Nieuwjaarsgiften voor Hen Paus JCet JCruis Binnenland Buitenland 48e Jaar Nummer 2455 Wekelijksche Oplage 8000 nummers Zaterdag 15 Maart 1913 CALLEWAERT-DE MEULENAERE Userbdijfee ftalcuder De Paus DE ALGEMEENS WERKSTAKING De driejarige Legerdienst in Frankrijk Oorlogstijdingen m k Telefoon N° 52 Al wat opstel, aankondigingen, inschrij vingen, enz. betreft, moet vrachtvrij aan den Uitgever gezonden worden BOTERSTRaaT, 36, YVER VOOR 'T HEELË JAAR Prijs per Nummer 5 centiemen. De Kamer Verklaring van het Gouvernement Rusland. Romanoffsfeesten Kiezingen te Weenen Dynamietontploffing in Amerika Stad vernield in Amerika ■W//' De zegepralende intrede der Grieken in Janina Turksene krijgsgevangenen tei ft m MNüUük m INSCHRIJVING Handschriften worden niet teruggezonden. Naamlooze schriften worden niet in acht genomen. Briefwisselaars worden verzocht telkens hun volledig adres op te geven. Ieder boek waarvan twee afdruksels zijn ingezonden, wordt besproken. AANKONDIGINGEN Gewone 0.15 de regel. In 't blad 0.30 de regel. Rechterlijke 1 fr. de regeL Groote en langdurige volgens overeenkomst. Bekendmakingen bulten West- en Oostvlaanderen worden ontvangen bij AGENCK HAVAS, te Brussel' bulten België vraebt er bij. Zondag 16 Maart. Palmzondag. Voor de H. Mis geschiedt de plechtige wijding der Palmen. De 'pa lm wij ding herinnert ons aan het goddelijk koningschap van Christus. De H. Kerk wil ons hierop wijzen, voordat zij ons den Zaligmaker zal toonen te midden van zijn vreeslijk lijden. Het Evangelie van dezen Zondag is het ver haal van het lijden van O. H. Jesus-Cüristus volgens den H. Mattheus. Maandag 17. B. Gerlrudis, abdis. Dinsdag 18. H Gabriel, aartsengel. Woensdag 19 H. Joseph, voedstervader van Jesus, bruidegom van de H. Maagd Maria, patroon van kerk, Vaderland en Christene huis gezinnen. Gedurige Aanbidding te Proven, te Zonne- beke (Klooster) en te Waasten (H. Familie). Donderdag 20. Witte Donderdag. Vandaag viert de H. Kerk een dag rijk aan de schoonste herinneringende instelling van het H. Sacrament des Altaars, de voetwas- srhing, de eerste Communie der apostelen, enz. Zij roept ons al deze gebeurtenissen voor den geest in de plechtigheden vanharen eeredienst. Laten wij ons met haar vereenigen en deelen in de gevoelens waarmede zij dezelve voltrekt, dat wil zeggen met liefde en dankbaarheid jegens den goeden Jesus, die ons zoo veel be mind heeft. Vrijdag 21. Goede Vrijdag. Ziedaar den heiligsten dag van den kerke lijken jaarkringBet zoenoffer gaat op den Calvarieberg geplengd toorden tót delging der zonden, het goddelijk lam wordt ter slacht bank geleid. De H. kerk is vandaag in de diep ste droefheid gedompeld en volgt stap voor stap den Üruidegom op zijnen lijdensweg. Bare plechtigheden zijn zoo treffend dat zelfs de ongevoeligste herten week toorden. Ook wij, als goede k'ndtren onzer Moeder de B Kerk, moeten op dezen dag dikwijls het lijden van onzen Verlosser overwegen. Nergens hunnen wij dit beter doen, dan in onze herken door het bijwonen der heilige plechtigheden van dezen dag. Zaterdag 22 Paasoh-avond. De Paaschzaterdag is de B. Sabatdag, de dag der rust. Jesus is in het graf en onze Moeder de B. Kerk toeft nog als een treurende Bruid bij de plaats waar haar Goddelijke Bruidegom rust. Vroeger geschiedden de plech tigheden die van 's morgens