Van alles Wat Burgerstanden BoeistiaffeiijKe Mttank van Ypei Priesterlijke Benoemingen WERVICK Officiëele Berichten Sterfgeval MARKTPRIJZEN De socialisten doen alles voor niet! ELVERDINGHE LANGEMARCK RENINGHE .WATOU, YWOESTEN Zitting van ig Juni igi3 M. BIEBUYCK Arthur Vanacker, ijzerwegwerkman en Oscar Vanacker, stoker, beide van Wervick, worden gestraft elk tot 30 fr. boet, voor slagen aan Gus- taaf Breyne. Met uitstel voor den eersten. Julia Verly, Laura Vandersype en Albertine Vanraes, huishoudsters te Stadeu, veroordeeld door de politie-rechtbank van Hooglede voor waardelijk elk tot 10 fr. boete voor scheldwoor den jegens Alois Ameel gingen in beroep. Het tribunaal heeft hen vrijgesproken. Ivon Blomme, landbouww. te Westoutre wordt vrijgesproken voor slagen aan Cerarine Decbir. LANGEMARCK TWEE LUCHTVAARDERS. POPERINGHE f Weleerw. Heer Vander Stichele Godsdienstige Tijdingen 7 Juni yefjiarhteiv HOPMARKT AALST, 16 Juni. - dend. Men kwoteert Aalst (Stadsmerk) 1 0- 115 fr. voor het nieuw gewas. Ondanks het zorgvuldig sproeieu, verwijdert de bladlui- zenplaag niet. BRUSSEL, 18 Juni. Markt prijshou dend. Men kwoteert Poperinghe (otaaslood) en Aalst (Stadsmerk) 11Q-11 /rDe over bladiuizeüplaag ^foeL immër talriHrpr uit België, uit Eizas/uit Bohemen en eenige deelen van liallert&u. POPERINGHE, 19 Juni. - Handelnrü» houdend. Men betaalt Poperinghe (Stndï 107-118 fr. Popsringhe (dorp) I05.no De planters hebHen nog altijd met het bestrijden der bladluizen even fr. veel last De Lovie, waren er in O. L. Vrouwkerk en in Sint Bertens, koperen kasdelaars gestolen. By een zekeren F. te Yper, had menjverschillende koppels kandelaars aacgeslegen. Dinsdag en woensdag hee.t de heer onderzoeksrechter de twee kerkbedienden en een kopergieter van Poperinghe als getuigen onderhoord een koppel der aangeslagen kandelaars is herkomstig uit O. L. Vrouwkerk. De socialisten van Wervick zijn er nu niet alleen meer op uit, het Stadhuis te veroveren, zij willen nu nog op den hoop toe hunne vuile neus in de kerkelijke zaken steken, om er ook heer en meer te spelen. Als ge nu eens peinst dat zij de begravingdiensten willen regelen Wij kennen de tarieven niet van de begra vingen en uitvaarten, schrijft er een rooden slimmerik, maar wat wij weten't is dat al degene die kerkelijke diensten doen, zooals Pasters, kosters, klokhelviderszangers, enz. mild betaald zijn voor het gemakkelijk werk dat zij ver richten. Maar de dragers die lastig werk doen,moetin zich terreden stellen met een noen maal. Ziet wel, vriend' n lezers, 't is uit loutere over tuiging de roó moeial zulks schrijft. Hij weet en ziet immers dat het er in den socialistischen we reld heel anders gaat Daarzijn het diegenen die het lastig werk verrichten oie meest betaald worden en al de andere de parvenu's, de parademannen, de posijesbekleeders, de smeer lekkers, enz enz de die, doen alles voor niet 't Is om die reden ook dat deze alhier, die eertijds lastig werk verrichten wevers, fabriekwer kers, timmerlieden, rtoelvlechters, aardewer kers, eDz. enz. hun lastig werk hebben laten staan, om, hé ja, hunne nieuwe en veel gemakke lijkere bezigheden voor niet te doen Peist r.iet dat wij buiten Wervick moeten gaan, om van die rare kerels te vinden die alzoo voor niet werken Hier ook hebben wij van die mannen, die eertijds aan 't getouw stonden te wroeten, andere die aan den werkbank moesten kloppen en kleunen. Beziet ze nu eens, de eene lcopt met eenen halven kilo gazetten op zijnen rug en doet zijn toertje per velo, terwijl de andere als een echte baron heel het spoor wegnet te zijnen dienste heeft, 't Is ook omdat zij in het lastig werk te veel graten vinden, dat zjj het werkmanspak hebben ontvlucht, en hun rentiersslieltje voor niet doen Jandorie, wie zou er daarmee niet lachen I Volgens wij aan den rooden moeial zij een asem rieken zouden de familiën voor hunne afgestor vene leden de diensten niet meer mogen vragen die zij verkiezen en zouden het voortaan de dragers zijn die de erfenis van den overledene onder elkander moeten deelen. 