LanOouwlieiaDPi) De feenteverzekeiiiig in Del Ypersufte ri. Qustave D'HONDT POPE RING HE WERVICK Sterfgeval ZONDAGRUST Volksvertegenwoordiger LANGEMAROK POELCAPELLE Hoeze9 Voor Godsdienst, Volk en Tax verpoosd kampen, is onze held erin gelukt zich de Koningskroon toe te eigenen. Dertig jaar lang heeft onze koene bolder gepoogd en gedroomd Koning, Keizer te worden. En zie, telken jare was hij er van verzekerd, hij had nog enkel te bollen en hij zou Koning zijn, helaas hij bolde... te kort. Doch, met nieu wen moed en verjongde krachten sprong hij telkens op nieuw in T strijdperk. Ook versloeg hij, met alle geluk mogelijk, de zeven eerste tegenstrevers die het waagden legen hem te kampen. Maar de laatste strijd... Wie zou het durven peinzen Vosje tegen Albert Delen' Vosje, de levendige maar do verzekerde, tegen den kal men, machtigen, streuschcn bce'n- hoüwèr'sgast 1 Wie zou het balen? 0.1 Vosje, fortunate senex, voor u was de kroon weg gelegd, kom, en bestijg uw troon Albert Delen, die zich krachtdadig verweerd had, maar door 't ongeluk getroffen, wierd luidruchtig tot prins uitgeroepen. Een Vosjesgezirfde. Dienstdoende apotheek. Zondag i Februari. J. DEHOUCK, Dixmudestraat, iö. De feesten vun de eeuwelinge. Zondag moes| de stad in feest zijn ter gelegenheid van he eeuwfeest van Sophie Sohier, Wc Boidin, wier portret wij Zondag gaven in Het Ypersche Volk. De geestelijke en burgerlijke overheden zou den ze gaan afhalen, en stoetsgewijze met het stadsmuziek naar de kerk van O. L. Vrouw leiden voor de plechtige jubelmis en het Te Deum. Gansch het gebuurte van den Hertog van Braband was met praalpoort, versierde masten, wimpels en vlaggen getooid. Aan den ingang der Casselstraat richtte men ook een praalpoort op. Doch rond 8 uur werden de feestelijkheden van 's voormiddags afgezegd uit vrees van ongemakken lieten hare kinders, die met haarinwonen,deeeuwelinge niettoenaar stad gevoerd te worden. Het was een groote te leurstelling voor de oyergroote menigte, die de ruime O. L. Vrouwkerk tot pri ppens toe vulde, om de jubelmis bij te wonen. Toch werd er 's middags aan de familie Bulteel Boidin het jubelmaal aangeboden, rnen feestte zich vooral voor den aanwezigen Louis Buyle, die reeds zijn 95e jaar is inge gaan, en die als 't God belieft ook etuweling worden kan. Er is toch nog een andere vrouw te Poperinghe. Wantje Bailleul in den wan del, Joanna Kouckuit, geboren te Merckem den 22 December 1817, isweduwe van Pieter Bailleul en woont langs de gemeene straat op den Wipperhoek. Eene goede gezondheid genietende kan zij nog wel weg, In den namiddag was er veel volk naar het gehucht van den Hertog van Braband ge trokken velen wilden algelijk een bezoek brengen bij de eeuwelige. Iedereen was spijtig dat de honderdjarige naar stee niet gekomen was. De moord in Het FirmamentVoor de moord, die gepleegd werd op D. Beauprez, den baas van de herberg Het Firmament met met nieuwjaar 1.1., was de dader R. Rey- brouck verzonden geweest voor den boetstraf- lelijken rechtbank van Yper. Het was geen moord met voorbedachtheid, doch tijdens een gevecht van twee beschonken mannen. De dader is donderdag tot vier jaar gevange nisstraf veroordeeld. Da Boorengilds. Maandag 3 Februari zal de Boerengilde haar gildenfeest vieren. Nadeplechtige mis ten 9 urein St Bertenskerk houdt de bond de algemeene vergadering daar zal het verslag gegeven worden over de werkzaamheden der Raiffissenkas en der aankoopafdeeling, 's Noens gezellig feest maal. Ten 3 ure belangrijke voordracht over het gebruik van de kalk in den land bouw. Ten 4 ure prijsbollii g. Plaatselijke brandverzekering Volgens het verslag van de samenwerkende brandver zekering van Poperinghe, bezit deze maat schappij reeds i38o polissen. In 1912 ontving zij 12735 Ir. 33 van premiën sedert 9 jaar ontving zij van premiën 61657 fr- 67 en van intresten van uitstaande geld 4135 fr. 91 te zamen 65791, 58 fr. In 1912 vergoedde zij twee kleine brandrampen voor 291 fr. 10; sedeit 9 jaar betaalde zij aan brandschade 5683, 95 frank. Nog over 't avondfeest der Wervieksehe Zangersmaatsehappij de Renaissance Wij ontvo.ngen het volgende met bede van opname Zoo Domisol het schreef, was het feest ver- FUtvköDd schoon on do lof orovor vordiond. Daarin ben ik met hem 't akkoord. Ik wil echter eene vriendelijke critiek bijvoegen. Het feestprogramma bevatte enkel en aileen ?f.wa,r® Per toevf 1 êén vlaamsch nummer - Mijn Moederspraak van Peter Benoit. Het vlaamsch is nog niet heel en gansch hier naar de mode... en toch zou het natuurlijker zijn Wij geven zooveel portretten van vreemde personen dat wij het ook goed achten van tijd tot tijd onze lezers bekend te maken met mannen uit eigen land. Vandaag het portret van den laatst inge treden Kamerheer, M. G. D'Hondt, Bur gemeester