gevierd worden, eerst tegen den avond Óm 3 uur, wanneer men de nonen bidt, ving men aan met de wijding van het vuur en de verdere plechtigheden en bl.pef daarmede bezig tot middernacht. Op Paaschavond werd geene heilige mis opgedra gen maar eerst des zondags morgens teaen het uur d"r verrijzenis. Deze jij zonder heden zullen er veel toe bijdragen den zin van sommige ge beden en plech igheden van dezen morgen te doen verslaan. Van de XI" eeuw af heeft men langzamerhand dit uur vervroegd, totdat men hit eindelijk des zaterdags morgensgeplaatst heeft. De Paasch avond was ook bijzonder bestemd voor de heiliging der Catechumenen, die op dezen dag herboren toerden in de wateren des Doopsels, zoodal het voor hen een heilige dag is INSCHRIJVINGSLIJST VAN HET YPERSCHE VOLK ELFDE LIJST Overdracht fr. 1143 86 Katholieke Jonge Wacht, Elverdinghe 10,00 Een kind, omdat O. L. Vr. van Lourdes mij gansch geneze 0.50 W. R Vper 5.00 V. N., Yper 1 00 fr. 1160.36 Op 8 Maart kwam het nieuws uit Rome dat Z. H. de Paus ziek was. Jodenagenlsehappen en antiklerikale bladen waren er naluur'jjK. op uit dit nieuws te vermeerderen de Paus was erg ziek, de Paus was stervende. Het officiéél nieuws echter vermeldde dat PuisXeene verkoudheid met koortsen opge daan had, verleden week, binst het passieser moen. Gezien de hooge jaren van Z H. 78 jaren heeft men in het Vatikaan een oogenblik be kommerd geweestdoch. God zij gedankt de berichten van dinsdag en woensdag 11 lieten weten dat er geen gevaar was en dat de Paus enkel rust noodig heeft. Deze gewoonte bij de vijanden allereerste uit gevonden nieuws de wereld rond te zeLden over Paus en Kerk bewjjst wel dat zij,willens willens, den Paus erkennen moeten en het pauzdijk vraagstuk aanveerden.... Petrus is nog altijd te Rome.de onialbare, onwankelbare rois waar tegen de helle machten niets vermogen de Pauzen sterven niet Aller oogen blijven gericht op den Gevangene in 't Vatikaan, alle volkeren zijn met den Paus bezig,deze uit eerbied, onderdanigheid en liefde, gene uit wrok en baat. Docj opmerkensweerdig is het dat de vijanden wat bet hun ook kost en spüt toch van de Paus moeten rekening hou den en niet kunnen vrijen teugel vieren aan hunne antiklerikale verlangen. In een oogenblik verblindheid breken soms zekere landen met den Faus af, roepen hunne gezanten terug denkende, in hunne verwaand heid, daarmêe de kerk te knakken en te ver delgen, Wat zien wjj Die laDden en staats besturen zijn alras gedwongen weer Rome te herkennen willen zij zelf aan schade en onder gang ontsnappen. Onder het laatste, reeds lang verleden,liberaal gouvernement brak België met den Paus af,doch gelukkiglijk werd al spoedig het vrijmetselaars juk afgeschud en de betrekkingen met Rome weer aangeknoopt. Fiankrijk. SpaDje, Portugaal beslisten den Paus te miskennen. Frankrijk weet thans niet hoede Marokkaansche kwestie oplossen zonder de medehulp van de katholieke zendelingen... en daarom zal het gedwongen zijn met Rome te on derhandelen. Spanje heeft ten laatste zijn dwa ling herkend en een nieuw gezant bij 't Vatikaan genaamd. Portugaal zal nooit binnenlaDdscbe rust en vrede bekomen tenzij toet de herkenning van den Paus. Serbie zal met Rome de zaken zijne katho lieke inwoners regelen. Oostenrijk verlangt van Rome het protectoraat over de katholieke Al