Bij voegsel aan HET YPERSCHE VOLKvan Zaterdag 10 Mei 1913 DE BLINDGEBORENE TRIMARD'S (PEa HRBOKDISSEHIENI Rond de Wereld BclgiSCllC COflgO Zondag 18 Hei. 15 Mei YPER Officieele Berichten Om te voldoen aan veler wensch, heeft men besloten een nieuwe opvoering te geven van DE BLINDGEBORENE op Die er nog niet ge weest zijn, mogen de gelegenheid niet la ten ontsnappen dit heerlijke spel te gaan bewonderen. Uit de omliggende gemeen ten zouden ook veel liefhebbers kunst- tooneel moeten opko men. Zij zullen het niet beklagen. MENGELWERK N° 24 V. WROEGING Stadsharmonie. -Concert op Zon dag 11 Mei igiB, te 12 ure. Koninklijke Fanfare. Maan dag i2n Mei, 's middags, is,e groot Kunst feest gewijd aan de werken der Vlaamsche School. Kermisfees ten. .westvleteren spellewerkpapier. lllllll i'll' llllll"!!'! Hil'llilIllIIllIin in WlIIlllll Een lezer zendt ons het volgende verslag Al zullen eenigen, kunstkenners, in de opvoering van De Blindgeborene op Zondag 1). sommige détails min welgeluktgevonden hebben toch is de algemeene indruk geweest dat we daar een meesterstuk op meesterlijke wijze hebben zien opvoeren. Het evangeliespel dat we te zien kregen, wekt niet op door roerende en tragische toestanden, die de toeschouwers angstig naar de ontknooping doen wachten, zooals wij er aan gewoon zijn in de stukken die men hier gemeenlijk opvoerde. En daarom had ik dan ook gedacht dat het publiek, aan zulk een soort tragedie niet gewoon, ook moeilijk aandachtig zou kunnen toeluisteren naar een verhaal waarvan het al de bijzon derheden reeds sedert lange kent. Ik heb mij in mijn verwachting bedrogen gezien, en 'k ben er blij om. Een gestadige oplet tendheid als die van Zondag heb ik hier zelden gezien. Dat getuigt ten vcordeele van den kunstfnaak van ons Ypersche publiek, en vooral ten voordeele van de speleis. Niet gewoon nog aan het soms eenvou dige, soms plechtstatige voordragen van verzen en proza waaruit de geweldige ge voelens meestal gebannen zijn, of althans niet geweldig worden uitgedrukt, hebben zij ons op meesterlijke wijze die zoo zachte hoogheilige figuur van den Zaligmaker weergegeven, de innige dankbare blijdschap van den genezene, en van zijn familie, den verblinden haat van de Joodsche priesters en pharisaërs, den grootschen zielestrijd bij de naar waarheid zoekende heidenen, het een voudige maar diepe geloof der leerlingen van Jesus laten aanschouwen, in een taal en gebarenspel die aller bewondering verdien den. De posticheur had van de spelers typen weten te maken zoo schoon gelijkend op die welke wij ons gewoonlijk hebben opgevat in onze verbeelding, alsof hij die was gaan namaken bij de kunstbeelden onzer gothieke kerken. En die al'en speelden op een tooneel zoo grootsch opgevat dat we ons waarlijk kon den voorstellen alles te zien gebeuren in het prachtige voorhof van dien heerlijken Joodschen tempel, met groepeeringen en tafereelen zooals wij er slechts in^onze groote schouwburgen kunnen vinden. En dan die heerlijke muziek en zangen, waarin M. Bostyn gezongen heeft zóó schoon als hij het nog nooit gedaan heeft te voren, onder een echt meesterlijke begelei ding van een symphonic, zoo kundig be- stuurddoorM.Van Egroo. Om alleen ditdeel te hooren, ging ik gaarne twee uren te voet. Moet het dan iemand verwonderen dat iedereen de zaal