Binnenland Buitenland TPEH SHIOIDISSEWEIT flterbdijfee Hmkitder 48e Jaar Nummer 2467 Zaterdag 7 Juni 1913 CALLEWAERT-DE MEULENAERE Wekelijksche Oplage 8000 nummers YPER 79e Verjaring van de Geboorte van Pius X POPERINGHE WERV1CK Telefoon N° 52 Al wat opstel, aankondigingen, inschrij vingen, enz. betreft, moet vrachtvrij aan den Uitgever gezonden worden B0TERSTRHHT, 36, YPB S VOOR 'T HEELÊ JAAR Prijs per Nummer 5 centiemen. 't Spaansch Ministerie Vrede De Eilanden der Egëische Zee Gemoenteraad Zi(ting van Zaterdag 3i ZONDAGRUST Kriel Kriel Kriel Krekel is verrezen 11 Krekel laat plechtig we ten, dat hij na lang gezwegen te hebben, nu wederom zijn gewoon liedje heeft herbe gonnen... Volgens hij beweert, heeft hij ergens in eenen hoek van 't Volkshuis gezeten om er de voorbijgangers af te luisteren, en is hij van daar naar de gemeenteraadzittingen gevlogen om er de kromme pooten onder den balg geborgen (stijl krekel) de zittin gen af te luisteren. We zullen wij, om des waarheids wil, hier wat juister zeggen waar Waar is de andere helft gaan Handschriften worden niet teruggezonden. Naamlooze schriften worden niet in acht genomen. Briefwisselaars worden verzocht telkens hun volledig adres op te geven. Ieder boek waarvan twee afdruksels zijn ingezonden, wordt besproken. DRUKKER UITGEVER AANKONDIGINGEN Gewone 0.15 de regel. In 't blad 0.30 de regel. Rechterlijke 1 fr. de regel. Groote en langdurige volgens overeenkomst. Bekendmakingen bulten West- en Oostvlaanderen worden ontvangen bij AGENCK HAVAS, te Brussel- INSCHRIJVING bulten België vracht er bl/. Zondasr 8 Juni - 4" Zondag na Sinxen. - Mis van desen zondag gedachtenis van E. Me- dardus, bisschop. Evangelie van den Zondag. In dien tijd gebeurde het. dat de menigte op Jezus aandrong om het woord Gods tehooren, terwijl Hij bij het meer van Gene- sareth stond. En Hij zag bij het meer twee scheepjes lig gen. Maar de visschers waren uitgestegen en reinigden de netten. Hij nu ging aan boord van een der scheepjes, dat van Simon, en vroeg hem. een weinig aan wal te steken Zoodra Hij echter ophield met spreken, zeide Hij tot Simon Steek van wal in volle zee, en werp uwe netten uit ter vischvangst. En Simon antwoordde en zeide Hem Meester, den geheelen nacht door hebben we gearbeid en n>ets gevangen, maar op uw woord zal ik het net uitwer pen. En ze deden het en vingen eene groote menigte visschen. Maar hun net scheurde, en ze wenkten hunne medevisschers in het andere scheepje, om hen te komen helpen. En ze kwamen, en men vulde beide scheepjes tot zinkens toe. Op dit gezicht viel Simon Petrus voor Jezus' voeten en zeide Ga van mij weg, want ik ben een zondig mensch, o Heer. Want ontzetting had men bevangen, en allen die met hem waren, over de vischvangst die ze gedaan hadden. Eveneens ook Jacobus en Joannes, de zonen van Zebedeus, die Simons deelgenooten waren. En tot Simon zeide Jezus Vrees niet, van nu af zult ge menschen vangen. Fn ze brachten de scheepjes aan wal, en ze verlieten alles en volgden Hem. Maandag 9. HE. Primus en Felidanus martelaars. Dinsdag 10. E. Margaret a, koningin. Woensdag 11. E. Barnabas, apostel. Gedurige Aanbidding te "ïper (Zusters der Goddelijke Voorzienigheid). Donderdag 12. E. Joannes a S. Facundo, belijder. Vrijdag 13. - H. ANTONIUS VANPADUA, belijder. Zaterdag 14 E. Basilius, bisschop en kerkleeraar. Re Legerwet in den Senaat. De ko-m|- iti js-sie van den Senaat, gelast met het on- zoek der legerwet, door de Kamer gestemd, werd maandag namiddag bijeengeroepen. Baron Ruzette gaf lezing van zijln verslag, waarbij de wet onveranderd goedgekeurd wordt. De kommissie heeft, met 5 stemmen en 1 onthouding (M. Colaux, socialist), het be sluit van het verslag aangenomen. Het verslag zal in de zitting van 10 Juni op 't bureel Ider Kamer neergelegd worden. In de Kamer. M. MASSON, libe raal Kamerlid, heeft gevraagd waarom de provinciale Mijttschool van Bergen geen staats- toelagen ontvangt. Minister HUBERT heeft geantwoord dat alle scholen, zonder onderscheid', toelagen ontvangen als zijl de gestelde voorwaarden wil len voldoen. Het is maar de provincie He negouwen die dat weigert. Maar de Heer Minister vroeg op zijne Wu-t hoe het komt dat de provincie Hene- I vteaigeri toelagen te Betalen die ten gouwen v katholieke gemeenten ge- voordeele van u stemd zijn. 