Binnenland Buitenland Z Val van Scutari TPER flRBQKDISSEPIENT CALLEWAERT-DE MEULENAERE 1kerbdijh? Ihakttckr ZEGEPRAAL YPER Nummer 2461 Wekelijksche Oplage 8000 nummers Zaterdag 26 April 1913 Telefoon N° 52 Al wat opstel, aankondigingen, inschrij vingen, enz. betreft, moet vrachtvrij aan llen Uitgever gezonden worden BOTERSTRnHT, 3 6, VPER VOOR 'T HEELÊ JAAR Prijs per Nummer 5 centiemen. Het voorgaande De Algemeene Werkstaking De Liberalen In de Kamer Het voorstel Liebaert De stemming Gevolgen Woord verbreking BIJBLAD Onze Lezers zullen b'ijde zijn, vandaag, in het dubbel bijblad een zoo volledig mogelijke Trein- én Tram- tafel te vinden. De Socialisten de algemeene werkstaking De bespreking Gemeenteraad. Zitting op Zaterdag, 19 April 1913. Wat heldenmoed van wege de Mogendheden Bedroevend schouwspel REGLEMENT OP DE CINEMAS Handschriften worden niet teruggezonden. Naamlooze schriften worden niet in acht genomen. Briefwisselaars worden verzocht telkens hun volledig adres op te geven. Ieder boek waarvan twee afdruksels zijn ingezonden, wordt besproken. DRUKKER AANKONDIGINGEN Gewone 0.15 de regel. In 't blad 0.30 de regel. Rechterlijke 1 fr. de regel. Groote en langdurige volgens overeenkomst. Bekendmakingen bulten West- en Oostvlaanderen worden ontvangen bij AGENCE HAVAS, te Brussel- INSCHRIJVING bulten België vracht er hl/. 1 1 Zondr .g 27 April. 5° Zondag na Paschen G. Can isius. Selie van den Zondag. In dien tijd ze'ri" J us tot zijne leerlingen Voorwaar, voorwaar, lk ■n'i Al wat ge den Vader vragen moogt in mijnen naaagd Bij zal het u geven. Tot nu toe hebt ge niets ge- v'0(jat u ju mijnen naam; vraagt en ge zult verkrijgen, r.e?-. we vreugde volkomen zij. „et e dingen heb lk in verbloemde taal tot u gesproken u za' ur komt, waarop Ik niet meer in verbloemde taal tot verH' spreken, maar vrank en vrij over den Vader zal en iondigen Op dien dag zult ge in mijnen naam bidden, V, lk zeg u niet, dat Ik den Vader voor u vragen zal, ant de Vader zelf heeft u lief, wijl gij Mij hebt liefgehad, .-fen geloofd hebt dat lk van God ben uitgegaan. Ik ben uit- f gegaan van den Vader en ben gekomen in de wereld weder verlaat lk de wereld en ga tot don Vader. Zijne leerlingen zeggen Zie, nu spreekt Ge vrank en vrij en zegt geen verbloemde taal. Nu weten we dat Ge alles weet, en niet noodig hebt dat men U ondervrage daarom ge- looven we dat Ge van God zijt uitgegaan. Maandag 28. H. Paulus a Cruce, marte laar. Dinsdag 29. E. Petrus, martelaar. Gedurige Aanbidding te Gbeluwe (Klooster). Woensdag 30. H. Catharina van Senen, maagd. De Kruisdagen Gedurende de drie dagen, die de plech'igheid van O. H. Hemelvaart voorafgaan (Maandag 28, Dinsdag 29, Woensdag 39 Avrilj worden de kruisdagen gevierd waarop bijzondere gebeden gestort worden om de bermhertigheid Gods en in't bijzonder zijn zegen over de vruchten der aarde at te smeeken. Onder de processie wordt de Litanie van alle Heiligen gezongen, voorzeker een der krachtigste gebeden. De H. Kerk ge bruikt ze bij elke gewichtige aangelegenheid omzich, door de voorspraak van geheel het hemelscli hof, Gods welgevallen te veizekeren. Donderdag 1 Mei. O. L. H. HEMEL VAART. Op dezen dag is onze Heer Jezus-Chris'us als overwinnaar van de dood en van de hel ten Hemel opgeklommen, om er bezit te nemen van zijn eeuwig Koninkrijk. Laat ons dien zegetocht van onzen goddelijken Verlosser vieren zijn zegepraal is de onze want God heeft ons, vol gens de uitdrukkirg van den heiligen Paulus, in den Hemel eene plaats bereid naast Jezus- Christus. Door Hem is de menschelijke natuur - boven alle Vorstendommen en Krachten