verliet als onder een gevoel dat hij nu wat beters was dan bij het inko men, wat fierder over zijn geloof, en dat hij twee uren lang had mogen smaken het zalig genot van echte kunst. Spectator. Het is op 15 Mei 1891 dat Z. H. Paus LEO XIII zijne encycliek «Rerum Norarum» over den toestand der werklieden de wereld inzond. In alle werkzame volksbond n, studiekringen, vakvereenigingen gedenkt men, ieder jaar, dit datum als het groote keerpunt iD de sociale geschiedenis. Als volksgezind Nieuwsblad moet Het Ypersche Volk ook dees week Rerum No varumi) herdenken, en al zijne lezers, vooral de voormannen der christene sociale bewe ging aanzetten in het Ypersche,gelijk elders reeds, een Rerum Novarum ))-dag in te te richten. IV Wanneer wij over sociale beweging, over vakvereenigingen, een woordje nederschrij- ven, dan fronsen velen de wenkbrauwen. Velen beschouwen de vakvereenigingen uit den booze. Waarom Dat weten zij niet juist te zeggen. Meestal beweeren zij dat vakvereenigingen diDgen zijn waarvan vader of grootvader nooit gehoord hebben,., én... daarom hebben wij ze ook nietnoodig of dat vakvereenigingen, elders misschien goed, hier niet noodig zijn. Ja, we geven geern toe dat ouders of grootouders de vakvereenigingen niet ge kend hebben maar de grootouders onzer grootouders hebben ze welgekend en dezen hebben bittere tranen geweend toen de Fransche Revolutie onder de hol-klinkende woorden van Vrijheid, Gelijkheid, Broe derlijkheid de vakvereenigingen en gilden heeft vernietigd. Door die vernietiging der gilden is al de ellende gekomen waarover we ons thans beklagen... én, hadden wij tijdig gezorgd van zoohaast Paus Leo XIII sprak op i5 Mei i8pi om de vakvereenigingen weer te herstellen dan hadden wij van al die ellende en die huidige misstanden al laDg verlost geweeBt. Wij katholieken, wij hebben tijd verloren wij zijn te laat gekomen en hebben de socia listen vrij spel gelaten.Klaarziende mannen, christene sociale werkers werden tegenge- wrocht door hooger geplaatsten behept met liberale, manchesteriaansche gedachten, die in eigenwaan, verblindheid en zelfvergoding, geen raad wilden aanhooren, geen leering wilden volgen al kwam die ook van het hoogste gezag in de wereld, van den Paus van Rome en na en volgens Hem van ons Belgisch Episcopaat. Gelukkig hebben onze maatschappelijke werkers stand gehouden, doorgewrocht. Hoe verschrikkelijk zij ook ondervonden welke last het is te moeten werken op een terrein waar reeds de vijand meester is toch hebben zij de zege behaald. Dank aan die werkers, dank aan den aan voerder E. P. Rutten, telt het Belgische j katholieke syndikale leger reeds 100.000 vereenigden 1 Is het niet verstommend dan nog te moe- 1 ten hooren zeggen, dat is al goeden wel elders doch te Yper, te... te..., is dat niet noodig.... het is heel schoon wat de Paus wilmaar onze Heilige Vader kent Yper. kent... kent... niet.... en daarom zijn zijne voorschriften aangaande het herstel der vakvereenigingen te onzent niet van toe- passing... Welke aardige... ja, welke booze rede neering.... Zullen zulke lieden geweerdigen toe te stemmen, als het te laat is, als de vijand, die werkt en wroet, zal binnenge drongen zijn en meester in de plaats Kennen zulke lieden wel de voorschriften, welke de Paus ten opzichte der wederop richting