j van Blankenberghe. Hij was gouwraadsheer en plaatsvervangend volksvertegenwoordiger voor het arron dissement Brugge. Hij vervangt nu in de Kamer den heer Baron Ruzette gekozen als Senator. M. D'Hondt heeft in den loop van verleden week, den eed in het Vlaamsch afgelegd. Hij is eigenaar-be stuurder van de twee grootste gasthoven van Blankenberghe en bezit aldaar rond de veertig visscherssloepen. Werkman en burger, rijk en arm, iedereen kent hem. M. D Hondt is een Vlaming, die Vlaamsch spreekt en schrijft, die zijne aclitkinder8 in het Vlaamsch opvoed. Een manook is hij waarop het VlaamscheVolk mag rekenen en steunen Vlaming recht voor de vuist, zonder omzien de rechten van het VlaamsckojVolk genegen. "Ginds te Blankenberghe langs de kuslen van het blonde Noorden daar (|ook ontwaakt Ons Volk; daar is een B'nieuw vlaamsch weekblad Ons Woord geboren. Wij wenschen Ons Woord welkom en lange jaren. Vliegt de Blauwvoetstorm op \ee en vatbaarder.O boe voelden wij het toen de heer Arsène Vande Steene bet mooie lied van Benoit zoo kunstig aanhief. hoe galmden ze schoon die deinende tonen... - O moederspraak mij lief als geen... boo werden ze begrepen Mag ik nederig en beleefd vragen aan de kunstminnende en deugddoende llenaissance- Maatschappij of het niet mogelijk ware, met hare zcó talrijke goede elementen, ons eens een vlaamsche kunstavond te verschaffen Solmido. J_ TER DUURBARE GEDACHTENIS. Maan- T dag seinde meu ons uit Korgoland de zoo treurige als onverwachte mare Broe der llicbard, de'eerw, Missionnaris, overste der zending in Stanleystad, oud bestierder der Katholieke knechte: school van Wer- vick, is dood O God kan zulks wel waar zijn Wij heb ben een paar maanden geleden over hem nog zulk goed nieuws ontvangen Is het wel waar dat een zoo onherstelbaar vt rlies onze moedige zendelingen beeft getroffen Is het waar dat de onverzadelijke werker, de hope en de toekomst van zijn Kloosterorde in Kongoland, verdwenen is Is het waar, dat hij, wier taak het was de zwarte jeugd ten hemel op te leiden zoo spoedig zijn heilig werk heeft moeten onderbreken En zou hij, de levenslustige en beminnelijke broe der, die pas zestien maanden gfleên, met den lach op de lippen, vol moed en hoop zijne teergeliefden verliet, zou hij nimmer meer terugkomen? Was dan zija tydelijk tot wederziens werkelijk een eeuwig Vaarw» 1 Eu was zijn laatste handdruk, ziju laatste liefdezoen, een eeuwig afscheids groet Eilaas Ja Sedert de dood als straf der eerste zonde 's merscbers geluk kwam storen en in de wereld sbop, grijpt zij met hare koude rimplige hand overal rond, naar ons men3chelijk oordeel, altijd even blind, meestal onverwachts,meestal onverbiddelijk! Hij is dood, zoo jong, zoo onverwacht, zoo schielijk Verdwenen op het oogenblik dat ziju ijzersterk gestel nog zoovele jaren werkzaamheid liet verhopen. O Heer, op hem rustte nog zooveel hoop 1 Van hem bad men nog zooveel verwachtHet uitgebreide veld vroeg ginder nog zooveel van zijne be kwaamheid af. Doch, te vergeefs, de onver biddelijke dood heeit al'e hoop, alle ver wachting verijdeld, want thans ligt do jonge held op wien zij was gesteund, op 't veld van eer en deugd gevallen en bezweken O God, wij zullen wel ia bittre weeklach ten treuren, doch gelaten en gedwee buigen wij eerbiedig het hoofd eerbiedigend de Almogende die alles in zijne macht heeft, alles geeft en ontneemt, eerbiedigend zijne onnaspoorbare wegen en zijne ondoorgron delijke besluiten. Alhoewel getroffn in het diepste onzer ziel, buigen wij eerbiedig, gelaten in de goddelijke Voorzienigheid, omdat wij zeker weten, dat alles, zelfs het grievendste leed en de zwaarste beproevin gen, ten goede komen aan hen die God beminnen. O duurbare afgestorvene Zendeling, wij begroeten in u de nedrige misschieD, doch getrouwe en wakkere dienaar Gods. Ginder in het verholene laad van velen oDgekend, beweest gij in uwe eenzame, onveilige en moorddadige schuilplaats, uilstekeDde dien sten aan uwen God, aan het verlaten deel der mmschheid en aan uw duurbaar Vader land 1 O in de laatste oegenblikken, toen gij beseftet dat gij de prooi zoudt worden der onverbiddelijke dood, hebt gij ongetwijfeld smartvol de blikken uwer gemoèdelijke ziel moeten richten naar de beminde weze s welke uw al te vroeg en zoo onverwacht afsterven, alhier in den giievendsten rouw zou dompelen, en .tevens ook naar de zwarte kinderkens, waaraan gij uw leven en krach ten hebt gewijd en welke gij nu zoo schielijk verlaten moet. Doch, gij hebt tevens ook uwe blikken hoopvol ten Hemel gestuurd en den Meester van leven en dood voor ;hen dringend afgesmeekt overvloedige gratie en bermhertigheid. Hoe stichtend, hoe verdienstelijk uw vroegtijdig aftcheid wezen moge, het blijft toch voor ons immer treurig. Onze broeder hand immers