1 9 Nieuwjaarsgiften voor non Paos De Vrijmetselarij in Kongo Binnenland Buitenland YPER flRRÖRDISSEIÏlEHT Omwenteling in Turkije 48e Jaar Nummer 2449 Wekelijksche Oplage 8000 nummers Zaterdag 1 Februuari 1913 CALLEWAERT-DE MEULENAERE Vervolgvan hetdrama YPER Telefoon N° 52 Al wat opstel, aankondigingen, inschrij vingen, enz. betreft, moet vrachtvrij aan den Uitgever gezonden worden BOTERSTRaaT, 36, YPER VOOR 'T HEELE JAAR Prijs per Nummer ^3 centiemen. De Kamer Vrijheidswurgende wetten in Frankrijk Thibetanen tegen Chinezen Spanje Rumenië en Bulgarië Rusland Bloedig gevecht tusschen de Tursehe troepen De Vredesonderhandelingen Uit den geestelijken Staat... pn. Handschriften worden niet teruggezonden. Naamlooze schriften worden niet in acht genomen. Briefwisselaars worden verzocht telkens hun volledig adres op te geven. Ieder boek waarvan twee afdruksels zijn ingezonden, wordt besproken, AANKONDIGINGEN Gewone 0.15 de regel. In't blad 0.30 de regel. Rechterlijke i fr. de regel. Groote en langdurige volgens overeenkomst. Bekendmakingen buiten West- en Oostvlaanderen worden ontvangen bij AGEKCC HAVAS, te Brussel- INSCHRIJVING bulten België vracht er bil. Zondag 2 Februari. Quinquagesima Evangelie van den Zondag. In dien tijd nam Jezus de twaalf tot zich en Hij zeide hun Zie, wij zullen naar Jerusalem opgaan en alles zal volbracht worden, wat er geschreven staat door de propheten over den Zoon des menschen. Want Hij zal aan de heidenen overgeleverd worden. Hij zal bespot, gegeeseld en hespogen worden, en nadat zij Hem zullen gegeeseld hebben, zuilen zij Hem dooden en ten derden dage zal Hij verrijzen. Maar zij begrepen er niets van, dit woord was voor hen verborgen en zij verstonden niet. wat er gezegd was. Nu gebeurde het, als zij Jericho nadeiden, dat een zekere blinde langs den weg zat te bedelen Rn als hij de menigte voorbij hoorde gaan, vroeg hij wat dit was. Zii zeiden hem nu, dat Jezus de Nazarener voorbiiging. Fn hij riep, zeggendeJezus, Zoon van Pavid, ontferm U mijner! En zij, die voor- aangingen berispten hem. opdat hij zwijgen zou Doch hij riep nog veel meer: «Zoon van David, ontferm U mijner!» En Jezus stilhoudend, beval, dat hij tot hem gevoerd zou worden. En als hij genaderd was, ondervroeg hij hem, zeggendeWat wilt gij dat ik u doen zal En hij zeide Heer, dat ik zien mag. En Jezus zeide hem Zie, uw geloof heeft u gezond gemaakt. En aanstonds zag hij en volgde hem, terwijl hij God verheerlijkte. En al het volk dit ziende, gaf lof aan God. Gedurige Aanbidding te "ïper (St-Elisabeth gesticht). Maandag 3. O. L. V. Lichtmis, (feest uitgesteld van gister', gedachtenis van het feest van E. Joannes Chrysosthomus, bisselion en kerkleeraar, en van E. Blasius bisschop en mar telaar Dinsdag 4. H. Andreas Corsini, b'sscbop. Woensdag 5. Asscbenwoensdag. Begin var den Vasten. H. Agatha, maagd en martelares. Gedurige Aanbidding te Westnieuwkerke. Donderdag 6. E. Amandus, bisschop U. Dorotheamaagd en martelares. Gedurige Aanbidding te Reninghelst Vrijdag 7, De doornenkroon van O. H J. Christus E. Chrysoliusmartelaar. Zaterdag 8. - H. Joannes de Matha, belij der. INSCHRIJVINGSLIJST VAN HET YPERSCHE VOLK ZESDE LIJST Overdracht fr. 651.00 Onbekend 2.00 Eene meid, uit dankbaarheid 2.00 De CoDgreganisten van Elverdiughe 50.00 Onbekend, Wytschaete 5.00 fr. 710.00 De Bestraffing der Vrijmetselaarshelden. Op 12 maart 1912 hebben de katholieke dagbladen den brief overgedrukt van vrijmet selaar Wangermée, kapitein der openbare macht te Rulshuru (Kongo) aan vrijmetselaar Vandervelde. Daarin stond er te lezen Ik heb uwe br.'