en Heerschappijen verheven Jezus Christus is ton hemel opgevaren om hem voor ons te openen. Hij is ons Hoofd, wij zijn zijne ledematen. Geze ten aan de rechterhand zijns Vaders, is Hij onze «Pleitbezorger-, onze «Middelaar», onze «Hooge- priester», Richten wij dan onzen geest on ons hart naar omhoog, beschouwen wij ons hier be neden als reizigers eh vreemdelingen waDt de Hemel is eigenlijk ons Vaderland, waar wij voor ecu wig' met Jezus-Cbristus - in het gezel schap der heiligt n» zullen heerschen. Bemoedi gen wij on« daaioin te midden van bekoring, strijd en kwelling met de gedachte aan het oogenblik, dat ons met Christus zal vereenigan in de eeuwige woning van vrede, zaligheid en glorie. Evangelie van O L. H. Hemelvaart. In dien tijd is Jezus aan de elf verschenen, terwijl zij aan tafel waren. En hij bestrafte hnnne ongeloovigheid en hardheid des harten, wijl zedegenen, die Hem verrezen gezien hadden, niet hadden geloofd En Hij sprak tot hen Gaat heen in de gansche wereld en predikt het Evange lie aan alle schepselen. Wie gelooft en gedoopt is. zal zalig worden maar wie niet gelooft, zal veroordeeld worden. Hen echter, die gelooven, zullen deze teekenen volgen in mijnen naam zullen zij duivelen uitdrijven vreemde talen zullen zij spreken slangen zullen zij op nemen en zoo ze iets doodelijks drinken, zal het hun niet schaden zieken zullen zij de handen opleggen, en dezen zullen zich wel bevinden. De fleer Jezus nu, na tot hen gesproken te hebben, is opgenomen in den hemel en heeft plaats genomen aan de rechterhand Gods. Zij echter gingen uit en predikten overal, terwijl de Heer medewerkte en het woord bevestigde door de teekenen die er op volgden. Vrijdag 2. HII. Philippus en Jacobus, apostels E. Athanasius, bisschop en kerk leeraar. Gedurige Aanbidding te Boesinghe (Kloos ter). Zaterdag 3 - Het Heilig Bloed van O. H Jezus-Christus. Meimaand Mei. Maia was de naam die de heidenen ga ven aan mo9der nature, die zjj voor eene god heid vereerden, daar zij nochtans maar een schepsel Gods is "t Is gemakkelijk te verstaan boe die verheerlijking van de natuurlijke krachten van mensch, dier en plante, het ODge- doopte volk van den weg afbracht en in natuur lijke en onnatuurlijke boosheid deed vervalle De meimaand draagt verschillige namen Karei de Groote zeiWuinnimanoth dat is Won- nemaand, Woenste of Jonstemaand in 't oud Vlaamscb, Blijmaand zou men nu zeggen en wi, zeggen nog en met reden Bloeimaand. De Ys- landers zeggen Eqgtid (eitijd) en de Angel Saxen zegden eertijds Trimilchi, dat is driemelk, om dat ze in de Meimaand, tot driemaaL toe de koeien molken daags. De schoonste en de alleen christelijke naam van de Meimaand, is Maand van Maria of Marian.aand. Meimaand is door de H. Kerk aan Maria de Moedermaagd toegewijd. Maria de Moeder van Jesus, is ook onzer aller moeder in de hemel, onze machtigste voorspreekster en beschermster Daar ziel en lichaam, voor het geestelijke en het tijdelijke. Wezen wij alleD, christene lezers van «Het Ypersche Volk den naam van kinders van Maria weerdig en vieren wu, dezen maand Maria onze hemelsche Moeder. Sedert 2 Juni 1912, zochten de vereenigde liberalen en socialisten, verbitterd om de zegepraal der katholieken, alle middels uit oir, het gouvernement te doen vallen, de Kamers Ie doen ontbinden en tot eene herverkiezing over te gaan. Ge begrijpt 30 jaar klerikaal bestuur... 