heeft op uwe stervende lippen het bepld niet kunnen drukken vai den ster venden Zaligmaker.Geen bloedverwant heeft uwe uitgedoofde oogen kunnen sluiten, Nooit misschien brengt een familiehand bloemen op uw graf. Doch zij uwe magen, zij uwe geliefde medebroeders, zij uwe vrienden, zullen voor U in hun hert de bloem planten der teederste erkentelijkheid en ze besproeien met den hemelschen dauw van hun dagelijksch gebed De goddelijke hulp en genade zullen wij overvloedig afsmeeken voor uwe diepbe droefde missie. Ons hert deelt in hare droef heid, in haren rouw. Uit ieder van ODzen boezem stijgt eene bede ten hemel, opdat God uwe beproefde medezendelingen, ste:ke en bijsta, hun hulp en troost verleene op dat Hij bij uwe zwarte broederkens voor wien gij uw leven hebt opgeofferd de vrucht van uwen arbeid zou bewaren O Heer troost gij zelf de gebroken her ten van deze die hem zoo beminden. Spreek Gij hun van 't zalig Geloof, dat de zielen niet sterven van de rotsvaste hoop van een ander en beter leven van ;de christelijke Liefde wier banden eeuwig blijven bestaan Fluistert gij aan hunne geloovige ziel zacht jes toe Tot wederziens, hierboven LIEFDADIGHEIDSFEEST. Zondag laatst wapperde de feestvlagge wederom fier en blij aan de spitse van ons Katholiek Gild- huis. De knappe spelersafdeeliDg der jon gelingscongregatie gaf er trouwens haar 2' tooneelfeest. 't Ging er druk Het aantrekke lijk feestprogramma had de talrijke liefheb bers doen lekkebaarden en oud en jong, en groot en klein, begeerig en vol verwachting doen opspringeD, uitroepend «All right! we trekken naar 't Gildhuis. De zaal was vol. Do geestelijke en wereld lijke overheden, de voorstaanders en wel doeners der Congregati ,de bloedverwanten de vrienden en kennissen der corgreganis- ten waren zeer talrijk opgekomen. De eerw pastor van Kerkhove E H.Ketele toe bader aangehouden het tooneelfeest met zijne te genwoordigheid te vereeren, alzoo een be wijs willende geven zijner voortdurende bekommernis in't welzijn van Wervick en van zijne blijvende genegenheid voor de Congregatie en hare deftige jongelingen. De opgevoerde stukken hebben ten volle aan de verwachting beantwoord. De Post bode van Lyon hoe moeilijk ook, is mee® terlijk opgevoerd geworden. Het drama werd van 't begin tot 't einde met spannende aan dacht en steeds klimmende aandoening ge volgd en elk gerucht hoe gering ook met een ingehouden Zuut I 0 onderdrukt, 't Spijt ons dat plaatsgebrek bns belet de uitvoering breedvoeriger te bespreken.Zeggen wij enkel dat al de spelers den meesten lef verdienen en dat al de toehoorders eenparig bekennen dat de Gongreganisten rappe gasten zijn Het Congres der Bulten beurde de treurige gemoederen wederom op en alzoo geraakte het van binnen weder in «kaliber». Ook trok iedereen hoogst voldaan naar huis bezield met dezelfde gevoelens «In 't gilde- huis gaan de uren aangenaam voorbij. We komen er dus telkens naar de feeste weer BECELAERE Er is bijna niet meer overeenkomst tusschen Brussel en Beeelare of' dat beide namen met B beginnen. Nochtans zou er ter aangaande van onze dierbare en broodnoodige Vlaamsche be weging eene kleire gelijkenis gevonden kunnen worden. In de grootsclie volksvergadering van 15" December II. te Brussel, waar in.300 Vlamingen vereenigd waren, daar hebben de Vlamingen gezworen den s'rijd niet op te geven vóór de volledige rechtsherstelling bekomen te hebben. In de welgelukte volksbijeenkomst van zon dag, 26" Januari 11. te Beeelare, wierd die ver klaring nog eens herhaald. Rond vier ure trok het muziek De Vereenig- de Vrienden met leeuwenvlag aan 't hcefd, alsook eene alveerdiging der Vlaamsehminnende Maatschappij van Gheluwe, ook met vlag, van Villa Bertha naar 't lokaal St-Arnold. In eenige oogenblikken was de bovenzaal door ruim twee honderd personen ingenomen. Dr Boncquet deed in welgepaste woorden het doel der vergadering uiteen. De eersto spreker M. Minnaert, van Geni, toonde aan hoe onredelijk, verkeerd en slecht sommige Vlamingen te werk gaan, die het Vlaamsch verachten en verstooten. Hij haalde klare daadzaken en feiten aan om te bewijzep welk schreeuwend en wraakroepend onrecht de Vlamingen aargedaan werd en nog aangedaan wordt. Hij wakkerde de vergadering aan eendrachtig voor recht en gelijkheid te strijden, om bet Vlaamsche volk weer tot eenen hoogen trau van zedelijken en stoiïelijken welvaart te doen klim men. De tweede spreker, M. Moens, ook van Gent, handelde bjjzouderlyk over den vernederden toestand der Vlamingen in bet leger en duidde de eenige goede en eerlijke oplossing aan: de indeeling in Waalsche en Vlaamsche regimen ten. Hij zei dat de Vlamingen hunne plichten jegens het land niet weigeren te kwjjten, maar dat zij recht en gelijkheid eiscben. Onder de begeesterde toejuichingen der