twee talig jaarverslag. Die private kring bestaat nog altijd en werkt eenvoudig stil en neerstig voort, zonder de aandacht op zich te vestigen, 't Is een kring van werkers en niet van klagers en aanvallers. 3) Doch die vlaamsche studiekring Excelsior heeft in de mate van het mogelijke een handje toe gestoken bij andere werkers. Zoo heeft Excelsior medegeholpen tot het heoprichten der fransche openbare voordrachten in 1907-08,1908-09, 1909-10 1910-1911. En daar omzoo te zeggen het alleen «Excelsioris- ten waren die op het einde van 't spel de moeite de den kreeg het werk der fransche conferentiën de be naming Cercle de Conférences Excelsior immers de leden overtuigde Vlamingen hadden en hebben nog niets tegen het fransch. j-, 4) Altijd meer goed willend heeft de studiekring Malgre la tenommée du conférencier, Excelsior medegeholpen in 1910 tot het oprich avouons que le public était un peuclairse- .ten van een ander werk Christen Volksonderricht mé et moins nombreux qu'aux conférences en er meê voort gedaan in 1910, 1911, 1912 tot de Van dernier. groot nu van bet volk- De schrijver is blijkbaar in de zaal niet geweest, I 5) Dj,e f^nsche werking en die vlaamsche werking of hij miskent de waarheid wetens en willens. Verle- I ware" hf> afzonderlijk van malkaar en hadden ook den jaar was er slechts één fransche conferentie en i over gemeen een verschillend publiek. De redactie van Het Ypersche Volk heeft verno- Vanderghote, D'Huvettere, Bouquet, Sobry, Iweins men dat er moeilijkheid en misverstand ontstaan is d'Eeckhoutte, Lemahieu, Biebuyck, Begerem, Seys, bij het hernemen der vlaamsche openbare voor daar was heel weinig volk, veel min dan voor die van P. Van Triel. De leden van Excelsior zullen niet weinig verwon derd hebben opgekeken als ze dat zullen gelezen hebben... en in hun vuist gelachen om de onwetend heid van den schrijver. Dat kan natuurlijk niet gedaan worden door de drie aangesloten kringen. Wil iemand anders het op hem nemen, Fransche te geven, hij zal een goed Maar het spel verbrodde. De fransche voordrach ten die meer onkosten vereischten werden ook min ondersteund en de inrichters moesten soms ja mira kels doen om de twee eindjes aan een te knoopen. Terwijl de vlaamsche voordrachten, die eenvou diger ondernomen werden, gemakkelijker bestonden. Het bestuur van Christen Volksonderricht, gansch op zijn eigen, dorst het aangaan Adam in Balling schap door den troep Royaards te Yper te doen uitvoeren met de hoop erin eene winst te vinden: een appelke tegen den dorst. Zoo gebeurde het ook... de toekomst was verze kerd... maar einde 't jaar zat het zoo slecht in gel delijk opzicht met de fransche conférencies dat Christen Volksonderricht voor verschillige den franken moest helpen om de rekening te pen vereffenen. Men heeft in hoogergenoemde school het gemeen- werk verricbten tereglement van 1884 niet onderhouden. De «JVlaam- On a brusquement mis fin a toute réu- BChe Bond - vraagt dat bij het inrichten eener nion en cette langue, alors que depuis nieuwe klas dit misbruik zou ophouden 4 F,- \r - xr_ v tout un temps le public Yprots était habi- Na eenige opmerkingen van den voorzitter wordt 4„x .4 t l er tot de stemming overgegaan. De statu quo entendait avec platstr chaque htver wordt gestemd met 10 stemmen tegen 4 de heeren des conférenciers Frangais qui ont eu tou- Vaiderghote, Sobry, Seys en Struye. jours les sympathies et les applaudisse- 2. Stadseigendommen. M. de Voorzitter geeft ments de leur auditoire MZivLVhenu!,eetHT(.1raflnVS,.0t-en tusscben de,stad en Dat publiek was dikwijls heel klein, trés clair se- M, Vanheule, die 5 frank s jaars zal betalen om mi, en in 't geheel zoo geestdriftig niet als schrijver 't Was feest, Maandagavond, in St Pieters jonge lingskring Heer Oct. Renaerts werd er als voorzit ter der Katholieke Jonge Wachte van St Pieters, plechtig ingehuldigd. St. Pietershoven