Bijvoegsel aan HET YPERSCHE VOLKvan Zaterdag 22 Maart 1913 TRIMARD'S Een nieuw lop-solanflaal (PEft&liöiTissEfnEiti Nog altijd voort WERVICK De Ronde van België in Vliegtoestel p n P over onze Zendelingen in Kongo On\e tegenstrevers trachten al meer en meer on^e instellingenon\e begrippenons geloof te bestrijden. Hun eenig doel is de ongodsdienstigheid en de vrijmetselarij op de puinen van on\en godsdienst omhoog te heffen. Zoo sprak Zondag 11. Minister Segers te Antwerpen. Dat is de waarheidJa. de waarheid in België en de waarheid in Kongo. De openbaar gemaakte euveldaden in Kongo, de verklaringen van Mgr. Roelens, Z E. Pater Cambier en andere zendelingen hebben klaar genoeg aan den dag gebracht dat er in Kongo eene loge-zamenzweeriDg tegen de Missiën op touw gezet is. Van de week echter is een schrijven ver schenen van den Hoog Eerw. Pater Thibaut, provinciaal der Eerw. Paters Jesuiet* n in België waarin hij «1 de klachten samenvat der missionarissen in Kongo, alwaar de anti godsdienstige vijandigheid, onder schijn van geveinsde wettelijkheid, met bedokene vervolging, het apostelschap doodt. l)e bladzijden door H. E. Pater Thibaut ge schreven, hoe kalm en gezapig ook, zijn hertverscheurend ja ontmoedigend voor alle katholieke Belgen die zich met Kongo be kommeren... Arm Kongo Arme Zende lingen De Kongoleesche ambtenarij zit in dus danige handen dat de eerlijke ambtenaar (voor wie de koloniale loopbaan niet het verloop is van eene onteerde jeugd) algauw overtuigd is op geen bevordering in Kongo te mogen rekenen zonder de antikle rikale vijand der missionarissen te zijn. H. E. Pater Thibaut haalt voorbeelden aan uit de missie van Kwango aan de Jesuieten toevertrouwd. Zooals het Mgr. Roelens ook schreef in het jaarverslag van de missiën der Witte Paters, geen nuttiger werk voor de kolonisatie dan de landbouw. De missiona rissen kochten grond aan de Zwarten, be bouwden hem op voortreffelijke wijze. De ambtenarij weigerde hun werk door enre- gistratie te erkennen. Gevolg de schoone landbouwaanleggingen zijn gansch verloren geraakt. Over een goê jaar schreef H. E. Pater Thibaut over de aangevallene Kapel-hoeven. Nu komt er hij op telrug. De kapel-hoeven zijn de aaDleg van christene dorpen. De amb tenarij ei8chte belasting per kind (zelfs beneden den voorschreven ouderdom) terwijl de kinders der wilden vrij loopen De Onder-Gouverneur verminderde die be lasting van 12 fr. per hoofd (1111) op 9 fr. Niet zoo gauw was deze naar Europa ver trokken of de ambtenarij weigerde van zijn besluit rekening te houden. In de kapel hoeven leerden de joDge Zwarten werken, hun gezondheidstoestand verzorgen. De loge heeft gezworen het Jesuietenwerk te vernie tigen, het leven werd aaD de kapel-hoeven onmogelijk gemaakt... de kapel-hoeven zijn ten grooten deele verdwenen,de Zwarten zijn tot vroegere vadsigheid teruggekeerd, hunne onreine lichamelijke zorgloosheid heeft de moorddadige slaapziekte doen woekeren..De streek wordt ontvolkt, de akkerbouw iB ten minste een eeuw achteruit gegaan!., dat maakt niet., de Jesuieten worden verslagen, de loge zegepraalt —Geen laagheidisvoorde loge ambtenarij te laag om de missiën te doen vallen. Alle denkbare beschuldigingen worden daartoe tegen de missionnarissen uitgevonden. Zoo handelde ook de loge-ambtenarij met de houtposten welke de missionarissen langsheen den stroom oprichten 7oor de stoom- booten. De loge-ambtenaars verklaarden die posten zijn broeinesten van ziekten het werd bewezen dat de ziektegevallen er zeven maal minder talryk waren dan bij het Staatspersoneel zelve. Daarop vonden de loge-ambtenaars iets anders die posten moeten belast worden want de zendelingen slaan er winst, uit den arbeid der negers.... en de waarheid is dat de zendelingen aan de negers drie maal zooveel betaalden als de loge-ambtenaars hen aanboden i I Nog een voorbeeld Te Wambali heb ben de missionarissen gronden