me nigte wees de spreker op de onweerstaanbare hardnekkigheid, die de lamingen en vooral de Gentenaars aan den dag zullen leggen. Onze beweging, zoo zegde bij, m»g het werk niet zjjn van een deel der Vlaamsche bevolking, maar van geheel het Vlaamsche land en daarom moet zij onpartijdig zijn. Beide sprekers hebben veel bijval gehad en de vergadering spaarde hun ook de toejuichingen niet. Na lezing van't dagorde, dat naar de Kamer en naar de vertegenwoordigers van 't Ypersche gezonden is geworden en na eene bedanking van wege den schrijver, ging de vergadering uiteen onder 't zingen van 't lied Omdat ik Vlaming btn. Concert Zondag 2 Februari wordt er een schoon concert gegeven te Becelaere in de oude knechtenschool, door de maatschappij Voor taal en Kunst De uitvoering belooft prachtig te zjjn puike stukken en spelers, alhoswel nog jong van stiel, die ervaren zijn in hun vak. Eenige stukken van 't programma zijn t) het eommunikantje 2) twee oude gekken in de klem; 3) de bult en de spakke; 4) ten einde raad; 5) schuiven gaan ze, enz. De begeleiding der liederen en het opluisteren der tusschenpoozen zal gedaan worden door Mr Jéróme Bouckenooghe, artist-pianist. ELVERDINGHE Nieuwe kleermaker FloreDt Lowagie. zoon van Wwe Honoró J.owagie, een geboren Èlver- dinghenaar maakt het geëerd publiek kenbaar, dat bvj zich van heden af stelt als kleermaker Daar hij zich sinds vele jaren in de laatste vor men en snjjmethoden geoefend heeft, durft hij verzekeren zijne kalanten, zelfs de moeilijksten te zullen bevredigen, zoowel voor wat den prijs betreft als voor wel afgewrocht werk. Hy be veelt zich in 't bijzonder aan voor 't maken van alle slach van mannenpaletots of overjassen. Eerste Landbouwles Allen dezen avond ten 6 ure in 't lokaal der boerengilde bij H. Hiele, Mijnheer MuysseD, de ons zoo gunstig bekende voordrachtgever zal er zijne eerste les geven over den hoender- of hennenkweek. Bijna iedereen kweekt hennen, doch weinig weten er al het mogelijk profijt uit te trekken, omdat zy er weinig of niets van af weten over het uitlezen der rassen en de manier van kweeken en onder houden. Komt dus allenkleinen en grooten, ouden en jongen, armen en rijken, van ter plaatse en van 't omliggende. De ingang is koste loos en vrijVoor allen is er te leeren geld ma ken van zijne hoenders of hennen. Ziekentroost: Op zondag aanstaande 9 Feb onmiddelijk na de vergadering der H. Familie is er algemeene vergadering voor al de leden van den ziekentroost. Volgens de standregels zijn al de leden verplicht daar tegenwoordig te zyn. Doch wjj verwachten niet alleen dezen die reeds in den ziekentroost zijn maar ook nog al dezen die eenig belang in de gilde stellen, en be geeren iets er van te weten om nadfrhand met kennis van zaken te overwegen en te spreken. Na het algemeen verslag van 1912 en de ver nieuwing van den bestuurraad zullen er menige belangrijke en nuttige punten besproken wor den. Daarna zal men de vergadering eindigen met eene prijsloting onder al de tegenwoordige leden. Prijsloting Heden zondag om 1 u. namiddag is de jaarlijksche prijsloting voor de leden van doH. Familie. Zondag toekomende zult gij weten hoe het afgeloopen. i——i liOLLEBEKE Als gevolg van de volksoptelling van 1910 zijn er in België 161 gemeente waarin dit getal raads- leden van twee vermeerderd wordt.In die reeks tellen wij Hollebeke in het Arrondissement Yper. KOM EX-TEX-B HIELEN Veebond - ZoLdag laatst hadden wij hier eene schoone vergadei ing waar bijna al de leden tegenwoordig waren. Nadat de schatbewaarder verslag gegeven had van al de inkomsten en uitgaven van verleden jaar, gaf ons Mijnheer Vandewouwer, landbouwingenieur te Yper,vele zeer nuttige wenken om het welzijn der dieren te verbeteren. Ook was het met spijt dat meni geen het einde der vergadering zag naderen en de hoope koesterde nu en dan eene zoo leerrijxe bijeenkomst te mogen hebben. Brand. Zondag avoid rond negen ure en half is er brand ontst-an in de tabakdroogerij van Henri Masquelin te Cruyseecke.Het is moei lijk te verstaan hoe die brand ontstaan is in dien hoop houtwerk en vlaken die tot het droogen van den tabak noodigzijn, te meer dat dit alies gelegen is in eene weide en wel op 60 tot 70 me ters van den openbaren weg. De geburen die haastig ter bulpe kwamen hebben een groot deel houtwerk aan de vernieling kunnen ont trekken. De schade, die door eene verzekering gedekt is. beloopt tot 6eo fr. De gendarmerie heeft aanstonds een onderzoek geopend. Vergaderingen Zondag 2 Februari 1913, zijn er twee belangrijke voordrachten of vergaderin gen. Ten 3 ure, in de kerk, voor de Fransch- mans .