der vakvereenigingen heeft gege ven?.. We verwedden dat zij het eerste woord daarvan onwetend zijn (misschien vrijwillig).... en toch verzetten zij zich er tegen. Is dat billijk Is dat verstandig Is dat christen Ja, we gelooven dat men de menschen bij enkele tientallen kan aanwijzen die den heerlijken wereldbrief «Rerum Novarum» van Leo XIII kennen.... en nochtans, volgens de bekentenis van Vorwarts hoofdorgaan der Duitsche socialisten heeft de Paus er in, eerst van allen, de sociale kwestie opgelost. Evenmin kent men niet den socialen om zendbrief welke Leo XIII, als testament heeft neergeschreven Graves de Ccm- muniZelfs weet men wellicht niet eens, dat Pius X een Motu proprio van 18 December 1903 Nessuno i nora heeft uit- geveerdigd waarin onze Heilige Vader de woorden neerschreefde grootste waar borg voor het herstel van het sociale recht stellen de katholieken in de oprichting van vakvereenigingen. «Och,'t heeft hier altijd zoo wel gegaan... 't gaat hier rustig.,, waarom nu al die bewe ging, al die opschudding De werklieden ondoelmatig vergaderen, hun soms wat in den hand duwen, hen laten loopen, altijd en zonder einde, naar verne derende weldadigheid Met zulken ouden slenter die uitloopt op eene vervaarlijke toekomst is men tevreden.,, daarmee trekt men de slaapmuts weêr over zijn ooren, mogelijk ook over zijne oogen om niet|te hooren enjte zien wat de vijand afwerkt of wat goed de vrienden elders stichten en welken gunstigen invloed de christene vakvereenigingen op de toestanden uitoefenen. r*- Omdat men de sociale leer der Kerk over 't hoofd ziet, omdat men het nut der vak vereenigingen niet kent, omdat men met kwade vooiingenomendheid er over en er tegen oordeelt... daarom blijft men vijan dig.... I Vervolg s -: Zoo klonk het er luid en giechelend 'k Weet 's wonder, wat pastorke Denys nu op ons vel zal smouten 't Za! op uw kappe zitten 'k zal het hem piepen, wat ge al uitmeet hiei in t Fransche O gij eerbiedweerdig zwijn Zou het op UW kappe niet regenen O gij heilige stakestijf, patroon tegen de eipelplage I Ze zeggen dat hij van de jare de be zwering zal doen over de vlooien. -- En over de droogc levers. Wauwelaars ge zult te Fontenay lijk sardjeplakkeis zitten in de kerke en ge weet het nu al te vertellen. En gij, Fons, laat de „Godjes maai zitten vandage ze rollen anderszins uit uw lippen lijk de katlejongen. En gij, pater-schijtebrock, houd uw sei- moenen maar voor u, ge zeevert en gwijselt den dag door, dat het overloopt. Zoo klapten en knezen en giechelden ze tot Fontenay toe. Daar was het weerom een monster-verbroe dering voor de kerke, en een trappeling en een kakfeling van vogels tegen ongeweerte. Als !t schelleke klonk, viel 't gerucht in, lijk een panne melk die van de kolen af gezet wordt. Volgens gewoonte werd er gezongen en ge beden dan beklom pastor Denys het ge stoelte en weerom rolde het uit hert en uit mond en zijn prachtig woord geeselde en zalfde, sneed en gpnas, wees en spoorde aan. Ze zaten zoo stil te luisteren en de woor den uit zijn molnd te gapen; ze lieten hun zieltjes meester en zaten er werkelijk allen, zooveel ze ei waren, 'lijk santjeplakkers! De vergadering was gedaan, en Remi loerde aan de kerkedeur, en reikhalsde om pastor Denys te zien uitkomen en, kijk, daar was hij. Hij zag den