mag men te recht zeggenAlle feestelijkheden die er gegeven worden zijn zoo ge- rast en volmaakt van opvatting als ordentelijk er prachtig van uitvoering. Om 8 1/2 ure werd de nieuwe voorzitter door der Eerw. Heer Leys en andere «aadsleden der afdeeling opgeleid, in een sierlijk opgesmukte feestzaal door eene dreunende Brabangonne en een daverend hand geklap begroet en verwelkomd. Nadat de heer A. Logie, schrijver der afdeeling, een klaar en bondig verslag der vorige zitting had afgelezen, richtte de Eerw. Heer Leys, tot den feeste ling, eene welgLpaste welkomrede: Hij herinnerde hoe vriendelijk en lieftallig de ommegang was van den beminden oud-voorzitter, Heer M. Devos, die, verplicht zijne toekomst in den vreemde te bewer ken met tegenzin ons heeft moeten verlatenNeen, zegt hij, wij vergeten hem nooit! In onze gebe den zullen wij hem steeds heidenken opdat hij sla- ge in zijne pogingen; onze gedachten zijn met hem gelijk de zijne ons nog steeds op beuren.» Hij staaft den keus van den Heer Oct. Renaerts, als nieuwe voorzitter, en verwijst op dezes taai en aanhoudend streven als student te Poperinghe, waar hij en de Staatsprijskampen menige lauweren plukte als normalist te Thourout, waar hij grondige en be kroonde studiën afgelegdals onderwijzer in de Weezen en de St Aloysiusschool, waar hij tot op heden nog de genegenheid zijner leerlingen en de achting zijner oversten weet te oogsten; eindelijk als lid der St. Pieters sprekersbond waar zijn bloei end en gloedvolle woord veel goeds zal stichten. Daarom, zegt hij, is na rijpe beraadslaging, onze keus op den heer Renaerts gevallen: Hij is weerdig aan ons hoofd te staan, en wij zijn fier hem als voorzitter te kunnen verwelkomen.» Daarna legt hij den nieuwen gekozene den toe stand der afdeeling voor oogen, en eindigd met al le jonge wachters aan te wakkeren dikwij's te komen luisteren naar het woord van hunnen nieuwen voor zitter en door hun moedig werken hem in zijn streven te steunen.... Een daverend handgeklap een dreunend Vader landslied en een geestdriftig Wij zijn de ionge strijders weergalmde door de zaal, waarna de heer Oct. Renaerts het woord nam. Zijn eerste woord is een woord van dank aan de aanwezige vreemde heerschappen, den algemeenen Raad en de talrijke leden der afdeeling, die het feest met hunne tegenwoordigheid hebben willen oplui steren. Eene uitgelezene dankbetuiging wordt den welwillende muziekanten der St Pieters fanfare en DOODGEREDEN.-Woensdag rond een uur en half kwam door de Schaalstraat een motorrijtuig naar de markt opgereden, toen de autovoerder een mar. bemerkte die voort in het midden der straat „mg De geleider trompte fel, dcch de ouderling scheen niet te weten langs waar geioopen om den automobiel te vermijden, zoodat hij vlak op bet rij tuig liep en er onder rolde. Terstond stopte de au tovoerder, M. Hoet van Dixmude de ouderling had eenige kneuzingen aan de beenen en klaagde van geweldige pijnen aan de borst. De policie, die seffens ter plaats was, deed het slachtoffer naar het gasthuis overbrengen. Het is zekere Julien Beyaert van Poperinghe, 73 jaar, die in het logist De Drie Koningen woonde. In het gasthuis ontving hij sef fens de beste zorgen van Dokter Vanderheyde, die een breuk der borstkas bestatigde. Na bediend te zijn met de laatste H. Sacramenten, is Beyaert drie uren later gestorven. Het parket van Yper is ter plaats geweest om de lijkschouwing te doen het ongeluk schijnt aan de onvoorzichtigheid of de zins verbijstering van den ouderling te wijten. WEGENIS.-Tnsschen het stadsbestuur en het Ministerie van Spoorwegen is eene overeenkomst gesloten om den torgang naar de koopwarenstatie te verbeteren. De Belgische Staat koopt een grond van 9 aren aan langs een spoorweg, achter de her berg De Pelikaan dit land was de eigendom der Burgerlijke Godshuizen Daar zal een nieuwe straat getrokken worden van aan de barree! der Korte Reninghelsstraat tot aan de Ouderdomkalsijde al de vrachtwagens van Reninghelst en Westoutre ko mende, zullen recht naar de statie kunnen rijden. De barreelen der Arendstraat (of Poortegat) en der Korte Reninghelsstraat zullen afgeschaft worden. NIEUW UURWERK.