- E. Pastor Denys komt en 't zal maatjes regenen. Ten 4 i/2 ure, in de Muziekzaal, be langrijke voordracht over groenselkiveek, met prijsloting, door M. Vaniafeghem staatsleeraar van hofbouwkunde te St Andries-bjj-Brugge. OOSTVLETEREN Woensdag werd op aanvraag der meisjes on zer school der Zusters, een plechtige mis ge zongen ter zielelafenis van Alice Lobelle, afge storvene leerlinge der hoosste klas. De meisjes hebben de mis prachtig gezorgen. De menschen waren diep getroffen door die heerlijke kerk zangen, voor velen was het ook eene revelatie. Heider klonken die zilveren stemmetjes en niemand wellicht kon raden dat or hier zoo kloeke zangeresjes woonden. Mochten we ze dikwijls noghooren. De familie en al de school- kinders naderden aan de nutting Ier Heilige Tafel. Hoe troostelijk voor de ouders der duur bare afgestorvene. Zondag gaf onze tooneelgilde haar jaar lijksche feest. Volk was er niet te kort. Onze spelers verdienen allen lof. Hun drama De pliebtvergeten v. der roerde diep alle aan- wezigen. Jules Beele is een ware acteur in den vollen zin des woords Prachtig veitolkt bij zijn moeilijke rol, niets valt er aan hem te ver beteren. Gamiile De Qaeker staat hem wel ter zijde en in heerlijke taal geeft hij meesterlijk de gevoelens van den braven zoo» terug. De zieke jongeliig, do plichtvergeten vader ziju onver beterlijk alsook debijrollen.Hetdoet eenmonsch deogd zulke feesten bij te wonen en 't is een waar genot die eenige uren daar over te bren gen. Het stuk is eene moeilijke brok nogthans, daar van 't begin tot het einde harlstochelijk valt te spelen. Te naaste week geven wij verslag over tie andere nummers van 't pro gramma, daar wjj over niet veel plaats mogen beschikken om nieuws te laten drukken van andere gemeenten. Wie Zondag niet tegenwoor dig was en kunst wil smaken moet vaandaag naar de zondagschool, nogmaals spelen onze mannen eu wij herhalen 't, het is de moeite en zijn geld weerd. Maandag laatst gaf ingenieur Vandewouwer uit Yper, om half zes een puike les over «Stal lingen in het lokaal der gemeenteschool. Jammer dat er maar 25 menschen tegenwoordig waren. Zou eene aankondiging over zulke nuttige zaken, in het Ypersche Volk niet mogen gedrukt worden l Misschien zou er dan meer volk zijn, maar die 't niet weten kunnen toch niet komen. Vandaag, na Vespers en lof, vergadering voor den geitenbond, de pensioen-en de zieken- giide. Niemand afwezig, hoor Dank de welwillendheid van den heer Burgemeester worden de lessen aan de leerlin gen der Zondagschool nogmaals in de gemeente school gegever. PASSOHENDAELE Heden Zondag en morgen Maandag, om 5 ure zeer stipt geeft de tooneelgilde Deugd en Vreugd een luisterlijk avondfeest in de boven zaal der herberg St Arnoldus Het laatste nummer De twaalf bulten vooral zal de lach spieren doen rekken.Wij zijn benieuwd te weten wie van de twaalf de schoonste en grootste bult zal hebben. Deze week is er hier een zeldzame vogel overgekomen, groot omtrent gelijk eene kleine duif, grauw van pluimeD, bek 5 centimeters lang, korte steert en lange vlerken. De vogel had zich verraden aan 't geen hij achterliet. Velen waren er op verlekkerd maar die 't beetje opsmulde weet be.-t hoe het smaakte. Sommige jonkheden van Poeleappelle zijn, naar 't schijnt, groote liefhebbers van kaas Nu zijn zij er boven op, ze hebben het hier gevon den en is de kaas wel niet van de eerste kwa liteit. hfj heeft toch het voordeel dat hij zeer goedkoop is. De wielrijdersbond heeft zondag laast zijne algemeene jaarlijksche vergadering gehouden. De leden, hun bestier uitmuntend achtende hebben het met algemeenheid van stemmen be houden. M.de Burgemeester,Eere-Voorzitter van den bond, heeft aan de gildebroeders een avond maal aangeboden, die alleraangenaamst was. Na eenen aangenamen avond doorgebracht te heb ben, in ware vriendelijkheid en verbroedering zijn de kameradeu gescheiden, onder den kreet van Vreugd in) Vrede De wielrijdersbond telt nu 26 leden, en zal nog meer en meer leden krijgen, gezien den goeden geest van verbroede ring. dank aan hunnen vastberaden stichter Mijnheer Louis Nevejan zaligerwiens leuze was Vreugd in Vrede Vriendentot de naaste keer en leve de Velo club VLAMERTINGHE Op Zondag 9" Februari, om 5 ure namiddag, zal de tooneelgilde «Deugd Vreugd» in het nieuw lokaal, een luisterlijk Concert geven,voor de leden van het Christen Vlaamsch Verbond. De bijdragen voor het jaar 1913 zullen ontvan gen worden in het lokaal der H. Familie, den zeiven zondag na de twee gezoDgene missen en 's namiddags aan den ingang van de nieuwe zaal de iDgangkaarten zullen tegen deze be taling afgeleverd worden. Den Zondag 16 Februari, zal hetzelfde feest herhaald worden voor de vrouwen, insgelijks om 5 ure namiddag. De prijzen der plaatsen zijn gesteld als volgtl6 plaats 1 frank2e plaats 0.5Ü en 3e plaats 0.23. Kaarten zijn te bekomen bij de leden van het bestuur en bü de spelers, alsook den dag van het feest aan den