Bijvoegsel aan HET YPERSCHE VOLK van Zaterdag 15 Maart 1913 TRIMARD'S (P£ii &mmo)iDissEiiiE)n Ti. »v YPER Verfraaing der fabriekschouwen in En r (p I s Officieele Berichten it I* Vergadering der Trambedienden van Yper-Dixmude Zondag laatst zijn de Trambedienden van Yper-Dixmude in groot getal ter vergadering naar Yper gekomen, 't Was de talrijkste en schoonste die wij: tot lieden hebben gehouden, dit niettegenstaande nog velen waren wedér- houden door de Plechtige Communie. Het was op hun gelaat te lezen, een nieu we dageraad rijst voor hen op, een nieuw leven staat hun in het verschiet, en met volle hoop gaan zij: de toekomst te gemoet. Rond 3.15 ure werd de vergadering geopend door Heer Em. Allewaert, algemeen schrijver der West-Ylaamsche Trambedienden, die hun welkom wenschte en verslag gaf over hetgene werd gedaan sedert de Algemeene Vergadering van Rousselare. Hier in 't kort de bijzonderste punten. Het manifest in Rousselare verspreid en gezonden naar de bijzonderen heeft licht ge bracht in den toestand der Trambedienden en de oogen Van vele menschen geopend: dus heeft het goede uitwerksels gehad. De uitslag van 't onderzoek nopens den toestand tusschen de uitbatende maatschappijen en de Vatic na le maatschappijl heeft doen besluiten -dat meest op deze laatste moet gewerkt wor den. De beste uitbaters kunnen verhooging geven zoo onder andere hebben al de garden van cm trek Kortrijk 10 fr. verhooging en chef- gaides 15 fr., en 't is te hopen dat de andere bedienden zullen volgen. Hooghlede-Thielt heeft ook merkelijke verbetering gegeven. Doch allen kunnen ïiiet wat ze zouden willlen. De Nationale Maatschappij moet te groole per centen hebben en zij heeft al de winst. Hierom is een onderhoud gevraagd geweest met de HEI. Volksvertegenwoordigers, die op 11 Februari li. plaats had. Er werd be sloten pogingen aan te wenden om van de Nationale Maatschappij! betere loonsbepalingen en regeling der werkuren te bekomen. De HH. Volksvertegenwoordigers beloofden bij: den II. Minister aan te dringen en sedert zijn wij ree-ds in briefwisseling en hebben den ge- hcelen toestand uitgelegd. Wat hijzonder Yper-Dixmude aangaat, heb ben wij' van M. Pil, d,d. Voorzitter van den Rehceraad, bekomen de volledige verzekering van recht op vereeniging en dat niemand hier om mag te kort gedaan of vervolgd worden. (Dit werd met waar genoegen en als eene groo le verlichting vernomen en wij hopen dat M. Pil cru hierin machtig zal steunen.) Verders beloofde hij' dat, bij een geschil, een lid van den Beheerraad bij: den Verzoeningsraad zal zetelen en dat een vertegenwoordiger van de vereeniging bij dien lieer eerst de zaak zal mogen verdedigen. Ook is van M, Pil bekomen dat wij het locnlkirema zullen hebben, dat nu wordt toe gepast voor alle categories van werklieden en bedienden, om te beter alles te kunnen onderzoeken. Moet het gezegd worden dat allen gelijk vin ken luisterden naar al die mededeelingen Ondertusschen hadden eenige werklieden hunne ontevredenheid laten hooien op de onregelmatigheid waarop de loonen waren vastgesteld; mannen van 5 jaar dienst heb ben zooveel loon ials iemand van 20 jaar dienst, en dit is dan nog maar van 90 fr. per maand voor de ploegbazen der baanmannen, die over alles verantwoordelijk zijn. Mochte dit wel haast beteren en voor die menschen toch iels gedaan worden Daarna sprak vriend Jan De Rycke, van Brussel, afgevaardigde van de Centrale Ver eeniging der Belgische Trambedienden, eene wel doordachte rede over den toestand in :t algemeen der Trambedienden, en wees bij zonder op het groot verschil tusschen de bedienden van de Staatsspoorwegen en de Tram bedienden, die toch alle twee openbare diensten zijn. Biji den Staat, de banen zijn veel veiliger, dus min gevaar van ongelukken voor stokers, maphinisten en garden. De dienst is veel be ter geregeld, min uren werk achtereen en geen 16-17 uren per dag, en het loon veel hcoger met regelmatige opslagen. De garden hebben