Bijvoegsel aan HET YPERSCHE VOLKvan Zaterdag 31 Mei 1913 TRIMARD'S (PEH&1BB0NDIS8E1DE11 Rond de Wereld - Belgische CoilgO FrlBSlerlljKe Benoemlnp Priesterwerk en Vaderlandsliefde YPER -ƒƒƒƒ- mm Officieele Berichten ijl!!!!! Wij waren op reis, in eene groote stad. Zie sprak ik aan mijn reisgezel, bezie DAT. DAT... was de uitstalling yan een boek handel. 't Is schandelijk zegde hij Hoe legt het Gouvernement geen beslag op zulke brochuren en boeken waarvan het opschrift alleen een aanslag is op de openbare zeden Kinders kwamen en bleven met hun neus op de vitrine geplaktjongelingen en jonge dochters stonden stil, gingen dan heen en ze vezelden onder malkander vrouwen en mannen kochten de oneerlijke druksels over... Kinderbeperking 't Is eene schande, herhaalde mijn vriend. Hebben die gewetenlooze verkoopers dan gezworen ons volk uit te roeien Hield ik mij niet in, ik sloeg die vitrine met mijn gaanstok aan scherven. Die handelaars in stank en vuilnis hitsen op tot het aankoo- penvan die vergiftendeen doodende koop waren.... 't Is daar wel het zekerste middel om het land te ontvolken. Waren er maar die uitstallingen, we dervoer ik maar zie, zie die aankondi gingen en ik lei hem onder de oogen zekere bladzijden van liberale, socialistische en onzijdige gazetten... Hier zijn er nog andere, die, dag uit dag in, tot in de verste volks kwartieren onzer steden, tot in de afge'c- genste hoeken van het land, de Belgen toe roepen Vermindert uw getal I Verengt uw huiskring 1 Zooveel geen kinders rater Geen geboorten 1 O 1 die schurken En de gazetten die zulke pest, zulke vuilnis rondstrooien, zijn belgische gazetteD, zijn gazetten die nog schaamteloos spreken dur ven van vaderlandsliefde. Hun Vaderland liefhebben Neen 1 dui zendmaal neen I Is het misschien met de vermenigvuldiging der lijkkisten dat zij het Vaderland grooter zullen maken 1 Hun Vaderland liefhebben Neen 1 dui zendmaal neen Zij beminnen hun zak, hun geldzak... Om dien te vullen maken zij de kinder wiegjes ledig.... Voor zulk bedervende werk hebben diegewetenloozen geen schrik, als er maar geld te winnen is... duivelszak ia nooit val Zijn dat nog Belgen de medewerkers aan zulk kwaad en zulken handel die middelen verschaffen tot volksmoord en het geld opstrijken dat komt van 't gebruik dezer dood middelen Hebt ge bemerkt, vriend,ging ik voort, dat al die boekhandels, al die gazetten, boekhandels en gazetten zijn van vertegen woordigers der liberale en socialistische gedachten;., van lieden vijandig aan alle priesterwerk. Hun oneerlijke handel leidt ze tot een nijdig en dolzinnig antiklerikalisme, want daar waar de priester werkt daar ook wordt de propaganda hunner bederving en den verkoop hunner koopwaar tegengehouden daar komt tegen hen op de godsdienst en, gevolgentljjk, de christen zedeleer Al de volksmoorders zijn kalanten van de vrijdenkers.-onzijdiges.ocialistische en libe rale drukpers. Die pers alleen blijft het vervoer- of verspreidingsmiddel van de schandelijke levensstelsels, blijft het aan wervingsmiddel van bloedgeld de schande- prijs van walgelijke, schrikwekkende volks- uitroeiende bezigheden. Zulks is wel eene vlek op de verdedigers van het Antiklerikalisme, zulks bewijst wel jdat den godsdienst verlaten, zich afwenden is van den waren weg van plichtsvervulling, ook van den plicht uit vaderlandsliefde. Katholiek ofte niet, men moet den pries ter en zyn invloed eerbiedigen, uit vader landsliefde, want daar waar de godsdienst zin daalt, daar verdwijnt de familiegeest, daar sterft het volk uit, daar gaat het land te niete. In het goddelooze Frankrijk, in alle vrij- denkerslanden is het geboortecijfer aan 't dalen. Een kerkvervolger, ware hij een echte vaderlander zou, bij zulke droeve be- statiging, een paal stellen aan zijn anti klerikalisme... Maar neen 1 De verschrik kelijke geesel der ontvolking staart hij