. pl.'. van februari ont vangen met veel plezier... ik ben te Ruts- huru, reken naar Boma te trekken en naar Europa af te reizen op 1 October. Gijl vraagt inlichtingen, ik zal ze u met volle recht zinnigheid geven. «...Missiën. - Zijn ONGELUKKIGLIJK zeer in vooruitgang, bijzonderlijk onder sol daten en werklieden... «Laatst heeft een zwarte sergeant op wacht, verboden aan de inboorlingen van zeker dorp den tam-tam te sjjelen en te dansen voor de nieuwe maan... 's Anderendaags heb ik heel het personeel vergaderd en gezegd De ser geant heeft ongelijk gehad; de tam-tam aan de maan is eene religie gelijk deze van God, Iedereen is vrij te gelooven wat hij wil. De tam-tam heeft zooveel weerde als de baba yango, mama yango, ïko ko mabrgo (Onze Vader, onze Moeder, die in de hemelen zijt). Een europeaansch onder-officier heeft die zake aan de Paters overgedragen, en 't schijnt dat er tegen mij eene klacht zal ingediend worden. MAAR DAAR DIE KLACHT, LANGS HIERARCHIEKEN WEG, IN DE HANDEN KOMEN MOET VAN BR'. OLSEN, DIE MET ONS REISDE, LOOP IK ER NIET ACHTER. Wij zijn le Kivu mei vier Br.'. (Olsen, Stroops, Hansen en ik) en twee kandidaten. Ten dien tijde lazen wij in de dagbladen uillcg over den tam-tam-dans aan de nieuwe maan. 'i Is een der zedeloosste gebruiken onder de Zwarten, die moet uitgeroeid wor den, wil men die ongelukkigen beschaven. Uit dien 'fameuzen brief bleek hoe de vrij metselaars rekenen op onderstand in de loge. hoe de vrijmetselarij een Staat uitmaakt in den Staat en tegen den Staat. Te dien tijde ook vroeg M. Mélot, kath, volksvert. voor Na men, en M. Hoyois, kath. volksvert. voor Doprnijk volgende uitleg 'over die feiten aan Minister Renkin L indien hij met die zaken bekend was'2. indien hij, zoo de feiten echt waren, ze niet aanzag als eene in-eer- berstelling van de afgoderij, door een staats- agent in. het uitoefenen van zijn ambt, het geen strijdt met het Verdrag van Berlijn en met de princiepen der beschaving; 3. indien hij dacht maatregelen te nemen, opdat der gelijke feiten zich liiet meer zouden voordoen. Öp 26 Maart 191.2 antwoordde Minister Renkin dat lriji enkwest had doen instellen en op uitslag wacht. TIEN MAANDEN ZIJN VOORBIJ intus- sehentijd is Br.'. Wangermée naar België ge komen, terug naar Kongo güeerd... en dat met avancementzegt men. Daarentegen, noch M. Mélot, noch M. Hoyois hebben den beloofden uitleg gekregen van Minister Renkin, over zijn enkwest en over de uitslagen ervan. Het geval van Pater Cambier. M. Verhaegen, kath. volksvert. van Gcnt- Eecloo, heeft Minister Renkin ondervraagd no pens hel geval van Pater Cambier, welke wij aan onze lezers medegedeeld hebben. Minister Renkin heeft Dinsdag geantwoord. Op 22 November '1912 heb ik uit Boma een gecijferd telegram van 20 ontvangen, die mijl de beschuldiging meêdeelde waartegen E. P. Cambier proteste aanteekent in zijn brief. Op 22 November heb ik getelegrafeerd naar den gouverneur-generaal, om te weten indien zijn telegram