banezen te verkrijgen, de keizer van Duitscn- land. bij de ontvangst Van den nieuwen aarts bisschop van Keulen, sprak >ijne tevredenheid, uit over de vriendelijke betrekkingen tusschen Rome en het keizerrijk. De invloed van Paus en katholieke kerk is hoogescbat de wereld door en betracht door de staatshoofden. Zulks is wel het bewijs dat Paus en kerk eene zedelijke, eene maatschappelijke macht zijn waarmêe er af te rekenen valt, die men miskent tot eigen schade, waarvan men zoohaast rekening houdt om kwaade inheil te herstellen. Wat is dan de klap wel weerd van boscbadvo- katen en herbetgprofeten die bli alle gelegen heid voor den dag komen metden schadelijken invloed van Paus en katholieke kerk. Laten wij, katholieken, ons daarom niet sto ren. Wezeu wij toch overtuigde en verstandige durvers die de kwaadsprekers op bun plaats zetten. Wezen wij hunne kinders van de Moeder Kerk in Rome; beminnen wij, bidden wij voor den Paus. De rouwtijd van Passie- en Goedeweek leidt ons tot den lijdens- en stervensdag van O. H. Jezus-Christus. Goeden Vrijdag... met de heriroerende plechtigheden in de ontblooting en, de aanbidding van het Kruis. Dag van droefheid en klagen over de dood van den Geliefde... dag van zegen en jubel medeen want door zijn Kruis heeft Jesus den Satan geveld, den hemel weer open gesteld. Als middenpunt in de volken- en wereld geschiedenis staat het Kruis geplant... het Kruis, voorheen teeken van hoon, en schande, en slavernij... het Kruis, teeken van liefde en ter en verlossing sedert het de Godmensch koos tol altaar voor het bloedig sacrificie der Nieuwe Wet, om zichzelf te slachtofferen tot uitboeting der zonden. Het Kruis heeft het kwaad, de wereld over wonnen.,De Apostels gaan, met het teeken des Kruises,. de wereld door, het werk voort zetten van den Meester... z.iji prediken het K-ruis. ziji weten, zij' kennen niets anders ten zij' Jesus den Gekruiste. De wrake der hel deed, eeuwen lang, de vervolging woeden de discipelen van het Kruis leefden verborgen tot in de onderaard- sche katakomben of stierven als bloedgetui gen van Jesus en zljtn kruis. Maar de hel- lemachl moest wijken, het Kruis overwon I Zestien eeuwen is 't geleden dat de rornein- scbe keizer Constanlinus de vrijheid schonk aan Christus' kerk, het Kruis in eere bracht, het 'Kruis op zijn strijdhamer stelde, het Kruis zegepralend verhief op het tappunt van Rome. Met den vrede bloeide opnieuw de voort planting des geloofs en, sedert dien, tot op onze dagen, gaan de zendelingen de wereld rond, het Kruis in de hand. Hel Kruis is gedrongen tot in 't diepste en t innigste van 't leven der menschen en der volkeren. Niet aïïeen praalt het op de kerk torens, rijst het op de rustplaatsen der doo- den het wordt ook bij1 eiken christen in eer gehouden het Kruisbeeld prijkt op de eere- plaals in het huisgezin vader en moeder zegener, hunne kinders met het teeken van het Kruis; des morgens en des avonds is het Kruis het eerste en laatste gebed... Wat al gebruiken en geplogendheden bestaan er niet waarin het Kruis wordt geëerd en gebe zigd i Het Kruis is geworden en gebleven een cercteeken onder de volkeren. Het Kruis was tiet strijdteeken der kruisvaarders naar Jeru salem. Hel Kruis stond geschreven op het vaandel onzer heldhaftige Boeren in strijd met de gnddelooze fransche om