bebouwd, welke zij sedert tien jaar betaald hebben ze zijn nog voor hun eigendom niet herkend. Om de kindersterfte te bekampen,hebben de missionarissen getracht door kruising eene soort inlandsche melkkoeien te ver wekken. Voor ieder beest zijn er verschei dene hectaren grond noodig de noodige grond wordt geweigerd en het veelbelovend begin van veestapel moet uitsterven. Lezers, wat zegt ge daarvan Is dat vrij metselaars-vervolging ja of neen is er loge- samenz weering ja of neen 1 Wij zouden begrijpen dat de zendelingen te vuur en te zwaarde vervolgd wierden, tot het bloedig martelaarschap toe Maar de de oorlog met speldeprikken, de laffe ver- MENGELWERK N° 19 IV. GANSCH VERLATEN Vervolg i- Zc verliet bet land en ging in huis, bleek als een lijk. - Wat op Gods wereld hapert er vroeg moeder. - 'k Mei) Fons zijn congégegeven, snikte ze. Wel kind toch, morde vader, ge maakt ons den eenen vijand na den anderen, ge ge moet uw zclven tegengaan; de menseh-n moeten al iets van malkander verdragen, an ders kan de wereld niet bestaan. ZrnVn goede jongenkloeg moeder. Zoo'11 goede jongen, en die ons zoo hie p. a is toch zeker niet gemeend, kind Tot in der eeuwigheid, moeder!... En waarom toch zoo botsbollig - Omdat hij u in 't oudemanshuis wilde. Zult ge nu haast al die goede besmWejom gens leeren kennen?... Weet ge n Steekt ze in een' zak, al die mannen, volging van wege de bureelratterij, beschut achter reglementen welke zij naar goed dunken misvormtde bestuurlijke dwinge landij die de wraakneming der huichelaars is... hoe moet dat alles wegen op de eerlijke en argelooze ziel van de zendelingen. En zich tot zijne medebroeders richtend, schrijft de groote overste troost u zende lingen, de discipel is niet boven den meester, uwe geschiedenis is deze van den Godde- ijken Zaligmaker. Dezes leven was grooten- deels een strijd tegen de Farizeërs. H.E. Pater Thibaut heeft verslag ontvangen van een nieuw opgemaakt loge-schandaal... dat alle rechtschapene herten moet ontroe ren tot weenens toe. Nu worden niet alleen meer de zendelin gen maar ook wat edelst en eerbiedweer- digst is onder alles, de missiezusters ver volgd, schandelijk beschuldigd en gestraft Lezers verneemt dit. De ambtenarij doet al het mogelijke om de kinders te ontrekken aan de verzedelij- cenden invloed der missionarissen en missie zusters. Zij bevordert de ontvluchting uit de missiehuizen en doet de oppassers, welke de vluchtelingen gaan opzoeken,in h' chtenis nemen. Duivelswerkl Te Kisantu deed magistraat X op 4 Fe bruari 1913 een enkwest over zoogezegde slechte behandeling der kinders door de Zusters van O. L. Vrouw (Soeurs de N.Dame van Namen). Loge-magistraat X, in plaats van naarde woning der Paters of der Zusters te gaan, trekt binnen in het huis van een Zwarte hein bekend als geloofsverzaker, overspeler, ioegegeven aan veelwijverij en het houden van bijzitten. In dat vuil kot roept hij de meisjes der missie en onder vraagt ze op zulke manier van uit hun kin- der mond beschuldigingen tegen de zusters te ontrekken. Satanswerk Loge magistraat X gaat nog verder. Hij laat weten aan Moeder Overste en aan Pater Devos Apostolische Prefekt dat zij beschul digd zijn van erge daden en beroept ze om te verschijnen voor hem in dat vuil kot. De twee verdachte, Pater en Zuster, pro testeerden uit al hunne krachten tegen eene onregelmatige dagveerdiging en weigeren te verschijnen in het aangeduide vuil kot. Het gevolg. Per telefoon, vóór alle tegen- sprekelijk onderhoor, vraagt loge-magistraat X de macht om EEN AANHOUDINGSMANDAAT uit te voeren tegen de eerbiedweerdige Missie zuster, tezelfdertijd laat hij weten aan Pater Devos dat hij veroordeeld is tot 50 fr. boet of twee dagen strafdienst. Logeboel... vuilboeiWanneer wordt de stal van Atigiasgekuischt Vrijmetselaars mogen niet meer in Kongo geduld worden Het woord van den Minister M. Renkin heeft het noodig gevonden op die