van 20 juist liad overgeseind geweest. Ik voegde erbij Indien ja, tele grafeer alle bijzonderheden. Op 27 November heb ik vSn den gouver neur een telegram van 26 ontvangen, die dit van 22 bekrachtigde en de bijzonderheden gaf. Het telegram voegde erbiji dat, volgens M. Leclercq, a Isdan te Boma, de KLACHT HET GEVOLG WAS VAN EENE WRAAK.» De post van 27 Januari 19.1.3 heeft mijl de eerste documenten aangaande de zaak ge bracht afschrift van den brief van E. P. Cambier, gezonden door M. Munch krach- lig protest van den magistraat tegen den brief van E. P. Cambier. Eerste verslag van gouverneur-generaal. Voor het oogenblik zal ik mijl vergenoegen te zeggen dat, indien E. P. Cambier op de de beschuldiging antwoordt met getuigenissen die afdoende schijnen, het onvoorzichtig en onrechtveerdig zou zijn zonder controol de beschuldigingen aan te nemen tegen derde personen, nl. tegen de magistraten. Ik heb voor plicht alle verdere mededeeling uit te stellen tot op het oogenblik dat het mogelijk zal zijn volledige en afdoende inlichtingen te geven. Ik beklaag de traagheid van het onderzoek; maar die langdurigheid, door den afstand veroorzaakt, zal ons niet beletten de volle waarheid te kennen. Daar hebben wiji de volgende bemerkingen bij te voegen 1. Wiji verhopen dat M. Verhaegen zich met dit onafdoende antwoord niet zal ver genoegen en geen TIEN MAANDEN geduld zal hebben. 2. M. de Minister, stel controol in, neem in lichtingen, maar ziet wel toe wien gij met controol en onderzoek zult gelasten. Zijn het vrijmetselaars, dan zullen plichtige vrijmet selaars wel ontsnappen. Zij hebben niets te vreezen, ten bewijze daarvan de brief Wan germée en het nog huidige gevolg der zaak Wangermée... Vrijmetselaars zijn veilig, als lid van den Staat in den Staatde Vrijmet selarij. Machtig en machtiger zal de vrij metselarij worden in onzen Kongo, indien gij, M. de Minister, voor goed haren kop niet verplet. 3. Het onderzoek zal ingesteld worden, ver hopen wij; niet Alleen om de beschuldigers van P. Cambier te vinden, om diens on- plichtigheid te wete te komen, maar ook over de manier van procedeeren van Magistraat Munch protestant, vrijmetselaar en Zweed jegens de twee vrouwen Niemba en Tshiba- toka° alsook jegens P. Cambier zelf. Immers P. Cambier protesteert meest van al tegen de handelwijze van Br.'. Munch. 4. Eindelijk drukken wij de hoop uit (wij die zoo ver af zijn van Kongo en zoo weinig be kend zijn met de zaken die aldaar omgaan maar wij ook, die zoo hertstochtelijk onze edel moedige zendelingen de eerste pionnieis der beschaving beminnen)... de hoop dat er in Kongo een gerecht bestaat, zooals in België, waarop iedereen hij weze ook chris ten, katholiek, en zendeling rekenen mag Zoozal het a Idaar zijn, op voorwaarde dat de aloverheerschende, alverpestende, alvernielende vrijmetselarij, in haar duivelswerk zal tegen gehouden worden... want geen Belg, hij weze ook Minister, mag onvoorwaardelijk geloof hechten aan of betrouwen stellen in staatsamb tenaars-vrijmetselaars... dit bewijst de brief Wangermée I Dinsdag zette Minister de Broqucville zijn antwoord voort op de ONDERVRAGING DEVEZE. Eerst veixledigde hij zijn kabinets overste, commandant Colon, dien hijl gelast had een onderzoek in te stellen tegen zekere officieren die