wentelaars... Het ware hier onmogelijk de historie te doorbla den om de heerlijkheid van het Kruis te be schrijven in de geschiedenis der tijden en in de christene kunst. Doch, de eeuwen door, heeft ook de hel haar haat uitgewrocht tegen het Kruis de eeuwer, door en tot op onze dagen staan er vijanden op van het Kruis... vijanden die, in hunne verwaandheid, gezworen hebben het Kruis van den Gekruiste te verbrijzelen, het Kruis weg te halen uit het openbaar leven: uit raadzaal en gerechtshof, uit school en huis, het Kruis te rukken uit het hert der geloo- vigeri en der kleinen... Vergeefsche pogingen: want al schijnen de boozen een oogenblik 'de zegepraal zeker, al pogen zijl, hier of daar, een korten tijd, het rijk van Satan te stich ten... elders praalt en straalt het glansrijke Kruis met des te meer luister; maar daar ook waar het omvergeworpen en vernietigd schijnt, rijst het weerom hoopvol op... Te allen tijde en overal overwonnen, moeten de kwaden het woord van den Apostaat herhalen Gij hebt overwonnen, Galileër Ja de Gekruiste heeft overwonnen en nog overwint hij, met goedheid, liefde en bermher- tigheid, allen tot zich roepend onder de ar men van het uitgestrekte Kruis... allen I.. niet alleen de goeden en getrouwigen; maar ook de verdwaalden, de boozen, de vijanden en vervolgers... want voor allen werd de kruisboom op Calvarië geplant, voor allen is Christus op het Kruis gestorven Voor allen ook bidt de H. Kerk, in hare zielroerende gebeden, op Góeden-Vrijdag, op dat ziji, onder de hoede van den eenigen wa ren Herder, den plaatsvervanger van Christus op aarde, in en door het Kruis gratie zou den vindein. hier beneden en zaligheid hier namaals. ...Gaan wij, christenen, op Goeden-Vrij- dag, ter Kerke, het Christi Kruis en den Gekruiste onze eer, onze hulde en aanbid ding bieden. Gaan wijl om gratie en genade voor ons zeiven en ook voor hen die het Kruis hebben verloochend. Gaan wiji om sterk te en hulp, om hoop en troost... opdat, in de belijdenis van den Gekruiste, bij ons en alle menschen het zaligmakende Kruis mocht prij ken in eer en zegen. De A. W. is dood en begraven. Dit onwettelijk bedreigingsmiddel het mes op de keelheeft op het gouverne ment geen pak gehad. Niet een gouvernement van welke; kleur ook, zou zulks aanveerden. Anderszins ware alle bestuur onmogelijk, 't Ware op zulke wijze bij elke gelegenheid weigert gij ons dit of dat, wel, wij zetten het land in rep en roer... en leve de revolutie 1 Zullen de roode aanvoerders nu eens goed geleerd zijn De A. W. om het A. S. te bekomen 1 Maar wilde het volk het Algemeen Stem recht als doel en de Algemeene werkstaking als middel Nooit heeft het volk eraan zoo onverschillig geweest. Dit heeft de roode le gerstaf te laat begrepen... Ziji alleen, de roode seigneurs, de volksfoppers, wilden het en ze peisden met het schuw der A. W., land en gouvernement den schrik in 't lijf te jagen. Als eindelijk hun de oogen open zijn ge gaan, dachten de socialistische koppen hoe ons nu uit nesten helpen. Ze staken eeniga liberale burgemeesters in 't gat om M. de Broqueville te gaan spreken, en intusschen verklaarden, op algemeene vergadering, da roode kamerheeren DE A. W. VAN '14 APRIL IS AFGEZEGD 1 Doch de kwestie hoe nu het volk wijsma lven dat wij het biet zijn die het hoofd in den school leggen bekommerde