ingang der zaal. WATOU ■nHMMWHunNmi Zondagnamiddag 26 Januari heeft alhier een aangenaam feestje plaats gehad.Ter gelegenheid van het huwelijk van Mr Alphonse Sitoor met Julienne Decalf, is de muziekmaatschappij Ste- Cecilia, ais blijk van genegenheid, een serenade aanharen schrijver-schatbewaarder gaan geven. Het weder was allerprachtigst, oneindig veel volk was toegestroomd om de aangename deun tjes van 't muziek te hooren. Da heer Sekretaris E. Boone, Kapitein der Maatschappij, heeft de getrouwden, in naam der leden, een schoone brief van gelukweDSchen afgelezen In menig omstaanders oog en in deze van den SOjarigen vader Sitoor parelden tranen van aandoening. Vervolgens heeft Alphonse zijne vrienden har telijk bedankt, zijn geluk gezegd allen rondom hem te zien, daarin een bewijs vindend van de eendracht, overeenkomst en broederlijkheid onder de muziekanten. Hij heeft ook zone bij blijvende genegenheid uitgedrukt tot de maat schappij die voort moet groeien en bloeien Hy eindigde met allen uitte noodigen op een trak taat den volgenden Zaterdag. Op 3 Februari, vieren de maalscluppe lijke gilden hun jaarlijksch feest. Iedereen wordt tot deze plechtigheid uitgenoodigd, die op de volgende wijze geschikt is Ten 9 ure, plechtige mis voor de leden van de Ziekengilde. Ten 10 ure algemeene vergadering. Deze vei- gadering is vrij en loegar keii:k voor iedereen. Zij is verplichtend voor de weik°nde leden der Zit kengilde. In deze bijeenkomst zullen de verslagen der sociëteiten gelezen worden en een achtbare Heer Sprc k°r zal er eene bijzondere voordracht geven. Op 23 Februari, 2 Maart en 16 Maart, teik-nsom 3 1/2 ure, zullen voordrachten ge geven worden over geitenkweik en geiten- verzorging. Te dier geleget h id zullen de wtjk- aicisters en de andeie leden vergaderen in de oude Katholieke si hooi. Eene verloling van geitenlammeren, konijnen of hennen zal ook plaats hebben.Alles geschiedt door detus-chen- komst en onder de bescherming van liet Ge meentebestuur, dat elkeen aanwekkert in groot getal tegenwoordig te zijn. Vergadering der Bieuonden Op Zondag 26 Januari greep eene algemeene vergadering der biebonden plaats in hun IckaaK» Rozen- daal a. Meer dan 50 lielhebbers of leden woon den de zitting bij. De heer schrijver gaf lezing van 't verslag der voorgaande vergadering en van deri keningen van 't verloopen jaar. Ondanks hetgeiingjaargeld, een frank waar voor deleden nog hun bieblad en de verslagen der congressen ontvangen, mag de maalschap- pij een batig slot aanstippen. Deze schoone uitslag is toojte schrijven aan de milde toelagen welke h t welwillend S aalsbesluur aan deze en andere goede inrichtingen verleent. Er wordt gesproken over de wintervoeding met ontaarde suiker, welke in andere landen algemeen gebruikt, wordt en voor wier aankoop het Staatsbestuur voordeelige voorwaarden ver leent. De vooruilstrev nde leden vinden die manier zeer goed. Andere, te veel g<hecht aan de oude doenwijze, kunnen zich hiertoe nog niet besluiten.De aanwezigen ontvangen strooi briefjes door M. De Meulenaere opgesteld, han delende over honing als voedsel en als genees middel. De vergadering eindigt met het ontvangen van liet jaargeld en door een gezellig praatje over bietjes en allerhande wetenswaardigheden op dit gebied. Godewaersvelde (Fr.) —Drie booze gasten htbben zich in deze gemeente aan eenen lnte- lijkon of schandelijken aanslag plichtig ge mat kt. De omstandigheden blijven nog gfh3im, om de plich'igheid Ie ontdikken van de betich ten, die aangi houden wierden. WEST-VLETEREN Melkerij SiDt Corcelius. 't Verslag is verschenen, en wordt te naaste week aan de gildeleden en'hier ook medegedeeld. Voor nu eenige algemeene gedachten, die den bloei der maatschappij geluigen. Doen mede 254 melk- leveraars met 935 koeien, daarvan zijn er 102 met 330 koeien van hier. Daar wierd aangebracht 2,279,870 kilog. melk, die schonken 94 683 kilog. boter deze wierd gemiddeld belaald aan 3,17 fr. de kilo. liet bilan van schuld en goed sluit met een schoone winst. Ten anderen eikendeen weet ver en bij dat onze melkerij, al is zij maar jong in stichting, toch oud is aan verdiensten; dit is voorzeker te danken aan de goedwilligheid der gildenieren en ook aan de bedrijvigheid van 't bestier. Tot ter week. Donderdag 13 Februari is de mesdag der melkerij. 's Morgens ten 9 plechtige mis voor den patroon sint Cornelius. Daarna voordracht door den heer Meerseman, ieeraar, landbouw kundige en schepen van Thorout Vervolgens broederlijke maaltijd bij E. Qiiaeghebeur, en, komen de landLouwers talrijk op gelijk het betaamt en verhoopt is, dan geeft men ook maaltijd bij J. De Mu.ys. Spreekwoorden van groot bedied. 