verschrikkelijke veropenbariDg eenigen uitleg te geven. Doch eerst vernemen wij dat hij het op treden van H. E. Pater Thibaut afkeurt als zijnde tegen het belang der Kolonie en der- Missiën en omdat de Pater zoogezegd oude koeien uit de gracht haalt. Ons bescheiden oordeel is dat een ver standig en gezeten man als H. E. Pater Thibaut zeven maal gepeisd heeft vooraleer te schrij ven en dat hij er niet toe besloten heeft zonder nood en goeden reden. Onze meening is en blijft, dat de misda den der vrijmetselaars, in 't belang van Kongo zelf en van de Missiën, moeten open baar gemaakt worden... gelyk. wanneer die misdaden geschied zijn in 't verleden of tegenwoordiglijk, daar dit de eenige middel is om de loge tekortvlerken eD... eens te komen aan 't verbod voor Kongo-ambtenaars deel te maken van de loge. Zulke handelwijze is echter niet gericht tegen den Minister van koloniën zoo het H E. Pater Thibaut krachtig verkaarde, ook niet tegen de ambtenaars in Kongo die het wel op hebben met de kolonisatie en de chris tene beschaving. Wat de zaak van Kisantu betreft, M. Renkin doet gewichtige bekentenissen die, al toonen zij hoe doorslecht het gaat in Kongo, ook bewijs geven van het krachtig optreden van den minister. M. Renkin werd over de zaak ingelicht door eene klacht van Pater Devos, eene klacht van de Missiezuster en een brief van den Gouverneur - Generaal. Deze laatste schandvlekt de handelwijze van den loge- substituut. M. Renkin heeft per telegram nadere in lichtingen gevraagd en verbod gegeven het onregelmatig en'onrechtveerdig oordeel van den loge-substituut uit te voeren hjj heeft per brieve inlichtingen gevraagd en onder gouverneur Henry zelf gelast de zaak te onderzoeken."! Die brief van M, Renkin is krachtig en beslissend en bewijst eens te meer van 's ministers goeden wil, waarover niet denwelken ik eerst zou uittrekken. Naar 't oudemanshuis I kloeg moeder. Hij heeft gelijk, wij zijn noodig uit den vveg. Ja, 't ware best, zei Pier. Niet, zoolang ik leef en gezond ben, sprak Lena, en, kan het niet anders, ik ga mee... En uw levensgeluk en uwe liefde vroeg moeder. Liefde spotte ze... 't Is uit moeder.. Ik ken de liefde van al die mannen; ziet den onzen, onzen schoonen Rerni beziet Rob Yelghe, den vuilaard!... beziet Fons Crepcele, dat Pielje-pak-het-al. 't Is uit, zeg ik, en... Maai' moeder onderbrak haar en vermaande: 'jong, 't zal u spijten, Fons meent dat niet en hij ziet u geerne; vader heeft gelijk, ja; t ware best voor ons naar 't oudemans huis te gaan; als Fons terug komt, zeg hem.. Zeggen! Ik zeg niets, stribbelde ze te gen... Wees gerust, hij: zal lichtelijk getroost zijn en andere vinden; de liefde van al die broekmans is maar vernis. Laat er ons van zwijgen; wat gedaan is, blijft gedaan, en ik heb er geen spijt over. Ja, ze zwegen er van, doch met de hoop dat het slechts een jongenstwist was en de goede betrekkingen zouden hernemen. In den grond waren ze kwaad op Fons, om zijn leelijke daad; maar ze verschoonden hem, omdat hij hun meisje toch oprecht geerne zag, en omdat ze voelden werkelijk in den noch missionarissen noch katholieken ooit hebben getwijfeld. Wij meenen wel dat de Vlinister de ontvangene inlichtingen zal openbaar maken dan deelen wij ze ook mede... Wij sluiten met het slot van den ministerieëlen brief M. de Gouverneur-Generaal, het is hoogst onrustwekkend te bestatigen dat de klooster zusters die in on\e Kolonie met liefde en blijdschap hun leven komen slachtofferen voor de opvoeding der zwarte kinders, zoo ver gedreven worden te moeten schrijven Indien men ons in België niet helpt,hebben wij niets meer in Kongo te verrichten. Onmogelijkover dien staat van zaken, niet bekommerd te zijn. Gij kent, M., sedert 2S jaar de Kolonie gij weet datzoo de medehulp der zendelin gen en kloosterzusters ons komt te ontbreken, wij de kostbaarste medewerkers aan het beschavingswerk zullen verliezen. Het