Nationale Verdediging Van alles Wat Burgerstanden POPERINGHE iSSSOOSt 9«r».h«m7- Westoutre MARKTPRIJZEN VOORDRACHT VAN LUITENANT TERLINDEN, TE YPER ZONDAGRUST KOMEN OOSTVLETEREN POELCAPELLE RENINGHE I i 1 ,wervice Voor onze Trammannen De grootste waterval der we reld. De Times meldt een bericht van M. Percy Rendael, die in Juli van het vorig jaar een bezoek bracht aan de Kaie- teur fall in Engehsch Guinea. M. Rendael beweert dat deze waterval de grootste der wereld is. Hij werd ontdekt door M. Baring- ton Brown in 1871. Hij is 822 voet hoog, bijna het dubbele dus van de Victoria Falls en het vijf dubbele va de Niagara. De kracht die hij ontwikkelt overtreft 1.250.00 stoompeerden, 't zij 65 duizend meer dan de Niagara. De reis van den koning Spoorwegramp te Hasselt p# tci+*JcA> Maandag avond gaf Luitenant Ter linden van het 2' Gidsen eene voor- d racht over de «Nationale Verdediging» in de Iweinszaal. Een voornaam en talrijk publiek volgde met ware be langstelling die vaderlandjche voor dracht. Wij deelen hier de bijzonderste pun ten dier conferentie mede De spreker wijst ten eerste op de in gruis gevallen vreleslheoriën. Eenigen tijdlang heeft men daarmede hoog opgeloopen en de hoop gt koesteid alle oorlogen te kunnen vermijden en de legers af te schaffen. Docli sedert drie, vier jaren heeft de onderviuding den bodem ingeslagen van dat idealisme. Algésiras, gadir hebben de sluimerende volkeren wakker ge- sehudt en de bewapeningen in alle landen ver meerderd. De huidige Balkanoorlog is los gebroken en heeft Oostenrijk en Rusland ge noopt om den sabel uit de scheede te trekken en zich tot een verwoeden strijd te bereiden. Duitschland en Frankrijk hebben, onlangs nog, machtige kredieten gestemd om hunne land- en zeelegers te versterken. Engeland zelf richt een landleger in. Mogen wij, Belgen, ten achter blijven en ons land prijs geven aan de over- weldigaars Hebben wij vergeten wat Leopold I zegde, te weten, dat België het land is van Europa dat meest is blootgesteld aan oor logsgevaar En is de gescniedenis daar niet om aan te toonen dat België door de eeuwen heen steeds h t slagveld van Europa isgeweest? De spreker somt de veldslagen op sedert Lodewijk XIV hier op Belgischen bodem ge leverd hij maakt er gebruik van om hulde te brengen aan de dapperheid en den moed die onze voorvaders steeds hebben aan den dag gelegd om het vreemde juk af te schudden. Hij herinnert den Boerenk-ijg, dien heerlijken strijd met zooveel koenheid en zelfopoffering gestreden om bet geloof en de vrijheid te doen zegevieren. Hij toont hoe onze arme Boeren moesten bukken onder het geweld en onder de slagen van welingerichte legers. Dat bewijst dat de gewapende natie niet kan voldoen aan de vereischten eener degelijke legerinrichting Wil men in oorlogstijd over een puik en welgeor dend leger beschikken,men moet het in vredes tijd tot die moeilijke laak aanleeren. Legers worden niet geïmproviseerd. Dan gewaagt hij over de oorlogen van Na poléon, wiens doodsklok te Waterloo klepte, en waar de Belgen te samen met de Engelschen, de Hollanders en de Duitschers, den keizerlij ken arend in het zand deden bijten. Naai die rampen daagt eindelijk voor België de vrijheidszon van 1830 op. 'T is toen dat de mogendh den ons land on zijdig verklaarden. Die onzijdigheid iseen treu rig geschenk geweest voor België, daar zij de schuld is dat onze nationale limheid vermin derde en onze eeuwenoude vaderlandsliefde insluimerde. De mogendheden deden ons land tot barreel dienen tusschen Duitschland en Frankrijk. Doch wil men dat die barreel stevig zij men moet hem vastankeren. Wil men dat België zijn grondge bied verdedige, dan moet het over een steik leger beschikken. Vertrouwen in de traktaten, en in het gegeven (woord, dal moeten wij niet. Het verleden is daar om te getuigen hoe licht vaardig de traktaten wegen. De redenaar toont terloops wat wij van fran krijk, Duitschland en Engeland te verwachten hebben. Wezen wij sterk en krachtig ingerichi dat is het beste en voornaamste behoedmiddel. In een tweede punt doet de spreker het ver schil uitschijnen dat bestaat tusschen de oor logvoerende partijen van 1870 en in 1913 in 1870 was een Belgisch leger van 80 000 man genoeg om de grenzen te verdedigen daar Duitschland en Frankrijk ook