-De kerkfabriek van O. L. Vrouw heeft den heer Donche van Zonnebeke belast het reeds lang bestelde uurwerk op den toren te plaatsen. De wijzerplaten zijn reeds in orde ge bracht. Weldra zal geheel het binnenwerk der hor- logie ook geplaatst zijn. De algemeene vergadering van de genoot schappen van den H. Vincentius Paulo voor de De kenij Poperinghe, verleden zondag, was bijgewoont door afgeveerdigden van meest al de Parochiën. De heej burgmeester Van Merris bedankte de aanwezi gen, de verslaggevers lieten den toestand kennen en de werszamheden der verschillende afdeelidgen, de Z. E. H. Deken sprak een woord van aanmoediging ,a jiai« v.,, *oe' en de we'ede'e beer baron Jos. de Bethuns, al- vooral hunnen wakkeren bestuurderrden"^"^ C gemeene voorzitter voor het bisdom, sloot de reeks D'Haene, voorbehouden...,, Hij is uw voorman aadsPraken. met eenige gepaste raadgevingen on- zegt de spreker, geestdriftig ja 1 maar recht voor de der njeer b'e'd b'J vdor boe noodzakelijk het is dat vuist, een strijder die, spijts beknibbeling, spotternij de Vincentiusleden het goed betrachten door de en misschien wel laster zelf, zijne koene geestdrift verspelding van deugddoende schriften, 't zij boe sleeds weet te versterken door vrome daden. Hij is ken of bladen- Hiï wekte ook de genootschappen en blijft een verdediger en voorstaander van vlaam- °P om 'n den '00P van 1913 op eene buitengewo- sche recht, van arbeiders recht, van katholiek recht.. 1 ne wiize het verjaren te vieren der geboorte van Fr. Ozanam, den roemrijken stichter der genootschap en onder dit oagpunt is hij ons aller voorbeeld. Zijn bijzonderste woord van dank stuurt hij tot den Eerw. Heer Leys, Proost der afdeeling en be stierder van St Pieter 's jongelingskring hij de vriend van arm en rijk, van oud en jong, ja vooral van de jonkheid van St Pietershij die met taaiën iever in edele volherding hun het goede voorhoudt vermoeden dat zij erin en van kwade weg trekthij die voor zijn edel stre ven slechts steun en navolging ten dank verwacht. Daarna richt de heer spreker eene gloedvolle aanwakkering tot de aanwezige jonge wachters Hij doet hun uitschijnen hoe zij moeten zijn en blijven katholieken en christenen van de rechte soortmannen die leven voor hun ideaal en doel matig er naar streven mannen met grootsche denk beelden mannen van de daad die de onverschillig heid, de hoogste uiting der laagste onrechtveerdig- heid en minachting, verbannen, en die durven strijden voor hun edel recht. Daarom, zegt hij, kent en bestudeert u zeiven, slaat hand aan 't werk en springt in de bres... geene loomheid, geene werkloosheid geene bestuurloosheidweest man- honder- haftig, weest menschelijk, weest redelijk en daarom hel. weest godsdienstig. Strijden moeten wijde strijd maakt mannen, pen van St Vincentius. De «Vlaamsche Vrienden» hielden bijeenkomst Woensdag avond. Ijverig bewerken zij de herop richting van het sinds lang vervallen Davidsfonds. Hun ondernemingsgeest en hunne taaie werkzaam- geslaken zullen. 6) Zoo is het dat met 1911-1912 de splitsing der j zeSde minister Helleputte, en de eendracht maakt werken geschiede. De studiekring Excelsior trok j macht. Daarom strijd manhaftig en aanhoudend, zich terug met privaat werk voort te doen. Chris- n'e' bÜ vlagen, niet alleen 14 dagen vóór de kiezing, ten Volksonderricht Aal uit broederlijkheid was ter maar jaar u'l> jaar 'n opdat hier te Yper de laatste hulp gesprongen bij de fransche Conferentien be- vijand verjaagd en zijn laatste bolwerk afgebroken geerden, om de toekomst veilig te houden, zulke worde... kostelijke betrekkingen af te trekken. Wat het werkOnder de menigvuldige wapens die u ter hand der fransche Conferentien betreft veranderde dus slaan, hebt gij de drukpers, dat snijdende en vlie- met 1011-1912 de titelde naam Excelsior viel mende wapen, dat wapen, dat de batterijen des vij- wel meent-of hij moet een hebben. bijzondere mentaliteit om een doortocht te genieten tot zijn eigendom. De Raad keurt dat verdrag goed. 3. Stadsfinnaciën. De stad heeft aan den Staat voor 3.810 fr. grond verkocht bij de statie. Mijnheer de Voorzitter stelt voor die som te gebruiken om Belgische rent te koopen.