is niet mogelijk dat, alswanneer de zusters moedeloos schijnen, er geen ernstige redens van klagen zouden bestaan. Gehecht als gij zijt aan het kolonisatie werk zult gij het noodige doen om aan de Zendelingen het betrouwen en de vrede terug te schenken. Verbond der Veekwoeksyndikaten van het arrondissement YPER. Prijskampen voor Kweekvee van rood Vlaamsch ras op Zaterdag 24 Mei igi3 op de Koeimarkt te Yper om 9 1/2 u. voormiddag. PROGRAMMA Ie prijskamp: Stieren zon der tanden 12 prijjzen ter weerde van 300 fr. 2c prijskamp: Stieren met twee tanden 8 prijzen ter weerde van 150 fr; 3e prijs kamp Slieren met vier tanden of meer 8 prijzen ter weerde van 150 fr.Vierde prijs kamp Veerzen zonder tanden8 prijizen ter weerde van 150 fr.;'Vijfde prijskamp: Twee- tandsche veerzen: 10 prijzen ter weerde van 250 fr. Zesde prijskamp: Viertanklsche veer zen 6 prijzen ter weende van 125 fr. Zevende prijskamp Zestandsche veerzen z;s n-ij-zen ter weerde van 125 fr. Achtste pi ijskamp Koeien 30 prijzen ter weerde van 750 fr. ALGEMEENE SCHIKKINGEN';:: 1. De dieren tcebehoorende aan leden: der plaat selijke vevsvndikaten aangesloten bij liet ver- boud der veekweeksvndikaten vutt het arron dissement Yper kunnen alleen jn de prijs kampen mededingen. - 2. Een landbouwer kan in eenen en dezelfden pjrijskamp maar oen prijs behalen. - 3. 'De dieren, om in den prijskamp toegelaten, te Worden, moeten op den hoorn het brandmerk van het syndi- kaal, de eerste en zoo noodig tie tweede letter der gemeente dragen waaraan! zijn loebehoo- ren. 4. Het Bestuur zal nvel de Jury alle geschillen onwederroepelijk beslissen. 5. Do eeremetalen en premiën zullen, onmiddellijk na de. prijskampen, in de benedenzaal van het stadhuis ter hand gesteld worden. G. De eigenaars zij n verantwoorden ijk voor al de ongevallen die door hunne dieren zou den veroorzaakt worden. Namens hel Verbond. De S kretaris. De Voorzitter. F Van den Wouwer. E. Fraeijs de Veubeke. De Proost L. Storme. Verbond der geitenkweeksyndikaten van het arrondissement YPER. Luisterlijke Pryskamp ven GEITEN van inlandsch ras op Zaterdag 3i Mei igi3 op de Esplanade te Yp »r om 9 uren voormiddag. PROGRAMMA. I. Bokken zonder hoor nen. Eerste prijskamp Bokken met 2 tanden of zonder 12 prijzen ter weerde van 112 fr.Tweede prijskamp Bokken met 4 of 6 tanden 12 prijzen ter weerde van 142 fr.'Derde prijskamp I: Bokketn met 8 tanden (volschoten) 12 prijzen ter jveer- de(v on 112 fr. En zooveel premiën' van 3 frank als er bokken overblijven. II. Geiten zonder hoornen. Vierde prijs kamp Geiten met twee tanden ot zonder 38 prijzen ter weerde van 223 fr.Vijfde prijskamp Geiten met 4 of O landen 46 prijzen ter weerde van 267 fr.'j Zeslde prijskamp Geiten met 8 tanden (volschoten): 60 prijzen ter weerde van 372 fr. En zooveel! premiën van 50 centiemen als er geiten overblijven. III. Vervoerkosten verleend aan de syn- dikalen Eene som van 200 franken zal Jus sc-hen de deelnemende syndikatcn verdeeld worden in evenredigheid hun getal tien toot, gestelde geiten en afstand vam Yper. ALGEMEENE SCHIKKINGEN. 1. De dieren toebehoorende aan Leden der plaat selijke geitensyndikaten aanjgesloten bij hel verbond der geitenkweeksyndikaten van het arrondissement Yper kunnen alleen in den prijskamp mededingen. 2. Het Bestuur zal met de Jury alle geschillen onwederroepelijk beslissen. 3. De eeremetalen en premiën zullen, onmiddellijk na de prijskampen, in de benedenzaal van het stadhuis ter hand ge steld worden. 4. De bokken, die in de plaatselijke geitensyndikaten dit jaar ter spring- dienst zullen gebruikt worden, moeten dien «lag tentoongesteld worden. Namens het Verbond De Sekretaris, De Voorzitter, F. Van den Wouwer. R. Colaert. De Proost R. De Clercq Het Stemrecht voor de Vrouwen Tegenwoordig wordt er veel gesproken en geschreven over het stemrecht voorde vrouwen, en talrijk zijn de partijgangers die de vrouwen dit recht willen toekennen. 