jongen hun blikken kruis ten en ze verstonden malkaar. Pastor Denys kende de geschiedenis van dien ongelukkigen trimard, en met zijn men- schenkennis en zijn scherpen blik, had hij reeds dat arme zieltje opgeschept en gezien, dat het. open en vruchtbaar was, gansch ge reed om het goede zaad te ontvangen. Hij bezag Remi sterreling en sprak, kort en stil Ik moet ji spreken, mannetje Hoe bedroevend die gedachten ook zijn blijft ons de onwrikbare hoop dat alhier ook de christene vakbeweging zal doorslaan,spijts allen tegenstand zoo van vadsige en onver schillige werklieden zelf als van gelijk welke hoogergeplaatsten op het ladder der maat schappij omdat onze sociale aanvoerders mannen zijn met overtuiging en wilskracht die willen wat recht is, die kwaad zullen beletten en goed zullen stichten. Die standvastigheid in de sociale werking vindt kracht en steun, in een oogenschouw op het prachtvertoon der christene vakbe weging België door. Daarover lazen wij, een jaar geleden, in de Oazet van Antwerpen De tijd is voorbij dat de socialisten zich alleen den naam werklieden-partij konden toekennen. Nevens de socialistische werk lieden-partij leeft de christene werklieden partij die dagelijks in kracht en macht toe neemt. Voortaan staat de katholieke arbeider fier tegenover den verdwaalden socialistischen werkbroeder. Voortaan wendt de katholieke arbeider zich met vertrouwen tot de katholieke ar beidersbeweging, die gekomen is om hem bij te staan in de moeilijkheden van zijn arbeidersleven. Volherdende arbeid der katholieken heeft den arbeider het bolwerk bezorgd. Voortaan staat de katholieke arbeider op de vesting, opgeworpen door volksontwik keling, vakvereenigingen, verzekeringen, sc- ciale wetgeving. 't Is de katholieke arbeidersbewegingjidie den werkman zooverre gebracht heeft. Nu nog en altijd zal zij hem opvoeren tot hooger leven. Want hare taak is nog niet volbracht. Ik ook, mijnheer pastor, vezelde hij1, rood tot achter de ooren en verlegen gelijk een meisje, Als de Maatjes vertrekken, zal ik u vinden in de kerk, vervolgde de priester. Remi nikte toestemmend en de zendeling stapte te midden van den luidruchtigen hoop. handgrepen, geestige doppen en tabak uitdee- lende, zonder sparen. Remi stond te klappen met een Maat, met wien hij verleden jaar kennis gemaakt had. toen iemand hem op de schouder dokte. Hij wendde het hoofd om en schreeuwde,: Wel God 1 Stant 't Was een jongen van Stroombeke, een klapzielc, open kereltje, die zijn eerste cam pagne deed in Frankrijk. Ja, Stant, geheel en gansch. En hoe stelt gij het hier vroeg hij, Remi staal be ziende. Niet goed, jongen, 'k ben het beu en verlange naai' mijn huis, zei Remi. Ja, ge zoudt wel doen, deed Stant, nik kend 't gaat slecht in 't Puidenest. Slecht I Wat hapert er Haperen Wat er hapert Dommetin- gen 't hapert al Meetje is puid-onnoo- zel, vader is ziek, moeder is deerlijk, en Lena is van heur vrijer verlaten en zal heur opbeulen, Remi meende dood te vallen yan 't yer- Zoovele werklieden zijn nog niet binnen geleid in het heerlijke leven van gezonde ont wikkeling. Zoovele liggen nog in een poel van zede lijke en stoffelijke ellende. Zoovele ontbieekt het nog aan behoorlijke vakkennis. Zoovele moeten door overmatigen arbeids duur hunne gezondheid nog schaden. ...Neen, hare