'dj hoe dat het komt Ja en wij; vragen er Brabant toelagen dat 'de provincieraad vahars-Universiteit geeft aan de vrije vrijimetsogen weigert van Brussel, in Brabant, en ,ta Keuven, aan de katholieke universiteit in Brabant. jes in vinden Een liberaal blad de Express van Luik, zegt dat de nieuwe lasten aanneembaar zijn. Bravo! MM. de volksvertegenwo'or- digers de Ponthière, Bruyninckx, Huyshauwer en Kamiel Huysmans, hebben op het bureel der Kamer een wetsvoorstel neergelegd waar bij de boksmatchen in België verboden wor den. Op de boksers zal art. 398 van het strafwetboek toegepast worden, dat de straf fen voor slagen en verwondingen opsomt. „Progrès" en „Weergalm" WAT ZEGT GE HIERVAN? Gij hebt gebuischt en gedonderd op het katholiek gouvernement omdat het kasbons uitgeeft aan 4 per cent. Wat zegt ge hier van? In de aanstaande zitting zal de gemeente raad van Gent de uitgifte moeten stemmen van 12 millioen kasbons, aan 4.85 ten hon derd intrest, weer te geven in 5 of 10 jaar. 't Is een groep bankhuizen die deze kasbons neemt. De liberale stad Antwerpen is in hetzelfde beddetje ziek. In 1912 gaf zei voor 40 milt lioen kasbons uit. Zij heeft deze kasbons tot een bedrag van 30 millioen frank vernieuwd ban eenen intrest die, met de commissie er bij tot 6 ten honderd beloopt 1 ■"■pst 1 De Belastingen, Kokeiwe geld- nieuwe legerwet zal noodzakelijk na uitgaven vragen. v_ De ministers hebben zaterdag eene dering gehouden onder voorzitterschap van heer de Broqueville. Het Bevolkingscijfer. Op 3i de cember iq 12 Nieuwjaar 151? was het be volkingscijfer, volgens eene officieële statis tiek in het Staatsblad van donderdag versche nen als volgt Provincies Antwerpen, 1.004,909; Braband, 1,522.941 West- Vlaanderen, 884.777 Oost-Vlaanderen, 1,154,079; Henegouw, "1,247.042 Luik, 806,649; Limburg, 287.171 Luxemburg, 232,5oo en Namen, 364,319 totaal 7 miljoen 571 duizend 387 inwoners, verdeeld in 3.756,882 mannen en 3,814,5o5 vrouwen. De grootste gemeente van het land is Ant werpen, met 312,884 inwoners, en de klein ste Zoetenaey, met 3i inwoners. De stad Brussel heeft eene bevolking van 175,808 zielen. Een nieuw wetsontwerp. Er wordt in het ministerie van nijverheid en arbeid eene nieuwe wet gereed gemaakt die tot doel heeft, 'in eikel provincie komiteilen aan te stellen, die gelast zullen zijn al de werkgeschillen te regelen. Dees week verspreidden de dagbladen het gerucht dat Spanje's hoofdminister, Graaf Romanones, het ontslag van het liberaal mi nisterie aan den koning zou aangeboden heb ben. Dit kwam hieruit voort. M. Maura, de leider der behoudsgezinde partij!, had Don derdag laatst eene dusdanige vijandige houding houding tegenover de regeering aangenomen, dat de betrekkingen tusschen beide regeerings- partijien er door in gevaar gebracht waren. De Koning vroeg raad aan de gezaghebbend ste mannen der beide partijen, om 'te oor- deelen welke schikking men diende te nemen. Na die raadplegingen gedaan te hebben, heeft Alphonso XIII beslist dat er geene reden bestaat opdat het ministerie zou af treden, x De zittingen der Kamers zullen dus Her- Er werd besloten dat het wetsontwerp! nomen worden. nieuwe belastingen zal invoeren, dadelijk Hnncrvftrrnnrl in On^tenriik ingediend worden, na goedkeuring .der Itj MOOgVeiTaaÜ Hl UOSiemiJK wet door den Senaat. Verleden Zondag pleegde kolonel Redl, van De grondslagen der nieuwe belastingen i de staf van het 8e legerkorps, zelfmoord te den zijnWeenen. In den beginne schreef men die t Tak=en op handelsvennootschappen! dood toe aan neurasthenie, doch welhaast 9 Belastingen op erfenissen in rechtstrJi«P het gerucht dat er hier eene zaak van sehe en zijdehngsche lijnen en op erft Reding in t .pel was Zoo was hetook n bit testament vermaakt. Bcdl was een der bekwaamste officieren Het is evenwel niet zeker, dat de re^an het Oosteimjksche leger, en toen hij cl aandringen op de stemming <?°8 kapitem was, werd hiji gelast met het rmg zal aancl g Pjestudeeren van den smoenendienst én in nieuwe lasten m tijd. Hoofdzaak is dat het ontwerp worde voor- 1, lllct de memorie van toelichting J Kamevverlot aüto j™" m"'e maken om de wet te on erzoe In verband daarmee wordt ook nog gcmeld dat het zeer wel gebeuren kan dat de Be- fleering de Kamei' la het begin van October fn' buitengewone^ zittijB e» 'I» Al, men het f» tingen onderzoekt, spring werk- het worden Zullen RES en WEERGALM er algelijk graat- Eindelijk is de bloedige oorlog ten einde. De gezanten, te Londen vergaderd, hebben het vredestraktaat op 30 Mei laatstleden gesloten. Die oorlog was begonnen in Oetober 1912 en verwekte van den beginne af de verbazing van gansch Europa. Men gistte niet dat ©enige heftige hamerslagen toegebracht aan het vermolmde Ottomans'che' rijk het gingen doen' in puinen vallen, 't Is toch hetgeen gebeuhd is. Turkije werd op eene beslissendê wijze door Bulgarië, Servië, Griekenland en Montenegro overal verslagen waar het den kamp aanging het zag zich" steeds gedwon gen meer en meer achteruit te deinzen en de rijkste provincies aan de veroveraars als; buit over te laten. Eene kleine strook gronds, gelegen rond Constantinopel, is 'alles Wat den Musuimannen in Europa nog overblijft. En zeggen dai over drie, vier eeuwen de Halve Maan in 't hart der christenheid was 'doorge drongen en de christeine beschaving aller- wege bestookte en bedreigde. Dan waren de voorvaders dier heldhaftige volkeren, Bulga ren, Serviërs', Grieken en Montenegrijnen door dien geweldigen vemielingsstroom medege- sleurd, hunne onafhankelijkheid', ja' tot zelfs den naam van hun land schoten zijl er bij in. En vier eeuwen nadien, diézelfde vol keren ontwaken uit hun doodslaap; ziji wape nen zich, zij; vallen dein Turk aan, verdelgen hem en verbazen de gans'ehe wereld door hunne dapperheid en hunne vaderlandsliefde. Mochten die roemrijke volkeren in den vrede de eendracht bewaren die hun steun was binst dien glorievollen krijg, mochten zijl de betwiste punten onderling en in der minne regelen, en de zegeningen van eé'n langen vrede over die lang beproefde landen laten neerkomen. Het gerucht loopt met aanhoudendheid te Berlijn, dat Italië zou verzaken aan hét be zit der eilanden, waarop het beslag heeft gelegd gedurende den Tripolitaanschen oor- Deze verzaking zou gebeuren op voor waarde dat Italië het eiland' Stampha zou mogen behouden. man PROGRES den loop van dezen jiestudeeren van den spioenendienst én in 900 wierd hij' gehecht aan den algemee- staf. Toen vergreep hiji zich aan 'ach van daden, die hem ten prooi a\ aan afdringers, wier eischen met de wiigr en meer vergrootten. Aldus ge- jare, ;n <je schulden, 't Was toen dat r orstellen van een Russische agent hl! n van dat oogenblik af "de maat- aanjtrekkelijk de mobilisatie aan Rus- regeud miek. Over eenige dagen was land jicht gekomen. Redl, lont riet alles om zjch te onttrekken aan de ikend^e straf, pleegde zelfmoord °aak heeft in Oostenrijk uitermate veel t verwekt. Mei 1913. De heer Secretaris geeft lezing van het proces verbaal der vorige zitting, dat wordt goedgekeurd. De Raad heeft in geheime zitting het ontslag aan- veerd, als gemeentebediende van M. Cocle, tot een nieuw ambt benoemd. 