't Is waar, de liberalen willen er niet van weten, en alleenlijk met er te hooren van spreken, krijgen zij de koude koorts en ver anderen teenemaal in kiekenvleesch. Ze vrezen, en misschien wel met reden, dat eens de vrou wen kiezers, de geuzenkliek om zeepe is Docb, omdat de liberalen er niet voor zijn, is het daarom geen reden het vrouwvolk van de stembus af te houden. Hoegenaamd niet 1 Van zoohaast er kan bewezen worden dat het vrou wenstemrecht redelijk en reebtveerdig is, en als men absluit h:t Alg. Stemrecht invoeren wil, zien wij niet in, waarom de vrouw in die Algemeenheid niet zoowel als de man zou gerekend worden. Eene vrouw kan koningin of keizerin worden. Zie eens hoe knap Wilhelmina Holland be stuurt. Eene j nge prinses is aartshertogin in Luxemburg. Koningin Victoria heeft bijna eene halve eeuw lang over het uitgebreid Engelsch keirerrijk geregeerd. En de groote Maria- The resia was die niet eene vrouw Waarom zou eene vrouw onbekwaam zijn om voor kamer of gemeenteraad te kiezen. Zeg waarom De boerenknechten, de dagarbeid>rs enz. genieten het stemrecht, en hunne meesteressen, 1 veel vrijer dan zij, meestal verstandige geleerde vrouwen blijven er van verstoken. Is 't reebt veerdig Wij kennen vrouwen, weduwen en jonge dochters, die met veel beleid belangrijke handelshuizen besturen met honderd en meer mannelijke bedienden en die geen enkel woord in de verkiezingen te zeggen hebben, daar waar hunne onderhoorigen het hooge woord voeren en alles beslissen. Wij zien thans vronwen, onderwijzeressen, advokaten, doctoressen enz. Als zij tot zoo ge leerden staat en stand kunnen geraken, valt het niet te verstaan waarom zij niet een kamer heer of een gemeenteraadslid zouden kunnen helpen kiezen Hoeveel familiën zijn aan eene oppassende moeder hun fortuin, hun geluk, hun goeden naam niet verschuldigd Ten anderen, is het hoofd en het hert bij het zwakke geslacht zoo goed niet als bij het steike, en kan er mij dan bijgevolg iemand zeggen, waarom de vrouwen, werden zij tot de stembus toegelaten, meer politieke en andere dwaas heden zouden uitrechten dan wij Waarom dan hebben de mannen alles en de vrouwen niets te zeggen in zake van politiek Betalen zij zoowel de belastingen niet als de mannen Hoewel het aan de mannen toegelaten is de broek te dragen mogen zij toch de pre tentie niet hebben, de vrouw eeuwig en erfelijk in 't hoekje te willen houden, enkel en alleen, omdat zij tot nu toe er altijd in gestoken bleef Laat ons dus, kalm en deftig het kiesrecht der vrouwen bespreken, vooruitzetten en des noods kranig verdedigen,omdat het hen volgens billijkheid en recht toekomt, en omdat de vrouwen onder vele opzichten, zoowel in sociale als huishoudkundige zaken in staat zijn vele mannen vierkante den baard af te doen. onderbroken te Yper op Vrydag 14 Maart 1913 In ons nummer van Zaterdag"] 15 Maart hebben'wij reeds dit ongeluk laten kennen. Vandage geven wij twee platen, ij De luitenanten Demanet en Jacquet gereedkom te vertrekken, 2) het verbrijzelde vliegtoestel. Waaraan nu eigentlijk het ongeluk te wijten is, kunnen wij niet zeg gen. Volgens de eenen zou het veroorzaakt zijn door de motor zelf, dit denken wij toch niet, veeleer zouden wij gelooven wat anderen zeggen dat lieutenant Demanet,die bij de proefvlucht alleen in de vliegmachien zat, om een val op het toeschouwende volk te vermijden, eene te korte zwenking deed bij gevaar van breuk, wat ook gebeurde. .28 Ier 5, 15, Wij vernemen dat de twee luchtvliegers van zin zijn terug te komen om van Yper weg, hunne rondreize voort te zetten. In dit geval warej het niet best de toeschouwers op het eigentlijke plein niet toe te laten, maar te plaatsen enkel op den rondeweg? Daar is er toch wel plaats genoeg en zoo zullen alle ongelukken vermeden worden. Witten Donderdag avond.Zooals andere jaren, was er machtig veel volkdat Witten Don derdag avond door de straten