't Is zeker wederom omdat de kerel het alzoo in zijne roode omgeving ziet Als er ergens een socialistische baas de wereld verlaat, dan wordt zijn over schot zeker ook door Vandervelde, Grimard en O gedregen Het wordt evenals dit van de eerste kasteelheer de beste, met grooten flan-tlan op eenen prachtigen lijkwagen vervoerd,of. wordt het gedregen dan, heeft er nooit iemand hooren zeggen dat de dragers rijkelijk betaald werden en nadien op hun goedmochten leven 't Is immers bij de socialisten de mode niet 11 Men hoort daarover veel reklameeren gaat de roó leugenaar voort, en onder de congrega tieleden wordt er bij elke begraving ook ge mord en gemompeld. Hier gedraagt zich de roode schrijver, als een lompe leugenaar en als een laffe beschuldiger. Hij weet dat hij lit gt, en 't is omdat hjj het weet, dat hij voorzichtigheidshalve zijn schrijven, zelf niet met zijnen deknaam durft onderteekenen. De congreganisten, alhoewel brave jongens, zouden immers niet lang wachten den leugenaar naar verderen uitleg te vragen, en ze zouden hem al zwak ne keer Gent toonen ook! Als de rijke geen goeste hebben om hunne klassegenooten te dragenschrijft de moeial nog, dat men de werklieden hun verlet betale volgens den dienst, zooals dezen die in de kerk fabriek dienst doen en volgens den kerhelijken tarief, dat ware maar redelijk. Wat dat er durft praten van werkverlet, en van werkverlet betalen Sterft er in Wervick of elders, een katholiek menscb, hij mag rijk of arm zijn, vrienden en kennissen, gebuurs, ambt- of stielgenooten komen vrijwillig onge dwongen hun afgestorven vriend en kennis naar zijne laatste rustplaats vergezellen, en voor zjjne ziel eene bede storten, doch komt er een socialist den laatsten adem uit te blazen, dan wordt heel de kliek, zoo groot als zij is, op getrommeld en vergaard. Er wordt controle ga maakt lacgs vijf en twintig kanten, de namen worden afgeroepen als goldt net eene - revu en wee den roekelooze die aan de manifestatie durft te kort blijven Daarbij, in plaats van 't werkvolk te betalen, is de vergadering altijd en verplichtend in een rood drankhuis opdat de baas of de maatschappij de pinten en de druppels niet zou missen 1 W\i hebben iu Wervick nog maar een socia listische begraving beleefd Was er één socia list te kort Werden de dragers en het werk verlet betaald Beter ware hel dat men dragers benoemde, vervolgt de moeial, er zijn menschen genoeg te vinden die te huis iverken en zulk postje zouden aanveerden, wel betaald in klinkende munt..De volle som zou in de kas der dragers moeten gestort wordendie dan op zekeren lijd de verdeeling onder hen zouden doen. De uitvinder van het stelsel, om gebreveteerd te worden, moet hier niets anders meer bijvoe gen dan dat de gestorte sommen aan de sot ialis- ten moeten toevertrouwd worden, daar kennen zij ten minsle hun volk want... ze plombeeren er voor alle zekerheid de bussen Allons, roept de moeial om te eindigen, dat de bevoegde personen daar eens ernstig op den hen, of zal men nog moeten wachten tot er so cialisten in den gemeenteraad komen om daar orde in te brengen Zoo de bevoegde overheid op iets ernstig te denken heeft, roo moeial, dan is het wel of het soms niet doodnoodig is u in een zothuis op te sluiten 1 Voor wat het veranderen aan de kerke lijke diensten aangaat, de bevoegde overheid zal wachten tot dat er socialisten in den gemeente raad komeD, dien tijd immers breekt in 't katho liek Wervick nooit aan 1 De Mier. AAN VRIEND VLAANDEREN DEN LEEUW Verleden zondag was ik niet weinig verwon derd, toen ik in Het Ypersche Volk uw artikel las, en niet zonder redens 1 Ge zegt immers, handelende over de vlaam- scbe zaak, dat er, in Wervick, sedert verleden jaar geen teek en van leven is gegeven geweest. Maar, bebt ge nog niet gehoord dat er onder de vlaamschgezinde Wervickanen, sedeit eenigen tijd reeds, sprake is van den heugelüken spo renslag, van dees jaar, op eene weerdige wijze te vieren Hebt ge nog niet bemerkt, dat er al eenige van onze jeugdige stadsgenooten fier het leeuw ken op den borst dragen Zijl ge het misschien ook vergeten, den luislerrijken vlaamschen liederenavond door de studenten van het klein Seminarie van Roeselapre vóór enkele maanden in bet katholiek Volkshuis gegeven, en die zooveel bijval onder hel volk heeft genoten Ge zegt verders da' ik de man ben, die moe' opspringen, in sludiebond, K. J. W. Congre gatie, enz. om Vlaaaische en Vaderlandmin nende vrienden te winnen, en ge voegt er zelfs bij dat, iindien ik wilde, het zou gaan Volgens mijne meening, is dit erg twijfelachtig Maar, indien gij ons wildet medehelpen, zelts ons ge leiden, het dunkt mij dat het zou moeien gaan, want gij zijt de man, en gij alleen, die zal dur ven spreken, en die de domme spotters hel hoofd zal durven bieden. Welaan, is 't aanveerd Blauwvoet. Bericht. Die begeert naar Oostende te gaan op Zondag 59 Juni, (Zeewijding) voor half geld, moet zich laten inschrijven bij Jcr. Le con/pte, Holel Tivoli, Statieplaats, Wervick, voor den 27 Juni. Prijs 2,40 frank. Eerw. Heer Storme Erratum. In het artikel De kerk van Wervick nummer