aan maar vrijdenker vooruit en vooral en geen vaderlander, verblind door zijn priesterhaat weigert hij den vinger op de volkswonde te leggen, weigert hij de oorzaken te bestrij den, weigert hij het eenige redmiddel te ge bruiken meer zedelijkheid door meer godsdienstigheid. En, hy, vrijdenker, godsdiensthater, zal den dreigenden toestand weten te ver bloemen en aan groote woorden den bals breken over wetten, over voorbijgaande crisis, over volkskracht, terwijl eene betaal de vrijmetselaars claque hem toejuicht met MENGELWERK N° 27 VI. DE GODSKLOP -1 Vervolg j* Er is toch' iets op den hasp-e in 't Puidenestje, zeiden de gebuurs;: Lena zingt als ten lijster. Kort na 'den noein trok ze haai- zondag-, sche kleers aan, om in de post het mandaat te gaan uitwisselen. Ze stapte in bij de Crepeele's, vertelde het gpoot nieuws, doch aan Maxie alleen langde ze geheel den inhoud van den brief uit het lieve kind stond de woorden uit haren mond te gapen, met de sèhoone, droomerige oogen vol tranen. Hij zal terugkomen ert weerom braaf zijn, 'k heb het gevraagd aan Onzen- Liet ven-Heer, zei ze, en 'k verlang mijn hei te uit. Toen Lena van de post terug was, en dat schoon geld in moeders schorte deed nn* keien, ,was er voorzeker geen gelukkiger huisgezin op heel Stroombeke. Do korteresse was in huis gekomen, want hun laatste Spaarpenning was allang ingetrok ken en ze beefden bij jiet vooruitzicht van; hup laatste spaarpenning wa$ allang iogetrok- eene bravos, hourrahs, misschien wel (valschluidende) Brabanconne Intusschen, de priester door den vrijdenker, door den godhatenden politie ker uitgejouwd voor ongedierte zet zijn verzedelijkend werk voort... Op den pre dikstoel, in den biechtstoel brengt hij licht in de gewetens, helpt hij weder op, Bpreekt moed in de herten, belet hij de volksramp der kinderbeperking, der kinderlooze huis- kringen,met zedelijke en kristene huiskrin gen te maken. De priester is eene nationale macht, daar hij de beste bewerker is der zedelijkheid, en de zedelijkheid beschut het volk. De priester tegengaan, zyn zedelijken invloed bestrijden, is werk afleggen voor de oneerlijke ontvolkers, is helpen aan een doodswerk, is aanslag maken op het leveD zelf van het Vaderland. S. G. Kunstafïïche. - Wij hebben de teeke- ning en schildering gezien van M. Louis Titz voor eene kunstaffiche door de stad besteld en die, binnen eenige weken, als reklaam de wereld in zal gezonden worden en overal aangeplakt. Het is een kunstwerk waarover M. Titz, die zoowel Yper kent, weeral veel eer haalt; maar ook de stad zal eer halen van dit werk- De moeilijkste critiekers zullen ia de kunstplaat al de vereischte hoedanigheden vinden. Ongetwijfeld zal de affiche zeer den aandacht opwekken en de beste publiciteit zijn voor Yper bv. in de Gentsche Tentoon stelling, in de badsteden, in de spoorhallen, in den vreemde. Wij wenschen twee dingen. Dat er ook afflehen zouden te Yper ten toon gesteld zijn opdat de Ypersche bevolking die ook zoude mogen bewonderen. Dat de Ypersche kunstliefhebbers die er goesting op hebben zich mits betaling natuurlijk zulke affiche zouden kunnen aanschaffen. Dickebusehvijver. Uitslag der aanbesteding voor de verbeteringswerken aan Dickebuschvijver. Bestek 91.633,46 fr. Er waren drie inschrijvers. Casteleyn en zonen te Ghistel 134.600 fr. Dubois René te Bois de Lessines 217 514 fr. 24 met af werking in vastgesteld termijn, t. w. twee tijdstippen van waterdaling of 235.629 fr. met afwerking tegen ln December 1913 Henri Roose te Yper 126.813 fr. 85. Weldadigheidsschool. - Aanbeste ding van materialen en benoodigheden voor benoodigheden voor het onderhoud der ge bouwen. Uitslagen: 1« lot brijken, kalk, ciment, paimen, enz. enz. M. Roose H. te Yper 1.152 fr. 50 2* lot lood, zink, ijzer, staal, enz. M. Fol Simon te Ciney 1.101,50 fr. 3e lot loodwit en verschillige