1 De liberalen, die alle politiek program ver loren hebben, vonden het. best in troebel water te visschen, en de socialisten bij:- ;taan door het geweldigst blauw element, genre Bernicre H-eureop te hitsen cn aan te jagen. De socialisten riepen Wijl eischen het ZUIVER ALGEMEEN STEM RECHT, daarom vragen wijl eene GROND WETHERZIENING, daarom ook KAMER ONTBINDING. Goed gesproken, zegden de liberalen, wij staan u ter zijde Leve bet Z. A. S. Minister de Broqueville antwoordde Op 2 Juni 1912 heeft het land uitspraak gedaan, de katholieken goedgekeurd en versterkt in hunne meerderheid. Er kan geen spraak zijn van Z. A. S. Het kiezerskorps heeft daarover zijn oordeel geveld en heeft nog eene wet telijke gelegenheid daartoe in de volgende kiezir.gen van 1914... Het land vraagt orde en vrede voor den bloei van handel en nijver heid, voor den welstand van alle klassen der samenleving. Het gouvernement heeft nut tig werk te verrichten Pensioenwetten, school wet... enz. Daarbij onze onafhankelijkheid loopt gevaar, wij moeten ons leger verster ken... Niet te doen, huilden de socialisten... eerst liet Z. A. S. Geeft gijl het niet wij zullen ALGEMF.ENE WERKSTAKING houden Niet een gouvernement, dat zijn plich ten kwijt, mag buigen voor den dwang dei- bedreiging, sprak minister de Broqueville. Voor eene bedreiging van A. W. zullen wij1 ook niet aan onzen plicht 'te kort komen Zelfs, om geen schijn van toegeving te heb ben, zal hel gouvernement de commissie niet benoemen die zij van zin was in te stellen om de provinciale- en gemeentekieswet te on derzoeken. Dus, snauwden de socialisten, gij1 geeft niet toe, welnu de A. W. zal losbreken. 't Is alsdan dat de liberale burgemeesters van de groote steden trachtten tussehen te komen. M. de Broqueville sprak hun niet anders dan hij1 sprak in de Kamer. Voor bedreiging en onwettelijke midde len als een A. W. kan geen weerdig gouver nement het hoofd in den sïhoot leggen. Van Z. A. S. kan er geen spraak zijn, vermits het land daartegen uitspraak deed op 2 Juni 1912. De Provinciale- en Gemeentekieswetten, kunnen, zonder Grondwetherziening, gewijzigd worden. De regeering dacht, daartoe eene on derzoekskommissie in te stellen,., dat zal zij als de bedreigingen ophouden. Die commis sie kan eene betere formuul vinden van kiesstelsel op provinciaal en gemeentelijk ge lijk gebied. Vinden de commissieleden tevens eene betere formuul voor het algemeen kies recht, zij kunnen ze aan de Kamerheeren meededen, toekomende jaar is 't kiezing; wij! kunnen er dan onze kiezers van spreken en er hun laten over beslissen. Die gewichtige verklaring werd vernieuwd in de Kamer op 12 Maart 11. Alsdan hebben de socialisten en liberalen zich met die woor den niet voldaan verklaard... de A. W. brak los, tot schade van het land, tot groote mis noegdheid van aire lieden die orde en ruste willen en hun zaken doen... gelijk tot welke 2) V8Pl00Ch6ïït 011 V6F00FQ66lt partij ziji behooren. Van af 14 April, dag der losbarsting, be- statigde men het fiasco-. De rooden zijn de vertegenwoordigers niet der werklieden... Zij hebben slechts een 130.000 leden in hunne svndikaten, en binst heel den duur dei- werkstaking, waren er nooit meer dan 260.000 vrijwillige en gedwongene stakers op 980,000 werklieden, welke handel en industrie tellen zonder daarbij de landbouwwerklieden te re kenen. De A. W. ging vreedzaam gaan en de dagbladen verteTïen Van alle slach van aanslagen, tot zelfs den moord van een sol daat die deze week doodgeschoten werd door twee deserteurs socialisten anarchisten. der christene svndikaten en van de Katho lieke Partij. Iloe uit nesten geraken?... .Wie zou eene redplank leggen Wat men overal 'hoorde is 't volgende De liberale politiekers hebben wind gezaaid, nu mogen zij storm maaien. Zijl hebben uit zinnig gehandeld. De liberale partij is, door