van verleden zondag, stond er met reden schrijft Sehaeyes, dat de kerk van Wervick. in bouwkundige waarde de hoofd kerken van Yper, Kortrijk en nog andere steden verre overtreft 't Is bij misgreep dat Yper geplaatst is geweest in dezen volzin, immers ae hoofdkerk van Yper is vele schooner dan deze van Wervick, en Sehaeyes, had enkel geschreven dat de kerk van Wervick, de hoofdkerken van Kortrijk en andere steden verre overtreft. Van wege den opsteller van het artikel. Patronage. Dat zijn mannekens, die jon gelingen der kleine patronage! Zondag laatst hebben zij hunnen Eerw. bestierder gansch on verwacht op een allerpuikst feeslje vergast: Om 4 1/2 ure, toen de heer Kapelaan naar de zaalgingom als naar ge woonte de pa tronage te be ginnen vondhij de zaal gansch gepint en ver sierd vaan dels, bloemen, tapijten, zetel, niets ontbrak en het feeslje begon. Binst meer dan een geslegen uur volgden gezangen en kluchten malkaar op. Alles was in den duik bereid door Omer Accou, met nog drie andere goedwillige jonkheden die het goed meenen. Eere aan hen!! Wat er daar zoo al uitgemeten werd, zal ik voor nu maar zwijgen, daar die kleine looneel- spelers op heden hun zelfde speeltje zullen spe len voor hunne ouders. Dus ouders der kleine patronagekinders, uwe gasljes uoodigen u uit om heden Zondig 22 Ju ni, ten 5 u. stipt eens te komen zien wat zij in hun lokaal zoo al leeren, den zondag namiddag en hoe zij er zich aangenaam verzetten. Maar zij vragen u dringend van de geldbeurs niet te vergelen daar zij met de schaal zullen rondgaan voor de patronage. Goudstukken en bankbrief jes zullen er welgekomen en verdienstelijk be steed zijn, want zij hebben toch nog zooveel spelen en ander gerief noodig 1 Zij verwachten II dus. De zaal moet vol zijn. Ja zoo vol dat zij berst. Wij zullen dan, zeggen onze kabouters, eene splinternieuwe hebben, want men zal ons toch nu den Zondag niet meer de straat weer opjagen. Oud-Soldatengilde.— De prijsbolling is Zon dag laatst heel broederlijk en leutig afgeloopen, en bovendien heel treffelijk want men wil daar enkel leden die op alle manieren treffelijk zijn. Ziehier den uilslag der bi Hing -. 1* prijs, Fideel Boslyn 2r pr Hector Enge- laere; 3" pr., Charles Vandevyvere; 4* pr., Hon. Indervuyst5" pr Cam. Gruwier 6« pr ,Am. Hoornaert7e pr. Henri Lacante 8C pr. Honoré Lacante 9' pr. Jules Maricau 10° pr. Leop. Polley1L pr. Omer Bequart. De bijzondere prijs (een wekker) door den herbergier H. Pelyt gegeven werd gewonnen door Cam. Gruwier. Novene van St-Llvinus Zondag toekomen de begint in de kerk van Elverdinghe, de ne gen dagen van St Livinus, bisschop en marte laar, en patroon tegen rumathisme en llerecyn. Van ten 4 u. 's morgens tot 10 u. wordt er alle ure misse gezongen en een vermaarde pater zal er de sermoen prediken en de ommegangen geleiden die na iedere mis zullen gedaan wor den. De volgende dagen zullen de missen ge zongen worden ten 6 u. en ten 8 u. en na de 8 uremis gezamenllijken ommegang. KOMEN De schouwing der met-verlof zijnde soldaten van het kanton Komen zal plaats hebben op 5 Juli te Komen (patronaat) voorde gemeenten Komen, Houthemen Neer-Waasten op 7 Juli te Gheluvelt (gemeenteschool) voor de gemeenten Gheluvelt en Zanlvoorde optöJuli te voorme- zeele (vemeenteschool) voor de gemeenten Voor- mezeele en Hollebeke. j Een gelegenheids correspondent die ook j een vreemde schijot te zijn (zija i aam Bermano wijst opeeD Italianer)schrijft ons hetvolgende. Woensdag namiddag kwam op het gehucht Het Hemelrijk eenen vreemden beerengeleider aan het zien een Italianer Juliano-y-Vosso ge naamd eenen beer voortjagende. Op eens wilde het verwoede of verwarmde dier niet meer voort en wierp zich in eenen gracht. Juliano sloeg eenige groote nagels in den grond om het dier vast te maken en hulp in te roepen. Doch de verschrikte voorbijgangers zijne zware taal niet verstaande trokken voort' en het arme dier was intusschen dood. Een comiteit is gevormd om ter plaats een gedenkstuk op te richten dat aan de nageslachten de koene of koele daden van Juliano zal herinneren. Hermano. Telefoon. Nog een weinig geduld en wij zullen hem krijgen. Enkel valt er nog de goed keuring der hoogere overheid af te wachten. Woensdag heeft het oudste zoonlje van Jules Noliet, landbouwer alhier, zijnen linkeren duim gansch afgesneden, terwijl hij bezig was met beeten te snijden met het machien. Hoe onvoorzichtig toch altijd met de handen de beeten in te steken 1 Den E. H. Roose, coadjutor van den E. H. Cailliouw, gewezen onderpastor, komt in dezelve hoedanigheid benoemd te worden