ook veel meer verantwoordelijkheid dan bij den Itaatvoor geld, coupons, stoven, deuren toesluiten, materiaal en daarbij nog inschrijving van marchandise, enz., enz. Zelf de voor machinisten en stokers, die ook veel meer bijwerk hebben. (Terloops zij hier gezegd dat bij, het laatste doodelijk ongeluk de ma- dunist en stoker al dienst hadden van 1 ure 's nachts.) Vriend Derycke bewees geheel wel dat, aan gezien de Staat zijne mannen beter heeft kunnen betalen, de Tramdienst dat ook moet kunnen, en dat ieder niensch' met zijn werk, betzij het winst oplevert of niet, als het maar cpenbare dienst is, een menschelijk bestaan moet kunnen hebben. Hij sprak dan ook de vereenigden moed in 't herte en was vol medelijden voor dege nen die hen hadden laten vangen door de bedreiging van sommige opperbazen, en de vereeniging hadden verlaten. MENGELWERK N° 18 1V* GANSCH VERLATEN .1 Vervolg j- De poppen zouden dansen \s Anderendaags zat er een eenlijke strooien vent, den kop bedekt met een wijd-beboorden hoed, scherreling op de topspil van den po pulier aan den gevel van t Puidenestje. Moeder Braem, die nu over de oneemgheid van Rob Velghe en Lena ingelicht was, werd den strooien vent eerst gewaar, en ze iep krijschend in thuis om 't nieuws te vei e en. Ze vlogen allen buiten en stonden onmach tig dat leelijk schandaal te bezien, toen Meetje al opeens, buiten hun wete achter gesukkeld kwam en, dein vent olUW|a'"' schaterlachend op de knieën sloeg en uerat. Remitje! Remitje! Heel de buurt loerde 't spel af; de eene schudden den kop en de andere monkelden, doch niemand kwam bij1. Tegen den noen zond de boer-eigenaar van 't Ruideqest zijn koeier, die voor een stlhxer Van wie bevreesd zijn, zegde hij, van wie benauwd zijn, als men u buiten werpt, kunt gij elders beter werk vinden en meer ver dienen. Ook moeten de mannen fier genoeg zijn om te durven voor hunne rechten strijden. Hij eindigde met een prachtigen op- opicep om allen samen te werken tot groot- making der Centrale en tot bekomen van een beter bestaan voor de Trambedienden. Of bij toegejuicht werd, behoeft niet gezegd, want wie vriend Derycke nog gehoord heeft weet hoe overtuigd en met welke vurigheid bij' de zaken verdedigd. Een warm dankwoord werd hem dan ook gezegd en op eene vraag of hiji nog zou ko men spreken, al ware't zelfs noodig op eene publieke meeting, heeft hiji met welwillend heid bevestigend geantwoord. Onze mannen werden dan nog eens aan gespoord om zoo stipt mogelijk hunnen dienst te doen, en blies ten voordeele der Maat schappij uit te voeren. Ook werd nog aan gekondigd dat er te Dixmude voor een nieuw lokaal gezorgd wordt, waar geheel in 't kort, eene vergadering zal belegd worden. Om kwart voor 5 ure sloot deze belang rijke vergadering en iedereen vertrok geheel tevreden over deze bijeenkomst. E. A. 7 ure zal kunnen geschieden, voor dat onze reizigers moeten vertrekken met den treinen rond 8 ure uit Yper. Bedevaart naar 't Vlaamsche Lourdes van Oostacker OP 3n PAASCHDAG 25 MAART 1913 Samenkomst der 5500 pelgrims van de twaalf Westvlaamsche bedetochten naar 't verre Lourdes, op den heuglijken dag van Maria's Boodschap, de 55« verjaardag der 16« verschijning te Lourdes toen Maria zegde: Ik ben de Onbevlekte Ontvangenis. Bedevaart om te danken voor alle beko men weldaden op geestelijk en stoffelijk gebied, om te bidden voor ons zeivod, voor Vlaanderen, voor Belgenland, om bij Moe der te \ijn. Te 10 u. aftocht aan 't Btadhuis van St Amandsberg te 10.45 u. Plechtige hoogmis in de Praalkerk, Aanspraak en Angelus te 1.30 u. Lof, wasofferande, sermoen, aanbe velingen. Namens 't berek van Vlaanderens bedevaart i F. LAM0RAL. C.BRUL00T, pastcor. Dr A. DEPLA. Aan de Yperlingen, De inschrijvingen voor Yper, worden aan- veerd bij L. Santj, Brugsche steenweg, N° 50, tot den Zaterdag vóór Paset-" Vertrek uit Yper ten 6,54 u. langs Corte- marek, aankomst te Gent ten 9,02 u. Vertrek uit Gent ten 5,02 u.langs Kortrijk. Aankomst