-Goedgekeurd 4. Rekening van 1911. M. Sobry leest zijn ver- Op voorstel van den heer Voorzitter keurt men j x den erfpachtelijken pacht goed met S. Maartensfa- chauvinisme exageré, de toute mani- briek gesloten voor wat aangaat St Maartensklooster fes^aH°n littéraire, artistique musicale Dj heeren D'Huvettere en Begerem onthouden zich. Frangaise Mr de Voorzitter stelt voor de kwestie der visch- 'angst in 't stadswater te bespreken. Men vraagt en allen kante die vischvangst in aanbesteding te ;even. De heeren Vandenboogaerde en D'Huvettere stel en voor een lastkohier op te maken. M. de Voor zitter belooft een ontwerp binnen kort voor te stel len. Niemand heeft iets tegen de Fransche conferen ties: integendeel, maar er is meer goed te doen met enkel Vlaamsche dan met enkel Fransche, en in dit geval moet ieder katholiek de Vlaamsche verkiezen M. Baus vraagt dat men het gaanpad bij de voet- en ondersteunen. Zooveel te meer dat iedereen toch volkskazerne zou in orde brengen. M Struye vraagt Vlaamsch kent in Yper op weinig uitzondering na. hetzelfde voor het gaanpad bij de statie van Zdlebeke. Degenen die door hun stand aangesteld zijn om Aan De openbare zitting wordt om 6 1/2 u. geheven. volk boo£er °P te helpen; zouden dus moeten die Vlaamsche conferenties ondersteunen. natuurlijk weg en er bleef nog: Cercle de Conferen- cie. Dit werk poogde te herbeginnen met eene eer ste voordracht en wel met deze van Jcërgens Eilaas wij denken dat degene die nogmaals ieverig hand aan 't werk sloegen het nogmaals voelden aan hun nen porte-monnaie.. Ja 1 doet daar iets voor 'tgoed, als men zoo ondersteund is... i Daar is heel de zaak en gij ziet dat het gemakke lijk is critiek te maken en op te spelen, gemakkelijk in gazetten de zaken te verdraaien, gemakkelijk te roepen il faut arréter le mouvement flamingant je proteste.... en wat weet ik al. j Wil men conferentiën dat men ze betalen.... en dat men er regelmatig naar toe kome. Voor fransche valt er meer te betalen dan voor vlaamsche.... et pour cause Te Yper heeft men altijd uitstekende fransche conferentiën gehad zoo wel als in de grootste steden van 't land maar te Yper heeft men nooit den prijs betaald. Zullen de critiekers nu zeggen ze moeten maar den prijs eischen -! Maar genadige prijzen ware juist vastge steld om volk te hebben en.... 't was nog schier te veel Welnu dat de opspelers en critiekers eens de moeite doen om de fransche voordrachten herop te richten.... zij zullen gauw ondervinden dat la cri tique est cessée maar dat werken geen klein bier is. Wat c Christen Volksonderricht betreft de voor drachten zijn het volk om het hooger op te leiden en wij meenen.dat de inrichters van den dag wel deze lieden kunnen missen die niet geweerdigen zich te derangeeren om te kunnen ecouteeren naar conferencies in langue du peuple. Indien er nu liefhebbers zijn van fransche confe rentiën dat zij er inrichten en betalen, zij zullen ondersteuning vinden tot bij die overtuigde, vader- landsminende, vlaamsche jongelingen, die als 't ands moet tot zwijgen brengen en de onze verster ken, dat wapen dat het kwaad moet verdelgen on der overmaat van het goede Strijd geestdriftig man nen, met die geesdrift die dronken maakt van fierheid bij de zegepraal en blaken doet van weerwraak bij de nederlaag.Ja, roepen wij onverdeeld