min sterk waren dan nu. Tegenwoordig heelt een Belgisch leger van 180 000 man het hoofd te bieden aan 12 tot 1500 000 Duitsche en Fransche troepen. Wat meer is, in 1870 was Engeland onzijdig, nu niet meer, sedert het een verdrag met Frankrijk heeft gesloten. In 1870 was de uilgestrektheid der Fransch- Duitsche grens grooter dan nu Duitschland kon dan gemakkelijk in Frankrijk vallen zonder België te moeten doorkruisen. Maar in de tégenwoordige omstandigheden, gezien de reusachtige forten die men ten allen kante zoowel van Fransche als van Duitsche zijde op de Oostergrens heeft gebouwd, beslaan er maar twee uitwegen voor het Fiansch en het Duitsch leger om in malkaars landen te vallen, te weteninvallen langs België of langs Zwitserland. Dien laatsten uitweg zal men niet nemen, want men zou moeten hooge bergen over schrijden, door de natuur verdedigd en bovenal het Zwitsersch leger overwinnen, dat degelijk is ingericht en bereid is zijne onafhankelijkheid dapper te verdedigen. Er blijft dus maar een weg over, deze langs België. Niemand zal nog loochenen dat men in Duitschland en Frankrijk de zekerheid daarvan heeft. Is het niet om dien inval des te beter te doen gelukken, dat de Franschen hier op onze gren zen de stad Maubeuge zoo hibben versterkt en er het vliegerskamp ingericht Is het niet om tot dat doel te gerakm dat de Duitschers dicht bij Aken het kamp van Eisenborn hebben aan gelegd? En wat gezegd van de talrijke spoor wegen die uit het hart van Frankrijk en Duitschland, allen bij onze grenzen aankomen, en België om zoo te zeggen als met een over groot net omringen En de laatste verkenningen door Fransche officieren gedaan in onze pro vinciën, is dit alles niet beteekenisvol. Er zijn menschen die zeggen waarom wier stand bieden, waarom bloed vergieten, wij vermogen toch niets tegen die twee reuzen De personen die zoo spreken vergeten dat, indien het Belgisch leger sterk ware ingericht, het bekwaam zou zijn om ons grondgebied van alle schennis te vrijwaren. Voorzeker hebben die personec niet gedacht aan de ontelbare stoffelijke rampen die neerploften op een land, dat tot oorlogstheater dient aan andere volke ren. Zij vergeten hoe de bevolking wordt uiige buit, hoe zij grooter lasten moeten betalen, wanneer vreemde legers hel land bezetten. Zij vergeten dat, indien wij moesten bij Frankrijk of Duitschland ingelijfd zijn, wij nog hooger lasten zouden moeten betalen en nog meer soldaten leveren. Moesten wij Franschen zijn, in vredestijd zouden wij moeten 125.000 man leveren, moesten wij Duitschers zijn 75.000, en als Belgen we leveren er enkel 42 800. Hetgeen het vaderland van ons vraagt is enkel eene levensverzi kering, die weliswaar veel geld zal kosten en groote offers zal vergen, maar die, aaneen anderen kant, ons land vrij en onafhankelijk zal bewaren, en het van alle oorlogsgevaar vrijwaren. In het vervolg zijner voordracht handelde de spreker over den toestand van ons leger. De bewapening ervan is uitmuntend. Onze veld artillerie kan onder de beste gerekend worden. Onze versterkte plaatsen zijn ingericht naar de moderne grond beginsels en kunnen wedijveren met de voornaamste uit andere landen. Ons leger lijdt enkel gebrek aan mannen |le nieuwe legerwet zal daarin voorzien. De getalster kte van ons leger zal op 350.000 man gebracht worden in oorlogstijd, hetgeen ons zal toelaten op degelijke wijze de forten van Antwerpen, Luik en Namen te bezetlen, waartoe alleen 130.000 man noodig zijn. De overige 200 000 zullen het veldleger uitmaken, dat gesteund door welingerichte forten bekwaam zal zijn bet hoofd te bieden aan de invallers en België van alle grondschennis te behouden. Na die uiteenzetting houdt de spreker zich eenige stonden op met een driedubbel vraag stuk de vermindering van den diensttijd, de vernachting der soldaten buiten de kazerne, de indeeling van het leger in Vlaamsche en Waal- sche regimenten. Die belangrijke punten werden oppervlakki ger behandeld en dienden dieper te worden ingestudeerd. Een bijzonder voordracht ware daarover noodig. Voor het overige der slotrede, deelen wij tec- nemaal degedach'en van den spreker, Ja, het is noodig dat men de liefde tot het vaderland en tot het leger in het hert aanvureen aanprik- kele, en dat iseen heerlijke taak die voor