haren omgang met de socialisten, nog dieper gevallen, alle verstandige lieden keeren haar den rug toe... zij zal nooit meer eene gou vernementspartij zijn. Moest het kiezing zijn, de katholieken zouden geen :18, 'maar wei 30 stemmen meerderheid hebben.Zoo sprak, niet een kalote, maar de liberale bestuurder van de Chronique Ides Travaux Publics een groot weekblad dat zich met geen poli tiek bemoeit, maar zich alleen met open bare werken bezighoudt. En zij ook, de libe- •alen. zochten een redmiddel. Natuurlijk werd het Ministerie geïnterpel leerd over zijne houding tegenover de A. Wj Minister de Broqueville herzegde nogmaals eenvoudig 't zelfde op 16 en- 17 April zooals hij vroeger gezegd had, voornamelijk op 12 Maart... en hoe dat een dingen al komt liberalen en socialisten schenen nu tevreden met de eigenste en zelfde ministerieele ver klaring... Een bewijs dat de liberalen genoeg hebben van het Algemeen misprijzen dat ze ondergaan... en dat de socialisten verlangen uit nesten te geraken. Ja maar Als de minister spreekt vóór 14 April... dan antwoordt men met A. W. als de minister zijne woorden herhaald na 14 April... dan is men tevreden.. Ja, waarom dan Algemeene Werkstaking of beter waar om Algemeene Werkliedenfopperij En 't gebeurld-e-, verleden week Vrijdag, dat liberaal Mas,son een voorstel ne-derlegde-, waar in hij zich tevreden stelde met de ministe rieele verklaring. De bespreking van dit voorstel kwam Dins dag laatst te berde. Staatsminister Liebaert, kath. volksvert. van Kortrijk.. diende een tegenvoorstel in... het was het voorstel Masson, doch nader bepaald en volledig uitgebreid. Hier volgt het 1) De Kamer, akt nemende van de verkla ringen, door de Regeering op 12 Maart, 16 en 17 April 1913 uitgebracht en, met name, van de aldus luidende verklaring Vermits gij spreekt van Commissie, laat mij toe n te berinneren dat. reeds eenigen tijd gele den, toen men ons op allerlei wijze zegde Geen salon zal er zjjn waar men een onderhoud zal kunnen aanknoopen ik verklaarde dat de Regeering eene Commissie zou kunnen instellen welke zich zou bazig houden met de kieswetten voor de provincie en de gemeente waar men met elkander een onderhoud zou kunnen voeren, en waar men er zou kunnen toekomen vast te stel len wat in di ze zaak een hoofdpunt is of eenige bepaalde formule van aard zou zijn om aan de verschillende partijen voldoening te ge ven. Wat ik u toen zegde, herhaal ik heden en dat is het beste bewijs van den geest van verzoe ning die de onze is. Komt men er in de Commissie toe, op pro vinciaal en gemeentelijk gebied eene formule te vinden, beter dan het bestaande stelsel, zelfs wat betreft de wetgevende kamers, zal dit klaar blijkelijk al de leden, die moeten herkozen worden, aansporen om daarvan aan hunne kie zers te spreken, en bun te zeggen wjj hebben eere formule gevonden die redelijk schijnt; door hare houding zelf,hebben de partijen bewe zen dat de verstandheuding mogelijk is, wie onzer zou er zich dan tegen verzetteD, dat worde overgegaan tot eene herziening Dit ware strij dig met het gezond verstand en met 's Lands algemeen belang, en in dien zin is het dat de Regeering geen oogenblik ophield het vraagstuk te beschouwen. Ie deel... Natuurlijk kon hij1, socialist, dfe veroordeeling der A; W; niet annemen... maar t was reeds eene. groote vernedering genoeg nu te moeten aannemen wat'hij op 23 Maart envierp met gevolg van A. W. Doch socialist Vandervelde voegde er bij De 'A. W. heeft een beslissende stap voorwaarts doen verwezentlijken aan de Grondwetsher ziening. M. Liebaert antwoordde op staahden voet Dat is miswij