hun plicht niet gedaan hebben. De liberalen waren op hun ongemak biji die verklaring. Verder sprak de minister van Oorlog over de onbekwaamheid van generaal De Neuter, die ook sedert lang een gebrek heeft waarvan men hem vroeger aangeraden heeft zich te ontmaken. Die woorden waren klaar genoeg. Ten einde uit kwam framas- son Devèze heel klein manneke uit, het ant woord van den hoofdminister. Een naaste keer zal schoonpapa Ozeray beter de les moeten spellen aan Menneke M. Verhaegen ondervroeg Minister Renkin over het geval van Pater Cambier in Kongo. WOENSDAG heeft de Kamer veel tijd verloren daar liberalen en socialisten weer nutteloos gezaagd hebben over grondwether ziening en algemeen enkelvoudig stemrecht. M. Delbeke, gesteund door M. Gilles de Pélieliy en M. Mahieu, burgemeester van Rous- selaere, heeft aan Minister Hubert zijne tus- schcnkomst 'gevraagd in den lock-outte Rousselaere. Zij deden uitkomen hoe som mige patroons onredelijk te vverke gaan met hun werklieden het recht te miskennen deel te maken van het christen syndikaat. Na tuurlijk dat Anseele en Debunne, de roode citoyens, ook eenige woorden moesten pla- ceeren do-ch M. Verhaegen deed hun on verstaanbaar gedrag uitkomen zij die willen opkomen als de redders der volksklas, staan te Rousselaere aan de zijide der patroons 1 Wat kluchtspelers Minister Hubert zegde dat, als men het hem vraagde, hij nooit zijne tus- schenkomst weigeren zou om werkgeschillen op te lossen. Doch hijl verlangt dat zulke geschillen zich min en min zouden voordoen. De werklieden, zegde hij, hebben niet alleen het recht, maar de plicht zich te vereenigen. Om 'geschillen te vereffenen, moet deKa mer zoo gauw mogelijk het bereidde wets voorstel over de beroeps- en verzoeningsraden stemmen. Bravo M. de Minister, zoo is het... en 't ware te wenschen dat liberalen en socialis ten, met al hun beslag over Z. A. S. enz., den kostelijken tijd zouden laten gebruiken om deugddoende sociale wetten te stemmen. De werklieden eischen dat, en zijn moede van al dien blauwen en rooden blaai M. NOLF. heeft ook over den lock-outvan Rous selaere moeten spreken. Hijl is er alleszins met niet veel eer van afgekomen. Eerst beknibbelt hij de patroon Moerman die loonopslag gaf en zijn werkvolk niet uit floot. Heeft patroon Moerman dan niet wel gedaan MINISTER HUBERT lapte het den heer Nolf Men moet den fabriekant Moerman geluk wenschen omdat hiji geweigerd heeft meê tc doen in het algemeen stilleggen der fabrieken en zijn werkvolk niet heeft buiten- gezet. Er zijn al genoeg ongelukkigen. M. NOLF kon dat niet verkroppen. De fabriekant Moerman is katholiek, roept hij, daarom staken zijne werklieden nietmaar wel bij De Schrijver, die liberaal is en hooger loonen geeft. Dat is mis, M. Nolf, de werklieden sta ken bij Deschrijver-Lenoir, omdat in die fa briek verbod gegeven werd deel te maken van het Christen Syndikaat. Er is hier geen kwestie van loon, maar van syndikaal princiep. M. NOLF gaat voort in zijne beweering dat de christen syndikaten handelen uit politiek partijbelang... Hoe dat een mensch altijd in een ander de faul vindt waaraan hij' zelf lijdt. M. Nolf, in heel die kwestie, waarmede hij schijnt niet goed bekend te zijn, speelde den moeial enkel en alleen uit liberaal partijbelang. DONDERDAG