nog het meest de groote sossen-bazen. VOORUIT drukte WERKBROE- DERS, GEDENKT VOOR ALLES DAT AL LEEN DE DATUM VAN 14 APRIL INGE TROKKEN IS Hun slavenboel kon dus be sluiten niet op 14 April, maar op een ander datum zal de A. W. losbreken. Zoo slikten zij de eerste brok der zure pil binnen... De tweede brok, de lastigste ging volgen, immers de opperbaas, millionnaire prins Van dervelde verklaarde daarna op eene meeting in 't Walenland De A. W. is niet alleen voor 14 april, maar voor goed ingetrokken I Ehwel, VOORUIT, wat zegt ge daarvan? En gij, gefopte werklieden, wanneer zult gij eens uwe kluchtspelers, al rijke genieters, lee- ren schatten voor wat ze weerd zijn en zen den wandelen Ze werken zijl vöor u niet, maar voor hun eigen zak. Ansecle en eon- soorten 'zouden u dat kunnen bewijzen. Het Socialisme miek van die fijhóoren rijke vet- leggers. Ciloven Vandervelde is wel stout geweest, en alhoewel hij opperehef is, toekomstige voorzitter der belgische republiek, moet hij toch zijne zaligheid gezeid geweest zijn van zijne medebroeders in socialisme, 's Anderen daags zegde 'de millioenrijke Seigneur Wij hebben, aan de A. W. niet verzaakt, maar enkel uitgesteld tot onbepaalden dag, het aan staande socialistisch Congres zal er over be slissen. .Th... maar 't Congres zal beslissen zooals liet Opperheer Vandervelde's kappelletje wil en do A. W. zal niet meer levend worden. Maar als die roode grand seigneur, die de roode partij: doet dansen gelijk hij schuifelt, pei&t in 't land te mogen de eerste viool spe len on alles naar zijne grillen doen draaien, hij is van 't goe jaar. De katholieken zullen hem een ander liedje leeren. De liberalen steken daar nu ook hun 'neus in... zij die de allerkleinste minderheid zijn 't land en op hun eigen voor niets meer tel len. De A. W. is hu uit den weg, zeggen zij, het Gouvernement moet nu zijn woord houden,, en de grondwetsherziening voorstel len om tot het eenyoudig algemeen stemrecht te komen. Dat heet men wetens en willens de waar heid tegenspreken. M. de Broqueville heeft verklaard ,d;at, al is het gouvernement van ge dacht dat de kieswetten niet onveranderlijk zijn, en is het gouvernement vast besloten nooit een duim breed te wijken voor geweld en onwettelijkheid, er geen sprake kan zijn van grondwetsherziening, vermits op 2 Juni 1912 liet Belgisch kiezerskorps zijn vertrou wen heett geschonken aan de katholieke Partij. Wat zeggen de katholieken Wij meenen dat M. Wauwermans, katho lieke volksvertegenwoordiger van Brussel in den Katholieken Volksbond de juiste verkla ring heeft gedaan. «De katholieken durven de toekomst onbe schroomd inzien. Wij wankelen niet voor de bedreiging Hulde aan de krachtdadigheid van M. de Broqueville en zijne collegas De mis daad eener A. W. Is mislukt. Eenige maanden geleden, heeft de eerste minister plechtig verklaard dat onze instel lingen niet eeuwig zijn. En het was de schuld der socialistische bedreiging dat een onder zoek onderbroken werd dat wijl weldra tot een uitslag zullen zien komen. Sterk door den steun van de talrijke «christene werklieden, vreezen wij geene wijziging aan ons kiesstel sel. Wij vreezen ook niet het vrouwenstem recht. Doch de toekomende herziening moet, evenals de voorgaande, in rust en in weer- digheid geschieden. Er is eene transaktie noo dig. Het