taak is nog niet volbracht. ...Neen, met de Gazet zeggen wij ook, de taak der arbeidersbeweging is nog niet vol bracht zoolang de laatste werkman niet is ingelijfd in de christene vakvereeniging... Mocht die dag eens aanbreken Mocht te Yper... te... te ook de volbrenging dier taak betracht worden in een christen naleven van de pauzehjke leer uit Rerum Nova rum Programma 1. La puced'or, pas-red. 2. Egarement dans le bon- heur, ouverture 3. Le Capitaine Fracasse, de l'opéra comique de 4 Fantaisie Hongroise 5. Les Hirondelles, fantie J.-E. Strauwen. F. Suppé. Pessard. Wesly. Hirchmann- Spelwijzer 1. Vlaander ens Kunstroem Peter Benoit. (Einde der Rubenscantate) 2. Keizer Tiberiusopeningstuk Jef Van der Meulen. 3Fantazia-Ballet Leo Moeremans. 4. Naar Spaansche wijze Hendrik Weyts. 5. Fantazij naar het Lyrisch Drama Clodwig en Clothildis Oscar Roels. VOORMEZEELE Dinsdag verleden heeft hier een belreurens- weerdig ongeval plaats gehad. De Weduwe D'floine, Clemence Lamaere, van Dickebusch, sedert eenige maanden in ons oudemanhuis toegekomen, heeft zich, in een oogenblik van geestverbijstering, verdronken. De Zuster die het zag gebeuren, liep onmid dellijk achter hulpe en twee moedige mannen trokken haar uit het wat°r, en deden al de mogelijke pogingen en wrijvingen en bewegin gen om de ademhaling te herstellen maar alles bleef vruchteloos. WESTOUTRE Zondag is Mei. Om 3 u. luisterrijke ring- steking 400 fr. prijzen 20 15-10-6 en 4 frank. 3 premiën van 10 fr. 2 voor de versie afgele gene maatschappijen, 10 in getal, en 1 voor 't mee te getal ten minste 15 in getal. 5 prijzen van 2 fr. en 5 van 1 fr. te verloten onder de niet winnende. -40 cent per man inleg. Schikkingen als verleden jaar. Gaaibolling Oppervogel 20 fr. Zijdvogels 9 fr. Inleg 65 c. Ten 3 1|2 inschrijving bij C. Heze. Maandag 19 Mei.— Om -41/2 u. baanbolling, 50 fr. prijzen. Inschrijving bij C. Ilaerdeman. Groote prijskamp voor geiten van den bond 200 fr. prijzen. Dinsdag 20 Mei. Vuurvogelschieting 30 fr. prijzen. Donderdag viMei.— Om 4- u. namiddag INHULDIGING VAN DEN HEER J. VANDR0MME Burgemeester dezer Gemeente. SAMENSTELLING VAN DEN STOET: 1. Gendarmen 2. Groep ruiters 3. Groep wielrijders 4. Tram-Yper-Westouter-Belle 5. Pompierskorps 6. Wagen der ambachten 7, Sehoolkinders, groep Belgen en Congoleezen; 8. Geitenbond-wagen9. Muziek, kaart- en pijp- gilde10. Duivenwagen 11. Hopbond; 12. Schoolkinders-pensioengilde-wagen 13. Ver heerlijking der Boeren (1798) praalwagen 14. Burgerlijke en Geestelijke Overheden met Heer Burgemeester. 's Avonds prachtig vuurwerk afgeschoten door M' Vanraepenbusch van Hooglede. Nieuws van de melkerij. Naar wij ver nemen is de botervoortbrengsten haar verkoop van langs om grooter. Dit komt voorzeker, en gelukkiglijk, aan de groote zorg besteed om de bereiding met de meeste netheid en het bewa ren zonder de minste mengeling te verzekeren, gelijk het door de scheidkundige ontleding vast staat. Daar nu de verkoop zoo groot is, dat men zijne voorzorgen nemen moet om geen te kort te hebben, wilt het bestier noglans de koopers in 't klein en van den lande bevoordeeiigen. Zoo verkoopt men in de melkerij voor eiken deen de boter aan 2.80 de kilo. De inlegboter zal verkocht zijn aan prijs van den dag. schothij keek den jongen gapend aan en stamelde.; Maar