het onderwijzend personneel is weggelegd. Ja, het is noodig dat alle Belgen zich de noodige opofferingen getroosten, wannet r hel gouver nement duidelijk aantoont, dat opeft-ringen noodig zijn om het bestaan en de onafhanke lijkheid van België te verzekeren. Leve Onafhankelijke België Uitslag der Prijskampen der met bloemen- plantenversierde uitstallin gen. M. Vanneste, Boterstraat. Zilveren eeremetaal der stad Yper, met toejuicliingen. A. Didier, Kasselstraat. Groot Zilveren eeremelaa! met gelukwenschen. Declein Zusters, Dehaernestraat. Zilveren eeremetaal der- stad Yper, met gelukwenschen. J. Roose, Tempelstraat. Zilveren ecremelaal mei geluk wenschen. -Delruc, Itijselstraat. Zilveren eeremelaal der stad met gelukwenschen. F,. Allewaert, Rijselstraat. Zilverèn eeremetaal der stad Yper. G. Gillis, Zilveren eereme taal. Knockaert, Meenenstraat. Zilveren eeremetaal. Wwe Dumont, Groote Markt. \erguld eeremelaal. Olluyn L. Groote Markt, \erguld eeremetaal. Angiitis A. Groote Markt. Verguld eeremelaal. Devos Zusters, Hondstraat. Verguld eeremelaal. Reddeleem L. Tempelstraat. Verguld ©ereme taal. Hosten, Statiestraat, Verguld eere metaal. Jansens, Boterstraat. Bronzen eere melaal. - Verfaillie, Oude Botermarkt. Bron zen eeremetaal. Rousselle, Tempelstraat. Bronzen eeremetaal. 't Beste Spellewerkpapier is te verkrijgen bij Callewaert-De Meulenaere, t' Yper. Dienstdoende apotheek. Zondag 23 Maart. E. GAIMANT, Meenenstraat, 6. Briefdragers. Het postbeheer laat aan de belanghebbenden weten dat er op 30 Maart een examen voor liet begeven van twee plaatsen van boventallige briefdragers te Po- peringhe zei plaats hebben. De kandidaten mogen zich voor den 29 dezer aanmelden bij den heer opstonvanger van Poperinghe. Tentoonstelling. De liefdadige da mes en juffrouwen van het Genootschap der Anne Kerken hebben op Witten-Donderdag en Goeden-Vrijdag eene merkweerdige ten toonstelling gehouden. Daar stonden ten toon vooreeisf eene geheele missiekapel, bestemd voor den E. P. De Lombaerde, van de Con gregatie van Scheut; daarnevens prijkten veel schoone gewaden bestemd voor arme ker ken van het bisdom Brugge, namelijk voor Lccre, Clytte-Reninghelst en Oudecappelle. .Veekweek. Verleedn jaar is de heer Raquct, gewezen leeraar van 't Land bouwgestichl van Gembloers, en thans alge meen bestuurder van Landbouw in Uruguay op verschillende hofsteden van Poperinghe en "R Proven de schoonste runderen van het Rood Casselsch Ras komen nazien. Thans wordt er gemeld dat hij door voormelde landsbe stuur belast de schoonste stieren en veerzen van dit ras aan 'te koopen, om de kweek- nijverheid in Uruguay te bevorderen. Dat z \oor onze beste veekweekers een kostbar uitweg kunnen zijn 't is jammer genoeg dat onze veestapel niet te veel uitstekende vocrttelende dieren bevat, om er reeds een groot getal uit te voeren naar den vreemde ELVERDINGHE Kath. J. Wacht. De lijst der leden die zul ten deelnemen aan de feeste van Brugge op 6'"" April aanstaande zal morgen 2e Paaschdag op gezonden worden. Die nog goeste zou gekregen hebben mee te gaan kan vandagenogzijne naam laten opschrijven Oud-soldaten gilde Niet tegenstaande het ongunstig weder waren de leden goed opge komen naar de vergadering van Zondag laatst. Uit de jaarrekening bleek dat de kas, ofschoon het klein tekort van dit jaar nog goed voorzien is. De uitslag der pt ijsbolling is de volgende i. Jules Marleau, 2. Gamiel Gruwier, 3. Amand Hoornaert, 4 Frans Louwyck. 5. Henri Benaudt, 6. Honorè Lacante. 7. Cb.-Louis Dufioueq, 8 Omer Becquaert. 9. Ivo Defoor, 10. Fideel Bos tyn, 11. Nelis Debreuck, f2 Honoré Indevuyst. Naar den Congo. Onze student, heer Leop. Mouton is gisteren ingescheept te Ant werpen als Staats-agent voor den Congo, in het zuiden van den Katanga. Wij wenschen den jeugdigen uitwijkeling gelukkige reis, en eene voorspoedige toekomst.