algemeen stemrecht moet door het onderwijs ingericht worden. En de school hervorming moet de stemrechthervorming vooruit gaan. Wij eischen de eerste voor alle andere, wij zeggen aan de regeering «In de groote steden zijn de onrechtveerdigheden in 2ake van provinciaal- en gemeentestemrecht groot. WANNEER GIJ HET OVEREEN STEMMEND MET UWE WEERDIGHEID ZULT OORDEELEN, DEZE ONRECHT VEERDIGHEDEN AF. TE SCHAFFEN, DAN zult gij het doen. En dat zal ons toe laten voorloopig de kieswettwisten te laten rus ten, want het zal eene proefneming zijn, - om. de wetten ten voordeele der kleine burgerij, eens en voor goed de ouderdoms pensioenen te regelen en, vooral, de school kwestie in rechtveerdigheid en gelijkheid op te lossen. Ja zoo is het! eerst de gelijkheid van alle vaders in den keus der scholen voor hunne kinderen verzekerd, en de gewetensvrijheid voor de katholieke huisvaders gewaarborgd, en dan de rest. M. Wauwermans heett hondermaal gelijk, en al de katholieken zullen zijne kranige woor den toejuichen, zooals zij in den Volksbond door minister, senateurs, volksvertegenwoor digers, gemeenteraadsleden en honderdeïi werk lieden toegejuicht werden. Woensdag morgen vergaderden de rechter zijden van Kamer en Senaat. M. de Bro queville verklaarde dat met de leger-indeeling in vlaamsche en waalsche regimenten hij de kwestie van vertrouwen zou stellen. Dan sprak hij1 over den politieken toestand, de opzeg ging der A. \V.. Het gouvernement, gezien de bedreiging der A. W. geheven is, kan nu de studie hernemen van herziening der ge- De zeven generaals van den hoogeren krijgsraad van Frankrijk, die den 3jarigen diensttijd, zonder ontslaging, bij het leger hebben gestemd. De Fransche Kamer en Senaat zullen er over moeten beslissen, doch het lijdt geen twijfel dat die verzwaring van krijgslast zal gestemd worden met eene groote meerderheid. Frankrijk dat minder bevolkt is moet zich weeren tegen zijn machtigen vijand, Duitsch- land, dat eene bevolking heeft bijna dubbel in getal en nu ook voor millioenen onkosten doet om zijn leger te vermeerderen en te versterken. En die twee vijanden, die gedurig in gevaar zijn malkander den oorlog te verklaren, zyn onze gebuurs. Het is dan wel noodig dat wij ook een sterk leger hebben om onze grenzen te bewaken. meente- en provinciale kieswetten. Van grond- wctherzie«ing en verandering aan algemeene kieswet is er geen spraak. Gansch de vergadering keurde dit besluit goed. In de Kamer ondervroeg 's namiddags M. HYMANS, algemeene chef der liberalen, het ministerie. M. de BROQUEVILLE sprak dan. De so cialisten hebben wijs gehandeld 'de A. W. in te trekken, want de werkende klas had het slachtoffer geweest. De regeering heeft altijid verklaard dat DE BEKOMENE KATHOLIE KE MEERDERHEID OP, 2 JUNI 1912, niet toeliet grondwetsherziening aan te gaan. Al les ihcei: regelmatig gaan. Te naaste jaar is er herziening voor de helft der Kamers, dan kan hel kiezerskorps zijn gedacht zeggen. De regeeriug zal 'eene studiekommissie tot stand brengen voor de herziening der provinciale en gemeentek ieswet. Op die deftige verklaring zijn citoyen Van dervelde en M. Hymans uitgevallen. Doch het heett niet gepakt M. WOESTE zegde het De redevoering van M. de Broqueville is de weerspiegeling van de volledige overeenkomst tusschen de regeering en de meerderheid. De