tot Meenen. Huldebewijs aan den achtbaren Heer Burg meester Cb. Brutsaert, Provinciaal Raadslid, Ridder der Leopoldsorde, op 29 JuDi 1913. Al de maatschappijen gelieven met hunne vlag op hunnen post te zijn in de Poperinghestraat ten 9 1(2 De vaderlandsche driekleur zal voor zeker wapperen aan meestal de huizen der dorp- plaals Wie aan het feestmaal begeert deel te nemen spoede zich. Vertooning. M. Hoet, van Rousselaere, komt heden Zondag 22 Juni eenige cinema ver- tooningen geven. Rond 4 ure aan de kinders voor 15 of 20 centiemen, s' Avonds om 8 ure voor het groot publiek aan 30, 50 of 75 centiemen. De vertooniDgen zullen voortgezet worden op Maandag en Dijnsdagom 8 ure 's avonds De bijzondere gelegenheid zal gesloten worden door eens wond-rbare galavertooning aan 50,75 cent. en 1 fr. (voorbehouden). Woensdag ook om 8 ure, die evenals de andere zal gegeven worden in de oude knechtenschool (Nieuwstrand). Kinders en volwassenen mogen gerust tegen woordig zijn. Niet het minste kwetsend, wat echter dikwijls gebeurt, zal voorgedragen wor den. Overal geniet de heer Hoet de gunst der eerw. Heeren Pastoors en Priesters. Onlangs nog heeft hij te Proven en te Oostvle- teren veel bijval genoten. Men moet niet den minsten argwaren gevoelen maar verzekerd zijn dat programma welgevuld, veranderd en goed zal uitgevoed zijn. Wij vernamen dat er hier een zwervende kerel rondliep, zoekende wien hij zou verslinden, en dat de ouders moesten oppassen voor hunne kinders. Een laatste bericht meldt ons dat de kerel aangehouden is. Camille en Bené Vitse, landbouwers en Char les Nouwynck, landbouw werkman van Pope-| ringhe worden vervolgd voor wederzijdscfe slagen, René Vitse wordt vrijgesproken De twee andere krijgen elk 50 fr. boete. Maurice Milleville, smidsgast en Th. Grens, schoenmaker te Poperinghe, worden gestraft de eerste tot 26 fr. voor slagen, de tweede tot 10 fr. voor verwijtsels. Sidonie Deroo, huishoud ster te Poperinghe, krijgt 30 fr. boet voor be- leedigingen jegens Milleville. René Breyne, fabriekwerker te Wervick, ver volgd voor aanslag op de zeden wordt vrijge sproken- Paul Gryson, beenhouwersgast te Pioegsteert krijgt 50 fr. voorw. voor jachtmisdrijf. Robert Pacquet, Alph., Alb., en Emile Dupont aardewerkersEmile Braem, brjjkebakker Emile Packeet en Arthur Decrock, aardewer kers; Achille Allemon en Maurice Swyngedauw. landwerkers, te Meessen en Wytschaete worden vervolgd voor wederzijdsche slagen en aan Henri Verkindt. Het tribunaal spreekt vrij de gebroeders Dupont en Emile Braem.Robert Pac- Ket krijgt 1 maand gevang:Albert Dupont wordt gestraft tot tweemaal 15 fr. boete; Emile Packet tol 3 i fr. Arthur Decrock, Allemon Achille en Maurice Swyngedauw elk tot 25 fr. Het uitstel voorde twee laatste. Gustave Bruggeman van Wervick, wordt ge straft tot 26 fr. boete voor slagen aan Henri Pros- vost en wordt vrijgesproken voor dronkenschap en beleedigingen. Henri Logie,fabriekwerker te Wervick,krijgt 26 fr. boete voor smaad jegens Th. Samyn. Gh. Nouwynck, landwerkman te Poperinghe, wordt gestraft tot 100 fr boete voor laster jegens Camille Vitse. Bisdom Brugge. De E. H. Brys, leeraar in het college te Meenen, in onderpastor benoemd te Reninghe. Bjj kon. besl. van 7 Juni is het burgerkruis van leklas verleendaan M. P.Vandenpeereboom, senator, lid van de burgerlijke godshuizen en van de fabriek der O. L. Vrouwekerk van Kor trijk, gewezen provinciaal raadslid van West- Vlaanderen, voor meer dan 35 jaar dienst. Bij kon. besl. van 2 Juni is de burgerlijke medalie van le klas verleend aan M. H. De Keu- wer, schepen te Locre, voor meer dan 35jaar dienst. Bij kon. besl. van 27 Mei wordt de wettelij ke erkenning verleend aan de hierna vermelde onderlinge maatschappij voor de verzekering tegen de sterfte van het vee Sint-Elooisgilde te Komen. <ww Het laDgste van de dagen. Men spreekt er nu dikwijls van, maar velen weten niet hoe lang de dagen eigentlijk duren. Laat ons dus den Jaarboek openen van het Koninklijk Observatorium van Brussel. Den 12 Juni stond de zon op ten 3 ure 29 m. De 8 volgende dagen. 