— Het schijnt dat er nog zullen volgen om het boeren aan te gaan. Veesyndibaat De leden die hun stal beekje nog niet ingediend hebben worden drin gend verzocht, het heden nog te willen indienen bü den Eerw. Heer Proost. Het is hoogst nood zakelijk. Donderdag te 1.55 u. was men doende de goe derentrein-machien te draaien, als zij uit haar eigen zich in gang stelde. Zij ontriggelde daar de brug nog niet gansch gedraaid was. Een hulp-machien kwam uit Yper te 3 ure. En 't was 4 112 ure, in plaats van 2 ure als de machien te Komen (Frankrijk) kon aankomen. Eenige deugnieten hebben Zondag nacht verscheidene palen over de spoorbaan naar Yper geworpen waarop een reizigerstrein moest voorbij stormen, en zulks met het klaarblijkend inzicht den trein te doen onriggelen. Gelukkig bemerkte men intijds het gevaar. De palen wa ren gestolen uit de weide van Omer Br6yne aan het Godshuis Maandag hebben wij hier tusschen 16 en 17 uren op onze kazakke gekregen Donder en hagelsteenen lijk kleine duifeitjes. Was me dat een helle weer. Waarlijk maartsche buien. Dit leeljjk weder en heeft algelijk niet belet verscheidene onzer boeren de vergadering te gaan bijwonen der beetenkweekers. Zij waren tegen 17 uren bijeen geroepen te Westvleteren, een afgevaardigde van den belgischen Boeren bond te Leuven heeft er het woord gevoerd. Westvleteren zal u wel vertellen wat daar ge- zeid werd. Lees het daar. Op eene naaste bijeen komst moeten er nog meer zijn van hier. Ver standige landbouwers immers hooren geern spreken over hunne vruchten en hunne doening en ze doen geern mêe met den vooruitgang. Op 25 dez6r dit is op dinsdag, derde paasch dag houdt ons veesyndicaat zijn prijskamp. Het bestuur verwacht veel beesten en doet ook een oproep aan al de kweekers eens te komen zien naar de plaatse en de meedingende dieren te komen bekijken. Ons veesyndikaat is trouwr s overtuigd dat het den landbouwers niet onverF- schillig mag zijn hare werking na te gaan en serieus de beesten te bekijken die zeker aan 't verbeteren zijn sedert dat het syndicaat be staat. --Vandage wordt de hoogmis ingregoriaanscli gezang uitgevoerd door de gewone zangeressen der scnola en met de welwillende medehulp der studenten op verlof. Of't zal schoone zijn! Elke luistere goed en alle liefhebbers van mu ziek wezen aandachtig en, wat beters is, doen ten naasten keer alle male mêe. Statistiek der dieren. Gedurende het jaar 1913 bestaan er in onze gemeente 182 peerden 3 meer dan in 1912. 41GB runderen 24 min 12 muletten 2 min 1 ezel 147 honden 7 min -» Zegt nog dat capelle niet sterk en boert! Hondsrazernij Wij laten het publiek we ten, dat het Ministerieel Besluit van 12 Juni 1912, op het verplichtend muilbanden der honden, bij een nieuw Besluit van 5 maart 1913 ingetrokken wordt. Dus, honden en hondjes mogen hun masker aflaten en'vry en vrank zonder vaar of vreeze langs de straat wandelen. 't Is nu bjjna twee jaren dat die arme beesljes, met dat schettekot op hunnen neus geïoopen hebhenWat zullen menschen en honden blyde zij-i OpgeKt 1 Dinsdag hadden wjj bijna een ongelukkig te betreuren. Een trambediendc wilde op den tram springen toen dezen reeds in gang was, en miste de voettrede met het gevolg dat hij viel. Gelukkiglijk had hij zich niet be zeerd en alles liep ten beste af. Menschen, onthoudt ditspringt nooit op of van den tram tot dat hij geheel stil staat. Alzoo zult gij menige ongelukkén vermijden. Ten an deren, den tram zal niet voortgaan, tot dat alles klaar is. Nieuwstijdingen Men is alhier bezig met de baan gelegen langs den Yzer, van aan de Re- ninghe bi ug tot aan de Fintele.en vandaar voorts tot aan de groote baan van Yper opVeurnein macadam te liggen. Verleden week kwamen hier drjj schepen toe, vooraf gegaan van een stoom boot, en geladen met macadam bestemd voor die werken Daar den ijzervaart in sommige plaatsen maar ondiep is, hebben die schepen blijven ste ken. 't Is enkel met groote moeite dat ze we derom vlot gebracht werden, en de reis konden voortzetten. Onder de menschen tellen wij er een soort die nooit tevreden zijn. Vandage is eene zaak te kort, morgen te lang, overmorgen te dik enz... 't Is hierom dat de beerboer van ,'t Zwynensijn- dikaat, dat klagen en zagen moê, besloten heeft het beerke te vetten tegen wil en dank. Vrijdag avond om 71/2 uren zal er zangoe fening gegeven worden in 't lokaal der knech- tnnschool, aan de K. J. W. als voorbereiding voor de Vaandelfeest van Handzaeme. Op Zondag, 30 Maart (Beloken Pa- schen) F eestvergadering van de K. J. Wacht, om 6 u. 