te.Yper ten 7,06 u. De reiskosten beloopen tot 3,15 fr. Een noenmaal aan den prijs van 1 50 fr. wordt bezorgd aan deze die 't begeeren. Voor 't Bestier De Schrijver, De Bestierder, L. SAHTY. E. H. R. NEUVILLE. Bedevaart uit Vlaanderland naar 0. L. Vrouw van Lourdes (Frankrijk) Dertiende pelgrimstocht Van den 5 totjjden 13 Oogst.1913 (zes volle dagen verblyf ia LourdeB), met de hooge goedkeuring, den zegen en onder het Eer- Voorzitterschap van-Z. D. H. Mgr Waffe- laert, Bisschop van Brugge en onder de geestelijke leiding van E.H. Pastor Bruloot, te Kortrijk. j Verbetering aan onze postbestellingen De achtbare Senator, M. FRAE1JS DE VEUBEKE, had reeds meermaals dringende pogingen aangewend bij dein Minister van Zeewezen, Posterijen en Telegraphen, om ver beteringen te bekomen in het afleveren der postpaketten. Hiji komt van Minister Segers het volgende goede nieuws te ontvangen. Het verheugt miji u te zeggen dat ik mijn goedkeuring gegeven heb aan liet voorstel van inrichting van trein 3190 tusschen Brugge en Thourout, ONDER VOORWAARDE DAT DE AANSLUITING MET DEN NACHTE LIJKEN POSTTREIN, TE:'BRUGGE, MET DE NOODIGE REGELMATIGHEID KUNNE GESCHIEDE. Met dit doel heb ik mijn koliega van Spoorwegen verzocht de reisweg van gezegden posttrein ter proef te willlen veranderen. Het bestuur van Posterijen be reidt, in afwachting van nadere aanduidingen, de maatregelen tot Uitvoering van gemelde hervorming, i Daaruit volgt dat de nachtzendingen uit Brusrel hier in den vroegen morgen Langs Brugge zullen toekomen, zoodat onze tweede postbestelling niet rond 9 ure, maar rond drinkgeld, den boom opklom en de spil af kapte, waarop 3e vent te peerde reed. Op zijn hert hing een brief, vol leelijke vuile aantijgingen tegen Lena en haar volk. Zonder de tusschenkomst van den eigenaar, zouden ze zelfs dien avond in de buurt ge- scharminkeld hebben; doch deze liep heel den hoek af en overhaalde de nijdigste, deels met schoone woorden en deels met bedrei gingen: doch veel kleine en laffe betoogin gen van vijandschap kon hij niet beletten. Zoo kwamen de jongens soms, op hun zokken, met een gauwte door de vensters blèten, en spoeterden dan weg, al over 't land, Soms ook wierpen ze 's avonds steenen op de deur, dat Meetje sjchromelijk ver schoot, of ze gooiden vuilnissen op de wasch- te, die te bleeken lag. Maar wat het hardst viel aan de brave menrehen van 't Puidenestje, was wel de koel heid van hun oude en altijd goede gebuurs. Zoo gaat het, helaas, in de wereld, zei de hoer-eigenaar. Wanneer iemand beweert dat een hond wroed is, gooit elk er steenen op, al ware 't vervolgde dier het 'braafste en liefste diertje van de wereld. Ja, zoolang de vlaag van stomme, wroed- zotte opgewondenheid bij de wreedaards niet overgaat, zal het dier geplaagd worden en geduiveld, al lage het, in zijn bitterlijken Christen Vrouwenbond Verleden week gaven wijl het eerste deel over het verslag der werking van den C. V. B. van Yper. Wij moeten vandaag, volgens het verslag van de schrijfster, Mcj. Cornillié, een- bijzonder woord zeggen over de werking der 5e afdeeling, deze van De Diamantbewerksters. In deze af deeling is opgericht vooreerst de NAAI SCHOOL. wekelijks gegeven door de ieve- rige Jufvrouwen-meesteressen der Zondag school, die zich zonder rekenen toewijden aan dit verheven werk van de opleiding en ontwikkeling der volkskinderen. De leergangen worden gevolgd door een dertigtal deftige fabriekmeisjes, die hunne mees teressen waarlijk genegen zijn, en oplettend en in volle regeltucht de praktische lessen aanhcoren en gewillig in 'Voege stellen. Dan nog voor de diamantbewerksters, wordt er in de Mariaschool drie maal te weke HUIS HOUDKUNDE gegeven, door do edelmoedi ge zusters, met medewerking der Jufvrouwen. Koken, wasschen, strijken, snijden en verma ken, al dingen die in lateren leeftijd bij de vrouw onmisbaar zijn, wordt er aan die meisjes getoond en aangeleerd. Kan men meer doen voor onze volkskinderen