13 tot 20 Juni, staat zij op om 3 u. 28 minuten. Den 21 Juni is zonnenopgang wederom ten 3 ure 29 minuten maar dien zelfsten dag gaat de zon onder juiste ten 8 ure 's avonds, en die ure van zonondergang blijft alle dagen dezelfde, van 21 tot 29 Juni. Maar welke is nu de langste dag van het jaar? Volgens den Jaarboek dien wij hierboven aanhalen zijn er zeven dagen die even lang zijn, en op die dagen blijft de zon gedurende 18 uren en 6 minuten boven den gezichteinder. Die dagen zijn den 18 Juni tot en met den 24". De aangewezen uren zijn deze van Brussel waar het Observatorium staat op de gemeente Uccle. in Berlijn staan 29.000 woningen leeg de stad gaat niet vooruit. De grootste statie van Belgie. Het is misschien aan menigeen onbekend dat de grootste statie van 't land deze is van Meirel- beke. En niet alleen de groolste, maar ook de belangrijkste, Van dag tot dag neemt zij meer uitbreiding. Zij heeft eene uitgestrektheid van 4 kilometers. Dagelijks komen er 7 000 wagens binnen er zijn 103 maneuversporen nacht en dag zijn er 28 lokomotieven in gebruik, voor het vormen der koopwarentreinen. Men mag het gelal der koopwarentreinen op gemiddeld 250 per dag rekenen. Om de dienstorders van de eene zijde der sta tie naar de andere zijde over te seinen, worden tien telefonisten gebezigd. Er zijn 32 rem- draaiers, 36 aanhakers, 20 onderstatieoversten en verschillende honderde bedienden en werk lieden. Deze cyfers kunnen aan onze lezers een gedacht geven van de belangrijkheid der koop- wapmstatie van Meirelbeke. Op dit oogenblik M. Emile Naert M Oscar Trioen MM.Emiel Naert en Oscar Trioen, muziekanten der gemeentefanfaren, zullen M. Dumortier van Brussel ver- gezel'en met den luchtbal Peter Benoit die opstygt te Langemarck, voor den eersten keer, op zondag 6 Juli 19:3, ter gelegenheid der plechtige in haling van den nieuwen burgemees ter. Hiernevens de portretten der twee nieuwe onverschrokken luchtvaarders. Zie in het Bijblad, verder nieuws over de feestelijkheden. wordt demogelijkheid bestudeerd om haar nog uit te breiden. De Engelsche taal wordt gesproken door 150 millioen menschen. Gemeentehuizen. Er zijn nog 306 gemeen ten in België, waar de zittingen van den ge meenteraad plaats hebben in drankhuizen in Luxemburg zijn er 2; in Brabant 4 in Luik 6 in Henegouwen, 17 in Limburg, 25 in oost- Vldanderen 96 West-Vlaanderen heeft het rekord met 166. Vreeselijke brandramp te Lokeren. Vijf hofsteden vernield, Dinsdag namiddag, rond l uur, heeft eene vreeselijke brandramp, op de wijk Evers- laere vjjf hofsteden vernield. De brand, waarschijnlijk te wijten aan het verschrikkelijk onweder, dat over de gemeente Lokeren en omtrek uitbrak, werd gettieht bfj de wed. Roems, waar op korten tijd schuur en stalling door bet vuur werden vernield. Een kalf en al het landalaam, zijn de prooi der vlam men geworden. Het vuur deelde zich mede aan de woniog, stal en schuur van den landbouwer Petrus De Mar- schalck. Alles werd in het werk gesteld om het vuur te blusschen, doch vruchteloos. Na korten tjjd. was de hofstede gansch ten gronde afge brand. Alles bleef in de vlammen, alleenlijk de dieren konden gered wordeD. Het vuur deelde zich mede aan de hofstede van dewed. De Vleeschhouwer, die weldra ook ten gronde afbrandde en waar noch huisraad of landalaam te redden viel. De vlammen die inmiddels langs den over kant der straat geslegen waren, stichten nu brand aan de woning van K. De Viermandaar insgelijks viel er aan blusschen niet te denken, en in weinige oogenblikken had het vuur alles ineen vuurpoel herschapen. Enkel de dieren konden gered worden, uitgenomen een varken dat in de vlammen omkwam. Inmiddels woedde het vuur maar altijd voort en deelde zich mede aan de hoeve van Leopold David, waar alles ten gronde afbrandde en bui ten het vee, niets kon worden gered. Daar de vlammen nu geen voedsel meer von den, doofde het vuur van zelf uit. Karei De Vierman woonde slechts korten tijd nevens David, daar vier weken geleden zijn hof ten gronde werd vernield. De ongelukkige wordt dus erg beproefd. Hij is niet verzekerd en eene som van 4 duizend fr. is in den vuurpoel gebleven. Ook David is niet verzekerd. Van de vyf hofsteden zijn niets meer te zien dan de puinen. De schade word op minstens 40 duizend frank geschat. Voor de handelaars in vijffrankstukken. Ten einde den handel in 5 frank-stukken onmoge lijk te maken, waaraan zich sommige lieden tot groot nadeel der Nationale Bank over leveren, heeft 't spoorwegbeheer besloten het strengst toezicht uit te oefenen op het vervoer van geldstukken. Zoo een dezer handelaars betrapt wordt een zak zilvergeld van meer dan 25 kilogr. met zich te vervoeren, moet dadelijk proces verbaal opgesteld worden, de taksen opgelegd en de abonnementskaart verbeurd. Schrikkelijke brand te Evere. Wc avond rond 9 ure bemerkte men boven Brussel, langs den Noordkant, een rooden gloed. Het was de olie- en naphtefabriek Modiano te Evere bij Schaerbeek die brandde. De werklieden waren weg sedert 7 uren, uitgenomen twee met nachtdienst die rond 8 1/2 u. den brand gewaar werden