Stantje toch Hemelsche deugd 1 Pol D'Haene heeft me dat al niet laten weten. Pol D'Haene greinsde Stant, ja, Pol D'Haene die heeft al lang genoeg gezeid om te mogen zwijgen 1 Remi hoorde niet meer wat de jongen neu zelde. Met den blik ten gronde en de oogen vol tranen stamelde hij onophoudelijk Vader, moeder, Meetje Vader ziek Meetje onnoozel!.,. En uw «ere verbruischt I volledigde Stant. Mijn eere Uw eere, ja uw eere Remi, ik zeg het u, uit vriendschap, ge moet D'Haene's sloe ber mistrouwen. Hij is in Stroombeke geweest en lieeft er afgrijselijke dingen uitgerammeld op uw rekenfiige nu nog altijd schrijft hij, bijna maandelijks, al wat leelijk is over uw leven in Frankrijk en liiji heeft bovendien op alle mogelijke wijken getracht in kennis te geraken met Marietje Crepeele. Remi beet op zijn tanden liijt hoorde zijn hert kloppen, en hakkelde Is Marietje nog in kennis met Rob Velghe I Wat riep Stant... Wat Met Rob Velghe Zij 't beste meisje van Stroom beke I Ze schuwt geheel de wereld. Ze peist dag en nacht op u en ze is de beste In onze reize rond de wereld moeten wij eene bijzondere plaats geven aan onze Afri- kaansche Kolonie. Veel te veel Belgen zijn te weinig bekend met Congo zoo voor wat de geschiedenis betreft als den tegenwoordigen toestand. Een woordje historie later,vandaag iets over den staat van zaken. Koning Leopold II, Oppervorst en eige naar van Congo, miek België zijn erfgenaam. Op 14 December 1906 wenschte de Kamer de kwestie der overname van Congo zoo spoedig mogelijk aan te vangen. Eene studie- Boma. Vroeger tijd miek dit gewest vier distrikten uit t. w. van Banana, van Boma, van Matadi en van de Watervallen. 20) D'strict van Midden-Congo, hoofd plaats Leopoldville. 3°) District van het Leopold II Meer, hoofdplaats Inongo. 40) District van den Evenaar, hoofdplaats Coquilhatville. 5°J District van de Lulonga, hoofdplaats Basankusu. Dit distiict wordt gemaakt Eene straat in Sint-Jacobs-Thielen. commissie werd samengesteld. Op i5 April 1908 begonnen de besprekingen in de Ka mer en de overname werd gestemd met eene overgroote meerderheid op 20 Augusti. De Senaat keurde die stemming goed op 9 Sep tember en op 15 November 1908 hield Onaf hankelijk Congohnd op van bestaan om te worden Belgisch Congo. Die overname werd erkend door al de Europeesche mogendheden Engeland uitge zonderd doch 't schijnt dat het Eogelsch gouvernement eindelijk Belgisch Congo ook erkennen zal. (Nog van de week zegt men). Belgisch Congo heeft eene oppervlakte van 2.35o 000 vierkante kilometers, dat maakt 80 maal België. De Zwarte bevolking is ge schat op ongeveer 17.000.000 inwoners van drie verschillige hoofdrassen Bantu, Nuba en Neger. Hunne talen of beter gewest- spraken verschillen onzeggelijk de meest- gesprokene nochtans zijn het Fiote, het Bangala, het Sango en het Kiswahili. Een koninklijk besluit van 28 Maart 1912 heeft de bestuurlijke verdeeling van Congo gewijzigd en vastgesteld. Benevens het Opperbestuur of Ministerie te Brussel is er ook te Boma een Afrikaansch Middenbestuur voor Congo Katanga uitgezonderd. Aan 't hoofd staat een Gou verneur-generaal, die den Koning vervangt, bijgestaan door verschillige onder-gouver neurs-generaals en staats-inspecteurs. Naar men zegt zou metter tijd de hoofd zetel verplaatst worden van Boma