1. Waterleiding aanbesteding der werken uit te voeren aan Dickebuschvijver De volgende aannemers hadden ingeschreven. M. Casteleyn en zoons, van Ghistel, voor 134.600 tr. M. Dubois René, van Lessen, voor 217.514,27 fr. en M. Henri Roose, Yper, voor 126.713,85 fr, Daar het bestek maar eene uitgaaf voorzag van 96.633,46 fr., is dit door het laagste aanbod, van 30.000 fr. overtroffen. Na het advies te hebben ingewonnen van den h' Ingenieur Froidure, die aanraadt het aanbod van den hr Roose te aanveerden, alhoewel de som wat overdreven is, stelt het Gollegie voor dit punt on verlet te laten en het Zaterdag toekomende te be spreken. 2. Openbaar onderwijs rekeningen van i9it Voor de betalende school bereikende inkomsten 5.738,81 fr. en de uitgaven, 5.491,15 fr. Over schot van 247,66 fr. Voorde kostelooze scholen bedragen de ontvang sten 38.075 fr. en de uitgaven 37.783,92 fr. Overschot van 291,08 fr. De Raad keurt die rekeningen goed. 3. Openbaar onderwijsbijgevoegde lijst der rechthebbenden aan kosteloos onderwijs. De Raad stelt die lijst vast die de kinders be grijpt die meer dan 6 jaar en min dan 14 jaar oud zijn. i. Bureel van WeldadigheidGrondvergun- ningen. De Raad schenkt de eeuwige grondvergunningen gevraagd door de familie Maleveys, Jules Elbo, Nicolas-Plancke en Podevyn. 5. Buurtspoorioegen krediet. Het gevraagde krediet van 2249 fr. dient om het deel der stad te betalen in het tekort der uitba- tingslijn Yper-Steenwerck, gedurende het jaar 1912. Aan een anderen kant, heeft de stad eene winst van 1667,95 fr. opgestreken in de uitbating der lijn Yper-Yeurne- Het krediet wordt ge stemd. 6 Kunstig reklaam-plakkaatkrediet. Het ontwerp, opgemaakt door den brusselschen kunstschilder Titz draagt aller goedkeuring weg. De onkosten verdeelen zich volgender wijze200 fr. voor het voor-ontwerp, 500 fr. voor het eigen lijke en goedgekeurde ontwerp 2500 fr. voor het drukken van 5000 plakkaten. Na eenige opmerkingen keurt de Raad het ge vraagde krediet goed. "i. Plaatsen van verwarmingstoestellen in St Maar tens abdij. De Gemeenteraad heeft het plan opgevat gansch de St Maartensabdij alsmede de sakristij door een eenig toestel te verwarmen. Men zou daartoe warm water gebruiken. De onkosten zouden tot 11.500 fr. beloopen; het deel der stad bedraagt 10.000 fr., de overige 1500 fr. zouden door de kerkfabriek betaald worden. De Raad stemt het noodige krediet. 8. Uitbaggeren van de vaartkrediet. De Staat doet nu het kanaal naar den Yzer bag geren. M. Broei die die werken uitvoert heeft aan de stad voorgesteld een deel van het kanaal, gele gen boven de benedenkom ook uit te baggeren.Dit werk werd niet meer verricht sedert 1860, en zou de totale som van 3.636,50 fr. kosten. De stad zal die werken onder voorbehoud doen u'tvoeren, daar het niet volkomen bewezen is dat de onderhoud der kom ten laste van de stad ligt. Men zal aan den Staat de voorgeschotten sommen terug eischen alsook vragen of hij in de uit te voeren werken niet zou kunnen geldelijk tusschen komen. De Heer D'Huvettere vraagt of men de sóm die de Staat zal betalen niet zou kunnen gebruiken om de kaaien te herstellen. M1' de Voorzitter antwoordt bevestigend. De Raad geeft toelating aan de Burgerlijke Godshuizen om rechterlijke vervolgingen in te spannen tegen twee weerspannige huurders. De Raad stemt een krediet van 500 fr. voor het aankoopen eener schaal, die de prijs der stad zal uitmaken, in de toekomende paardenwedrennen, ingericht door den Cercle Equestre. M. D'Huvettere vraagt hoe het gesteld is met den vuilnisdienst. De Heer Voorzitter antwoordt dat men alles in 't werk heeft gesteld om tot een duurzaam akkoord met de vuilnisrapers te geraken. Hij hoopt binnen kort een nieuw reglement betrekkelijk die zaak neer te leggen. De openbare zitting wordt om 6.15 ure geheven. Gemeenteraad. Openbare zitting op Zaterdag 7 Juni 1913 te 5 u. 