en fier. Wij zijn, Wij zijn de jonge strijders Wij zijn de eendracht en de macht Wij zijn de jeugd der Yperstede Wij zjn de katholieke wacht. Men schreeuwt dat 't geloof te niete gaat 't En zal Dat blauw-rood gezwets zal boven slaan 't En zal Dat roepen en dat zweren wij Zoolang als, wij ons weren wij 't En zal't en zal't en zal Of die kernachtige rede indruk miek hoeft niet gezegdEen donder van toejuichingen d^ed ne muren der feestzaal op hunne grondvestingen t il len. -Verscheidene muziekstukken, door de St Pie ter 's fanfare kundig vertolkt brachten vreugde en begeestering onder de aanwezigen menig opbeu rend lied, waaronder het Consciencelied, door den beer J. Bartier zoo sierlijk gezongen, uitmuntte, oogstte aller goedkeuring. De rekening van 't ver- lojpen jaar, dewelke sluit met overschot, bestemd voor aankoop van strijdbladen en tijdschriften, wordt door den heer schrijver bekend gemaakt^ waarna een gerept hanengekraai de reeks redevoe ringen komt sluiten. Onder 't zingen van den Viaamschen leeuw werd de vergadering geheven en gi.ig eenieder, brandend van chris ene strijdlust, in de stilte van den avond, nog eens die grondige waarheden en opbeurende aanwakkeringen overwe gen- Jonge Wachter. Op een artikel verschenen vóór 3 weken in Het Ypersche Volk nopens de inschrijving geopend te Wervick, ten voordeele der algemeene jwerksta- king sedert 4 maanden, en waarvan het bedrag misschien de 5 franken nog niet overtreft, heeft het roode blad De Werker door het toedoen van den Wervickschen socialistischsn (g) ezel P. BI. een artikel tot antwoord weten in te brengen. In dit artikel, waar het ventje van den os op den ezel springt, knippen wij onder andere dommighe den letterlijk het volgende uit Wijsneus, gij moet den spot niet drijven met werkledien die geven wat zij kunnen, zonder de kaarten die zij koopen aan 20 centiemen Vooreerst willen wij P. BI. zoogezegden opsteller van bovengemeld artikel doen opmerken, dat wij bijlange niet zouden durven den spot drijven met werklieden integendeel, dat wij zelfs de handel wijze goedkeuren van de 9/10 der Wervicksche so cialisten, die ondanks de flinksche propaganda, da gelijks door de roode opperhoofden gedaan tot nu toe nog niets hebben gestort voor de algemeene werkstaking. Maar weet ge met wie wij den spot drijven Al leenlijk met de 3 of 4 onnoozelaars die eenige cen ten hebben gestort voor deze belangwekkende zaak, welke men onder ons gezeid en elders gezwe gen, een echte fiasco zal mogen noemen, niet waar P. BI En is het soms uit gramschap niet dat ge nogmaals]20 centiemen stort, tot spijt van wie het benijdt Hoe kleingeestig toch Nu om daarmede te eindigen, zullen wij u nog! iets vertellen dat waar gebeurd is tot Leuven Daar was een rijk socialist volksvertegenwoordi ger, die in eene druk bezochte herberg der stad, eene bus had doen plaatsen, dienstig tot het ont vangen der strijdpenningen voor de algemeene werkstaking. Met een koninklijk gebaar, wierp hij le eerste van al een klinkend geldstuk in de bus, en' vertrok. Veertien dagen verliepen. Het ongeluk wilde dat de socialistische werklieden die de herberg bezochten nogal hard van geven waren, en toen men de bus kwam ijdelen, vond men er een enkel geldstuk in, dat van dezen rijken volksvertegen woordiger. Maar het schoonste van de gansch de zaak was, dat de penning door dezen rijkaard ge- jeuud, slechts een nickelstuk was van5 centie men of er gelachen wierd te Leuven behoeft niet gezegd te worden. De geschiedenis vergat er bij te voegen, als de bus geplombeerd was of niet Hewel, P BI. waarom zet ge ook geene bus in uw Rood Volkshuis Volksvriend die nu het vet alreeds binnen heeft zou misschien wel insgelijks kunnen 5 centiemen storten ten voordeele der alge meene werkstaking Zeg, ware dit niet prachtig aanboord gelegd Wijsneus.

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1912 | | pagina 2