naar Leopoldville, dat met de bijsteden van Dolo en Kinshasa eene voortreffelijke en welge legen hoofdstad zou uitmaken. Onze Afrikaansche kolonie zal verdeeld worden in 22 distrikten beheerd door een distrikt-commissaris of een commissaris- generaal. Van die districten zullen er 18 zijn in Congo en 4 in Katanga. Katanga heeft te Elisabethville een eigen plaatselijk midden bestuur rechtstreeks afhangend van het mi nisterie te Brussel. Hier volgen de districten 1°) District van Neder-Congo, hoofdplaats van een deel van dit van den Evenaar. o°) Distrikt van de Bangala, hoofdplaats Lisala. 70) District van Ubangi,hoofdpl. Libengi. 8°) District Neder-Uelé, hoofdpl. Buta en 90) district Opper-Uélé, hoofdpl.Niangara mieken tot hiertoe het eene district van Ue'lé uit. io°) District van de Aruwimi, hoofdplaats Basoko. Nu komen wij aan de oude Ooster-Provin- cie of district van Stanleyville dat in vijf districten verdeeld wordt, t. w. 11°) District van Stanleyville, 120) district Ituri, hoofdpl. Irumu, i3°) district Lowa, hoofdpl. Ponthierville, 14°)district Maniema hoofdpl. Kasongo, 15°) district Kivu, hoofd plaats Rutshuru. Het oude distrikt Kasa'i wordt ook in twee verdeeld nl. 160) district Sankuw, hoofdpl. Lusambo, 17") district Kasaï, hoofdplaats Luluaburg, i8») district Kwango, hoofdpl. Bandundu. Bestuur van Katanga.hoofdstad Elisabeth ville. i0/ (19) District van Opper-Luapula,hoofd plaats Kambove. 20/ (20) District van Lulua, hoofdpl.Lulua. 37(21) District van de Lomami, hoofdpl, Kabinda, 40/ (22) Distrikt van Tanganika-Moëro, hoofdplaats Kiambi. Al deze districten zijn nog verder onder verdeeld in verschillige grondgebieden met een landoverste aan 't hoofd. Het zou gemakkelyker zijn van dat al voor te stellen hadden onze lezers eene kaart van Congo onder de oogen. Wellicht zijn er die eene hebben wij zullen om iedereen op de hoogte te stellen trachten in 't korte eene kaart te drukken. Voor later veel andere bijzonderheden nog over gerecht, leger, ijzerwegen, enz. in Con go. Per naaste eerst over de kerkelijke ver deeling. Heeren leden en alle burgers en belangheb benden mogen van nu af hunne boter vragen en den dag vaststellen, waarop zij die zullen balen Tot 300 kilog. daags zal er kunnen uit geleverd worden. Wie nu zuivere, lekkere, gezonde en voordeelige boter begeert, hij weet waar zich wenden. Begraving. Maandag laatst had onder eenen grooten toeloop van vrienden en kennis sen de begraving plaats van het lief kindje Alice Quaghebeur in den ouderdom van tien jaar naar den hemel geroepen, alle kiDders der school droegen en vergezelden hun medemaatje in schoonen rouwstoet, waarvan elkeen lof sprak. Zoo wilde elk op zijne wijze hulde bren gen aan het voorbeeldig leven van het kind, dat voorbij is gegaan als een engel, en troost bieden aan de diepbedrukte ouders, die door de algemeene deelneming zeker wat verlicht wier den in hun prangende lijden. Schervelingen. Uit reden der algemeene misnoegdheid, die het veranderen der tramuren bijbreDgt, zal, zegt men, te toekomende maand verandering en verbeteriDg komen mochtte 't zoo zfjn, want 't is broodnoodig eene aan vraag is ingediend, om, zoo eenigsins mogelijk, eene nieuwe uitdeeling der brieven te bekomen In algemeene vergadering van den geitenbond, troostengel van 't Puidenestje