't Moet al stille zijn, waar 't nooit en waait. Die onkruid zaail, geen tarwe maait. Die geeft aan die, wie zijn in nood, die leent aan God voor na zijn dood die één den arme uit min wilt geven, krijgt honderd weer in 'l eeuwig leven. Als 't brood verbrandt, 't is de schuld niet van den smid. Veertig uurgebed. Datztl hier zijn voor zondag, maandag tot dinsdag avond. De pa rochianen worden dringend verzocht hunne oude goede gewoonten te volgen, te weter, van lot de HH. Sakramenlen te naderen, en van elk op 1tunne beurt hunne uur te komen bidden. Deden zij het al, welke overgroote bron van zegeningen voor zijn zeiven, zijne familie en de gemeente? De sermoenen zullen gepredikt worden door E Il.Serruys van Popeiinghe. Iedereen weet nog den grooten bijval zijner voordracht aan de paterskant. Geen twijfel dat het reizen zijne kennissen nog heeft vermeer derd en zijn bijval bij ons nog schilterender zal maken. Zagemui. Sedert een tijd branden de lanleerns wei en lang genoeg de bok van den geetenbond zal gehouden zijn op den Vijf- linhoek bij Henri Maerten en zijne vrouw, die er wel zullen voor zorgen te beter voor de geetebondelingen; -over 30 jaar zong men: zij zullen haar niet hebben de schoone ziel van 't kind; verstaat door kind ook alle jonge doch ters en jongelingenouders, waakt er over, want zij groeien op tot uw en hun gMuk of schande;al onze 9 aanvragen voor nieuwe pensioenen zijn aanveerd geweest, te weten voor die geboren waren in 46 en vroeger nieuwe geelen worden maaralleen ingeschreven bij de wijkmeestersdonderdag aanstaan de ten 5 1/2 namiddag in de knechteschool op de plaats komt de heer Fr. Van den Wouwer staatslandbouwkundige te Yper eene geheel belangrijke voordracht geven over de syndi- katen of beroepsvereenigingen van veekweekers: landbouwers, weest allen tegenwoordiger, 'tis voor uw voordeel men moet altijd trach ten afgestorven te zijn, zeggen geleerde en asceliesche lieden, en dit zelfs als men in den antiek doet en dat er polten breken door zijne schuld of niet met of zonder getuige 't bewijs dat men hier krijgsgezind en voor de nieuwe legerwet is, vindt men hierin, hoe dat er zooveel en ten allen kanten op schildwacht liggen; edoch men vraagt zich af hoe die krijgs- gezindheid met de openbare netheid kan Ie gare gaan men seint ons per telefoon uit Po peringhe, (en deze keer ging het zonder een kwart te moeten wachten vergaart en be waart de oude schervelingen, want zij hebben nog weerde als zij geheel en gelijmd zijn, al zijn zij min weerd dan een hedendaagschen mispelaren gaaostok met zilveren appel WOESTEN Van 1" tot 8" Februari wordt in de keik van Woeslen defl. Brigida, maagd en abdis, bijzon der vereerd. Parochianen en vreemdelingen komen de bescherming dezer heilige afsmeeken overhel hoornvee. Elke wikedag wordt dan eene misgedaan ten 8 ure. Van 9 tot 16 Februari komt men in groot gelal naar Woesten de H. Apollonia aanroepen als pali'oones legen de tandpijn. Buiten den Zaterdag is er iederen dag misgedaan ten 8 en ten 9 en na eik5 mis is er gezegend met de relikwie. Alwie begeert lichtte doen branden of de litanie te bekomen der H. Brigida of der H. Apollonia, wende zich bij den kerkbalju. LANGEMAROK Maandag laatst had de plechtige begraving plaats van den tweeden volksvriend der ge meente, Mijnheer Camiel Vandenbulcke, voor' zilter van hel Kerkbureel, Lid van den gemeen teraad, Voorzitter der St Paulusmelkerij, van den Boerenbond en der Spaar-en leengilde. Het was hartverscheurend om den lijkstoet te zien die verpletterde familie, die snikkende kleine weezen en die schrikkelijk beproefde maar moedige jonge weduwe 1... Helaas was de naam 'der treurmarsch die de gemeente Fanfaren met zooveel gevoelen speelden. He/aas was ook de klacht, op de lippen van bonderde en honderde vrienden en kennissen die mei moeite hunne tranen konden bedwin. gen. De lijkdienst, waaronder men de smeekgebe den der naastbestaanden en der ontelbare vrienden omzeggens hoorde ten Hemel stijgen, was grootsch in zijne eenvoudigneid aan de offerande der H. Mis speelden onze kundige Muziekanten het treurlied ;van Chopin. De droevige tonen drongen zoo diep in de herten der aanwezigen dat men eenige tranen dieve- linge zag wegvagen. Aan de boorden! van het graf wierd de volgende lijkrede door M. Hendrik. Vulsteke uitgesproken Eerw. üeeren, Heeren en Vrienden, Dit graf mag niet gesloten worden zonder een erkentelijk woord van laatste vaarwel toe te sturen aan onzen aller vriend, Mijnheer Camiel Vandenbulcke. In deze laatste dagen meer dan ooit heeft het gebleken, hoe de dierbare overledene te Lan- gemarek algemeen geacht en bemind werd, en ik behoorde hier wel te spreken in naam der talrijke vrienden van Camiel Vandenbulcke, in naam der honderden godvruchtige bedevaarders dezer laatste dagen, in naam moet ik zeggen van de gansche bevolking van Langemarck. Maar dit zou mij al te ver