werd de bespreking der grondwetherziening en van het Z. A. S. voort gezet. M. WOESTE, de altijd wakkere hoofd man is de liberale en socialistische aanvoer ders IR mans en Vandervelde meesterlijk te te keere gegaan. De minderheid zal ons de les niet spellen, noch hier meester maken; wij zijn hier de meerderheid door de wil en uitspraak van het volk op 2 Juni 1912. Nooit zal het katholiek gouvernement en wij staan er allen als êen man rond geschaard Itoegeven onder bedreigingen van gewelde- denarijen en werkstaking. Het georganiseerde A. S. kunnen wij aannemen; doch, gezien de omstandigheden is de tijd niet gekomen. Met luidruchtige toejuichingen heeft heel de rechterzijde den wijzen Staatsman begroet. Bij het Fiansch Parlement zijn een aantal wetsontwerpen ingediend tegen de gewetens vrijheid der huisvaders en de opvoeding hun ner kinderen. Dat noemen de radikalen de verdediging der wereldlijke school, Doch dat zal zoo gemakkelijk niet meer van stapel loopèn, gezien, sedert eenigen tijd, in alle départementen, vereenigingen van huisvaders tót stand kwamen om hunne vrijheid te ver dedigen. Deze verèe'nigingen zullen thans do-or -geheel Frankrijk eene dringende propaganda tegen die wetsontwerpen inrichten. De Thibetaansche troepen zijn in opstand 'gekomen in de streek van Basang en heb ben hunne Chinees che meesters verslagen. Generaal Chu werd door hen gevangen ge nomen en levend gevierendeeld. M. Moret, 'oud-leider van de Spaansche li berale partij, oud-hoofdminister, is Dinsdag te Madrid overleden. Hijl was oen zeer gematigd liberaal. In December 1905 werd hiji hoofd* 'minister en bleef het tot in 1910, wanneer hij viel en door minister Canalejas, over eenige weken vermoord, opgevolgd werd. Naar luid van berichten uit Sofia, heerscht daar levendige ontroering, tengevolge van het loopend gerucht 'dat het gouvernement een ultimatum zal zenden naar Bulgarië, nopens den afstand van het door Rumenië opgeëiseht grondgebied. Het nieuws komt vernomen te worden dat Rusland reeds een leger van 500.000 man gereed heeft langs de Oostenrijksche grens. De Europeesche hemel zit weder met oorlogs wolken vervuld. INSCHRIJVING VAN HET YPERSCHE VOLK ten voordeele der uitgestotene werklieden van Rousselaere. Werden reeds ingezonden (zie Het Volk) M. D. 100 fr. Een priesler uit Yper 100 fr. Naamloos uil Yper 100 fr. Naamloos uit Yper 5 fr. Uil Boesinghe 30 fr. Twre Priesters Boesinghe 20 fr E H Devaere, pastor Gheluwe 30 fr. M. Desargher, Yper 100 fr. Uit Yper 25 fr Onbi kond Becelaere 25 fr. X, Yper 30 fr. E. II. Germonprrz Portcapelle 50 fr. E- H. Paslor, Passih ndaele 50 fr E. H. Lowagie, Proven 25 f". E. H. Mervillie, pastor Zantvoorde 10 fr. Een Poperinghmaar 10 fr. Uit Westnicuw keike 50 fr. Uit Meessen 25 fr. Ch-islen Vrkvereenigingen, Yper 20 fr. Dranouter, voor de uilgeslotenewei k< iedcc 20 fr. 825 fr. Nieuwe inschrijving J. S. 10 fr, Leve de Cbristene Syndikalen 35 fr Een student uit Yper 10 fr, F Z. 5 fr Principalen leeraars van S. Vincents college 160 tr E. H. V. 5 fr Iedere week geef ik voor de uitgeslotene werklieden van Rousselaere 5 fr E. E. HII Onderpastors, Yper 80 fr 310 fr Onze IJzerwegen. Over acht da gen gaven wij het nieuws van de toekomende verbeteringen aan onze spoorwegen. In de dagbladen lazen wij