verwen, thérébentine, colle, ruitglas, enz. enz. M. Eymael Ferdinand te Luik, 1,742 fr. 50. H. Sacramentsprocessie. - Begun stig door een uitstekend hemelsch weder heeft de M. Sacramentsprocessie, Zondag laatst, de straten van Yper doorloopen triomftocht van onzen Goddelijken Koning Jesus,tegenwoordig in het Sacrament zijner liefde. Processie van kunstgroepen van kin ders en maagden met heiligenbeelden is het eigenlijk niet veeleer eene christelijke be tooging van muzieken, van biddende en zingende maatschappijen, gestichten, man nen en vrouwen. Zoo ook is het indrukwek kender, is het eene ware hulde van het christen volk aan den God onzer Taberna kelen. Wij wenschen dat die processie nog winnen mocht niet alleen in getal deelne mers maar ook in overtuigde geloovige inge togenheid. Wat het getal betreft Aandoen lijk is het de mannen en jongelingen te zien met brandend licht in de handen,het Aller heiligste vergezellen, onverschrokken belij denis geven van hun geloof. Nog nooit waren er zooveel als dees jaar, en hadden er nog fakkels geweest nog meer maDnen hadden meêgedaan. Wij vragen dat deze die zorgen moeten voor de fakkels er,naaste jaren, neg een vijftigtal meer gereed stellen. Velodief aangehouden. Maandag avond heeft de policie alhier Cyriel Garreyn van Zilje- beke, aangehouden, daar hfj in den laatsten tijd verscheidene velos had. gestolen. Vrijdag laatst nog had hij zich aan een velodiefstal pliehtig gemaakt. Kerkdief geknipt. Sedert verscheidene weken bestatigde men in sommige buitenkerken dat een behendige dief schoone koperen kande laars stool. Men hield een oog in 't zeil en opende een onderzoek. Men is erin gelukt den kerkdief te vatten, het is een zekere Emiel Fagel, klak- kenmaker. weerom geld in de khs', ein! Remi zooi met September naar Jruis komen en1, pret Gods hulp, zouden ze dan treffelijk kunnen voort doen neen, ze vreesdein niet noch niets méér. Jcna moest aanstonds schrijiven naar Re- mi moeder was ongeduldig en vader knot tende, omdat ze zoo lang wachtte en hij; streed i Ge moet voortdoen, jong, ge moet een schoon briefje 'naar den jongen schrijven ge moet hem zeggen dat alles vergeven éii vergeten is, dat er geen haantje zal achter kraaien, en dat er nooit zal over geiikzaagd zijn. Dan trok Lena de tafel voor 't venster en begon te schrijven, en als ze gedaan had, las ze den brief, voor vader en moeder Broer Remi, Wij hebben veel om u geiweend en ons slapen gelaten. Vader was in den beginne) stijf kwaad, foch later verging de kwaadheid in stille kruisen. Moeder is merkelijk verdeer- lijkt, zuiver opgemijiterd van werk in u te maken, en Meetje 'is kindsch, tenzij, als ze wiel uitgerust is,; dan kan ze nog eenige stonden bij haar verstand zijin. Ge moet daar uw zinnejh niet insteken, om- Idjat ik dat plat af zeg, zooals het is, ge zoudt het later 'toch moeten vernemen, en ik schrijf het maar om te bewijzen hoe geerne wij u zien en hoe, Djeemerus-Maria 1 wij om uwe erwijdering geleden hebben. Ge weet zeker al dat ik F.ons zijn congé gegeven heb, en dat hij nu getrouwd fe met Dief geknipt.De genaamde M..., kramer' wonende te Poperinghe, bestatigde sedert eeni" fen tijd dat er den Zaterdag op de markt alhier, oopwaren uit zijne koffers ontvreemd werden- De policie hield een oog in 't zeil en Zaterdag werd de dief, zekeren D..., van Yper, op heeter- daad betrapt en aangehouden. KOMEN Ken eerste slachtoffer der hitte. De oudste zoon van M. Ernest Bille, houder der herberg De Os in de Fortstraat, de 16 jarige Kamiel, ging zondag namiddag zwemmen in de nieuwe vaart van Komen naar Yper. Met eenige kame raden begaf hij zich naar de plaats. Cbapelle- Mère waar het water twee meters diep is. Een zijner vrienden zwom de vaart over en Kamiel, die in niets wilde onderdoen, sprong in 't water en wilde naar den overkant zwemmen. Toen hij zich in 't midden der vaart bevond, werd