verklaren duidelijk dat de samenstelling -eener commissie ons geenszins verplicht, noch rechtstreeks noch onrecht streeks, tot Grondwetsherziening; wij zijn en blijven daarin vrij,'t is alzoo dat wij het verstaan en anders niet. Dat is de betee-ke- nis van onze .dagorde. STEMMING VAN IIET EERSTE DEER Aan veer d met algemeene stemmen 175 op 176. (1. onthouding, deze- van M. de Bro queville, omdat liet zijne eigene woorden waren.) Nog nooit cn ifi geen een land heeft een Ministerie zulke goedkeuring gewonnen, STEMMING VAN HET TWEEDE DEEL. Do veroordeeling der A. W. Aangenomen met 126 stemmen tegen 39 (soc. en demokraten) en 12 onthoudingen (ra- dikalen). STEMMING VAN HET GEHEELE. Aangenomen met 138 stemmen tegen 2 (soc. en dem.) en 38 onthoudingen (soc.). Na die stemming, na die zegepraal van Min. ide Broqueville werd de zitting geheven. Vandervelde en zijne gezworen kameraden Anseel-e en Destróe, de drie opperieiders der A. W. hebben hun danig best moeten doen om aan hun gefopte slavenboel de roode nederlaag op zijn schoonst uit te leggen. In- tusschen kwam de mare dat overal Se. stakers het staken moede zijn en dat er sedert Dins dag, het land door, eene Algemeene Werk- herneming te b-estatigen is. Woensdag vergaderde te Brussel, in het Maison beter in het Prison du Peuple» liet roode slakings-komileit eigenlijk de sociëteit der stakingshandelaars. Die volksbe driegers verklaarden met vreugde dat zij tevreden waren met hetgeen ziji bekomen hadden, t w. met hunne nederlaag... (Dat zij ermee tevreden zijn, is mogelijk, ze heb ben niet moeten betalen; maar wat zal het gefopte werkvolk, dat geld en brood er bij verloren heeft, er over zeggen Eindelijk besloten -die HEEREN socialisten dat het Congres Donderdag zou bijeenkomen om de onmiddelijke vverkherneming voor te stellen. Hetgeen -ook gebeurde en gestemd werd. Zoo -eindigde die droevige sociale comedie. Donderdag morgen lazert - wij in do dag bladen het verbazend nieuws dat de stall Scutari eindelijk in de handen der Mouló- r.tgrijnen was'gevallen. Niemand verwachtte zich aan dat groots nieuws, des te meer dat menwist dat de internationale vloot in de wateren van Antivari kruiste, gereed om sol daten te "ontschepen indien Montenegro voorts weigerde gehoor te leenen aan de bevelen, der Mogendheden, het beleg vian Scutari te eindigen -cn die stad aan Albanië te schenken. Voorzeker is dat wapenfeit een der grootste daaadzaken van dien langeh krijg, niet enkel cm- de ho-oge belangrijkheid dier vesting, niet enkel om de ongeëvenaarde dapperheid die Turken en Montenegrij'nen hebben aan den dag - gelegd, -doch het meest om de bijzondere omstandigheden die dit feit hebben vergezeld. Inderdaad, nog nooit in de geschiedenis heeft men gezien dat een land 'dat ten hoogste twee honderdduizend inwoners telt, de gramschap van vijf mogendheden dierf tarten, en onder de- op hen gerichte kanonnen der oorlogsche pen, eene daad, daarsteldedie .zij, de groote mogendheden, juist hen verboden te plegen. Zulk een feit heeft men alleen gezien in de XXe eeuw. Vijf groote mogendheden, na in het begin van den'oorlog op alle mogelijke wijzen verklaard te hebben, dat ziji eene VÓLKOMENE ONZIJDIGHEID zouden be waren tegenover ide strijdenden, verbreken hun woord, en dat nog tegenover den zwaksten der Balkanstaten. Bulgarië, Servië en Grie kenland mogen in Turkije - het deel nemen dat juin aanstaat niemand verontrust ze. Men heeft weliswaar in denbeginne verklaard dat het Turksch grondgebied onaangeroerd zou blijven, doch voor het voltrekken feit, voor de verbazende snelheid waarmede de Bulgaren Kirk-Kilissé