's avonds. De E. H. Bonte, Be stuurder van St-Pietersgestrcht te Blankenber- ghe, zal, op algemeen verzoek, zijne voor dracht met lichtbeelden over 't Heilig Land en bijzonderlijk over Jerusalem voortzetten. Daarna eenige voorstellingen met den Cinema. Tussehenin zullen eenige liederen gezongen werden, en eenige muziekstukken uitgevoerd. Al de leden der K. J. W., Beschermende en Eereleden en hunne familie, worden op de vergadering vriendelijk uitgenoodigd. De uit- noodigingskaart die zij eerstdaags zullen ont vangen, gelieven zij ter vergadering, als in- gangskaart, mee Ie Krengen. Namens het BESTUUR. WESTVLETEREN Beetensyndikaat De landbouwers begin nen hunne belangen te verslaan en wie hunne vrienden zijn. Of er volk was maandag laatst in der vergadering der beeteuk wei kers 1 In 't begin niet veel, want 'i had maar schaars opgehouden met hagelen. Later toch kwamen ze bij met geheele bressen van Oost en West en Crombeke. En met reden. Gedurende meer dan vijf kwaarl heeft de eerw. heet Slorme, kape laan van Elverdinghe. de landbouwers over hunne belangen en 't gedane weik onder houden, en dat met eene overtuigde taal, die '1 verstand recht inging en het herte trof. Spreker handelde bijzonderlijk over drij pun ten. Eerst wat het syndikaat reeds te weeg bracht verleden jaai vei hooging van verkoop prijs en dit zelfs voor de niet gesyndikeerde. Vervolgens wat dit jaar moet verrichtvoor die nog niet verkochten, hunne beeten aangeven bij 't syndikaat, dat maar verkoopen zal als de prijzen, die noodzak-lijk moeten rijz-n, zullen gerezen zijn. Dan over den chrislelijken en verstandigen geest, die de landbouwers bezielen moet. Christelijken geeH, die eerst doet zier. naar den Grooten werker van hierboven dan naar onze medewerkers rond ons, met wien men moetin broederlijke betrekkingen leven. Verstandigen geest, die vatbaar is voor alle verbeteringen van zijnen stand, en die de ondervinding, de wetenschap en de wondere macht -Ier vereeni ging alleen kan te weeg brengen. Dat eerw. heer Slorme, de groote vriend der landbouwers en verdediger in volle rechlveer- digheid van hunne rechtveerdige eischen, bij val vond, kunnen maar loochenen de ongeluk kige, die t'huis bleven. Nooit zagen we bier eene vergadering met zooveel geestdrift 't was voorzeker de beste belooning, dien de ge vierde redenaar betrachten kon, en die nog grooter wordt voor zijn en der landbouwers voordeel, als zij in 't verdedigen hunner be langen voortaan nog meer eeudrach'ig door hunne vereeniging met de voordeelen reeds b< komen spijts aile dweersboomerij gaan naar de toekomende volledige zegepraal. Geitenbond. Alle bondgenooten, en ze zijn al boven de 140, hebben 't nog aanthouden, niet waar, dat 'tis voor maandag aanstaande, 2de paaschdag, ten 3 1/2 ure bij de Paters. Die er niel zullen zijn, zullen 't beklagen. Maar ze zulRn er zijn, en dit allen, als ze van den eenen kant overdenken dat de vergadering op boete verplichtend is, en van den anderen, dat er van de belangrijkste mededeelingen moeten gedaan voor 't nut van eikendeen. Eindelijk is de groote loterij afgetrokken geweest734 loten, 't Was le doen zondag laatst in de lelie en de gelukkige winster was de weduwe Iluyghe, van al de paters Proficiat't hebben er rond gegaan met papier, potlood, enz., zeggende dat 't was voor de werkstakers van Roeselaere uit genomen inlichtingen blijkt dit waar, en daarom bevelen wij deze lieden aan de christelijke mildadigbeid van elk men spreekt van nog nieuwe bou wen rond de plaats de standregels van onzen geitenbond zijn afgekomen volledig door 't ministerie goedgekeurd allicht houdt men hier eene voordracht over groentenkweek van hoogerhand wordt dit nu zoo wat overal ge daan donderdag laatst deden een dertigtal kleintjes hunne eerste communie, en 't was slichtend ze te zien om hunne eenvoudige gods vrucht. Bij den drukker van Het Ypersche Volk vindt men altijd een extra schoone keus van gebloemde papieren voor huwelijksdich ten, alsook allerschoonste opstellen tot zulke gelegenheid passend. -NAsAx/XA Volgend schrijven werd gezonden aan de Heeren Burgemeester, Schepenen en Gemeen teraadsleden. der gemeenten belanghebbend in de uitbating van de Trammaatschappij YPER- D1XMUDE.7 Geachte Ileeren, Zooals al de werklieden van alle ambach ten en de bedienden van alle besturen zich hebben vereenigd om hunne belangen te ver- dodgien, zoo hebben de Trambedienden het zelfde middel gebruikt, om ook door samen