ook dat, rond den win ter 1913-1914, het ö*ud en te licht materiaal der Vlaanders door beter en zwaarder staats- maleriaal zou vervangen worden. M. NOLF heeft goed gedacht Minister Van- devyvere te ondervragen over oud nieuws, t.w. de verdubbeling van het spoor Kort- rijk-Yper en de verbetering van het materiaal De Minister heeft geantwoord dat hiji nog juist niet zeggen kon wanneer men de spoor- verdubbeling ging beginnen... Dat is klaar, vermits hij aan de Sectie- overste te Korfrijk last heeft gegeven de aan werving der noodige gronden te beginnen. Die bediende is aan 't werk en kan nog niet juist laten weten wanneer zijn werk zal af zijn. Onze lezers weten dat reeds se dert acht dagen. Verleden week kwam het verschrikkend nieuws toe dat de Jonge Turken wier aanvoerder David Pacha is, een complot hadden uitgewrocht, den Minister vau Oorlog Nazim Pacha met zijne stafofficiers en twee honderd Turken vermoord en het gouverne ment afgesteld. Aan 't hoofd van de opstandelingen stond Enverbey. Een nieuw ministerie werd samengesteld waarvan deelmaken Mahmoud Chefket Pacha als groot-vizier, Talaat Bey als minister van binnenlandsche zaken en Hakki Pacha als minister van buiten- landsche zaken. HAKKI PACHA MAHMOUD CHEFKET PACHA TALAAT BEY Erge moeilijkheden zijn uitgebroken, in het leger van Tchataldja, tusschen de Jong Turken en de aanhangers van Nazim Pacha. Een bloedig gevecht werd geleverd, waarbij talrijke soldaten het leven verloren. Naar de laatste berichten zou een deel van het leger van'Tchataldja in opstand zijn gekomen, en zoo nu op weg naar Constantinopel zijn. Het turksch gouvernement heeft het opstel geeindigdivan'zijn antwoord op'de nota der mogendheden. In dit antwoord verklaart de Porte dat het/hem onmogelijk is nieuwe toegevingen te doen, namenüjk deze va i Audrinopel en de eilanden der Egeesche zee af te staan. Men mag zich binnen kort aan het herbeginnen der vijandelijkheden verwachten, tenzij de Mogendheden handelend zouden optreden. In Sint-Vincent's College. De leerlingen van Sint-Vincent's College geven op Maandag, 3 Februari, lom 4 1/2 ure, in liunne feestzaal, een Weldadigheidsfeest, den arme ten bate. Prijzen der plaatsen J Voorbehouden, 3 fr. 'ie plaats, 2 fr.2e plaats, 1 fr. Het plan der zaal zal te zien zijn, in 't College, op Zaterdag 1 Februari. Dat niemand van het feest afblijve, want het belooft prachtig te zijn. Een eere voor ons College. De heer Odiel De Beuckelaere, oud-student van ons Sint-Vincent's college, die verleden jaar laureaat is uiigeroepen geweest van den hoo- geschó ol-wedstrijd 1910-12, heeft in den wed strijd, uitgeschreven tusschen de studenten der verschillende hoogescholen van het land, eene studiebeurs bekomen met zijn thesis over klas sieke philologie. Onze hertelijkste gelukwen- sc.hen 1 Koninklijke Fanfare. Het mu ziekfeest der K. F., gewijd aan de werken der Gentsche meesters, Paul Lebrun, Dor- san van Reysschoot, Robert Herberigs en J. Toussaint de Sutter, is Zondag laatst in de helder verlichtte Iweinszaal, prachtig van sla- pel gcloopen. Nieuw van opvatting als kun dig van uitvoering, viel het allerbest in den smaak van het talrijk cn uitgelezen gezelschap. Niet te verwonderen dus, dat de aanwezige toondichters tevens als hunne vertolkers kwistig werden