's avonds. DAGORDE 1. Verslag van de aanbeste ding voor de vera.nderingswerken aan Dicket- busch-vijver. 2. Gemeentefeesten pro gramma. Katholieke Wacht. Zondag 8' Juni 1913, ten 8 ure 's avonds, Maandvergadering. Op het dagorde staan o.a. twee liederen en eene voordracht over Cohgoland door dén Eerw. Proost DassonVille. K. J. W. Sectie St-Maarten, De léden worden uitgenoodigd tot de feastver- dering die zal gehouden yvorden op Zaterdag 7 Juni. Benevens harmonie, symphonic én zang zal het verslag gegeven en eene nuttigê voordracht gehouden worden. De vergadering Zal plaats grijpen in de feestzaal van St- Maaiten's Congregatie. K. J. W. Sectie St-Niklaas, Op Maandag 16 Juni, algemeene sectievergade ring. Al de leden zijn uitgenoodigd. Ze wezen op hun post in de St-Michielszaal, El- verdinghestraat. Het programma zal aan allen uitermate aanstaan. Dienstdoende apotheek. Zondag 8 Dinsdag 3 Juni vierde men in het Vatikaan volgens jaarlijksche geplogendheden, den geboortedag van Z. H. den Paus die nu 79 jaren telt. Telegrammen van gelukwenschen zijn op het Vatikaan toegekomen uit alle landen en werelddeelen. Het getal er van is veel grooter dan voorgaande jaren, zulks uit reden van de onrustige verlegenheid wel- ke de zieke toestand van Z. H.,deze laatste maanden, heeft verwekt. Thans is de blijdschap bij alle katholie ken algemeen en rechtzin nig en diepe gevoeld bij het bestatigen van de kracht waarmede, spijts zijne hos- ge jaren, Pius X ziekte en beproeving heeft overwon nen. Mocht O. H. Christus zijnen plaatsvervanger op aarde,Pius X, nog lange bewa ren in gezond heid en zegen. Mocht Z. H. de Paus alle chris tenen onderdan;g geschaard zien rond den Stoel van Petrus, alle leden der Katho lieke Kerk zien medewerken, in het volgen der Pauzelijke beve len en raadge vingen, tot de herstelling van alles in Christus. Op Christus wijst de Paus ge durig als op het middenpunt van alle leven op aar de christelijk leven, sociaal le ven. Tot Christus moeten ver dwaalden en on- verschilligen weerkeeren, aan Christus moeten todvreezenden en vuri-en, zich meer en meer toewijden. ChriBtus, Hij leeft onder ons en voor ons in het Aanbiddelijk Sacrament des Altaars. Het Sacrament van Jesus' liefde, ziedaar het middenpunt van kerkelijk en godsdienstig leven, van tijdel^k en maatschappelijk leven. Tot Christus onder ons, tot het H. Sacrament des Altaars, zoo spreekt en herspreekt in Jesus' naam Z. H. de Paus, moeten wij gaan, wij allen, rijken en armen, meesters en onderdanen, mannen en vrouwen, grooten en klei- neD, ouderen en jongeren tot de kindertjes toe ter H. Tafel, in de veelvuldige, in de dagelyksche Communie. Zoo zullen alle menschen herleven in Christus, zoo zal de wereld hersteld worden in Christus. Juni. E. GAIMANT, Meenenstraat, 6. Jesus "N/N/S^N De invoer van Fransch vee voortkomende uit de noorderlijke departementen is tijdelijk verboden, zelfs indien de dieren bestemd zijn voor de slachthuizen. Te Eecke en te Merris bijl Hazebrouck heeft men gevallen van muilplaag bestatigd. Daar heeft de departementale overheid al de maatregels genomen om de uitbreiding van die vreeselij'ke plaag te verhinderen. Tot nu toe heeft men geen gevallen van muilplaag waargenomen langs de Fransche grens. Zaterdag laatst zijn er in de veestallen vahl Abeele 87 Fransche runderen aanveerd, die uit de Mayennestreek herkomstig waren": er werden geen ziekteteekens bestatigd. Het Belgisch landsbestuur zal streng toe zicht doen houden opdat die geduchte vee- plaag toch niet weder in het land zou dringen, gelijk over twee jaar. hij gezeten heeft, hoe hij hier wederom wak ker is geraakt, en