innamen, voor de ge voelige nederlagen van Lule-Bourgas en Ki- mounov, voor de inname van Monastir, Sa lonika,. Janina en Andrlnopel, heeft men zich ingehouden en laten' begaan. Ehwel. vrienden, is er een blad gelijk HET YPERSCHE VOLK dat noch moeite noch onkosten spaart om degelijk en aantrekkelijk te verschijnen Maakt dus allen propaganda voor uw katholiek Volksgezind Nieuwsblad. Wij zouden moeten tegen einde 't jaar eene oplage van 10.000 nummers bereiken. De kopstukken moesten liegen en bedriegen om hun antivaderlandsch werk te wettigen en een schijn van algemeenheid aan hunne roode staking te geven. In der waarheid, wisten ze niet waaruit of waarin, ze verston den dat zij eene dwaasheid begaan hadden, hun werkvolk bedrogen, en dat zij wel 25 jaar achteruit geboerd hadden, ten profijte en gaat over tot de orde van den dag. (Ond.) Liebaert, Harmignie, Verhaegen Goblet, Pirmez M. Masson was zoo volledig niet in het aanhalen van de stipte ministerieele woorden immers hij sprak maar van de verklaring van 16 Maart. M. Liebaert deed uitschijnen dat Min. de Broqueville hetzelfde gezegd had den 12 Maart, ('t Is daar de nederlaag der libe ralen en socialisten, vermits zij nu de ver klaring van 12 Maart aannemen als zij op 23 Maart daarover ontevreden de A. W. beslisten van 14 April.) 2. M. Liebaert stelde voor ook de A. W. te veroordeelen, hetgeen M. Masson achterliet. M. Liebaert zegde Daar is het katholiek voorstel, 't Is te pakken of te laten. M. Masson, namens de liberalen, zegde Wij pakken 't aan. (Of de liberalen moesten verlangen weer een weinig in aanzien te winnen... 't zal algelijk niet baten, zij zijn gewikt en gewogen,..) Citoyen Vandervelde aanveevdde slechts het Al de raadsleden zijn aanwezig, uitgeno men de heeren Begerem, Vanderghote en Iweins d'Eeckhoutte. Mededeelingen De heer Voorzitter deelt mede dat niet een ondernemer zich heeft aangeboden voor de aanbesteding der wer ken aan Dickebuschvijver. Hij geeft lezing van eenschrijyen der Nationale Buurtspoor wegen waarbij deze maatschappij laat weten dat het dossier voor de nieuwe lijn naar Belle in het begin van Juni ter inzage zal gezonden worden. Hij laat ook weten dat de Sport hippique, de toelage van stad voor haar feest te gering achtende, dees jaar geene feesten zal inrichten. Stadseigendommen De Raad stemt een kre diet van 3.349 Ir. 05 om achterstellige reke ningen voor werken aan de stadsgebouwen in 1912 uitgevoerd te betalen. Stadsfinanciën Het schepencollegie zal aan de Bestendige afveerdiging de toelating vragen om voor 200.000 fr. nieuwe kasbons DE INGENOMEN STAD SCUTARI Aan Montenegro alleen ontzegt men het recht die vesting le veroveren, waarvoor dit heldhaftig volk het beste zijns krachten en het puikste -deel zijns legers heeft opgeofferd. Montenegro alleen zal buigen of bersten; en om daartoe te geraken, verbinden zich vijf mogendheden en zenden eene gansche vloot in de wateren van Antivari o-m hun wil op te dringen en aan dit roemrijk volk de vrucht zijner zegepraal te ontnemen. Dat is het treurig om niet te zeggen belachelijk schouw spel dat de Europeesche diplomatie in on ze moderne tijden oplevert. In plaats van de Balkanstaten te steunen om den Turk voor eeuwig uit Europa te verbannen, in plaats van de verdrukten ridderlijk' ter zijde te staan om h!et zware 'juk af te schudden dat sinds eeuwen reeds op hunne- schouders drukt, in plaats van iets te doen om de beschaving waal-mede men zoo- hoog oploopt, te- doen vooruitgaan, de mogendheden stellen alles te werk om nieuw leven in te blazen in het verrotte en afgeleefde Turkije, om het te