en ge- lukkiglijk konden vluchten vooraleer de naphte- ontploffingen begonnen. De pompiers van Schaerbeek en Laeken waren alras ter plaats alsook de politie, de gendarmen en de carabiniers om orde te houden. De pompiers hadden druk werk. De brand leidde uit en men had de meeste moeite de aanpalende huizen te beschermen. In een werkmanshuis had men in de overhaaste vlucht een kind van 4 tot 5 jaar vergeten. Een hoeveelheid mannen en vrouwen wilden het gaan redden. De politie hield de menigte in bedwang. Een moedig man liep de woning binnen die i eeds begon te branden. Het kleine kind had nog niet bemerkt dat het brandde, het lag rustig in zijn wieg te slapen. Donderdag morgend doofde het vuur uil bij ge brek aan brandstof. Niets bleef over van de fabriek. 175.000 liters naphte zijn ontploft. De schade is aanzienlijk. De rechten op den Alkooi. Het Staatsblad van Zaterdag it kondigde de wet af waarbij de rechten op den alkooi voorloopig verhoogd worden. Dit wetsontwerp werd Vrijdag te Montreux door Koning Albert geteekend. De draadlooze Telegrafie. Het telegraaf- bestuur heeft vernomen dat te Brussel ver schillende personen een Marconigraaf ten hunnent hebben opgesteld en onder meer de telegrammen opvangen door den Marconi graaf van Laken met andere posten gewis seld. Het opstellen van een post van draadlooze telegrafie is zeer eenvoudig en kost weinig daar die staat van zaken van aard is om vele ongemakken te veroorzaken, zal het Staats bestuur naar maatregelen uitzien. Vooraleer handelend op te treden, zal nochtans worden afgewacht, welke de uit spraak van het gerecht zal wezen in eene zaak van dien aard. Eerste mijnramp in Limburg. Een ernstig nieuws heeft een gedeelte der bevolking ontroerd. Do put nummer 1 van de koolmijnen ie Be erin ge is geheel door water overstroomd. De boringswerken te Beeringen vorderden snel, ziji waren thans tot op 416 meters diepto en men hoopte, wanneer eene diepte van 620 meters berekit zou zijn, in hét begin van 1914 de eerste kolen te kunnen opdel ven. Die hoopi is nu den bodem ingeslagen door het verschijnen van het water in den put, dat gestadig rijst en welhaast tot aan de oppervlakte staan zal. Men zoekt volieverig naar middelen om do ramp te bezweren 'en liet water tol staan to brengen, doch men vreest het ergste, Waaschijnlijk zal de sedert twee jaren ver richte arbeid nutteloos geweest zijn en zal die opnieuw aangevangen moeten worden. Laatste tijdingen zeggen dat alles zoo erg niet zal uitvallen, en dat men slechts ee nige maanden vertraging zal moeten bekoo- pen. Eene erge zaak. Een krljgshof, waarvan alleen luitenanten-generaals mogen deelmaken, zal binnen kort de volgende erge zaak te onderzoeken hébben generaal Go- bcaux, voorzitter van eene onderzoekskom- missie ten laste van soldaten, die in uniform de Internationale gezongen hadden bij1 het voorbijtrekken van eenen taptoe heeft ver klaard dat die soldaten in kwestie, daardoor geene strafbare daad begaan hebben. Generaal Michel, gewezen minister van oor log, bevelhebber der krijgsomschrijving van Antwerpen, heeft generaal Gobeaux en de leden 'der onderzoekskornmissie voor eenen bijzonderen krijgsraad verzonden en eischt tegen ben tuehtvervolgingen. Een Beursmaiïoeuver. Donderdag werd de Belgische Rente ter B urs 16 Brus sel zeer veel verhandeld op termijn. Op zeker oogenblik stond zij op 71 om weidia, doch op komplant, terug tot 74 te stijgen. De Belgische Rente werd zelf op komptant 70,oO gekwoteerd. Die beweging moet de bezitters van Belgische Rente niet verontrusten, want er is hier kwestie van eene saboteering, op touw gezet door de beursmannen, die mis noegd zijn over de ontworpen© nieuwe lasten. Het onweder in West-Vlaanderen. In onze vlaamsclre gouwen heeft dinsdag een lrevig onweder gewoed. Te Thielt brak hel onweder los-rond 3 u. Donder en bliksem woedden gepaard met regen en hagel. Gedurende bijna een uur lang vielen er hagelsteenen van een duivener dik. Groote schade is aan de vruchten aan- gericht. De aardappelen hebben veel gele- den; liet vlas is plat ter aarde geslagen en zal nog moeilijk opstaan; de tabak en de suikerijeii hebben ook veel van den hagel te lijden gehad. Te Marcke liepen de hofsteden en de stal lingen onder water en in de straten klom het water een lralven meter hoog. Ook in de andere provinciën is men eyg door het onweder geteisterd geweest, dat in vele plaatsen groote schade veroorzaakte. Maandag nuchtend kwam te Poperinghe de droevige mare toe dat de Weleerw. Heer Vander Stichele, principaal van het college, overleden is te Gent, waar hij in