hij opeens doorbloedsopdrangaangedatn en zonk Een zijner makkers, Gustaaf Dewilde 15 jaar oud, kwam hem ter hulp gesneld en poogde hem uit te halen, doch vruchteloos een andere, Joseph Descamps, gelukte erin, na tien minuten zoekens. M. de doktor Wyseur werd onmiddellijk ontboden, doch de dood had reeds haar werk volbracht. Gouden bruilofc. De echlgenooten Sigier- Capelle vierden maandag hun gouden bruiloft. Om 10 1/2 ure 's morgends werd door den zoon der jubilarissen eene plechtige mis van dank zegging opgedragen. Daarna werd het feest in de familie voortgezet. Uitslag van den Veeprijskamp gehouden op Zaterdag 24 Meite Yper. Het Gomiteit was samengesteld als volgt Voorzitter, M. Fraejjs de Veubeke, senator; Proost, E. H. Storme, onderpastor te Elverdiu ghe Schrijver, M. Vande Wouwer, staatsland- bouwingenieur te Yper. De Keurraad was samengesteld uit de Heeren J. Verhaeghe, be stendige afgeveerdigde te Wervick Ch. Brut- saert, provinciaal raadsheer, burgmeester van Watou Dequidt,burgemeester van Loo Leopold Vandamme, rentenier te Wevelghem Edw. De Coene, burgmeester van WoumenEm. De Gaestecker, staatsopziener-veearts te Yper. Op den prijskamp waren ruim 175 beesten, dus merkelijk meer als voorgaande jaar. Ook was de kwaliteit zeer verbeterd. De Keurraad heeft de volgende prijzen toegekend le Prijskamp. Stieren zonder tanden, 20 inschrijvingen. 1 pr. zilv. eerm. en 50 fr., Theod. Van Eecke, Elverdinghe 2 pr. bronz. eerm. en 4o fr Ed. Gappoen, ZillebeUe 3 pr. premie van 30 fr., Em. Donck, Boesin6he 4 pr. premie van 25 fr.. Fid. Samyn, id. 5 pr. premie van 23 fr., H. Van Cay- seele, Poperinghe; 6 pr. premie van 22 fr.,Arth. Marescaux,Langemarck7 pr. premie van 21 fr., Const. Soenen, Reninghelst8 pr. premie van 20 fr. Jul. Decroos, Oostvleteren 9 pr. premie van 19 fr., Cam. Rooryck, id. 10 pr. premie van 18 fr. Des. Van Becelaere. Wytschaete 11 pr. premie van 17 fr Heet. Doehy, St Jan 12 pr. premie van 15 fr ,Ch.-L.Debrabandere,Zillebeke. 2e Prijskamp. Stieren met 2 tanden, 15 inschrijvingen. 1 pr. zilv. eerm. en 30 fr., Benoit Pattyn, Ko men 2 pr. bronz. eerm. en 25 fr.,Cyr. Dekneudt, Zillebeke 3 pr. premie van 20 fr., WeDelva, Zonnebeke 4 pr. premie van 18 fr. Jules Vande- berghe, Boesinghe; 5 pr. premie van 17 fr., Ed. Noppe, Woesten 6 pr. premie van 16 fr., Aug. Vandoorn, Elverdinghe7 pr. premie van 14 fr., Oct. Vandecaveye, Westvleteren 8 pr. premie van 10 fr., We Versavel, Zonnebeke. 3' Prijskamp. Stieren met 4 tanden of meer, 15 inschrijvingen. 1 pr. zilv. eerm. en 30 fr., Fid. Samyn, Boesin ghe 2 pr. bronz. eerm. en 25 fr., H. Vergote. St Jan 3 pr. premie van 20 fr., Fr. Hagedoorn,Ko men 4 pr. premie van 18 fr., H. Steelandt, Vla- mertinghe; 5 pr. premie van 17 fr., R. Vande- putte, Boesinghe; 6 pr. premie vanlöfr., H. Nuytten, Yper 7 pr. premie van 14 fr.. Al. Berrevoet, Wytschaete 8 pr. premie van 10 fr., Jos. Berten, Houthem. 4® Prijskamp. Vaarzen zonder tanden, 20 inschrijvingen. 1 pr. zilv. eerm. en 30 fr.. Fid. Samyn, Boesin ghe 2 pr. bronz. eerm. en 25 fr„ Cyr. Vanden- bulcke, id.8 pr. premie van 20 fr., Hect.Dochy, St Jan 4 pr. premie van 18 fr., Hri Vergote, id. 5 pr. premie van 17 fr., Jules Derycke, Renin ghelst 6 pr. premie van 16 tr., R. Rosseel, Elverdinghe7 pr. premie van 14 fr., Cam Keste- lein, Grombeke 8 pr. premie van 10 fr., Fid. Boudry, Voormezeele. 5« Prijskamp. Tweetandsche vaarzen, 25 inschrijvingen. 1 pr. zilv. eerm. en 40 fr., Hri Vereecke. Boe singhe 2 pr. bronz. eerm. en 36 fr., René Vande- putte, id.3 pr. premie van 34 fr., Ch.Kesteman, Poperinghe 4 pr. premie van 32 fr., Cyriel Beeckaert, Dickebusch 5 pr. premie van 28 fr Victor Noliet, Langemarck 6 pr. premie van 24 fr., Em. Philip, Voormezeele 7 pr. premie van 20 fr Gam. Bruneel, Elverdinghe 8 pr. premie van 14 fr., Ch. Ghesquiere, St Jan 9 pr. premie van 12 fr., Gebr. Maes, Yper 10 pr. pre mie van 10 fr Aug. Moncarré, Vlamertinghe. ge prijskamp. Viertandsche vaarzeD, 15 inschrijvingen. 