Wie vertelt u al die stommigheden Pol D'Haene Pol D'Haene is een leugenaar en een valschaard en hij heeft u ook schandelijk bedregen, zei Stant. Dat wa- te veel Al Remi's bloed rees naar zijn kop; hijl vergat zijn berouw; hij vergat Pastoor Denys, die op hem wachtte; hij vergat alles, buiten het voorwerp van zijn haat Pol D'Haene. En daar kwam pastor Denys op hem af, met de hand uitgestoken maar Remi's ont steltenis ziende, vroeg hij meewarig Wat hapert er, Maatje O I mijnheer pastor, 'k ben zoo onge lukkig, steende hij I Slant gaf pastor Denys de hand en liet hem mei Rraem alleen; hij voelde dat hij1 er te veel was... Dan keek Remi verwilderd naai den priester en sprak, snikkend en gejaagd Mijnheer pastoor, tk ben hankereiid naar Fontenay teruggekomen, om u te zien en te spreken tusschen vier oogen, om rust en vrede te binden, want ik heb zwaai' ge zondigd. Kom, jongen, zei de priester, Remi bij de mouw grijpend. Maar hij schudde koppig het hoofd en greinsde 3 Neen, mijnheer pastoor, neen, nu niet 1 'k ben te zeer opgewonden; 'k heb schro- is besloten dat da opnemingen voortaan zullen gesebieden van 4 tot 45 Mei en van 45 tot 31 De cember en dit bij de wijkmeesters alleen voor alle dieren van 4 tot 14 jaren oud Gelukkig nieuws voor de oud-soldaten de Faas gaat een voorstel neerleggen om elk lid een kepi te be zorgen - en de wijkmeesters staan ten dienste van allsn cm eikendeen nieuws en inlichtingen te geven over groensels en groenselkweek. Bij kon. besl. van 2 Mei is het burgerlijk eereteeken, kruis der eerste klas, verleend, tot belooning der diensten die zij bewezen hebben, gedurende ruim 35 jaar, aan Mevr" E. Delaere, overste van het gasthuis voor oude lieden en van het meisjesweeshuis te PoperingheJ; M. Depaepe, overste van het gasthuis te Poperinghe,. E. Lava en L. Debreus, zusters verpleegsters aan dit gasthuis. Bij kon. besl. is eene toelaag verleend aan gemeentebestuur te Yper, tot herstelling der Hallen, 2,170 fr. 94 c. 't BESTE vindt men ter Drukkerij Cal- Iewaert, Boterstraat, Yper. melijke dingen vernomen en mijn berouw is weg. Maar de zendeling, niet min koppig dan Remi. sprak overmeesterend Van een verzet komt een betet... Toe! toe, we gaan samen en seffens den grooten kuisch doen, en ge zult zoo tevreden zijn Ik kan niet, mijnheer' pastor I strib belde hij tegen. Ik kan niet; mijn bero-uw is weg. 'k Zou moorden I schoot hij uit 'k Zal u later mijn pak brengen mag ik? Altijd, jongentje kropte de priester,— altijd, maar begin nu, los nu; neen, zoo moogt ge niet weggaan en de genade ver smaden, die in u wrocht. Kom, mijn lieve jongen. De pastor hield hem gesloten hij de veste- mouw, maar met een sprong was Remi los en iiij liep snel de straat op, weg, alleen... zonder om te zien... De priester zag hem loopen en met de tra nen in de oogen en een diepen snik, keerde hij terug bij de Maatjes, die op het kerke- piein trappelden. Zonder tegen iemand hond of heeste te zeggen, zakte Remi de plaats af, met koort- sige, wijde stappen, tot op den keizelweg en dan wielde hij, al wat hijl wielen kon, naar Gonesse-plaats, op zoek naar Pol D'Haene. Hij bezocht al de herbergen, waar ze over lijd zoo dikwijls samen gebrast hadden. - "ffiordt VQortgecet,

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1913 | | pagina 3