waardoor hij opnieuw aan 't zingen is gegaan. Krekel die om des wille van het postje dat hem nu een jaar geleden ontsnapte in eene fransche furie schoot, verliet de Wervicksche roode redactie om elders zijn krekelzang te laten hoorenen nu hij voelde en ondervond dat zijnen Krie, krie elders ook geen aan trek vond, is hij alhier met leede oogen komen loeren, om te weten of men zijne liedjes in 't rood voddeke niet wederom zou opnemen I Krekel is ook niet, zooals hij beweert, in zijne schuilplaats gestoord geworden door de voorbijgangers die aan de venster van het Volkshuis de affiche kwamen lezen, maar wel door 't geruisch der vliegmachien waar mee FURNÉMONT over de grens is gevlogen. Het is ook niet van uit zijn schuilhoekje dat hij de gedachten (11) der lezers heeft kunnen afluisteren (stijl krekel), maar wel van op \ijn leere, van waar hij gemakkelijk heeft kunnen zien, dat de voorbijgangers hertelijk leute hadden als zijRubens wederom aan 't werk zagen en van waar hij nog beter heeft kunnen hooren dat die zelfde voorbij gangers zegden, dat Krekel gereed, schrikke lijk gereed moest zi'ttehs en gapensveerdig om te zingen, om zich voor eenen schamelen knuist te laten vangen, en met eenen ver sleten verf borstel te laten paaien Krekel heeft dus opnieuw gezongen, maar 't is geweest om, zooals altijd, deerlijk te miszingen en om met zijn g.... in het water te vallen. Wilde hij immers reklaam maken met de affiche die op de Gentsche Tentoon stelling betrekking heeft, wilde bij er aan mee helpen, aan het doen verdwijnen van het vervalschen dei eetwaren, hij moest zijne kromme pooten (zooals hij ze zelf beschrijft) niet gaan bergen in de gemeenteraadszaal van Wervick, maar wel naar Gent zelve, in de winkels van zekere welgekende roode maatschappij waartegen MEER DAN ÉÉNE veroordeeling en straf is uitgesproken ge worden om vervalschte boter en suikerijen te hebben verkocht 1 Dat hij Krekel, in zijn liedje door een miertje gestoord is geworden, kan gemakke lijk gebeurd zijn en nu hij wederom aan 't zingen is gegaan, zou zulks wellicht nog meer dan eens kunnen gebeuren, een dingen immers blijft zeker, 't isals DE KREKEL zingt DE MIER voor de mate zal zorgen 1 Be Mier. Vliegen Wij lezen in den opvolger van den veroordeelden en verdwenen Werkman letterlijk het volgende Het uitvoerings Comiteit der Ypersche Arrondissements federatie heeft in \ijne laatste fitting besloten aan de vrienden die kaarten aan 0 20 c. gekocht hebben tot het steunen van de A. W. voor het A. S. op betoon de\er, de helft ervan terug te keeren, daar de staking van korten duur was, en men op enkele dagen de regeering verplicht heeft rekening te houden on\er eischenwas enkel de helft van het geld aan het stakerscomiteit gebonden. Als wij bovenstaande regels lezen, weten wij waarlijk niet wat wij moeten doen ofwel krijschen dat we snikken, ofwel lachen dat we zweeten! krijschen uit loutere compatie met de schamele verdwaalde werklieden die 't al moeten verduren, en altijd alles moeten boeten en uitzweeten; of lachen met de blinde domkoppen, die wit moeten zeggen tegen zwart, die altijd gereed moeten staan om te geven en die op den hoop toe nog alles moeten gelooven wat de eerste de beste gelast is hen op te hangen en wijs te maken Hoe is het bij die domme lieden toch mogelijk de verblindheid, de lichtgeloovig- heid zoo ver te drijven 1 Waarom vragen die dwaashoofden niet WAAR de andere helft hunner gestorte penningen is naartoe gegaan, HOE en WANNEER hij uitgedeeld is gewor den Maar 't is waar, 't zijn sukkels deze die gaven, en deze die het ontvingen in plaats alles uiteen te doen, zullen liever eene openbare meeting beleggen en zeggen zij en uit een doen hoever de kiesrechther-

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1913 | | pagina 1