1 pr. zilv. eerm. en 30 fr., Fid. Samyn, Boesin ghe 2 pr. bronz. eerm. en 26 fr., Const. Soenen, Reninghelst3 pr. premie van 24 fr., Louis Leterme, Wytschaete 4 pr. premie van 20 fr., Ern. Paulin, Vlamertinghe; 5 pr, premie van 15 fr., Henri Vereecke, Boesinghe 6 pr. premie van 10 fr.,Ern. Vervisch, Voormezeele. 7° Prijskamp. Zestandsche vaarzen, 15 inschrijvingen. 1 pr. zilv. eerm. en 30 fr., Heet. Desmyter, Proven 2 pr. bronz. eerm. en 26 fr., Edm. De Jonckheere, Langemarck3 pr. premie van 24 fr., René Vandeputte, Boesinghe 4 pr. premie van 20 fr., Ch. Vanwalleghem, Zonnebeke 5 pr. FEavie Zeger'sY i Peis eens hij wilde vader, moeder eri Meetje in den labattoir draaien, om met mij te kunnein trouwein, maar ik gaf het hem, verdommelinge Dan is hij naar Zegers .gaan slefferen, om met miji den zot te houden, ein hij is ver neukt gerocht door de spijkers. God zegens hem, met iden wind vajii achter I Marietje Crepeele ziet u altijd voort geernè. Ze heeft occasie gehad bijj d,e voere en de vrechte 1de snelste-,uit gingen er achter Hanghalzen en parabels vertellen maar ze! liet ze druipneuzen en den eerselaar krijgén; jongen, jongen, ze peist op u alleen. Ze heeft veel kruisen gemaakt, en ze is perlank nog stijf verschoond ge zult dat zien. Ge moet niet peizen dat ik kwaad ben; op u ja, ik be'nj een dul ding, maar als de mensohen recht in hun schoenen gaan, 'k heb het al vergeten. Vader en /moeder geven u geerne één kruis je ze gaven u alle avonden eentje van verré en ze zullen hét voort doen. Ge moogt peizen dat uw briefje een heel huisgezin gelukkige menschan miek, 'en uw geld kwam hier, duivelingen I van pas de krotte zit in onzen rok'. Jongentje, kom "toch met September zeere naar huis... Meetje was over een half uurtje bij haar verstand en wijl .lazen ,hëur uw briefje voor, ze kreesch van geluk en zegde: ik ben op en tended, maar ik moet mijn jongentje nog zien eg zegenen eer ik gtérf. Het betaamt dat alle Belgen weten hoe onze Afrikaansche Kolonie verdeeld wordt op Kerkelijk gebied en welke Paters, als Missionarissen, Congo bedienen, 0 Voor het oogenblik, daargelaten de Broeders en Kloosterzusters, vinden wij in Congo de volgende Missie-orders de Paters van de Congregatie van het Onbevlekt Hert van Maria van Scheut bij Brusselde Paters-Missionnarissen van Afrika (Witte Paters van Algiers), en Belgie te Antwerpen de Priesters van het II. Hert van Jesus van Tervueren bij Brussel de Paters Jesuiëten de Kanunnikken van 1 ongerloo de Predikheeren de Benedictijnen van Zevenkerken bij Brugge de Paters Redemptoristen de Trappisten van Westmalle de Paters Capucienen de Paters van den H. Geest van Leuven en de Missionarissen van St-Joseph van Mill-Hill in Engeland. Onze Congo is, op kerkelijk gebied, ver- verdeeld in Vikariaten, Prefekturen en Mis siën. In de Missie-lan den afhangende van de Roomsche Congrega tie van de Voortplan ting des Geloofs be staan geen eigenlijke genoemde bisdommen. Kerkelijke verdeelin gen krijgen maar den naam en de inrichting van bisdom eens dat zij genoeg ontwikkeld op zichzelf bestaan en zjch zelf kunnen ont dragen. Een Vikariaat staat toch bijna op den zelfden voet van een bisdom en wordt alles zins bestuurd door een zendeling bisschop ge wijd. Eene Prefektuur is ook een uitgestrekt grondgebied dat nog tot de weerdigheid van vikariaat niet is ver heven. Laten wij nu eene reis maken door Con go, den stroom op varend. (I) Eerst zetten wij den voet in de Prefek tuur van Matadi, toe vertrouwd aan de Re demptoristen, prefekt Z. E. P. Jos. Heintz(IL) Seffens daarna beginnen de uitgestrekte zendingen van Scheut, bevattend i° het Vikariaat van Belgisch Kongo, vikaris Mgr Van Ronslé, hoofdplaats Leopoldstad 20 de Prefektuur van Kassaï, prefekt Z. E. P. Cambier, hoofdplaats