werking verbetering in hun toestand te be komen. Die toestand werd Uecl. reeds in vorig schrij ven bekend gemaakt, en uwe medewerking gevraagd om tot eene oplossing te komen. Sommige gemeenten hebben een welwillend antwoord gestuurd, andere niet. Onze opzoe kingen hebben uitgebracht dat vele gemeen ten door den tramdienst in geldmoeilijkhe- den verkeereti en er niet van hebben bekomen wat zij1 verwachtten. Vandaar uitleg der ach terhoudingen in zake van medewerking der Gemeentebesturen tot verbetering van den toestand van het Trampersoneel. Dit ingezien en wel verhopende dat U 'al len, Geachte Heeren, overtuigd Zijlt dat het Trampersoneel beter dient verzorgd te wor den, zoo komen wij! uwe medewerking vra gen om de middels te gebruiken die ons voorhanden zijin om dien toestand te ver helpen. Uit bijeenkomsten die wij hadden met Ileeren van verschillende Tramdiensten, met Volksvertegenwoordigers en Senators der provincie en het geheele land, blijkt het ons dat wij dienen samen te werken om voor de uitbatende Maatschappijen andere kontrak ten en bepalingen van de Nationale Maatschap pij van Buurtspoorwegen te bekomen. De ge meenten hebben er alles bij te winnen en de bedienden zien in die verandering de redding van hun bestaan. Hieraan dient er dus samengewerkt en aan gedrongen bij alle invloedhebbende personen om van de Nationale Maatschappij! voordee- liger voorwaarden te bekomen. Het is niet redelijk dat zij alleen alles wint, de Ge meente in moeilijkheden laat en ten slotle de bedienden belet een menschelijk leven te ge meten. D V ij hopen d us, Geachte Heeren, op uw al- ei medewerking tot het bekomen van betere voorwaarden van de Nationale Maatschappij, cue de gemeenten van vele moeilijkheden zal zal ontlasten en een beter bestaan voor het personeel zal kunnen bezorgen. Dat wiji zul len moeien kloppen en herkloppen mag ons niet ontmoedigen, de aanhouder wint, en grootere moeilijkheden werden reeds over wonnen. Moest Ued. eenige inlichtingen hegeeren over een of ander punt, altijd gereedelijk ter uwer beschikking. Aanveerd, Geachte Heeren, met onzen voor- a(gaande» dank, de verzekering onzer hoog achting. Namens de Centrale Vereeniging van het Belgisch Trampersoneel Voor de Afdeeling van West-Vlaanderen De Algemeene Schrijver, EMIEL ALLEWAERT. Gildenhuis, Iseghem, -ANTWERPEN. - Verschrikkelijke Brand. Maandag avond is de suikerraf fineerderij Pelen afgebrand. Een Heel kwar tier dreigde in de vuurzee te ontkomen. De schade beloopt tot bij het millioen. Er is ver zekering. AARLEN. Drie kinderen ver koold. le Laroche-sur-Chiers was een werkman met zijne vrouw naar het naburig dorp op feest gegaan. Thuis bleven vier kin dertjes 10, 8, 7 en 5 ajar oud. Op de slaapkamer 'der kinders brandde eene petrol lamp. De echtgertooten kwamen rond mid dernacht thuis en vonden hun huis in brand Tri de slaapkamer lagen cle twee oudste meis jes en het jongste knechtje bijna verkoold. Zij konden hunne vreeselijke wonden nie' over leven. M EENEN. Er is alhier een ongeluk gebeurd in eene caoutchoucfabriek. De ge raamde Lemahieu Henri, 23 jaar, mouleer- der, wonende te Gheluwe, werd gevat met den rechter arm in den cylinder. Op het hulpgeroep van den gekwetste legde men het machien stil, doch zijne rechterhand was ver pletterd; het vel en de nagels werden let terlijk afgerukt. Het materieel der .West-Vlaamsche ijzerwegen. M. Van Merris', van Po peringhe, vroeg tijdens een der laatste kamer zittingen, wanneer de genomene beslissing zou uitgevoerd worden van het materieel van West-Vlaanderen, gebruikt tusschen Kortrijk en Poperinghe, te vervangen door het mate rieei van den Belgischen Staat, met verwar ming door middel van stoom en met ver lichting door middel van gas of electriciteit. De heer minister antwoordde als volgt Ik weet niet welke beslissing door het achtbaar lid wordt bedoeld, doch ik hoop dat de vervanging van het materieel, zooals hij' verlangt, in den loop van het winterseizoen 1913-1914 zal kunnen geschieden. Het toezicht over de cinemas. De minister van justieie, M. Carton de Wiart, heeft naar al de parketten van België onder richtingen gestuurd, betrekkelijk het toezicht ever de cinemas. De ministerieel e omzend brief verklaart dat, ten gevolge van cle onze delijkheid van zekere vertooningen, van