leiden en ik moet mij vergenoegen met eenige woorden te zeggen namens de openbare besturen en ook namens de vrije gilden en bonder., waarvan ik de eer heb deel te maken, onder hel voorzitterschap of ten minste in het gezelschap van Camiel Vandenbulcke. Heerenen Vrienden, gij hebt beslatigd met mij hoe binst deze laatste dagen de naam van Camiil Vandenbulcke gedurig op delippen was. Iedereen was bekommeid met zijne gezondheid en zijne dood veroorzaakte algemeen gejammer. En waarom dat Ja, waarom? Uit medelijdende genegenheid voorzeker voor zijne brave vrouw en voor zijne nog zoo kleine kinderen, doch niet min omdat Camiel Vandenbulcke algemeen bekend stond als een man van uilstekende verdiensten, en man van talenten bekwaamheid een man van eer en plicht Wandelde hij niet in ons midden als een voorbeeld van christen vlaming, van overtuigde en geloofs- belijdende I ath iliek God had hem deugdzame ouders gegeven nog kind ontslierf hem zijne vader, doch zijne moeder, bijgestaan door een vriend priester, bracht haren zoon christelijk op en deed hem in het college eene degelijke opvoeding geven. De jongen had eene edele ziel, verrijkt met een diep verstand en eenen stalen wilen deze geestvermogens en natuurlijke begaafdheden behoorlijk ontwikkeld, die heelt dc overledene in lateren leeftijd, altijd en overal, mildig en kwistig, ten dienste gesteld van God, van de II Kerk, van zijn eigen huisgezin, van de sa menleving. Nog maar 28 jaren oud, werd hij om zijne bekwaamheid gekozen als lid van den Kerkraad en reeds in het jaar 1906 wierd hij Voorzitter uitgeroepen van het kerkbureel. Zijne kerk bad hij liefHij beminde de schoonheid van Gods huis en de plaats der woning zijner heerlijkheid. De Heilige Kerk, zijne moeder de ILilige Kerk, was hij innig aangeklei fd en dat met een geest van levendig geloof eu ootmoedige ge hoorzaamheid. Overtuigde katholiek zoo bij was en strijder voor de gotde zaak, nooit dulde hij dat iemand in zijne tegenwoordigheid, ongeslraft een woord uitbracht tegenstrijdig mei het geloof of de goefie zeden,(want hij was man van kartkler, en durver zonder mensche- lijk opzicht. Sedert het jaar 1887 was hij lid en schatbe waarder van het genootschap van den II. Vincenlius 5 Paulo en de armen der parochie, welsprekender dan ik, zullen U genoegzaam getuigenis geven van zijne mildadigheid en alomgekende dienstveerdigheid. Die dienstveerdigheid en zijne onvermoeibare bedrijvigheid stelde hij ten dienste van een ieder: van zijne vrienden en kennissen, van zijne geburen, van de armen, doch eerst en voorat van zijne eigene familie, want hij beminde vrouw en kinderen en sprak geern van het gezellig familieleven. Zijne dienslveerdigbeiu stelde hij weder ten dienste van zijne medeburgers met in het jaar 1907 lid le worden van den Gemeenteraad. Daar ook zocht hij niet zijn zeiven, maar het algemeen welzijn, niet zijnen persoon, maar het goede, de waarheid, recht en plicht, en als het recht en plicht gold, dan week hij geen duimbreed achteruit en zwijgen kon hij niet. Camiel Vandenbulcke ging mede met zijnen lijd, hij was man van vooruit en hield zich op de hoogte van alle nutbge beroepsverbeteringen. Wat grootsche inrichtingen hebben wij hem bier gedurende de laatste jaren al niet zien aan durven, tol nut zijner medeburgers Hij was medestichter van den Boerenbond, de Spaar-en Leengilde en de samenwerkende melkerij van Langemarck en bekleedde er weerdiglijk in de drie genaamde gilden het ambt van Voorzitter. Het nageslacht zal hem dankbaar blijven voor de oris bewezen diensten. Mijne Heeren en Vrienden, Wij leggen veel in 't graf en te recht is de achtbare familie Vandenbulcke-Bekaert met hare talrijke vrienden in diepe droefheid ge dompeld. Edoch laat ons niet bedroefd zijn gelijk dezen die geene hoop hebban, maar lie ver steun en steikte zoeken in de vertroostin gen van onzen godsdienst. Het deugdzaam leven en de goede werken van den duurbaren overledene zullen bij ons blijven lot een voor beeld van ons allen, doch zij zijn ook opge klommen ten Hemel en hebben voor Camiel eenen rijken en eenigen loon verworven Heffen wij betrouwensvol onze oogen naar den Gever van alle goed en dat onze vriendschap en onze dankbaarheid onzen vriend vergezellen tot over het graf, ja, dat vurige gebeden uit onze herten ten Hemel stijgen, tot lafenis zijner ziel. Camiel, mijn vriend, vaarwel tot in den Hemel. Hoe nuttig de verzekering tegen de sterfic der landbeuwpeerden is, dat begrijpt goed iederen boer die. vooruitziende is én met zij nen tijd medegaat. Daarom is het ook een verheugend feit lc zien dat er in ons arrondissement, dank aan de propaganda, welke de heer Rijkslandbouw- kundige maakte, verschillige plaatselijke of

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1913 | | pagina 2