Luluaburg-Sint- Joseph. (III) Tusschen den ijzerweg Matadi-Leopoldstad. de Kasa'istreek en de Portugeesche bezittingen ligt de Prefektuur van Kwango, toevertrouwd aan de Paters Jesuieten, prefekt Z. E. P. Devos, hoofdplaats Bergeyck-St-Ignatius-Kisantu. (IV) De reis voortzettend noordwaarts, ontmoeten wij langs den Kongostroom de Missie der E. P. Trappisten, overste E. P. Kaptein, verbli]fplaats Bamania-Sint- Joseph en de Missie der E. P. van Mill-Hill, overste E. P. Donsen, verblijf Bokakata. (V) Benoorden den stroom, vormt den westkant der kolonie de prefektuur van Belgisch Ubangi, toevertrouwd aan de E. P. Capucienen, prefekt Z. E. P. Fulgentius (VI) terwijl al den oostkant van de Uéléstreek wij eerst de prefektuur hebben van West-Uélé aan de kanunniken van Tongerloo, prefekt Z. E Kanunnik Derickx, verblijfplaats Berta en (VII) de prefektuur van Oost-Uéle' aan de Paters Predikheeren, prefekt Z. E. P. Vanschoot, verblijfplaats Amadis. Den stroom nu voort opwaarts varend, 't zuiden in, ontmoeten wij (VIII) eerst het vikariaat der Stanley-Falls, aan de Priesters van het H. Hert, vikaris Mgr Grison. verblijfplaats St-Gabriel-der-Falls verder (IX) het uitgestrekte Missiegebied der Witte Paters tusschen de Kongostroom en de groote Ooster-meeren,'t is het vikariaat van Opper-Kongo, vikaris Mgr Roelens, coadjutor Mgr Huys, hoofdplaats Baudouinstad. Van dit vikariaat hangt af de Missie van het Albert-Meer, overste Pater Mulder. Zoo naderen wij Katanga. Daar hebben wij eerst (X)door de prefektuur van Noord-Katanga aan de Paters van den H. Geest, prefekt Z. E. P. Callewaert, verblijfplaats Lubundu en eindelijk (XI) de prefektuur van Katanga aan de Paters Benediktijnen, prefekt Z. E. P. Dom J. de Hemptinne. '.SA. Mil E*6Sl8S staal Eene school in Congo van 15 fr., Cam. Vandenbussche, Proven 6 pr. premie van 10 fr., Fid. Samyo, Boesinghe. ge Prijskamp. Koeien, 40 inschrijvingen. i pr. zilv. eerm. en 50 fr-, Hanri Vereecke^. Boesinghe 2 pr. zilv. eerm. en 48 fr., Cyr. Beeckaert, Dickebusch 3 pr. bronz. eerm. en 46 fr., Ed. Dejaegber, Elverdinghe 4 pr. premie van 44 fr., Fid. Boudry, Voormezeele 5 pr. pre mie van 42 fr., Heet Desmytter, Proven 6 pr. premie van 40 fr., H. Steelandt, Vlamertioghe 7 pr. premie van 36 fr.,Em Philip, Voormezeele 8 pr. premie van 32 fr H Vergote, StJan 9 pr. premie van 28 fr., Em. Catteau, Wytschaete; 10 pr. premie van 24 fr., Isid. Castalein. Renin ghelst 11 pr. premie van 21 fr., Cam. Vanden bussche, Proven 12 pr. premie van 21 fr„ René Rosseel, Elverdinghe 13 pr. premie van 21 fr., Benoit Pattyn, Komen 14 pr. premie van 20 fr., Th. Vandromme, St Jan 15 pr. premie van 20 fr., Ch. Lampaert, id.16 pr. premie van 20 fr., Ch. Ghesquiere, id.; t7 pr. premie van 19 fr.. R. Vandeputte, BoesiDghe18 pr. premie van 19 fr., Kind. Delva, Elverdinghe 19 pr. premie van 19fr., Cam. Kesteleyn, Crombeke 2C pr. premie van 18 fr., Wed. Daneels, Woesten21 pr. pre mie van 18 fr., Louis Leterme, Wytschaete 22 pr. premie van 17fr., Cyi Vermeulen, St. Jan; 23 pr. premie van 17 fr., H. Caestecker, Vlamer tinghe 24 pr. premie van 17 fr., Ben.Deweerdt, Poperinghe 25 pr. premie van 46 fr., Jules De rycke, Reninghelst26 pr. premie van 16 fr., H, Verstraete, Boesinghe 27 pr. premie van 16 fr., Heet. Dochy, St Jan 28 pr. premie van 15 fr., Wed Bostyn,Zillebeke; 29pr. premie van 15fr., Jules Lebbe, Elverdinghe30 pr. premie van 15 fr., Wed Al. Callens, Zonnebeke. GODSDIENSTIGE TIJDINGEN Afkondiging van den Jubelaflaat Herdelijke brief van Z. D. H. GUSTAVUS-JOSEPHUS WAFFELAERT, bisschop van Brugge. Zeer lieve Broeders, Zooals Wij vroeger u hebben voorgehouden, dit jaar vieren wij de zestienhonderdste verja ring van het vermaard edikt van Milaan, waar door de groote Keizer Constantinus aan de Kerk van Christus, na drie eeuwen bloedige vervolging, vrijheid schonk en vrede. Ter