Ouders, doet uw oogen open en zendt uwe fabriek meisjes naar onze vergadering huniie deugd en opvoeding zulllen er maar bijl winnen. Onverstaanbaar is de handelwijze van vele ouders, die hunne dochters zonder onder vinding, alles zelf laten begaan, hunne goes tingen en gedachten involgen. Zorgt toch dat die kinderen, later vrouwen geworden, op uw hoofd den steen van een ongelukkig huisgezin niet doen valllen, omdat gij, ouders, de schuld waart van hun ongeluk, door uwe al le groote toegevendheid binst hunne jeugd. Welgemeend en daverend handgeklap Le- groc-lle de edelmoedige spreekster de E. II. Pre os t dankte en wenschte ze geluk over hare zoo klare en praktische voordracht, die ongetwijfeld "bij al de leden tot onderwijs en les gediend heeft. Na dit overzicht der menigvuldige werken van den Vrouwenbond, eindigde de ieverige schrijfster met een warmen oproep aan al de vi ouwen om hun te herinneren dat zijl deel maken van een CHRISTEN vrouwenbond, dit wil zeggen dat men aftijd bij de aange slotene leden dien stempel van geloof en deugd zou ontwaren die steeds onze vlaam sche ehristene vrouwen kenmerkte, verkleefd aan God en Kerke. Eene schoone tombola sloot die welgeluk te en troostvolle vergadering, en al de vrou wen trokken welgezind huiswaarts, meer over tuigd en besloten voor hunne Vereeniging de grootste propaganda te maken, om hun getal leden dit jaar verdubbeld te zien. De macht ligt in 't getal. God zegene die edele po gingen. De Lijnvlsschers Gedurende bet jaar 1912 zijn er in België 100.261 kaarten voor het vis- sehen afgeleverd, verdeeld als volgt28.836 enkele kaarten aan 1 fr.2 735 dubbele kaarten aan 2 tr.56 867 er kele kaarten aan 2 fr. 7.123 dubbele kaarten aan 4 fr. 788 ei kele kaarten aan 8 fr. 4 412 er kele kaarten aan 10 fr. Krakeel. in de nacht van Zondag tol maan dag, zagen eei.ige kalanten nog licht in de herberg 't Kloppertje», Rijselstraat, gehouden door Sehoonaerd. Zij wilden binnen maar de deur was op slot, vergeefs geklopt en geroepen. Eindelijk stampten zij de deur in en braken het glaswerk. Een enkwest is ingesteld. Gedekoreerd. M. A. Westendorp, onder bestuurder van Staatsweldadigheidsschool die gediend heeft in het Lorreinsch leger tijdens den oorlog van 1870-1871, heeft van het fransch gouvernement door tusscher komst van M. De- nys, Fransche consul te Yper, de herinnerings- medalie van 1870-71 ontvangen. Solo-Slim. m. Jean Dumont, likeurmar- thand, heeft t In de Slachter een solo-slim gespeeld. Diefte met inbraak. Toen Jules Vandorpe, veekoopman en herbergier, wonende in de herberg De Ster Poperinghestraat, raar beneden kwam, bestigde hij dat er dieven hem een bezoek gebracht hadden. Alles was in de keuken en de herbergplaats doorsnuffeld. De tooglade, die een twaalftal franken ii hield, was geledigd De schelmen waren binnenge drongen door het waaivensler. Nog eene diefte. Dinsdag morgend bests- tigden de bedienden der tramstatie alhier, dat er eene ruit van het bureel verbrijzeld en eene blikken doos inhoudende 13 franken die op een bank stond, gesloten was. Waarschijnlijk moe ten het dezelfde kwaaddoeners geweest zijn die bij-Vandorpe gestolen hebben. Met Paschen geeft Jde Wacht hare eerste Len tefeeste Zang en iooneel. Op 2« Paaschdag om 5 u.: voor vrouwvolk. Op Beloken Paascben om 5 u voor 't man nenvolk telkens in de kncchtenschool. En of er zal volk zijn 'i Zal immers schoon zijn en geestig genoeg om allen winterslaap wakker te schudden in blijden lentelach van jong herleven. Allo, jeugd en jaren, vrouwen en mannen houdl maar uwe lachspieren gereed en komt op in diih'e drommen op ure slipt. t Is den eersten keer dat ons Vijverland toc- neelfeeste geeft en zijn proefslag zal een meesterslag heeten. Bravo jongelingen, uw oplreden is lofweerdig en binnen korte maanden waprert uw vaandel hel en blij. KOMEN Verleden Zomer werd een jachtwaker le Bondues door twee wildstroopers, rond den avond, aangevallen. Een der stroopers loste een