de diefstallen en andere overtredingen, die er gepleeegd worden dank aan de duisternis, een gedurig toezicht moest uitgeoefend wor den zoo binnen de cinemas als in den omtrek. Dinsdag om 1 ure namiddag, zyn de koning, de koningin en de jonge prinses Marie-José uit Brussel vertrokken per bijzonderen trein, naar naar Parijs en vandaar tot aan Cannes. Onze vorsten zullen een korten tijd in deze stad door brengen, vooraleer zich te Antibes te vestigen waar eene villa gehuurd werd te hunner be schikking. Vooraleer Brussel te verlaten, heeft de vorst twee samenspraken, maandag en dins dag, gehad over den politieken toestand, met M de Broqueville, kabinetshoofd. Een ontzettende spoorwegramp, viel zaterdag avond voor te Hasselt op de lyn van Luik. Eerst dacht men aan talrijke dooden en gekwetsten, doch het ongeluk zal buitenalle verwachting nog gelukkig atloopen voor de gekwetsten. Er zjjn geen dooden. Tien gekwetsten beteren ziender- oogen. Voor de meesten van hen zat de genezing slecht enkele weken vragen. De geweldige botsing moet, volgens het oor deel van deskundigen, merkelijk gebroken zjjn geworden, door het zware tweede machien van den reizigerstrein. De machinist en de stoker van den goederen trein verhaalden dat ze opmerkten, na een paar honderd meters de wissellijn te hebben verlaten, dat ze op een verkeerd spoor waren. Zjj verwit tigden elkander, sloten de remmen en zagen den reizigerstrein op hen afkomen. Doch het was te laat, eene schrikkelijke botsing had plaats, Yper. Verklaringen van den 14 tot 21 Maai t 1913.—Geboorten: Dedeurwaerder Julien ne, Baluikstraat. Dekindt Florimond, Neer straat. Wuylens Marie, Oud Houtmarktstraat. Baelde Jeanne, Klaverstraat Goemaere Daniel, Zonnebekesteenweg. Demeyere Lau rent, Dickebuschsteenweg. Wullus, Etienne, Lange Tbouroutstraat.— Vandenbroucke Céline. St-Nicolaasstraat. Neyrinck Roger, Neerstr. Carpentier Honoré,Qroote Markt. De Bever Marguérite, Meenenstraat. Ster gevallen Devos Léonard. 72 jaar, z. b., wed. Gardinael Idalie, Lange Thouroutstraai. Vanderhaeghe Henri, 70 jaar, z. b., ongeh., Lan ge Thourout Werquin Pierre, 62 jaar, z. b., ecbgt., Vermeulen Eugéuie, Lange Thouroutstr. 'Tjolle Léon, 52 jaar. z. b., ongeh., Lange Thourout. Meerland Emile, 73jaar. gepensio neerde ontvanger der Post, wed. Dewulf Barbe, echtg. Verfaillie Marie, Elverdinghestraat. Mallet Prosper, 1 jaar, Pennestraat. Verheye Léon. 21 jaar, winkelknecht, ongeh. Mondestr. Therry Emma, 70 jaar. z. b. ongeh. Oude Kleermarkt. Huwelijksaankondigingen Charles Phlypo, landwerker, geh. te Boesingbe en E'odie Wilde- meerscb, dienstmeid, geh. te Boesinghe, vroe ger te Yper. Norbert Ceriez, douanier, geh. te St-Leonard en Christine Moinie, kleermaak ster, geh. te Yper. Edmond Jodts,landwerker, geh. te Boesinghe en Orinda Bekaert, dienst meid, geh. te Boesinghe, vroeger te Yper Mauri's Indervuyst, rijwielmaker en Maria Lan- derwyn, naaister, beiden van Yper. André BotoD, foorkunstenaar, z. vastewoonst, laatst te Yper verbleven en Marie Sehtenégry, foor- kunstenaarster, z. vastewoonst, laatst te Yper verbleven. Eugène Leconte, foorkoopman, geh. te Marquain, laatst te Yper verbleven en Martha Dupont, foorkoopvrouw, geh. te Franés by Gosselies, laatst te Yper verbleven. Gaston oiandy, foorkoopman, gek. te Marquain, laatst >.enen Hooriette Leconte, foor- bleven Mar9uaiDJaatst te Yper ver- wTikPorinShe' GeboorteDevacht Agnee, T Sterore,ufin»nJiDeV0n Gerard- 2 maanden,Wijk ker, Boeschepestraat. Lermytte Rosalie 77 jaar, z. b., wed. van Pieter Daclerck en E oren tin Orbie. - Pittellioen Louise, n jaar kant werkster, echtg. van Gustave Debaene, Pottestr Dazeger Gustave. 47 jaar, gareelmaker, ecklsr' van Elcdie Spillebout.Veurnestraat. Hellebout Rosalie, G8jaar, ongeh., naaister, Peperstraat Room Emma, 6) jaar, landgebrnikster, tcllt» van Benoit Coasey, Wijk L. g' .