be houden op den boorden van den Bosphorus, en zoo eenige voordeelen uit hun optreden te oogsten. Wat zijn de tijden veranderd Toen het Pausdom de wereld regeerde, be willigde het de koningen der verschillende landen om. hunne macht, hun invloed en hnnne legers ten dienste te stellen der ver drukten. Het ontwierp de kruistochten, die ten getalle van elf, onder het geleide der gekioonden van toen', haar Palestina trok ken om de christenen ginder te beschermen. Later nog aanzagen de regeeringen het zich' als eene eer en rekende het zich tot een duur- zamen plicht steeds te strijden tegen den Turk, den eeuwigen aartsvijand van het Christendom. Welk eene heerlijke rol hebben Spanje er. Polen in dieh reuzenkamp niet gespeeld En wat zien wij nu I De nakomeling-en van die helden maken het hof aan den Turkschen Sultan, zij verdedigen hem en ge ven hem goedmoedig forsche krukken om zijn afgesloofde ledematen te schragen, zij kanten het werk tegen der moedige Balkanvolkeren, die onversaagd Ide taak hebben aangenomen den Turk buiten Europa te drijven, de taak die Europa heeft verwaarloosd. Dat is de wreede en treurige werkelijkheid. Over dien hachelijken toestand valt e-r te jammeren, d-oeh' aan een anderen kant, druk ken wij onze genegenheid en onze bewon dering uit voor dat kleine Montenegro, dat, ondanks de schandelijke tegenkanting van de groote mogendheden, den machtigen kamp van vroeger dagen, den kamp der christene beschaving tegen die der Mahomedanen, heeft aangedurfd en zoo luisterlijk heeft voltrokken, dank zij de blakende vaderlandsliefde zijner onverschrokken telgen, dank zij het wijs be leid van koning Nicolaas. Mocht het roemrijk Montenegrijhsch volk zijne duur-betaalde bezittingen behouden. Mochten de groote mogendheden zich dieper overtuigen van de noodzakelijkheid hier irt die kwestie eerst en vooral eene christene diplomatie te gebruiken. uit te geven. Er blijft nog 183 000 fr. over van de leening vroeger aangegaan. De Raad keurt «Fe formaliteit goed. Burgerwacht De Raad keurt de rekening van 1912 goed. Ontvangsten en uitgaven beloopen 1388.03 fr. Schoone Kunsten De Bond der Oud-Leer lingen derSt Lucas'school heefteene toelage van 300 fr. gevraagd, ten einde eene repro ductie te maken in staff van het O L.Vrouw portaal van St Maartenskerk, om te prijken in de Tentoonstelling te Gent. Die reproduc tie zal 2.500 fr. kosten. De raad schenkt de gevraagde toelaag. Vervoerdienst De Raad geeft een gunstig advies op de vraag van Develter, voerman te Rousbrugse, strekkende om een vervoer dienst in te richten tussehen Rousbrugge en Yper, langs Proven, Poperinghe en Viamer- tinghe. Bureel van Weldadigheid Eene reeks grond- vergunningen voor begraafplaatsen worden toegestaan. De heer Bouquet vraagt opslag voor den koetsier der lijkwagens. Het schepencollegie zal dit punt welwillend onderzoeken. Burgerlijke Godshuizen De Raad keurt eene reeks verkoopiDgen goed, gehouden op aan-^ vraag der Burgerlijke Godshuizen, ook eene levering van boomen alsmede het lastenko- hier goed voor de verpachtingen van land' goederen. Gemeenteverordeningen M. de Voorzitter verklaart dat hij, inge volge het aandringen van het Gouvernement dat vraagt dat men eene bijzondere waak zaamheid op de cinemas zou uitoefenen,eene gemeenteverordening heeft opgemaakt, om des te beter tegen alle mogelijke voorvallen gewapend te zijn. De heer Voorzitter geeft lezing der ver schillende artikels. De voornaamste bepalin gen zijn de volgende Artikel i is betrekke lijk de afmetingen der zalen Artikel 2

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1913 | | pagina 1