geweerschot dat den jachlwik-r doo 'elijk trof, en aUorens te sterven duidde het slacht offer eenen belg als dader aan. Deze laatste vluchtte naar België en zijn gezel werd gevangen genomen. Vermoeders rustten op z< k-^ren Karei De Groote, van Komen ten Brielen, gekend als wildstrooper. De Groo'e, naar ver hoor in Frat krijk geioepen, wfigerde er te gaan. Dinsdag namiddag, rond 3 ure, zijn de paik-tlen van Rijsei en Yperm op de brug te kamen, die als grenssrii iding ^client, bijeen gekomen ten einde er De Groote teonderbooren. Katholieke Jon e Wacht. Zondag laa'st op de vergadering van de K. J. W. is M. Alb. B'ebuyck advckuatte Yper, eerevoorziiter der K J. W. van Yper kamen spr. k n. Hij handel de over het Vaderland, de verdediging van België t ii de legei kweslie Omvergeworpen. Maandag noen, dweerschte Mme Souxdorf, oud 60 jaar, de voo-- stadstraat, alswanneer zij, recht over hare woning, omvergeworpen werd door epn rij- wieler, M. Busscbaert, slachter. M. Dr Wyseur kwam de gevallene bezorgen die nog al erg gikwestsl was. Een ei kwest werd ingesteld om de verantwoordelijl heid vast te stellen. MOORSLEDE Er is alhier een erg ongeluk geb. urd aan de wijk Waterdam De voerman Cornellie H 47 jaar, in dienst bij M. Camille Wrrbrouck, handelaar, kwam rond II ure 's avonds van Rijssel gereden met een wagen geladen met 5000 kilos, toen hij van zijn gespan viel en den rechlerbil verpletterd werd. Het ongeluk was reeds een uur gebeurd, loen men den ongeluk kige vond. Men hei ft den gi kwetste naar het hospitaal overgebracht. Zijn toestand is erg. PASSCHENDAELE Kene boterkoopster van hier D, Zater dag op Ypermarkt, ontlast geworden van haren geldbeugel, inhoudende 450 frank. Die stekkers zullen ten minste goedkoop hunne stuutjes kunnen breên. Meu schrijft ons uit POELCAPELLE DICKEBUSCH Nergens staat de Jonge Wacht— de V ij vei - wacht gegeerd en geprezen als te Dickebusrh Hare deftige jongelingen droom en kroon van hunnen Herder zijn 't voorbeeld en 't verzet van ons volk. Zang en tooneelafdeeling, uit hunnen studiebond gewonnen en geboren, nemen toe in groei en bloei, alle wike en tot ieders voldoening. doodstrijd, de arme lankjes te slaan en met zijn koortsige, wijd-opengespalkte angstvolle oogen, medelijden en genade af te smeeken... En zoo leden de bewoners van 't Puidenestje die schandelijke en onverdiende vervolging, en al wat nijid en afgunst in 's menschen hert broeden kon, kwam er uit. Sommigen konnen het hun niet vergeven dat ze treffelijker, deftiger en meer onder scheiden waren dan hunne omgeving. An deren, dat ze. in-den-tijd tot welstand gekomen en hun huis en thuis wat opsnakten. Velen, dat ze wat teruggetrokken en op hun eigen leefden... Daarom werden ze ook nu ver- drumd en verwezen. Op een achternoen bezocht mijnheer de pastor van Slroombeke zijn praochianen van 't Puidenestje. Hij: bad lont geroken, de brave man, en was op inlichtingen uitgegaan, bij geloofbare, ter-trouwe menschen. Terwijl hij gemoedelijk in huis gezeten was, deed hiji Lena al het gebeurde vertellen, vol gens God en geweten. Zc voldeed aan zijn verzoek, zonder iets achter te houden en toen ze, met den blos op de wangen, heel de hatelijke handelwijze van Rob Velghe had doen uitschijnen, sprak de herder troostend Ge zijt een braaf, deugdzaam en moedig kind; ga maar gerust uw gang, ge lijdt vervolging om de rechtveer- digheid, en al wat ge uitstaat, zal in milden 't Was Donderdag avond en er ging hanekamp zijn. Oh'.iets heel onschuldigs 'twas immers binst den vasten tijd van boetvaardigheid en godsdienstigheid, en die mocht niet ontheiligd worden. De mannen kwamen toe op hun duizend gemakken, 't waren immers lange avondston den, van.Poelcapelle, Langemarck,; Reninghe en nog andere plaatsen. Eh Ja oude kennissen ra lang afwezen nu wederzien wat kon men anders dan daar 'nen deugdenlijken pot or zetten en tik ken en drinken zoo moest niemand verwon derd zijn dat de kamp, die om acht uren gesteld was,eerst