««kt* Wfj geven vandaag het portret van M. Jules VANDROMME de nieuw benoemde Burge meestervan Westoutre. De Westouternaars zullen eene allerprachtig ste installatie bereiden ter eere van hunnen welbeminden burgervader. Huwelijksaankondigingen: Etienne Moncarey, handelaar en Clara Sansen, z. b. Achille Don- deyne. werkman bjj den buurtspoorweg en Maiia Hespeel, strijkster. Henri Sampers. landbouwer en Helene Sohier, z. b. Edmond Iodts, landwerker en Orinda Beckaert, dienst meid,—Emile Caulier, landbouwer en Juliana Gatteeuw, naaister. Albert Silvert, koopman en Leonie Duriez, herbergierster. Aloise De- nys, landbouwer en Maria Vandenbroucke, landbouwster. Boesinghe. - Vaneigen Alidoor z. v. Honoré en Pharailde Vandamme. Noliet Germaine- Maria, d. v. Jules eu Maria Debruyne. Elverdinghe. Overlydens Daniel Pertry, 15 dagen. Charles Demey, 78 jaar oud. I angemarek. Geboorten Magdalena De- boutte, d. v. Henri en Marie Descamps. Huwelijksbeloften: Charles-Louis Plbijpojm. van Langemarck en Elodie Wildemeersch jd. van Boesinghe. Oostvleteren. Geboorte Maria Top. Overlydens: Anna Decroos, 4 jaar, d. v. Ca- mille en Sylvie Bouteca. Passchendaele Geboorten Debeuf Noel, z. v. Nestor en Helena Mollez. Margarita De- gryze d. v. Karei en Emma Pattyn. Beloften Cyriel Verbeke van hier en Christi na Hazebrouck van Ennetióre. Jules Kesteloot van Gheluvelt en Maria Toebat van hier. SterfgevalLeonie Vansteenkiste huisvr. van Henri Gbyselen, oud 42 jaren. Poelcapelle. Geboorten André Lefever, z. v. Alfons en Felecia Segier. Flavia Notredame d. v. Camiel en Elodia Ameel. Overlijdens Marie Goethals, oud 29 jaren, d. v. Karel-Lodewyk en van JulianaMeersschaert, Renioghe GeboorteCamiel Baffin, z. v. Henri en Sivie Platteeuw. Vlamertinghe, Verraes Petrus z v. Emi6l en Monkerhey Emma. Vlamynck Maria, d. v. Felix en Ampe Maria Vankemmel Camiel z. v. Henri en Haeyaert Marie.—Masschelein Ger- jïiained. v. Henri en Vanderoieesch Hortence.— Pluym Adriana, d. v. Theophiel en Crombez. Lucie. Vanwalleghem Henri z v. Alfons en Haezebrouck Hortence. Herman Maria. d. v. Alfons en Snick Ida. OverRjdens Knockaert Gerard, 1 jaar. De- crock Cyriel, 2 jaar. Vandaren Marie, 1 jaar. Malbrancke Edward, 1 jaar. Goeman Ka rei, 85 jaar. Hennebel Anna, 8 maanden. Seghers Joseph, 5 maanden. Bocarren Remi, 1 maand. Gillioen Cyriel, l maand. Voormezeele. Geboorten Albert Vanden broucke, z. v. Julev en van Sidonie Durnez. MauriceCallens, z. v. Alois en van Pharailde Develter. Overlijdens Servaas Lesage-Bril oud 75 ji- ren. Andreas Pannecoucque z. v. Georges, oud 11 maanden. Watou. GeboortenSimonne Husse, d. v. Jeremie en Gabrielle Gantois. Agnes Deroo, d. v. Remi en Ida Demuys. SterfgevalRomanie Blomme, oud 46 jaar. Yper 15 Maart Tarwe, p. too kil. Rogge Haver Boonen Erwten Aardappelen Boter, per kilo Eieren, de 25 Poperinghe Tarwe, p. 100 kil. Rogge Haver Aardappelen Boter, de kilo Eieren, de 25 Hoppe, de 50 kilo Kortrijk Bitterpêen, p. 100 k. Witte tarwe per Heet. Roode tarwe Rogge Haver Aardapp., gele, 100k. 8oter, per kilo EiereD, per 25 Koolzaadolie, K° 100 Lijnolie Koolzaadkoeken Lijnkoeken Dlxmude Tarwe, p. hectoliter Rogge Aardappelen Boter, per kilo Eieren per 25 Rousselaere Oude Tarwe, 100 k» Roode Rogge Haver Boonen Aardappelen Boter, per kilo Eieren, p. 25 1910 Suikerijboonen 1911 oogst 1911 Koolz. olie p. 190kil. Lijnzaadolie, p.lOOk. 19 25 a20.— 19 - 20 50 21 5) 22 50 5 50 3 10 2 19 50 21 - 22 - 23 50 6 3 35 - 2 15 8 Maart 19.50 20. 17.— 21.—. 21 50 23 - 5 59 3 20 2- 17.50 22.— - 22 - 24 6 3.59 2 15 7 Maart 20 18 20 8 0o 3 50 2 10 85 17 Maart 19 59 29 18 - 19 17 - 17 59 21 22 - 4 50 - 4 75 3 20 3 50 2 15 2 25 68 00 56 13 5 9 14 50 18 19 10 Maart 18 50 a 20 16 16 50 5 3 20 3 41 2 2 10 18 Maart 19 50 a 20 t8 50 19 17— 17 50 20 21 - 22 50 - 23 50 6 59 3 - 2 10 13 75 14 25 68 25 55 14 Maart 20 18 20 8 3 2 99 10 Maart 19 50 X 20 18 22 4 75 3 50 2 50 14 1 21 - 7 3 20 2 20 14 59 17 50 20 50 4 50 3 40 2 40 68 59 60 50 13 50 20- 3 Maart 18 50 a 29 16 16 50 5 - 3 10 3 30 2 10 11 Maart 19 20 18 18 50 17 - 20 - 22 - 6 50 3 20 2 10 13 50 14 25 68 56 25 17 50 21 - 23 - 7 3 40 «2 20 l 14 50 VEEMABKTEN Kortrijk, 17 Maart. - Prijs per kilo op voet. 133 Veerzen, l«kw. fr.1.15 2'kw.O.OO 3ekw.0.94 31 Ossen, LU 160 Koeien 1-10 0.97 0.87 18 Stieren 0-96 0-®1' Anderleeht.—ll Maart. Verkensmarkt.Te koop gesteld 2935 prfjs per kilo op voet 0.90 a 1.17. Hebt gij iels le koopen ol té verkoopen, rekt gij plaats of dienstboden, wacht niet eene ankcncliging te doen stellen in HET YPER- C1IE VOLK. Wekelijks aan een 8000 lezers, bekend gemaakt, moet uwe zaak zekerlijk goeden uitval hebben.

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1913 | | pagina 2