gelegenheid van deze roemvolle gebeur tenis, heeft Onze Heilige Vader de Paus de schatten der H. Keik geopend en een vollen Goid zegene en beware u), broêr; 'tot SepL- aflaat, eenen jubelaflaat, verleend aan al de kalbolieke geloovigen van geheel de wereld. Wij twijfelen er niet aan, Z. L. B., gij zult met innige vreugde vernemen dat deze geestelijke gunst u ter hand gesteld wordt en gij zult uwen lever en uwe godsvrucht opwekken om er de kostbare voordeelen van te genieten. Deze jubelaflaat kan toegepast worden op de zielen van het vagevuur, en kan gewonnen worden van nu af tot den aanstaanden feestdag van O. L. V. Onbevlekt (8 December) medebe- grepen, mits de volgende voorwaarden te vol brengen 1° Biecht en Communie. De biechtvaders bezitten buitengewone macht om de geloovigen, die te biecht gaan om den Jubelaflaat te winnen, te ontslaan van voorbe houden zonden en kerkelijke straffen, alsmede om de beloften te veranderen die aan den H. Stoel voorbehouden zijn, volgens de bepalingen van den Pauselijken brief. Zij mogen ook, voor de kinders die nog hunne eerste Communie niet gedaan hebben, in plaats van de Communie eene andere godvruchtige oefening voorschrij ven. 2° Kerkbezoeken. De geloovigen moeten te Rome twee maal de drie hoofdkerken van St Jan in Lateranen, van St Pieter, den Prins der Apostelen, en van St Paulus buitemde-muren bezoeken, en er eenigen tijd bidden volgens de inzichten van Zijne Heiligheid. De geloovigen die niet kunnen naar Rome gaan moeten eene of ver schillende andere kerken bezoeken, door den Bisschop aangeduid. Voor ons bisdom stellen Wij vast dat de geloovigen hunne parochiekerk zes keeren godvruchtig moeten bezoeken. 3° Eene almoes geven, elk volgens zijn ver mogen, ten voordeele van den arme of van andere goede werken. Er zal in al de parochiekerken een offerblok geplaatst worden, met het opschriftMmoesen voor den Jubilé. Bemei kingen 1) Voor de geloovigen die belet zijn de keikbezoeken te doen cf andere voorgeschreven goede werken, zijn de biecht vaders bemachtigd om die werken le verande ren, of om den tijd van den Jubilé een weinig te verlengen. 2) Volgens de voorschriften van Zijne Heilig- tember. LENA. Toen ze den brief voorgeiezetl had, schre ven vlader en moeder elk een klein naschrift en Lena; nam Meetjes hand en teekendé' één kruisje. 's Anderendaags-morgens werd de brief ver zonden aan Monsieurs Dubois, cultivateur Blanc-Mesnil, Seine-et-Oise, France, pour Re mi Braem.'De vreugde was! in 't Tuide- nestje gekomen; al deuren e|n vensters; vadér was lijk genezen, hij reisde rond zijn doei-, ningje, bewonderde zijne vruchtjes en vond1 alles toch zoo schoon en zoo liefnog nooit bad de zon zoo "heerlijk geschenen, nog nooit waren de vruchten zoo vei, nog nooit schui felden 'de yogels zoo geestig't Was eeni andere wereld .voor hem, eeria nieuwe wé^ Md, veel schooner dan hij 'haar ooit get- kend had en hij peisde aan geen dood-gaan meer. Moeder was ook verpreuveld lijk bij1 too-, verslag. Ze ihad nu zoo' lang heur dagelijksche bezigheden werktuigelijk afgelegd, sensie- en; moedeloos omdat het moest zijn, maai" nu was' er een nieuw fut in haar gekomen; ze lulde tegen de konijns, ze trijfelde tegéii Bette, en ze had haar verzet in de mus- schen, die bachten 't huis 'de kruimeliiigeR van den 'dam pikten Remi zou immers te rug komen. Iedermaal dat ze aan de voor deur stond, sloeg ze haar blikken al Cres peele's j van, aldaar zou hij opkomen te &ep- heid, moeten de Pastors, in zoover het mogelijk is, door bijzondere sermoenen en oefeningen het christenvolk voorbereifen om den JubeL afliat te winnen. Deze herderlijke brief zal, van op den predik stoel, onder al de Missen worden afgelezen, in al de kerken en openbare bidplaatsen van ons Bisdom, den eersten Zondag van Juni. Gegeven te Brugge, den 20 Mei 1913. t GtlSTAVUS-JOSEPHttS, Op bevel Zijner Doorl. Hoogw H. Mahieu, Kan.