toegejuicht. De verscheidene kunstzangen, door Mme Rhel en de Heeren Van der Mensbrugge en Verniers meesterlijk gezongen, cn door hunne toondichters zelf welwillend en kundig bege leid, verwekten aller goedkeuring en bewon dering. Ze getuigden van het verheven talent der toondichters als van het rijke en wel geoefende gorgelgeluid der zangersDe heer J. Verniers vooral, door de Ypcrlingcn reeds gunstig gekend, werd hoe langer hoé liever met gretigheid aanhoord... In zijne Etude capriceNocturne en Impromptu heeft de jonge klavierkunstenaar J. Toussaint de Sutter al de kunde van zijne dichterlijke ziel en de behendigheid zijner vin geren ten toon gespreid leerling van twee g/ootc meesters, jong en reeds zoo gunstig gekend, staat voor hem de baan der kunst open Uit hem zal voor Gent een tweede Herberigs, een nieuwe prijs van Rome, op wassen... Doch ditmaal werden de lauweren van het feest geplukt door de K. F. zelf, die, in de uilvoering van Marche JubilaireLe brun SaltarelleVan Reysschoot en vooral in het feest-openingsstuk «Vlaan deren Lebrun haar zelve heeft over troffen. Nog zelden hoorde men haar spelen met zooveel gloed en zwier, zooveel gevoel, zooveel juistheid en samenhang. Ook werden haar van wege toondichters en toehoorders geene toejuichingen gespaard. Onze beste gelukwenschen aan den Raad der K. F., de ontwerpers van het schoone feest aan de toondichters om hunne ver heven kunstgewrochten; aan de zangers om hunne kundige vertolkingen; aan de leden der K. F. om hunne prachtige uitvoering, en vooral aan den heer LODEWIJK ARSCHODT, bestierder van het muziek, die door zijn ver nuft en ondernemingsgeest ons steeds nieuws en aantrekkelijks weet op te disschen. D. M. Getal 11. Communiën uitgedeeld in de kerken en kapellen van Yper, gedurende het jaar OII 1912. Communiën St Maartenshoofdkerk 58,200 St Pieterskerk 46,000 StJacobskerk 51,082 St Niklaaskerk 39,100 Kerk der EE. PP. Carmelieten 38,100 Kapel der Zusters Carmelitersen 12,581 Kapel van St Vincent's College 36,734 Kapel der Arme Klaren 14,850 Kapel der Clinique (Houtmarktstraat) 555 Gtsticht van de H. Elisabeth 14,150 Geslicht der H. Familie 44,500 O. L. Vrouw hospitaal 6,200 Sint Jau's hospitaal (Godelieven) 10.800 Weldadigheidsgesticht 6,300 Kapel der Iersche Damen 8.500 SI Joseph's gesticht 21,795 Kapel van St Aloïsius school 725 Geslicht Nazareth 4,120 Kapel der Zwarte Zusters 11,200 Kapel van de Knechten Weezenschool 1,900 Geslicht der Rousbrugge-Damen 22,300 Kapel van het Belle Gasthuis 5,450 Kapel der Zusters van de Voorzienigheid 916 Gesticht van bet H. Hert 16,050 Pensionaat van het II. Hert 20,500 Gesticht der Zusters Lamotte 5,600 TOTAAL 496,238 Siut-Pieters. Zondag laatst had in de St-Pieters 'jongelings congregatie de jaartijk- sche Koningsbolling plaats. Er is eene vlaani- sche spreuk die zegt Soorte bij; soorte »r en waarlijk, Zondag was het zoo. Door den eenen gelukslag na den anderen vloog soorte bij sooite. Wie kent immers den keizer niet van Nieuw- kerke, den vermaarden Pol Devos. Uit dat zelfde koninklijk bloed is nu een nieuwen vorst ontsproten, namelijk 'de heer Arthur De Vos, ziekenoppasser in 't Gasthuis, Na dertig jaar pogen, strijden en hardnekkig on-

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1913 | | pagina 1