onzer stad wandel de,om de prachtige uitstallingen te bewonderen dit niettegenstaande de maartsche buien, die nu en dan de wandelaars deden uiteenstuiven. Om een gedacht te geven van den grooten toe loop van volk, werd er in eene drukbezochte straat der stad van 8 )/4 tot 9 1/2 's avonds, ho vend de 3 CO) voorbijgangers geteld. Spijtig nogtans is het te bestatigen dat er een handsvol jonge snotneuzen zich op zulk eene gemeene, ja zelfs krapuleuze manier gedragen, en daarenboven nog niets beter vinden dan voor de winkels te gaan schreeuwen lijk 'nen hoop bezetenen- 't Is te hopen dat zij de aanstaande jaar dit spel niet meer zullen herbeginnen. X. Y. Z. KOMEN-TEN-BRIELBN Dinsdag morgend, om 9 ure, is er eenen brand ontstaan in 't huis van de weduwe Collie Deldic- que en is voortgezet aan het vlasmagazyn en het woonhuis van Delphin Collie-Verkamer. Aan stonds waren [de eenige pompiers van Komen- Ten-Brielen ter plaats en gingen allen met even veel moed en zelfsopofl'ering dien schrikkelijken brand te keer, hadden zij kunnen over beter bluschmateriaal beschikkeD, zeker zouden zy hem meester geweest zijn,maar de brand woedde altijd voort en bedreigde de bakkerij van Albert Desbuequoit, toen rond 10 ure de pompiers van Komen ter hulpe kwamen en gebleven zijn tot alle gevaar geweken was. De schnde wordt 45.0000 fr. geschat en is door verzekeringgedekt. Den 8U dezer is de wettelijke erkenning van de geitenverzekering en syndikaat in het staatsblad verchenen. LANGEMAKCK Hongerloon. Sedert lanée haDgt dit woord aan den top mijner penne en eindelijk moet het eruit, al moest ik ook den eenen of den anderen kwetsen. Ik en wil niet spreken van landbouwwerklie- den, want, zonder te willen beweren dat zij een een voldoende loon ontvangen, doch durf ik opentljjk verklaren dat eentekwaam boeren werkman nu overal van 2.50 fr. tot 3 fr. daags kan verdieneD, en ik bewijs het de daghuur der goede landbouwwerkers is nu bijna alge meen 1.50 fr. daags en de kost de kost mag men toch wel op eenen frank daags rekenen (als de boerin niet al te gierig en is), voeg daarbij dat de getrouwe werkman dan nog van tijd tot tyd met zijnen boer eene onderneming of entreprise kan doen, en niemand zal kunnen loochenen dat een bekwame boerenwerkman van 2.50 fr. tot 3 fr. daags verdient. Mijn doel is meer van den pijnlijken toestand van eenige nijverheids- en andere werklieden voor oogen te leggen. Ja, in dezen tijd van weel de en welstand zijner nog bazen te vinden die hunne werklieden 2 fr. daags betalen of een wei nig meer, zonder den kost, voor werken te ver- riceten die lastiger zijn en veel onaangenamer dan boerenwerk. Menschen met een gezond oordeel bepeist het eens, is het wel mogelijk, in dezen duren tijd. van een huisgezin te onder houden met 12 fr. te week Voedsel, vuurma- king, kleederen, pacht en allerhande kleine uitgaven die geenen naam hebben, moeten beta len met 12 fr. te week, en dat voor huishoudens van 4, 5,6 of zeven personen en soms nog meer I Neen! en is niet mogelijk 11 Dat een oude jongman, die maar voor zyn zeiven te zorgen heeft, met zulken loon kan toe komen, dat kan zijn maar voor een getrouwden man die wijf en jongens te onderhouden heeft, dat 'noem ik kortafeen hongerloonWaren het nog liberalen die maar alzoo hun volk be taalden, dat en zou niemand verwonderen, want zij zijn allen pootvast, dat is gekend maar de bazen waarvan ik spreken wil, en zouden voor geen liberaal willen doorgaan, verre vandaar I Laat ons hopen dat het voldoende zal zijn de aandacht der belanghebbenden op dezen toestand getrokken te h<=bbeD, opdat de werklieden loon naar werk zouden bekomen en meer welstand in hun huishouden zouden kunnen brengen. Dan zouden die brave menschen, met Paschen dubbel Alleluia kunnen zingen. WATOU weg le zitten voor 't geluk ider beide (kinderen. Waren ze kwaad op Fons, ze waren nog meer preutsch op hun meisje, en ais