-Sekret. De E. II. Foulon, pastoor te Beveren-bij- Rousbrugge, is pastoor benoemd te Maria- loop de E. H. Huys, onderpastoor te Thourout, is pastoor benoemd te Beveren-bij-Rousbrugge. Onderpastor te Thourout, E. H. Desagher, onderpastor te Oudenburg Onderpastor te Oudenburg, E. H. Van Wal- leghem, priester, te Pitthem Econome in t' Klein Seminarie van Rousse- laere, E. H. Van Steenbrugghe, bewaker in 't zelfde gesticht. De volgende toelagen zijn verleend 104,16 fr. aan de gemeenten Neder-Waasfen voor de aan den klokkestoe) der parochiekerk uitgevoerde werken 868,56 fr. aan de kerk van Sint Ju- liaan onder Langemarck voor de aan de kerk uigevoerde bijkomende vergrootingswerken 2.751,70 fr. aan de kerk te Woesten voor de aan de daken der kerk uitgevoerde herstellings werken. Eene toelage van 450 fr. is verleend aan het beschermingscomiteit van werkmanswonin gen en herstellingen van vooruitzicht te Yper, ten einde de onkosten hunner werkzaamheden te helpen dekken. Bij koninklijk besluit van .2 Mei is de wettelijke herkenning verleend aan de onder- linghe maatschappij van verztkering tegen te sterfte van het vee. De Heilige Brigida ge vestigd te Beveren aan den Yzer. tember, met de bezatse op den schouder eü iden haak in de hand, 011 in haar binnenstei krevelde die kitteling, die de menschcn gé-) voelen, bij het vooruitzicht- eeper 'blijde1 ge-; beurtc-nis. Helaas I drie 'dagen later kwam Tde brief on opengetrokken terug... .Wlat mocht er gebeurd zijn '1.., Abn Remi twijfelden ze niet, neen; ze lazen nog eens zijin briefje; dat was recht zinnig en gemeend, geen twijfel mogelijk. Ze bezagen het adres 't was wel gericht j aan Monsieur Dubois en ze gerochten er niet wijs uit. Ge moet er den kop niet op breken, zei Lena, ik 'zal eens tot bij dein pastoor draven. Deze beloofde voor alles te zorgen en zoo stilde hun onrust, in afwachting 'dat ze ver der nieuws zouden ontvangen. Binnen de lacht dagen kwam do pastoor op, met gespannen wezen, en de arme dutsen) liazen hun ongeluk in zijn oogen. Menschen, troostte de priester, ge moet gedulld hebben; (de Heer beproeft u, 't is een harde slag, Och I Jesus toch I snikte moeder is hij dood Neen, neen, stilde de piastor, stelt uw herten gerust, het ongeluk is zoo groot niet'; luistert, ik 2al den brief van mijnheer Du- bois, Éemi's baas, verylaamschenI Mijnbeer da pastor, 'k Heb uw geëerd schrijven va,n 31n Oogst ontvangen en verhaast mij U te antwoorden. 't Is ieen jammerlijke geschiedenis en ze veroorzaakt mij veel verdriet. Mijn! 'dienst-, knecht Remi is hier niet meer; sedert ver-j l'edene week is hij vluchtenjd, en ik weielt niet waar hij zich bevindt. 't Was een allerbeste dienstkneqht e'n één' jniocdig ventje, dat in de laatste tijden af zijn gebreken afgelegd had en eenvoorbeél- dige jonkheid geworden was. Jammer, vernomen hebbende dat zij'n ge wezen werkmaat, een zekere D'Haene, hem op zijn dorp in Vlaanderen, mondeling en] schriftelijk betegen en belasterd had, is hij paar Gonesse gegaan om uitlegging te vragen, en, in een aanval van vvare razernij, heeft hij hem met een bootar op den kop geslej- gen, dat hij roerloos ten gronde bleef liggeh. Ge moogt in hem gerust zijn, ik heb hem een ronde som geld geschonken, ep ik hoop dat hij in veiligheid is. Wat DTIaene betreft, die is leelijk gekwetst, doch in geen gevaar liij heeft zelfs ver zocht geen vervolgingen in te spannen en| zijin! boer, die veel invloed (bezit, heeft dei opzoekingen en (het mandaat van laanhou- ding kunnein tenden zetten, nadat de gen,-, idarmen reeds Vier dagen de streek afgeloopen hadden. Zoohaast ik verneem waar hij hem ver schuilt, zal Us U verwittigen'. Aanveerd, mijnheer de pastor, enz. 1 j Li. DUBOIS, K li "Sflerdt vaorlgejEet, r*i WNAA- f - BISSCHOP VAN BRUGGE.

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1913 | | pagina 3