om tien uren ten einde liep. Nu diende men het avondmaal op de verliezers betaalden het eten,de winners den drank schoon gebruik, alleronschuldigst. Ongelukkiglijk geroehten de hoofden verhit, men viel van bier opwijn.de eene fiesch achter de andere wierd den nekke gekraaktal rijke boeren, wat moesten zij erop zien,geen een die voor den ander en wilde onder doen in mildheid (tusschen haakjes gezeid bui ten zulke omstandigheden,zien zij op 'nen rosten duit en zijn zij hondegierig). Om kort te maken veraDderde heel dat feest ja in eene walgolijke braspartij, 't was erger dan in sommige kleine steegjes der steden een roepen en lieren en wallebakken om alle treffelijke lieden te doen schamen. Als 't ïeeds Vrijdag was,deed men nog den gevelden baan gereed maken en opdienen 's morgens zaten zij er nog, hier en daar in eenen hoek hun roes uit te zeeveren om in den voor middag met ontsteken neus en zwijmelende bee- nen huiswaarts te sukkelen. En al die zatlaps vonden dat zoo schoon en zoo verzettig, dat zij besloten den Zondag daarna te hei beginnen. Schoon voorbeeld (Medegedeeld) SINT-.TAN-BÏJ YPER Het bestatigen -weerd.— Bij Tb. Vandromme is er rene koe die 136 pinten melk daags geeft en tusschen de 11 en 12 kilos boter te weke. VOORMEZEELE Over eenige dagen had adder de algemeene vergadering plaats der katholieke zit kengilden. De Eerw. Heer gre ftier der gilde gaf verslag van de weikzaamheden der gilde voor het jaar 1912. Daaruit bleek dal binst het jaar 4 nieuwe leden aanveerd werden, 3 leden verlieten de gilde door verhuizing van het dorp 1 lid trad in soldatendienst, en 1 lid gaf zijn ontslag. Zoodal op 31 december 1912 de maatschappij samen gesteld is uit 74 leden waarvan 56 werkende leden en 18 eere- en besehermende leden. Ziehier den uitslag der rekeningen. A) Gewone hulpkas: de ontvangsten be- JSBi droegen fr 615 08 De uilgaven bedroegen 391 94 Het overschot bedroeg fr. 223.14 zegen Gods over u en uwe huisgenooten terugkomen... Dank u, mijnheer pastor, sprak ze, diep aangedaan. Brave ouders, vervolgde de priester God gave dat al mijn parochianen aan u geleken; doch, hebt geduld, na lijden komt verblijden; ik zal voor u bidden en den Heer smeeken dat Hij' Remi tot betere gevoe lens brengeware hij: thuis, al dat lijden er. kwa-gedoe der menschen zou tenden zijn Den Zondag was het er boven-op in de hoogmis. De pastor deed een hard sermoen over de tweede der wraakroepende zonden de verdrukking der armen, en de plichten trok ken allen de schouders in. Van dan af was 't vervolgen en plagen uil dcch de buren bleven koel en weerhouden buiten de Crepeele's en twee, drie verwante huisgezinnen. Fons Crepeolo en was op zijn plooi niet meer sedert al dat gerucht rond Lena, bij was tr diep door geschokt geweest, en hij werd afgunstig en nijdig. Trouwen I trouwen Dat spoelde gedurig voor zijn geest. Ja, trou wen Dat was de zekerste uitkomst., Hiji had er eens aan Lena met voorzichtige woorden van gesproken, en hiji had het niet vergeten hoe hiji door haar ontvangen werd maar toch kon hiji niet eeuwig en ervig wachten. ware die nielwgerd thuis irs 't Puide- Wat is dat bee hiernevens Er labriekschouw v anderd in een ku stig ziebtforen -X Dikwijls heeft men in de groote steden geklaagd dat scbooDe zichten deerlijk ontsiem j wordeD door leeüj j ke schouwen va fabrieken, poogde men reetE door bet plaDten van boomeu deze, ontsierii g gedeelte lijk te bestrijden. Ziet nu wat men in Londen, hoofdstad van Engeland uitgedacht heeft. Men h< eft daar r,»d de schouw gaand?" rijen gebouwd, die" aaD den schoorsteen het uitzicht geven van een sierlijke toren en tez-Ifder 'ijde toelaten uR de hoogte valitl schoone veiytfl^ ten te genieter W Al heel wel daar waar ei deid zulke sj_S wen ten hemel ste- keD, zal het wel aardig zijn zulk groot gtial zichtto- rens t*- zien oprij- zet»Daaibij onze prent [toont er het mooiste van ma: r verbeeld u zulk een zichttoren waaruit eene zwaite rookwolk stijgt dat schijnt ons nog al aardig. Wij twijfelen zeer of de fabriek*e;genaars van alhier zulke( kostelijke gebouwen zullen verheffen daar waar voor hun nijverheid eene pijlbeutrechte schouw voldoende is. liet bezit dezer kis op 31 decern. 