Lm;» weer doende was op het stuk, Isoech Pier naar moeder en mompelde - Moeder, 't is een kerel, hé, «ons jong? Een zuiver mansvel Ja, zei moeder: een gendarme... Is 1 dat Fons er meê trouwt, blij' zal een ra vela ar hebben en opgepast wonden van den hoofde lot den voete; maar, als. hij; niet recht 'in zijn schoenen gaat, zal ze hem t haar kammen Ze loechen alle twee dat ze 'fnutsten't oudemanshuis was vergeten en ze leefdem in de zoete hoop, dat alles wel in 'k beste zou keeren. Maar Fons kwam niet terug, li ij had de vernedering te hoog opgenomen 1 hij vvas terzelfder tijde beschaamd óver ziju.e handel wijze. Zeker, hij beminde Lena diepi, en hij hoopte wel nooit met een ander meïsjjd voort te doen, want hij zag heur batscrhhëi d door de vingers, 0111 al heur andere gaven:; maar 1111 zou hij toch wat met den. kop spelen om haar een harde les en een lijri e neep le gevenj Ilij wist dat Flavie Zegerg, nt 11 tegen de plrals, zot en betooverd ac hier f» cm was, en nu zou hij Lena door haar afgut istig: maken. Flavie Zegers woonde met Ji aar moeder alleen in een klein landsch huisje tegen de plaatse: ze hielden er een winkeltje van fruit en sneukelinge, en maakten hoeden en mut sen. Ze zaten er warm in, meende het volk. Fons Cnpeele had er lang zijn deun in gehad, dat de dikke en verpoefte Flavie op hem verzo was, en hij had er meermalen met Lena over gerikzaagd; maar deze viel niet slap en zegde hem grètend: -- Steek er achter 1 ge zult een dikke vlooi in huis hebben. En werkelijk, nu volgde hij heuren raad en hij werd met open armen ontvangen. O! 't was geen meening van hem, neen, maar enkel plagerij om Lena in 't garen te jagen... Algauw liep het nieuws rond op t geweste, dat Fons van Lena voldaan was, en met Flavie Zegers verkeerde en de tongen hadden lop werk. Maar L^na was er gerust in; Fons was dood voor haar. Ze had hem oprecht en her- telijk bemind, omdat hij eerlijk en deftig was en een neerstige jongen, maar toen hij1 zijn zeiven verraadde en heur die diepe belee- diging aandeed, toen was alles uit en gedaan, voor goed; hij mocht gaan... Haar herte bleef gevoelloos en immer voor hem gesloten; haar liefde was de dood gestorven. Ze vertelde alles aan vader en moeder en, opdat de brave menschen geen kruisen zou den gemaakt hebben, nam ze het lachend op Op tweeden Paaschdag om 7 ure zal een luisterrijke feestavond gegeven worden door verscheidene Antwerpsche kunstenaars J. Wat- telet en Modest Lauwerys, leeaaars en Joseph Deklerk, eerste prijs van het Vlaamsch conser vatorium van Antwerpen, Paul Lapage en Tong Magnus kunstzangers van hetzelfde gesticht. Het eerste deel zal bevatten Ic sech adieu (oud lied)Gelijk een roos; Heeft het roosje milde geuren Is het Noorden Eenvoud 'l Gordijntje Bij het waterken Christus aan het Kruis. Het tweede deel bestaat uit Aldersoetsten r.acht (oud lied); Waarom en weet ik niet; Mijn lieveke De nachtegaal De vinck Mar- leenije Liedeke van den schilder Klokke roeland (spraak). Tussehen het eerste en tweede deel zal de wei sprekende redenaar Dr Borms, van het Leopoldsorde, eene belangwekkende voor dracht geven. De muziekmaatschappij zal tusschen de dee len van dezen spelwijzer hare schoonste stuk ken uitvoeren. I dereen zal aan den prijs van 50 of 25 cen tiemen eenen aangenamen en nuttigen avond willen overbrengen en teveDS hulde brengen aan den hoogachtbaren Heer Doktor Boedts die nau elijks in de gemeente aangekomen het eerevoorzitterschap heeft aanveerd van de Vlaamsche maatschappij en die zoo liefdevol zijne bescherming verleent aan alle kunstlie vende, maatschappelijke en vaderlandminnende inrichtingen. Wij verwachten ons aan eene volle zaal toehoorderd, die door hunnen pen ning een opvoedend en zedebetrachtend werk ondersteunen. Ten 7 ure stipt. Opening om 6 1/2 ure. Voordracht door M"r Knudde, 3e les over den geitenkweek» De voortbrengselen der geit oefenen eenen gezegenden invloed