socialisten hebben de A. W. ingetrokken, omdat zij bang geworden zijn voor de .verantwoordelijkheid. M. Vandervelde zegt te spreken in naam der werkende klas, de socialisten vertegenwoor digen slechts een klein gedeelte van het werkvolk. DANK "AAN DE VASTBERADENHEID VAN M. DE BROQUEVILLE EN ZIJN GOU VERNEMENT, DANK AAN DE EEN DRACHTIGE OVEREENKOMST VAN DE KATHOLIEKE PARTIJ, IS DEN BINNEN- LANDSCHEN VIJAND OVERWONNEN HET GEVAAR AFGEKEERD, HET VADER LAND GERED. Gansch Rusland is in feest ter gelegenheid der 300e verjaring der troonbeklimming van den stichter van bet keizerlijk huis der Ro manoffs, dat sedert 1613 aan het bewind ge bleven is. In ,al de kerken werd een manifest van den czaar afgelezen, de heugelijke gebeurtenis her innerend, en hulde "brengend aan de ver- schillige keizers, zijne voorzaten, die den troon bekleed hebben, en Rusland hebben machtig gemaakt, dank aan de medewerking van de geestelijkheid, den adel en tal van andere burgers. De C2aar heett beloofd dat er maatregelen zullen genomen worden om de weezen en de buitenbevolking, zonder onderscheid van godsdienst, te besehermen. Er zullen 50 mil- linen geschonken worden om den toestand der landbouwers te verbeteren. Er worden ook kwijtscheldingen en strafverminderingen ver leend. Te St-Petersburg was de toeloop van volk uit allle deelen des lands samengestroomd, ongelooflijk. In de kathedraal had een plech tige dienst plaats. 's Avonds was gansch de stad verlicht. In de kiezingen voor de districtsziekenkas te Weenen werden de socialisten geklopt. Zij kregen slechts 1/5 der uitgebrachte stemmen, terwijl zij over 6 Jaar nog 1/3 der stemmen bekwamen. Daar zien de werklieden klaar. Zij beginnen hun buikske vol te hebben van den rcoden hutsepot. F.ene Ijselijke ontploffing heeft zich voor gedaan aan boord van een binnenschip, ge meerd nevens den engelschen steamer Alutl «Chine», die in de binnenhaven van Bal- timore eene lading dynamiet innam, bestemd voor de werken van ji'et Panamakatiaal. Het binnenschip en de steamer zijn gansch' vernield. Twintig personen schoten er het le ven bij in, een veertigtal anderen zijn ster vend. 'Ook zijn er een vijftigtal gekwetsten. Te Washington is .lf,et bericht toegekomen dat Zaterdag de stad Guagimguilapa door aard beving teenemaal werd vernield. Er zijn tal rijke dooden. Het onthaal der Grieksche troepen door de bevolking van Janina geleek een triomf tocht. Al 0e klokken der stad luidden en de be woners omhelsden de soldaten als broeders bevrijders. De vrouwen wierpen uit de vensters bloe men naar beneden. In de metropolitane kerk van Janina werd een dankdienst gecelebreerd. In het grieksche kamp heerscht ongehoor de jubel, nu dat het einde van den oorlog bereikt is. Overal weerklinkt 0e kreet 'Chris tus is verrezen. Het aantal Turkschè krijgsgevangenen be draagt thans, met inbegrip van die van Epirüs, 78.450 man. De Turksche soldaten, alsnog ver spreid over verscheidene streken van Epirus, zijn ten getallle van 20.000. Ze zijn omsingeld en zullen weldra gevangen genomen 'worden. Het totaal krijgsgevangenen stijgt alsdan tot 100.000. e 11. fer mg ni an derti 't z en v nen n derl 5nd| 1M. as-I hl; as- jen Bn ize jar ar it- it bit w te 3e fn n, fn r.ö ie ar ""Vfc li ft -btg

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1913 | | pagina 1