1911 bebroeg fr. 2980 57 Het bez.it dezer kas op 31 decern. 1912 beeroeg 223 14 frl 3203 71 BBijzondere hulpkas de ontvangsten be droegen fr. 113 69 De uilgaven bedroegen 108.40 Het overschot bedroeg fr. 5.29 Hel bezit dez.er kas op 31 septem. 1911 bedroeg fr. 1741.75 Het bezit dezer kas op 31 septem. 1912 bedroeg 5.29 fr." 1747.04 C) Kas afdeeling lijfrenlkas: de ontvangsten bedroegen tr. 381.90 De uitgaven bedroegen 372.15 Het overschot bedroeg fr. 9 75 Het le kort dezer kas op 31 decern. 1911 brdroeg fr. 5.10 Het bezit dezer kas op 31 decern. 1912 bedroeg 9 75 510 fr. 4 65 D) Herverz: keringskas de ontvangsten be droegen fr: 377 De ui'gaven bedroegen 408 70 fr. 31.70 Op 31 december 1911 bleef er een te kort van 60,93 Op 31 december 1912 bleef er een te kort van 31.70 fr. 92 63 Samenvatting A) De gewone hulj kas 3203 71 B) De bijzondere hulpkas 1747.04 C) Kas afdeeling lijfrenlkas 4.10 D) Hel te kort der herverzekeringskas 92.63 fr 4862 22 Het geheel bezit maatschappij is 4862 22 fr. WESTVLETEREN Het plaagsche, waarvan wij verleden wei k spnk-n, woedt nog immer voort: best ware het, bij het eerste vooi komen, s-ft'ens den ge neesheer te rade te gaan Te rade ga men ook zijn wijkmeester voor al wat den dienst betreft 't schijnt dat dit punt zou kunnen r"*""'- onderhouden worden meer onde-h zullen voortaan de kezels wezen Dat he gemeentebestier beslist in overeenkomst i belanghebbenden. Weldra zullen er ver lige nieuwe aangelegd worden aang zal ook geheel waarschijnlijk zijn de ni ladingstalie al hff Jagershof en dit van zomer:de zomer of belofte aan naderende zomer doet velen al werken in hun hof't zij» er die al erweten hebben bijna een halven voet ho ge doch men zou wel doen te r< kenen met de maarlsche buien en het late vriezen -1 hel vriezen dezer dagen heeft nog al veel schade g< stichtzoo, naar het schijnt, is gansch een boomgaard al de Nachtegale verloren verloren vt ierd Zondag oek een geldbeugel met omtrent een cinqfrai kgenare erin, maar tot nu toe h eft niemand er aansprake op g- maakt- WOESTEN, Veesyndikaat. Van de week zijn ons de slandregels toegekomen van het veekweek- syndikaat, goedgikeurd door den raad der mijnen bij het ministerie, 't Syndikaat zal dus in voege gaan.Voor hoelang?.. Reeds andermaal wierd zoo eene vereeniging opgerii ht, die eerst veel beloofde en eindelijk uitkwam op een niet. De reden Mochten de landbouwers wol begrij pen datzulke instelling alleenlijk is voor hun dobbel profijt eerst betere dieren, en dan door deze meer opbrengst. Omdat dit niet verstaan wierd, ging het syndikaat ten onder. Deze maal, zegt men, zijn de landbouwers doordrongen van de noodzakeli.khrid hun stal beter te ge rieven, te meer, dat, wat nog overbleef van 't voorgaande, de beste vrui liten heeft opge leverd. Daar is hopen dat allen, zonder uit zondering, deze instelling zullen bijtreden, te meer dat het landsbestier mildelijk lusschen- komt, opdat zu'ke bonden zouden vooruitgaan. Geitenbond. Het bestier herinnert aan de belanghebbenden, dal zij wegens de slandregels verplicht zijn hunne stallen ten reinigstcn mo gelijk le houden te meer, daar men vreest dat eene besmetting, gelijk verleden jaar, zou kunnen uitbreken. Daarom zullen de wijk meesters dit punt inde meeste aandacht nemen. Daarom zullen in onze aanslaande algemeene vergadering aan den patershoek bijzondere schil kingen genomen worden daarom dus ook weze men daar tegenwoordig. nest I Maar wat gedaan zonder hem, met al die oude menschen Ilijl wond zijn zeiven op alle dagen, en in zïjtn ikzuchtige gejaagdheid, deed hij den ongelukkigen stap, die onherstel bare scheiding zou verwekken. Wijl hij op het land wrocht bachten het Puidenest, raapte hij al zijn moed bijeen en zegde 'aan Lena, die nevens Item doende was: Jong, we worden stilaan trouwens-rijp... Hé schoot ze uit. Ze was at bitsig, en, beiden vervolgden hun zagen van weerskanten, tot de groole stag gegeven word. 