op de volksvoeding. De melk is een gezonde drank, vooral voor kinderen. Zij is onschadelijker dan de koeimelk. Melk met zuivere handen en trek vooral goed uit. De boter is, hoewel het vooroordeel ze be lastert zeer goed. Geitenboeren tracht twee, drij goede geiten te houden. Kant de room of de volle melk, hunstelende omtrent gelijk met het kernen van koeimelk. De boter heeft eenen aangenamen smaak en de afgeroomde of ge- kande melk is voortreffelijk tot het vetten van zwijnen. Dit mesten is profijtiger dan het hou den van vele konijnen die zeer onderhevig zijn aan ziekten. Geitenvleesch is ook eene smakelijke spijs. Lammeren, eenige weken gekweekt, leveren iets lekkers. BesluitKweekt nog meer en betere geiten en vooral kernt de melk tot boter, 't is uw grootste profijt. Schrijft al uw geiten in bij het kweeksyndikaat en de verzekering tegen sterfte. Steenvoorde. Op 't zoogezegde Watou- France heeft het vuur in korten tijd de herberg Le Laboureur in asch gelegd. Bijna niets is kunnen gered worden. De oorzaak is onbekend. Later een woord over het benoemde Watou- France. en zottebolde Ba, laat hem maar los, met zijn otter wijf; hoe beter hij vaart hoe liever; '1 is dat het huwelijk mij niet zalig is. Maar Fons nam het anders op; hij was in zijn verwachting bedrogen en zag met spijt en hertzeer, dat het gemeend was met Lena. Hij had klapzieke vrouwen uitgekocht om het nieuws zijner nieuwe liefde aan heur bekend te maken. Hij; had er andere ge zonden om heur te verzekeren, dat ze toch altijd voort in 't bovenste schof lag; maar Lena doorgrondde zijne listen en gaf om er- anderlijk voor antwoord Noch met hem, noch met niemand; nooit! Dan werd hij' kwaad en haatdragend, hij groette haar ook niet meer, en hij' vei bood aan zijn zuster Marie nog den voet over Braem's zulte te zetten. 4 Brave meisje leed er zoo veel door; ze was er ia ls kind van den huize en ze be minde Pier Braeni en zijn vrouwe, als haar eigene ouders; en ze zottebolde zoo geerne niet Lena en ze kalijnde zoo geerne legen Meetje; al die menschen waren haar eigen leven ingegroeid en zij' liet hunne, en nu mocht ze er nooit meer gaan!... Fn P.enii I Met wien zou ze nu nog over hem kunnen klappen 1 Ze zocht Lena op, vertelde haar alles en sprak krijschend 't Deert me zoo dat ge met Fons af gebroken zijt en dat ik niet meer mag ko men; zeg het toch thuis, dat liet mijt zoo bitter lastig valt, dat ik u allen zoo geerne zie en zal blijven geerne zien, spijts alles wat er gebeurde, en dat ik Remitje nooit en zat vergeten. Thuis werd Marie danig ingekeerd; soms zat ze ten halven dag sprakeloos met haar kantkussen en moeder beknorde ze, want ze kende wel heur zeer, maar 't meisje ver droeg alles zonder opstand, in stille wee moedigheid. Haar gedachten waren hij hem, die verre van haar in het vreemde land, zijn eerste liefde vergat en in het verderf liep. Nu dat ze naar Braem's niet meer mocht gaan, wandelde ze soms op de Zondagen, de stukken rond, en altijd eindigde haar uit stapje aan den talui langs den weg, en daar, in datzelfde plekje, waar ze samen gezeten waren, daags voor Remi's vertrek naar Frank rijk, idaar kon ze ziiten, een uur lang, mensch- alleen, aan hem te denken en voor hem te bidden, op dat eigenste paternostertje, dat ze als gedenkenis van hem ontvangen had tijdens de scheiding. Het scheen haar een ontheiliging van dat streepje grond, als een gebuur voor een stond nevens haar kwam zitten, en ze gevoelde ver lichting als hij opstond en haar alleen liet'. Dan sprak ze met hem, die in haar herte woonde, en haar leven en lijden was, en ze tiep op hem met de keel vol snikken: "SKordl voortgezet. "V* 7 - 'T IS GELIJK HOE MAAR DAAR MOET EEN EINDE AAN KOMEN Het slotwoord van H. E. Pater Thibaut. 2000 FRANKS PRIJZEN 1500 FRANKS PRIJZEN t J - IL L ,2£ ,8 0, .33 ctummiiuancagBiwiawii11

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1913 | | pagina 3