een heelkundig gesticht verpleegd was. Weleerw. Heer Vander Stichele De Weleerw. Heer Hendrik Vander Stichele, was geboren te Wynckel-Sint-Elooi, den 2 April 1864. Toen hij nog maar onderdiaken was, werd hij in Mei 1890 tot leeraar der vijfde latjjnsche klas in het bisschoppelijk college te Oostende. Hij werd priester gewijd te Brugge, den 23 Mei 1891 In September 1891, werd hij benoemd tot leeraar der vijfde en zesde la'ijnsche klas in het college te Poperinghe, twee jaar later ging hjj over tot de derde en vierde latjjnsche klas. Als leeraar dee'de hij niet alleen kwistig het onder wijs der oude en levende talen aan zijne leerlin gen uit, maar wist ze gedurig op te wekken tot deugdzaamheid en tot werkzaamheid. De schit terende uitslagen in de wedstrijden tusschen de officiëele gestichten en ook tusschen de bisschop pelijke colleges getuigden alle jaren,hoe degelijk zijn leeraarsambt was. Toen in September 1906 de Weleerw. Heer Vervaeke benoemd werd tot opziener van het lager onderwijs, vertrouwde Z. Hoogw. de Bisschop het bestuur van het zoo bloeiende college toe aan den Weleerw. Heer Vander Stichele. Onder zijne vaderlijke waakzaamheid en door zijn wijs beleid, bleef het college voort uitmunten door zijne grondige studiën, door zijn geest van arbeid, en door zijne buitengewoon schitterende uitslagen in al de wedstrijden. Sedert drie jaar had eene langdurige kwaal zijne gezondheid ondermijnd doch de wetenschap der geneesheeren vermocht er niets tegen. De begraafnis heeft plaats dezen zaterdag 21 Juni, in de parochiale kerk van Ledeghem, waar de familie van den duurbaren overledene woonachtig is. Maandag aanstaande heeft er te Poperinghe, in Sint Bertens, ten 10 ure, een tweede dienst plaats, waar de oud-leerlingen en vrienden van den Weleerw. Heer Principaal, zoowel als zijne huidige studenten, een vurig gebed tot zijne zielelavenis zullen komen storten als bewijs van genegenheid en dankbaarheid. St-Nikolaaskerk, YPER. Jubilé bereiding tot het verdienen van den aflaat. Dagelijksche Aanbidding van het Allerb. sacrament. Donderdag 26 Juni te 6 1]2 u. Lol met Sermoen door Z. E E. De Saegher S. T. Ph. D. deken van Rousselaere. Eucharistisch Trlduum. Vrijdag 4, Zater dag 5 en Zondag 6 Juli. Op Zondag 6 Juli al- gemeene communie. Octaven van O. L. Vrouw van Troost ge- zeid van de Vesten. Dinsdag 1 Juli te 7 3(4 wordt het beeld van O. L Vrouw processie wijze van uit de kapel naar de kerk gedragen. Te 8 u. lof en sermoen. Woensdag 2 en volgende weekdagen mis te 5 1(4, 6 en 7 u hoogmis te 8 u., 's avonds lof met sermoen te 8 u. Zondag 6 mis te 6, 8 en 9 u. te 10 u hoogmis, te 3 i. vespers lof en sermoen. Woensdag 9 te 8 u. lijkdienst voor de overle dene leden van het broederschap te 8 u. lof ser moen daaraan wordt het beeld van O. L. Vrouw processie wijze naar de kapel teruggedragen. De sermoenen worden gepredikt door E. P. Braechman, Redemptorist. Yper. Verklaringen van 13 tot den 20 Juni 1913. Geboorten Caesemaecker Jeanne, Neer- straat. - Vanlerberghe Georges, Zonnebeke- steenweg De Bontridder Marie, Poperinghe straat. Salomé Abel, Boesinghestraat. De- groote Cyriel, Kemmelsteenweg. Gisquiere Marcel, Ksaistraat. Monnet Octaaf, Bukker- straat. Huwelijken Dumoulin Marcel, timmerman en Baratto Aline, herbergierster, wed* Deboeuf Alois, beiden te Yper. - Muylle Charles, brnke- bakkersgast, wed1' Ovyn Virginie en Reynaert Julie, kantenwerkster, wede Pinet Isidoor, bei den te Yper. Sterfgevallen Van Eeckhoutte Elise, 72 jaar, z. b., ongehuwd, Poperinghesteenweg. Segers Sidonie. 67 jaar, huisbewaarster, ongehuwd, Korte Meerschstraat. Verheyde Julienne, 23 jaar, kantenwerksler, ongehuwd, Lange Meerschstraat. Dejaegere Emile, 3 maanden. Dickebuschsteenweg. Huwelijksafkondigingen Jules Collin, plaas terbewerker, geh. te Baccarat (Vr.) en Mathilde Devos, z. b., wonende te Baccarat, wettiglijk geh te Yper. Camille Hoorelheke, werkman, geh. te Langemarck, vroeger te Yper en Maria Six, dienstmeid, geh. te Yper. Maurits Bar tier, rijwielmaker en Jeanne Ghesquiere, kan tenwerkster, beiden te Yper. Joseph Louwa- gie, schilder, geh. te St Michiels-bij-Brugge en Maria Demot, winkelierster, geh te Yper- August Verbeke, schaliedekker en Emma Talon, modemaakster, beiden te Yper. Alphonse Gilles, diamantkliever en Bertha Bailleuil, z. b., beiden te Yper. Poperinghe. Geboorten Paesschesoone Henri, Wijk A Merlevede Andié, Wijk K. Robyn Louisa, Casselstraat. Maes Jeanne, Wijk F. Huwelijken Edmond Denys en Nestorine Qurstroy, z. b- Achiel Vercruysse, landb. en SilvieBouw.z. b. Sterfgevallen Logie Maria, 