'Maak u niet kwaad, onderbrak hiji, nog bedaard... Ik zeg toch de waarheid. Zullen we misschien wachten lot het jaar blok We zullen bijl tijden konten om armoede le lijtien.,. 't Is altijd wachten dat de klokke slaat hij: u en van een verzet komt een belet I Waar men niet wacht, is men niet geacht. Ge weet wel dat ik u acht, maar liet komt altijd uit op ditjes en datjes; 't is 't eeuwig leven Amen Waarom blijven wach ten Waarom En vader en moeder en Meet je, zullen wiji die menschen misschien in 't dak hangen Van nu af is hunne plaats in 't oude- manshuis ze kunnen hun zeiven niet meer ontdragen. 't Oude.,, mans 7., kropje ze Verleden zondag deden hier 35 kinderen hur.- ne pleih'ige communie: 22 kneihten en 13 meisjes. Op dien dag waren die kinderen dré maal vereenigd als leden eener ftmilie eerst aan de communiebank waar allen dezelfde goddelijke spijs mochten nutten daarna in i de school der zusters waar zij samen hun onti ijl namen: de welhebbende ouders der communie- kanten brengen naar het klooster voor dien dag elk hun deel melk, boter, koffie en vollaards een derde maal waren de 22 knechten ver eenigd 's noer.s aai de tafel van eenen voor ramen ingezetenen waar ook een knechlje zijp eerecommunie deed. In dit huis zijn 8 kinderen, verleden zondag kwamen er nog 22 bij, dit maakt 30 op dien dag. Die wil weten of er bij de kinderen geluk was bij hunne eerecommu nie, of er bij hen leute was bij het ontbijt en bij hel noenmaal, vrage het aan die kinderen zij zullen het beter vertellen dan ik het schrijven kan. Een peLsioen van 3337 frank is tor ge- gestaan aan M. A. Pondeville, eere regent van de Staatsmiddelbare school te Yper. Bij koninklijk besluit van 17 Februari is aan de commissie tot beheer der burger lijke godshuizen te Yper machtiging ver leend om de inschrijving in het Grootboek der Belgische Staatsschuld, 3 t. h., ter naamweerde van 43,400 fr. tot een bedrag van 26,700 fr. nominaal kapitaal te verkoo- pen, ten einde met de opbrengst van die verkooping de kosten der bouwwerken van een nieuw waschhuis voor het gesticht van mannelijk-krankzinnigen te betalen. Bij koninklijk besluit van 7 Maart is M. Lagrange, rechter bij de rechtbank van ln aanleg te Kortrijk, benoemd tot kinder rechter aldaar. Bij koninklijke besluiten is, onder zekere voorwaarden, machtiging verleend tot het oprichten van eene fabriek MM. Roussel en A. Capelle, te Kortrijk en Waas- ten, weverij, op 174 meters van de grens. Van gestopen dat ze was, schoot ze recht;- zo bezag hem eerst een wijle, met verdwaas de blikken, gelijk iemand die plots uit 'n hangen dropni ontwaakt, en, opeens scholen henr oogen "vier eau vlam; ze trad op hem toe en, met den kop in de lucht, brak ze los Zoo lang ik loef, niet. Teur gij: er, naar 't oudemanshuis I... Hiji was ontsteld en wilde spreken, maar zo liet hem den tijd niet, en, den arm uit stekend, recht naar Crepeele's, gebood ze Van ons land WegGe moogt nooit meer onder mijm oogen komen... 't is uit en. Amen tusschen ons... Ga, en steek gij; tuv ouders en uw huisgenooten in 't beehhuisl... Hij vertrok werkelijk, buiten zijn zeiven, half-zol, overstelpt van gramschap, schaamte en tijden, eh Lena zag hem gaah, door de heete tranen die uit heur pinsende oogen leekten. Ze zag hem gaan, en ze leed, niet om hem, want zijne ikzucht had de liefde met den slag in haar gedood maar om den smaad, haar en hare ouders aangedaan. Neen, in haar was geen liefde meerze was dood, dood voor goed... Een hittere pijne prangde haar, vervulde gansch tiaar boezen» en neep haar den krop toe, een bittere pijne, die voor eeuwig de liefde doodde in haar jeugd ig_ en plots verdord herie. 1 Q "BZfitdÉ vooriffêtetj LI

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1913 | | pagina 3