9 m., Wijk D. De Coker Louis, 73 j landwerker, echtgenoot v. Marie Pottie, Wijk A. Melsens Charles, 63 j. ong z. b. gasthuis. Zyde Maria, 15 m. Wijk L Vandamme Martha, 63 j. ongeh.,z. b., ge hucht St Jan ter Biezen. Huwelijksaankondigingen Jules Soenen, landbouwer en Irma Vancayseele,landbouwster. Nestor Vandamme, werkman en Marie Die- rick werkvrouw. Remi Rosselle, kleerma ker én Geitstine Couwet,dienstmeid Maurice Malbrancke, bakker en Emma Bruneel, weik- ster. Foesinghe. - Geboorten Gury Gerardus, z v.Jules en Maria Vandelanoote. Wythouck Leopold, z. v. Joseph en Stephanie Engelbeen. Deraedt Maurits, z v. Camiel Helena Provoost. Vinckier Martha, d. v. Arthur en Pharailde Mispelaare. Vangheluwe Jerome z. v. Achiel en Valerie Danheel. Elverdinghe Geboorten Daniel Rosseel, z. v. René en Lydie Van Exem. Maurice De- berdt, z. v. Alois en Eugenie Debruyne. Langemarck. Geboorten Maria Vandae- le, d. v. Arthur en Leontine Callewaart. Huwelijk Achiel Storme, jm. en Eugenie Couchez, jd. b. v. Langemarck. Huwelijksbelofte Camiel Hoorelbeke jm. v. St-Juliaan en Marie Six, jd. v, Langemarck. Passchendaele. Geboorten Vercaigne Alberic, z. v. Amand en Marie Deceuninck. Moerman Cyriel, z. v. en Pharailde Verbeke. Dulpy Roger, z. v. Joseph en Flora Vangheluwe. Bianckaert Albert, z. v. Cyriel en Marie Nermeulen. Courtens Maurice, z. v. Cyriel en Elodie Vermeulen. Overlijdens Emiel Samvn echlg. v. Leonie Vanpekeghem oud 65 j. Vanheule Alida d. v. Silveeer en Valerie Ververken oud 15 m. Reninghe. Geboorte Berlha Melis, d v. Placide en Maria Desmadryl. Sylvère Gru wier, z. v. Alois en Lucia Verwaarde. Watou. Geboorten Carnile Decoek z. v Arthuren Adrrienne Degraeve. Gilbert Van-, develde, z. v. Camile en Maria Vancayzeele. Huwelijk Jerome Stragier v. Dranouter en Mathilde Debuyser van Watou. Sterfgeval Delphind Vandamme, 64 j. (St- Jan ter biezen). Wervick. GeboortenMartha D'hoine d. v. Arsène en Helena Deldicque. André Denorme z. v. Camille en Rachel Ramaut. André Van- tomme z. v. Robert en Martha Lewille. Lu- ciee Vervaecke, z. v. Jules en Maria Decraemer. Agnès Berten, d. v. Paul en Germana De- burek. Maria Costeur, d. v. Henri en Martha Bonte. Germana Morisse. d. v. Louis en I.eon- tina Vanraes. Victor Verbeke, z. v. Paul en Helena Vervisch. Georges Lesage, z. v. Jule» en Gugenia Koopman. Huwelijken Louis Degroote en Alida Boon e, b. v. Wervick. Oscar Verbrugghe en Juliana Nuyten b. v. Wervick. SterfgevallenHadwige Lecompte, oud 62 jaar, d. v. Leonarden Chatharina Deburck. Miehei GrysoD, oud 2 jaar. z. v. Victor en Fiavia Petillion. Florimond Sarazin, oud 67 jaar, we- duwaarOctaviaSteelandt. Augustina Dewil- de, oud 74jaar, echtgenoote Louis Van Robaeys. Angela Vantomme, oud 66 jaar, echtgenoote Louis Van Acker. Marcellin Ponseele, oud 76 jaar, echtgenoot van Sophia Vanbeselaere. Yper Tarwe, p. 100 kil. Rogge Haver Boonen Erwten Aardappelen Boter, per kilo Eieren, de 25 Poperinghe Tarwe, p. 100 kil. Rogge Haver Aardappelen Boter, de kilo Eieren, de 25 Hoppe, de 50 kilo Kortrijk Bitterpêen, p. 100 k. Witte tarwe per Heet. Roode tarwe Rogge Haver Aardapp., gele, 100 k. Boter, per kilo Eieren, per 25 Koolzaadolie, K° 100 Lijnolie Koolzaadkoeken Lijnkoeken Dlxmude Tarwe, p. hectoliter Rogge Aardappelen Boter, per kilo Eieren per 25 Rousselaere 14 Juni 20 a 21 50 17 17 50 21 21 50 00 00 00 CO 25 »24 - 6— 7 2 80 3 2 25 2 40 20 Juni 21 50 17 50 20 8 2 2 110 16 Juni 21 21 50 20 - 20 50 17 - 17 50 20 50 21 - 0 00 3 - 2 40 90 35 20.50 A 21 50 17.— 17.50 20.50 21.— 00 00 00 00 23 - i 24 - 6 50 - 7 - 2 70 3 2 20 2 40 13 Juni 21 50 17 50 20 8 3 2 30 105 9 Juni 5 50 2 90 2 30 72 50 56 50 14 15 15 19- 21 50 20 50 47 50 21 - 0 n 3 15 19 9 Juni 21 - a 22 16 80 17 - 5 2 90 3 10 2 15 2 20 17 Juni Oude Tarwe, 100k° Roode Rogge Haver Boonen Aardappelen Boter, per kilo Eieren, p. 25 1910 Suikerijboonen 1911 oogst 1911 Koolz. olie p. 100 kil. Lijnzaadolie, p.100 k. 20 a 21 19 50 20 50 17 - 17 50 20 21 23 50 24 - 8 - 8 50 2 90 3 40 2 25 2 35 13 50 14 70 58 50 Kortrijk, 16 Juni. Prijs per kilo op voet. 121 Veerzen, l«kw. fr.1.02 2«kw.0.95 3"Lw.0.84 30 Ossen, - 1.07 0.93 0.82 0.91 0.82 21 20 - 17 20 50 5 50 2 20 2 90 72 50 56 50 14 - 18 2 Juni 21 50 a 22 - 17 - 17 50 5 2 95 315 2 20 2 25 10 Juni 20 - 21 - 19 50 20 50 17 17 50 20 21 23 50 24 50 8 8 50 2 90 3 10 2 25 2 35 13 - 13 14 69 58 25 177 Koeien 19 Stieren 1.03 1.02 0.90 0.79 uuiuu 1 .U/C. V."~ ♦Anderlecht,— tOJuni. Verkensmarkt. Te koop gesteld2652 prijs per kilo op voet 0 96 a 1.10.

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1913 | | pagina 2